1 Tunnelbuis elke twee weken dicht Bruinisse na 103 jaar zonder muziekvereniging Opruiming bij STEÜTEL Brand verwoest woning Gehele WINTER COLLECTIE y^PRust Gimbrère 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Datum 4. S Vlissingse kapot van diefstal cavia's Inboedel vernield Woninginbraak Twee keer per maand inspectie en onderhoud in nachtelijke uren Sanering voormalig Jannekee, En'rik en Zeelandtrio te gast bij ouderenbond Verzetsstrijder J. Woltering overleden BOUWMAN BURGH-HAAMSTEDE - De regio Schouwen-Duiveland van Ouderenbond Anbo houdt zaterdag 4 januari in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamste- de haar jaarlijkse nieuwjaars bijeenkomst. Jannekee, En'rik en het Zee landtrio zorgen voor verstrooi ing. Regioraad-voorzitter J. van Wezel tekent voor de ope ning van de bijeenkomst, waar na een optreden van het Zee landtrio volgt. Gewestelijk Anbo-voorzitter E. Velthuijsen spreekt vervolgens de aanwezi gen toe. Aansluitend geven Jannekee en En'rik hun zienswijze op wat er zich het afgelopen jaar allemaal op Schouwen-Duiveland heeft afgespeeld. Na de pauze is het spreekgestoelte voor wethouder A. van der Wouden. Daarna volgt een tweede optreden van het Zeelandtrio. De feestelijke bijeenkomst begint om 13.30 (Advertentie (m.u.v. manleis jacks) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Doordrongen van de effecten nemen ze hun taak bloedseri eus, die volksvertegenwoor digers van die Zeeuwse ge meente. Niet lichtzinnig. En zo hoort het ook. Met oog voor detail wordt gestreefd naar meer welzijn en welva ren in de toekomst. Punten, komma's en verschrijvingen worden rechtgezet, het be lang van een brede arbeids markt breed uitgemeten. De wethouder krijgt het vuur nog eens na aan de schenen gelegd over de waterberging. En is een voorstel niet hele maal naar de zin, dan wordt het aangepast. Maar het toe lichten en bediscussiëren van die acht amendementen kost tijd. Veel tijd. En naarmate die tijd voortschrijdt, zakt menig raadslid vermoeid steeds dieper in zijn zetel. Kort na middernacht is het eind van de marathon in zicht. Nog even doorbijten voor die ene motie en dan snel aan de borrel. Het oog voor detail is echter nog niet in slaap gesukkeld. Voorzit ter, de datum van de motie klopt niet meer. Onvermin derd doordrongen van het ge wicht van hun taak, is dit toch maar door de vingers ge zien. door Wout Bareman TERNEUZEN - Gebruikers van de Westerscheldetunnel moeten om de veertien dagen rekening houden met tegenliggers. Dat blijkt uit het onderhoudsplan van tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW). Om de twee weken wordt één van de twee tunnel buizen afgesloten voor onder houd en inspectie. Dat gebeurt tussen acht uur vrijdagavond en acht uur zaterdagochtend. Na overleg met Gedeputeerde Staten en de hulpdiensten (brandweer, GGD) is besloten niet te schipperen met het af sluiten van rijbanen in één buis op het moment dat er onder houdswerkzaamheden worden uitgevoerd, maar één van de 1 buizen simpelweg af te sluiten. Hoofd technisch beheer Dirk Grevink van de NV Wester scheldetunnel: „Dat lijkt de veiligste manier, zowel voor de onderhoudsmensen als voor de gebruikers. Want moeten er bij- Advertentie UITVERKOOP 1 shirt 20% 2 shirts 30% i 3 shirts 40% 1 Maandag 23 december g vanaf 10 uur geopend o voorbeeld reparaties worden verricht aan de verlichting mid den boven de rij baan, dan kun je niet volstaan met het sluiten van één rijbaan of zo. Dan moet je echt die hele buis dichtgooien. En dat doen we dus. Zij het dat we na een paar maanden wel gaan evalueren hoe dat onder houd verloopt. Of het in kortere tijd kan én of het wel een geluk kige keuzen is om vrijdags avonds de boel dicht te doen. Dat is jaren geleden contractu eel vastgelegd, maar daar valt natuurlijk wel aan te tornen. Ik kan me voorstellen dat het op vrijdagavond, vooral in het be gin van de avond, vrij druk is en dat je dus moet gaan schuiven." In overleg met de aandeelhou ders (het Rijk en de provincie Zeeland) en de hulpdiensten is vastgesteld dat, tijdens de stremming van één van de tun nelbuizen, het best kan worden gekozen voor een dosering van het verkeer. Grevink: „Dat bete kent dat het licht op een bepaald moment op rood gaat en dat wij het verkeer gedoseerd door de tunnel begeleiden. Aanvanke lijk gingen we uit van blokrij- den, maar dan zorg je toch weer voor een situatie dat er wacht- door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Vrijdagmiddag waren ze ineens allemaal weg. Veertien cavia's van Corry de Jong uit Vlissingen zijn gesto len. De dieren zaten in een hok in de tuin. Ze zijn waarschijn lijk in de nacht van donderdag op vrijdag meegenomen. „Ikben helemaal van slag", ver telt De Jong. Vrijdagmiddag ging ze zoals gewoonlijk haar cavia's voeren. Het hok, of de stal zoals cavialiefhebbers zeg gen, was anders dan anders. „Ik tijden ontstaan en dat mensen gaan racen om die bloktijd nog te halen. Hetzelfde eigenlijk als nu, bij de boot. En dat willen we natuurlijk niet." Grevink denkt dat de situatie die wordt gecre- eerd op momenten van strem ming veiliger is dan overdag. „Hoe vaak zul je in de tunnel tij dens die onderhoudsstop een te genligger tegenkomen? We heb ben berekend dat er 's nachts dertig tot veertig auto's per uur door de tunnel gaan. Dan kom je er in de praktijk misschien één of twee tegen; meer niet." Het is de bedoeling dat het on derhoudsplan jaarlijks wordt bijgesteld. Grevink: „Als we praten over veiligheid dan zet ten we een paar belangrijke za ken op een rij: de installaties moeten in goede staat zijn en blijven, de beschikbaarheid van de verbinding moet maximaal zijn, de veiligheid moet gega randeerd zijn de deuren van de dwarsverbindingen moeten te allen tijde kunnen worden ge opend) en de levensduur moet in het oog worden gehouden." Wat die levensduur betreft: de Wes terscheldetunnel moet zeker honderd jaar probleemloos meegaan. word altij d begroet door hun ge luid. Nu hoorde ik niks." Bijna het hele hok was leeg. Corry cle Jong mist veertien cavia's. De dieven hadden er twee over het hoofd gezien. Twee andere za ten binnen. Het is niet de eerste keer dat inbrekers hun slag slaan in de tuin van De Jong. In zeven dagen is ze twintig ca via's kwijtgeraakt „Een week ervoor waren er ook al zes ver dwenen." Haar cavia's zijn bijzonder. Het zijn tessels, met lang haar en krulletjes. „Die raken ze hele maal niet kwijt", zegt De Jong. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De sanering van het voormalige gasfabriekster rein aan de Scheepstimmerdijk in Zierikzee gaat eind 2003 van start en gaat naar verwachting drie maanden in beslag nemen. De kosten van de operatie zijn geraamd op 3,1 miljoen eu ro. Op het terrein stond tot 19 56 een fabriek die Zierikzee voorzag van gas voor verlichting, koken en verwarming en daarna de emulgatorenfabriek Emulsion Holland. Onderzoek heeft uit gewezen dat het terrein is vervuild met polycyclische aro matische koolwaterstoffen (PAK's), aromaten en cyanide. Tot op een diepte van vijf meter onder het maaiveld zijn teerres- ten gevonden. De provincie, dat opdracht heeft gegeven voor de sanering, heeft becijferd dat al les bij elkaar ruim 10.000 kubie ke meter grond moet worden afgegraven en voor het overgro te deel ook afgevoerd. Drainage Het grondwater is zwaar ver ontreinigd. Om dat weer schoon te krijgen, wordt drainage en eventueel bemaling toegepast. Verspreid over het terrein wor den tien peilbuizen gebruikt om in de gaten te kunnen houden of de sanering afdoende is. Om de ontgravingen zo goed mogelijk uit te kunnen voeren, wordt een tijdelijke damwand geplaatst. Nadat de verhardingen van het terrein zijn verwijderd en de fa brieksgebouwen zijn gesloopt, wordt om te beginnen over de hele oppervlakte van het terrein een meter grond afgegraven. De vervuiling bevindt zich echter niet alleen op het terrein van Emulsion. Ook enkele achtertuinen van woningen aan de Scheepstim merdijk zijn vervuild. Onder de nog niet zo lang geleden gebouwde woningen Scheeps timmerdijk 2 en 2a is de grond eveneens vervuild. Het is de be doeling dat met minikranen de vervuilde grond onder de wo ningen wordt weggehaald. De bewoners worden tijdelijk el ders gehuisvest. De kosten van de sanering wor den opgehoest door de gemeente Schouwen-Duiveland, de pro vincie Zeeland en Delta, de erf opvolger van de gasfabriek die het overgrote deel van de ver ontreiniging heeft veroorzaakt. Als de sanering achter de rug is, kan projectontwikkelaar Wil- lemsen-Minderman Vastgoed BV uit Capelle aan de IJsselzijn plannen eindelijk realiseren. Willemsen-Minderman wil op de plaats waar nu nog de fabriek van Emulsion staat - pal tegen over de historische Noord- en Zuidhavenpoort - een apparte mentencomplex (24 apparte menten) en vijf kadewoningen neerzetten. SINT-MAARTENSDIJK - Een 41 -jarige man uit de gemeente Tholen werd za terdagmiddag opgepakt, omdat in een pand aan de Markt in Sint-Maartens dijk de inboedel had ver nield. Aanleiding daar voor waren relatieproble men, RENESSE - In een woning aan de Zeeanemoonweg in Renesse is vrijdag ingebroken. De dieven gingen er vandoor met sieraden en een klein geld bedrag. De waarde van de ge stolen sieraden is bij de politie niet bekend. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 23 december 2002 Ook het dak van de naastgelegen woning viel bij de uitslaande brand in Middelburg aan het vuur ten prooi. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij een uitslaande brand in een woning aan de Burgerweidestraat in de Middelburgse wijk 't Zand zijn gistermorgen de twee bewoners lichtgewond geraakt. De woning is volledig verwoest. De hond van de bewoners kon niet worden gered. De brand werd rond half negen ontdekt. Om dat het vermoeden bestond dat er nog mensen in de woning aanwezig waren, rukte de brand weer uit met twee blusauto's en een ladderwa gen. Toen de brandweer ter plaatse was, kwa men de vlammen uit de ramen. De bewoners hadden de woning toen al via de achterkant verlaten. De politie heeft bij het buurhuis de voordeur en een raam geforceerd om de be woonster te bevrijden. Later bleek dat ook zij via de achterkant uit haar huis is gelopen. De twee bewoners zijn opgevangen op het politie bureau. De buurvrouw is naar kennissen in de buurt gegaan. Later is ze ondergebracht in een hotel. De woning brandde volledig uit. De brand is via het dak doorgelopen naar het huis ernaast. Omdat de brandweer bang was dat de brand zou overslaan op de rest van het rijtje wonin gen, is in het huis naast de brandende woning op zolder geblust. Delta Nuts heeft de gastoe- voer in de straat afgesloten omdat het door de brand niet mogelijk was de gaskraan in de wo ning dicht te draaien. Door de gesprongen gas meter is de brand extra versneld. Volgens een buurtbewoner ging het razendsnel. „Toen ik keek, kwamen de vlammen al uit het dak. Ik heb gelijk de brandweer gebeld en kon nog net mijn auto wegzetten." Te fel Het is nog niet bekend wat de oorzaak van de brand is. Volgens commandant R. Maljaars was de brand te fel om te kunnen zien waar het vuur begonnen is. Het was gisteren ook niet mogelijk om de woning goed te onderzoeken in verband met instortingsgevaar. „We laten het eerst goed uitdampen. De politie kan dan mor gen met het onderzoek beginnen", zei Mal jaars. Uit voorzorg heeft de brandweer de schoor steen in de woning geduwd. Die was instabiel geworden doordat de balken in het dak waren weggebrand. De schade wordt geschat op 125.000 euro. 1940 ut 20 - 4331 LH MIlWclbuiQ© 0' '8-612508 WËSBÈBÊÊÊÊÊÊÊÊÊM Denaam Nu met Hope blijft, maar de vereniging is in diepe winterslaap. Bram van den Berge, Jan Wie- brens en Rinus Bal zijn de laatsten der Mohikanen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans BRUINISSE - Nu met Hope is niet meer. Het Bruse fanfare corps is ten onder gegaan aan een steeds verder teruglopend ledenaantal. Bruinisse zit voor het eerst sinds 103 jaar zonder actieve muziekvereniging. Nu met Hope-voorzitter A. van den Berge hoopt dat uit de as van de Bruse fanfare ooit een nieuw muziekcorps zal ontstaan. Hij begrijpt niet hoe het zover heeft kunnen komen. Al praten de voelt hij cle teleurstelling en woede weer opwellen. Het irri teert hem mateloos dat de Brue naars dit hebben laten gebeu ren. Heeft de muziekvereniging geld nodig, dan wordt met gulle hand gegeven. Maar als de fan fare leden zoekt om te kunnen overleven, dan geven de Brue- naren niet thuis. „Je maakt mij niet wijs dat er in een dorp als Bruinisse met bijna 4000 inwoners 'geen vijftig te vinden zijn die een blaasinstru ment bespelen. Die zijn er ge woon en als die nou eens met z'n allen zouden zeggen: 'Wat pot- verdomme, geen muziek in Bru? dan zou binnen de kortste ke ren weer een fanfare staan die klinkt als een klok." Desinteresse Nu met Hope heeft altijd moe ten worstelen om het hoofd bo ven water te houden. Zonder de samenwerking met het Nieu- werkerkse Nut en Uitspanning was het doek misschien al dertig jaar eerder gevallen. Het groot ste probleem van Nu met Hope is, stelt Van den Berge, desinte resse bij de dorpsbewoners. Bij de jaarlijkse concerten was het doorgaans op het podium druk ker dan in de zaal. Gebrek aan belangstelling is er niet- alleen bij de volwassen Bruenaars, maar ook bij de jeugd. Van den Berge: „Het is verschrikkelijk moeilijk jeugd warm te maken voor een fanfa re. Ze hebben vaak heel andere interesses. En degene die je wel binnenhaalt, raak je op gegeven moment weer kwijt als ze gaan studeren of ergens anders gaan werken en wonen. Het beste kun je voor een vereniging wat dat betreft de veertigers en vijfti gers hebben." Samen met bestuursleden J. Wiebrens en M. Bal heeft Van den Berge tot het allerlaatst ge probeerd Nu met Hope in leven te houden. „Maar nu is voor mij het jachtseizoen over. We heb ben echt alles geprobeerd en het is gewoon niet gelukt. En dan is de rek gewoon een keer uit het elastiek. "Of eigenlijk wel tot de Bruenaars is doorgedrongen wat er precies is gebeurd, be twijfelt Van den Berge. „Daar komen ze nog wel achter. Neem bijvoorbeeld Koninginnedag. Dat is toch ondenkbaar zonder muziek. Ik hoop dat Nut en Uit spanning voor muziek komt zorgen, maar stel dat ze dat niet doen; wat moet je dan? En hoe moet het dan met Sinterklaas? Daar hoort potverdikke toch muziek bij Van den Berges gezicht klaart op als hij praat over de tijd dat het nog wel goed ging met de Bruse muziekvereniging. Toen de vereniging 36,37 spelende le den had. Toen het muzikale niveau een stijgende lijn ver toonde en Nu met hope aan con coursen meedeed. Toen boeren- kapel Stuitje Leut er was om feesten luister bij te zetten. Slapend Op het moment dat er zich vol doende musici aanbieden haalt Van den Berge de instrumenten en de uniformen onmiddellijk weer uit de mottenballen. Want officieel blijft de vereniging, zij het in slapende vorm, bestaan. Van den Berge: „Dat is in Brou wershaven met Apollo ook ge beurd. Die vereniging is geloof ik wel tien jaar in ruste geweest, en toch op een gegeven moment weer helemaal opgebloeid. Het is mijn droom dat dat ook in Bruinisse gebeurt." Advertentie doorTheo Giele VLISSINGEN - Op 86-jarige leeftijd is afgelopen vrijdag de Vlissingse oud-verzetsstrijder J.H.E. (Jo) Woltering overleden. Woltering was secretaris-pen ningmeester van de afdeling Zeeland van de vereniging Voormalig Verzet. De geboren Vlissinger trad tijdens de Duitse bezetting op als koerier voor de Orde Dienst. Hij vervoerde zen ders en buitgemaakte distribu tiebonnen. Hij werkte destijds bij De Schelde en kon vanuit cle kranen van de werf foto's maken van de bouw van bunkers en an dere verdedigingswerken rond Vlissingen. Over zijn beweegre denen om bij het verzet te gaan zei hij in 1994 in dePZC: „Ik heb nooit gedacht aan koningin en vaderland. Ik kon het niet ver kroppen dat de Duitsers hier rondliepen." Voor de oorlog had hij al gelezen over nazi's. „Daar moest je je tegen verzetten vond ik. Een spontane reactie van weerstand. Je rolde erin." Na de oorlog kreeg Woltering het Kruis van Verdienste en het Verzetsherdenkingskruis. Jo Woltering wordt vrijdag in Vlis singen begraven. Advertentie 'Rio' 7-delige eetkamerset, 6 luxe stoelen, bekleed met origineel 'Mustang' PULL-UP leatherlook. De tafel is van massief tropisch hardhout. 80x90 cm CADEAU EN WONEN Compleet MIDDELBURG NU Markt 73 Ca^P GOES y Ganzepoortstraat 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29