I Uytdehaage faalt op trage baan Feyenoord raakt verder achterop I I 17 NK kortebaan levert Kosten vier medailles en record op k m Ajax kan met opgeheven hoofd de winterstop in 18 19 19 20 21 23 24 Schaatskampioen mag Europese titel niet verdedigen na zwak NK Straftraining Romme werpt vruchten af Turnsters PZC maandag 23 december 2002 Van Gaal haalt opgelucht adem Dapper verweer van Borssele Moeizame zege voorTerneuzen Veere op inzet langs Patrijzen Duitse amazone heerst in Heikant Groenendaal overwint ellende Geniaal record Ton Sijbrands 'door Peter van der Hulst ASSEN - Jochem Uytdehaage is meester in het relativeren, maar gisteren werd de val van groot schaatskampioen be- oeleid door tranen. In de cata comben van ijsbaan De Smelt in Assen liet de sportman van het jaar, olympisch, Europees en wereldkampioen zijn emoties de vrije loop. Zelfs dan lijkt Uytdehaage zich echter nog in de hand te hebben. „Of ik met mijn schaatsen heb gegooid? Nee, joh. Dat is zonde, die heb ik dinsdag weer nodig." Vooraf was al bekend dat tij dens het NK allround reputaties zouden sneuvelen. Dat Uytde haage uiteindelijk pas als acht ste allroundschaatser in rang van het ijs stapte, op grote af stand van kampioen Gianni Romme, daar had zelfs de groot ste pessimist geen rekening mee gehouden. Uytdehaage loopt daardoor het EK in Heerenveen en zeer waarschijnlijk ook het WK in Göteborg mis. Daarmee was het leed voor zijn TVM nog niet geleden. Uytdehaage staarde in het pers centrum met ontzetting naar de televisie. „Jeetje, Carl Verheijen is er ook niet bij", reageerde hij ontzet op de vijfde plaats van zijn ploeggenoot. En dat terwijl Verheijen de laatste maanden indruk maakte in de wereldbe ker. „Dit was een kilo-utrecht tango-toernooi", concludeerde Uytdehaage. Verwijten Hoe groot de deceptie ook, Uyt dehaage vond dat hij zichzelf niets kon verwijten. ,,Ik heb het idee dat ik er het maximale uit heb gehaald. Alleen de opening en de eerste bocht op de 500 me ter konden beter, maar zelf dan had ik het EK niet gehaald. ASSEN - Na zijn matige presta ties tijdens de wereldbekerwed strijd in Heerenveen legde hij zichzelf een strafregime op. Gianni Romme was boos op zichzelf en schroefde het aantal trainingsuren flink op in de aanloop naar het NK allround in Assen. „Ik heb mezelf flink op mijn donder gegeven. Het was zo erg dat zelfs mijn trainer Jac Orie zich afvroeg of het niet iets minder moest." Nee, luidde het antwoord. De aanpak van Romme bracht de sponsorloze rijder het gewenste succes. Het krachtmens uit Ma de won gisteren tijdens een ui- terstaantrekkelijk NK allround de 1500 meter en eindigde als tweede op de tien kilometer, voldoende om zich te kronen tot Nederlands kampioen. De scherpe tijden in Assen ga ven Romme het gevoel dat hij zonder problemen een piek kan bereiken. „Als we ons moeten kwalificeren, staat de hele ploeg er. Dankzij Orie. Hij praat heel duidelijk en makkelijk, met een vleugje Haagse humor. Hij luis tert goed naar wat wij nodig hebben en zet met die informa tie een schema in elkaar." Dat de aanpak-Orie succesvol is, werd onderstreept door de tweede plaats van de 22-jarige Mark Tuitert, die overtuigend een einde maakte aan een lang durige kwakkelperiode. Achter Romme en Tuitert kwalificeer den ook Rintje Ritsma (derde) en Ralf van der Rijst (vierde) zich voor het EK, ten koste van Carl Verheijen, Ids Postma, Bob de Jong en Jochem Uytdehaage. De vierde plaats van Van der Rijst was sensationeel. De ama teur uit Woerden (25) studeert bewegingswetenschappen, ont vangt een beurs van 68 euro per maand en schaatst in een ge leend pak van een shorttracker, maar doet over twee weken wél mee aan het EK in Heerenveen. Zijn motto: „Van geld ga je niet harder schaatsen." De laatste jaren werd weinig van hem vernomen. Behalve dat hij een goed contract had bij TVM, waar hij door een kaak ontsteking echter nauwelijks aan schaatsen toekwam. In het voorjaar werd Van der Rijst als werkloos schaatser terugge worpen naar het gewest Zuid- Holland. „Ik studeer nu drie uur per dag heel geconcentreerd en ik schaats drie uur per dag heel geconcentreerd. De afgelopen jaren was ik de hele dag met schaatsen bezig. Dat was te veel voor mij." ANP/GPD Uytdehaage schreef afgelopen zomer na het zo succesvol verlo pen olympische jaar zijn sterke en zwakke punten op een brief je. „Ik ben niet sterk op traag ijs", was een van de conclusies die hij aan het papier toever trouwde. Met een NK op de bui tenbaan van Assen hadden er bellen bij hem moeten gaan rinkelen. In plaats van een voor bereiding in Baselga de Pine of Inzeil, koos hij voor een trai ningsstage in Erfurt. De con stante omstandigheden in de overdekte hal vond Uytdehaage beter voor de trainingsopbouw. „Het liep technisch prima en dan twijfel je niet aan jezelf. Ik ben kampioen op de indoorba- nen, maar ik moet mezelf een dikke onvoldoende geven voor hard rijden op traag ijs." „Dit zat er een keer aan te ko men en dan realiseer je je pas hoe makkelijk alles in het vorige seizoen is gegaan. Ik won fliere- fluitend. Op dit ijs scoor ik een vette onvoldoende, maar zet me weer op snel ijs en ik doe weer mee. Ik verkeer niet in een vormcrisis. Ik heb ook geen mo tivatieprobleem, dus ga me nou niet van alles aan zitten praten. TVM-coach Gerard Kemkers trok zich de tegenvallende pres taties van Uytdehaage en Ver heijen aan. In het na-olympi sche jaar liet hij de teugels wat vieren, zodat in de komende ja ren opnieuw naar een olympi sche piek kan worden toege werkt. „We begonnen later met de training. Ik weet niet of we daar nu de prijs voor betalen." Reserveplek Verheijen concentreerde zich volgens Kemkers zo op de 1500 meter, dat zijn prestatie op de tien kilometer daaronder leed. Hij moest zich tevreden stellen met een reserveplek voor het EK. Kemkers: „We zijn dit weekeinde op onze plek gezet. Het is een heel gezond gegeven dat we uit onze droomwereld worden geholpen." Kemkers sluit niet uit dat het openen van winkels en allerlei huldigingen negatieve gevolgen hebben gehad op de sportieve prestaties van Uytdehaage. De Utrechter heeft tijd nodig om aan de veranderingen in zijn le ven te wennen. Dat geldt niet al leen voor nieuwe oefeningen, maar ook voor de status van sportheld. „Jochem bereikte vo rig jaar iets prachtigs. Daar moet hij dan ook van kunnen ge nieten. Dit is het eerste week einde waarin hij een waarschu wing kreeg. Daar moeten we maar eens over praten." De Utrechter heeft de komende weken voldoende tijd om na te denken. Uytdehaage heeft voorlopig geen wedstrijden op het programma staan, al hoopt hij nog stilletjes op een skate-off voor het WK allround. „Het zal veel trainen worden. Eindelijk krijg ik ook eens de tijd om een paar nieuwe schaatsen uit te proberen." Zelfs bij een grote nederlaag blijft Uytdehaage re lativeren. GPD pagina 23: Groenewold haalt haar gram Feyenoorder Ono (rechts) wordt hardhandig tegen de grasmat gewerkt door NAC-spelers Alfred Schreuder (liggend) en Csaba Feher (links). foto Ed Oudenaarden/ANP door Wietse Dijkstra BREDA - In alle jaaroverzichten dook hij de afgelopen weken prominent op. Pierre van Hooijdonk was immers dé man die Feyenoord in 2002 aan de Uefa Cup hielp. De Brabander mocht in de media uitgebreid nagenieten van het grootste succes uit zijn loopbaan. Een loopbaan die hij het liefst zou vervol maken met een nog nimmer behaald kampioenschap. Om dat te bereiken zal Van Hooijdonk nog een jaar langer bij Feyenoord moeten blijven. Want na de teleurstellende 1-1 tegen zijix oude club NAC, kunnen de Rotterdammers de ti tel dit seizoen wel vergeten. „Negen punten achterstand op PSV en zeven op Ajax is wel heel veel", ver zuchtte Van Hooijdonk na de laatste wedstrijd van het jaar. De 33-jarige aanvaller, wiens contract deze zomer afloopt, weigerde in Breda vooruit te lopen op zijn sportieve toekomst. De kans is echter groot dat hij er nog een seizoen aan vastplakt in Rotterdam. Gezien zijn leeftijd heeft hij immers weinig keus en in een buitenlands avontuur bij het Turkse Fenerbahce - de enige dub die zich bij Feyenoord of ficieel voor hem heeft gemeld - heeft hij geen trek. Na de hoopgevende 6-1-overwinning vorige week tegen AZ stapten de Rot terdammers gistermiddag weer met een kater van het veld. En dat terwijl Feye noord onder zware weersomstandighe den in Breda uitstekend begon. Onder aanvoering van de lichtvoetige Thomas Buffel en Sebastian Pardo - de absolute uitblinkers in de eerste helft - kregen de vlot combinerende gasten in de eerste acht minuten liefst vier prima kansen om te scoren. Slechts één daaivan werd benut. Pardo tikte in de vijfde minuut de 0-1 binnen nadat NAC-doelmanGa- bor Babos een voorzet van Buffel slecht verwerkte. NAC had kort na die goal op een on overbrugbare achterstand moeten worden gezet. Maar er volgden louter missers. De in eigen huis moeilijk ver- slaanbare Brabanders kregen daarom langzaam maar zeker steeds meer grip op het duel en slaagden er na rust wél in om de Rotterdammers op eigen helft vast te zetten. In de slotfase maakte Fe her uit een vrije trap de fraaie en ver diende gelijkmaker. „Onze kansen op het kampioenschap zijn bijna gedaan. We zijn te wisselval lig", baalde Van Hooijdonk. „Dat zal er in de tweede helft van het seizoen uit moeten", beaamde Pierre van Hooijd onk na afloop. Knoeien Volgens Van Hooijdonk was het pun tenverlies een kwestie van 'eigen schuld'. „In de beginfase hebben we en kele goede kansen op de 0-2 laten lig gen. We beslissen de wedstrijd niet. Dat is typerend voor onze wisselvalligheid. Daardoor gaan we knoeien op het eind. En natuurlijk, in de tweede helft kwa men de ballen van NAC wel aan. Tsja, dan gaat er uiteindelijk wel eentje in." Van Hooijdonk zal na de teleurstellen de eerste seizoenshelft, waarin Feye noord club roemloos werd uitgescha keld in de Champions League en in de competitie nu al achttien punten heeft verspeeld, tijdens de winterstop willen horen wat de clubleiding voor plannen heeft. De steraanvaller zal zeker zijn zegje doen. Zeker is dat na het vertrek van Ferry de Haan naar Excelsior nog een aantal spelers zullen moeten vertrek ken. En dat Feyenoord na de komst van Gérard de Nooijer, die tegen NAC een verdienstelijk debuut in de basis maak te, nog wel wat versterking kan gebrui ken. NAC - Feyenoord 1-1 (0-1). 6. Pardo 0-1, 86. Feher 1-1. Scheidsrechter: Bossen. Gele kaart: Penders (NAC), Van Wonderen, Bos- velt FeyenoordAantal toeschouwers: 15.340. NAC: BabosColin, Penders, Schenning en Gudelj; Feher, Schreuder en Slot (46. Bous- saboun), Stewart (81. Van den Eede), Enge laar en Bobson. Feyenoord: Lodewijks; Emerton, Van Won deren, De Nooijer en PaauweKalou (72. Van Persie), Bosvelt, Ono en Pardo (46. Lurling Buffel (84. Loovens) en Van Hooijdonk. GPD doorSven Remijnsen EINDHOVEN - Annabel Kos ten sloot een succesvol Neder lands kampioenschap korte- baanzwemmen gisteren af met drie gouden medailles, één zil veren plak, een prachtig per soonlijk record en een ondank bare vierde plaats. De zwemster uit Breskens won met haar Amersfoortse vereni ging AZ&PC drie estafettes in Eindhoven. Vrijdag was de ploeg de snelste op de 4x100 me ter vrije slag in 3.46.84. Zater- dag verbeterde Kosten met Suze en Nienke Valen en Chantal Groot het nationale record voor clubs op de 4x100 meter wissel slag tot 4.08.71. Als slotzwem- ster raffelde Kosten de vrije slag af in een splittijd van 54.51. Gis teren won AZ&PC ook de 4x200 meter vrije slag in 8.09.57. Op de individuele nummers ver overde Kosten vrijdag zilver op de 50 meter vrije slag in 25.45, een tijd waar alleen Marleen Veldhuis (25.19) onder dook. Veldhuis heerste gisteren ook op de sterk bezette dubbele af stand Ze won in 54.43 voor Chantal Groot (54.74), Suze Va len (55.08) en Annabel Kosten, die haar uit 2000 stammende persoonlijk record van 56.10 fors verbeterde tot 55.39. Na haar uitstekende splittijd op de estafette had Kosten stiekem al gerekend op een nieuwe top tijd op de 100 vrij. „Ik baal er van dat ik met zo'n tijd nog bui ten de medailles zwom", blikte ze terug. „Maar ik heb liever een goed pr dan een medaille. Daar had ik er al een paar van." Nu het EK, waar ze met de Ne derlandse ploeg vierde werd op de 4x50 meter vrij, en het NK achter de rug zijn, hoeft Kosten even niet meer te pieken. „Ik wil met de feestdagen geen zwem bad zien." Over een week vertrekt ze naar Chamonix in Frankrijk. „Daar ga ik trainen en hopelijk een dagje skiën." pagina 23: Jetlag deert topzwemmers niet Als je Jackvan Gelder mag geloven, hebben wij profvoetballers maar een lui zenleventje. Tijdetis het sportgala deelde hij een sneer uit richting ons. Toen de turnsters vertelden dat ze dertig uur per week trainen, zei hij dat wij heren voetbal lers daar nog een voorbeeld aan zouden kunnen nemen. Ik vond het goedkoop scoren voor tv, voor een miljoenen publiek dus. Het is appels met peren vergelijken. Ik heb respect voor die turn sters. Ze hebben een geweldi ge pres tatie en ik weet dat ze kei hard trainen. In de pe riode dat ik bij Heeren veen zat, ben ik een paar keer naar het steun punt geweest daar. Ik heb met eigen ogen gezien dat ze er hard voor werken, maar je praat wel over een totaal an dere sport dan voetbal. Tur nen is veel technischer en vergt nu eenmaal veel trai ningsuren. Maar ik zou zeggen: laat die turnsters maar eens twee keer per dag met Feyenoord meetrainen. Dan kunnen ze met eigen ogen zien dat het bij het voetbal toch niet zo makkelijk is als iedereen wel denkt. Ooit hebben bij Hee renveen eens een paar schaatsers meegetraind. Die hadden ook geroepen dat de voetballers het allemaal veel makkelijker hadden. Nou, die gasten moesten na twin tig minuten al afhaken en dus op hun woorden terugko men. Ik bedoel maar. Vergeet niet dat een voetbal ler voordat-ie profis heel wat >eA o- moet investeren. Als jong veelbelovend spelertje heb je toch een ietwat andere jeugd. Dan is het trainen, naar school, weer trainen en ver volgens huiswerk maken. Toen Dennis en ik in de jeugd bij Sparta zaten, vertrokken we om twee uur vanuit Sou burg met de trein naar Rot terdam en waren we 's avonds om tien uur weer terug. Dat onderschatten de mensen wel eens. Die kijken alleen maar naar nu, naar het mo ment dat iemand al profvoet baller is. Natuurlijk, ik zal niet ont kennen dat ik een mooi leven als prof voetballer heb. Ik heb veel vrije tijd en ver dien heel wat geld, maar het gaat na tuurlijk niet vanzelf. Ik moet er wel wat voor doen en dat moet Jack van Gelder toch weten. Die zit al meer dan twintig jaar in de voetballerij. Ik vond trouwens dat de baas van het NOCNSF, Hans Blankert, ook nogal gemak kelijk wilde scoren. Na af loop zei hij dat de verkiezin gen voortaan anders geregeld moesten worden. Ook de voetballers zouden een stem moeten krijgen. Ik had zoiets van: waarom ben je daar dan niet voor de ver kiezingen over begonnen Hij is toch de baas en heeft die regels voor die sportverkie- zing toch opgesteld? Hij had na de verkiezing gewoon zijn mond moeten houden en er vier maanden later pas over moeten beginnen. Dat was ook netter geweest ten op zichte van de turnsters. Gérard de Nooijer Hi door Peter van Duyl ROTTERDAM - Helemaal ge rust waren ze er bij Ajax niet op, maar het laatste partijtje voor de winterstop werd uiteindelijk kinderlijk eenvoudig in winst omgezet. Excelsior liep gisteren op eigen veld over van goede wil, toch hoefden de Amster dammers zich niet bovenmatig in te spannen: 0-2. Het duel met Excelsior was ken merkend voor de groei die Ajax dit kalenderjaar heeft doorge maakt. De Amsterdammers moesten het op Woudestein doen zonder Stekelenburg, Chi- vu, Trabelsi, O'Brien, Van der Vaart, Litmanen en Sikora, maar desondanks slaagde trai ner Ronald Koeman erin een meer dan representatief elftal op de been te brengen. Ajax speelde niet goed, maar kwam vroeg op voorsprong en gooide het duel daarna professioneel in het slot. Ofschoon Excelsior nog nooit een competitiewedstrijd van Ajax won, had de ploeg zichheel wat voorgesteld van de wed strijd tegen de landskampioen. In Rotterdam werd gesproken van 'de wedstrijd waarin Excel sior eindelijk iets terug kon doen voor Feyenoord.' Maar hoewel de thuisploeg zoals ge woonlijk verzorgd voetbal speelde, was het geen moment in de buurt van de stunt die het zo vurig wenste. „Ik heb het gevoel dat we Ajax vandaag meer pijn hadden kunnen doen", sprak Excelsior-trainer Adrie Koster. Verbijstering Dat de Rotterdammers niet in die opzet slaagden, had mede te maken met een vroege rode kaart voor Excelsior-verdedi- ger Danny Buys. De Rotterdam mer gleed op het doorweekte veld na een halfuur Nourdin Boukhari onderuit. Tot verbijs tering van Buys stuurde scheidsrechter Koopmans hem direct naar de kleedkamer. Hoewel er na het vertrek van Buys nog een uur te spelen was, verloor de eerste Excelsior- Ajax in zestien jaar op slag al zijn waarde. Op het moment van de rode kaart, stond de ploeg van Koeman al met 0-1 voor. Binnen twee minuten plaatste Zlatan Ibrahimovic - bediend door Steven Pienaar - de bal langs doelman Zbigniew Mal- kowski in de kruising. Gesteund door een voorsprong zag Ajax geen aanleiding meer om het avontuur te zoeken. En omdat de pogingen van Excelsi or steeds machtelozer werden, ontaardde het duel in een slaap verwekkende vertoning. Dat beeld werd alleen maar ver sterkt, toen Ajax kort na de pau ze op 0-2 kwam. Dat doelpunt mocht vooral Leo Koswal zich aanrekenen. De Rotterdamse aanvaller werd bij een Ajax- hoekschop door Koster luid ruchtig gesommeerd de dekking van Petri Pasanen te verzorgen. Desondanks werd de Fin geen strobreed in de weg gelegd, waarna hij Malkowski met het hoofd passeerde. Daarna geloofde Ajax het wel en voor één keer toonde Koe man begrip voor de weinig doortastende houding van zijn spelers. „Je hoopt als trainer al tijd op meer goals, maar daar voor misten we de scherpte. Je kunt daar moeilijk over doen, maar we zitten er mentaal en fy siek een beetje doorheen. Toch kunnen we met opgeheven hoofd de winterstop in gaan." Hoewel Ajax de herfsttitel aan PSV moest laten, liet Koeman er geen twijfel over bestaan dat de Amsterdammers ook dit jaar voor het hoogste gaan.Ik denk dat we met Ajax een heel goede ontwikkeling doormaken, al leen hebben we nog te veel mo menten nodig om wedstrijden te beslissen. Daardoor moeten we elke week negentig minuten voluit, dat kost onnodig veel kracht. Maar dat we geen win terkampioen zijn geworden, vind ik geen smetje op dit jaar In de winter is nog nooit iemand kampioen geworden, dat ge beurt volgens mij nog altijd aan het einde van het seizoen." Excelsior - Ajax 0-2 (0-1). 2. Ibra himovic 0-1, 52. Pasanen 0-2. Scheidsrechter: Koopman. Rode kaart: 38. Buijs (Excelsior). Gele kaart: Maxwell (Ajax). Aantal coe- schouwers: 3687. Excelsior: Malkowski; Swerts, Ol- fers, De Haan en Mtiliga; Buijs, Boutahar en Bastos: Koswal (72. Boussatta), Lopes (46. El Hamdaoui en Pinas (76. Holman). Ajax: Didulica; De Jong, Bergdol- mo, Pasanen en Maxioell; Galasek, Pienaar en Witschge (68. Seedorf); Van der Meyde, Ibrahimovic (73. Mi- do) en Boukhari (62. Wamberto) GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17