Tunnelbuis elke twee weken dicht Buitenkerststal op z'n Zeeuws Vlissingse kapot na diefstal van twintig cavia's Vorming één stichting openbaar onderwijs in Oosterschelderegio STEÜTEL Oud-verzetsstrijder J. Woltering overleden Gimbrère Middelburgse woning door brand verwoest Café The Sixties moet geluid binnen houden Opruiming bij to 0800 - 0231 231 (GRATIS) l Twee keer per maand inspectie en onderhoud in nachtelijke uren Drankrijder tegen muur -mm zeeuwse almanak Datum Gehele WINTER COLLECTIE Inboedel vernield BOUWMAN door Rolf Bosboom GOES - Er zou één bestuur moe ten komen voor het openbaar onderwijs in de regio. Dat advi seert P. de Nooijer, die het afge lopen schooljaar regiocoördi nator was op het gebied van achterstandenbeleid in het on derwijs. Op diverse fronten op onder wijsgebied werken de gemeen ten in de Oosterschelderegio sa men. De Nooijer merkte tijdens zijn tijdelijke functie dat het soms lastig is dat het bestuur van het openbaar onderwijs in elke gemeente weer anders is georganiseerd. Traditioneel treedt het gemeen tebestuur tevens op als bestuur van de openbare scholen. Zo is dat nog steeds in Kapelle en Noord-Beveland. Borsele, Goes, Tholen en Schouwen- Duiveland hebben een deel van die taak al uitbesteed aan cen trale directies. Reimerswaal heeft een federatie voor het openbaar onderwijs gevormd. Daarnaast wordt er tussen ge meenten samengewerkt: tussen Borsele en Reimerswaal en tus sen Goes en Noord-Beveland. Al die verschillende bestuurs vormen bevorderen de groot schalige, regionale samenwer king niet, zo stelt De Nooijer. Daarom dringt hij er bij de ge meenten op aan op de mogelijk heden te onderzoeken om tot één bestuur te komen. Het zou dan moeten gaan om een geza menlijke bestuurscommissie. Kansen aan zee De Nooijer was tijdelijk aange steld, als voorbereiding op de invoering van het provinciale project 'Kansen aan zee'. In dat kader krijgt een beperkt aantal scholen met een relatief hoog aantal kinderen die door taal- of sociale belemmeringen dreigen achterstand op te lopen, extra rijksgeld. Daarmee kan per school een plan worden ge maakt, dat helemaal op de eigen situatie is toegesneden. Hl—11 Hl Mill I I li De coördinerende taak van De Nooijer is overgenomen door het Samenwerkingsverband Welzijnszorg Oosterscheldere gio. In zijn eindverslag wijst hij onder meer op het belang om dreigende achterstanden bij kinderen zo vroeg mogelijk te signaleren. Daarvoor is de zoge heten voor- en vroegschoolse educatie een goed middel. Directies en besturen van peu terspeelzalen, kinderdagver blijven en consultatiebureaus zouden wat De Nooijer betreft meer bij het achterstandenbe leid van gemeenten moeten worden betrokken. De voormalige regiocoördina tor vindt dat de gemeenten meer energie moeten steken in leer lingen die, om wat voor reden dan ook, vroegtijdig de school verlaten. Zo ontbreekt het aan een compleet meldings- en regi stratiesysteem. In de meeste ge meenten is er geen sluitende leerplichtadministratie, aldus De Nooijer. Er wordt overigens in regionaal verband al gewerkt aan een betere structuur. Advertentie UITVERKOOP 1 shirt 20% 2 shirts 30% 3 shirts 40% I Maandag 23 december vanaf 10 uur geopend BEVELANDEIM/THOLEN maandag 23 december 2002 doorTheo Giele VLISSINGEN - Op 86-jarige leeftijd is afgelopen vrijdag de Vlissingse oud-verzetsstrijder J.H.E. (Jo) Woltering overleden. Woltering was secretaris-pen ningmeester van de afdeling Zeeland van de vereniging Voormalig Verzet. De geboren Vlissinger trad tij dens de Duitse bezetting op als koerier voor de Orde Dienst. Hij vervoerde zenders en buitge maakte distributiebonnen. Hij werkte destijds bij De Schelde en kon vanuit de kranen van de werf foto's maken van de bouw van bunkers en andere verdedi gingswerken rond Vlissingen. Over zijn beweegredenen om bij het verzet te gaan zei hij in 1994 indePZC: „Ik heb nooit gedacht aan koningin en vaderland. Ik kon het gewoon niet verkroppen dat de Duitsers hier rondlie pen." Voor de oorlog had hij al gelezen over de nazi's. „Daar moest je je tegen verzetten vond ik. Een spontane reactie van weerstand. Je rolde erin." Na de oorlog kreeg Woltering voor zijn werk in de oorlog het Kruis van Verdienste en het Ver- zetsherdenkingskruis. Hij was vaak de woordvoerder van het voormalig verzet in de provin cie. Woltering vertelde in de jaren tachtig aan duizenden scholie ren over zijn ervaringen in de oorlog en ze te waarschuwen voor het fascistisch gevaar. „Misschien is het wel een vrome wens", relativeerde hij zijn in spanningen. Maar hij wilde blij ven waarschuwen om te voor komen dat het fascisme weer de kop opsteekt. Jo Woltering wordt vrijdag in Vlissingen begraven. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen doorWout Bareman TERNEUZEN - Gebruikers van de Westerscheldetunnel moeten om de veertien dagen rekening houden met tegenliggers. Dat blijkt uit het onderhoudsplan van tunnelbouwer Kombinatie Middclplaat Wèsterschelde (KMW). Om de twee weken wordt één van de twee tunnel buizen afgesloten voor onder houd en inspectie. Dat gebeurt tussen acht uur vrijdagavond en acht uur zaterdagochtend. Na overleg met Gedeputeerde Staten en de hulpdiensten (brandweer, GGD) is besloten niet te schipperen met het af sluiten van rijbanen in één buis op het moment dat er onder houdswerkzaamheden worden uitgevoerd, maar één van de buizen simpelweg af te sluiten. Hoofd technisch beheer Dirk Grevink van de NV Wester scheldetunnel: „Dat lijkt de veiligste manier, zowel voor de onderlpudsmensen als voor de gebruikers. Want moeten er bij voorbeeld repai'aties worden verricht aan de verlichting mid den boven de rij baan, dan kun j e niet volstaan met het sluiten van één rijbaan of zo. Dan moet je echt die hele buis dichtgooien. En dat doen we dus. Zij het dat we na een paar maanden wel gaan evalueren hoe dat onder houd verloopt. Of het in kortere DRIEWEGEN - Op de Hoog- landsedijk in Driewegen vond gistermiddag rond 17.50 uur een eenzijdig ongeval plaats. 1 Een 48-jarige automobilist uit de gemeente Borsele reed op de Hooglandsedijk tegen een hout opslag en de muur van een woonhuis aan genoemde weg. Hoe een en ander precies ge beurd is, is nog onduidelijk. Uit ademanalyse bleek dat de man ruim 3,7 maal te veel had ge dronken. tijd kan én of het wel een geluk kige keuzen is om vrijdags avonds de boel dicht te doen. Dat is jaren geleden contractu eel vastgelegd, maar daar valt natuurlijk wel aan te tornen. Ik kan me voorstellen dat het op vrijdagavond, vooral in het be gin van de avond, vrij druk is en dat je dus moet gaan schuiven." In overleg met de aandeelhou ders (het Rijk en de provincie Zeeland) en de hulpdiensten is vastgesteld dat, tijdens de stremming van één van de tun nelbuizen, het best kan worden gekozen voor een dosering van het verkeer. Grevink: „Dat bete kent dat het 1 icht op een bepaald moment op rood gaat en dat wij het verkeer gedoseerd door de tunnel begeleiden. Aanvanke lijk gingen we uit van blokrij- den, maar dan zorg je toch weer voor een situatie dat er wacht tijden ontstaan en dat mensen gaan racen om die bloktijd nog te halen. Hetzelfde eigenlijk als nu, bij de boot. En dat willen we natuurlijk niet." Veiliger Grevink denkt dat de situatie, die wordt gecreëerd op momen ten van stremming veiliger is dan overdag. „Hoe vaak zul je in de tunnel tijdens die onder- houdsstop een tegenligger te genkomen? We hebben bere kend dat er 's nachts dertig tot veertig auto's per uur door de tunnel gaan. Dan kom je er in de praktijk misschien één of twee tegen; meer niet." Het is de bedoeling dat het on derhoudsplan jaarlijks wordt bijgesteld. Grevink: „Als we praten over veiligheid dan zet ten we een paar belangrijke za ken op een rij: de installaties moeten in goede staat zijn en blijven, de beschikbaarheid van de verbinding moet maximaal zijn, de veiligheid moet gega randeerd zijn de deuren van de dwarsverbindingen moeten te allen tijde kunnen worden ge opend) en de levensduur moet in het oog worden gehouden." De Westerscheldetunnel moet ze ker honderd jaar meegaan. door Rolf Bosboom KWADENDAMME - Achter de rooms-ka- tholieke kerk in Kwadendannne is tot na de jaarwisseling een grote kerststal te zien. De stal werd zaterdagavond, als onderdeel van een kerstspel, onder grote belangstelling onthuld. „In Brabant en Limburg zie je heel vaak een buitenkerststal en in onze provincie niet. We wilden proberen zoiets ook hier voor el kaar te krijgen", verklaart Marga van de Plasse, een van de initiatiefnemers. Begin r dit jaar verscheen daarom in het regionaal blad voor de katholieke parochies een op roep, met de vraag wie weet hoe je aan de beelden kunt komen die bij een kerststal ho ren. Dat leverde echter weinig reacties op. Daarom werd een alternatief verzonnen. In plaats van beelden werd gekozen voor af beeldingen in het platte vlak. Riet Steen bakker heeft de figuren uitgezaagd en ge schilderd. „Zo is het mogelijk om op een heel simpele manier een deel van het kerstver haal uit te beelden. Je ziet toch onmiddellijk wat er wordt bedoeld", zegt Van de Plasse. „Met z'n allen zijn we best trots op het resul taat." In de kerk zelf werd zaterdagavond een kerstspel gehouden, waarbij de kinderen uiteindelijk buiten de kerststal, inclusief een 'echte' Jozef, ontdekten. Bij de stal plaatsten zij kaarsen en werd er gezongen. Wat Van de Plasse betreft is de buitenkerst stal geen eenmalige gebeurtenis. „Het is de bedoeling om het te herhalen, maar dan vóór de pastorie. Nu moesten we het achter de kerk doen, omdat het onderdeel was van de zoektocht." foto Willem Mieras Doordrongen van de effecten nemen ze hun taak bloedseri eus, die volksvertegenwoor digers van die Zeeuwse ge meente. Niet lichtzinnig. En zo hoort het ook. Met oog voor detail wordt gestreefd naar nog meer welzijn en welvaren in de toekomst. Punten, komma's en ver schrijvingen in de stukken worden rechtgezet, het be lang van een brede arbeids markt breed uitgemeten. De wethouder krijgt het vuur nog eens na aan de schenen gelegd over de waterberging. En is een voorstel niet hele maal naar de zin, dan wordt het aangepast. Maar het toe lichten en bediscussiëren van die acht amendementen kost tijd. Veel tijd. En naarmate die tijd voort schrijdt, zakt menig raadslid vermoeid steeds dieper in zijn zetel. Kort na midder nacht is het eind van de ma rathon in zicht. Nog even doorbijten voor die ene mo tie en dan snel aan de borrel. Het oog voor detail is echter nog niet in slaap gesuk- keld. Voorzitter, de datum j van de motie klopt niet meer. Onverminderd doordrongen van het gewicht van hun taak, is dit toch maar door de i vingers gezien. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Vrijdagmiddag waren ze ineens allemaal weg. Veertien cavia's van Corry de Jong uit Vlissingen zijn gesto len. De dieren zaten in een hok in de tuin. Ze zijn waarschijn lijk in de nacht van donderdag op vrijdag meegenomen. „Ik ben helemaal van slag", ver telt De Jong. Vrijdagmiddag ging ze zoals gewoonlijk haar cavia's voeren. Het hok, of de stal zoals cavia liefhebbers zeggen, was anders dan anders. „Ik word altijd be groet door hun geluid. Nu hoor de ik niks." Bijna het hele hok was leeg. Cor ry de Jong mist veertien cavia's. De dieven hadden er twee over het hoofd gezien. Twee andere zaten binnen. Het is niet de eer- Advertentie (m.u.v. mantels jacks) V2 PRIJS!, LANGE DELFT 16 MIDDELBURG ste keer dat inbrekers hun slag slaan in de tuin van De Jong. In zeven dagen is ze twintig ca via's kwijtgeraakt „Een week ervoor waren er ook al zes ver dwenen." Haar cavia's zijn bijzonder. Het zijn tessels, met lang haar en krulletjes. „Die raken ze hele maal niet kwijt", zegt De Jong. „Ik heb al op internet gekeken of ze te koop zijn en ik ben bij de dierenwinkel geweest. Maar ik denk niet dat ze daar aangebo den worden." Dat de cavia's niet door een dier zijn meegenomen, staat voor De Jong vast. „Er lag een manda- rijn in de tuin. Die is niet van mezelf, want ik heb altijd grote re. Als een dier zoiets doet, zie je sporen van een gevecht, zie je plukken haar en bloed. Dieren nemen er ook niet zoveel. Die stoppen als ze genoeg hebben." De stal staat achterin de tuin. Vanuit haar huis kan De Jong de cavia's in de gaten houden. Daarom veirnoedt ze ook dat de beestjes 's nachts zijn gestolen. Ze heeft niets gehoord. Ook de hond heeft niet geblaft. SINT-MAARTENSDIJK - Een 41-jarige man uit de gemeente Tholen werd zaterdagmiddag opgepakt, omdat in een pand aan de Markt in Sint-Maartens dijk de inboedel had vernield. Aanleiding daarvoor waren re latieproblemen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij een uit slaande brand iix een woning aan de Burgei-weidestraat in de Middelburgse wijk 't Zand zijn gistermorgen de twee be- woners licht gewond geraakt. De woning is volledig ver woest. De hond van de bewo ners kon niet worden gered. De brand werd rond half negen ontdekt. Omdat het vermoe den bestond dat er nog mensen in de woning aanwezig waren, rukte de brandweer uit met twee blusauto's en een ladder wagen. Toen de brandweer ter plaatse was, kwamen de vlam men uit de ramen. De bewo ners hadden de woning toen al via de achterkant verlaten. De politie heeft bij het buurhuis de voordeur en een raam ge forceerd om de bewoonster te bevrijden. Later bleek dat ook zij via de achterkant uit haar huis is gelopen. De twee bewo ners zijn opgevangen op het politiebureau. De buurvrouw is naar kennissen in de buurt gegaan. Later is ze onderge bracht in een hotel. De woning brandde volledig uit. De brand is via het dak doorgelopen naar het huis ex- naast. Omdat de brandweer bang was dat de brand zou overslaan op de rest van het rijtje woningen, is in het huis naast de brandende woning op zolder geblust. Delta Nuts heeft de gastoevoer inde straat afgesloten omdat het door de brand niet mogelijk was de gaskraan in de woning dicht te draaien. Door de gesprongen gasmeter is de brand extra versneld. Volgens een buurt bewoner ging het razendsnel. „Toen ik keek, kwamen de vlammen al uit het dak. Ik heb gelijk de brandweer gebeld en kon nog net mijn auto wegzet ten." Te fel Het is nog niet bekend wat de oorzaak van de brand is. Vol gens commandant R. Mal j aars was de brand te fel om te kun nen zien waar het vuur begon nen is, Het was gisteren ook niet mogelijk om de woning goed te onderzoeken in ver band met instortingsgevaar. „We laten het eerst goed uit dampen. De politie kan dan morgen met het onderzoek be ginnen", zei Maljaars. Uit voorzox-g heeft de brandweer de schoorsteen in de woning geduwd. Die was instabiel ge worden doordat de balken in het dak waren weggebrand. De schade wordt geschat op 125.000 euro. Ook het dak van de naastgelegen woning viel bij de uitslaande brand in Middelburg aan het vuur ten prooi. foto Lex de Meester van onze regioredactie THOLEN - Café The Sixties aan de Kaai in Tholen overschrijdt (Advertentie 'Rio' 7-delige eetkamerset, 6 luxe stoelen, bekleed met origineel 'Mustang' PULL-UP leatherlook. De tafel is van massief tropisch hardhout. CADEAU EN WONEN MIDDELBURG Markt 73 GOES t: U I Ik a Ganzepoortstraat 28 te vaak de geluidsnorm. Uitba ter R. van Ee moet diverse ge- luidwerende maatregelen tref fen. De belangrijkste is het aanbrengen van een dubbele deur met portaal bij de ingang. Van Ee reageert gelaten. „Wat moet dat moet, omwonenden mogen geen overlast hebben." En er is overlast. Volgens de ge meente komen er regelmatig klachten binnen over geluids overlast van de horeca. Van Ee heeft op verzoek van de gemeente een akoestisch onder zoek laten doen. „Daaruit bleek dat er nog al wat aan het pand te sleutelen valt", zegt een woord voerder van de gemeente. „Het café is ooit begonnen als bruin café met achtergrondmuziek. Nu is er regelmatig live muziek en dat zorgt voor meer lawaai," Het grootste probleem is vol gens de gemeente de ingang „Er is nu één deur. Als die opengaat omdat bezoekers in- en uitlopen ligt het geluid meteen op straat. Dat is voor omwonenden een bron van ergernis. Met een dub bele deur los je dat probleem op." De gemeente heeft het dan over een toegangsluis. Of simpelweg een dubbele deur met een por taal ertussen. Dan houd je het geluid binnen. Daarnaast moet er goed naar de ra men en deuren gekeken worden. „Deuren moe ten wat dikker, ramen moeten goed geluiddicht gemaakt wor den. En er moet goede ventilatie zijn want de ramen kunnen niet open", zegt de woordvoerder van de gemeente. Ook een goede nooduitgang hooit bij de eisen. Van Ee zegt a 1 les wat nod ig is uit te voeren. Hij schat de kosten op 25000 euro. „Een flinke investe ring, maar een ander oplossing is er niet," Ophouden met live muziek is geen optie vindt Van Ee. „Dan verlies ik een groot deel van mijn klanten. En om wonenden mogen ook geen overlast hebben. Ik ben dus be zig met de bouwplannen. Half maart moet alles klaar zijn." Advertentie PWn 1940 - m 20 - 4331 LH MitMèHJUlfl® 0118 G12508

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25