Rekenen geeft Sijbrands energie oie weruengpri Stekker moet snel uit Breda Basketball Toekomst bewijst Sijbrands' ongelijk '33ï> Voor de hoogste bieder Dammer in negentien uur naar wereldrecord blindsimultaan Tegenvallende oogst Brasserie Ockenburgh Hendrikse grijpt titel gewest terugblik Berisping Dekker Dammer Ton Sijbrands verbeter de het afgelopen weekeinde voor de zevende maal het wereldre cord blindsimultaan. In het Overijsselse Lutten nam hij het - zonder bord en schijven - op te gen 22 opponenten. Een verslag van een niet te bevatten prestatie. maandag 23 december 2002 door voor de gedesillusioneerdeRot- Joop van den Oudenhoven terdammer, 33-50 na 38 h door Harry Arts LUTTEN - Zondagochtend, half drie. Terwijl zelfs de ergste damfanaat tegen de slaap veeht, laat Ton Sijbrands zich nog maar eens een kopje koffie bren gen. Hij buigt voorover en prevelt iets onhoorbaars in de microfoon. De oud wereldkampioen gaat er nog eens goed voor zitten. Hij is immers pas achttien uur bezig. Na een kwartier begint hij zich zorgen te maken, hij wrijft over zijn baard, klopt op de microfoon, drukt dan verschrikt op het knopje en zegt: „Sorry, ik had hem even niet aan staan." Om half acht 's morgens is de uitput tingsslag begonnen. Na een vrijwel sla peloze nacht („Ik was veel te nerveus") betreedt Sijbrands in het gezelschap van zijn vrouw Hetty de kantine van Wildkamp, de firma die Sijbrands' re cordpoging bekostigt. Na de nodige plichtplegingen wil het 53-jarige dam- fenomeen aan de lange dag beginnen. Omdat een cameraploeg van het NOS- journaal niet in Lutten maar veertig kilometer verderop zit, moet de eerste zet een half uurtje worden uitgesteld. Het is alweer de zevende keer dat Sijbrands probeert het record blindsimultaan aan te scherpen. In fei te is hij de enige dammer ter wereld die zich met deze bizarre discipline bezig houdt, Hij zal deze dag naar schatting een miljoen stellingen voor zijn geest moeten halen en doorrekenen. En om het record in de boeken te krijgen, moet Sijbrands een resultaat van 70 procent halen; dat komt neer op negen winst partijen waarbij hij geen enkele neder laag zal mogen lijden. Natuurlijk neemt hij het niet op tegen echte toppers, maar de 21 mannen en een vrouw (de Litouwse Danileviciene, die kortgeleden arbiter was op het EK in Domburg) zijn bepaald geen koffie huisdammers. Ze spelen stuk voor stuk in de landelijke competitie of de pro vinciale hoofdklasse. „Sommige spe lers heb ik zelf uitgenodigd", vertelt Martin Spoormans week af van zijn patroon door zijn partij m gewonnen positie (47-42) uit handen te geven. Nadat hij Jo. han Loncelle tot 48-45 liet te- rugkomen, sloeg zijn tegenstan der genadeloos toe met een slot- serie van vijf. Roland Forthom- me rekende daarna uiterst ge concentreerd af met landgenoot Peter de Backer, die voor zijn doen matig weerwerk bood, In 30 beurten bereikte Forthomme de finishDe Backer bleef op 28 staan. John Tijssens zorgde dat evenals de dag ervoor een punt in Goes bleef. Tegenstander Louis Ha vermans, toch een be grip in de biljart wereld, had een volstrekte off-day en kwam tot het op dit niveau beschamende moyenne van 0.638. Bij 50-30 na 47 beurten werd het licht ge doofd. ZEVENBERGEN - In Biljart- centrum Amorti in Zevenber gen heeft Peter Hendrikse van biljartvereniging de Wig het ge westelijk kampioenschap libre vierde klasse veroverd. De on verwachte winnaar hield de topfavorieten Van Loon en Jas pers achter zich. Niemand had er rekening mee gehouden. Hendrikse, die op fraaie wijze ongeslagen de titel voor zich opeiste nog het minst. Met de concurrentie werd op de gelijke wijze een voor een afge rekend. De beloning voor Hendrikse ligt er in de vorm van een plaats op het NK, dat van 24 tot en met 26 januari wordt gehouden in Sint Willebrord. De andere Zeeuwen deden m inder van zich spreken. Louis de Jonge van HIO werd vijfde met 6 punten en 1.50 als moyenne. Johan de Fouw behaalde eveneens zes punten maar werd zevende om dat zijn moyenne iets minder was, 1.42. Leen de Bil van Witte van Haemstede reikte tot een zevende plaats met 2 punten en 1.41. HHHHHHHflHIHH' GOES - Het driebandenteam van Brasserie Ockenburgh heeft aan het dubbelweekeinde in de eredivisie slechts de halve winst overgehouden. Na gelijke spe len tegen IMD Services en Ha- vermans Groep kon een wat te genvallende balans worden op gemaakt. Toeschouwers volgen de wereldrecordpoging op twee schermen, links dammer Ton Sijbrands en rechts zijn 22 tegenstanders. foto Eric Brinkhorst/ANP Sijbrands terwijl hij de deelnemerslijst doorneemt. „Harry Kolk is een jeugd vriend van me. Die heb ik leren kennen op het Brinta-toernooi van 1963." Sijbrands legt uit dat hij wil proberen om zoveel mogelijk verschillende stel lingen op de 22 borden te krijgen. „Dat maakt het makkelijker om de partijen uit elkaar te houden." Om een zo groot mogelijke variatie aan te brengen, speelt Sijbrands ook acht verschillen de openingszetten. „Het damspel kent er negen, maar 32-27 speel ik nooit. Niet omdat het een slechte zet is, maar ik vind 'm gewoon niet mooi. Monitoren Voor de monitoren vergapen enkele tientallen toeschouwers zich aan het damgenie in werking. Aanvankelijk volgen de zetten elkaar snel op, maar in de loop van de dag heeft Sijbrands steeds meer tijd nodig om alle varian ten door te rekenen. „Dat is één van Sijbrands' sterke punten", zegt weer man Harry Otten, een van de 22 dam mers die in Lutten als kop van Jut fun geren. „Iemand als Harm Wiersma zou zo'n blindsimultaan misschien ook wel aankunnen, maar hij zou het nooit kunnen opbrengen om tot op het laatst alle varianten door te nemen. Sijbrands kan dat wel." De directeur van weerbureau Meteo Consult is de eerste vis die Sijbrands bij zijn recordpoging aan de haak slaat. En het is geen spierinkje. Otten speelde in een eerdere recordpoging ooit remise tegen Sijbrands en is deze middag zelfs de speler met de hoogste rating. Na vier uur spelen trapt hij echter met open ogen in een niet al te moeilijke dam- combinatie. De andere vissen in de Luttense vijver willen echter niet bij ten. Om tien uur 's avonds heeft Sijbrands pas vier kleine jongens in het leefnet zitten. Een half uur later weet er zelfs een met remise te ontsnappen. De volgende uren trekt Sijbrands met en gelengeduld de ene na de andere spar telende tegenstander op het droge. Om vijf voor half vier 's nachts, bijna ne gentien uur na zijn eerste zet, kan hij eindelijk zijn 32ste punt bijschrijven. Hij heeft zijn record binnen. De overgebleven diehards begroeten de prestatie met een mager applausje, we tende dat Sijbrands de bijval in zijn isoleercel toch niet kan horen. Tegen vieren schikt Nijmegenaar Rienk'van Marle, de enige die Sijbrands aan de rand van een nederlaag heeft gebracht zich in een puntendeling. „Ik stel voor de speler aan bord 1 anderhalf punt toe te kennen", stelt Sijbrands loffelijk voor. „Als de speler aan bord 15 ten minste genoegen neemt met een half punt", voegt hij er venijnig aan toe, lucht gevend aan zijn ergernis over een speler die in theoretisch verloren stel ling niet van opgeven wil weten." Dan is de martelgang eindelijk voorbij Sijbrands heeft zeventien partijen ge wonnen, vijf zijn er in remise geëin digd. Een niet te bevatten prestatie. Opmerkelijk fris neemt Sijbrands de felicitaties in ontvangst. „Op de een of andere manier krijg ik juist energie van al dat gereken. Toch heb ik het best moeilijk gehad. In het begin van de avond had ik zelfs moeite om me de di verse stellingen goed voor de geest te halen. Toen dacht ikdit nooit weer." „Wat ik nu ga doen? Ik ga met mijn fa milie en vrienden lekker wat drinken. Maar eerst wil ik nog even een paar partijen analyseren. Er moet nog een hoop uit." GPD Zeker het resultaat van het duel op zaterdag tegen IMD Services, dat voorlaatst op de ranglijst staat, vwas voor het Ocken- burgh-kwartet teleurstellend. Roland Forthomme, die als eer ste moest spelen omdat ook nog een rankingtoernooi in België moest worden afgewerkt, was niet helemaal bij de les en ver loor van de Duitser in Delftse dienst Hans Jürgen Kuhl. Het werd 44-50 in een zeer matige partij (44 beurten). Omdat ook Ron Schumann te gen Leo de Meyer niet aan zijn normale niveau kon tippen en in een zijnerzijds dramatisch slechte partij werd afgedroogd (23-50 na 38 beurten) stond het bij de pauze 0-4 voor de bezoe kers. Het was toen aan John Tijssens en Martin Spoormans om een nakend debacle te voor komen. Beiden slaagden in die opdracht. Tijssens liet Herman van Daal- en in een partij waarin de oppo nenten redelijk aan elkaar wa ren gewaagd toch zijn hielen zien en pakte de winst, 50-44 na 41 beurten. Martin Spoormans toonde aan de vorm van de laat ste tijd nog steeds vast te kun nen houden. Geen moment liet hij de soms briljant spelende maar ook vaak falende Danny Breur in de partij komen. De Delftenaar werd weggespeeld. Met 50-20 na 36 beurten kwam voor Breur een eind aan de mar teling. Gisteren kreeg de wedstrijd te gen Havermans Groep uit Zun- dert hetzelfde scenario. Op nieuw moest na de pauze een 4- 0-achterstand worden goedge maakt. En opnieuw was Ron Schumann, geplaagd door za kelijke en privéproblemen, geen schim van wie hij op het groene laken kan zijn. Harrie van de Ven was een paar maten te groot Ton Sijbrands' geheugen werkt op volle toeren tijdens zijn recordpoging blindsimul- taandamnien in Middelburg. foto Ruben Oreel doorSven Remijnsen Ton Sijbrands hield op zaterdag 13 april 1991 stand tegen vijftien te genstanders. Na zijn geslaagde wereld recordpoging blindsimultaandammen in het Middelburgse hotel Arneville voorspelde hij in de PZC dat de grenzen van zijn geheugen nu toch echt in zicht kwamen. „Mijn grens ligt, denk ik, tus sen de veertien en twintig partijen. Dat zal de toekomst uitwijzen." Ruim elf jaar later bewees de toekomst zijn ongelijk. De grootmeester uit Mui den (53) bood afgelopen weekeinde in Lutten weerstand aan 22 opponenten. Alle partijen speelden zich af in zijn hoofd, waar Sijbrands' fenomenale ge heugen de krachtproef met glans door stond. Zijn score van 88,6 procent vol stond ruimschoots voor een nieuw re cord, waarvoor een percentage van mi nimaal 70 vereist was. In Middelburg scoorde hij in 1991 nog hoger tegen de beste dammers van Zee land: 93 procent! Van de vijftien wed strijden won Sijbrands er dertien. Leo Anderson capituleerde als eerste, Peter Schunselaar als laatste. Daaf Kasse en Johnny de Leeuw slaagden er als enigen in om Sijbrands tot remise te dwingen. Alleen in de beginfase kwam hij even in de problemen toen hij vergeten was wel ke zet Cees de Wolf had gedaan. „Ik heb toen een neutrale zet gedaan, zodat ik aan de hand daarvan de stelling kon re construeren." Opgelost. Tijdens de vijftien partijen kwamen er ongeveer vijftienhonderd stellingen op de borden. Het aantal stellingen in Sijbrands' hoofd was een veelvoud daarvan, omdat hij ook moest nadenken over het vervolg van de partijen. Ter illustratie van de kracht van zijn ge heugen zei Sijbrands: „Ik herinner me al mijn belangrijke partijen. Sterker nog, ook alle wedstrijden van anderen die ik serieus heb bestudeerd. Mijn vrouw leest thuis een reeks zetten op uit een be paald kampioenschap en ik vul dan die serie aan en vertel wie de spelers waren. Of ze noemt de namen van twee spelers en dan geef ik haar alle zetten van de partij op." Hij zou de ideale kandidaat voor het in die tijd bijzonder populaire televisieprogramma Wedden Dat zijn geweest. Ook zijn enorme uithoudingsvermogen beschouwde hij als de normaalste zaak van de wereld. Sijbrands haalde in dat verband graag de woorden van Simon Vestdijk aan, van wie werd gezegd dat hij sneller kon schrijven dan God kon le zen. Of hij nooit moe werd van al dat ge schrijf, werd Vestdijk ooit gevraagd. „Moe?", sprak Vestdijk verontwaar digd. „Jekuntertochbij blijven zitten?" doorRolf Finders en Wijnand Nijs BREDA - De basketbalclubs in de eredivi sie hebben weinig vertrouwen in een door start van Breda Basketball, helemaal nu die club zaterdag verstek lietgaan in Zwol le. De clubs scharen zich bovendien achter de beslissing van de federatie van eredivi sieclubs FEB om de licentie van de Bredan- aars in te trekken. „We zijn dit soort orga nisaties liever kwijt dan rijk." Zoals bekend verkeert de basketbalclub die tot voor kort als NAC door het leven ging in grote financiële problemen. De bond zette de club enkele weken geleden uit de competitie, maar de rechter bepaal de even later dat Breda Basketball de com petitie alsnog mocht voortzetten Dat ver anderde echter niets aan de penibele situa tie waarin de club verkeert. Diverse spelers zijn vertrokken. Paul de Vos, algemeen manager Rotterdam Basketbal: „Onmiddellijk stoppen ermee. Ik vind het een schande voor het basketbal Ze moeten er heel snel de stekker uittrek ken, al zit die er volgens mij helemaal niet in, Ik geloof niet dat er in Breda basis is voor eredivisiebasketbal op dit moment. Daar hebben we een uitgesproken mening over hier in Rotterdam." Benno Martinus, teammanager EiffelTo- wers uit Nijmegen: „Al die negatieve pu bliciteit is jammer voor de sport. Het is niet goed voor het basketbal dat je 's middags niet weet of er 's avonds gespeeld gaat wor den. Op dit niveau kun je dat niet maken. Dieptriest. Dat is het." Eelco Derks, algemeen manager Basketbal Omniworld Almere: „Volgens mij is het standpunt van de FEB heel helder. En de FEB, dat zijn de clubs. Al die negatieve verhalen over moddergooien in Breda. We zijn dit soort organisaties liever kwijt dan rijk. Als ze nou met een lager ambitieni veau waren begonnen, dan was er mis schien nog wat krediet. Nu proberen ze een luchtkasteel omhoog te houden." Bert Hamhuis, Landstede Basketbal, Zwolle: „Wat mij betreft, graven ze hun ei gen graf door hier niet op te komen dagen. Dit moet op een of andere manier conse quenties hebben. Als je pas om half twee afbelt voor een wedstrijd die een paar uur later gespeeld moet worden; dat kan niet als collega's onder elkaar." Maarten Tromp, technisch directeur van CEB/Noordkop: „Vorige week kregen we donderdagavond om tien over tien te horen dat we moesten spelen tegen Breda. Het is hilarisch. Normaal ben je als management verplicht om je pak aan te trekken, maar ik heb gewoon mijn oude kloffie aangedaan. Op deze manier word je namelijk niet seri eus genomen." Henk Konings, technisch manager van Weert: „Het is een drama, zeker voor de spelers van Breda en zeker voor de Amerikanen. Dit kan ook niet, zo kort voor een wedstrijd afbellen. Ze hadden beter wat tijd kunnen kopen, tot februari bijvoorbeeld. Alle wed strijden hadden dan een 0-20-nederlaag opgeleverd. Want nu is het steeds klunge len. Wel spelen, niet spelen. Niemand weet waar hij aan toe is. Onze uitwedstrijd ging destijds niet door, maar die moet wel wor den ingehaald, terwijl Zwolle nu met 20-0 wint. Het lijkt helemaal nergens op." Mario Bennes, speler van Ricoh Astro nauts: „Het is lullig voor de jongens die bij Breda een contract hebben getekend, maar het intrekken van de licentie is de enige juiste beslissing. Het Nederlandse basket bal is niet gebaat bij dit soort grappen en grollen. Mensen worden benadeeld en op kosten gejaagd. De competitie moet terug naar acht ploegen, want dit slaat helemaal nergens meer op." GPD De schaatsploeg van DSB heeft na de eerste dag van de NK allround in As sen een openbare berisping gekregen van voorzitter Jacob Reitsma van de KNSB. De schaatsers van DSB bleken bij het inrijden op de ijsbaan zeven logo's op de pakken te hebben. Volgens de reglementen zijn er maximaal zes toegestaan. Directe gevolgen had het zaterdag nog niet voor de ploeg. Reitsma waarschuwde DSB voorafgaand aan de loting voor de tweede dag, dat als DSB zondag weer met zeven lo go's zou verschijnen, uitsluiting zou vol gen. Coach Sijtje van der Lende, namens DSB aanwezig in de zaal, vroeg waarom het niet direct duidelijk was gemaakt, nog tijdens de wedstrijden. „Dan hadden we het gelijk aangepast", protesteerde de Friezin. „U kent de reglementen, u weet hoe het werkt", antwoordde Reitsma kort af. De voorzitter maakte naar eigen zeggen korte metten met de overtreding van DSB, „om te voorkomen dat andere ploegen het ook gaan doen. Bovendien was het logo dat de schaatsers op de achterzijde van het pak hadden, veel te groot. Dat overschreed alle normen. We moeten consequent zijn en dit soort misbruik gelijk aanpakken." Ron Dekker heeft, een paar kilo zwaar der dan in de gloriejaren, bij de NK kortebaan zijn 63e nationale titel ver overd. De Deventer routinier was gisteren met afstand de beste op de 50 meter school slag: 28,17. Hij haalde daarmee zijn gram voor het gemiste EK in Riesa op de 4x50 wissel. Dekker werd gepasseerd en dat steekt de Nederlands recordhouder sinds '94 (27,40) enorm. „Ik had daar onder de 28 seconden gezwommen. Misschien dat nu het WK kortebaan erin zit. Ik ken de limiet voor de estafette niet. Een persoonlijke start zit er niet meer in." Thijs van Valkengoed en Guido Jansen, beiden 28,80, stonden zondag in Dekkers schaduw. De trotse winnaar kreeg op zijn oude dag prompt een verrassende uitnodi ging: hij moest op zijn 36e met z'n water naar de dopingcontroleur. „Dat is lang ge leden, zeker een jaar of vijf." Of-ie nog iets bijzonders had gebruikt? „Ja, alles." van onze sportredactie YOKOHAMA - Niet alleen het Gelredome en de ArenA hebben moeite het hoofd fi nancieel boven water te houden. Ook de beheerders van het Yokohama Internatio nal Stadium in Japan, waar afgelopen zo mer de finale van het WK voetbal werd ge houden, moeten elke yen omdraaien om de begroting sluitend te krijgen. Daarom verhuren ze hun stadion niet al leen aan organisatoren van van sportwed strijden en popconcerten, maar ook aan paartjes die niets liever willen dan trouwen in de voetbaltempel waar Ronaldo Brazilië middels twee treffers naar de wereldtitel schoot. Er is niet voor iedereen plaats. Al leen de hoogste bieders mogen er een cere monie van een halfuur houden. Bruidegom Atsushi Takeda (33) en bruid Kumiko (27) hadden daarvoor diep genoeg in hun portemonnee getast. Hoeveel ze be taalden wilden het bruidspaar noch de be heerders van het stadion bekendmaken. foto Shizuo Kambayashi/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24