Beroep OM in terreurzaak Benoeming burgemeester nieuwe stijl een rommeltje beroo Debat beveiliging in milde stemming w opruiming Fondsen voor pensioenen minder rood Simons voorzitter kunstfonds Onderzoek Vaatstra gaat verder Campagne zonnebrand wintersport Franse krant bezorgd over vrijspraken in Rotterdam Flitspalen mogen weg van minister Eerste hulp brandweer verboden Probleemjeugd levensgevaarlijk in het verkeer Dienstfietsen ambtenaren Premier vraagt om onderzoek Bomhoff niet gebruikt Fortuyn eindigt Kennis over te water raken in auto achterhaald NIJMEGEN - Van de bij na duizend Nederlandse pensioenfondsen hadden er begin deze maand naar eigen opgave 138 een on voldoende dekkings graad. Dat zijn er minder dan eerder door de Pensi oen- en Verzekeringska mer PVK was voorzien. Dat blijkt uit een rappor tage van de PVK die demissionair staatssecre taris Rutte van Sociale Zaken gisteren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Volgens de toe zichthouder heeft een aantal grote fondsen bete re beleggingsresultaten behaald dan gedacht. En kele zwakkere fondsen hebben de risico's ver kleind. Dit draagt ertoe bij dat de situatie van de fondsen beter is dan met eerdere berekeningen kon worden voorzien. Pensioenfondsen moeten over zoveel vermogen be schikken dat zij in één keer aan al hun toekom stige verplichtingen kun nen voldoen. Ook moeten ze buffers aanhouden om tegenvallers op te vangen. De daling van de aande lenkoersen bedroeg vol gens de PVK 30 procent ten opzichte van 1 januari 2002. De waakhond had eerder aangegeven dat bij een daling van de AEX van 20 procent de onder dekking 2 miljard euro zou bedragen en bij een daüng van 40 procent 23 miljard. Bij een daling van 30 procent hoort volgens die, naar de huidige in zichten te pessimistische berekening, een tekort van 8 miljard euro. In totaal bedraagt de on derdekking ongeveer 2 miljard euro, gelijk aan 0,5 procent van het ver mogen van alle pensioen fondsen. Van de 138 fond sen die te krap bij kas zijn, hadden er 81 een dek kingsgraad tussen de 100 en 105 procent. GPD vrijdag 20 december 2002 DEN HAAG - Voormalig staatssecretaris en wethouder Hans Simons is benoemd tot voorzitter van het Fonds voor Ama teurkunst en Podiumkunsten. De organisatie heeft dat giste ren bekendgemaakt. Simons was staatssecretaris voor Volksgezondheid en gedu rende twee periodes wethouder in Rotterdam. Hij is nu voor zittervan het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn. Zijn benoeming bij het kunstfonds is 1 december ingegaan. ANP LEEUWARDEN - Het onderzoeksteam dat zich sinds mei 2002 bezighoudt met de moord op Marianne Vaatstra, mag doorwerken. Het onderzoek stopt volgens het Openbaar Ministerie uiter lijk op 1 juli. Oorspronkelijk zou het onderzoeksteam op 1 ja nuari ontbonden wordenVolgens het OM is er meer tij d nodig om tips na te trekken en mensen te horen. Marianne Vaatstra werd in april 1999 verkracht en vermoord in een weiland in Veen klooster. ANP Ruim voor de incheckbalies op Schiphol wordt de bagage gecontroleerd. Het is een van de anti-terreurmaatregelen die op de luchthaven zijn genomen, foto Koen Suyk/AN P AMSTERDAM - Een op de drié jonge wintersporters gebruikt zelden of nooit zonnebrandcrème. Jongeren denken bij risico's op huidkanker vooral aan de zo mervakantie. Daarom begon het Koningin Wilhelmina Fonds gisteren met de campagne Smeren is vet. In de bergen verbrandt de huid bijna twee keer sneller dan normaal. De UV-straling is daar ongeveer 30 procent sterker dan in ons land en sneeuw weerkaatst ongeveer 85 procent. Door de combinatie van zon en sneeuw verdubbelt het effect van UV-straling en neemt de kans op huidkanker toe. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de vrijspraak woensdag van vier vermeende terroristen. Dat heeft een woordvoerder van het OM in Rotterdam gisteren meegedeeld. De rechtbank in Rotterdam kwam tot vrijspraak omdat jus titie alleen op basis van infor matie van de toenmalige BVD, inmiddels AIVD, overging tot het aanhouden van de verdach ten en huiszoekingen. Volgens de rechtbank mag dat niet. De rechters vinden dat het OM eerst zelf onderzoek had moeten doen, voordat ze tot deze actie overging. Minister Donn er van Justitie er kende woensdag dat deze uit spraak het bestrijden van terro risme in Nederland onder druk zet. Hij overweegt de wet te wij zigen, als ook het hoger beroep in deze zaak leidt tot vrijspraak. Het is voor het OM daarom van groot belang de uitspraak van de rechtbank in Rotterdam van tafel te krijgen. Ook onderzoe ken tegen twee andere groepen vermeende terroristen zijn op basis van BVD informatie opge pakt. Deze zaken komen ook in het gedrang, als het vonnis van woensdag van kracht blijft. Europa De vrijspraak levert volgens de Franse krant Le Monde een ern stig probleem op voor Neder land en voor Europa. De zaak is ongetwijfeld onderwerp van ge sprek op de bijeenkomst van de ministers van Binnenlandse Za ken en Justitie van de vijftien EU-lidstaten in Brussel, en 'de genen die Nederland betichten van laksheid vinden hierin ze ker een nieuw argument', schreef Le Monde gisteren. De uitspraak om de verdachten van een beraamde aanslag op de Amerikaanse ambassade in Pa rijs op vrije voeten te stellen, is volgens de krant niet alleen een terechtwijzing van het OM, maar vooral van de politici in Den Haag. „Lang hebben die niet geloofd in een terroristische dreiging. Wettelijke instrumen ten zijn daarom niet op tijd aan gepast, ook al wijzen specialis ten Nederland al lang aan als een logistieke basis voor allerlei groeperingen", aldus Le Monde. Een gezamenlijke Europese aanpak van de strijd tegen ter reur is een noodzaak en het is opnieuw duidelijk dat die heel moeilijk van de grond is te krij gen, aldus Le Monde. Vijf EU- landen hebben een antiterreur wetgeving. Terroristische orga nisaties trekken zich dus terug in de tien overige, meent het blad. ANP DEN HAAG - De flitspalen langs de snelwegen kunnen weg als blijkt dat trajectcontrole met camera's goed werkt. Dat vindt LPF-minister De Boer (Verkeer) volgens zijn woord voerder. Trajectcontrole is eerlijker en veiliger dan de flitspaal, vindt De Boer. Automobilisten hebben nu de neiging plotseling op de rem te trappen als zij een flits of een paal zien. Bovendien is traject controle minder irritant, waardoor het makkelijker wordt ge accepteerd, verwacht de bewindsman. Op de A13 bij Overschie en de Al bij Deventer zijn al proeven met trajectcontrole. Hier hangen camera's boven de weg die de gemiddelde snelheid over een paar kilometer meten. ANP EINDHOVEN - De brandweer in Zuidoost-Brabant moet stoppen met een eerstehulpproject. Het ministerie van VWS vindt dat de eerste hulp alleen door opgeleid ambulanceper soneel en artsen mag worden verleend. De brandweer noemt de beslissing van het ministerie onbe grijpelijk. Het project begon in 2000 als proef in drie gemeen ten. Twee speciaal opgeleide brandweerlui rukken bij een melding gelijktijdig uit met de ambulance. Ze maken gebruik van een als brandweerwagen uitgeruste personenauto. Die is voorzien van middelen om eerste hulp te verlenen. De px-aktijk heeft uitgewezen dat de brandweex-eenheid ge middeld 4,5 minuut eerder ter plaatse is dan de ambulance. In die tijd verrichten de brandweerlieden de eerste levensred dende handelingen. ANP door Jeroen de Vreede DEN HAAG - Jongeren die pro blemen hebben op school, met alcohol, drugs en hun ouders, zijn levensgevaarlijk in het ver keer. Ze blijken veel vaker dan leeftijdgenoten betrokken bij dodelijke ongevallen. Voorlich tingscampagnes in het verkeer hebben bij deze jongeren alleen zin als ze ook op liun andere pro blemen worden aangesproken. Onderzoekers van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) concluderen dat na een studie onder 4400 jongeren tussen 10 en 16 jaar. Gewoonlijk wordt het hoge ongevallerxrisico onder jongex-en - 121 doden per jaar - toegeschreven aan onervaren heid en bravoure. De SWOV heeft nu voor het eerst de le vensstijl van gevaarlijke ver keersdeelnemers onderzocht. De onderzoekers merkten dat gevaarlijk verkeersgedrag, zo als rijden onder invloed op fiets of scooter, het niet dragen van een gordel of meerijden met een dronken bestuurder, vaker voorkomt bij jongeren die ook buiten het vex'keer riskant ge drag vertonen. De onderzoekers letten daarbij op alcoholge bruik, drugs, gokken en pesten en onderzochten de gezinssitua tie en de schoolprestaties. De aanleiding voor het onder zoek waren de aanhoudend ho ge ongevallencijfers onder jon geren. De onderzoekers wilden weten of elke jongere evenveel risico loopt, of dat riskant ge drag vooral bij een bepaalde gi'oep voorkomt. Dat laatste is dus het geval. Harde kern Echte problemen voorzien de onderzoekers vooral bij een 'harde kern' van 73 pubers uit de gx'oep van 4400, die voldoen aan alle risicokenmerken. Ze rijden met een slok op, dragen geen gordel en stappen in bij dronken bestuurders. De groep bleek ten opzichte van leeftijdgenoten minder goed te presteren op school, vijf keer zo vaak de eigen gezondheid 'niet zo gezond' te noemen en zich zes keer zo vaak als 'niet gelukkig' te omschrijven. Ze praten min der vaak met hun ouders over problemen en zeven van de tien hangen bijna dagelijks na school met vxüenden op straat. Hun ouders bleken vaker dan gemiddeld alcohol- en/of gok- problemen te hebben. GPD door Helma van den Berg UTRECHT - De nieuwe proce dure voor benoeming van bur gemeesters in Nederland is een 'rommeltje'. Elke gemeente kan de regels op eigen wijze inter preteren en er een 'potje van ma ken'. Dat zegt Hans Zuijdwijk, docent staats- en bestuursrecht aan de Vrije Universiteit. Vol gens hem is dat waarschijnlijk de reden waarom minister Rem- kes (Binnenlandse Zaken) deze week in Leiden ingreep in de burgemeestersbenoeming. Leiden had maar één kandidaat voorgedragen, in plaats van twee zoals in de nieuwe wet is vastgesteld. Leiden moet nu een nieuwe benoemingspx-ocedure beginnen. Zuijdwijk acht het niet denkbeeldig dat Remkes ook een stokje steekt voor de burgemeestersbenoemingen in Tiel en Maarssen, die elk even eens slechts één burgemeesters kandidaat hebben aangedra gen. „Het probleem van dit nieuwe systeem is, dat gemeen teraden tussen de regels door hun eigen keuzes naar voren kunnen schuiven", zegt Zuijd wijk. „En daarvoor is het niet bedoeld." Tot augustus vorig jaar werden bxxrgemeesters door de Kroon (de minister van Binnenlandse Zaken) benoemd. Na tien jaar touwtrekken over gekozen bur gemeesters (D66) en recht van voordracht van, het betrokken gemeentebestuur (PvdA) werd de wet gewijzigd. De burge meester wordt nog steeds door de Kroon benoemd. De gemeen teraad mag nu uit alle sollici tanten twee kandidaten voor- dx-agen en haar voorkeur kenbaar maken. Om de volgor de van voordracht te bepalen, kan de raad de hulp inroepen van de inwoners van de gemeen te door een referendum te hou den. Vlaardingen en Best heb bendat in het voorjaar gedaan. Het Leidse gemeentebestuur omzeilde het referendum, en daarbij de mening van het pu bliek, door maar één burge meesterskandidaat in Den Haag voor te dragen. Volgens Zuijdwijk zal Remkes daardoor het idee hebben gekregen dat er opzet in het spel was en het ge meentebestuur persé H. Groen als burgemeester wilde hebben. „Dat zou zijn ingrijpen goed kunnen verklaren." Deze week volgde Maarssen het voox-beeld van Leiden door, eveneens zon der x-eferendum, alleen H. van der Sluijs, nu bux-gemeester van Noordwijk, al kandidaat in Den Haag voor te dragen. Gisteren deed Tiel hetzelfde met de enige burgemeesterskandidaat S. de Vreeze. Met dit verschil dat Tiel wel twee kandidaten had uitge kozen, maar één van hen haakte af. De geplande volksraadple ging was daardoor overbodig geworden. Of Van der Sluijs en De Vreeze worden benoemd, of net als Groen opnieuw moeten solliciteren, is nu de vraag. De gemeentebesturen van Maax-s- sen en Tiel zien geen reden om de benoemingsvoordrachten in te trekken: „Wij wachten gewoon het antwoord van de minister af", melden de woordvoerders xxnaniem. Het ministerie houdt zich nog op de vlakte. „De benoeming is een zaak van de minister. Het wachten is op zijn besluit." Volgens Zuijdwijk bewijzen de perikelen rond de benoemingen dat de nieuwe procedure niet werkt. „Er moeten duidelijke keuzes worden gemaakt. Of de minister benoemt de burgemeester. Dat is niet zo democratisch, maar er wordt dan wel gekeken of zo'n persoon capabel is. Of we laten de burgers zelf kiezen en de kan didaten campagne voeren." GPD Nu al in de toptien bij een boekhandel in Rotterdam: naast de Erfenis van Astrix ligt Blinde Ambitie door Edouard Bomhoff. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Algemene Za ken van premier Balkenende heeft het Openbaar Ministerie gevraagd te onderzoeken of oud-mi nister Bomhoff (LPF) met zijn boek het ambtsge heim heeft geschonden. In het boek Blinde ambi tie, dat gisteren is verschenen, schrijft Bomhoff onder meer over discussies in de ministerraad. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gis teren naar buiten gebracht. Het ministerie van Algemene Zaken heeft de indruk dat Bomhoff het ambtsgeheim inderdaad heeft geschonden. Die indruk is versterkt door uitlatingen van Bomhoff zelf, aldus de RVD. De voormalige vice-premier erkende gisteren voor de radio dat hij uit de öxinisterraad heeft ge klapt om het publiek te kunnen informeren. Vol gens Bomhoff deden andere bewindslieden dat ook. Het ministerie heeft ook de landsadvocaat ge vraagd om naar de zaak te kijken. Hij zoekt uit of een bodemprocedure in verband met mogelijk on rechtmatig handelen van Bomhoff kans maakt. ANP pagina 4: Bomhoff spuwt gal DEN BOSCH - Veel ambtenaren op het Bossche provinciehuis wilden twee jaar geleden wel een gratis fiets, maar fietsen, ho maar. Het college van GS stelde de tweewielers destijds beschik baar om het ambtenarendom te bewegen met de fiets naar het werk te komen. Uit een nog lo pend onderzoek blijkt echter dat een groot deel van de ambte naren dat niet doet. Het fietsenplan was onderdeel van een veelomvattender ver voerplan. Wie een fiets wilde, moest schriftelijk beloven er el ke dag mee naar het provincie huis te komen. Ongeveer 450 ambtenaren deden mee. Uit tel lingen blijkt nu dat slechts een beperkt deel van hen daadwer kelijk op de fiets naar het werk komt. Wie de fiets niet meer gebruikt, moet zijn karretje voor het eind van het jaar inleveren, heeft het college van GS bepaald. Wie dat niet doet, wordt aangepakt. Het college beraadt zich nog op pas sende maatregelen, aldus de zegsman. ANP DEN HAAG - Automobilisten moeten betere voorlichting krij gen over hoe ze zich kunnen red den als ze met hun auto in het water terechtkomen. Dat heeft de Raad voor Trans portveiligheid gisteren geadvi seerd. Uit Nipo-onderzoek bleek dat veel mensen niet we ten wat ze moeten doen bij 'auto te water'. In Nederland over komt dat jaarlijks gemiddeld achthonderd bestuurders, van wie er dertig verdrinken. Volgens de raad moet de minis ter van Verkeer er sa men met or ganisaties als de ANWB voor zorgen dat automobilisten we ten dat ze via de zijruiten moe ten ontsnappen en een hamertje in de auto moeten hebben. Vooral ouderen wachten tot de auto is volgelopen met water voordat ze ontsnappen, omdat dit vroeger werd geadviseerd. Oudere auto's zinken vaak rechtop, en dan vormt zich een luchtbel onder het dak. Maar nieuwe auto's zinken met de neus naar beneden en hebben een andere dakconstructie waardoor geen luchtbel ont staat. ANP/GPD door Ap van den Berg en Ferdi Schrooten DEN HAAG - Het foutenfesti- val rond de beveiliging van Pim Fortuyn heeft gisteren geen po litieke slachtoffers geëist. Na urenlang gedelibereer bestond er uiteindelijk zelfs consensus. Mild, opvallend mild zelfs, oor deelden de meeste fractie woordvoerders gisteren over ex-minister De Vries. Natuur lijk, ook het PvdA-Kamerlid had eerder dit jaar als toenmalig bewindsman van Binnenlandse Zaken beslist niet foutloos ge opereerd waar het de beveili ging van Fortuyn betreft. Of be ter: het gebrek daaraan. Wat had De Vries dan fout ge daan? Hij was te afwachtend, concludeerde de commissie- Van den Haak. Hij droeg de vei ligheidsdienst AIVD (voorheen BVD) op een degelijke drei gingsanalyse te maken over de situatie rond Fortuyn. Eerst in maart, en ruim een maand later nog eens. Maar de grondige ana lyse bleef uit. Er kwam slechts een weinig zeggende medede ling, dat er niets ernstigs aan de hand was. Bloed vloeien Had De Vries daarmee verwijt baar gehandeld? LPF-voorman Herben vond van wel: „Hij heeft gefaald." Maar de anderen oor deelden minder meedogenloos: De Vries, alsook zijn opvolger Remkes (WD), waren welis waar maximaal politiek verant- woordelijk, maar daar hoefde geen bloed uit te vloeien. Zelfs de strenge oud-officier van justitie Teeven, fractievoor zitter van Leefbaar Nedexiand, hield een fluweelzacht requisi toir: ^Natuurlijk is de minister verantwoordelijk voor wat zijn ambtenaren doen of nalaten. Maar De Vries moet ook op ze kunnen vertrouwen. Ik vind dat wat er is misgegaan de minister moeilijk pei'soonlijk kwalijk kan worden genomen." De Vries woonde het debat stilzwijgend bij. Hij mocht niets zeggen. Het verwijt van de commissie- Van den Haak keerde steeds weer terug: De Vries was te af wachtend. Foxtuyn had be scherming moeten krijgen, stel de Van den Haak ook. Maar voegde eraan toe dat dat niet automatisch de moord had kun nen voox'komen. Benepen Had Remkes dan vreselijke fou ten gemaakt? Jazeker, maar al leen in het debat. Hij hield te na drukkelijk de AIVD uit de wind, die fors in de fout was gegaan door 'benepen' om te springen met 'beveiligingscriteria'. Daardoor was FoiTuyn per soonsbeveiliging onthouden. Die ook wat benepen opstelling van Remkes wekte irritatie bij alle fracties. Maar uiteindelijk zonder grote gevolgen. De slotconclusie van het lang durige Kamei'debat was uitein delijk voor kabinet en Kamer bevredigend: er is over een breed front geblundei'd, maar de aanbevelingen van de com missie-Van den Haak zullen met gezwinde spoed worden inge voerd. GPD (Advertentie JACOB JENSEN JEWELLERY Bel voor dichtstbijzijnde dealen 020-6794633 (tijdens kantooruren) Advertentie lange vorststraat goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3