Het kriebelt bij Paul Telussa PZC Voetbal op Boxing-day is een dagje uit Malaise Terneuzen gaat Telussa aan het hart Mondelinge afspraak over schaatsploeg van Sponsorbingo Loterij Martin Keown in staat van beschuldigng Snowboarder Van Ommen in Team 2006 Zwolle huurt Van Beukering 22 Souburgse voetbaltrainer verlangt weer naar gras onder de noppen s Van der Sar maand uitgeschakeld Bianchi trainer van Boca Juniors Chivu beste Roemeense speler Speler Bilbao positief bevonden Contract Stefanovic opengebroken Talan stopt met profvoetbal Blessure Hersman valt mee dinsdag 24 december 2002 door Rudy Boogert OOST-SOUBURG - Soms gaat Paul Telussa nog wel 's kijken bij Terneuzen, bij de club die hem het grootste succes uit zijn trainersloopbaan bracht. Maar niet vaak. Hij wil niemand voor de voeten lopen en hij voelt zich een beetje opgelaten als de sup porters zijn naam scanderen, zoals enkele weken geleden. Maar wat wil je? De aanhang van Terneuzen is jaren van suc ces gewend, maar staat nu op eens op de laatste plaats in de hoofdklasse. Het gaat Paul Te lussa aan 't hart. Telussa: „Ter neuzen is van hosanna naar een LONDEN - De Engelse voetbal bond FA heeft Arsenal-verde- diger Martin Keown in staat van beschuldiging gesteld we gens het slaan van tegenstan der Ruud van Nistelrooy (Man chester United) eerder deze maand. De klap werd niet gezien door scheidsrechter Gallagher. Keown bood zijn trainer Arsène Wenger na het incident zijn ex cuses aan voor zijn gedrag. De FA heeft niet bekendgemaakt op welke manier het Keown wil straffen. De voetballer heeft veertien dagen de tijd om in beroep te gaan. dieptepunt gegaan. De club is nog bezig een volwaardig hoofdklasser te worden en dan i s er al tegenslag op het sportie ve vlak." „Wat is er aan de hand dat ze geen punten pakken?", vraagt Telussa zichzelf af. „Die paar kerén dat ik ben gaan kijken, probeer ik me een beeld te vor men van hoe de spelers zich voelen. Ik probeer me de sfeer voor te stellen en ik denk na over een oplossing. Maar die houd ik voor mezelf. De vijf seizoenen met Terneu- door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Terwijl de voet ballers in de rest van Europa vrolijk aan de kerstdis zitten, moeten de Engelse profs het doen met een sobere sport maal tijd. In Engeland wordt er op Tweede Kerstdag gewoon ge speeld. Voetballen op 'Boxing- day' is een dagje uit voor het he le gezin. Nederlanders gaan op Tweede Kerstdag massaal naar de woonboulevards. In Engeland hebben ze wat anders: daar trekken complete volksstam men donderdag naar de voet balstadions. „Het is traditie, de mensen weten niet anders", zegt Romeo Zondervan, de voorma lige speler van ADO Den Haag en FC Twente, die tien jaar lang in Engeland speelde. „Tweede Kerstdag - oftewel Boxing-day zoals de Engelsen zeggen - is zen waren voor Telussa de cul minatie van twee decennia trainerschap. Eén keer kampi oen met HW'24, twee keer met Middelburg en drie keer met Terneuzen. In die periode ver sleet Telussa slechts zes clubs. Nieuwland (1981-1986): Telus sa was nog speler bij zondag club Jong Ambon, toen hij Nieuwland onder zijn hoede nam. „Een leuke vereniging waar ik heb leren omgaan met Hollandse voetballers. Dat was een grote omslag om vanuit mijn Molukse achtergrond voetbaldag, daar leven de men sen van en daar kijken ze ook weken naar uit. Het hele gezin gaat ook mee naar het stadion. Pa en ma, opa en oma, de kinde ren: iedereen wordt dik inge pakt en gaat voetbal kijken." Maar hoe zit het eigenlij k met de voetballers zelf? Manager Gary Megsón van West Brom wich Al bion vindt dat de spelers niet te veel moeten zeuren. „Ze vieren de kerst maar in de zomer als ze meer tijd hebben. Voor mijn jon gens geen pubs en clubs dit jaar." Raimond van der Gouw, reser vekeeper van West Ham United, toch mezelf te blijvenVijf sei zoen meegedraaid in de vierde klasse. Middelburg zondag (1986- 1991): Na twee seizoenen trai ner van de A-j eugd en het twee de elftal nam Telussa in 1988 het roer over van Ron Schrier bij het eerste team. „Fantasti sche periode. Het grote Mid delburg was in verval geraakt en ik mocht meehelpen aan de wederopbouw." Na het beha len van het tweede kampioen schap op rij werd Telussa één wedstrijd voor het einde van haalt de schouders op. „Werken op Tweede Kerstdag is de logi sche consequentie als je in En geland gaat voetbal len. Een lek ker etentje met de familie zit er voor mij met de kerst niet in. Maar na zeven jaar Engeland weet ik niet anders meer." Als de rest van de familie de ko mende dagen de geborgenheid van de kerstboom opzoekt, zit Van der Gouw met zijn collega's in een hotel. Ver weg van alle feestelijkheden bereidt hij zich dan voor op de drukste tijd van ht t jaar. Want druk is het. Neem zijn programma de komende week: op Tweede Kerstdag het seizoen op non-actief ge steld. Bevelanders (1991-1992): „Een bewuste stap terug uit de hec- tiek van Middelburg. Ik wilde af van het steeds verantwoor ding afleggen aan de spon sors." Een rustig seizoen in de tweede klasse van het zater dagvoetbal. HW'24 (1992-1995): „Qua voetbal absoluut het hoogte punt. We hebben daar wed strijden gespeeld... mooier kon bijna niet." Kampioen in de derde klasse, nacompetitie in speelt Van der Gouw met West Ham thuis tegen Fulham, de club van zijn Nederlandse colle ga-doel man Edwin van der Sar thuis, zaterdag wacht de uit wedstrijd tegen Blackburn Ro vers en op Nieuwjaarsdag staat het duel met Charlton Atletic op het programma. Voor Van der Gouw dus geen oliebollen en champagne dit jaar. „Maar eerlijk gezegd zou ik niet weten wanneer ik op oude jaarsavond thuis ben geweest. Dit keer zitten we in een hotel in ons eigen stadion. Tsja.. leuk is anders. Van mij had het ook niet gehoeven, want ik neem toch de tweede klasse en degradatie uit de tweede klasse. Kloetinge (1995-1996): „Een ervaringrijker. Laat ik het daar maar op houden." Handhaving in Kloetinges debuut jaar in de hoogste amateurklasse, ge volgd door ontslag na negen duels in het tweede seizoen. Terneuzen (1997-2002):Derde- klasser Terneuzen wilde naar de hoofdklasse. „De eerste club die zó duidelijk was in zijn mis sie. Ik had nooit kunnen dro men dat het zou lukken. Qua prestatie absoluut het hoogte punt." Met drie kampioen schappen op rij naar het doel, met handhaving in het debuut- jaar. aan dat een beetje prof zich op oudejaarsavond niet vol laat lo pen." Zondervan kan zich zo'n kille eenzame oudejaarsavond nog goed herinneren. „Ik weet nog dat ik in mijn eerste seizoen in Engeland samen met Martin Jol op een hqtelkamer lag. Toen het twaalf uur was gaven Martin en ik elkaar de hand en dat was het dan. Buiten was er feest en vuurwerk, binnen lagen wij stil letjes op bed. Dat was een heel rare gewaarwording." Dat er in deze periode in Enge land volop wordt gespeeld, heeft niets te maken met het feit dat de kalender overvol is. „Er moet gewoon geld verdiend worden", zegt Zondervan. „De clubs redeneren heel simpel: de mensen hebben nu vakantie en dus volop tijd om voetbal te kij ken. En zo gek is dat niet ge dacht, want de stadions zitten in deze periode mudjevol." GPD doorTim Senden RIJSWIJK - De eerste stap naai de oprichting van de Sponsor bingo Loterij-ploeg is gezet. Af gelopen weekeinde is er een mondeling akkoord bereikt over het oprichten van een stichting waarin de nieuwe schaatsploeg (met de ex-Spaar Select-rijders en begeleiding) wordt ondergebracht. Dat heeft adviseur Frank van de Wall Ba ke gisteren bevestigd. Voorzitter van de stichting is John Worries. Hij is directeur special products bij Endemol en persoonlijk vriend van Wibo van de Linde, directeur van Sponsorbingo Loterij. De twee bestuursleden zijn Henk Spaan (bestuurslid van de Vereniging van Professionele Schaats teams) en Joost van Mierlo (juri disch adviseur van de TVM- wielerploeg ten tijde van de do- pingaffaire in 1998). Het drietal heeft de eindverant woordelijkheid over de ploeg. Onder dit trio werken coach Jac Orie en Marion de Cocq, voor malig woordvoerdster van de Spaar Select-ploeg. Orie houdt zich bezig met schaatstechni- sche zaken, De Cocq met de be stuurlijke kant. Overigens ver wacht Van de WallBake niet dat de ploeg voor het Europees kampioenschap in Heerenveen (3-5 januari) zal worden gepre- HUIZEN - De Nederlandse Ski Vereniging heeft snowboarder Luc van Ommen (20) toege voegd aan Team 2006, een groep wintersporters die extra onder steuning krijgt met het oog op de Winterspelen van Turijn. Van Ommen dankt zijn selectie aan zijn zestiende plaats op de halfpipe tijdens wereldbeker wedstrijden in het Zweedse Tandadalen. Van Ommen staat inmiddels 24e op de wereldranglijst. Team 2006 bestaat nu uit vijf sporters; behalve Van Ommen zijn dat snowboardster Nicolien Sauer- breij, alpineskiër Rogier Oos- terbaan en de schansspringers Ingemar Mayr en Christoph Kreuzer. ANP senteerd. Het uitwerken van en kele j uridische zaken heeft meer tijd nodig dan verwacht en de onderhandelingen worden be lemmerd door de feestdagen. „Veel juristen hebben in deze periode vrije dagen", zei Van de Wall Bake. „Hoe jammer het ook is, het EK gaan we niet ha len. Maar zorgvuldigheid gaat boven alles." RIJSWIJK - De rugbles sure die schaatser Martin I-Iersman afgelopen weekeinde tijdens de Ne- j derlandse kampioen schappen allround dwong op te geven, lijkt mee te vallen. De rijder van de ploeg-Orie is zondag grondig onderzocht, maar de artsen zagen niets ver ontrustends. Hersman moet rust ne men. Donderdag besluit de rijder of hij deelneemt aan de sprintselectiewed strijden, komend week einde, „De komende we ken zal Hersman werken aan de stabiliteit in de on derrug", zei coach Orie. „Hij zal wel eerder wed strijden kunnen rijden, Mochten de selectiewed strijden te vroeg komen, dan richt hij zich op de wereldbekerwedstrij den 1500 meter." Hersman trok zich zater dag, op de eerste dag van de NK allround in Assen, terug toen hij tijdens de warming-up voor de 5 ki lometer last kreeg van zijn rug. ANP ZWOLLE - Jhonny van Beuke ring (19) speelt het restant van het voetbalseizoen voor FC Zwolle. De spits wordt vooreen half jaar gehuurd van Vitesse. Van Beukering (19) kon in Arn hem niet rekenen op een basis plaats. ANP Paul Telussa bestormde met Terneu zen de ladder van het zondagvoetbal. Drie kampioenschappen op rij brach ten de Souburger met zijn ploeg in de hoofdklasse. Na een turbulent de buutjaar in die hoofdklasse en tevens het slotjaar bij Terneuzen koos hij dit seizoen voor een sabbatical year. Na zijn rustigste zomer in 25 jaar drijft het kerstkind Telussa nu langzaam te rug naar het golvende bestaan van een voetbaltrainer. „Ik laad me op voor een nieuwe klus." door Rudy Boogert OOST-SOUBURG - Jarenlang nam Paul Telussa de rotonde in Schoondij- ke gedachteloos. Een klein trekje aan het stuur naar rechts, een klein stukje naar links, weer naar rechts en hij zat op de N61 richting Terneuzen, naar de plaatselijke voetbalclub. De auto draaide de halve cirkel bijna op de au tomatische piloot. Vijf jaar lang, vier keer per week had de rotonde slechts één uitgang. Maar enkele weken geleden verloor de rotonde zijn vanzelfsprekendheid voor Paul Telussa. Zijn handen jeuk ten om de neus van zijn auto richting de vertrouwde N61 te sturen, maar Te lussa moest iets tegennatuurlijks doen. Hij moest Terneuzen links laten liggen en rechts aanhouden op de N58 naar België. Even geen voetballers coachen voor de vijftigjarige Soubur ger. Z ij n vrij e zondagen worden nu ge vuld met bijvoorbeeld een dagje win kelen met vrouwlief in Brugge Sinds eind zeventiger jaren stond Te lussa als trainer de helft van zijn door deweekse avonden en de helft van zijn weekeindes met de noppen in het gras. Drieëntwintig jaar concentreren, concurreren en corrigeren. Drieën twintig jaar klimmen en dalen, win nen en falen. Maar nu heeft Telussa even niets. Ja, vrije tijd. Veel vrije tijd. Maar geen club. „Dat was een bewus te stap. Een jaartje niksdoen. Met na me de eerste maanden vond ik het niksdoen heerlijk. Maar eerlijk ge zegd begint het nu weer te kriebelen." De voorbereiding op het nieuwe sei zoen beleefde Telussa vanuit zijn luie stoel. Nog nooit in een kwart eeuw was zijn zomer zó rustig. „Normaal moet je vóór je vakantie alles al rond hebben: selectie, programma's, dat soort werk. Tijdens de vakantie ben ik ook altijd al bezig met de voorberei ding. Op het strand of bij het zwem bad lig ik in voetbalboeken te lezen om ideetjes op te doen. En als je thuis komt, moet je meteen weer aan de slag. In de maand augustus zelfs bijna elke dag." Gekkenwerk „Ik heb het een keer gehad dat ik thuiskwam uit Amerika, waar ik trai ning gaf aan de jeugd, en dat mijn vrouw met mijn voetbal kleren klaarstond op Schiphol, zodat ik me teen door kon naar het voetbalveld. Gekkenwerk eigenlijk. De laatste ja ren bij Terneuzen was het altijd: tien voor vijf thuis, eten, omkleden, eerst volgende boot pakken en 's avonds laat weer thuis. Nu heb ik dat allemaal niet meer. En ik moet zeggen: het be valt me prima." Mooie woorden, maar met een dubbe le bodem. Kerstkind Paul Telussa (ge boren op 25 december 1951) vult zijn tij d moeiteloos met zijn werk bij Delta NV, met zijn familie of met relaxen op de bank. Maar de laatste tijd wordt de afstand naar het voetbal kleiner en kleiner. Hij gaat weer meer over de sport lezen, vaker bij zijn voetballen de zoon bij Jong Ambon kijken en ge- passioneerder met hem in discussie Paul Telussa in het veld voor de veteranen van Jong Ambon: „Met name de eerste maanden vond ik het niksdoen heerlijk." over de wedstrijden. Hoe kan het ook anders. Als een verslaafde zijn dosis niet krijgt, reageert het lichaam daar op. „Ik kreeg zelfs ontwenningsver schijnselen. Hoe langer ik niets deed, hoe meer ik last kreeg van kleine li chamelijke irritaties. Hoofdpijn, pijn in m'n nek en pijn in m'n schouders, In die periode gaf ik een gasttraining bij Zeelandia Middelburg. Heerlijk op het veld gestaan en m'n traininkje ge daan. Thuis heb ik gedoucht en toen ik eenmaal op de bank zat, had ik ner gens meer last van. Frappant, hè?" Diploma Voetbal, blijft in zijn bloed zitten. Zelfs na aderlatingen, zoals zijn ont slag bij Middelburg en Kloetinge.of de commotie rond zijn trainersdiploma bij Terneuzen („Een gesloten boek"), blijven de voetbalcellen levenslustig stromen. „Voetbal verandert niet. Daar heb ik altijd plezier in gehad. Het zijn de randverschijnselen die soms minder niveau hebben. Mijn motto is dat ik iets wil bijdragen aan de ontwikkeling van een voetballer. Kan ik geen betere voetballer van ie mand maken, dan heb ik gefaald." „Een paar weken geleden wilde ik een begin maken met een jeugdplan voor een Amerikaanse voetbalclub. Daar voor moest ik in de kast kruipen, waar ook de plakboeken liggen die mijn vrouw van mijn carrière heeft bijge houden. Ik ben op bed gaan liggen met die boeken en binnen no time was ik een paar uur verder. Lekker wegdro men, een beetje in mezelf lachen, het gaf een goed gevoel. Ook wel een trots gevoel. Hoewel ik dat niet vaak open baar en uitbundig laat zien, voelde ik toch een innerlijke trots." Veteranen „Ik heb nu weer tijd om zelf te voet ballen. Bij de veteranen van Jong Am- bon. We spelen soms een trainingspar tijtje tegen de tweede selectie. Dan mobiliseer ik de gi'oep veteranen, zet ik de mensen op hun positie en coach ze tijdens de partij. Proberen die jonge gasten uit te dagen om fouten te ma- De resultaten van trainer Paul Telussa. Nieuwland 106 35 36 35 141 128-140 Middelburg 65 36 15 14 123 136- 81 Bevelanders 22 10 1 11 31 29- 33 HW'24 66 30 26 14 116 152- 96 Kloetinge 35 9 11 15 38 44- 60 Terneuzen 114 58 29 27 203 235-135 Totaal 408 178 118 116 652 724-545 foto Ruben Oreel ken. In principe ben ik ze dan ook aan het trainen. Dan voel ik me helemaal happy." Op papier is Paul Telussa nu even geen trainer, maar in zijn hoofd is de coach nooit weg geweest. Telussa maakt even een pitstop, tankt nieuwe energie en wil volgend seizoen (of misschien eerder als er ergens een open plekje ontstaat) nieuwe sterren kweken. Hij weet ook al waar. Hij hoopt eigenlijk dat de rotonde in Schoondijke weer het draaipunt in zijn voetballeven wordt. Niet de halve draai naar Ter neuzen, maar de kwart draai richting België. „Ik heb acht jaar de Bourgondische inslag van de Zeeuws-Vlaamse/Belgi sche manier van leven meegemaakt. Daarin voel ik me makkelijk. Daarin kan ik mezelf makkelijk geven. Het Belgische voetbal trekt me. Mensen zeg wel 's: 'dat is toch niks voor jou, Paul; dat verdedigende voetbal'. Maar juist dan wil ik het ongelijk van die mensen bewijzen." LONDEN - Doelman Edwin van der Sar van Fulham is een maand uitgeschakeld. De international heeft een gebroke. middenvoetsbeentje. De voormalige Ajacied raakte zaterdag in de wedstrijd tegen Newcastle (0-2) geblesseerd toenhii Alan Shearer onderuit haalde. Reservedoelman Maik Taylor verdedigt de komende weken het doel bij Fulham, dat op tweede kerstdag tegen West Ham speelt. ANP BUENOS AIRES - De Argentijnse trainer Carlos Bianchi wordt trainer van de voetbalclub Boca Juniors. Hij heeft zich gisteren voor drie jaar aan de veelvoudig Argentijns kampi- oen verbonden. Bianchi werd genoemd als de mogelijke op. volger van Louis van Gaal, die als coach van Barcelona heng onder vuur ligt. De 53-jarige Argentijn had ook al van 19[ij tot 2001 Boca Juniors onder zijn hoede. AFP DEN HAAG - Christian Chivu, aanvoerder van Ajax, isinzijn vaderland Roemenië gekozen tot speler van het jaar. Chivu (22) vergaarde de meeste stemmen bij de door de krant Gazet. Sporturilor georganiseerde verkiezing. Stemgerechtigd wa ren de voorzitters van. de clubs in de Roemeense eredivisie, de Roemeense trainers, sportjournalisten en fans. In 2001 ein digde Chivu bij dezelfde verkiezing als derde. In 2000 kwam hij op de tweede plaats. GPD BILBAO - De Spaanse voetballer Carlos Gurpègi is na tra-expertise schuldig bevonden aan doping. Na afloop het duel met koploper Real Sociedad op 1 september waren bij de middenvelder van Athletic Bilbao sporen aangetroffen van het verboden middel nandrolon. Ook de tweede controle wees op een verhoogde nandrolon waarde. De Spaanse club twijfelt aan de betrouwbaarheid van de test en gaat in beroep. Gurpegi is de derde Spaanse speler die schuldig is bevonden aan het gebruik van prestatiebevorderende middelen. Borja Aguiretxu en Josep Guardiola gingen hem voor. DPA ARNHEM - Vitesse heeft het contract met verdediger Dejan Stefanovxc opengebroken en verlengd tot de zomer van 2006. Dat heeft de Arnhemse club gisteren bekendgemaakt. De ver bintenis met de Joegoslavische verdediger liep tot juni 2004. Stefanovic (28) stond in de belangstelling van een aantal clubs. De centrale verdediger voetbalt sinds begin 2000 voor Vitesse waar hij dit seizoen aanvoerder is. ANP HEERENVEEN - Jeffrey Talan heeft besloten zijn loopbaan in het profvoetbal te beëindigen. De Katwijkse aanvaller van SC Heerenveen heeft te veel last van een knieblessure. Er loopt een afkeuringsprocedure voor de achtvoudig interna tional. Hij blijft voorlopig nog wel bij de A-selectie vaxx SC Heerenveen betrokken. Tijdens de winterstop gaat hij mee naar het trainingskamp in Turkije. Jeffrey Talan, 31 jaar, speelde ongeveer 250 wedstrijden infe betaalde voetbal, bij ADO Den Haag en Heerenveen. ïs ^peelde ook acht interlands. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22