PZC Tunnelbuis elke twee weken dicht Cultuurprijs voor Mathieu Vonkend ballet Opruiming bij Op naar de 75 WINTER COLLECTIE V* PRIJS!, Twee keer per maand inspectie en onderhoud in nachtelijke uren STEÜTEL Nieuwe wagen voor brandweer Westdorpe Dronken achter stuur tijdens rijontzegging BOUWMAN Gehele Gimbrère mm Oud-verzetsstrijder J. Woltering overleden 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Datum ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 23 december 2002 doorWout Bareman TERNEUZEN - Gebruikers van de Westerscheldetunnel moeten om de veertien dagen rekening houden met tegenliggers. Dat blijkt uit het onderhoudsplan van tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW). Om de twee weken wordt één van de twee tunnel buizen afgesloten voor onder houd en inspectie. Dat gebeurt tussen acht uur vrijdagavond en acht uur zaterdagochtend. Na overleg met Gedeputeerde Staten en de hulpdiensten (brandweer en GGD) is besloten niet te schipperen met het af sluiten van rijbanen in één buis op het moment dat er onder houdswerkzaamheden worden uitgevoerd, maar één van de buizen simpelweg af te sluiten. Hoofd technisch beheer Dirk Grevink van de NV Wester scheldetunnel: „Dat lijkt de vei ligste manier, zowel voor de on- derhoudsmensen als voor de gebruikers. Want moeten er bij voorbeeld reparaties worden verricht aan de verlichting mid den boven de rijbaan, dan kun je niet volstaan met het sluiten van één rijbaan of zo. Dan moet je echt die hele buis dichtgooien. En dat doen we dus. Zij het dat we na een paar maanden wel gaan evalueren hoe dat onder houd verloopt. Of het in kortere tijd kan én of het wel een geluk kige keuzen is om vrijdags avonds de boel dicht te doen. Dat is jaren geleden contractu eel vastgelegd, maar daar valt natuurlijk wel aan te tornen. Ik kan me voorstellen dat het op vrijdagavond, vooral in het be gin van de avond, vrij druk is en dat je dus misschien moet gaan schuiven." Gedoseerd In overleg met de aandeelhou ders (het Rijk en de provincie Zeeland) en de hulpdiensten is vastgesteld dat, tijdens de stremming van één van de tun nelbuizen, het best kan worden Advertentie UITVERKOOP 1 shirt 20% 2 shirts 30% 'i 3 shirts 40% 1 gekozen voor een dosering van het verkeer. Grevink: „Dat bete kent dat het licht op een bepaald moment op rood gaat en dat wij het verkeer gedoseerd door de tunnel begeleiden. Aanvanke lijk gingen we uit van blokrij- den, maar dan zorg je toch weer voor een situatie dat er wacht tijden ontstaan en dat mensen gaan racen om die bloktijd nog te halen. Hetzelfde eigenlijk als nu, bij de boot. En dat willen we natuurlijk niet." Grevink denkt dat de situatie, die wordt gecreëerd op momen ten van stremming veiliger is dan overdag. „Hoe vaak zul je in de tunnel tij dens die onderhoudsstop een te genligger tegenkomen? We heb ben berekend dat er 's nachts dertig tot veertig auto's per uur door de tunnel gaan. Dan kom je er in de praktijk misschien één of twee tegen; meer niet." Het is de bedoeling dat het on derhoudsplan jaarlijks wordt bijgesteld. Grevink: „Als we praten over veiligheid dan zet ten we een paar belangrijke za ken op een rij: de installaties moeten in goede staat zijn en blijven, de beschikbaarheid van de verbinding moet maximaal zijn, de veiligeid moet gegaran deerd zijn de deuren van de dwarsverbindingen moeten te allen tijde kunnen worden ge opend) en de levensduur moet in het oog worden gehouden." Wat die levensduur betreft: de Westerscheldetunnel moet ze ker honderd jaar probleemloos meegaan. Er werd vol overgave gedanst door de leerlingen van de jubilerende balletschool. door Glenn Hoffman AXEL - Er heerste een nerveuze span ning in de kleedkamers van cultureel centrum De Halle in Axel. Zo'n 65 leer lingen van de balletschool van Petrella Lion maakten zich op voor de jubile umvoorstelling die afgelopen weekein de twee uitverkochte zalen opleverde. Omdat de balletschool tien jaar be staat, bevatte het dansrepertoire trends en hoogtepunten uit de afgelopen tien jaar. Aan de hand van fotoboeken en herin neringen uit het recente verleden was een avond- en middagvullend pro gramma samengesteld dat elementen bevat uit zowel het klassieke als moder ne genre alsook uit de musical- en jazz- dans. De dansers, in leeftijd variërend van negen tot twintig jaar, dansten de nummers vol overgave en wisten hun enthousiasme op de zaal over te bren gen. ,Een balletdanser"zo zei balletle rares Petrella Lion, „kan geen groter compliment krijgen dan de wisselwer king die tussen danser en publiek ont- foto Camile Schelstraete staat. Vooral tijdens het nummer 'Juliet' waar emoties als verlangen, twijfel, angst, eenzaamheid en pijn worden uitgebeeld, sprong de vonk over naar het publiek. Speaker Jeanine Scheele die de dansen aankondigt en een korte uitleg over de dans geeft, is in dat verband ook een belangrijke scha kel." Maandag 23 december gj vanaf 10 uur geopend ye&JVL- WESTDORPE - De vrijwillige brandweer van Westdorpe nam zaterdag een nieuwe brand weerwagen in gebruik. Tegelijkertijd werd de nieuwe brandweerkazerne aan den vol- ke getoond. Burgemeester P. van den Baar overhandigde voor de kazerne de nieuwe brandweerwagen aan brand weercommandant C. de Hul- sters. De nieuwe Kanaalzone brandweer plaatst vier tankautospuiten stationeert op vier strategische plaatsen. Ze worden geplaatst in Westdorpe, Hoek, Sluiskil en Terneuzen. Het korps van Westdorpe telt 16 man. De Hulsters wil dat aantal uitbreiden naar 24. „Er lopen momenteel sollicitatieprocedu res, maar we kunnen nog extra mensen gebruiken." Advertentie) KRABBENDIJKE - Een 35-ja- rige man uit de gemeente Rei- merswaal werd in de nacht van zaterdag op zondag in de Spoor- laan in Krabbendijke aange houden wegens rijden onder in vloed. Hi] had ruim twee keer zo veel alcohol op als is toegestaan. Bovendien bleek de man geen auto te mogen besturen omdat hij een rijontzegging heeft. door Jeanette Vergouwen HULST - „Ja ik ben klein, maar het lukt wel." Mathieu van Bel len moest de microfoonstan daard helemaal naar beneden draaien. Nadat er vele lovende woorden waren gesproken over het veertienjarig muzikaal ta lent uit Hulst, sprak hij een dankwoordje en verzorgde daarna een parel van een optre den. Wethouder P. Weemaes verklap te in zijn toespraak dat Mathieu al enkele jaren op de rol stond voor de cultuurprijs, maar dat het nu echt tijd werd om hem de waarderingsprijs voor cultuur van de stad Hulst toe te kennen. De winnaar van het Prinses Christina Concours studeert aan de Chetham's School of Mu sic in Manchester, onder andere bij Jan Repko. Mathieu kreeg uit handen van burgemeester A Kessen de oorkonde, het Ëey- naertbeeld en de enveloppe met geld. Piet Scheerders en de leden van de volksmuziekgroep Ambras, met als gitarist Hans van Bellen de vader van Mathieu, maakten er een ludiek gebeuren van. Ie dereen weet dat Mathieu ver schillende malen met Ambras optrad. Scheerders haalde ook de woor den aan die Mathieu in februari 1998 schreef: „Op het school plein geen ruzie, iedereen speelt samen. En nog blijer als ik mijn viool zie, en dan beginnen mijn gedachten heel fijn te malen. Soms als ik dan lang viool speel, zeg ik tegen mezelf: geniet van het leven heel veel." Na de overhandiging van de prijs vertelde Mathieu heel ont spannen vanachter de micro foon dat hij blij en trots was met deze waarderingsprijs en dat hij al vanaf zijn vierde jaar viool speelde. Hij vergat niet de be langrijkste mensen die hem hielpen tijdens zijn opleiding te noemen. „Ik studeer nu in Engeland op een speciale school en ik speel minimaal vijf uur per dag viool. Dat doe ik met plezier, zeker nu ik een oude viool in bruikleen heb gekregen. Samen met Jaap Kooi ga ik nu een paar mooie composities spelen", besloot de jonge violist. Mathieu is kort van stof, maar als hij speelt, met zijn ogen toe en alles uit het hoofd, vergeet hij gewoon de tijd. Tijdens het optreden ver tolkte hij drie werken en eta leerde op overtuigende wijze zijn muzikaal gevoel en zijn vaak virtuoze techniek. Hij maakte één zaak duidelijk, hij leeft voor zijn muziek. Het publiek vond het na drie werken niet genoeg en pianist en violist verzorgden een toe gift. Een werk dat ze kortgele den in Denemarken hebben ge speeld. In januari soleert Mathieu in de concertreeks van het Zeeuws Orkest. (Advertentie 'Rio' 7-delige eetkamerset, 6 luxe stoelen, bekleed met origineel 'Mustang' PULL-UP leatherlook. De tafel is van massief tropisch hardhout. CADEAU EN WONEN MIDDELBURG Markt 73 €Am F GOES L Ganzepoortstraat 28 Jan en Jo Lako-De Muijnk foto Peter Nicolai door Raymond de Frel AARDENBURG - Toen ze vijf jaar geleden hun 65-jarig huwe lijk vierden, dachten ze: 'Zeven tig jaar? Dat lukt nooit!' Het te gendeel blijkt waar, want Jan en Jo Lako uit Aardenburg waren gisteren wel degelijk zeven de cennia een paar. Op naar de 75! „Nou ja, laten we maar voor zichtig zijn met vooruitkijken. Maar terug kunnen we in ieder geval niet!", grapt de 92-jarige Jo Lako-De Muijnk. De in Aardenburg geboren en getogen Jo Lako ontmoette haar man voor het eerst in een café in Zuidzande, waar op tweede kerstdag een toneelstuk werd opgevoerd „Daarna hebben we gedanst. Liefde op het eerste ge zicht? Nou ja, langzaam zijn we naar elkaar toegegroeid. Ik was tenslotte nog maar negentien jaar! Maar Jan nam het initia tief. Heel rustig overigens, heel gewoontjes. Jan is namelijk niet zo 'n charmeur"vertelt Jo Lako Drie jaar verkering leidde uit eindelijk tot de huwelijksvol trekking in het stadhuis van Aardenburg. Daarna verkaste Jan Lako, nu 94 jaar oud, van Breskens naar Aardenburg. „Want ik wilde heel graag in Aardenburg blijven. Wij zijn op de boerderij bij mijn ouders in getrokken. Daar hebben we bij na veertig jaar gewoond", aldus Jo Lako. Tijdens de Tweede We reldoorlog boodt het echtpaar onderdak aan veertien mensen uit Eede, die allen in de kelder van him boerderij mochten sla pen. Na een aantal jaren in een bungalow te hebben gewoond, verkaste Jan en Jo Lako vijfjaar geleden naar het Aardenburgse woonzorgcentrum Coensdike. „Tot volle tevredenheid, want we worden hier ontzettend ver troeteld." Jan en Jo Lako heb ben drie zonen en één dochter, zijn opa en oma van acht kinde ren en hebben al negen achter kleinkinderen. Jo Lako: „We la ten ons trouwboek weieens zien aan de achterkleinkinderen. Dan zeggen ze 'kijk, toen waren opa en oma nog nieuw' Grappig toch?" Minstens zo leuk vindt het echtpaar een foto van vier generaties 'Lako'. Jo Lako: „En ze heten allemaal Johannes. Mijn man, onze zoon Hans, ons kleinkind Jan en het achter kleinkind Lars heeft als tweede naam ook Johannes! Advertentie (m.u.v. mantels jacks) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG WËÈÊÊBÉtit&i tmÊS doorTheo Giele VLISSINGEN - Op 86-jarige leeftijd is afgelopen vrijdag de Vlissingse oud-verzetsstrijder J. H. E. (Jo) Woltering overle den. Woltering was secretaris penningmeester van de afdeling Zeeland van de vereniging Voormalig Verzet. De geboren Vlissinger trad tij dens de Duitse bezetting op als koerier voor de Orde Dienst. Hij vervoerde zenders en buitge maakte distributiebonnen. Hij werkte destijds bij De Schelde en kon vanuit de kranen van de werf foto's maken van de bouw van bunkers en andere verdedi gingswerken rond Vlissingen. Over zijn beweegredenen om bij het verzet te gaan zei hij in 1994 in de PZC: „Ik heb nooit gedacht aan koningin en vaderland. Ik kon het gewoon niet verkroppen dat de Duitsers hier rondlie pen." Voor de oorlog had hij al gelezen over de nazi's. „Daar moest je je tegen verzetten vond ik. Een spontane reactie van weerstand. Je rolde erin." Na de oorlog kreeg Woltering voor zijn werk in de oorlog het Kruis van Verdienste en het Ver- zetsherdenkingskruis. Hij was vaak de woordvoerder van het voormalig verzet in de provin cie. Woltering vertelde in de jaren tachtig aan duizenden scholie ren over zijn ervaringen in de oorlog en ze te waarschuwen voor het fascistisch gevaar. „Misschien is het wel een vrome wens", relativeerde hij zijn in spanningen. Maar hij wilde blij ven waarschuwen om te voor komen dat het fascisme weer de kop opsteekt. Jo Woltering wordt vrijdag in Vlissingen begraven. Advertentie Burgemeester Kessen overhandigt de oorkonde aan Mathieu van Bellen. foto Camile Schelstraete Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Doordrongen van de effecten nemen ze hun taak bloedseri eus, die volksvertegenwoor digers van die Zeeuwse ge meente. Niet lichtzinnig. En zo hoort het ook. Met oog voor detail wordt gestreefd naar nog meer welzijn en welvaren in de toekomst. Punten, kom ma's en verschrijvingen in de stukken worden rechtgezet, het belang van een brede ar beidsmarkt breed uitgeme ten. De wethouder krijgt het vuur nog eens na aan de schenen gelegd over de waterberging. En is een voorstel niet hele maal naar de zin, dan wordt het aangepast. Maar het toe lichten en bediscussiëren van die acht amendementen kost tijd. Veel tijd. En naarmate die tijd voort schrijdt, zakt menig raadslid i vermoeid steeds dieper in zijn zetel. Kort na midder nacht is het eind van de ma rathon in zicht. Nog even j doorbijten voor dieenemotie en dan snel aan de borrel. Het oog voor detail is echter nog j niet in slaap gesukkeld. Voorzitter, de datum van de motie klopt niet meer. On verminderd doordrongen I van het gewicht van hun taak, is dit toch maar door de vingers gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35