PZC Eind januari besluit aanval Irak Anti-Amerikanisme helpt Roh aan zege in Zuid-Korea 5.98 Valsemunters laten de euro links liggen Washington denkt over maand bewijs tegenwerking Saddam rond te hebben EP bepleit Europese kustwacht Turkse president weert Erdogan uit het parlement Duitser bereid tot moord voor warm bed in cel Overblijfselen Boeddha verplaatst naar reine omgeving Aanslag op Nederlands kamp Kaboel SUPER WINTERSALE Agenten in Britse vliegtuigen Celstraf voor volgen valse profeet Claim nabestaanden hotelbrand Rebellen Nepal doden zes agenten Drie nullen af van claim rookster JLLet op de extra openingstijden!* J vrijdag 20 december 2002 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse regering wil eind januari een besluit nemen over een eventuele aanval op Irak. Dat heeft een hoge functionaris in Washington gisteren gezegd. De beslissing zou worden genomen na 27 januari, de dag dat het hoofd van de VN-wapeninspec- teurs, Blix, met een uitvoerig verslag komt over de medewer king van Irak aan de inspecties. Door te wachten tot eind janua- rikan Washington laten zien dat de Verenigde Staten de voor keur geven aan een internatio nale benadering. Bovendien is volgens militaire planners de periode van eind januari/begin februari om praktische redenen het geschiktst voor een invasie in Irak. Washington raakt er steeds meer van overtuigd dat het te gen eind volgende maand vol doende bewijsmateriaal heeft verzameld over 'wezenlijke schendingen' van VN-resoluties door het bewind van Saddam Hoessein om de andere leden van de Veiligheidsraad voor een militaire actie te winnen. Reso lutie 1441 van de V-raad bepaalt dat onjuiste of onvolledige in formatie van Irak over zijn wa penprogramma's een 'wezenlij ke schending' van de resolutie betekent. De raad kan naar aan leiding daarvan besluiten tot militair ingrijpen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Straw, die woensdag ernstige kritiek op het bewind in Bagdad leverde, onderstreepte gisteren dat Irak 'tot dusver' niet de VN-ver- plichtingen heeft geschonden. De Amerikanen voeren de druk op Bagdad op door steeds meer militairen naar de Golfregio te sturen, De militaire top heeft or ders gekregen om tot 50.000 manschappen in paraatheid te brengen voor een vertrek begin volgend jaar naar het gebied. Daar zijn al 60.000 Amerikaan se militairen gelegerd. Groot- Brittannië zal volgens Britse media binnen een maand 40.000 manschappen zenden. De Veiligheidsraad vergaderde gisteren achter gesloten deuren over het rapport dat Irak over zijn bewapening heeft ver schaft. Blix, die met directeur Al Baradei van het Internatio naal Atoomenergie Agentschap de raad toesprak, zei voor de bijeenkomst dat het stuk weinig nieuwe gegevens bevat. Er wor den amper wapens genoemd die niet al enkele jaren bekend wa ren. Al Baradei bevestigde dat. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Negroponte, heeft volgens diplomaten tijdens de bijeenkomst met Blix en Al Ba radei de gaten in de Amerikaan se lijst als 'wezenlijke schendin gen' betiteld. Syrië Syrië, één van de tien niet-per- manente leden van de raad, nam niet aan de vergadering deel. Het protesteerde zo tegen de 'discriminatie van de niet-per- manente leden'. Deze landen hebben deze week een gecensu reerde versie van het Iraakse rapport gekregen. Daarin zijn passages geschrapt waarin stof fen worden genoemd die bij de productie van massavernieti gingswapens kunnen worden gebruikt. Ook zijn de vermel dingen weggehaald van de bui tenlandse bedrijven die onder delen aan Irak zouden hebben geleverd. De vijf permanente le den van de raad (Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Rusland, China en Frankrijk) hebben wel het volledige rapport gekregen. ANP/RTR/DPA STRAATSBURG - Het Euro pees Parlement vraagt om de oprichting van een EU-kust- wacht, om sneller over de gren zen heen te kunnen reageren op rampen zoals met de olietanker Prestige. Ook dient er volgens het EP een Europese burgerbe- schermingte komen, die kan op treden bij grote internationale calamiteiten of natuurrampen. Verder wil het parlement dat havenautoriteiten de verplich ting krijgen schepen in nood toe te laten. Een compensatiefonds voor getroffen havens moet de kosten van die opvang betalen. De Europese Commissie en EU- lidstaten moeten nog instem men met deze voorstellen van de groene en liberale fracties, die gisteren in Straatsburg door een grote meerderheid van de EP- leden werden overgenomen. Europees Commissaris De Pala- cio voor Transport werkt al aan nogs trengere regelsondermeer voor havenautoriteiten. ANP ANKARA - De Turkse president Sezer heeft gisteren een veto uitgesproken over de mogelijke terugkeer van Erdogan in het parlement. Erdogan mag zich niet verkiesbaar stellen voor een zetel omdat hij wegens isla mitische opruiing is veroor deeld. De volksvertegenwoordiging, waarin Erclogans AK-partij de absolute meerderheid heeft na de verkiezingszege van vorige maand, nam kort geleden een grondwetswijziging aan waaxrin de mogelijke terugkeer van Er dogan in het parlement was opgenomen. Hij had mogen meedoen in een district waar komend jaar tussentijdse ver kiezingen worden gehouden. Sezer zegt echter dat het niet de bedoeling is de grondwet te ver- anderen ten behoeve van één persoon. RTR/AFP TRIER - Een Duitse dakloze man heeft bijna een moord be gaan voor een warm bed. Hij sneed een vrouw op klaarlichte dag in de hals om in de gevange nis opgesloten te worden, zo maakte de politie van het Duitse Trier gisteren bekend. De vrouw hield slechts opper vlakkige verwondingen over aan de ontmoeting met de 19-ja- rige dader. Volgens een arts die het slachtoffer achteraf behan delde, behoedden haar jas en sjaal haar voor ergere verwon dingen. ,,Als motief verklaarde de 19- jarige dat hij geen thuis had en wanhopig in de gevangenis pro beerde te komen", aldus het Openbaar Ministerie in Trier. De man kreeg uiteindelijk zijn zin, Hij moet een psychiatrisch onderzoek onder-gaan in het zie kenhuis van de gevangenis, al dus het OM. DPA Cambodjanen verdringen zich in Phnom Penh langs de route van de stoet die de resten van Boeddha overbrengt naar een andere tempel. foto Andy Eames/AP van onze redactie buitenland OUDONG - De Cambodjaanse koning Norodom Si hanouk heeft gisteren in het bijzijn van bijna een mil joen mensen de overblijfselen van Boeddha overge bracht van een oude stoepa (tempel) in een rumoerige wijk in Phnom Penh naar een nieuw onderkomen in de voormalige hoofdstad Oudong. De ceremonie bracht een recordaantal mensen op de been. ,,Ik wilde dit absoluuut niet missen. Dit is de laatste keer dat we de overblijf selen van Boeddha hier kunnen zien", zei een 64-jarige vrouw uit Phnom Penh. Langs de route waar het rijk versierde konvooi langskwam hadden zich vele duizenden mensen ver zameld, gelovigen uit. het hele land en boeddhistische monniken, geldeed in hun traditionele rood-gele ge waad. Overal werd wierook gebrand en hielden mensen lo tusbloemen in hun handen. De gouden urn, waarin de as, botten en tanden van Boeddha zouden zitten, werd op een praalwagen overgebracht naar een nieuwe stoepa op een heuvel in Oudong, 45 kilometer ten noorden van Phnom Penh. De relikwieën moeten boven de omgeving uittorenen, verklaarde koning Sihanouk in zijn rede. „Zij moeten van een afstand zichtbaar zijn en geplaatst worden in een omgeving die vrij is van onx-einheden." Ongeveer 95 procent van de elf miljoen inwoners van Cambodja is boeddhistisch. AP DEN IIAAG - Een nog onbeken de dader heeft gisteren een zelf moordaanslag gepleegd voor de poort van het Duits-Nederland se basiskamp 'Warehouse' van de internationale veiligheids macht Isaf in de Afghaanse hoofdstad Kaboel. De dader kwam om het leven en twee Af ghaanse tolken raakten ge wond. Onder de militairen vie len geen slachtoffers. De dader kwam om het leven toen de handgranaat in zijn hand explodeerde. Op dat mo ment waren vier Duitse militai reninde buurt. Volgens de Duitse minister van Defensie Struck is er geen reden om de veiligheidsmaati-egelen te verschei-pen. Ook het Neder landse ministerie van Defensie ziet geen reden om de procedu res aan te passen. De manschap pen weten dat dit kan gebeuren en zijn daar op voorbereid, al dus een woordvoerder-. Er zijn 240 Nederlandse militai ren in het basiskamp. In februa- ri neemt Duitsland samen met Nederdand het Isaf-commando over. Het aantal Nederlandse militairen wordt dan met vier honderd uitgebreid. ANP (Advertentie) WMK. Awa£óteti; en jrsewice MOLENWATER 137 MIDDELBURG TELEFOON 0118 613338 WWW.VANLEERZEM.NL door Peter van Nuijsenburq SEOUL - De Zuid-Koreaanse kiezers hebben gisteren Roh Moo Hyun tot president geko zen. De kandidaat van de pro gressieve Millennium Democra tie Party (MDP) versloeg met miniem verschil zijn rivaal Lee Hoi Chang van de conservatieve Grand National Party (GNP). Roh volgt in februari de huidige president Kim Dae Jung (ook MDP) op, wiens ambtstermijn door de grondwet tot een perio de van 5 jaar werd beperkt. De verkiezingen waren uitgelo pen op een nek-aan-nekrace, waai-bij Roh zijn rivaal uitein delijk met neuslengte (48,5 te gen 47 procent) klopte. Of schoon de verkiezingen als de spannendste en belangrijkste sinds de invoering van de demo cratie in 1987 werden be schouwd, was de opkomst laag: slechts 70 procent van de kie zers ging naar de stembus. Roh's overwinning betekent dat de omstreden ontspanningspo- litiek tegenover het stalinisti sche Noox'd-Korea, het grote wapenfeit van Kim, zal wox-den voortgezet. Waarnemers ver wachten ook een stroevex~e rela tie tussen Seoul en Washington. Roh heeft tijdens de campagne hei'haaldelijk laten weten een onafhankelijker koers van Was hington te willen vax-en. De VS hebben sinds de burgex-oorlog tussen noord en zuid (1950-'53) een grote troepenmacht, nu 37.000 manschappen, in Zuid- Korea gelegerd. Roh moest aan de vooravond van de verkiezingen nog een te genslag vex*werken toen zijn bondgenoot Chung Mong Joon zich van hem afkeerde. Chung die aanvankelijk met een eigen lijst meedeed, had zich vorige maand ten gunste van Roh te ruggetrokken. Woensdag trok hij zijn steun in, nadat Roh had vex*klaard in een conflict tussen Noord-Korea en de VS niet automatisch de kant van Washington te zullen .kie zen. Voor Lee was het de tweede Advertentie domburg men's fashion vanaf zaterdag 21 december OP DE GEHELE COLLECTIE 50% KORTING 10% KASSAKORTING Ooststraat 2, tel. 0118-584303 krappe nedexdaag in vijf jaar. In 1997 moest hij KimDae Jung la ten voox-gaan. Een maand gele den leek hij nog een onaantast bare voorsprong in de peilingen te hebben opgebouwd. Jeugd De campagne werd beheerst door het beleid tegenover Noord-Koi'ea en, in de laatste fase, door een plotselinge uit barsting van anti-Amexrikanis- me. Dat laatste, het gevolg van de vrijspraak van twee Ameri kaanse militairen die bij een oe fening twee Koreaanse meisjes hadden doodgereden, speelde Roh in de kaaxri. Vooral de jon gere kiezers willen meer afstand van de VS. Daaxmaast vond zijn ontspan- ningspolitiek veel weerklank bij de jeugd. De oudere kiezers, die de burgeroorlog nog hebben meegemaakt, zagen meer in de harde lijn van Lee. Die wilde stopzetting van de hulp aan het noorden tot Pyongyang zijn Advertentie kernwapenprogramma op zou geven. Het Noord-Koreaanse x'egime had in oktober toegege ven dat het in strijd met alle ver dragen, kernwapens ontwik kelt. De binnenlandse onderwerpen speelden een ondergeschikte rol in de vexiuezingsstrxjd. Beide kandidaten hadden hun ver schillen in economisch beleid, dooi'gaans het belangrijkste thema, zo vex*watex-d, dat ze nog nauwelijks waarneembaar wa ren. GPD LONDEN - Gewapende agenten in burger gaan meevliegen in Britse vex'keersvliegtuigen. De Britse minister van Transport, Darling, heeft dat gisteren aangekondigd. De maatregel is een gevolg van de nieuwe veiligheidspolitiek sinds de aanslagen'van 11 september 2001 en niet speciaal van een bepaalde recente dreiging, zei Darling. Groot-Brittannië volgt met de gewapende agenten in passa giersvliegtuigen het voorbeeld van Israël, de VS, Australië en Duitsland. AFP/ANP MULTAN - Een 45-jarige Pakistaan is tot levenslang veroor deeld omdat hij een valse profeet heeft gevolgd. Een recht bank in Faisalabad legde Ahsan Azamtullah verder een boete op van 100.000 roepia's (ongeveer 1700 euro). Hij werd ver oordeeld omdat hij een volgeling was van de vorig jaar overle den Sardar Ahmed, die zichzelf tot profeet had uitgeroepen. In de islam is Mohammed de laatste profeet. De wet op de blasfemie in Pakistan, een islamitische staat, verbiedt het volgen van een andex-e profeet. De maximumstraf daax'op is de doodstraf. RTR MELBOURNE - Nabestaanden van vijftien slachtoffei's van een hotelbrand in Austi'alië in 2000, waarbij ook twee Neder landers omkwamen, eisen voor de rechtbank een schadever goeding. Dat hebben de advocaten van de families van elf slachtoffers gisteren in Melbourne bekendgemaakt. In juni 2000 kwamen in het Australische plaatsje Childers vijftien buitenlandse rugzaktoeristen om het leven door een brand in hun hotel, die was aangestoken door een Australi sche fruitplukker. De man kreeg dit jaar levenslang. De families spannen een proces aan tegen de staat Queens land, de gemeente Childers en de eigenaar van het hotel. Ze eiJ sen compensatie voor materiële en immateriële schade. RTR KATHMANDU - Maoïstische rebellen hebben in Nepal een aanval uitgevoerd op een politiepost en zes agenten gedood, hebben de autoriteiten gisteren gemeld. De rebellen bestormden in de nacht van woensdag op donder dag het politiebureau in het dorp Koilabash. Volgens een poli tiewoordvoerder is versterking naar het gebied gestuurd en heeft de politie de situatie onder controle. De rebellen namen in 1996 de wapens op met als doel het ko ningshuis te verdrijven en van Nepal een communistische staat te maken. Tot nu toe zijn daarbij zeker 7.000 mensen om gekomen, onder wie veel burgers. AP LOS ANGELES - Het Amerikaanse tabaksconcem Philip Morris hoeft geen 28 miljard dollar schadevergoeding te beta len aan een ex-rookster met longkanker Dat heeft een federale rechtbank in Los Angeles woensdag bepaaldVolgens de rechter is het toegekende bedrag 'buiten sporig' en moet de schadevergoeding worden verlaagd tot 28 miljoen dollar Een rechtbankjury kende het recordbedrag begin oktober toe aan de 64-jarige Betty Bullock, Niet eerder was een zo hoog bedrag toegewezen. Zij had de tabaksfabrikant exwan be schuldigd te hebben nagelaten op de gevaren van het roken te wijzen. Daardoor x-aakte ze aan tabak verslaafd. AFP doorCorde Horde BRUSSEL - De eurobiljetten en -munten worden nauwelijks nagemaakt door valsemunters. Dat concludeert de Europese Commissie in een gisteren ver schenen rapport over de stand van zaken na een jaar euro. De vervalsingen die zijn aangetrof fen, zijn bovendien 'amateuris tisch'. Volgens het rapport ontdekte de Europese Centrale Bank in de eerste helft van dit jaar 22.000 valse briefjes. Dat staat gelijk aan 7 procent van de 'oogst' in de jaren van voor de euro. De meeste (65 procent) van de valse bankjes zijn vijftigjes. Het x~ap- port schrijft de lage cijfers toe aan het feit dat de nieuwe biljet ten voorzien zijn van de nieuw ste technieken tegen namaken. Het rapport geeft aan dat de in troductie van de eurobiljetten en -munten begin dit jaar ook in alle andere opzichten een groot succes was. In een enquête zegt 93 procent van de burgers in eu rolanden geen problemen te hebben met het betalen met de nieuwe biljetten. Bij de munten is dat wat minder (69 procent). Tegelijk met het verschijnen van het rapport beveelt de Com missie, het dagelijks bestuur van de EU, aan om uiterlijk 30 juni te stoppen met dubbelprij- zen. In Nederland gebeurt dat nauwelijks nog, maar in veel an dere landen staan de prijzen in de oude munteenheid nog over al vermeld. Daardoor wennen de burgers nooit aan de euro, denkt de Commissie. Gemiddeld 42 procent van de burgers denkt al helemaal in eu ro en 32 procent rekent nog hoofdzakelijk in de oude munt eenheid; de rest zit er tussenin. In Duitsland zijn ze het minst gewend aan de euro: daar rekent slechts 30 procent in euro. De Duitsers hebben ook de meeste twijfels. Waar gemid deld 50 procent van de bewo ners van eurolanden blij is met de euro (in Nederland bijna 60 procent)blij ft het percentage in Duitsland steken op 28 procent. Dat komt mede door de ver meende prijsopdrijvingen. Het rapport meldt dat de extra in flatie door de euro beperkt is tot 0,2 procentpunt. ANP Advertentie Advertentie Kogelbiefstuk per 500 gram QSS Zondag 22 december open: kijk voor adressen en openingstijden op www.konmar.nl of bel gratis mei de Konmar Klantenservice 0800-0809, Prijswijzigingen, zetfouten en/of drukfouten voorbehouden. Bij Konmar kan't.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5