Yeere wil overleg over parkeren -sgi ss" 13 PZC Tekst en uitleg bij kunst op straat www. pzc. n l/recepten "Kanker heb je niet alleen" Twijfel over diabetes? Laat u onderzoeken! 12 Bewoners en ondernemers vrezen aantasting historisch karakter stadje In de sloot door tegenlicht in Zoutelande Aanhouding na bedreiging Winkeldief tegen de lamp Aanrijding in Bruinisse Vernielingen aan vrachtauto Drankrijder botst tegen muur Tas gestolen tijdens het stappen ZEELAND HELPT Ca M B O DJ A Steun het Kinderfonds! Er zijn al werkgevers gesignaleerd die er tijd voor vrijmaken De Westerschelde vroWLVOORVOGHuS V V maandag 23 december 2002 door Nadia Berkelder VEERE - Bewoners en onderne mers van Veere willen zo snel mogelijk een gesprek met het college van B en W over de ver keersmaatregelen in het stadje. Ze vinden dat ze slecht zijn ge- informeerd. De plannen werden vorige week tijdens een inloop avond gepresenteerd. De Veere- naren voelen zich overrompeld. Tijdens de bijeenkomst werd uitgelegd hoe de gemeente het parkeerbeleidsplan wil gaan uitvoeren. De aanwezigen schrokken. „Het parkeerbeleid is zo omgebouwd, dat het hele maal niet meer herkenbaar is", zegt F. Vroom van de Midden standsvereniging. „Hetis omge bouwd met maatregelen voor Duurzaam Veilig en een ver keerscirculatieplan. Veere moet helemaal op de schop. En dat is helemaal niet nodig." Want automobilisten kunnen in Veere helemaal geen dertig rij den, vindt ze. „Het is een oud stadje, er lopen altijd veel men sen op straat. Als de maximum snelheid overal tien kilometer wordt, is er niks aan de hand." ZOUTELANDE - Op de Weren- dijkseweg in Zoutelande heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag een eenzijdig ongeval voorgedaan. De 21-jarige auto mobilist werd in een bocht ver blind door een tegenligger. Het ongeval deed zich rond 4.45 uur voor. De 21-jarige inwoner van de gemeente Veere reed van uit.de richting Zoutelande rich ting Koudekerke toen de kop lampen van een tegenligger hem verblindden. De Veerenaar ver loor het zicht op de weg en raak te in de berm, botste tegen een verkeerspaal en kwam op de kop in de sloot tot stilstand. De auto raakte geheel vernield. De automobilist kwam er echter zonder kleerscheuren vanaf. De invoering van dertig kilome terzones gaat gepaard met het plaatsen van borden en allerlei verkeersremmende maatrege len. Volgens Vroom komen er duizend 'wezensvreemde ele menten' in de straten van Veere te staan, zoals parkeerautoma ten en borden. Verder wil de gemeente in het hele stadje eenrichtingsverkeer invoeren. Onzinnig, is het oor deel van Vroom. „Daar is al mee geëxperimenteerd en dat is toen teruggedraaid omdat het geen succes was." In een brief, die mede namens de Stadsraad, de Federatie Ondernemers Veere, de Stichting Veere en de Vereni ging Vrienden van Veere is ge schreven, vraagt ze het college om opnieuw te overleggen. Ver der willen de betrokken de plan nen graag hebben. „We hebben ze wel kunnen inzien, maar we mochten ze niet meenemen." Dure plaatsen De gemeente wil betaald parke ren invoeren op het Oranjeplein en de parkeerplaats bij de Ka- naalweg. Verder komen er een stuk of tien dure parkeerplaat sen in het centrum. De rest van de plaatsen in het centrum is ge reserveerd voor bewoners met een vergunning. De briefschrij vers zijn niet principieel tegen betaald parkeren. „Maar wat ons betreft alleen tien weken in het jaar. Vanaf oktober moet het parkeren weer gratis zijn, zodat iedereen zijn auto neer kan zet ten en Veere kan bekijken. Als we niet oppassen, bloedt Veere dood. We zijn blij met iedere toerist." Als het niet mogelijk is om de plannen nog aan te passen, wil len de organisaties dat alles blij ft zoals het is. Als er beter ge controleerd wordt op foutpar- keren en te hard rijden, zijn de ergste problemen verholpen, denken ze. Ze vragen het college om per omgaande de informatie toe te sturen en vervolgens te overleggen. Vroom blijft posi tief: „Er is steeds beloofd dat er nog overleg zou volgen", zegt Vroom. „We hebben er alle ver trouwen in dat we er nog uitko men." Wethouder C. Linssen onthult, geholpen door Karlijn (links) en Fabian het kunstwerk van Nicolas Dings. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Goes kan nog vele kunstwerken op straat tegemoet zien, ondanks dat niet ie dereen daar enthousiast voor is. „Ik heb de eerste brieven al binnen van mensen die zeggen: wilt u op onze rotonde alstublieft geen kunstwerk neerzetten", zei wethouder C. Linssen zaterdag. Hij deed dat bij de onthulling van een pla quette die uitleg geeft over het kunstwerk dat vorige maand is neergezet op de rotonde in de Ringbaan-West, ter hoogte van de Van Hogendorplaan. Voor de onthulling had Linssen Karlijn (11) en Fabian (8), de twee kinderen van collega-wethouder D. van Ewijk, gevraagd. „Daarmee geven we aan dat we de jeugd willen betrekken bij het nóg beter omgaan met de openbare ruimte, waar niet alleen bomen thuishoren maar ook kunst." Het opvallende kunstwerk van Nicolas Dings is het eerste resultaat van Linssens streven naar kunst op straat. In februari volgt de onthulling van een artistiek initia tief op het Tiendenplein. Daar blijft het ze ker niet bij, kondigde hij aan. „We komen met nog meer ideeën." De wijze waarop het werk van Dings tot stand is gekomen, stemt Linssen tevreden. Ondernemers in de omgeving legden een aanzienlijk bedrag op tafel en via een ad vertentie werden kunstenaars uitgenodigd mee te dingen naar de oproep. Dat leidde tot bijna zestig reacties, uit het hele land. „Er zijn mensen met naam op afgekomen en dat vinden we een compliment voor Goes." Rondedans Dings' ontwerp, Rondo Gosa getiteld, sprak uiteindelijk het meest aan. Hij omschrijft het werk zelf als een 'tegendraadse ronde dans van figuren die op poëtische wijze he den en verleden symboliseren'. De dans wordt uitgevoerd op een hoge, open toren, die verwijst naar de stadspoorten die Goes ooit had. Bovenop zijn een koorddanser, een schip met een wolk als zeil én een laken met een gans als symbool te zien. De ring waar aan zij zijn bevestigd, bindt de elementen. MIDDELBURG - Een 17-jarige Vlissinger is in de nacht van zaterdag op zondag rond 2.00 uur aangehouden nadat hij in een horecagelegenheid aanPlein 1940 in Middelburg meerde re personen bedreigd had. Hij werd door personeel uit het pand gezet. Voor de ingang bleef de jongen staan en wilde niet weggaan ook niet nadat de politie hem daartoe meermalen sommeerde Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Rond 4.20 uur diezelfde nacht werd een 22-jarige man uit Groningen in Middelburg aangehouden. De man was na wat problemen door portiers uit een horecagelegenheid aan de Markt verwijderd. Ook hij bleef echter bij de horecagelegen heid staan en wilde niet weggaan. Toen agenten hem vorder den weg te gaan, bleef hij staan en beledigde de agenten. Te gen deze man eveneens werd proces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN - Een 35-jarige man uit Vlissingen is gisteren rond 15 uur aangehouden in een winkel aan de Gildewegir zijn woonplaats aangehouden. De man had kleding met eer waarde van 5 euro weggenomen en kreeg een dagvaarding. BRUINISSE - Op de Philipsdam in Bruinisse vond gistermid dag rond 16.10 uur een aanrijding plaats. Een 21-jarige auto mobilist uit Dinteloord reed met achter zijn auto en aanhang wagen over de Philipsdam in de richting van Bergen op Zoom, toen door harde wind sloeg de aanhangwagen omsloeg en van de trekhaak loskwam. Ver-volgens botste de aanhangwagen frontaal tegen de auto van een 21-jarige man uit Sommelsdijk die uit tegengestelde richting aan kwam rijden. Er was alleen materiële schade. 1 OOST-SOUBURG - Tussen zaterdagmiddag 15.00 uur en zondagmiddag 14.00 uur zijn er vernielingen gepleegd aan een vrachtauto die geparkeerd stond op een parkeerterrein aan de Burgemeester Stemerdinglaan in Oost-Souburg. De vrachtauto en de oplegger werden met verf bespoten. DRIEWEGEN - Op de Hooglandsedijk in Driewegen vond gistermiddag rond 17.50 uur een eenzijdig ongeval plaats. Een 48-jarige automobilist uit de gemeente Borsele reed op de Hooglandsedijk tegen een houtopslag en de muur van een woonhuis aan genoemde weg. Hoe een en ander precies gebeurd is, iè nog onduidelijk. Uit ademanalyse bleek dat de man ruim 3,7 maal te veel had ge dronken. Hij kreeg een proces-verbaal en zijn rijbewijs werd ingenomen. MIDDELBURG - In de nacht van zaterdag op zondag tussen 00.00 uur en 1.30 uur is een 16-jarig meisje uit Oost-Souburg in een horecagelegenheid aan de Markt in Middelburg besto len van haar mobiele telefoon en portemonnee. De vrouw had de telefoon, die enkele tientallen euro's waard is, en haarpot- temonnee met daarin waardepapieren in haar tas gedaan en de tas over haar schouder gehangen. Rond 1.30 uur bemerkte ze dat de spullen uit de tas waren weggenomen A ÉT m ir=èk ir=* A Cambodja werd geteisterd door bommen, vernieling en uitroeiing. De erfenis van het geweld kent uitsluitend negatieve kanten: verminkte mensen, kaalslag in het onderwijs, bittere armoede en een jeugd die uitgeleverd is aan uitbuiting, prostitutie en de verschrikkelijk ziekte Aids. Help deze kinderen van de rekening! Biedt dat beetje uitzicht op een beter leven. Help de Zeeuwse Stichting Sawasdee helpen! Voor een halve euro per dag helpt u Kanitha aan een meerwaardig bestaan. Kanitha, het kind van de foto, is vier jaar jong en vanaf zijn geboorte HlV-besmet. Hij is zijn beide ouders kwijt. Hij en veel lotgenootjes hebben dringend speciale medicijnen en een liefdevolle ver zorging nodig. Wie adopteert Kanitha, wie zijn mede-Cambodiaantjes? Adoptie betekent: on derwijs, voeding, kleding, medische zorg en een kans op redding. Elke euro wordt rechtst reeks aan het kind besteed. Honderden Zeeuwen helpen actief mee aan het opbouwprogramma van de Stichting Sawasdee. Ze maken het verscheurde land een beetje leefbaarder: scholenbouw, onderwijs, opbouw van de samenleving, werkgelegenheid, verbetering van de medische voorzieningen. Steun Kanitha, steun zijn maatjes, Inlichtingen: Stichting Sawasdee, Groenedijk 2A, 4438 MN Driewegen (Zuid-Beveland). Telefoon: 0113-655784 Telefax: 0113-655461 Bank: ING 65.07.90.782 Elk jaar gaan 700.000 dieren dood door dierproeven. Dat moet anders, kan anders. Met alternatieven die dierproeven overbodig maken. Denkt u er ook zo over? Kom dan naar www. p roef d i e rvrijn I of bel 070 - 306 24 68 en zie wat 0 kunt doen. Proefdiervrij De confrontatie met kanker is ingrijpend, paren moe ten daar samen uit zien te komen. Voor velen is elke dag een moeizame uitdaging. Je ziet vaak dat part ners voor elkaar hun zorgen verzwijgen en ook dat de partner zichzelf wegcijfert of geen ruimte krijgt voor zichzelf. Op den duur is dat niet of nauwelijks vol te houden. Met name vrouwelijke partners hebben vaak het gevoel tekort te schieten. Een nieuw initiatief De Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhel- mina Fonds (KWF) is daarom een nieuwe campagne gestart: "Kanker heb je niet alleen". Daarbij staat cen traal het effect van kanker op patiënten en hun naas ten, Deze campagne valt samen met nieuw sociaal- oncologisch onderzoek. Wij verstrekken u graag na dere informatie. Samen ben je sterker Martin Henneman (37) en echtgenote Fairy (29) staan "samen sterk"Vier jaar geleden werd bij Fairy leuke mie ontdekt. Er volgde een zware tijd met chemothe rapie, een ingrijpende operatie en een heftige huwe lijkscrisis. Martin en Fairy wisten het samen te overle ven, door er openhartig over te praten. Vragen? KWF-Flulp- en Informatielijn 0800-0226622 (gratis) Steunen? KWF-Geverslijn 0900-2020041 (€0,01/min) of giro 26000. www.kankerbestrijding.nl NEDERLANDSE KANKERBESTRIJDING KONINGIN WILHELMINA F0ND5 HOREN, ZIEN EN HELPEN Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherminj.nl Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten. De duidelijkste daarvan zijn: snel moe, kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht. Zo wordt een glas water een dikmaker. Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www hartstichting.nl NederlandseVl/Hartstichting M.S.D. te Kerkwerve is in het nieuwe jaar weer geheel tot uw dienst! Tussen 'kerst' en 'nieuwjaar' zijn wij bereik baar op het vertrouwde tel.nr. 0111-412455 voor dringende gevallen. .pen /iclaND HERMAN JANSEN wenst u prettige feestdagen en een voorspoedig nieuwjaar. Vanaf 24 december tot en met 1 januari 2003 zijn wij GESLOTEN. Op 2 januari 2003 staan wij weer graag voor u klaar met deuren, hang- en sluitwerk, deurbeslag, sleutels, safes, enz. Deltastraat 22, Nieuwerkerk - Zld. Tel. 0111-641465 Bent u vaak moe, hebt u vaak veel dorst en/of last van aan houdende pijn aan de ogen? Laat u door de huisarts testen op diabetes. Heeft u ongeacht uw leeftijd overgewicht of een van eer dergenoemde symptomen en zit er diabetes in de familie? Praat ook dan met uw huisarts en laat u testen op diabetes. SIMPELE TEST BIJ UW HUISARTS Als u diabetes heeft is de glucose- waarde (bloedsuikerspiegel) in uw bloed te hoog. Met een sim pele bloedtest (met l druppeltje bloed) kan uw huisarts vaststellen of u diabetes heeft. En we kunnen 't niet vaak genoeg zeggen: een tijdige behandeling kan de kans op ernstige complicaties aanzien lijk verkleinen. WILT U MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ontvangt zo spoedig mogelijk een-uitgebreide gratisbrochure met meer infor matie over diabetes, de behande ling en de gevolgen. Het Diabetes Fonds streeft naar een toekomst zonder diabetes. Via wetenschappelijk on derzoek. Giro 5766, Diabetes Fonds in Amersfoort. Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 381 8 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl 'Als je kind een nierziekte heeft, zet dat je leven op z'n kop' Steun de Nierstichting. Giro 88.000 NIERSTICHTING Nuttig en nodig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32