VeKaBo roept hulp Kamer in PZC PZC Sterke bezetting Kerstschaaktoernooi Jager zegt opgezette Waaslandwolf te hebben Informatiezuil vervangt lokettist Rechtbank behandelt claim 11 Ongelukken door mist Kampeerboeren vrezen schade door uitspraak Raad van State Marktwagen geplunderd Rijbewijs drankrijder ingenomen Axelaar opgepakt Gewonden bij ongeluk Schakerloopolder natuurgebied Blote man beboet in Middelburg Dronken man valt in gracht lezers schrijven El Nino Ambulances Varkens maandag 23 december 2002 door Wout Bareman MOERBEKE-WAAS - De Waaslandwolf is terug. Niet echt, maar opgezet. Voorzitter Jan Rodts van de Vo gelbescherming Vlaanderen, twee jaar geleden bij de wol venjacht in Zeeuws-Vlaande- ren en de grenstreek gebom bardeerd tot leider van het 'wolventeam', kreeg een week geleden van een kennis een paar plukjes haar van de wolf toegestuurd. Met het vriende lijke verzoek te bepalen van welk dier ze zijn. Belangrijkste vraag: was wat ronddoolde door het Waasland en Zeeuws- Vlaanderen een wolf, een wolfshond of een gewone hond? De kennis van Jan Rodts zegt de wolf met eigen ogen gezien te hebben, opgezet en wel, bij de jager die hem ook zou heb ben neergeschoten. Hij kan niet zeggen waar, want hij heeft geheimhouding gegaran- deeerd. Rodts is er zeker van dat de Waaslandwolf is neerge schoten door een jager. De wolf sloeg op 22 december 2000 voor het laatst toe in Axel. Daarna werd er nooit meer iets van ver nomen. Rodts: „Ik ken de man die mij de haarplukjes bezorg de. Hij speelt tussenpersoon en beloofde de jager anonimiteit. Hij zag de opgezette wolf in de huiskamer staan. De jager wond er geen doekjes om en zei: ja, dat is het beest waar jullie allemaal naar gezocht heb ben." De jager gaf plukjes haar af omdat hij enorm benieuwd is of hij nu een wolf of een hond heeft geschoten. Maar Deense experts konden Rodst, zelf bij een DNA-onderzoek, geen dui delijkheid verschaffen. Daar voor hebben ze een stukje huid nodig. Rodts roept de jager dan ook op contact met hem op te nemen, als het moet anoniem. Voorzitter Edgar Apers van de wildbeheereenheid Moer vaart-Noord begrijpt niet dat hij de opgezette wolf nooit is tegengekomen, terwijl hij toch alle jagers uit de streek kent. „Ik ben 97 procent zeker dat dit verhaal kul is." Is de wolf inderdaad opgezet, dan is dat zeker niet gebeurd door een deskundige uit de streek. Die hebben, zo blijkt uit onderzoek, nooit een dode wolf aangeboden gekregen. „Doen jagers het zelf, dan beginnen die dieren binnen twee jaar te rotten en zijn ze weg", zegt één van hen. door Piet Kleemans ELLEMEET - De Vereniging van Kampeerboeren (VeKaBo) roept de hulp in van de Tweede Kamer om te voorkomen dat de mini-campings komend seizoen duizenden kampeerders mislo pen. De VeKabo vreest grote schade te lijden nu de Raad van State de methode van de ge meente Schouwen-Duiveland met betrekking tot het tellen van kampeereenheden heeft verworpen. HENGSTDIJK - In de nacht van zaterdag op zondag Verder werd er ingebroken in een marktwa gen die in dezelfde straat stond. Uit de wagen werden voedings middelen met een waarde van enkele tientallen euro's wegge nomen. De wagen werd opengebroken; het totale schadebedrag is nog onbekend. Uit een niet afgeslo ten schuurtje in dezelfde straat werd een fiets met een waarde van tientallen euro's weggeno men. Verder zijn er vernielingen ge pleegd aan een caravan die aan de Hengstdijksestraat in Hengstdijk stond. Er werden meerdere ramen vernield en binnen in de caravan werd alles overhoop gehaald. Het totale schadebedrag is nog onbekend. WESTDORPE - Een 48-jarige automobilist uit de gemeente Sas van Gent heeft zaterdag avond zijn rijbewijs moeten in leveren nadat hij was betrapt op rijden onder invloed. De man bleek ruim drie maal zo veel alcohol in zijn bloed te heb ben dan is toegestaan. Ook elders in de provincie wer den drankrijders betrapt. Een van hen was zaterdagavond be trokken bij een kop-staartbot- sing op de Parallelweg in Brui- nisse. Er was alleen materiële schade. Uit ademanalyse bleek dat de man 2,1 maal teveel had gedronken. Hij kreeg een dag vaarding en een rijverbod van 4 De gemeente telt vierenhalve slaapplaats als 'één kampeer middel', ook als de slaapplaat sen zijn verdeeld over twee klei ne tenten. Volgens de Raad van State dient echter het aantal kampeermiddelen te worden geteld en niet het aantal slaap plaatsen. In de praktijk bete kent dat volgens voorzitter A. Smits-Geluk van de kring Schouwen-Duiveland dat de 74 kampeerboeren die zijn aange sloten bij de kring per seizoen zo'n 7400 plaatsen moeten inle veren. Korte periodes Daar komt bij dat Raad van Sta te vindt dat de periode van 90 dagen waarin kampeerboeren 15 in plaats van 10 kampeereen heden op hun terreinen mogen toelaten, in strijd is met de Wet Openlucht Recreatie (WOR). Smits: „We zouden terug moe ten naar 70 dagen omdat dat in de wet zou staan. Dat klopt niet. In de wet wordt gesproken over 'korte periodes', maar de perio de van 7 0 dagen wordt niet ge noemd." Smits concludeert bitter dat de kampeerboeren de dupe worden van onduidelijke wetgeving. „Omdat de wetgever te vaag is geweest, worden wij nu dubbel gepakt en dat is een heel slechte zaak." Tegen een uitspraak van Raad van State is geen beroep mogelijk en daarom ziet. de Ve KaBo de Haagse politiek als laatste strohalm. „Die weg is de enige die voor ons overblijft." De kampeerboeren vragen de Kamer verruiming van het aan tal kampeerplaatsen op mini- campings. Verder stellen zij voor, de term kampeermiddel te vervangen door kampeerplaats. Als die term consequent wordt gehanteerd, geeft dat de duide lijkheid die de kampeerboeren liefst nog voor het nieuwe toe ristische seizoen willen. AXEL - Een 33-jarige man uit Axel is gistermorgen om half vijf aan de Nieuwstraat in Ter- neuzen aangehouden. De man had er een 33-jarige man uit de gemeente Hontenisse in een horecagelegenheid be dreigd. Tegen de man uit Axel werd proces-verbaal opge maakt. Schaken in een passende ambiance, de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een sterke bezetting, spannende partijen en een unieke am biance. Die steekwoorden passen bij het zaterdag in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis gehouden Kerst schaaktoernooi van de Zeeuwse Schaak Bond (ZSB). De deelnemers kwamen uit heel Zeeland. Uiteindelijk bleek W. Bliek van De Zwarte Dame uit Kruiningen de sterkste. De Vierschaar ademt historie. Op de zware houten pla fondbalken prijken de wapens van alle dorpen die eertijds op het eiland te vinden waren. Een prachtige ambiance voor een schaak toernooi vinden voorzitter J. Hoog- strate en secretaris J. van der Made van de organiserende Schaakverehiging Zierikzee. Eigenlijk hadden ze er het schaaktoer nooi ter ere van het 90-jarig bestaan willen houden, maar toen was de ruimte in het Middeleeuwse stadhuis bezet. Van der Made: „Eigenlijk ver huurt de gemeente Schouwen-Duive land de Vierschaar niet aan sportver enigingen, maar bij wijze van hoge uit zondering mochten wij dit kersttoer nooi hier houden. En daar zijn we heel blij mee. Een prachtige ruimte." De stilte wordt slechts verstoord door het getik op de schaakklokken. Als er al gesproken wordt is dat op gedempte toon om de anderen niet te storen. Schaken is een serieuze aangelegen heid en het toernooi telt dan wel niet mee in competitieverband, er zijn wel punten voor de rating, de schaakrang lijst, mee te verdienen. Hoogstrate is verguld met de animo voor het toernooi. Zesendertig deelne mers is een mooi aantal. En het zijn be paald niet de minste schakers die erop af gekomen zijn. „Er zijn schakers ge komen van verenigingen uit Souburg, Middelburg, Kruiningen en zelfs Sas van Gent." Tijdens het toernooi speelden de zesen dertig deelnemers elk negen partijen. Per partij was maximaal een half uur, vijftien minuten per persoon, beschik baar. Achter winnaar W. Bliek eindigde W. Meulblok eveneens van De Zwarte Dame op de tweede plaats. Derde werd S. Stange uit Burgh-Haamstede. De Zierikzeese schaker J. Aangeen- brug legde beslag op de vijfde plaats. Van de jeudschakers bleek E. van Nas sau uit Souburg de sterkste. De twaalf jarige N. Stange was bij de jeugd tot 12 jaar de beste. door Nadia Berkelder OOST-SOUBURG - Het loket op het station van Oost-Sou burg gaat op 17 februari dicht. Reizigers kunnen dan alleen nog kaartjes kopen bij de au tomaat of bij het postagent schap in de Bruna. Daar kun nen ze ook terecht voor abon nementen en speciale kaart jes. Voor vragen of in noodsi tuaties kunnen reizigers ge bruik maken van een informa tiezuil op het perron. De SP in Vlissingen heeft actie gevoerd voor behoud van het loket. Dat leverde 2500 handteke ningen op. Ook de gemeente Vlissingen heeft geprobeerd om de NS op andere gedach ten te brengen. Om de klanten enigszins tege moet te komen, heeft de NS al een speciale service- en alarmzuil op het station Vlis- singen-Souburg geplaatst. foto Lex de Meester door Wout Bareman MIDDELBURG - Westerschel- devisser F. de Rooy weet over zes weken of zijn claim wordt toe gewezen voor de schade die hij heeft opgelopen door het uit baggeren van de Westerschelde. De zaak loopt al jaren. De Rooy heeft aan de hand van vangstge- gevens aangetoond dat hij grote schade lijdt door de verdieping van de Westerschelde. Rijkswa terstaat bestrijdt dat. De Rooy gingbij de rechtbank in Middelburg in beroep tegen het besluit van een bijzondere com missie, die de toenmalige minis ter Jorritsma van Verkeer en Waterstaat moest adviseren over de schade die hij had opge lopen. De minister kwam in actie na overleg met de Vlaamse rege ring, die de verdieping laat uitvoeren. Die moet ook op draaien voor eventuele schade claims, dus ook voor die van De Rooy. De visser weet zeker dat zijn vangst gedurende debaggerwerkzaamheden enorm is teruggelopen. Zijn advocaat mr. J. Hage on- derstreepte tijdens een zitting voor de rechtbank dat De Rooy en diens collega's - die op de achtergrond het verloop van de rechtsgang aanzien - worden geconfronteerd met regelrechte broodroof. Rechter mr. T. Dam- steegt hoorde advocate mr. E. J. de Lange-Bekker echter zeggen dat De Rooy eerst zelf moet be wijzen dat de vermeende schade een gevolg is van de 'verrui mingswerkzaamheden' Volgens haar is de vis- en gar naalstand onderhevig aan na tuurlijke invloeden en fluctua ties, die niet aan menselijk ingrijpen zijn toe te wijzen. De Lange stelde tijdens de behan deling van het beroep ook vast dat er geen resultaten voorhan den zijn van onderzoek naar de gevolgen van de verdiepings werkzaamheden op de garaa- lenstand. Saillant detail in de hele zaak is dat er nooit een milieueffect rapportage (MER) is opgesteld voordat de baggerwerkzaamhe- den plaatsvonden. De uitdie- ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duiveland veroorzaakte mist zaterdag twee ongelukken. Omstreeks 7.30 uur miste een 22-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duive land een bocht van de Oudeweg bij Zierikzee en reed de sloot in. Ruim een uur later botste op de Kapelleweg bij Scharen- dijke een 36-jarige automobiliste uit de gemeente Schouwen- Duiveland tegen een paaltje. Het bleef bij lichte blikschade. ACHTHUIZEN - Een 25-jarige vrouw en een 13-jarig meisje uit Maartensdijk zijn zaterdagmorgen gewond geraakt bij een verkeersongeluk op de N498 bij Achthuizen. De vrouw uit Maartensdijk reed over die weg in de richting van Oude Ton- ge. Ze kwam door onbekende oorzaak met haar auto in de berm terecht en verloor bij een poging tot correctie van de koers de macht over het stuur. De wagen kwam na de slippar tij ondersteboven in de sloot aan de andere kant van de weg terecht. Het meisje kon nog zelf uit de auto kruipen, maar de 25-jarige bestuurster moest door de brandweer uit haar ver kreukelde auto worden bevrijd. De vrouw werd met verwon dingen aan het gezicht naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Het kind is met onbekende verwondingen overgebracht naar het Ikazia-ziekenhuis. THOLEN - De uitbreiding van natuurgebied de karrevelden aan de voet van de Oesterdam is uitgesteld tot het najaar van 2003. Vijfentwintig hectare van de aangrenzende Schaker loopolder wordt teruggegeven aan de natuur. Het was de be doeling dat het drassige natuurgebied waar veel vogels ver blijven dit jaar al groter zou worden. Maar het uitwerken van de plannen heeft meer tijd nodig gehad. De uitbreiding van het natuurgebied maakt onderdeel uit van de ruilverkaveling en het plan Tureluur: Dat Zeeuwse plan voorziet erin dat van landbouwgebied natuurgebied wordt gemaakt. De Schaker loopolder moet een paradijs worden voor vogels. Datzelfde is ook al gebeurd in de Scherpenissepoldei". Daar is de hele zuid rand teruggegeven aan de natuur. Ook in de Schakerloopol der moeten vogels straks kunnen broeden en ganzen overwin teren. Een deel van de grond wordt afgegraven. Er moet weer water in de polder. De Veerweg die natuurgebied de karrevel den van de Schakerloopolder scheidt verdwijnt. Het wordt een groot natuurgebied. Het wordt geen toeristenplek. Wan delpaden komen er niet. Alleen vanaf de rand kunnen mensen straks genieten van de flora en fauna van het natuurgebied. MIDDELBURG - In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie in de Nederstraat in Middelburg een man aangehou den die met ontbloot onderlijf op straat liep. De man (31) had zijn broek onder zijn jas verborgen. Volgens de politie was de man 'een beetje onder invloed'. De politie heeft hem gevraagd zijn broek weer aan te trekken. Daarna is de man meegeno men naar het politiebureau. Daar kreeg hij een proces-ver baal voor openbare schennis. VLISSINGEN - Zaterdagmiddag is een 27-jarige Middelbur ger in de Schuitvaartgracht in Vlissingen gevallen. Voorbij gangers hebben de man uit het water gehaald. De man had ge dronken. Behalve een nat pak, hield hij niets aan zijn avon tuur over. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langerzijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. ping werd geregeld bij een noodwet. Dat De Rooy schade heeft geleden door de bagger- werkzaamheden bestrijdt De Lange ook aan de hand van ge gevens van de vismijnen van Stellendam en Breskens. Die vertonen grote overeenkomsten met het cijfermateriaal van de Terneuzense visser, wat de te rugloop in vangst zou bevesti gen, los van de baggerwerken. Steunen De Rooy weet zich gesteund door de visserij vereniging van Breskens, die geld opzij heeft gezet om hem te steunen. Rech ter Damsteegt doet over zes we ken uitspraak. De Westerschel- devisser is overigens ook naar de rechter gestapt in een andere zaak. Hij bestrijdt het visverbod in het kabelgebied tussen Dow Benelux en Ellewoutsdijk, tra ditioneel het beste visgebied voor platvis in de Westerschel de. De kantonrechter in Temeu- zen veroordeelde hem en zijn collega's, maar deed dat enkel uit het oogpunt van een uit spraak door een hogere rechter. Het artikel door Martijn Hover in de PZC van 16-12 over El Ni no maakt duidelijk wat we in de toekomst op de aarde te ver wachten hebben door het broei kaseffect. Dat de verwachting is, dat het zeewater komende weken twee graden warmer zal worden. Wat is nou twee graden warmer. We zullen het snel te weten komen. Zet de centrale verwarming van 21 graden naar 23 graden, dan weet je het zo. 't Is te warm. Maar het broeikas effect terugzetten gaat niet. Dat kan alleen gebeuren als alle we reldleiders het willen. Maar dat kost geld en dat geeft paniek. Terrorisme bestrijden is veel be langrijker. Als we onze kinderen en kleinkinderen een toekomst gunnen, zullen we toch iets aan het broeikaseffect moeten doen. Daar zouden de wereldleiders eens over na moeten denken. D. Meijer Burg. Stemerdinglaan 93 Oost-Souburg Ik heb met meer dan grote ver bijstering het fantasieverhaal gelezen van D. van der Zaag in de PZC van 18 december. De voorzitter van de Ambulance dienst Boven de Westerschelde beweert geheel ten onrechte, dat de voormalige Stichting Ambu lancedienst Walcheren met een verlies werkte en dus nu mede schuldig is aan het tekort van de huidige ambudienst. Van der Zaag weet dat dit een volkomen onjuiste bewering is. De Stich ting Ziekenvervoer Vlissingen, later uitgebreid tot Ambulance dienst Walcheren heeft in haar bijna vijftigjarig bestaan nooit verlies geleden en dus ook nim mer een bijdrage gevraagd aan een van de (ook voormalige) Walcherse gemeenten. Regel matig werd zelfs een overschot in de gemeentelijke kas gestort. En dat terwijl alle instanties, zowel van de overheid als van de gezondheidszorg, uitermate te vreden waren over de kwaliteit van het vervoer. De samenwer king met de brandweren leverde zelfs een grotere paraatheid op dan van de ambulancedienst mocht worden verwacht. Het nu gesignaleerde tekort is niet nieuw voor de Bevelandse ge meenten, die altijd al financieel moesten bijspringen. De door- gedramde ontkoppeling van brandweer en ambulancedienst op Walcheren heeft voor beide organen geleid tot een enorme kostenstijging, terwijl geen be tere zorg wordt geboden. H. T. Giezeii Verdilaan 45 Vlissingen In de PZC van 16 december heb ben we kennis kunnen nemen van een van de gruwelijke ge volgen van de bio-industrie. Vijf regeltjes beschreven de drama tische dood van 1500 varkens bij een brand in Kibbelgaam. Laten we niet vergeten dat var kens hoogst intelligente dieren zijn, die zelfs trouwer zijn dan honden. Hoe lang zullen we blij ven tolereren dat dieren in vol gepropte stallen 'leven'. Mijn vraag is: 'Hoe lang nog en waar om?' J WH. Haak St.Jacobsstraat 18 Vlissingen Advertentie GEWIJZIGDE SLUITINGSTIJDEN Alle PZC-kantoren zullen dinsdag 24 december a.s. vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen bellen op tel. 0118-484000 en volgens de instructies op het antwoordapparaat handelen. Directie PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37