pogget pohi 1 P P raab karchcr PR OVINCIALE II 111 11 in zc Irak wil alle vragen beantwoorden RUIM Radicale imams onder vuur "We wilt no\ t\n We will not tattet We will not taWY Vermoorde man gevonden op Grevelingendam 17 en 23 Tot 50% korting op alle kerst- artikelen WEKEN europaJuin A 18° Venezuela wacht onrustige kerst Tegenliggers in tunnel Titels voor Romme en Groenewold Winst Barcelona sterkt Van Gaal Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Presidentsverkiezingen Montenegro ongeldig Jongen van zes overlijdt aan meningokokken Help hongerend Afrika nü! ifffif Giro 555 Den Haag Gewonde bij schietpartij discotheek Middelburg CDA, LPF en VVD willen financiering moskeeën verbieden Voor duizenden aan oesters weg in Yerseke Uniek geheugen levert Sijbrands nieuw record op Wemeldinger vermist op Filipijnen George >NY3 Commander n 11° Grijze dag Veel bewolking en regelmatig regen. Matige wind uit het zuiden bij ongeveer 11 graden. 245e jaargang no. 302 maandag 23 december 2002 nummer 1,10 Wij maken de keuken inspirerend. bouwstoffen Waldammeweg 2, Middelburg, Telefoon (0118) 625 055 Venezolanen staan in de rij voor benzine. President Chavez wordt al drie we ken geconfronteerd met massale stakingen in on der meer de olie-industrie en bij publieke diensten. Een omvangrijke opposi tie eist het ver- trek van de presi- dent. Eens in de twee weken zal een van de twee buizen van de Wes- terscheldetunnel 's nachts gesloten worden voor inspectie en onderhoud. Dat betekent dat het verkeer in beide richtingen door één tunnelbuis zal moeten rijden. De afsluitin- gen vinden plaats in de nacht van vrijdag op zater dag. Gianni Romme en Renate Groenewold hebben in Assen het Nederlands kampioenschap allround gewonnen. Europees-, wereld- en olympisch kampioen Jochem Uytde- haage faalde in Assen. Hij eindigde als achtste waar door hij het EK (3-5 janu ari in Heerenveen) moet Barcelona-trainer Louis van Gaal is voorlopig nog trainer bij de Catalaanse club. Na de zesde nederlaag in de competitie vorige week vroegen de fans om het ontslag van de Neder lander. Maar Van Gaal staat na de winst van dit weekeinde-4-0 op Real Mallorca-weer wat sterker, 'ij Kluivert (3x) en Overmars scoorden. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 17,18,19, 20,21,22,23 en 24 door Piet Kleemans BRUINISSE - Op een recreatie terrein aan de binnenzijde van de Grevelingendam bij Bruinis- se is gisteren het stoffelijk over schot van een man gevonden. De politie gaat er vanuit dat de man door een misdrijf om het le ven is gekomen en heeft een re chercheteam van twaalf mensen op de zaak gezet. Het lichaam- werd rond 12.00 uur door een wandelaar gevonden langs een doodlopende weg op het recrea tieterrein. Omdat het een vrij afgelegen plek is, sluit de politie niet uit dat het stoffelijk over schot al enkele dagen op die plaats lag. Over de identiteit, leeftijd en herkomst van de vermoorde man tast de politie nog in het duister. In dit stadium van het politieonderzoek wil de politie nog geen details kwijt over het uiterlijk van de man. De politie is direct een sporen onderzoek begonnen. Vandaag wordt sectie verricht op het stoffelijk overschot. De politie hoopt dat de sectie verdere aan knopingspunten biedt. Een buurtonderzoek heeft vol gens politievoorlichter J. van Mourik in dit geval geen enkele zin. „Op die plek en in de buurt van die plek is geen bewoning." De politie verzoekt mensen die in de afgelopen dagen iets bij zonders hebben gezien op of in de buurt van de vindplaats van het stoffelijk overschot, contact op te nemen via telefoonnum mer 0900-8844. (Advertentie) -yi V» \T: -■ k <;P naam: l noteert u mij voor een proefabonnement van voorlettersm/v 6 weken vo°r 16,-. straat. nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: U noteert u mij voor een abonnement, De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met nummer: I j automatische incasso 20,50). handtekening: Sgü Per kwartaal met automatische incasso 55,10). u per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- T ven. Inde colofon treft u nadere informatie aan I automatische» 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) HHHHHHflHHHHi 713214"000002 WEMELDINGE - Een man uit Wemeldinge en twee Tilburgers worden sinds woensdag vermist op de Filipijnen. Zij vertrokken die ochtend voor een dagtrip, maar ze keerden 's avonds niet terug. Het hotel sloeg de volgende dag alarm. Vrijdag werd het ministerie van Buitenlandse Zaken ingescha keld. Voorzover bekend zouden de Zeeuw en de twee broers uit Tillburg samen met gidsen per motorboot van het eiland Si- quijor naar Apo gaan, een be kende bestemming voor dui kers. Daar zijn ze echter niet aangekomen. De Filipijnse au toriteiten sluiten niet uit dat de boot tijdens slecht weer is om- Generaal Richard Myers, voorzitter van de verenigde chefs van staven van de Amerikaanse strijdkrachten, spreekt in de hangar van het vliegdekschip USS Constellation de manschappen toe. Achter hem staat de slogan: 'We zullen niet opgeven, we zullen niet aarzelen, we zullen niet falen'. foto Amr Nabil/AP Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken waren de drie niet gezamenlijk op reis. „Het kan zijn dat ze elkaar daar hebben ontmoet, maar volgens onze informatie hebben ze niet direct met elkaar te maken." van onze redactie buitenland BAGDAD - Irak is bereid alle vragen te beantwoorden die zijn wapenrapport heeft opgeroe pen bij de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Dat heeft presidentieel adviseur generaal Al Saadi gisteren gezegd op een persconferentie in Bagdad. Al Saadi bestreed dat Irak het zenuwgas VX produceert, zoals de VS beweren. „De productie was geen succes en we zijn er in 1990 mee gestopt." Irak heeft volgens hem evenmin gepro beerd in cle afgelopen jaren ura nium in Niger te kopen. „Dat hebben we voor het laatst ge- van onze redactie buitenland PODGORICA - De bevolking van Montenegro is er gisteren niet in geslaagd een president te kiezen. De opkomst lag onder de wettelijk voorgeschreven 50 procent. HOENSBROEK - Een jongen van zes jaar uit Iloensbroek is in het ziekenhuis overleden aan bloedvergiftiging. Het kind was vermoedelijk besmet met de nieningokokken-bacterie. Dat maakt de arts op uit de ziek teverschijnselen. Het slachtof fer was ingeënt tegen de C-vari- ant van de bacterie, die bloedvergiftiging en hersen vliesontsteking kan veroorza ken. In Nederland komt echter ook de ernstige B-variant voor, waartegen nog geen vaccin be schikbaar is. GPD daan in de jaren tachtig", zei hij Hij verwierp de Amerikaanse en Britse beschuldigingen dat Irak chemische en biologische wa pens heeft, die niet in het bewa peningsoverzicht staan dat Irak op 7 december bij de Verenigde Naties heeft ingeleverd. Volgens hem is na 24 dagen van wapen inspecties gebleken dat de aan tijgingen leugens zijn. Hij zei er zelfs geen bezwaar tegen te heb ben als de Amerikaanse inlich tingendienst CIA naar Irak komt om de wapeninspecteurs verdachte opslagplaatsen aan te wijzen. The New York Times berichtte (Advertentie Dat heeft een onafhankelijk co mité van waarnemer na sluiting van de stemlokalen gemeld. Zoran Lucic van het Centrum voor Vrije Verkiezingen en De mocratie in Belgrado zei dat het opkomstpercentage van 45,7 nog wel iets kon oplopen als de stemmen die per post zijn uitge bracht zijn geteld. „Maar niet veelmeer dan 1 procent", zei hij op een persconferentie. Volgens de eerste, onofficiële telling heeft Filip Vujanovic 83,9 procent van de uitgebrach te stemmen gekregen. Hij is de kandidaat van de regerende De mocratische Partij der Socialis ten (DPS). De belangrijkste oppositiepartijen hebben nie mand voorgedragen. Als de verkiezingen ongeldig zijn, dan moeten de Mon- tenegrijnen volgende maand opnieuw naar de stembus om te kiezen tussen dezelfde kandida ten. De nieuwe president volgt Milo Djukanovic op, die na de winst van de DPS bij de parlements verkiezingen van oktober pre mier werd. Hij volgde Vujanovic op. RTR/AFP mensen in nood nederlandse rode kruis novib stichting vluchteling 'h; Afrika: miljoenen dreigen te sterven. We kunnen nü nog iets doen! www.giro555.nl SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Advertentie MOOI WEER I GOES, 0113-215395, OOSTBURG, 0117-452279, RENESSE, 0111-461031 gisteren dat de CIA al twee maanden in het Koerdische noorden van Irak is om te zoe ken naar geschikte plekken om legerbases in te richten. Ook zouden daar alvast tolken en gidsen zijn aangetrokken ter voorbereiding van een oorlog, Ondertussen gaan de VN-in- specties door. Afgelopen week einde bezochten de inspecteurs zeker veertien locaties, waaron der het1 voormalige Centrum voor de Ontwikkeling van Atoomwapens, een olieraffina derij en een depot van het leger. Geen invloed De inspecties hebben volgens Irak geen enkele invloed op het besluit over een oorlog. Het doel van de VS en Groot-Brittannië is 'niet de ontmanteling van massavernietigingswapens, maar het bemachtigen van de oliebronnen van Irak', aldus mi nister van Handel Saleh giste ren. Niettemin wil Irak 'volledig samenwerken met de VN om be schuldigingen te weerleggen dat wij massavernietigingswa pens hebben'. Ramp Diverse organisaties waarschu wen voor een humanitaire ramp in Irak als dat land wordt aan gevallen. Miljoenen mensen ko men dan zonder voedsel of on derdak te zitten. Unicef, het VN-kinderfonds, heeft volgens de Britse krant The Observer al hulpgoederen gebracht naar buurlanden van Irak. Een van de grote problemen in geval van een oorlog zal de noodzakelijke opschorting zijn van het olie-voor-voedselpro gramma. Volgens die regeling mag Irak olie verkopen zolang van de opbrengst uitsluitend voedsel en medicijnen voor de bevolking worden gekocht. Mil joenen Irakezen zijn hiervan af hankelijk. ANP/RTR/DPA pagina 2: - Israël bereidt zich voor - Britse mariniers gereed zijn afgevuurd. Het slachtoffer is één keer geraakt. De politie doet ook geen mededelingen over het soort vuurwapen dat is gebruikt. De aanleiding van de schietpar tij is nog onduidelijk De politie heeft gisteren tientallen getui gen gehoord. Ook het slachtof fer was al in staat een verklaring af te leggen. „We hebben een goed beeld over hoe het is verlo pen", zegt Krombeen. Die infor matie mag, in verband met het onderzoek, niet naar buiten. Niet ontruimd De discotheek is na de schiet partij niet ontruimd. De politie werkt met acht rechercheurs aan de zaak. De eigenaar van The Nighttrain achtte het ver standiger zich van commentaar te onthouden, tot na een evalua tie met het personeel. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een twintig jarige Vlissinger is gisteroch tend gewond geraakt bij een schietpartij bij discotheek The Nighttrain in Middelburg. De man werd beschoten toen hij in de hal van de discotheek stond. De kogel werd vanaf de straal afgevuurd. Het slachtoffer, een bezoeker van de discotheek, werd geraakt in zijn schouder. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Daar is de kogel gisteren operatief verwij derd. Volgens de politie gaat het naar omstandigheden goed met de man „Hij mag op korte ter mijn uit het ziekenhuis", aldus woordvoerder S. Krombeen. De schietpartij vond plaats rond vier uur 's nachts. De politie wil niet zeggen hoeveel kogels er fERSEKE - Een 34-jarige man uit Yerseke is gisteren aange houden op verdenking van dief stal van oesters. Bij een visbedrij f in Yerseke ver dwenen in de nacht van zater dag op zondag tussen 2.00 uur en 5.00 uur oesters met een tota le waarde van duizenden euro's weggenomen. De vermoedelijke dader werd gisteravond in zijn woning aangehouden. door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Regerings partijen WD, CDA en LPF willen verbieden dat buitenlandse fundamen talistische organisaties moskeeën in Nederland fi nancieren waarvan de imams anti-democrati sche preken houden. De fracties reageren daarmee op een uitzending van Nova zater dag, waaruit bleek dat imams in Amsterdam en Den Haag vol harden in hun radicale uitspra ken. Eerder dit jaar ontstond er op hef over vergaande uitlatingen van een aantal imams. Het Openbaar Ministerie besloot toen niet over te gaan tot vervol ging. Nova onderzocht vervol gens in het najaar opnieuw pre ken van verschillende imams. Zo betoogde de imam in de Al Tawheed-moskee in Amster dam dat vrouwen die zonder toestemming van hun man het huis verlaten straf verdienen. De imam van de Assoenah-mos- kee in Den Haag vergeleek libe ralen, socialisten en democra ten met bondgenoten van satan. Uitzetten „Schandelijke uitspraken", al dus WD-lijsttrekker Zalm gis teren. „We moeten nagaan of deze imams de Nederlandse na tionaliteit hebben. Als dat niet zo is moeten we overwegen ze het land uit te zetten"verklaar de hij in het Radio-1 Journaal. Daarnaast wil hij een eind ma ken aan de financiering van de ze moskeeën door organisaties in het buitenland. Zo zou de Al Tawheed-moskee geld krijgen uit militant-fundamentalisti- schehoek in Saoedi-Arabië Ook CD£.'er Rietkerk en LPF'er Palm steunen dat voorstel. De drie fracties riepen de regering vorige week in een motie al op na te gaan of zij de financiering van militant-fundamentalisti- sche clubs kan blokkeren. „De regering moet nu aan die motie gevolg geven", aldus Rietkerks Voor getreuzel is geen tijd meer, stelt ook de WD. Minister Donner van Justitie werkt aan een notitie waarin hij kijkt hoe broedplaatsen van ter rorisme in Nederland aange pakt kunnen worden. GPD LUTTEN - Ton Sijbrands heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een onwaarschijnlijke pres tatie verricht. De dammer uit Muiden verbeterde zijn eigen wereldrecord simultaanblind- daramen door 22 partijen met goed gevolg af te werken. Sijbrands won zeventien partij en en speelde er vijf remise. Met de score van 39 punten (88,6 procent) voldeed hij met gemak aan de eis voor erkenning van het record, die op 30,8 punten (70 procent) lag. Zijn oude top- score dateerde van drie jaar ge leden, toen hij in Gouda twintig partijen blind speelde. In 1991 was hij in Middelburg nog tot een totaal van vijftien gekomen. De grootmeester (53) zat alleen in een kamer in Lutten en had uitsluitend via de microfoon contact met de buitenwereld. Voor hem lag slechts een vellet j e papier met de namen van de 22 tegenstanders en de volgorde waarin ze aan de borden zaten. De partijen speelden zich stuk voor stuk af in zijn hoofd. ANP pagina 24: rekenen geeft Sijbrands energie V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1