Groenewold haalt haar gram PZC Jetlag deert topzwemmers niet Niek de Ridder pakt eremetaal op NK Groenendaal voelt zich een oude krijger TVM-schaatsster snoert criticasters de mond op NK allround 23 Friesinger verovert Duitse titel Angenent sprint naar zege Van den Brand beste in veldrit Heister mist Duitse titel Rabobank bij topploegen Karpov verslaat rivaal Kasparov Mayr plaatst zich voor WK Kostelic leidt op slalom Korte baan in aanloop naar Spelen taboe Stel vóór 15 januari uw VoordeelNummers Bewuste bellers bellen KPN Telecom. TVM maandag 23 december 2002 KALMTHOUT - Richard Groe nendaal noemt zichzelf een 'ou we krijger'. Die geven zich niet snel gewonnen, verduidelijkt hij. Geveld door een verkoud heid en getreiterd vanwege pro blemen met zijn door de team sponsor geleverde schoenen, zat er de afgelopen weken even geen vaart meer in zijn rijden. Giste ren in Kalmthout waren alle donkere wolken verdwenen. De ouwe krijger kwam als vanzelf bovendrijven. In de loodzware tweede wed strijd voor de wereldbeker liet hij op indrukwekkende wijze alle zes Belgen achter zich. Hij nam daardoor tevens de leiders trui over van Bart Wellens. De bliksemstart van Wellens stelde Groenendaal gerust. „Want dat is meestal een teken dat hij niet in goeden doen is." Berden nam de leiding over van Wellens en Groenendaal was de enige die de Belg kon volgen. Halverwege de wedstrijd zocht de Nederlander de aanval en na een solide gereden solo pakte hij door Peter van der Hulst ASSEN - Renate Groenewold mag niet zeuren, maar eigenlijk vindt ze dat maar onzin. „Dan zie ik stukken op internet met 'Renate moet niet zeiken'. Ik vind dat vervelend. De mensen weten niet wat voor pijn ik heb gehad." De TVM-rijdster twijfelde lang; niet over haar schaatscapacitei- ten, wel over haar fysieke ge steldheid. In Assen kreeg ze niet alleen de bevestiging van haar kunnen, ze rekende gelijktijdig af met al haar criticasters. Groenewold werd Nederlands kampioen allround, voor Anna- marie Thomas en Marja Vis. Met gemengde gevoelens woon- De wereldbekerveldrit van Kalmthout werd getekend door de modder. De ontdooide bo venlaag maakte in combinatie met de gestaag vallende regen van de omloop een ouderwetse martelgang. „Het was een uur lang duwen, duwen en nog eens duwen. Zelfs op de verharde weg met de wind op kop", ver telde Groenendaal na afloop. 'Een schoon parkoers' noemen de Vlaamse liefhebbers van de ouderwetse cross zo'n omloop. Bij die wedstrijd paste een 'schone' winnaar. Het is bekend dat Groenendaal zich in zijn element voelt als er op de peda len geduwd moet worden. Zwaar lopende parkoersen heb ben zijn voorkeur. Maar het was niet alleen dat gis teren. Groenendaal reed een wedstrijd, waar de ervaring en professionaliteit van afdroop. „Op deze omloop mag je na een foutje niet gaan 'panikeren'. Als je je gaat haasten, rijd je jezelf vast in de modder en kost het nog meer energie", zei hij. Groenendaal durft nu weer vooruit te kijken. De man die met twaalf wereldbekerzeges recordhouder is was blij verrast met de leiderstrui. GPD de Groenewold in de afgelopen week het sportgala bij. Gretha Smit was wel genomineerd voor de verkiezing van Sportvrouw van het Jaar en zij niet. De Rou- veense won tijdens de Olympi sche Spelen van Salt Lake City zilver op de vijf kilometer. „Ik haalde ook zilver en werd derde op het EK allround, maar voor de buitenwereld is het verhaal van Gretha interessanter. Mijn sportprestatie is er niet minder om." Groenewold kon de titel goed gebruiken na een periode vol misère. Een chronische rugbles sure speelde de afgelopen maanden weer in alle hevigheid op. De 26-jarige schaatsster is gewend dat haar lichaam in ver gelijking met andere topspor ters wat meer gebreken ver toont. Ze kijkt er niet meer van op als haar arm zomaar uit de kom schiet, of dat ze door haar enkel gaat. Een groter probleem is haar rüg. Groenewolds rugwervels ver schuiven gemakkelijk van hun plaats, waardoor haar zenuwen in de knel kunnen komen. „Om dat risico zo veel mogelijk te be perken, moet ik aan mijn 'spier- korset' werken." In de sport school brengt ze haar buik- en rugspieren 'op spanning', om de rug zoveel mogelijk te kunnen ondersteunen. Groenewold weet wat er kan gebeuren als ze die onderhoudswerkzaamhe den laat versloffen. De pijn in haar rug keerde in de eerste helft van het seizoen in alle he vigheid terug. Duurtrainingen bleven de laatste weken beperkt tot het rijden van maximaal vijf ronden. Voor de drie kilometer was dat geen probleem, ook al waren haar laatste rondjes niet opti maal. „Maar dat komt omdat ik die trainingshardheid mis." De zege op de drie kilometer gaf haar het nodige zelfvertrouwen. Groenewold won vervolgens ook de 1500 meter en vijf kilo meter. „Het is me alleszins mee gevallen", zei ze na het voltooi en van de slotafstand. Ze beseft dat het niet genoeg is om een rol van betekenis te kun nen spelen op het EK allround. „Ik heb de komende twee weken absoluut nodig. De 500 meter moet beter, anders doe ik niet mee voor het klassement, want mijn zesde plaats hier is gewoon slecht." Grote zorgen maakt ze zich niet. „Er hoeft maar dit te gebeuren en het gevoel is weer terug." Groenewold kan zich dan voor al op haar Duitse concurrenten richten (Claudia Pechstein en Anni Friesinger), want ondanks de lichamelijke ongemakken hield ze in Assen de fitte Thomas en Vis achter zich. Mogelijk mengt Barbara de Loor zich ook in de strijd. De rijdster, die als vierde werd aan gewezen voor het EK, ontbrak in Assen op het appèl, ook van wege een rugblessure. De Loor was in de wereldbekertoernooi en de best presterende Neder landse. GPD INZELL - Anni Friesinger heeft gisteren voor de tweede keer de Duitse allround schaatstitel bij de vrouwen veroverd. De 25-jarige wereldkampioene deed dat in Inzeil. Ze veroverde het kampioenschap met overmacht. Friesinger won alle vier afstanden. Haar voornaamste tegenstandster Claudia Pech stein had zaterdag, na de eerste twee nederlagen, opgegeven. Bij de mannen ging de titel naar Stefan Heythausen. DPA GRONINGEN - Henk Angenent heeft zaterdag in Groningen de negende KNSB/Essent-marathon gewonnen. Hij toonde zich in de eindsprint de snelste van de kopgroep. Erik Huize bosch werd tweede voor Bertjan van der Veen. De Fransman Cedric Michaud blijft leider in het klassement. ANP KALMTHOUT - Daphny van den Brand heeft gisteren de in ternationale veldrit in Kalmthout op haar naam gebracht. De renster uit het Brabantse plaatsje Zeeland had op de finish een voorsprong een minuut en zes seconden op de Franse we reldkampioene Laurence Leboucher. Het vijftienjarige talent Marianne Vos eindigde als derde op 1.14. ANP JÜLICH - Tafeltennisser Danny Heister heeft gisteren in Jü- lich naast de Duitse titel gegrepen. De veelvoudige nationale kampioen verloor met zijn ploeg TTV Gonnern in de finale met 2-3 van TTF Ochsenhausen. Heister verloor in het enkel spel van Chuang Chi-Yuan en Crisan. ANP AIGLE - Rabobank behoort net als dit seizoen tot de tien ploegen die het predikaat topclub van de internationale wiel- renunie UCI hebben gekregen. Deze teams hebben automa tisch startrecht in alle wereldbekerwedstrijden en de drie grote rondes. De UCI wees negen ploegen aan; Fassa Bortolo, US Postal, Lotto-Domo, Cofidis, ONCE, iBanesto.com, Ra bobank, CSC en Gerolsteiner. De tiende ploeg wordt op 10 ja nuari aangewezen. ANP NEW YORK - De Russische schaker Anatoli Karpov heeft na veertien jaar zijn aartsrivaal en landgenoot Garri Kasparov weer eens verslagen. De voormalig wereldkampioen won een demonstratie over vier partijen met 2,5-1,5. De tweekamp was in New York. De schaakgiganten speelden tussen 1984 en 1990 vijf keer om de wereldtitel en in totaal 173 partijen tegen elkaar. De 39-jarige Kasparov wordt nog altijd beschouwd als de beste schaker ter wereld. De 51-jarige Karpov verkeert al geruime tijd in de luwte. DPA ENGELBERG - Skispringer Ingemayr Mayr heeft zich dit weekeinde dankzij zijn prestaties tijdens wereldbekerwed strijden in Engelberg geplaatst voor het WK. De Nederlander werd op de 120-meterschans zaterdag 34e, een dag later 33e, genoeg voor een WK-ticket. Mayr start komende week in het vierschansentoernooi dat begint in Oberstdorf, ANP LENZERHEIDE - Janica Kostelic (20) is dit skisei zoen een klasse apart. Gisteren won de drievou dig olympisch kampioene in Lenzerheide een slalom meetellend om de wereld beker, na een zesde plaats in de afdaling van zater dag. Daarmee leidt ze ri ant in het overall-wereld bekerklassement. De winst in de afdaling van zaterdag was voor Mi- chaela Dorfmeister. Het was de eerste seizoensze ge voor de 29-jarige Oos tenrijkse. De Fransman Antoine Dénériaz moest zes jaar wachten op zijn eerste succes in de wereld beker ski. Zaterdag in Val Gardena was het zover. Dénériaz won een afda ling in een pisterecord: 1.55,95. Een dag later was de Ame rikaan Bode Miller de bes te in de reuzenslalom van Alta Badia. Miller had ruim een seconde voor sprong op een drietal ski ers. Eberharter bleef lei der in het wereldbeker klassement. ANP/DPA EINDHOVEN - Sydney heeft met de successen van Pieter van den Iloogenband en Inge de Bruijn de KNZB lekker ge maakt. In Athene moet de olym pische medailleoogst opnieuw aanzienlijk zijn. Het strijdplan van de Stichting Topzwemmen Nederland, na lang geharrewar officieel van start gegaan, ligt klaar. Iedereen die voor uitzending naar de Spelen in aanmerking komt, zwemt en traint de ko mende anderhalfjaar alleen nog in een 50-meterbad. Het gespar tel in het kleine bassin is na de wereldbekercyclus, eind janua ri, taboe. De NK's tot de zomer van 2004, drie stuks nog, wor den allemaal afgewerkt op de langebaan. STN zet individueel opnieuw in op VDH en Inge de Bruijn en op een paar andere aankomende toppers met podi umaspiraties en vooral op de es tafettes. ANP door Arjen Vos EINDHOVEN - Vooraf werd door sommigen gevreesd dat het NK korte baan dit jaar een mon ster zonder waarde zou zijn. De Philips-zwemmers keerden im mers pas vrijdagochtend terug uit Melbourne na een zware trainingsstage en van hen mocht dus niet al te veel ver wacht worden. Het pakte wat anders uit. De Philips-ploeg kwam afgelopen weekend ver rassend sterk voor de dag en oogstte medailles alsof het niks was. Vrijdagochtend stapte Pieter van den Hoogenband uit het vliegtuig na een slopende vlucht van zo'n 24 uur. Hoewel de jet lag door zijn lijf moet hebben gejaagd, zwom hij in de Eindho- vense Tongelreep alsof er niks aan de hand was. De 200 meter vrij won VDH in een tijd van 1.43,44, en dat was slechts een seconde langzamer dan vorig jaar bij het EK in Antwerpen. Halverwege zat hij zelfs onder het wereldrecordschema van Ian Thorpe (49.52 om 49.73). Ook op de4xl00 meter vrijeslag estafette glorieerde Van den Hoogenband. Hij zwom zijn deel in 46.63, en uiteindelijk werd zijn PSV-ploeg in 3.11,61 winnaar van de estafette. Een Nederlands record konden de PSV'ers niet zwemmen omdat ook de Duitser Mitja Zastrow deel uitmaakte van de ploeg. Van den Hoogenband was bij zonder in zijn nopjes met zijn optreden." De estafette verliep ook naar wens. Hoewel de golven in de Tongelreep wat tegenwerkten. „Als je een eind voorligt, dan krijg je hier golven... Niet meer normaal. Maar goed dat ik in Australië nog in zee gezwom men heb." Het trainingskamp in Australië was perfect, vindt de Eindhove- naar. „Daar hebben we op een ongelooflijk hoog niveau ge traind. Alles was perfect gere geld. We trainden daar'met de beste 160 zwemmers uit Austra lië. Er werden allerlei testen en metingen gedaan en we hadden heel veel specialisten om ons heen. Echt fantastisch." Ook de andere Philips-zwem mers kwamen sterk terug uit Melbourne. Hinkelien Schreu- der bijvoorbeeld pakte drie gouden medailles. Ze versloeg de houdster van het Nederlands record Suze Valen op de 50 rug. Ook de 200 meter rug en de 50 meter vlinder werden door Schreuder gewonnen Ploeggenoot Klaas Erik Zwe- ring zwom 15 49 9 op de 2 0 0 me- ter rug, goed voor goud. In de 4x100 estafette wissel boekte Zwering een nationaal record op de 100 meter rug; 54.06. De PSV-ploeg was in die estafette bijna drie seconden sneller dan tijdens cle Spelen in Sydney. Joris Keizer bleef maar iets meer dan een halve seconde bo ven zijn Nederlandse record op de 100 vlinder. Op de 50 meter won Keizer in 24.08. Keizer was er goed over te spreken. „Zater dag was ik misselijk, maar ging het goed. Vandaag ben ik dood moe, het had ook wel wat sneller gekund, Ik denk dat ik de klap van het vliegen nog krijg." Verdere opvallende resultaten waren de 63e Nederlandse titel voor routinier Ron Dekker, op de 50 meter school. Thijs van Valkengoed (DWK) zwom op de 200 meter school de derde tijd ooit in Nederland. Chantal Groot pakte twee maal goud, op de 200 vlinder en 200 vrij en Ma deion Baans boekte winst op de 100 en 200 meter schoolslag. PSV'er Mitja Zastrow zette op de 50 meter rugslag met 24.85 een tijd neer die onder het Ne derlands record lag. Maar Za strow heeft nog geen Neder lands paspoort, waardoor het record niet wordt erkend. Het bleef in handen van Bastiaan Tamminga, die als tweede ein digde voor Joris Keizer. GPD door Nora van Bambost EINDHOVEN - De Zeeuwse deelnemers aan het NK zwem men in Eindhoven hebben afge lopen weekend prima resulta ten neergezet en stokoude Zeeuwse records verbroken. Op de 1500 meter vrije slag ver beterde Niek de Ridder zijn ei gen jaargangrecord met ruim drie seconden in 17,59,25. Dat was goed voor brons en daarmee was hij de enige Zeeuw die met eremetaal naar huis ging. Op de 100 meter rugslag bij de jongens jeugd zette de Terneu- zense Stefan de Die van de Schelde een Zeeuws record neer in 1.01,25 en ook in de finales van de 200 meter wisselslag zwom hij een Zeeuws jaargang record bij de jongens 16 jaar in 2.15,53 Op de 200 meter vrije slag was De Die de beste in zijn jaargang 1986 op dit NK. Hij zette een nieuw Zeeuws record neer op deze afstand in 1.57,54. De 200 meter rugslag was voor zestienjarige Terneuzense zwemmer een uitdaging. Zij zwom in de finalestrijd naar een meer dan verdiende 4e plaats in 2.14,07. Met2.13,08 uit deseries zwom hij een record uit 1983 uit de boeken. Op de 100 meter vrije slag zwom hij ook een Zeeuws record:53,99. Carmen de Ridder van ZC Koe wacht en Marinka Bil van de Stormvogel uit Vlissingen wa ren op de 800 meter vi'ije slag goed op dreef. Beide zwemsters zetten in hun eigen jaargang een Zeeuws record neer. Bil (15) be haalde een vierde plaats in 9.39,04 met in haar kielzog De Ridder (14), die aantikte in 9.39,66. Bil verbeterde met haar tijd op de 800 meter vrije slag het veertien jaar oude Zeeuwse all-in record. De Ridder greep daarnaast op de 400 meter vrije slag ook net naast een podiumplaats, maar zwom het al bijna veertien jaar oude Zeeuwse record op deze af stand aan flarden met 4.42,59. Ook op de 200 (vijfde in 2.29,30) en 400 meter wisselslag (vierde in 5.21,53) bewees Carmen de Ridder over vele all-round kwa liteiten te beschikken. De eveneens voor ZC Koewacht uitkomende Stephanie Rom- bout hoorde op de vlinderslag bij de top. Op de 100 meter werd Rombout zevende plaats in een persoonlijk record: 1,08,11. Op de 50 meter zwom ze naar een vierde plaats in 3 07 5 Advertentie U hebt vast wel een aantal telefoonnummers die u vaker belt dan andere. Speciaal daarvoor heeft KPN Telecom een voordelige service: met VoordeelNummers Nederland bespaart u 10% op uw gesprekskosten en met VoordeelNummers Buitenland zelfs 25%. Bel de gratis ZelfServiceLijn (0800-0429) en stel in een aantal simpele stappen zelf uw VoordeelNummers' in. Doet u dat vóór 15 januari dan hoeft u, met een beetje geluk, een jaar lang uw telefoonrekening niet te betalen. Hebt u al VoordeelNummers of wilt u geen VoordeelNummers instellen, dan kunt u ook meedoen. Kijk voor meer informatie op www.kpn.com De volgende nummers kunnen geen VoordeelNummer worden: 0676-internetnummers, betaalde Servicenummers, semafoon-en buzzernummers, Personal Numbers en het nummer van VoiceMail. Tot een maximum van 1000 euro. Actievoorwaarden: Op 19 december zijn 10.000 winnende telefoonnummers uit het totale bestand van particuliere telefoonnummers van KPN Telecom getrokken en gedeponeerd bij notaris Mr. E. E. Spiekman, Westvest Netwerk Notarissen te Delft. Stel uw VoordeelNummers Nederland en/of Buitenland in vóór 15 januari 2003 om kans te maken op een jaar lang gratis bellen. Hebt u al VoordeelNummers of wilt u geen VoordeelNummers instellen, dan kunt u ook meedoen. Zorg dan dat vóór 15 januari 2003 een briefkaart met uw tiencijferige vaste telefoonnummer, naam en volledige adres binnen is op het volgende adres: KPN Telecom Vaste Telefonie, VoordeelNummers Actie, Postbus 422, 2400 AK Alphen aan den Rijn, Prijswinnaars ontvangen vóór 3 februari 2003 schriftelijk bericht. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. Deze actie voldoet aan de Code voor Sweepstakes zoals vastgelegd door de Nederlandse Reclame Code Commissie. ,f'zikorinoj,, De Nederlands kampioene allround Renate Groenewold straalt temidden van Annamarie Thomas (links) en Marja Vis. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23