Alleen nog het geluid van de stilte Bakkruudjes hebben de vorst glorieus overleefd Kil Beschermde gebieden K13 K13 K15 K15 weerwoord Raadsels rond het Zeeuwse erf Een mooi gezicht op het kanaal Bie kerst oar je thuus te wezen Bierkreek slaat haar vleugels uit bijzonder blauw PZC dinsdag 24 december 2002 Wilde eenden zwemmen rustig rond in een geul bij de Rattekaai. Iets verder op rennen strandplevieren op zoek naar voedsel over de slikken van het meest zuid oostelijke stukje van de Oos- terschelde. Scholeksters doen hetzelfde maar in een veel rustiger tempo. Ze stap pen bedachtzaam rond en schrikken in het geheel niet op als boven hun koppen vier Pilatus-vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht in formatie door het zwerk scheren. Het geluid van de geelrode lestoestellen hin dert, zo op het oog, ook niet de andere vogels die daar buitendijks nabij Rilland f oerageren op een van de mooiste en rustigste stukjes Zeeland. Hoewel rustig? Het verkeer op de A58 zorgt daar aan die verslikte getij haven voor een constant gebrom op de ach tergrond. Dat monotone geluid klinkt af en toe iets sterker als een bestuurder van een vracht auto wat extra gas geeft om de helling van de brug van het Schelde-Rijnkanaal te nemen. En regelmatig wordt dat nog eens versterkt als een trein op een paar honderd meter afstand passeert. Ondanks het constante gebrom is dit stukje Zeeland een be schermd gebied. Zeeland kent officieel geen stiltegebieden, maar wel vergelijkbare milieu- beschermingsgebieden. Een flink stuk van Zeeland staat zo te boek. Het gaat onder meer om het Grevelingenmeer, de Kop van Schouwen, Yerseke Moer, het Ritthemse bos, de droogval lende platen in de Westerschel- de en de Braakmankreek. Het zijn stuk voor stuk gebieden die minimaal 200 hectare groot zijn. Binnen de provincie wordt overwogen die grens los te laten en ook gebieden van minimaal 50 hectare te benoemen als mi- lieubeschermingsgebied. Geen idee De provincie heeft geen idee hoe stil het momenteel in die gebie den is. In de loop van volgend jaar komt daar verandering in omdat er dan opnieuw gemeten wordt. Beleidsambtenaar A. Scherbeijn weet echter met grote zekerheid dat het in de meeste gebieden nog steeds even rustig is als jaren her. Hier en daar zal het achtergrondge luid iets zijn toegenomen door de toegenomen verkeersintensi teit. Maar er zijn nog steeds plekjes zat waar het zeer stil is, weet ze. Ze wijst naar delen van de Zak van Zuid-Beveland en de pol ders ten westen van Perkpolder. En als de wind gunstig staat kan het in de Hertogin Hedwigepol- der, het meest oostelijke stukje van Zeeuws-Vlaanderen, zelfs Siberisch stil zijn. Bij zuiden wind komt daarin direct veran dering omdat het industriela- waai van het Antwerpse haven gebied dan volop te horen is. Het geluid in de officiële be- schermingsgebieden mag vol gens de provincie niet toene men. Scherbeijn moet zachtjes lachen als haar gevraagd wordt of dat beleid niet haaks staat op het streven van de provincie om de recreatievaart op de Zeeuwse wateren toe te laten nemen. Ze benadrukt dat er voor al die ge bieden snelheidsbeperkingen gelden voor al het nautisch ver keer. Verder geeft ze aan dat bij alle nieuwe activiteiten geke ken wordt of het extra versto ring oplevert. Als dat het geval is dan mogen ze niet. Natuurlijk is dat geen wet van Meden en Perzen. Elk geval wordt apart getoetst. De herdenking van de Ramp in Ouwerkerk op 1 febru ari 2003 zal dan ook rustig door kunnen gaan terwijl die bijeen komst toch voor de nodige ver storing in een officieel milieu- beschermingsgebied zal zorgen. Het grootste stiltegebied van Nederland is de Waddenzee, ge volgd door de Oosterschelde. Nederland kent in totaal 167 stilte- en milieubeschermings- gebieden. Gemotoriseerd ver keer wordt er zoveel mogelijk geweerd. Het zijn natuurgebie den waar je nog je eigen adem haling kunt horen of het ruisen van de wind. En als je geluk hebt, hoor je even alleen nog maar het geluid van de stilte. 'De stilte der natuur heeft vele zal zijn toegenomen.In de en quête van Natuur en Milieu noe men mensen als meest ergerlijke lawaaibronnen auto's (88 pro cent), radio's (85 procent) en vliegtuigen (79 procent). Min der dan de helft ergert zich aan het geluid van andere recrean ten of van treinen. Ruim 20 procent geeft aan geen stille geluiden', dichtte Henriëtte Ro land Holst. Absolute stilte be staat dan ook niet. Nul decibel (dB) komt niet voor in de wereld Een stille kamer of het onbe woonde platteland laten 's nachts een geluidsniveau ho ren van zo'n 20 dB. Diezelfde plekken zijn overdag goed voor 30 dB. De rust in een bibliotheek komt overeen met die van een stiltegebied: 30 tot 40 dB. Op een kantoor wordt normaal 40 tot 60 dB geproduceerd. In stadscentra ligt het geluidsni veau zonder de pieken die het verkeer veroorzaken al gauw 10 dB hoger. De luchtvaart is goed voor zo'n 45 tot 75 dB. Uit een enquête van de Stich ting Natuur en Milieu naar het belang van stilte in de natuur, blijkt dat 85 procent van de 1500 ondervraagden het zéér belangrijk vindt. Stilte biedt rust en ontspanning en is een welkome afwisseling in het jachtige leven en de (vaak) la waaiige woonomgeving. „Mens en dier hebben stilte nodig", zegt W. Berends van de Stich ting Natuur en Milieu. Toch wordt stilte steeds schaarser. Onderzoek toont aan dat over dertig jaar de geluidsoverlast met maar liefst twintig procent gebieden in de omgeving te kun nen vinden. De peiling maakt duidelijk dat er een latente on vrede heerst over het gebrek aan stille plekken in het overbe volkte en geïndustrialiseerde Helder en klaar de heilige nacht, maakt op een vruchtbaar jaar bedacht Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 18, 4380 AA, Missingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl. Nederland. Het overgrote deel van de ondervraagden wil dan ook dat de overheid scherpere regels stelt om stilte in het bui tengebied te beschermen. „On der meer via het autoluw maken van lokale wegen, beperking van de maximumsnelheid, groe ne buffers en de aanpassing van vliegroutes", somt Berends op. Want er zijn nog maar weinig plekken in Nederland waar het écht stil is. Zelfs in de officiële stiltegebieden dringt het geluid van auto's en vliegtuigen steeds vaker door zoals te horen is aan de Rattekaai. De Stichting Na tuur en Milieu wil het tij keren: „Want mens en dier hebben stil te nodig." Emile Calon pagina K13: grote stilte atlas Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl De zonnewende is weer ach ter de rug en het duurt nooit lang voordat dat in de natuur te merken is. Tijdens de donkere dagen was er in de tuin maar één plantje dat nog een beetje de moed erin hield en dat was de stengelloze sleutelbloem. Het bakkruudje in goed Zeeuws dus. De zachtgele bloempjes bloeien ondanks korte dagen en koude nachten gewoon door. Bloemen middenin de winter zijn zo fees telijk dat het onze voorouders ertoe verleidde om de bloempjes van de stengelloze sleutelbloem in het pannenkoekenbeslag te leggen om de dagen een extra feestelijk tintje te geven. Overi gens zijn onze bakkruudjes er niet alleen in de oorspronkelijk gele wildkleur, maar ze komen op landgoederen en buiten plaatsen ook voor in lila en roze tinten. Onze Germaanse voorouders waren zo gek nog niet om de zonnewende uitbundig te vie ren. Tegen de kerst lijkt het alsof de natuur voor het overgrote deel in slaap gevallen is, maar al kort na nieuwjaar ga je iets mer De PZC heeft een stuk Oosterscheldenatuur geadopteerd. Het gaat om de Rumoirtschorren en de Slikken in de Krabben- kreek, achterin de Oosterschelde. Ook het schorretje voor de Oesterput, langs de noordkust van-Noord-Beveland behoort bij het geadopteerde gebied. De krant betaalt mee aan het be houd van dit bijzondere stukje Zeeland, door een sponsorbij drage aan Het Zeeuwse Landschap. In 'Bijzonder blamo' wordt het wel en wee van het reservaat belicht en bovendien komen er regelmatig vertegenwoordigers van de unieke flora en fauna ter sprake. ken van de lengende dagen. Als je het niet aan het licht merkt, dan blijkt het wel uit het gedrag van de vogels in de tuin. Het duurt niet lang of roodbor- sten en winterkoningen laten weer van zich horen en ook de grote lijster en de grote bonte specht roeren over een week of drie weer volop de trom. Dat ge beurt tenminste als koning win ter zich niet van zijn al te harde kant laat zien. Want dan gebeu ren er nogal onvoorspelbare dingen. Zo zijn de afgelopen we ken de wilde ganzen als sneeuw voor de zon verdwenen. Een groep meesjes die al wekenlang in de buurt rondscharrelde is ook nergens meer te bekennen. Het zal toch niet wezen omdat al een paar keer de sperwer in een snelle vlucht over de liguster haag kwam scheren? Onmoge lijk is dat laatste niet, want de sperwer zorgt ook onder de mussen en spreeuwen voor tota le paniek. Als het niet echt flink wintert gaan de onkruidjes in de tuin, zoals de grote ereprijs en de paarse dovenetel alweer snel na de kortste dag in bloei. Een op vallende verschijning is dan ook het klein kruiskruid met zijn geelachtige bloempjes. Voor mij is dat de plant met de allermooi ste Zeeuwse streeknaam. Sen- sejuun. Het klinkt op het eerste gehoor nogal raadselachtig, Kruiskruid in de sneeuw. foto Chiel Jacobusse maar het begin van de puzzel is opgelost als weet dat juun het Zeeuwse woord is voor ui en dat ui ook wel opgeschreven werd als io. (De tweeklank ui is in Noord-Nederland pas in zwang gekomen onder invloed van rij ke Antwerpse kooplieden die zich in de Tachtigjarige Oorlog na de val van Antwerpen in de noordelijke Nederlanden ves tigden.) De sense-ui of sense-io levert voor plantenkenners geen al te grote problemen meer op. Het is simpelweg een verbaste ring van de wetenschappelijke naam senecio. Het zal wel altijd een raadsel blijven hoe zo'n ge leerde Latijnse term in het alle daagse boerenspraakgebruik terecht kon komen. Nu we toch eenmaal een taal kundig zijspoor bewandelen, moet ook die senecio nog maar even onder de loep. Senecio is afgeleid van het stamwoord se- nex (grijsaard). Van hetzelfde stamwoord zijn ook bijvoor beeld woorden als seniel en se nior afkomstig. De naam sene cio heeft betrekking op de prachtige grijze pluizenbolle- tjes waar de zaden mee getooid zijn. Met hun bolronde vorm doen ze inderdaad aan een grijs behaard mensenhoofd denken. Nog even terug naar de bak kruudjes die, althans in mijn tuin, de vorst glorieus overleefd hebben. De naam stengelloos lijkt nergens op te slaan, want de bloempjes zitten wel degelijk op een steel. Andere vertegen woordigers van de familie heb ben echter een centrale bloei- stengel, waaraan vanaf een knooppunt al de bloemsteeltjes ontspruiten. Dat kenmerk mist onze stengelloze sleutelbloem en daaraan dankt de soort haar naam. Je kan sleutelbloemen of primula's ook in alle mogelijke tinten bij de bloemist kopen, maar de felle kleuren die daar te zien zijn, zijn bij de wilde ver wanten nooit te vinden. Zij moeten het doen met de meer subtiele pasteltinten. Chiel Jacobusse De Rattekaai bij Rilland. foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39