PZC Wijkje Sluiskil tegen de vlakte DJ Cor Huiskamercafés sterven langzaam uit Vanavond 11 deu rloo 11 F 12 Sfeü- Eerste graafwerk multifunctioneel centrum Sluis Terneuzen werkt aan visie voor Braakmangebied Handel in gestolen auto's vanuit loods in Kapellebrug Asbest aangetroffen in voormalig pand garage Van de Ree APRÈS SKI deel II Sloop 36 verouderde huurwoningen Valente eerste vervanger van hoofdofficier Remmers voor Vrijstraat Sas KERSTfïRTIKELEN 50% KORTING BOUWMAN NATIONAAL met (Heho Coolio) zeeuwse almanak Recept ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 20 december 2002 rioorConny van Gremberghe SLUISKIL - De beul komt naar Sluiskil. De woningbouwcor poratie Clavis uit Terneuzen wil komend najaar beginnen met de sloop van het vooroorlogse wijkje ten zuiden van de dorps kerk. De 36 woningen aan de Veld-, Land- en Nieuwe Kerk straat, die dateren uit de jaren twintig, voldoen al lang niet meer aan de eisen van de tijd. Clavis-directeur E. van Exter: „Op het moment zijn we bezig om voor de mensen die nog in het wijkje wonen vervangende huisvesting te zoeken. Dat lukt redelijk. Voor veel oudere men senzijn we erin geslaagd om een geschikt ander onderkomen te vinden in het dorp. Ik denk dat we nu nog voor vijf, zes huur ders aan de slag moeten, maar dat gaat wel lukken." De sloop van de oude woningen is volgens Van Exter onont koombaar. „Kijk voor de men sen die er nog wonen en weinig eisen willen stellen aan zaken als wooncomfort zijn de huisjes misschien nog prima. We zaten overigens wel met het probleem dat als mensen vertrokken en huizen leeg kwamen staan ze erg moeilijk opnieuw te verhu ren bleken, omdat woningzoe kenden een ruime keus hadden uit betere, grotere woningen. Als de verhuurbaarheid een probleem wordt, dan moet je zoeken naar een oplossing. Re novatie is dat niet, daar zijn te oud en te klein voor. Reden voor ons als corporatie om te kiezen voor nieuwbouw", aldus Van Exter. De corporatie heeft inmiddels een plan opgesteld voor de bouw van zes twee-onder-éénkapwo- ningen aan de Veldstraat en twintig geschakelde woningen aan de andere twee straten. De Advertentie Een eigentijdse kijk op Wonen koopwoningen, want dat zullen het zijn, zullen niet al te duur zijn en met name geschikt zijn voor starters en kleine huishou dens. Volgens Van Exter heeft een lokaal marktonderzoek uit gewezen dat met name in Sluiskil behoorlijk wat belang stelling bestaat voor het nieuwe bouwplan. De corporatie-di recteur rekent er op dat komend najaar de planologische proce dures voor het plan zijn afge rond en dat dan ook de bouw vergunning kan worden verleend. De bouw van de nieu we woningen kan dan nog voor de winter van 2003 beginnen door Harold de Puysseleijr KAPELLEBRUG - De huurders van een gedeelte van de loods naast de Amax-superinarkt aan de Gentsevaart in Kapellebrug hielden zich bezig met de handel in gestolen auto's en auto-onderde len die bestemd waren voor Oost-Europa. De politie deed vorige week zaterdag in samen werking met justitie een inval in het deel van de voormalige textielfabriek. Verdachten zijn nog altijd niet aangehouden. Omdat de daders nog vrij rondlopen en de activiteiten in de loods mogelijk passen in een onderzoek van de Belgische politie en justitie, trad justitie niet eerder met informatie over de inval naar buiten, aldus woordvoerster E. Boot van het Openbaar Ministerie in Middel burg. De loods werd een dag voor de inval bij toeval door de politie ontdektNaast de tien gestolen au- to's, lagen daar vele auto-onderdelen en stond er ook een aantal gedemonteerde auto's. Wat de po litie aantrof, lijkt in ieder geval de conclusie te rechtvaardigen dat de loods werd gebruikt om de gestolen auto's tijdelijk te stallen zolang er nog geen koper is. Bovendien is aannemelijk dat in de loods ook van diefstal afkomstige auto's werden ontdaan van waardevolle onderdelen. Het Nederlandse onderzoek wordt voortgezet, waarbij nauw contact wordt onderhouden met de Belgische politie en justitie. Of er sprake is van een internationaal opererende bende autodieven moet uit dat onderzoek nog blijken. Bovendien is er ook nog geen exacte duidelijkheid over de aard en omvang van de criminele activiteiten in de loods. woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee Advertentie DOMBURG feestdagen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! De laatste pilsjes aan de bar van café Voorhout van Wies en Rosa Rook. foto Wim Kooyman door Sheila van Doorsselaer STEKENE - De traditionele bruine kroeg en de schattige huiskamercafés zijn een uitstervend soort. Er is er weer eentje minder als vanavond ook café Voorhout, in de gelijknamige wijk tus sen het Belgische Stekene en Kemzeke, voorgoed de deuren sluit. De stamgas ten, onder wie veel Zeeuws-Vlamingen, voelen zich ontheemd. De hechte Voor hout-club valt uit elkaar en kroegbaas Wies (69) en waardin Rosa (68) zullen zeer worden gemist. Wies en Rosa Rook namen café Voor hout over in juni 1968, de tijd dat drie pilsjes nog twintig frank kostten, een gulden. Het café op die plaats stond er echter al veel langer. Rosa meent dat het pand al zeker honderd jaar oud is, en dat kan, gezien de staat van het pand, best eens kloppen. De inrichting van Voorhout is even eenvoudig als apart. Een dambordvloer van gele en rode te gels, het plafond donkercrème geverfd (of was het eens wit?), donkerbruine schrootjes tegen de muur, een zelfge- metselde bar, een oude kachel aan de wand, mariabeeldjes, een oude koffie molen, en bierreclames aan de muur en de grote simpele stammtisch in het midden. Het negerbeeldje van de missie, wat on derdanig knikte als je er geld in deed, is al weg. De kleine man die eens een ezel mee bracht naar het café is weg en ook de man met één arm die elk jaar een pot pe kelharing kwam brengen is er niet meer. Achter schuifdeuren naast de bar ligt de dansvloer en vanuit het café kijk je zo in de keuken Het is de privékeuken van het echtpaar Rook, waar Rosa haar eigen soep kookt, maar niet te beroerd is een hongerige klant ook een kop te geven. Rosa voedt de hongerigen, laaft de dorstigen, maar kleedt ook de naak ten, bij wijze van spreken dan. Ze heeft zoveel kleding dat ze vaak wat weg geeft aan de vaste klanten. „Rosa is on ze tweede moeder", roept een vrouw aan de stamtafel. Mengelmoes Het stamgastenbestand is een mengel moes van Belgen en Zeeuws-Vlamin gen. Vooral coureurs weten er de weg naartoe makkelijk te vinden. Veel klan ten, meest mannen, komen er al zo'n dertig jaar. Toch zijn er ook veel vrou wen present. Het zijn diegenen die zich altijd afvroegen waar hun man toch al tijd uithing, en na één keer te zijn mee gegaan, voortaan ook bij de vaste kliek gingen horen. De gemiddelde leeftijd in Voorhout is behoorlijk hoog. De oudste klant zal, schat Rosa, 96 zijn. Rosa weet wel waarom zoveel Zeeuws-Vlamingen de grens overtrekken, op weg naar haar café:„Het is hier thuis voor hen." De klanten zelf weten het ook. „Waar vind je dit nog? Die sfeer, de gezellig heid? Er is hier nooit hommeles, een po litieke discussie wordt niet geschuwd, iedereen kent elkaar", zegt E. Verstrae- ten uit Clinge. Voetbalwedstrijden Ne- derland-België zijn in Voorhout altijd extra spannend. De 'Ollanders' tegen de Belgen en na de match wordt gebroe derlijk weer een pintje gedronken. Wies, van oorsprong Rotterdammer, (hoewel hij het Stekense dialect goed spreekt, met of zonder zijn gebit) kreeg dan altijd van de Zeeuwen een Neder- lande sjaal om. Rosa en Wies vinden het, samen met hun inwonende zoon Patrick, jammer dat het café dicht gaat, maar aan de an dere kant zouden nieuwe eigenaren het toch veranderen in een trendy bar of een eetcafé en dat zouden ze eeuwig zonde vinden. Voor de stamgasten is het nu de vraag waar ze elkaar weer zullen gaan ontmoeten. Annie Boon uit Sint Jansteen weet het nog echt niet, het is het gesprek van de dag, van de week, in Voorhout. Vanavond laten Wies en Rosa de tap letterlijk leeglopen. Het bier is gratis, alles moet op door René van Stee SLUIS - Wethouder J. Boogaard was gistermiddag zichtbaar op gelucht toen hij met behulp van een graafmachine de eerste grond verplaatste voor de bouw van het multifunctionele cen trum aan de Kloosterstraat in Sluis. Hij noemde realisatie van het gebouw, waarover al sinds 1985 wordt gepraat, het moei zaamste waar hij in zijn periode als wethouder mee te maken heeft gehad. Tijdens de voorbereidingspe riode van pakweg vier jaar moesten dan ook heel wat hob bels worden genomen. Dat kwam volgens Boogaard onder meer omdat er rekening moest worden gehouden met de wen sen van het grote aantal partici panten in het project. Daar naast was er in een later stadium een conflict met het bestuur van de katholieke school, een van de toekomstige gebruikers, dat aanvankelijk weigerde een bij drage van 150.000 in de kosten bij te dragen. Archeologisch on derzoek dreigde verdere vertra ging op te leveren, omdat er skeletten in de grond werden aangetroffen. Ook het schrappen door de pro vincie van een btw-constructie, die een voordeel zou opleveren van 367.000 euro, dreigde roet in het eten te gooien. Hierdoor zou er aanzienlijk op het ge bouw moeten worden bezui nigd. „Die kwestie is nagenoeg de we reld uit geholpen", aldus Boog aard. „De afkeuring volgde om dat de provincie betwijfelde of de constructie wel voldeed aan voorschriften van de ministe ries van Financiën en Binnen landse Zaken. We werden verplicht de constructie ter goedkeuring voor te leggen bij beide ministeries, maar die vra gen zich op hun beurt nu weer af Wethouder Boogaard beklimt een kraan voor de start van de bouw van het multifunctioneel centrum in Sluis. foto Camile Schelstraete waarom de provincie hierover zelf geen besluit heeft geno men." Het nieuwe gebouw komt naast de openbare Van Daleschool op het voormalige trainingsveld van de voetbalclub. De voorzie ning is naar verwachting in de cember 2003 gereed. Behalve aan de openbare en de katholie ke basisschool biedt het multi functioneel centrum onderdak aan een bibliotheek, en peuter speelzaal, een kinderdagver blijf, een dorpshuis, het kruis werk en een sportzaal De kosten van het project bedragen 5,5 miljoen euro. door René Hoonhorst HOEK - De gemeenteraad van Terneuzen moet over anderhalf jaar een nieuw Bestemmings plan Braakman kunnen vast stellen. Ambtenaren hebben sa men met onderzoeksbureau Route IV een tijdpad uitgestip peld om het ruimtegebruik en de functies in en het Vakantie-ei- land De Braakman vast te stel len. De onderzoekers hopen door het houden van verschillende bij eenkomsten draagvlak te creë ren voor een gemeenschappelij ke visie op de toekomst van het Braakmangebied. Op een werk bijeenkomst met vertegenwoor digers van de gemeente, de pro vincie, het waterschap, Staatsbosbeheer, de eigenaars van het vakantiepark en bunga loweigenaars moeten ideeën naar voren komen voor een re creatievisie. Dat rapportje moet daarna worden uitgewerkt tot structuurvisie. Dat geschrift dient vervolgens weer als basis voor het uiteindelijke bestem mingsplan Het bestemmingsplan voor de Braakman is sterk verouderd. Het plan is decennialang niet aangepast, waardoor vele ont wikkelingen op het recreatie centrum niet volgens de regels zijn geschied. Omdat de ge meenten Terneuzen en Sas van Gent en het Recreatieschap De Braakman niet alert zijn ge weest en beheerder en eigenaars het idee hadden dat geen ver gunningen nodig waren, dan wel volgens vergunningen werd gehandeld, werd het Bestem mingsplan nooit aangepast. Procedures Dat bleek dit jaar pas bij ver schillende rechtbankprocedu res over het al of niet openbaar zijn van het wegennet op het re creatiecentrum en het al dan niet illegaal bouwen van een chalet. De rechter heeft nog steeds geen definitieve uit spraak gedaan in deze twee za ken. Bij eerdere zittingen bleek de Middelburgse bestuursrech ter vooral benieuwd naar een afgelopen maand te verschijnen Braakmanvisie. Maar de ge meente is er, tot grote spijt van scheidend wethouder P. Hame- linck, niet in geslaagd om nog dit jaar een conceptplan te pre senteren. De zoektocht naar een geschikt bureau om een eerste visie op te stellen duurde langer dan ge dacht. Vooral vanwege de com plexiteit van de problemen in het verleden. De onmin tussen vooral de eigenaars en een deel van de bewoners en gebruikers van het vakantie-eiland maakt invulling van de bestemmingen nog moeilijker. Op het gemeen tehuis is de hoop echter weer ge groeid dat de over straat rollen de partijen de strijdbijl begraven hebben bij het aantre den van een nieuw gemeentebe stuur. Wethouder Hamelinck: „Ik heb altijd gezegd 'De Braak man is er om te recreëren, niet om te procederen'. Hopelijk, realiseert iedereen zich dat weer en kan mijn opvolger binnen kort constructief overleggen met alle betrokkenen." MIDDELBURG - J. Valente is benoemd tot plaatsvervangend hoofdofficier van justitie in Middelburg. Dat heeft het Openbaar Minis terie gisteren bekendgemaakt. Valente bekleedde de afgelopen twee jaar functies bij het lande lijk parket in Rotterdam als hoofd expertisecentrum bijzon dere opsporingsbevoegdheden, recherche-officier en als lid van de parketleiding. SAS VAN GENT - Jaren na de eerste klachten over te hard rij den, krijgen de bewoners van de Vrijstraat in Sas van Gent dan toch de gewenste snelheidsrem- mende maatregelen. De gemeenteraad van Sas van Gent komt er zelfs maandag 23 december nog een keer extra voor bij een om 3 45 0 0 euro uit te trekken voor de verkeersmaat regelen. Het geld wordt besteed aan vijf wegversmallingen, een fietssuggestiestrook en weg markeringen. De gemeente Sas hoeft niet alle kosten te dragen. Het water schap Zeeuws-Vlaanderen draagt 10.000 euro bij, en de ge meente Assenede 12.250 euro, zodat ook voor Sas een netto-in vestering van 12.250 euro res teert. Door de lengte van de Vrijstraat rijden veel automobilisten er harder dan is toegestaan. Dat zorgt niet alleen voor overlast, maar ook voor onveilige situa ties voor andere weggebruikers en spelende kinderen. De voorgenomen snelheidsrem- mende maatregelen zijn al be sproken met de bewoners van de Vrijstraat. Die kunnen zich er in vinden. door René van Stee BRESKENS - Bij de sloop van het voormalige pand van gara gebedrijf Van de Ree aan het Molenwater is asbest aange troffen. Het dak van het ruim duizend vierkante meter grote pand is uitgevoerd in asbestbe- plating die door het asbestver- wijderingsbedrijf De Wending uit Heinkenszand wordt verwij derd en afgevoerd. Dit karwei op het speciaal hiervoor afge zette terrein wordt vandaag af gerond. Daarna begint de ont manteling van het pand. Hoewel er op minder dan dertig meter van het bedrijfspand hui zen staan, lopen omwonenden bij de verwijdering van de as- bestplaten geen gevaar. De ge meente Oostburg was ook niet verplicht de bewoners over de werkzaamheden in te lichten. Gemeentewoordvoerster S. de Kievit verklaart dat de gemeen te alleen eisen stelt aan de sloopvergunning, waarvan de aanvraag moet worden gepubli ceerd. Aan die voorwaarde heeft de gemeente Oostburg voldaan. Afstand Het garagepand van Van de Ree moest weg omdat het te dicht bij de woonhuizen aan het Molen water stond. Deze afstand moet minimaal dertig meter bedra gen. Bovendien is het Molenwa- Advertentie) CADEAU WONEN Goes, Domburg, Zoutelande. Middelburg ter de ontsluitingsweg van de Breskense wijk Ghisterkerke en is het de verbinding tussen de oude Rijksweg/Dorpsstraat en de Scheldekade. Inmiddels is het bedrijf verhuisd naar be drijventerrein Stampershoek in Oostburg. De kosten van de bedrijfsver- plaatsing bedragen bijna 400.000 euro, die gezamenlijk worden gedragen door de ge meente Oostburg en de provin cie. De provinciale bijdrage van ruim 196.000 euro komt uit het project Stads- en Dorpsver nieuwing. De bestemming van de vrijkomende grond is onbe kend. Van de Ree wil het perceel wel verkopen Voorlopig is het niet de bedoeling dat er nieuwe bedrijfsactiviteiten worden ontwikkeld. Advertentie MIDDELBURG" MARKT 55 0118-624333 Recept van Tim (net aan vier jaar oud) voor een zusje of een broertje. Simpel: papa en mama gingen naar Frank rijk met een tent; even knuf felen en het is gebeurdNog een mededeling van Tim: het maakt hem niet uit of het een broertje of een zusje is, het mogen er ook twee zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39