Soap bij LN gaat verder Schikking als bekentenis leidt tot meer rechtszaken PZC PZC berco WAO-instroom in 2002 fors gedaald opruiming Staatssecretaris Wijn schiet winkeliers in arme wijken te hulp Teeven dupe gesjoemel Autobedrijf verdacht van grootschalige zwendel Dickens Festijn trekt recordaantal bezoekers Doek valt voor oude De Kast S AH haalt konijnenvlees terug Dode bij schietpartij De Meern Mensen onwel door koolmonoxide Auto's rijden over voetganger heen Vuurwerk verwondt jongen ernstig 23 december 1952 3dagen met extra korting door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Fred Teeven had nu nog steeds lijsttrekker van Leefbaar Nederland (LN) kun nen zijn. Tijdens het partijcon gres van 8 december, waar keven de politiek verliet, blij ken er 270 steunbetuigingen voor hem in de brievenbus te zijn blijven liggen. „Er is dus ge sjoemeld," aldus interim-voor zitter Van Galen van LN in een brief aan de leden. De chaos bij Leefbaar Neder land is nog niet voorbij. Het nieuwe bestuur is druk bezig de erfenis van het inmiddels opge stapte bestuur op te ruimen en dat valt niet mee, zo blijkt uit de brief. De financiële administra tie is een puinhoop, aldus Van Galen. Het geld voor de cam pagne is op, aangezien het oude bestuur tienduizenden euro's heeft besteed aan optredens van beoogd lijsttrekker Ratelband. Het gerommel begon nadat het oude bestuur had voorgesteld met de tsjakka-goeroe de ver kiezingen in te gaan. Op een chaotisch verlopen partijcon gres diende Teeven vervolgens een motie van wantrouwen in tegen het bestuur. Die kreeg net geen tweederde meerderheid, waarop Teeven opstapte. Toen bleek dat Ratelband het als lijsttrekker ook niet haalde, vertrok het bestuur en ging LN verder onder aanvoering van Haitske van de Linde (22). Het nieuwe bestuur heeft in middels 270 steunbetuigingen voor Teeven aangetroffen in postbussen van de partij. „Voor Ratelband waren dat er maar 37", meldt Van Galen. „Of ze daar met opzet zijn blij- door Hans vari Soest DEN HAAG - Winkeliers in achterstandswijken die moeite hebben het hoofd boven water te houden door de vele winkel diefstallen, zouden een financi eel steuntje in de rug moeten krijgen van de overheid. Staats secretaris Wijn (Economische Zaken) wil zo voorkomen dat winkels in sociaal zwakke wij ken verdwijnen, terwijl ze vol gens hem juist bijdragen aan de leefbaarheid van een buurt. Uit onderzoek van Economi sche Zaken blijkt dat bedrijven twee keer zo vaak slachtoffer zijn van criminaliteit als gewo ne burgers. De schade van dief stal en fraude bedraagt voor het door Frans Bothof UTRECHT - Het aantal mensen dat een beroep doet op de WAO, de arbeidsongeschiktheidsver zekering, loopt fors terug. Dat stelde zaterdag de directeur van ArboNed, T. Stam. Hij spreekt van een trendbreuk. „We hebben de cijfers van 2002 vergeleken met die van het jaar daarvoor. Daaruit blijkt dat de instroom is gedaald met 15 pro cent", aldus Stam. Hij noemde vooral in de horeca en de zorg de teruggang spectaculair. Zo daalde het aantal aanvragen in de horeca met meer dan een kwart en in de zorg met bijna 20 procent. Bi] ArboNed, de op één na grootste arbodienst in ons land, zijn 55.000 bedrijven aangeslo ten waar circa 11 miljoen men- Advertentie) lange vorststraat goes maandag 23 december 2002 van onze redactie binnenland WOERDEN - Een autobedrijf in Woerden wordt verdacht van een grootschalige zwendel met tweedehands auto's. Daarbij zouden tientallen dealers en particulieren voor miljoenen euro's zijn opgelicht. De politie is een groot onderzoek begon nen na aangifte van zestien gedupeerden, zo meldde het korps zaterdag. De eige naar van het bedrijf, een 41-jarige man uit Hillegom, zijn vrouw en enkele perso neelsleden zijn sinds twee weken spoor loos. Het autobedrijf hield er verschillende praktijken op na om auto's te laten ver dwijnen. Zo werden auto's van particulie ren die door het bedrijf zouden worden verkocht, van de hand gedaan zonder daarna af te rekenen met de eigenaar. Voor de occasions werden nieuwe papieren aangevraagd bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer, zonder dat de eigenaar daar van wist. Daarna verkocht het bedrijf de wagens. Enkele particulieren die contant betaal den voor een auto, kwamen toen ze die wilden ophalen voor een dichte deur van een leeg pand. Zelfs mensen die bij de ga rage hun auto wegbrachten voor een repa ratie zagen hun wagen niet meer terug. Uit de aangiftes die tot dusverre bij de po litie binnenkwamen, blijken zestig auto's van dealers en particulieren te zijn ver dwenen. Net begonnen „Maar het onderzoek is pas begonnen. We verwachten dat er nog veel meer aangiftes binnenkomen", aldus een woordvoerster van de politie. De recherche heeft andere korpsen in het land op de zaak attent ge maakt en rekent erop ook van die kant aangiftes binnen te krijgen. ANP ven liggen weet ik niet", ver klaarde Teeven gisteren. „Of het fraude is? Die machtigingen waren bedoeld voor de verkie zing van de lijsttrekker, ik ging er vanuit dat het bestuur die brievenbus zou legen." Oud-voorzitter Jetten erkent dat er machtigingen zijn blijven liggen. „Het is zo simpel. We hadden een postbus in Den Haag en een in Hilversum. De post die in Den Haag binnen kwam zou doorgestuurd wor den door Haitske van de Linde, destijds nog fractiemedewerk ster. Maar die was daar toen al drie weken mee gestopt. Nadat wij Ratelband hadden voorge dragen, ja. Dus wij konden er niet bij." En trouwens: „De mensen die het nieuwe bestuur zijn gaan vormen wisten dat die volmachten daar lagen", wil Jetten nog wel kwijt. Ellende Jetten wacht nu eerst de reactie van LN af. „In eerste instantie denk je aan smaad of zo. Maar ik heb er geen zin meer in, ik ben zo blij dat ik van de ellende af ben. Laat maar." Voor Teeven komt het allemaal te laat. „Tja, anders was ik ge kozen. Maar ik ga er geen zaak van maken. Toen Ratelband het podium opkwam met het Wil helmus op de achtergrond was dat voor mij het failliet van de partij. Ik ben daar verder klaar mee. Ik wens Haitske veel suc ces." Of het klopt dat de WD hem ge polst heeft bij de volgende ver kiezingen op de lijst te gaan staan? „Die berichten zijn mij niet onbekend. Maar eerst deze verkiezingen maar eens af wachten." GPD Een vader en zijn twee dochtertjes lijken zo uit de tijd van Charles Dickens te zijn gestapt. bedrijfsleven zo'n 3 miljard eu ro per jaar. Dat is meer dan uit voorgaande onderzoeken bleek. Daarbij gaat het niet alleen om roofovervallen, maar ook om diefstal door eigen werknemers. Vooral de middenstand heeft het zwaar te verduren. Wijn wil winkeliers met belastingvoor deeltjes ondersteunen in hun strijd tegen overvallen en dief stal. Behalve fiscale ondersteu ning voor geplaagde detaillis ten in slechte buurten, wil Wijn ook dat bedrijven hun investe ringen om criminaliteit tegen te gaan deels kunnen aftrekken van de belasting. Hij denkt daarbij bijvoorbeeld aan syste men waarbij winkeliers elkaar waarschuwen als een van hen problemen heeft. GPD van onze redactie binnenland DEVENTER - Een recordaantal mensen heeft zaterdag en zondag het Dickens Festijn in de binnenstad van Deventer bezocht. Op de twaalfde editie van het evenement kwamen 130.000 bezoekers af, meldde de organisatie gisteren. In de Walstraat en omgeving waren vierhonderd personages uit de beroemde boeken van de Engelse schrijver te zien, waaronder de vrek Scrooge en de weesjongen Oliver Twist. In de straat gold we- sen werk hebben. Stams 'trend breuk' wordt bevestigd door de BOA, de brancheorganisatie van de arbodiensten. Die stelt dat uit een voorlopige inventa risatie blijkt dat het verzuim in bedrijven en instellingen fors is Volgens Stam heeft de terug loop in de WAO vooral te maken met het actiever optreden van de arbodiensten en de financiële prikkels die werkgevers ertoe hebben gebracht om het ver zuim serieus aan te pakken. Hij noemt daarbij de loondoorbeta ling in het eerste ziektejaar, de WAO-boete en de wet Verbete ring Poortwachter, die partijen dwmgt snel op te treden na een ziektemelding. Een daling van het ziekteverzuim met 1 pro centpunt bespaart werkgevers bijna 1 miljard euro aan loon doorbetalingen. ANP doorFerdi Schrooten DEN HAAG - Personen en be drijven zullen in een strafzaak minder snel geneigd zijn een schikking te treffen als die wet telijk geldt als een expliciete schuldbekentenis. Vooral voor grote witteboordencriminelen wordt het dan minder aantrek kelijk om strafvervolging af te kopen. De rechterlijke macht en het Openbaar Ministerie, die nu al overbelast zijn, riskeren daarmee een nog grotere werk druk. Die waarschuwing uit hoogle raar strafrecht Th. de Roos over een voorstel van J. de Wijker- slooth, de hoogste baas van het OM. In een blad van het ministe rie van Justitie stelt de voorzit ter van het college van procu reurs-generaal voor om de schikking bij wet gelijk te stel len aan een schuldbekentenis. Volgens De Wijkerslooth neemt dat onduidelijkheid over de schuldvraag weg. „Waarom zou iemand honderden, of zelfs tien- Advertentie duizenden euro's betalen, als hij niets heeft gedaan?" Met zijn voorstel probeert de 'super-pg' de Tweede Kamer te gemoet te komen. De Kamer had de voorbije jaren grote moeite met schikkingen van de bouwfraude rond de Schiphol- spoortunnel, maar ook 'deals' met communicatiebedrijf Ver- satel, chemie-onderneming Vos en verzekeraar Delta Lloyd vie len verkeerd. Het gevoel was dat de betrokken bedrijven en de verantwoordelijken zichten on rechte niet voor de rechter hoef den te verantwoorden door, weliswaar voor veel geld, hun vervolging en eventuele veroor deling af te kopen. De Roos is het met De Wijker slooth eens dat de schikking nu ook al een vorm van schuld be kennen is. Maar een schikking wordt minder aantrekkelijk als ze ook formeel als ruiterlijke schuldbekentenis gaat gelden. „Je moet bij een schikking ook de mogelijkheid open houden dat een persoon of bedrijf naar buiten toe geen schuld hoeft te bekennen", zegt De Roos. „Als verdachte bespaar je jezelf zo niet alleen een lange juridi sche procedure, je ontloopt ook nog eens de negatieve publici- AMSTERDAM - Een fan tijdens het afscheidsconcert van de Friese formatie De Kast. Zanger Syb van der Ploeg trad zaterdagavond voor de allerlaatste keer op met de popgroep. Na achttien jaar stap pen hij en drummer Nico Oudhuijse uit De Kast om samen een nieu we Engelstalige poprockgroep op te richten. Voor zesduizend fans speelde de Friese groep nog een keer in de vertrouwde samenstelling in de Amsterdam Arena. foto Olaf Kraak/ANP ZAANDAM - Albert Heijn haalt al het verse konijnenvlees uit de schappen. Het bedrijf kan niet garanderen dat de houd baarheidsdatum op de producten juist is. Dat heeft een woordvoerder zaterdagavond meegedeeld. Het verse konijne'nvlees haalt in veel gevallen de aangegeven houdbaarheidsdatum niet, zo is gebleken. De supermarktke ten raadt klanten aan alle bij AH gekochte verse konijnenpro ducten terug te brengen naar de winkel, ook als de houdbaar heidsdatum tot en met 28 december loopt. Zij krijgen hun geld terug. ANP DE MEERN - Bij een schietpartij in een flat in De Meern zijn zaterdagavond een dode en twee gewonden gevallen. Over de aanleiding en het verloop van de schotenwisseling wil de poli tie nog geen gegevens bekendmaken. Het dodelijke slachtoffer is een 24-jarige inwoner van Am stelveen, de gewonden (23 en 31 jaar) komen uit Almelo. De bewoner van de flat, een 49-jarige man, is door de politie aangehouden voor verhoor. Ook twee andere mannen van wie de achtergronden niet bekend zijn gemaakt, zitten nog vast. De technische recherche heeft de flat het hele weekeinde on derzocht op sporen. GPD AMSTERDAM - Elf personeelsleden en vier gasten van het City Noord Hotel aan de Distelkade in Amsterdam zijn gisteren onwel geworden door een lichte vorm van koolmo noxidevergiftiging. Volgens de brandweer was de oorzaak vermoedelijk een defecte verwarmingsketel. Personeelsleden klaagden 's morgens over hoofdpijn en mis selijkheid. Ze werden naar het ziekenhuis gebracht, waar kleine hoeveelheden koolmonoxide in hun bloed werden aan getroffen. Na het onderzoek konden ze naar huis. De brand weer heeft de ketel uitgezet. Navraag onder de 120 gasten leerde dat vier van hen klachten hadden. ANP DIEREN - Twee automobilisten hebben zaterdagavond een 22-jarige inwoner van Dieren in zijn woonplaats overreden. Eén automobilist ging er na de aanrijding vandoor en liet het slachtoffer zwaargewond op straat achter. De Dierenaar is opgenomen in het ziekenhuis. Het slachtoffer stak bij rood voetgangerslicht een straat over. Een 54-jarige automobilist uit Brummen kon hem niet meer ontwijken en reed de man aan. Terwijl de Dierenaar gewond op straat lag naderde een andere auto. De bestuurder van die wagen reed over de benen van de gewonde heen en ging er vol gens getuigen vervolgens vol gas vandoor. De politie kon gisteren niet zeggen hoe de toestand van het slachtoffer is. ANP OUDENHOORN - Een 15-jarig jongen uit het Zuid-Holland se Oudenhoorn is gisteren zwaargewond geraakt door vuur werk. Hij stopte met zijn broertje in een schuur aan de Juli- anastraat het kruit van enkele sterretjes in een buis. Die ontplofte voortijdig, vermoedelijk toen ze de buis wilden dichttimmeren en er een vonk ontstond, aldus de politie. De jongen liep ernstig oogletsel op en raakte een hand kwijt. Van de andere hand werden twee vingers afgeslagen. Zijn broertje bleef ongedeerd. ANP foto Robin Utrecht/ANP gens de drukte eenrichtingsverkeer en mensen werden in groepjes toegelaten. In het historische centrum van Deventer werden optredens ver zorgd en gisteren werd Kerststad 2002 gehouden, waarbij in ruim tweehonderd kramen allerlei kerstartikelen werden verkocht. Vo- rigjaarlag het aantal bezoekers tussen 115.000 en 120.000. Volgens de organisatie is het evenement goed verlopen, ondanks de regen van gisteren. „Het aantal bezoekers blijft stijgen. Het Dic kens Festijn is uitgegroeid tot een nationaal evenement, dankzij de bijzondere sfeer.", aldus een woordvoerster. ANP LEGIOEN - Een Maastrichte naar is onverwacht terugge keerd, nadat hij maanden spoorloos was geweest. De man leed aan een geheugen stoornis en is vermoedelijk door Belgische ronselaars het Vreemdelingenlegioen inge lokt. Toen bleek dat hij daar niet ge schikt voor was, en na een ze- nuwkuur, mocht hij terug naar huis. ZWINBRUG - De Zwinbrug bij Sluis is weer opengesteld voor het verkeer. De brug in de weg van Breskens naar Sluis werd in de oorlog twee keer vernield. VOETBAL - Het Nederlandse voetbal moet beter, maar hoe? Het Instituut voor de Publieke Opinie heeft de meningen van het volk gepeild. Beter en in tensiever trainen is volgens de meeste mensen het antwoord; direct daarop volgt invoering van professioneel of semi-pro- fessioneel voetbal. FRUIT - P. Boogert uit 's-Gra- venpolder heeft in de afmijn- zaal van de Goese fruitveiling het kampioenschap fruitver- pakken gewonnen. De deelne mers moesten met houtwol, ribkarton en vloeipapier een zo mooi mogelijk fruitkistje samenstellen. teit die bij een rechtszaak komt kijken. Daar hebben witteboor dencriminelen veel meer onder te lijden. Dwing je ze bij een schikking formeel schuld te be kennen, dan valt dit voordeel weg. Het zou mij niet verbazen als vooral witteboordencrimi nelen dan liever voor een rechts zaak kiezen." Haaks Dat staat haaks op de aankon diging van De Wijkerslooth eer der dit jaar om meer strafzaken af te doen met een schikking, onder meer om de overbelaste rechterlijke macht te ontlasten. Vorig jaar trof het OM in 56,000 zaken een schikking. Het over grote deel, 45.000, betrof schik kingen onder de duizend gulden (453 euro). In het interview met Justitie Magazine benadrukt De Wij kerslooth dat hij nog steeds voorstander is van een hoog aantal schikkingen, om zo het juridisch apparaat te ontlasten. „Tien zittingsdagen in een grote milieuzaak nemen de ruimte in van vijftig tot honderd andere zaken." GPD Advertentie Kerstuitverkoop dinsdag 24 december vrijdag 27 december zaterdag 28 december Uitgever: J.C. Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail' redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8-30-17.00 uur Internet: www.pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur./ Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand' 20.50 per kwartaal 55,10 per jaar. €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail' lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1', 10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Auteursrechten voorbehouden Uilgeverii Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnemenlen)adminislralie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot UJGCJGriGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3