ETA-leider ontsnapt uit cel Oppositie offert kerst op om Chavez ten val te brengen Palestijnen stellen verkiezingen uit in Ivoorkust af SUPER WINTERSALE 50% KORTING 10% KASSAKORTING Noord-Korea onttrekt verdachte kernreactor aan toezicht van VN Chaos door gladheid in Oostenrijk Britse burgers als flitspalen Bloedige aanslag op trein India Twijfel over maagdelijkheid Maria Italiaanse antirookwet verscherpt Fransen slaan aanval rebellen Negen doden bij aanslag en crash in Afghanistan Itdamkus stevent j in Litouwen af op herverkiezing Baskische terreurgroep kondigt aanslagen op toeristen aan Kinderkerstfeestje bij Mandela loopt uit de hand Gasexplosie legt straat Halle in puin DUEKOUE - Rebellen in Ivoor kust hebben zaterdag Franse troepen bij de stad Duékoué aangevallen. De opstandelin gen willen oprukken naar Abid jan, het commerciële centrum van Ivoorkust, maar werden za terdag teruggedreven door de Franse strijdkrachten. Vrijdag veroverden de rebellen, die sinds enkele dagen aan een grote opmars bezig zijn, Bango- lo op het Ivoriaanse regeringsle ger. De Franse troepen lijken de enigen die nog in staat kunnen zijn om te voorkomen dat ze het hele land in handen krijgen. Rebellenleider Felix Doh zei eerder dat zijn mannen niet zou den aansturen op een strijd te gen de Franse militairen en om lienheen zouden trekken. De re bellen stuitten bij hun poging om de Fransen bij Duékoué te omzeilen op een Franse eenheid die de rebellen onder vuur nam. De opstandelingen beant woordden het vuur, maar slaag den er niet in de Fransen te ver drijven. Aan Franse zijde vielen volgens een legerwoordvoerder geen slachtoffers. Over het aan tal doden en gewonden aan de zijde van de rebellen is niets be kend. De opstand in Ivoorkust begon met een mislukte couppoging op 19 september. Sindsdien is de onrust groot in het land, dat nu verdeeld is tussen rebellerende groepen en de regering. Tussen de strijdende partijen in zit het Franse leger, de voormalige ko lonisator van Ivoorkust. AP Kinderen worden tegen de hekken gedrukt tijdens het uit de hand gelopen kerstfeest van Mandela. van onze redactie buitenland QUNU - Het jaarlijkse kerstfeestje van de Zuid-Afri kaanse ex-president Nelson Mandela voor kinderen is gisteren ontaard in een chaos. Duizenden kinderen en volwassenen verdrongen zich om bij de cadeaus te komen, die mede door de Ameri kaanse tv-presentatrice Oprah Winfrey werden uitge reikt. Drie kinderen moesten met lichte verwondingen naar een ziekenhuis. Voor het feestje in Mandeia's geboorteplaats Qunu wa ren 20.000 presentjes en 15.000 voedselpakketten ge reedgezet. De opkomst was onverwacht zo groot dat veiligheids beambten hekken moesten weghalen om te voorkomen dat kinderen werden doodgedrukt. Mandela en Oprah wisten de menigte uitein delij k rustig foto Mike Hutchings/RTR te krijgen. Volgens de woordvoerster van Mandela wa ren vooral opdringerige volwassenen en oudere kinde ren schuldig aan het uit de hand lopen van de bijeen komst. Sommige kinderen waren twee tot drie dagen onderweg voor Mandeia's kerstfuif. Ze kregen er onder meer chips, snoepjes, chocolade eneenkerstmaaltijdmetkip. Oprah leverde dit jaar zwarte poppen voor meisjes en voetballen voor jongens af. AFP Advertentie domburg men's fashion NU DE GEHELE COLLECTIE Ooststraat 2, tel. 0118-584303 van onze redactie buitenland PYONGYANG - Noord-Korea is begonnen met het verwijde ren van toezichtcamera's en ver zegelingen van de Verenigde Naties uit een kernreactor. Het officiële Noord-Koreaanse persbureau KNCA bevestigde dat gisteren. De verdenking be staat dat de installatie deel uit maakt van het nucleair wapen programma van de staat. De aankondiging van Pyongy ang volgt een dag na een mel ding van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) in Wenen dat Noord- Korea de toezichtapparatuur van de VN-organisatie onklaar heeft gemaakt. Het gaat om de Yongbyon-reactor die in 1994 werd gesloten. Volgens de VN werd hier plutonium gemaakt dat geschikt is voor kernwa pens. Yongbyon ging dicht na een ak- koord met de Verenigde Staten waarin Noord-Korea zich ver plichtte zijn kernprogramma te bevriezen. In ruil daarvoor zou een westers consortium twee re- actoren bouwen die ongeschikt zijn voor militaire doeleinden en zouden de VS het land 500.000 ton olie per jaar leveren. Afgelopen maand stopten de VS met de olieleverantie in reactie op de bekentenis van Pyongy ang dat het in het geheim zijn kernprogramma heeft voortge zet. Volgens Noord-Korea is het land door het stoppen van de olieleveranties nu genoodzaakt de kernreactor weer op te star ten om energie te produceren. In een brief aan het Noord-Ko reaanse ministerie van Kern energie had IAEA-directeur Al Baradei het land opgeroepen zich aan zijn verplichtingen te houden en niets te doen wat de controle van de IAEA op de re actor Yongbyong in de weg staat. In een verklaring die het IAEA zaterdag in Wenen heeft uitgegeven, uit Al Baradei zijn 'diepe teleurstelling' over het Noord-Koreaanse besluit. RTR van onze redactie buitenland RAMALLAH - De Palestijnse Autoriteit heeft besloten de voor volgende maand aange kondigde parlements- en presi dentsverkiezingen voor onbe paalde tijd uit te stellen. Dat hebben Palestijnse functiona rissen gisteren bekendgemaakt na een zitting van het kabinet van Arafat in Ramallah. Volgens de Palestijnse hoofdon derhandelaar Erekat is de stem busgang op 20 januari onmoge lijk door de (hei-)bezetting van Palestijns gebied door de Israë liërs en door andere Israëlische maatregelen die de bewegings- vrijheid van de Palestijnen in dammen, Pas als de bezetting wordt opgeheven zijn verkie zingen mogelijk, aldus de mi nister van Informatie Rabbo. Het Palestijnse besluit hing al enige tijd in de lucht. Een Pales tijnse commissie die de verkie zingen voorbereidt, had eerder aangedrongen op uitstel. Pas ongeveer drie maanden na ver trek van de Israëlische troepen uit de Palestijnse gebieden op de Westoever en in de Gazastrook zouden verkiezingen gehouden kunnen worden, stelde ze. De jongste, en tot dusver enige, verkiezingen in de Palestijnse gebieden hadden plaats in 1996. Ze werden een grote overwin ning voor Arafat. Onder zware internationale druk kondigde de Palestijnse leider enkele maanden geleden nieuwe ver kiezingen aan in januari 2003. Vooral de VS en Israël dringen aan op hervormingen binnen het Palestijns bestuur. Beide staten zien overigens geen lei dende rol meer weggelegd voor Arafat. Israël kiest eind januari een nieuw parlement. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zei gisteren dat Arafat een excuus heeft ge zocht om de verkiezingen uit te stellen. „Hij vermijdt daarmee dat er democratische hervor mingen doorgevoerd zullen worden." ANP/RTR/DPA WENEN - Door ijzel spekgladde wegen veroorzaakten zater dag in grote delen van Oostenrijk een verkeerschaos. Talrijke snelwegen, vol met vakantiegangers op weg naar de skigebie den, werden afgesloten na volgens Oostenrijkse media 'ontel- bare' ongevallen.- Grote problemen deden zich voor op de AIO tussen Salzburg en de Tauerntunnel en tussen Innsbruck en Kufstein. De Oos tenrijkse zusterorganisatie van de ANWB riep op niet de weg op te gaan als dat met strikt noodzakelijk was. Bij de alarmcentrale van de ANWB en het steunpunt in Mtin- chen zijn zaterdag geen meldingen binnengekomen van Ne derlanders die in problemen zijn geraakt. ANP/DPA LONDEN - Een aantal Britse politiekorpsen is begonnen met proefprojecten waarbij burgers snelheidscontroles uitvoe ren. Na een training gaan de burgers in paren de weg op om met laserguns snelheidsovertredingen vast te stellen en door te spelen aan de politie. Dat meldde The Sunday Times. De gegevens die de burgers verzamelen hebben geen juridi sche geldigheid. De korpsen sturen de overtreders wel een brief waarin wordt gewezen op hun fout. De politie hoopt dat de projecten leiden tot een betere bewust wording onder weggebruikers. De Britse vereniging van weg gebruikers wijst de projecten overigens af. Volgens haar zet het initiatief burgers tegen elkaar op. ANP NEW DELHI - Bij een aanslag op een trein in het zuiden van- India zijn zaterdag zeker twintig mensen gedood en twintig gewond geraakt. Dat meldden de Indiase media gisteren. De politie zei aanwijzingen te hebben gevonden dat de maoïs tische Naxalieten de trein hebben laten ontsporen. Deze com munistische groepering voert al ruim dertig jaar aanvallen uit op instellingen en regeringsinstanties. De trein was onderweg van Hyderabad naar Bangalore. AFP LONDEN - Eén op de vier Anglicaanse priesters in Groot- Brittannië gelooft niet dat Maria, de moeder van Jezus, nog maagd was toen ze haar zoon kreeg. Dat meldde The Sunday Telegraph gisteren. Volgens de krant gaf een kwart van vijfhonderd ondervraagde priesters aan niet te geloven in de onbevlekte ontvangenis. Dat verhaal is voor christenen een van de grondbeginselen van hun geloof. Veel priesters zien de maagdelijke geboorte als een verkeerde interpretatie of foute vertaling van een He breeuwse bijbelse passage. RTR ROME - De Italiaanse Senaat heeft zaterdag ingestemd met een wet die roken in de meeste openbare gelegenheden ver biedt. Dé wet, die 11 december al door de Kamer van Afgevaardig- den werd aangenomen, verplicht café- en restauranthouders tot het inrichten van aparte ruimtes voor rokers als zij toch ro ken in hun etablissementen willen toestaan. Eigenaars die dit nalaten riskeren 2000 euro boete. Rokers die een sigaar of sigaret opsteken waar dit is niet toe gestaan kunnen 25 tot 250 euro boete krijgen, of het dubbele als er gerookt wordt in de nabijheid van een zwangere vrouw of een kind onder de 12 jaar AP maandag 23 december 2002 KABOEL - In de Afghaanse stad Kandahar zijn gisteren ze ker twee burgers gedood door een aanslag op de auto waarin zij zaten. Drie anderen raakten gewond, aldus een regerings functionaris. De vijf zaten in een militair dat wérd geraakt door een handgra naat. Over de precieze toe dracht was aanvankelijk ver warring. Eerder werd gemeld dat er sprake zou zijn van een autobom of een i*aket die op het voertuig was afgevuurd. Zaterdag kwamen zeven Duitse militairen om het leven toen de helikopter waarin zij zaten bij de hoofdstad Kaboel neerstort te op een huis. Eerder werd gezegd dat hierbij ook twee Afghaanse kinderen werden gedood, maar dat bleek later niet te kloppen. Volgens het Duitse leger zijn er geen aanwijzingen dat de heli kopter door vijandelijk vuur is geraakt. ANP/RTR/DPA/AFP VILNIUS - De zittende presi dent Adamkus heeft gisteren in de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen in Litouwen 10,7 procent van de stemmen aekregen. Dat blijkt uit een pei ling bij de stemlokalen van de Baltische Nieuwsdienst BNS. In de tweede ronde op 5 januari moet Adamkus het opnemen te gen ex-premier Paksas, die 23,7 procent van de stemmen kreeg. Voor de verkiezingen gold par lementsvoorzitter Paulauskas nog als belangrijkste rivaal van Adamkus. Paksas haalde in pei lingen vóór de verkiezingsdag niet meer dan 9,5 procent. Van de 2,7 miljoen stemgerechtig den zei toen echter 15 procent zijn keuze nog niet te hebben be paald. Depresidentsverkiezingen in de voormalige sovjetrepubliek worden alleen in één ronde be slist als een van de kandidaten meer dan 50 procent van de stemmen krijgt, anders volgt al tijd een tweede ronde. De definitieve uitslag van de eerste ronde wordt vandaag verwacht. AFP van onze redactie buitenland BAYONNE - Een vermoedelijk kopstuk van de Baskische ter reurgroep ETA, Iradi, is in de nacht van zaterdag op zondag ontsnapt uit de gevangenis in het zuid-Franse Bayonne. De Franse politie is een groot scheeps onderzoek begonnen. De 31-jarige Iradi werd donder dag samen met de 26-jarige Montero door de Franse politie gearresteerd. Functionarissen bevestigden gisteren dat de man is ontsnapt, maar ze wilden geen details geven over hoe dit kon gebeuren. Volgens de Spaanse regering was de ETA met de aanhouding een 'zware slag' toegebracht. Volgens Spanje had Iradi de logistieke leiding over de militaire operaties van de Baskische afscheidingsbe weging. Ook wordt hij ervan verdacht ETA-leden te rekrute ren en hen te leren omgaan met wapens en bommen. De ETA wordt verantwoordelijk gehou den voor de dood van bijna 840 mensen sinds de groep in 1968 met aanslagen begon. Zo'n 120.000 mensen betoogden gisteren in de Spaans-Baski- sche stad Bilbao tegen het ge weld van de ETA. De regerings leider van de Baskische regio in Spanje, Ibarretxe, leidde de de monstratie. De Partido Popular van de Spaanse premier Aznar had geen afgevaardigde meelopen in de betoging. De partij vindt dat Ibaimetxe 'dubbelspel' speelt door enerzijds op te roe pen tot een demonstratie tegen de ETA, maar anderzijds onver minderd te stireven naar een ei gen Baskische staat, die alleen nog losse banden met Madrid heeft. De Nederlandse politie stelt een onderzoek in naar een dreigbrief van de ETA die vorige week binnenkwam bij een Heer lens reisbureau. Een soortgelij ke brief waarin de afzender toe risten waarschuwt niet naar Spanje te gaan omdat ze ko mend jaar doelwit van aansla gen zouden zijn, is bij een Utrechtse reisorganisatie bin nengekomen, Dit soort verklaringen werd eind vorige week ook verstuurd naar een aantal westerse am bassades in Spanje. De eigenaar van het Heerlense reisbureau zei helemaal geen reizen naar Spanje te organiseren. De brief die in Heei'len binnen kwam was volgens het adres op de envelop afkomstig van een Baskisch bureau voor toerisme in het Frans-Baskische Bayon ne. Volgens politiewoordvoerder R. Keijdener wordt het onder zoek naar de brieven niet door de Limburgse politie gedaan maar door een speciaal team. Mogelijk wordt ook de Algeme ne Inlichtingen en Veiligheids dienst (AIVD) erbij betrokken. EFE/AFP/RTR/GPD Witte Paardstr. 1-3 (0113) 21 27 29 Goes Advertentie door Frans Lindenkamp CARACAS - Vakbondsleider Carlos Ortega - één van de voor mannen van de oppositie ver enigd in het Democratisch Co- ordinaat - zegt dat Venezuela net zolang doorstaakt totdat het Zuid-Amerikaanse land verlost is van de democratisch gekozen 'dictator' Hugo Chavez. Ortega stelt dat de meerderheid van de bevolking de straat ver kiest boven de feestdagen thuis. Ook na de massale protestmars van vrijdagavond, die opnieuw niet het beoogde resultaat ople verde. Want Chavez houdt zijn been stokstijf. Het was de vierde vreedzame demonstratie in de al drie we ken durende algemene staking, die het openbare leven groten deels heeft platgelegd door het ernstige brandstofgebrek. Anti- Chavez betogers eisten zijn af treden, omdat hij het land met zijn links-revolutionaire beleid volgens hen economisch ruï neert. Maar de stoet trok anders dan gepland niet langs het Miraflo- res regeringspaleis in Caracas. Chavez had aangekondigd dit met 'alle mogelijke middelen' te zullen beletten. Door zijn waarschuwing ernstig te nemen hangt nu ook over de staking een zweem van slijtage. De oppositie beseft dit. Daarom moet de volgende mars wel naar het Miraflores leidden met alle gevaren van dien; een 'veldslag om het regeringspaleis' dreigt. Chavez kan nog steeds rekenen op steun van dertig procent van het volk, merendeels armen. Kruitvat Waarnemers houden hun hart vast. Zij vergelijken de situatie in het land met een kruitvat dat over het hete asfalt rolt. De kans op een staatsgreep of burger oorlog blijft volop aanwezig. Na Nederland, de VS, Canada en Duitsland raadde dit weekeinde ook Groot-Brittannië zijn on derdanen aan Venezuela te ver laten. Chavez boekte afgelopen week twee succesjes. Hoewel ook de strijdkrachten intern sterk ver deeld zijn over zijn persoon, staat het opperbevel pal achter hem. Het dichtdraaien van de oliekraan door de anti-Chavez gezinde directie van de staats oliemaatschappij Pdvsa werd sabotage genoemd. Daarmee plukt Chavez de vruchten van een zuivering in de legertop, die hij na de mislukte staatsgreep van begin april doorvoerde, Ook toen betoogde Venezuela mas saal voor zijn aftreden. Voor een tweede succesje zorgde de Hoge Raad. De stakende oliearbei ders moeten weer aan het werk, voordat de opperrechters zich uitspreken over de legitimiteit van de staking. Maar dit bevel legde de ontslagen maar aange bleven Pdvsa-directie naast zich neer. Grondwet Voor Chavez is het een kwestie van respect voor de grondwet, die hij zelf heeft laten ontwer pen. Hij duldt niet dat een oppo sitie solt met zijn geesteskind. ,„De democratische spelregels zijn duidelijk. Of een referen dum over mijn aanblijven in au gustus op de helft van mijn mandaat. Of een grondwetswij zing doorvoeren." Een aantal pro-Chavez parle mentsleden werken met zijn in stemming aan die laatste optie. Mocht het Congres instemmen, dan lijken verkiezingen in april haalbaar. Ook Washington - be slist geen fan van Chavez - steunt dit initiatief. Maar voor de oppositie is april te laat. Or tega is ervan overtuigd dat de kop van Chavez met het uitdijen van de chaos zal rollen. Daarom is het zaak dat de olie sector - de motor van de Venezo laanse economie - doorstaakt. Chavez weet dit. Hij heeft cle strijdkrachten daarom op dracht gegeven de weerstand van de Pdsva te breken. GPD HALLE - De Oost-Duitse stad Halle is zaterdag middag opgeschrikt door een grote gasexplosie nabij het centrum. Volgens de politie raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, en zijn tach tig mensen dakloos geraakt. Vier anderen, onder wie twee kinderen, werden niet een shock naar het ziekenhuis gebracht. Door de klap raakte in een straal van vierhonderd meter talrijke gebouwen, waaronder een kerk, en zo'n dertig auto's bescha digd. Volgens de Duitse zender ARD is een huis nagenoeg verwoest. Een brand die kort na de ont ploffing ontstond, kon snel worden geblust. De oorzaak van de gasexplosie is niet bekend. foto Eckehard Schulz/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5