Veertig pagina ysover een paal Rituelen en natuur in galerie Eikenaar Erfgoedstichting ontsnapt aan extra bezuiniging Bewaerschole viert verjaardag met kunst uit Zeeland Tegenstelling maakt expositie werk drie vrouwen boeiend Discussie over wonen en zorg in Middelburg Zeemij nen Graauwrock kunst cultuur Aan de oevers van de scheepvaartrou tes moesten 141 waluitkijkposten worden ingericht; daarnaast zouden er zestig varende scheepsuitkijkpos- ten komen. Belangrijk onderdeel van de waluitkijkposten waren betonnen palen, ter dikte van 15 bij 15 cm en een lengte van 2.20 meter. Ze dienden als hechte basis om een pelorus op te kun nen bevestigen, een eenvoudig meet instrument ter bepaling van de positie van een object. Met de pelorus kon de plaats van mijnen worden geregi streerd, waarna de locatie moest wor den doorgegeven. Voor het gemak hadden de bedienaars de beschikking over een situatieschets, waarop mar kante gebouwen stonden getekend en de afstand die ze ten opzichte van de post hadden. Het was een ondersteu ning bij het schatten van de afstand tot een inslag. Van meet af aan was bepaald dat de Mijnenuitkijkdienst een vrijwilli gersorganisatie moest zijn. Voor de af deling Westerschelde was er dik dui zend man nodig. Het personeel moest worden gerecruteerd uit burgers die woonden in gemeenten aan de Wes terscheid e. De werving vond plaats onder de slogan 'Bewaak de zeegaten, het zijn de levensaders van ons land'. De werving liep uit op een grandioos fiasco. Er kwamen slechts 46 aanmel dingsformulieren uit Zeeland binnen. Dat kleine aantal daalde nog eens om dat twee personen werden geschrapt vanwege een crimineel verleden. Twee anderen hadden in de periode 1940-1945 bij de Duitse Waffen-SS gediend. Beschroomdheid Zeeuwse burgemeesters waren vrij wel zonder uitzondering tevreden over de gevoerde wervingscampagne. De geringe belangstelling werd ver goelijkend toegeschreven aan een ty pisch Zeeuwse beschroomdheid om zich niet op de voorgrond te willen dringen. Uiteindelijk is het perso neelstekort opgelost door dienst plichtig marinepersoneel in te zetten. In geval van mobilisatie of oorlog moest dat personeel wel worden inge kwartierd bij de bevolking. De gast vrije gezinnen zouden daarvoor een financiële vergoeding ontvangen. Dat was niet tegen dovemansoren gezegd: nagenoeg de gehele personele bezet ting kon bij burgers worden onderge bracht. Voor het geval de nood aan de man zou komen, werden de mijnen- wachter maar vast geïnstrueerd op zaterdag 21 december 2002 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) hoeft van een meerder heid van Provinciale Staten niet extra te bezuinigen. Een motie van het CDA hierover werd gis teren in de Statenvergadering aangenomen. PvdA en VVD wil den die bezuiniging wél, als prikkel voor het SCEZ-bestuur om een zorgvuldiger financieel beleid te voeren. De Staten besloten het geldte kortvan de SCEZ, 430.400 euro, aan te zuiveren en stemden er mee in dat de stichting zelf nog eens 56.000 euro bespaart, door de stofkam door de begroting 2003 te halen. Om daar nog eens 10.000 euro bovenop te doen, vond de meerderheid te veel van het goede. J. van de Merbel (CDA) stelde dat bij de vorming van de SCEZ (door samenvoeging van vier in stellingen) financiële inschat tingsfouten zijn gemaakt. Het budget van de nieuwe stichting was van meet af te krap. Het Statenlid constateerde dat er wel veel werk is verzet en nog meer bezuinigen maakt uit bouw tot een volwassen organi satie moeilijk. G. Roeland (SGP) betreurde het dat het in de culturele sector een cultuur dreigt te worden om verkeerde financiële berekenin gen te maken, waardoor de pro vincie moet opdraaien voor te korten. J. Maris (WD) verweet het SCEZ-bestuur slecht op de centen te hebben gepast. „Be stuur en directie hebben mis schien een goed archeologisch inzicht, maar een slecht financi eel inzicht." Kritiek Verschillende woordvoerders uitten kritiek op gedeputeerde G. de Kok (PvdA, cultuur), om dat die de financiële tekorten te laat aankaartte. Ze schortten een eindoordeel op tot de Com missie van Onderzoek uit de Staten klaar is met het doorlich ten van de wijze waarop de kos ten van met de provincie ver bonden instellingen als SCEZ Zeeuwse Bibliotheek, Scoop erii Zeeuws Museum beter kunnen! worden bewaakt. De Kok verzekerde dat er in elk geval nog in de lopende zittings periode van de Staten (die maart 2003 eindigt) een notitie komt over de wijze waarop de provincie en ermee verbonden instellingen met elkaar moeten omgaan. Hij erkende dat de SCEZ met een te krap budget op pad is gestuurd, maar tekende wel aan dat het bestuur ook ver keerde besluiten heeft geno men. De Statenmotie om de extra be zuiniging te schrappen noemde de gedeputeerde 'de omgekeer de wereld'. Hij had er echter geen grote moeite mee de motie over te nemen. MIDDELBURG - Op 20 januari wordt in Middelburg een debat gehouden over 'wonen, zorg en welzijn'. De aanleiding voor het debat zijn de plannen met wo ningbouw en ouderenzorg in de stad. De gemeente heeft samen met andere partijen een model ont wikkeld voor de vernieuwing van de zorg. De stad wordt ver deeld in zogenoemde woonzorg zones. Binnen die zones zijn voorzieningen op het gebied van zorg en welzijn aanwezig. Verder komen er dertig groep jes woningen waar 24-uurs zorg en verpleging wordt gebo den. De uitkomst van het debat wordt verwerkt in de plannen die de gemeenteraad in het voorjaar behandelt. Het debat wordt gehouden in de burger zaal van het stadhuis. Hetduurt van half twee totkwart over vijf. Alle belangstellenden zijr welkom. door Jacques Cats Eerder is in deze kolommen een man opgevoerd die, verliefd op al les wat naar zijn geboorteplaats Dom burg riekt, kans ziet om een nieuws brief te vullen over zo'n eenvoudig onderwerp als een strandpaal. Geheel volgens het principe dat er altijd baas boven baas is moet Cees Maas nu zijn meerderen erkennen in Hans Sakkers uit Koudekerke en Johan den Hollan der uit Meliskerke. Zij hebben kans gezien een boekje van in de veertig pa gina's te vullen met een verhandeling over een ander soort paal. 'Dit boekje is geschreven vanuit de fascinatie voor onbeduidende onno zelheid', vallen de auteurs maar me teen met de deur in huisZe vinden een paal doorgaans maar een simpel ob ject, waaraan wordt voorbijgelopen. In dit geval betreft het niet zomaar een paal maar een paal met een ver haal, dat de herinnering levend houdt aan het bestaan van een Mijnenuit kijkdienst. De Koninklijke Marine ging er na de oorlog vanuit dat bij een eventuele nieuwe oorlog de zeemijn een ernstige bedreiging kon gaan vormen voor de vrije doorvaart van en naar wereldha vens als die van Antwerpen, Rotter dam en Amsterdam. Met name was er angst voor vliegtuigen die zeemijnen konden uitwerpen. De Mijnenuitkijk dienst, kortweg aangeduid als MUD, moest het wapen worden tegen dat ge vaar. In 1949 werd begonnen met de voorbereiding. Vlissingen kreeg door de ligging aan de monding van de Westerschelde de hoogste prioriteit, boven Rotterdamen Amsterdam. De Westerschelde was de toegang tot de enige wereldhaven in West-Europa die nagenoeg ongeschonden uit de Tweede Wereldoorlog was gekomen. Daardoor werd Antwerpen van groot belang voor de ontscheping van Ame rikaanse voorraden. Een paal van de Mijnenuitkijkdienst op de bunker bij het windorgel op de Nolledijk in Vlissingen. foto Ruben Oreel dat verblijf in de huiselijke kring: 'Men zal zich matigen in spijs en drank en zich niet gedragen alsof men alleen aan tafel zit, behandel het toe vertrouwde beddengoed en meubilair normaal en beheers je in de houding tegenover vrouwelijke huisgenoten'. In 1952 werd de MUD voor het eerst beproefd. Bij die gelegenheid werd de uitrusting van pelorus en telefoon voldoende bevonden. Met de komst van radarapparatuur zou het netwerk van waarnemingsposten te land en te water overbodig worden. In 1974 viel het doek voor de Mijnenuitkijkdienst definitief. Van de peloruspaal is nog een bescheiden aantal exemplaren langs de Westerschelde terug te vin den. Dank zij Hans Sakkers en Johan den Hollander en hun boekje is zo'n betonnen paal niet langer een onbe duidend object, maar een paal met een verhaal. Een herinnering aan een vroeger onderdeel van een bewa kingssysteem dat gericht was op het waarborgen van een transatlantische bevoorrading ter ondersteuning van de West-Europese troepen ten tijde van een Derde Wereldoorlog. Het verhaal van een paal door Hans Sak kers en Johan den Hollander, ISBN 90- 800900-6-9.Uitgever Johan den Hollan der, Meliskerke. Prijs 5 euro. door Ali Pankow BURGH-IIAAMSTEDE - Ar menschool, kleuterschool, repe titielokaal en mortuarium. Die bestemmingen had expositie ruimte De Bewaerschole aan de Weststraat in Burgh-Haamste- de allemaal al achter de rug bij de start als expositieruimte in december 1982. Het twintigjarig bestaan is voor de Stichting Westerschouwen Kultureel (SWK) aanleiding hier in 2003 uitsluitend ten toonstellingen van Zeeuwse kunstenaars te houden. Die Zeeuwse expositiereeks begint zaterdag 11 januari met een duo-tentoonstelling met schil derijen van Marian Aarssen en beelden van Reina Ramakers. Andere exposanten in dit jubi leumjaar zijn onder anderen Marja de Lange, Teja van Hof- ten, Hedi Bogaers, Saskia Eg- gink, Christel Wijland, Tien Heestermans, Joost van der Steen en Marian Verrijp. Het belooft het komend jaar in De Bewaerschole een afwisse lende presentatie te worden, met beeldende kunst van zeer uiteenlopende technieken. Zo zijn er schilderijen en beelden te zien, maar ook grafische kunst, monoprints, pentekeningen en verschillende installaties. In de maand mei is het de beurt aan Paul Kamper met zijn installa tie De Zeeuwse hemel gevat in de Bewaerschole. Verder teke nen Kitty Doomernik en Henk van Rooy voor twee verschillen de installaties met dezelfde titel Gewerveld-Ongewerveld. Het lukt de SKW al twintig jaar achtereen steeds weer verras sende wisselexposities in te richten in De Bewaerschole. De naam van deze monumentale en intieme tentoonstellingsruimte is in de loop der jaren een begrip geworden. Slotgracht Over die naam werd twintig j aar geleden overigens nog even flink gesteggeld. Het aanvanke lijke voorstel was het gebouwtje de naam An de Grachtskant te geven, omdat het al sinds 1873 aan de rand van de slotgracht een mooi contrast stond te zijn met het veel grotere Slot Haam stede. Dat voorstel viel echter slecht bij de raadsleden van de toenmalige gemeente Wester schouwen. Enkele weken later kwam de naam De Bewaerscho le op de proppen. Die titel viel wel in goede aarde bij de vroede vaderen. De SKW werd opgericht als be heerder van de expositieruimte aan de Weststraat. De activitei ten werden in 1992 verderuitge- breid met het kleine museum in de Burghse Schoole in de kern Burgh. Traditiegetrouw begin! de SKW het jaarprogramma ook dit keer met een nieuw- j aarsconcert. Dat gebeurt op za terdagmiddag 4 januari in de Hervormde Kerk in Burgh, Het concert wordt verzorgd door het Svélto ensemble, bestaande uit enkele enthousiaste, niet pro fessionele musici. De leden ko men regelmatig bijeen om te repeteren en worden tijdens muziekcursussen en workshops gecoached door deskundige vakmusici. De kern van het en semble wordt gevormd door vijf strijkers, drie blazers en een pianist. Het nieuwjaarsconcert begint om 15.00 uur. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijg baar in De Bewaerschole. GRAAUW - Acht regionale popgroepen binden de strijd aan met als inzet een optreden tij dens het festival Graauwrock 2003. Graauwrock wordt volgend jaar gehouden op 31 mei; één van de hoofdacts is Van Dik Hout. Op dit moment is de orga nisatie nog in onderhandeling om ook Kirsten, bekend van de film Volle Maan, naar Graauw te halen. Om regionale bands een kans te geven is een wed strijd uitgeschreven voor begin nende popgroepen, De winnaar en de als tweede geëindigde band mogen optreden tijdens Graauwrock. De wedstrijd vindt plaats op za-1 terdag 18 januari in het gemeen- j schapshuis in Graauw. Vanaf 20.00 uur treden de acht deelne mende bands op op twee podia Een vijfkoppige jury bepaalt wie er op het festival gaat spe len. De optredende groepen zijn Dutchtoon, NGN, Nightly Ami- j que, Puk, Reack, RoVeR, Suck I on This en Zero Left. De toegang op 18 januari is gratis. door Jan Dirk van Scheyen VLISSINGEN - Tot 13 januari presenteren drie vrouwelijke kunstenaars hun werk in de Vlissingse galerie Hannelore Meyaard. De titel van de ten toonstelling is toepasselijk: De Drie Gratiën. Het is een titel die direct een verbinding legt met het vrouwelijke, met schoon heid en met de kunst. De drie gratiën op deze exposi tie heten Diana Stevens, Ursula Troost en Machteld van der Wijst. Anders dan de titel doet vermoeden, is er geen enkele re latie tussen het werk van deze drie vrouwen. Ze hebben elk hun eigen, onvervreemdbare stijl. Die tegenstellingen maken de tentoonstelling boeiend en gevarieerd. Machteld van der Wijst toont zuiver abstract werk in felle, gulle en uitbundige kleuren. Diana Stevens schildert land schappen die veelal naar de werkelijkheid zijn opgezet, maar met ruimte voor vrije in terpretaties. Van Ursula Troost zijn aquarellen en tekeningen te zien waarin de figuratie is inge bed in vrijere vormen die een sterk beroep doen op de fanta sie. Machteld van der Wijst uit Westkapelle is de jongste van de drie. Haar bijdrage is tevens de avontuurlijkste. Met het palet mes creëert ze, op paneel, olie verfschilderijen die uit grote kleurvlakken bestaan. Het is werk dat overtuigt door een weloverwogen, evenwichtige opbouw en trefzeker kleurge bruik. Van der Wijst bewondert schil ders als Gerhard Richter, Nico las de Staël, Mark Rothko en, dichter bij huis, Guido Eek- hardt. „Toen ik een documen taire op televisie zag over Rothko bracht dat bij mij een schokgolf teweeg. Ik was er ka pot van, zo mooi vond ik het", zegt ze. Van der Wijst is autodi dact. Het kost haar moeite uit te leggen wat haar aantrekt in het schilderen, „Het geeft mij heel veel rust om dit werk te maken. Wat ik probeer te creëren is een bepaald soort evenwicht. Al schilderend geef ik betekenis aan het bestaan." Drijfveer Ursula Troost uit Vlissingen sluit met haar werk het meest aan bij de titel van de tentoon stelling. Op enkele aquarellen zien we raak getroffen naakte vrouwenlichamen die in een ge heimzinnig en wonderbaarlijk decor hun vrouwelijkheid tege lijkertijd verhullen en prijsge ven. Tevens zijn van Ursula Troost twee tekeningen van mannen te zien. Ook dat wer|t heeft een sterke suggestieve kwaliteit. Troost - geboren in Berlijn - treedt met haar werk nauwe lijks naar buiten, zegt ze. Haar grootste drijfveer is de behoefte om voldoening te putten uit wat ze maakt. Ritme Van Diana Stevens uit Driewe gen, Zuid-Beveland, zijn land schappen te zien waarin ritme en beweging het uitgangspunt zijn. Stevens probeert de voort durende veranderingen die zich, soms in een fractie van een seconde, in de natuur voltrek ken (schaduwwerking, reflec ties) vast te leggen. Ze wil een klein deeltje van die onmetelijke natuur om haar heen veroveren, alsof ze door een schietgat kijkt. Om ook de kijker de indruk te geven dat die door een schietgat naar Stevens' strandgezichten, aardappelvel den of waterpartijen tuurt, ge bruikt de kunstenares dikwijls ongewone formaten voor haar schilderijen: dertig bij honderd centimeter bijvoorbeeld. De tentoonstelling De Drie Gra tiën wordt morgen (zondag) om 16.00 uur geopend door Sabine Euler, restaurateur van schilde rijen. Galerie Hannelore Meyaard, Hen drikstraat 8, Vlissingen; open: vrij dag t/rn zondag 14.00-17.00 uur. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De nieuwe tentoonstelling in gale rie/atelier Eikenaar in Burgh- Haamstede ademt een mythi sche sfeer dankzij de boeiende mix van tekens, rituelen en na tuurinterpretaties. De ingredi ënten voor die bijzondere men geling worden geleverd door de twee exposanten Wim Lands man met schilderijen, gemeng de technieken en tekeningen en Ad Timmermans met zijn ken merkende bronzen beelden. Vooral met het werk van Tim mermans krijgt de bezoeker een rijke variatie aan bronzen beel den te zien die associaties op roepen met een sprookjesbos. De opbouw van zijn beelden is weliswaar steeds dezelfde, maar de subtiele details zorgen voor variatie. De kunstenaar creëert verstrengelingen van takken, bloemen en soms vo gels. Door een soort etages en scheidingswanden daartussen aan te brengen ontstaan er hori zontale en verticale lagen in zijn werk, evenals verrassende doorkijkjes. Hij lijkt daardoor de ontwerper van decors voor boeiende sprookjesverhalen. Af en toe straalt er ook een grimmi ge sfeer uit zijn beelden, zoals bij Bird of Prey: een sprookjes boom vol lieftallige vogeltjes met bovenop de grote rover die op het punt staat zijn slag te slaan. Mooie interpretatie biedt Tim mermans met Immortal Heart van het fascinerend mechanis me van een mensenhart. Met een warrige vermenging van bomen en bloemen en de contouren van een soort zandloper verbeeldt hij het begrip 'getijden'. Uitzijn Axis Mundi spreekt een glorieu ze triomf over de kracht van zijn bronzen wereldboom. Timmer mans giet zijn bouwsels in één keer volgens de zogeheten ver- loren-was-methode. Dartelen In het werk van Wim Landsman valt vooral de grote variatie op. Zo schildert hij met acrylverf enkele gestileerde, maar nog vrij figuratieve vrouwenpor tretten, maar ook veel abstrac ter werk. Een voorbeeld daarvan is zijn schilderij Voe dingsbodem in sprankelende tinten groen en met een ingeni euze mengeling van patronen. Zijn voorliefde voor fel groen valt niet te ontkennen en spet tert bijvoorbeeld ook van het schilderij Dans, waarop de con touren van dansende voeten over het frisse grasveld darte len. Inspiratiebron Voor Landsman lijken kruisin gen van paden, wegen en lijnen een belangrijke inspiratiebron. Hij werkt veelal met acrylverf, maar waagt zich ook aan ge mengde technieken, maakt te keningen en collages. Van die laatste categorie toont hij bij galerie Eikenaar een mooie reeks. Hij weet boeiende tafere len op te bouwen met papier, textiel en kleuren. Uit één van de collages blijkt ook weer zijn voorkeur- om lijnen of in dit ge val ledematen te laten kruisen. Expositie Wim, Landsman en Ad Timmermans, t/m zondag 26 janua ri in galerie/atelier Eikenaar, ope ningstijden wo, do, vr en zo 13.00- 17.00 uur. De bronzen beelden van Ad Timmermans en schilderijen van Wim Landsman ademen in een boeiende mix een mythische sfeer. foto Marijke Folkertsma Enkele werken op de tentoonstelling De Drie Gratiën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 66