Stille nachtveilige nacht PZC Dierbare spullen grondstof voor kunstenaars 12 Donatie voor de Molukken Rondleidingen in Muzeeum Brandveiligheid lezers schrijven kunst cultuur Bouwfraude Stadswacht I Stadswachten II Mobieltjes Horeca Achterlijk Hansweert vrijdag 20 december 2002 OOST-SOUBUItG - Hel Moluks centrum Mae Uku en de stich ting Maluku uit Oost-Souburg hebben vorige week 4500 euro geschonken aan vertegenwoor digers van de Nederlandse stichting Horizon en de op de Molukken gevestigde organisa tie Baileo Maluku. Dit bedrag is opgehaald bij het Midzomerfeest in de gemeente Vlissingen. De donatie is be stemd voor een herstelplaat voor becaks (fietstaxi's) en ojeks (motortaxi's). Ook is er 1600 eu ro gestuurd naar de Nederland se zuster Francesco Moens in de stad Ambon. Het geld is be stemd voor vluchtelingenkam pen. VLISSINGEN - Het maritiem museum in Vlissingen houdt op beide kerstdagen rondleidingen om 14.00 en 15.00 uur. Aan elke rondleiding kunnen maximaal twintig personen meedoen. Ook wordt een door lopende diapresentatie getoond over de bouw van het Muzeeum Het museum is op beide dagen geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Advertentie GEWIJZIGDE OPENINGSTIJDEN! Middelburg Zo. 22/12 13 00 tot 17.00 uur Ma. 23/12 11.00 tot 21.00 uur Goes Vr. 20/12 koopavond Ma. 23/12 11.00 tot 21 00 uur Belde vestigingen zijn di. 24/12 vanaf 16 00 uur gesloten. Middelburg Goes L. Noordstr. 25 St Adnaanstr. 8 door Maurits Sep Kerstmis. Doorgaans halflege ker ken puilen nu wel uit. Mensen staan, zitten op trapjes. Geen kerst zon der mis. En dan het liefst de nacht dienst. De samenzang, de warmte, de sfeer. Groenrode versieringen, bran dende kaarsen. Een mooi gezicht maar, waarschuwt een speciale commissie van 22 kerkgenootschappen, vergeet de veiligheid niet. Volendam cafébrand ramp. Twee jaar later zijn ook de kerken zich be wust van hun verantwoordelijkheid de heilige nacht ook een veilige nacht te laten zijn. Vier pagina's vol veiligheids instructies dienen de plaatstelijke kerkbesturen van gemeenten en paro chies tot advies. De instructies zijn te vinden op ioww.sowkerken.nl en www.katlxolieknederland.nl. Tips over nooduitgangen, kerstbomen en kaar sen. Elke kerk een kerstboom. Het mag. Maar zo'n boom is erg brandbaar. Im pregneren helpt niet, en dus oppert de commissie kerkelijke gebouwen het ge bruik van een niet makkelijk brandend type kunststof boom. André Poppe en Jo Wortman, vrijwilligers van de Sint Jacobskerk in Vlissingen, zien op in af grijzen. Nee, geen kunst! In de Sint Jacobskerk staat een negen meter hoge kerstboom, een echte. Drie mannen waren nodig om hem binnen te brengen. Van onder tot boven is hij be hangen met ballen; zilveren, rode, be schilderde. Geheel volgens de voor schriften is in de buurt geen kaars te bekennen. De verlichting xs, in tegen stelling tot de denneboom zelf, wel nep. De naalden vallen al. Teken van verdro ging. Vandaar het advies een boom met kluit te kopen, die in een grote kuip te zetten en de aarde goed nat te houden. Nat hout brandt minder snel. Maar Poppe en Wortman maken zich geen zorgen. Er komt geen vlammetje in de buurt. En omvallen zal de boom even min. Een andere vrijwilliger heeft de Kerstversiering aan de pilaren van de Sint Jacobskerk in Vlissingen. foto Ruben Oreel den met stevige bouten vastgezet op een houten frame. „Als die omvalt, valt de hele kerk om", grapt Poppe. Het is trouwens de enige boom die er staat. Met een andere waarschuwing hoeven zij dus geen rekening te houden. Worden er meer bomen gezet, dan moe ten ze onderling op een afstand staan die gelijk is aan drie keer de lengte van de grootste. Vallen twee bomen om, dan nog zullen ze elkaar niet raken. De Sint Jacobskerk is niet uitbundig versierd. Kerststukken staan bij of hangen aan pilaren. Boven het koor hangt een krans van kersttakken. Met zowaar enkele kaarsen erop. „Oei, zou dat mogen?" vraagt Wortman. Hij heeft geen idee. Waarschijnlijk niet. Voor kransen zal vast en zeker hetzelfde gel den als voor bomen: geen brandende kaarsen! Kandelaars Kaarsen moeten op kandelaars staan, stevige, niet van hout of plastic. Poppe wijst op de koperen en zilveren kande laars in de kerk. Geen probleem dus.- In geval van brand kunnen kerkgan gers de Vlissingse kerk langs zes uit gangen verlaten. Boven elke deur hangt een groen verlicht kastje met een vluch tend mannetje. De deuren draaien naar buiten toe open. Sinds twee jaar pas trouwens. Vroeger draaiden ze naar binnen, maar na de ramp in Volendam is dat veranderd, legt Wortman uit. De Sint Jacobskerk wordt namelijk ook gebruikt als concertzaal en staat dus onder toezicht van de brandweer. Hoe breder de uitgangenhoe meer ga s- ten in de ruimte mogen. Gaat het mis, dan kunnen veel mensen tegelijk naar buiten. Poppe verwacht op kerstavond een overvolle kerk. Bij gewone diensten zitten er ruim tweehonderd mensen binnen, bij de nachtviering meestal te gen de negenhonderd. Dan moeten mensen zelfs blijven staan. Maar ieder een die binnen wilis van harte welkom „Je kunt het toch niet maken om als kerk mensen buiten te sluiten! Dat is ook niet nodig. Een kerk is een hoog gebouw; rook stijgt op en dus is een kerk al ontruimd voordat de rook voor echte problemen zorgt, zegt Krijn Hamelink van de stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg. Bij kroegen is dat een heel ander verhaal. „Dat was ook hét probleem in Volen dam. Veel rook in een lage ruimte." De stadsgewestelijke brandweer heeft vorige week alle drukbezochte winkels en cafés van Middelburg gecontroleerd, deze week die in Vlissingen. Nergens zijn gevaarlijke versieringen aange troffen. Maar in kerken zijn ze niet ge weest. „Ik moet eerlijk bekennen dat we dat niet op ons programma hebben. Terwijl we eigenlijk overal zouden moeten controleren. Er mag geen ver schil zijn tussen kroeg en kerk. Ik denk dat ik er toch nog werk van ga maken." Kathedraal Hamelink zelf gaat op kerstavond naai de nachtdienst inde Petruskerk in Vlis singen. Hij twijfelt er niet aan dat hij onwillekeurig op de brandveiligheid zal letten; beroepsdeformatie. De pre ventiespecialist van de brandweer heeft er vaker last van. Vorig jaar be zocht hij de Sint Jan, de kathedraal van Den Bosch. Daar is elk jaar een levende kerststal te bezichtigen. In afwijking van de richtlijnen stonden daar wel meerdere kerstbomen bij elkaar, zag hij. „Maar daar gaf het weer niet, want je mocht er toch niet dichtbij komen." Veiligheid, benadrukt Hamelink, is al lereerst een kwestie van gezond ver stand. „En ik ga ervan uit dat predikan ten en kosters geen gekke dingen doen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is traditie dal de Zeeuwse Kunstkring ge durende de jaarwisseling de beschikking heeft over de Vleeshal in Middelburg. Dus be gint vandaag de tentoonstelling Wisselwerking. Niet alleen is die allerminst traditioneel, de kun stenaars van de kunstkring - zestien van hen tonen nieuw werk - presenteren zich meer dan ooit als een hechte club. Aan alles is te merken dat de ex positie met zorg is voorbereid. Voor de inrichting is gebruik ge maakt van de panelen waarop afgelopen zomer in Brugge de 100 Zeeuwse Portretten zijn tentoongesteld. Bovendien heeft het VSB-fonds meebe taald aan de vitrines die essenti eel zijn in de opzet van de ten toonstelling. Het glazen deel ervan (geplaatst op een zuil) is precies even groot als de karton nen doos waarmee het project voor elk van de kunstenaars een jaar geleden begon. Toen heeft iedereen namelijk in een doos een aantal dierbare voorwerpen gestopt. Objecten die hen als kunstenaar inspire ren. De ingepakte dozen werden onder de zestien deelnemende kunstenaars verdeeld. Iedereen had vervolgens een jaar de tijd om zich te laten inspireren door de voorwerpen van een ander Het resultaat is nu te zien. De Vleeshal is opgedeeld in zestien eilandjes, elk bestaande uit een vitrine met de voorwerpen en een tentoonstellingswand met daarop of daarvoor de kunst werken die op die voorwerpen zijn geïnspireerd Het idee blijkt bijzonder vruchtbaar. Een jaar lang heb ben de kunstenaars aangekeken tegen voorwerpen die nauw ver bonden zij n met de gedachtewe reld - en dus het werk - van collega's uit de Zeeuwse Kunst kring. Ze werden gedwongen daar iets mee te doen, en zich dus bezig te houden met dingen waar ze anders nooit waren opgekomen, terwijl ze tegelij kertijd als kunstenaar trouw wilden blijven aan hun eigen uitgangspunten. Pop art Een goed voorbeeld is het werk dat Christel Wijland heeft ge maakt naar aanleiding van het boek 'De Ovidiusmetamorpho- sen' dat Rijnhard Schregardus in zijn doos had gestopt Schre gardus richt zich met zijn schil derijen op de mythologie is een fc' Christel Wijland maakte gebruik van de computer. foto's Lex de Meester Beelden van Marie-Louise Kommers. stijl die aansluit bij de oudheid. Wijland sluit in haar werk aan bij recente stromingen als pop art en conceptuele kunst. Ze heeft dit contrast nog bena drukt door ditmaal te kiezen voor de computer als medium. Op een beeldscherm is te zien hoe ze beelden uit schilderijen van Schregardus heeft gemani puleerd. Letterlijke metamor fosen, dus. De computerkunst heeft haar weer geïnspireerd tot een abstract schilderij waarop in de marge nog het werk van Schregardus aanwezig is. Cobi Boone heeft zich laten in spireren door een aantal voor werpen van Miems van Citters, waaronder een ruim veertig jaar geleden gemaakt kleitablet met ganzen erop, een herdersstaf en een lapje stof van een kinder jurkje. Het resultaat: drie kleu rige ganzen en een in albast ge hakte kudde schapen - beide flink geabstraheerd - en een lichtvoetig beeld van een fi guurtje met vlieger, symbool van een gelukkige jeugd. „Door de voorwerpen was ik gedwon gen figuratief te gaan werken", zegt Boone. „Anders werk ik al tijd abstract." Schilder Giel Louws heeft zich met een serie foto's en kleine kunstwerken de geschiedenis van Marja de Lange toegeëi gend. Op elk van de foto's is hij aan het werk gegaan met een van de kleine voorwerpen, die allemaal verbonden zijn met zeer persoonlijke herinneringen van De Lange. Beeldhouwer Gerda Rutters moest zich zien te verhouden tot de wereld van schilder Christel Wijland. Uit het werk van Wijland heeft ze het thema van de moderne con sumptie opgepikt, en het ken merkende kleurgebruik. Dat heeft ze verenigd in een beeld dat zowel plat als ruimtelijk is: een pallet. Ze heeft twee pallets gecombineerd tot een soort ode aan Wijland, maar een derde met gips behandeld en daar door naar haar eigen (beeld- houw)werk toegetrokken Zo worden op zestien kunstei landjes verbanden gelegd of juist contrasten benadrukt, uit eenlopende genres en materia len verenigd en persoonlijke en artistieke ideeën aan een inter pretatie onderworpen. Telkens op een verrassende, toeganke lijke maar ook diepzinnige wij ze en in een strenge vorm die eenheid schept in de diversiteit die zestien kunstenaars van na ture aanleveren. Terecht hangt aan de ingang een schilderij waarin Marja de Lange de deel nemende kunstenaars heeft ge portretteerd als onderdelen van een samenhangend geheel. „De kracht van dit project is dat we als individuele kunstenaars verbanden met elkaar aan- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. gaan", verklaart Louws. „Op deze tentoonstelling doet niet ieder zijn eigen dingetje." Wisselwerking is een expositie waar de bezoeker de tijd vergeet en blijft ronddwalen. Vanmiddag opent schrijfster Johan na Kruit om 17 uur de expositie in de Vleeshal waaraan de volgende kun stenaars meedoen: Els van Baarle, Cobi Boone, Anne Breel, Miems van Citters, Leen van Dllivendijk, Sas- kia Eggink, Adri Geelhoed, André Kappert, Marie-Louise Kommers, Marja de Lange, Giel Louws, Renée Mink, Gerda Rutiers, Rijnhard Schregardus. Fransje van de Sivan en Christel Wijland. Te zien t/m 5 jan, open dagelijks van 11-17 uur, eerste kertsdag en nieuwjaarsdag van 12-17 uur Bij de grote bouwbedrijven van de werkgeversvereniging AVBB was frauderen was vanzelfspre kend (PZC, 13-12). In verband hiermee kan de vraag worden gesteld hoe de situatie is bij de werkgeversvereniging van de kleinere bouwbedrijven, het NVOB. Het aantal bedrijven dat nu in beeld is bij de NMa duidt aan, dat het niet alleen om grote bedrijven gaat. Zeker is dat als de aanbeveling van de commis sie om de Raad van Arbitrage af te schaffen wordt uitgevoerd, alle categoriën van bouwbedrij ven te maken krijgen met de re sultaten van het gedegen onder zoekwerk van de commissie. De Raad van Arbitrage moet ook worden aangepast omdat de lijst van arbiters van januari 2001 de namen weergeeft van 67 leden waarvan 32 directeur zijn van een bouwbedrijf en 31 ar chitect of raadgevend ingeni eur. Het gros van de arbiters is min of meer afhankelijk van de bouwnijverheid. Vertegen woordigers van bouwopdracht gevers zoals bijvoorbeeld van Vereniging Eigen Huis of Con sumentenbond komen niet op de lijst voor. Eerdere uitspraken in geschillen door de Raad van Arbitrage zijn niet bindend. Elk geschil kan opnieuw worden be slecht door de individuele be slissing van de arbiter. Ook is vonnis gewezen door een arbiter als voormalig lid van het dage lijks bestuur van het NVOB te genover een regiovoorzitter van het NVOB. Het afschaffen van de Raad van Arbitrage heeft grote betekenis voor de Unifor me Administratieve Voorwaar den. Ook een goed voorstel van de commissie is om bij eenvou dig werk zoals woningbouw de laagste prijs als gunningscrite rium te nemen. Rekenvergoe- dingen zijn hiervoor misplaatst. U. Bakema A van Dalsumlaan 11 Vlissingen Hoewel de politiek en de bur gers steeds meer gaan vinden dat stadswachten meer be voegdheden moeten gaan krij gen, blijft hoofdcommissaris Goudswaard hier faliekant te gen (PZC, 17-12). Men hoort de politie steeds maar weer roepen dat men prioriteiten moet stel len en dat veel werk daarom blijft liggen. Dit zijn wel de za ken waaraan burgers zich het meest storen. Voorbeelden hier van zijn verkeersovertredingen, rommel op straat gooien, hon den die overal hun behoefte doen. Door de prioriteiten die Goudswaard zijn korps oplegt wordt tegen dit soort zaken nog nauwelijks opgetreden. Mij lijkt het daarom wel verstandig stadswachten meer bevoegdhe den te gaan geven zodat het werk dat door de politie nauwe lijks gedaan wordt weer wel wordt opgepakt. Wel onder schrijf ik dat er aan eisenbetref- fende opleiding voldaan moet worden. A.R. Mohr, Van Kamebeekstraat 13, Goes F. Goudswaard, de nieuwe korpschef van de politie durft nogal met zijn uitspraak 'Ik wens niet staande gehouden te worden door een burger met een pak'. In feite geeft hij aan boven de burgers te staan. Hij is waar schijnlijk de slogan "die pet past ons allemaal" vergeten. Naar mijn mening is dit niet de positie die een korpschef in zou moeten nemen. Bovendien zou Goudswaard zich eens moeten verdiepen in de publieke opinie en zijn horizon moeten verbre den, om dan vervolgens een eind te maken aan de agent die door het publiek het meest gezien wordt, rokend aan de binnenzij de van surveillancewagen of kantoor in plaats van buiten tussen de mensen. Zolang hij hier geen oplossing voor heeft zal de roep om meer bevoegdhe den voor stadswachten/toe zichthouders vanuit het publiek blijven bestaan. B. Maas MD de Grootstraat 29 Goes afzichtelijk wordt beschreven. Afzichtelijk? Nou ja zeg. Wij verhuizen binnenkort naar een prachtige Brede School, maar verlaten met pijn in ons hart dit heerlijke gebouw waar het goed toeven was. Ik ben al zeventien jaar werkzaam als leidster op deze peuterspeelzaal, waarvan elf jaar in dit gebouw en ik ben altijd trots geweest op dit mooie plekje. Zo zie je maar, waarde een trots op is, wordt door een ander als afzichtelijk ervaren, Laat ik het er maar op houden dat de schrijver Hansweert be zocht tijdens de vorstperiode En met zo'n snijdende noord oosten wind is het beeld wat vertroebeld, zullen we maar denken. Juf Leny de Jongt peuterspeelzaal De Boefjes Kerklaanll Hansweert In de PZC van 18 december stond een bericht met als titel 'Ouderen worstelen met mo bieltjes'. Als oud ergonomisch ontwerper weet ik wat ze onder vinden met de veel te kleine toetsenbordjes. Een toetsen bord met 12 toetsen dient mini maal 4 bij 4 cm te zijn en niet 3 bij 3 cm zoals alle 'moderne'mo bieltjes hebben. Vooral de tren dy modellen van Nokia zijn wanstaltig. Het enige nieuwe aan de apparaten is de kleur en de veel te kleine schermpjes. Als ze werkelijk iets nieuws zouden willen brengen dan zou dat een mobieltje met spraakherken ning moeten zijn. Ook het ver sturen van SMS-jes is een hei dens karwei. E-mail intoetsen gaat 10 maal sneller. Vergelijk de telegrafist op de Titanic: die deed het zelfs in 1912 al 6 keer sneller met Morse telegrafie. H. Wolten Nieuwe Vlissingseweg 10H Middelburg In de PZC van 12 december) staat weer een artikel over de 'absurde' gemiddelde prijsstij ging in de horeca van 6,3 pro cent. Ook ik als kroegbaas (ze- ven jaar) moet mezelf regelma-1 tig verdedigen als het over 'ho reca' gaat. Er zijn zeker collega's die het bont gemaakt hebben na I de invoering van de euro, maar er zijn er ook velen die normaal gebleven zijn. Iedereen is wij om uit te maken waar hij zijn euro's aan opmaakt (metuitzon dering van belastingen). Op 1 januari volgt de volgende, door de overheid opgelegde/prijsver hoging op sterke drank, dus ik kan mijn borst weer natmaken. Klagen in de kroeg mag natuur lijk altijd, net als in de media. Maar mag het iets genuanceer der. Als de gemeentelijke belas tingen ieder jaar hooguit zes procent stijgen mogen we met z'n allen in onze handen wrij ven. Geert Meijering Eetcafé Michieltje Beursplein 1 Vlissingen Volgens sommige lieden is de is lam een achterlijke cultuur. Als humanist respecteer ik ieders geloof en levensovertuiging Geen respect heb ik voor men sen - helaas zijn dit bijna altijd jonge mannen - die hun afkeer van de islam laten blijken door de dieren van de heer Haselhoef in Krabbenclijke te mishande len. Dat is pas achterlijk en laf gedrag (PZC, 16-12). Als je het niet eens bent met iemands overtuiging hebben wij in dil land heel veel mogelijkheden om dit op geweldloze wijze ie tonen. Maar blijf met je handen van onschuldige dieren af. Martha Blorr. Heernisseweg Ti Goes Advertentie 9 Rob Paardekam had wel een erg zwarte bril op toen hij een rond je Hansweert deed (PZC 14-12). Er zijn problemen in Hans weert. Dat valt niet te ontken nen Maar er wordt ook hard ge werkt op allerlei gebied. Veel mensen zijn aan het werk zodat Hansweert weer een fijne plaats wordt om te wonen. Geeft het een kans! Persoonlijk ben ik verbaasd als ik lees dat het ge bouw van de peuterspeelzaal als tde'\aQe<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40