Quodlibet zingt Ceremony of Carols Kerstmusical van deze tijd jong 24t/m31 december DINSDAG Grandpa Nick De Grandpa Nick's Sessieband geeft een kerstconcert. Gasten zijn vocalist Richard de Nooyer en toetsenist Jeroen Riet bergen (van de Marco Borsato Band). Voorts is er een mistery guest. Naast kerstrepertoire speelt de band ook hits uit de jaren zeventig. Caffé Brooklyn, Middelburg, 23.00 uur DONDERDAG Quodlibet Het vrouwenkoor Quodlibet geeft een concert. Uitgevoerd wordt A Ceremony of Carols van Benjamin Britten, met harpbegeleiding van Lenie de Meij en Lonne en Gertruud Smit als solisten. Zij zingen, met Willie den Hollander aan de vleugel, ook drie Franse duetten. De Meij is solistische te horen in werk van Fauré. Er zijn gastzangers uitgenodigd om met Quod libet, als gemengd koor, Engelse carols uit te voeren. Tenslotte staat Lucie Moolenbroek op dwarsfluit op het programma. De leiding is in handen van dirigente Willie den Hollander. Koorkerk, Middelburg, 14.00 uur Sneeuwkoningin Theatergroep Duinart speelt De Sneeuwkoningin. Dit wintersprookjein Dickensstijl is bedoeld voor de hele fami lie. De regie was in handen van Peter Adriaanse. 't Spiegeltheater, Middelburg, 14.30 uur Ellesdiek 't Kerkje van Ellesdiek biedt een sfeervol programma. Er is een optreden van het vocaal ensemble Sonore, olv Teuny Begthel, met liederen uit zowel het klassieke als het lichtere gen re. Joke en Marieke Smallegange zingen liederen en dragen ge dichten voor en Engel Reinhoudt zorgt voor het Zeeuws accent met verhalen en liedjes die passen in de tijd van het jaar. 't Kerkje, Ellewoutsdijk, 14.30 uur Adrie Oosterling Kleinkunstenaar Adrie Oosterling brengt zijn jaarlijkse Kerst programma. Hierin verbindt hij actuele teksten uit zijn theaterprogramma Blèren is zilver en blaten is goud met traditionele (vaak Vlaamse) kerstliederen. Huistheater De Twee Duiven, Groede, 14.30 uur Kerstmusical Dance Centre Dazzle brengt de kerstmusical A Very Happy X- Mas. Het verhaal kwam tot stand door de hele groep, onder begelei ding van Joke Provoost en Hans van Leeuwen. Fred Momotenko componeerde de muziek voor de liedjes. Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 uur Patrick en Patricia Het duo Patrick en Patricia geeft een concert met composities van Marjo Tal. De mezzosopraan Patricia Werner Leanse en pianist Patrick Hopper brengen Franse chansons van Préver en Nederlandse lie deren van Engelsman en Blom, die door Tal op muziek zijn gezet. Deze middag wordt ook een cd met dit werk gepresenteerd. De dichteres Esther Blom geeft een toelichting op het werk van Mar jo Tal. Porgy Bess, Terneuzen, 15.00 uur Willem Vermandere De Vlaming Willem Vermandere brengt zijn kerstprogramma. Aan dit programma, getiteld In de donkerste dagen, werkt Sangalayi mee, een Congolees koor uit Brussel dat met zang, dans en percussie eigen liederen brengt. Tijdens het concert smelten beiden samen tot een uniek gezelschap, waarin de Vlaamse en Afrikaanse aspecten elkaar wederzijds verrijken en aanvullen. Scheldetheater, Terneuzen, 15.00 uur Jongenskoor Het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool geeft een Kerst concert. Medewerking verleent het rk herenkoor St. Cecilia. Het pro gramma omvat liederen en Christmas carols uit Renaissance, Barok en heden. De leiding is in handen van Evert Heijblok, met Marcel van Westen aan het orgel. De laatste leidt ook het klein- koor, bestaande uit jongens vanaf 5 jaar, die het opleidingskoor vormen. Voorts zijn de bellringers te beluisteren. Rk kerk, Goes, 15.30 uur The Continental Gospel Choir The Continental Gospel Choir geeft een concert. Soliste van deze grote black-gospel show is Joany Muskiet, die flitsend door de geschiedenis gaat van spirituals en gospel naar het moderne repertoire. Lammerenburchtzaal, Vlissingen, 20.00 uur Zingende Fresia's De Zingende Fresia's geven een kerstconcert. Het is al jarenlang een traditie dat deze band rond de kerstdagen in Bergen op Zoom optreedt. Dat gaat gepaard met de nodige hu mor en kolderpop. De Stoelemat, Bergen op Zoom, 21.00 uur VRIJDAG Kerstmusical Dance Centre Dazzle brengt de kerstmusical A Very Happy X- Mas. Zie donderdag Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Surrender De Bevelandse formatie Surrender treedt op met de Achterhoek- se band OMA. OMA staat voor Oetmuntend Mooi Achterwerk en speelt voor namelijk covers. Ook wordt een aantal nummers uitgevoerd met Surrender, dat de nieuwe dubbel live-cd presenteert. Als sup port-act treedt de Walcherse formatie Big Chief Sugar op. Het Kasteel van Batavia, Westkapelle, 20.00 uur Paul van Kemenade Het Paul van Kemenade Quintet treedt op met Les Frères Guissé. Dit is geïmproviseerde muziek in combinatie met de West-Afri kaanse folkmuziek. Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur BadHairDay De band BadHairDay speelt tijdens het Ouwe Knarrenfeest. De Zierikzeese band werd in december 2000 opgericht en speelt covers vanaf eind jaren vijftig. De Pul, Zierikzee, 23.00 uur ZATERDAG Deep River Quartet The Deep River Quartet brengt een kerstspecial. In Hark The Herald Angels Sing worden kerstliederen afgewis seld met hoogtepunten uit de reguliere show. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Razzmatazz Razzmatazz houdt voor de tweede maal een driedaags minifesti- val. Deze eerste avond treden voor het voetlicht de band Bullit met country western, Vage Klachten met blues uit Zeeuws-Vlaan- deren en de rest van de wereld, Betty's Doghouse met rockabilly en het Razz Jazz Quartet. Razzmatazz, Oost-Souburg, 20.15 uur dinsdag 24 december 2002 Het wemelde afgelopen weken van de kerstconcerten. Het vrouwen koor Quodlibet heeft op tweede kerst dag in de Koorkerk in Middelburg het laatste woord. Op het programma staat onder meer het prachtige Ceremony of Carols van Britten. Aan niets is te horen dat de Engelse componist Benjamin Britten tijdens het schrijven van de Ceremony of Carols al geruime tijd last had van een writers- block. Drie jaar lang had hij samen met zijn vriend, de tenor Peter Pears in Amerika doorgebracht, op zoek naar een verbreding van hun carrière. De Amerikaanse jaren brachten niet waar ze op gehoopt hadden en enigszins te leurgesteld keerden de mannen in 1942 terug naar Engeland. De bootreis was lang en onaangenaam. Toch zorgden de zeventien dagen op zee voor nieuwe in spiratie bij Britten. Niet alleen moest hij zijn Hymn to St Cecilia overnieuw schrijven, doordat de Amerikaanse douane, die in het manuscript een mo gelijk gecodeerd spionagebericht zag, het werk in beslag had genomen, ook Vrouwenkoor Quodlibet tijdens een concert. foto Marijke Folkersma schreef hij zeven kerst-carols voor vrouwenstemmen en harp. De zeven liederen groeiden uit tot een twaalfdelig werk dat in stemming vari eert van weemoedig tot uitbundig. De voot is het processieachtige begin, van enorme vrolijkheid getuigt vooral het van ingenieuze echo-effecten voorziene deeltje This little Babe. De vrou wenstemmen werden door Britten ver vangen door een jongenskoor, maar kunnen net zo goed nog steeds door vrouwen worden gezongen. Dat doet Quodlibet donderdagmiddag onder lei ding van Willie den Hollander dan ook. De twee solostemmen komen voor reke ning van de zussen Lonne en Gertruud Smit, die daarnaast ook enkele Franse duetten zingen. Andere gasten zijn har piste Lenie de Meij en Lucie van Moolenbroek op dwarsfluit. Er klinken donderdag niet alleen vrouwenstem men. Samen met voor de gelegenheid uitgenodigde mannen, zingt het koor een vijftal Engelse 'Christmas carols'. Eén daarvan is In the bleak midwinter van Harold Darke, een volgens dirigen te Den Hollander 'subtiel en verstild werk dat mensen raakt'. Douwe Eisenga Kerstconcert Quodlibet, donderdag, Koorkerk, Middelburg, 14.00 uur. De smoeltjes stralen. Ook tijdens de repetitie van de dertig kinderen omvat tende musicalgroep van de Middelburgse balletschool Dance Center Dazzle spat ten het enthousiasme en de energie ervan af. Donderdag en vrijdag zetten ze de nieu we musical A Very Happy X-Mas op de planken. Een musical die geheel binnen de eigen gelederen is ontwik keld en waarbij alle spelers - in leef tij d variërend van 9 tot 17 jaar - hun creatieve in breng hadden. Joeri Veen (17 jaar, uit Vlissin gen) en Omayra Telehala (16 jaar, uit Souburg) hebben ambi ties en spelen de twee hoofdrol len. Joeri heeft zijn zinnen gezet op de toneelschool en Omayra is al een klein stap j e verder d oor in Amsterdam de vooropleiding musical te volgen. Joeri droeg de basis aan voor de voorstelling. „Het verhaal moest van deze tijd zijn en over Kerstmis gaan. We wilden er ook drama in ver werken. De ouders van een meisje, Amanda, zijn tweever dieners en hebben daardoor weinig aandacht voor hun dochter. Ze zoekt compensatie bij haar vriendin Melissa. Ver der loopt er op de school, waar een deel van de musical zich af speelt, een uitwisselingsstudent uit Amerika, Jonathan, rond. Hij heeft een broertje en twee zusjes, die in een weeshuis zit ten. Dat weeshuis, in kerstsfeer, is de andere locatie in het stuk. In de aanloop naar Kerstmis vindt er een dramatische ge beurtenis plaats", vertelt Joeri, die Jonathan speelt. Omayra, die Amanda vertolkt, vult aan: „Amanda krijgt wel veel materiële dingen van haar ouders, maar weinig echte lief de. Daardoor betekent haar vriendin Melissa, die een oogje heeft op Jonathan, alles voor haar. Als Melissa dan iets over- A Very Happy X-Mas met Omayra Telehala (links) en Joeri Veen. komt.Ja, dat wordt heel droe vig." Joeri heeft lering getrok ken uit de vorige musical Jupiter, die wel erg lang was ge worden. „We hebben ons aan de grote lijn van het verhaal ge houden en zijn dat improvise- rend gaan invullen. Iedereen droeg daar een steentje aan bij. Overbodige scènes hebben we vermeden. Ook in dans en zang loopt het verhaal door." Omay ra: „Allemaal hadden ze er be grip voor dat niet iedereen even veel tekst kon krijgen." Hans van Leeuwen, in het dage lijks leven leraar Frans aan Scheldemond in Vlissingen, die Joke Provoost, directrice van Dance Center Dazzle, terzijde staat bij de regie, meent: „Deze musical is door kinderen ge schapen, maar door volwasse nen aangescherpt." Zelf schreef hij zes van de negen liedteksten. Zangpedagoog Bij het instuderen daarvan kre gen de jongeren overigens on dersteuning van zangpedagoog Rob van der Meule. De composi ties zijn, evenals de vorige keer, van de hand van de jonge Rus Fred Momotenko, die het Bra bants Conservatorium in Til burg doorliep. Hij zette de mu ziek ook op de band. Na Back Off 1 en 2 en Jupiter is A Very Happy X-Mas inmiddels de vierde musical van Dance Center Dazzle. „Eigenlijk de vijfde", zegt Van Leeuwen, „want daarvoor zat nog de stu diovoorstelling Toffe Tommy. Regionaal vervullen we een functie. Dat dat vorig jaar is ge honoreerd met een subsidie van de provincie, betekent dat we in een behoefte voorzien. Voorkin deren in deze leeftijd zijn er in Zeeland weinig mogelijkheden om geïntegreerd verschillende disciplines te beoefenen: zang, dans en drama. Alles wördt op een steeds hoger niveau getild. Dit jaar betreft het voor het eerst een co-productie met de Stadsschouwburg. De leraar spreekt wanneer Van Leeuwen, zelf al jong gefasci neerd door theater, zegt: „Ik vind het heel belangrijk dat de jeugd meer meekrijgt dan alleen foto Lex de Meester schoolboekjes en zich op ver schillende gebieden kan ont wikkelen. Dat is goed voor de kinderen en dus goed voor de maatschappij. Er gaat veel energie en vrije tijd in zitten, maar je krijgt er zoveel voor te rug. Als de musical in première gaat, is dat ook voor ons een emotioneel moment. Je stopt er zoveel van j e ziel en zaligheid in dat het als het ware een beetje je kindje is geworden." Frans Doeleman Dance Center Dazzle: A Very Happy X-Mas donderdag (15.00 uur) en vrijdag (20.00 uur), Stadsschouwburg, Middelburg. Joany Muskiet met black-gospelshow donderdag in Vlissingen Adrie Oosterling met Kerstprogramma donderdag in Groede Marion van Iwaarden zingt met jazzquintet maandag in Souburg The Deep River Quartet geeft kerstconcert zaterdag in Middelburg Diogo Infante in film Het stenen vlot te zien in Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23