CDA hekelt optreden oppositie V? Vlissingse cafés mogen hele oudjaarsnacht open blijven 13 Een mand vol puppies Gemeenten handelen vaak onzorgvuldig bij afhandeling klachten Kerstmis feest van miljoenen lichtjes Drie gewonden bij ongeval 13dagen met C-J HOEKMAlél 2e KERSTDAG GEOPEND PZC verkoopt pand in Vlissingen aan ROC ChristenUnie en Leefbaar Reimerswaal boos over uitlatingen zeeuwse almanak En noe? pzc BEVELANDEIM/THOLEN dinsdag 24 december 2002 M-» door Mieke van der Jagt WAARDE - Als de ster van Bethlehem aan liet nachtelijk zwerk zou verschijnen, is het nog maar zeer de vraag of we hem zouden zien. Van de grond schijnt in de vroeger zo donkere dagen voor Kerstmis, tegen woordig wel erg veel kunstlicht door Rob Paardekam KRUININGEN - In haar meest recente nieuwsbrief haalt de Reimerswaalse CDA-afdeling hard uit naar de ChristenUnie (CU) en Leefbaar Reimerswaal (LR). Deze partijen zouden moeite hebben met het begin dit jaar ingevoerde dualistische stelsel. CU en LR zijn verbaasd dat uitgerekend hèt CDA met deze kritiek komt. Het dualistische stelsel houdt kortweg in dat de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders gescheiden be voegdheden hebben. Zo maken wethouders sincls maart geen MIDDELBURG - Bij een onge val op de Koudekerkseweg in Middelburg zijn gistermiddag drie gewonden gevallen. Rond half twee moest een twintigjari ge automobilist uit Middelburg bij een inhaalmanoeuvre naar links uitwijken voor een tegen ligger en botste tegen een boom. Advertentie W Kerstuitverkoop korting H| dinsdag 24 december W vrijdag 27 december zaterdag 28 december Grote Markt 11-13, 4*161 AH Goes, f>| telefoon 0113 227607 Advertentie Vrijdag 27 december zijn onze kantoren te Goes, Middelburg en Serooskerke gesloten. Accountants-en Adviesgroep Rijkse omhoog. Bij de industriële en openbare verlichting komen de zer dagen miljoenen kerstlamp jes, die niet zoals vroeger 's avonds achter de gordijnen verdwijnen, maar juist in voor deel meer uit van de raad. B en W besturen de gemeente en de raad controleert op hoofdlijnen. Volgens het CDA hebben Leef baar Reimerswaal en de Chris tenUnie veel moeite met dat laatste. De fractievoorzitters van beide partijen zouden zich niet op hoofdlijnen, maar tot in detail met allerlei zaken be moeien, waardoor raads- en commissievergaderingen vaak eindeloos duren. Volgens het tuintjes op coniferen, sparren, kozijnen en balkons zijn aange bracht. Wie in de eenentwintig ste eeuw geen lichtjes buiten ontsteekt, moet wel een soort zonderling zijn. CDA kunnen de twee partijen bovendien niet tegen hun ver lies. Als ze hun zin niet krijgen, roepen ze dat het dualisme om zeep wordt geholpen. De chris ten-democraten vinden dat Leefbaar Reimerswaal en de ChristenUnie dat juist zelf doen door hun gedrag. A. Jurtielet (CU) en M. Weststrate (LR) zijn volgens het CDA vier handen op één buik. Jumelet zegt verbijs terd te zijn over de uitspraken door Edith Ramakers VLISSINGEN - Horeca-eta- blissementen in de gemeente Vlissingen mogen de hele oud- jaarsnacht openblijven. Ook in de kerstnacht geldt een soepele sluitingstijd voor cafés en res taurants. Cafés kunnen in de nacht van dinsdag 24 op woensdag 25 de cember tot 4.00 uur openblij ven. Nachtzaken moeten tijdens kerstnacht hun deuren om 5.00 uur sluiten. Dat hebben de Vlis- singse burgemeester A. van Dok-van Weele en de Koninklij ke Horeca Nederland, afdeling Vlissingen besloten. Wat de plotselinge lichtjeshype, zoals hier in Waarde, heeft ver oorzaakt, is niet duidelijk. Het kan nooit een meevallende energierekening zijn, want daarover horen we alleen maar van het CDA. Volgens hem is het een typisch geval van 'de pot verwijt de ketel'. Juist de CDA-raadsleden zitten verga deringen vaak te rekken omdat ze zo breedsprakig zijn", aldus de fractievoorzitter van de CU. „Ik vind deze uitspraken bene den alle peil en feitelijk on juist." Jumelet spreek van een laffe streek van het CDA en be raadt zich op stappen. „In vind het pure laster en ga bekijken Een paar jaar geleden stelde Vlissingen deze ruimere ope ningstijden voor. Het idee is dat stappers beter lang bi nnen kunnen feestvieren, dan dat ze 'luidruchtig buiten op straat kunnen worden'. „We doen dit nu al een paar jaar en we hebben er geen problemen mee", reageert K. Havermans van de gemeente Vlissingen. „Als cafébezoekers nog niet uitgestapt zijn en al naar buiten moeten omdat het bij voorbeeld vijf uur is, kan er sneller rottigheid op straat ge beuren." Bovendien, vindt de gemeente, is het een voordeel dat bezoe kers nu niet allemaal tegelijk op klachten. Misschien komt het doordat in de supermarkten de kerstverlichting voor een hab- bekrats in de schappen ligt of wellicht hoort het bij de nieuwe normen en waarden om buur- wat ik er tegen kan doen. Mis schien kunnen Weststrate en ik samen actie ondernemen. We zijn volgens het CDA toch vier handen op één buik." Dat blijkt in deze zaak niet het geval, want waar Jumelet zich kwaad maakt, zegt Weststrate (LR) vooral te moeten lachen om de nieuwsbrief. „Het CDA heeft geen recht van spreken", zegt Weststrate, doelend op fractie voorzitter P. Koeman. „Als er straatstaan. „De kans opdrukte op straat wordt door deze regel verkleind. Bovendien vinden we dat we er op moeten toezien of regels worden nageleefd. Zien we dat er een exploitant in over treding is, dan zouden we op moeten treden. Dat is tijdens Advertentie Wij richten kantoren in Noordzandstraat 6 Ycrseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 mans pad en dat van de kran tenbezorger te verlichten. In tussen zoeken nachtdieren de schaarse donkere plekjes die nog overblijven. Het is wachten op gemeentelijke verordenin gen die het aanbrengen van bui tenverlichting in de dagen rond Kerstmis regelen. foto's Willem Mieras één man is die alles herhaalt en constant op de vingers wordt getikt, is hij het wel. Ik hoorde van mensen op de tribune dat ie dereen gaat Metsen als hij aan het woord is, zodat ze niet naar dat gezeur hoeven te luisteren." In tegenstelling tot Jumelet is de zaak voor Weststrate afgedaan. „Dit heeft voor mij geen waar de. Ik vind het gewoon zielig dat je als CDA je leden zo'n kerst boodschap moet sturen." deze bijzondere dagen niet een voudig." Na twee uur 's nachts treedt op beide feestdagen wel het zoge noemde eenrichtingsverkeer in. Dan mogen géén bezoekers meer tot een café worden toege laten, met uitzondering van de bedrijven die een specifieke nachtontheffing hebben of de ontheffing broodjeszaak. Voor de nachtbedrijven gaat de regel van het eenrichtingsverkeer om 4.00 uur in. De meeste cafés in Vlissingen verkopen toegangskaarten voor oudjaarsnacht. De prijs van en treebewijzen voor cafés varieert van ongeveer tien tot vijftig eu ro. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Zeeuwse ge meenten moeten klachten beter afhandelen. De Zeeuwse Om budsman, E. Meijer, noemt in zijn eerste jaarverslag, over 2001, de bevindingen 'verba zingwekkend'. En dat bedoelt hij niet positief. Sommige gemeenten hanteren een eigen definitie van het be grip klacht, Machten worden vaak niet op de juiste, wettelijk voorgeschreven manier afge handeld en veel gemeenten vin den dat er naast de gangbare be zwaarschriftenprocedure geen recht op klagen zou bestaan. Ombudsman Meijer vindt dat de afhandeling van Machten volgens de wettelijke regels moet verlopen en helder moet zijn voor de klagers. Meijer trad op 1 maart in dienst als de eerste Zeeuwse Ombuds man. Bij zijn stichting zijn aangesloten: de Zeeuwse ge meenten, maar ook gemeen schappelijke regelingen, zoals de stadsgewestelijke brand weer Vlissingen/Middelbiu-g, de Zeeuwse Muziekschool, Zee land Seaports, Maatschappelij ke Zorg Walcheren, deregionale brandweer, het Zeeuws Archief en het samenwerkingsverband welzijnszorg Oosterscheldere- gio. De Ombudsman komt in actie als een burger na afhandeling van een klacht door een gemeentelijke commissie onte vreden blijft. Niet op orde Op een enkele uitzondering na, hebben de Zeeuwse gemeenten de interne klachtenprocedures nog niet op orde. Klagers krijgen bijvoorbeeld geen folder waarin het recht op klagen staat omschreven. Een ander opvallend punt is dat de wettelijke verplichte verslag legging van klachten in veel ge meenten en bij veel gemeen schappelijke regeling niet van de grond komt. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Zeeland koopt het gebouw van de Provinciale Zeeuwse Cou rant in Vlissingen. In januari nemen de eerste medewerkers van het ROC hun intrek in het pand, dat gedeeltelijk leegstaat. Op 1 juli 2003 moet de PZC ver huisd zijn. Als nieuwe vesti gingsplaats wordt gedacht aan Goes of Middelburg. In april sloot de PZC de drukke rij in Vlissingen. Sindsdien wor den de kranten vanuit Kapelle gedistribueerd. Met ingang van het nieuwe jaar wordt de Uitge verij PZC BV onderdeel van de Wegener Uitgeverij Zuidwest Nederland (WUZN), waardoor een aantal werknemers in Breda is gaan werken. In Vlissingen blijven over de redactie, een deel van de advertentieafdeling en wat facilitaire medewerkers. Het gebouw aan de Oostsou- burgseweg is daarvoor te groot. Het ROC gaat in de productie hal werkplaatsen bouwen. In maart betrekt het centraal bu reau een deel van de huidige PZC-kantoren. Vanaf 1 juli worden op de bovenverdieping, waar nu de redactie huist, theo rielokalen gebouwd voor de af deling techniek. De bedoeling is dat het ROC alle technische op leidingen concentreert aan de Oostsouburgseweg en de nabij gelegen Oudeveerhavenweg. De PZC-redactie verhuist mo gelijk naar het Stationspark in Goes of een nog te bouwen kan toorpand in Middelburg. Wordt voor die tweede optie gekozen, Ol Tehaere, stond er op het kaartje dat bij de medewer kers van een Zeeuws bedrijf in de bus viel. Met verder niets, behalve dan een 'Tot ziens'voor een dag in januari en de met moeite te ontcijferen handtekening van de Brabantse directeur van een gerelateerde onder neming. Die kreet op de voorkant moest dus wat betekenen. Maar wat? Het was zeker geen Brabants, wist deze, De Zeeuwse Ombudsman heeft het stichtingsbestuur regelma tig voorgesteld om een cursus intern en extern klachtenrecht op te zetten in de provincie Zee land. Inmiddels is het materiaal gereed en kan de eenmalige cur sus gegeven worden De ombudsman geeft in zijn jaarverslag een aantal aanbeve lingen. Meijer geeft het drin gende advies om iedere klacht in onderdelen te knippen, zodat het bestuursorgaan (afdelingen, wethouder, diensthoofden) over elk onderdeel een oordeel kan geven. Door die werkwijze kan een Macht veel sneller en eenvoudiger worden afgehan deld. Meijer betreurt het dat gemeen ten, na behandeling van een Macht door de Zeeuwse Om budsman, niet aangeven wat er uiteindelijk is gebeurt met de Macht. Helderder In zijn jaarverslag pleit Meijer ervoor het hele klachtensysteem voor de burger helderder te ma ken. Gemeenten moeten klagers laten weten in welke fase de klacht is, hoe de Macht wordt afgehandeld en binnen welke termijn. „Hierbij zou het wense lijk zijn als gemeenten Magers erop wijzen dat bij overschrij ding van de wettelijke termijn (uiterlijk veertien weken) de Magers zich opnieuw kunnen wenden tot de Zeeuwse Om budsman." Hij erkent dat het een beetje vreemd over kan komen dat mensen een klacht kunnen in dienen, omdat een eerder inge diende Macht niet op tijd is af gehandeld. Gemeenten zouden daarom meer moeten doen aan 'klachtenmanagement'. Een ander aspect waar de Zeeuwse Ombudsman zich over heeft verbaasd, is dat diverse gemeenten Magers in het onge wisse laten aan welke normen een ingediende klacht is ge toetst. Op de website van Meijer staan duidelijke richtlijnen daarvoor. dan moet de PZC eerst op een tijdelijke locatie in Middelburg worden ondergebracht. „Beide plaatsen hebben voors en te- gens", zegt directeur A.Verrest van WUZN. „In Goes is de nieuwbouw nagenoeg opgele verd. Probleem is dat veel werk nemers dan moeten gaan reizen. In Middelburg is een tussenstap nodig die extra geld en energie kost." Op zijn vroegst kan in september 2004 de vierde toren van het toekomstige stadskan toor in Middelburg worden be trokken. Veldzicht is een andere mogelijkheid. De Middelburgse wethouder P. Bruinooge ziet de PZC graag komen. „Middelburg is het be stuurscentrum van Zeeland. De regionale krant hoort daar thuis." Uiterlijk 1 februari denkt Wege ner de knoop door te hakken. Verrest: „Dan hebben we nog voldoende tijd om de verhuizing zonder stuntwerk te laten plaatsvinden." Volgens adjunct-hoofdredac teur A. Kroon is de verhuizing van de PZC-redactie onvermij delijk. „Jammer dat het onder zoek naar de opties nog loopt. Dat geeft onzekerheid. Het ge zegde van de oude schoenen komt in mij op." Hij heeft een lichte voorkeur voor Middel burg als nieuwe locatie. „Je denkt het eerst aan de Zeeuwse hoofdstad, maar Goes en Vlis singen zouden ook goede vesti gingsplaatsen zijn." Zowel Verrest als bestuursvoor zitter T. Verhage-van der Ent van het ROC wil niet vertellen hoeveel het PZC-gebouw heeft opgebracht. lang geleden naar dit gewest geïmporteerde medewerk ster nog van vroeger. Was het dan Zeeuws? De in burgering s cursus van de Zeeuwse schoonfamilie schoot in dat geval tekort. Wie er uitkomst bood was haar dochtertje. „Mam, dat lijkt wel op een liedje van de cd's die papa be stelt, je weet wel: sound of the sixties.En ze zong treffend: „Ol tehaere noe, ol tehaere noe!" 's-HEERENHOEK - Volgens John Langerak uit 's-Heerenhoek is hel een unieke ge- doorgang versperde, moesten de anderen met de keizersnede worden gehaald. Vol- beurtenis. „Zelf de veearts had nog nooit zoiets gezien", zegt hij. De Mechelse herder gens de trotse hondenbezitters maken moeder Raisa en haar pups het goed. De jonge van John en zijn vrouw Ingeborg bracht afgelopen zaterdag liefst veertien gezonde hondjes blijven nogzo'n zes tot acht weken in huize Langerak. Daarna worden ze ver pups ter wereld. Een vijftiende hondje werd dood geboren en omdat juist deze pup de kocht. foto Willem Mieras Advertentie) Parkeergarages Middelburg gratis geopend tijdens de kerstnacht jaarwisseling De parkeergarages Kousteensedijk en Lange Geere zijn gratis geopend van dinsdag 24 december 18.00 uur tot woensdag 25 december 18.00 uur dinsdag 31 december van 18.00 tot woensdag 1 januari 18.00 uur Dit initiatief kwam tot stand dankzij een gezamelijke inspanning van Verenigde Ondernemers Middelburg en Koninklijke Horeca Nederland afdeling Middelburg i.s.m de Gemeente Middelburg (Advertentie) 12.00 -17.00 uur Let op onze FOLDER in uw brievenbus Goes Marconistraat 28 -Tel. 0113-213132

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47