Verliefd op haar priemende neus a PZC Organisaties voeren kaartenactie tegen bezuinigingen natuur De Nierstichting blijft nodig Documentairemaker zoekt verhalen van de gewone man op straat 14 Kerstzangdienst in Domburg weekenddiensten Eerst was het drie keer in de week fitness. Nu is het drie keer in de week spoelen' vrijdag 20 december 2002 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Wilhelmina was zijn eerste liefde. Ze is nooit uit zijn gedachten verdwenen. Documentairemaker Erik W. Hui/inga uit Hilversum kan he lemaal lyrisch worden als hij praat over het eerste roll-on- roll-off schip van de Stoom vaart Maatschappij Zeeland. Als veertienjarig jongetje deed hij vakantiewerk aan boord van het schip dat een lijndienst on derhield tussen Hoek van Hol land en Harwich. De turbulente geschiedenis van de Wilhelmina komt zeker terug in zijn docu mentaire Engelandvaart. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland (SMZ) werd in juni 1875 opgericht in Vlissingen voor het vervoer van passagiers, post en vracht naai- Engeland. Tot de Tweede Wereldoorlog was 'de Zeeland' in Vlissingen gevestigd. Belangrijke motor achter de verbinding met Enge land was prins Hendrik, bijge naamd de Zeevaarder, die zelfs privé-kapitaal in de maat schappij stak. De Stad Vlissin gen en de Stad Middelburg kwamen in juli in de vaart, maar hadden nogal eens motorpech en haalden de opgegeven snel heid niet waardoor de dienstre geling in gevaar kwam. Na de eerste aanloopproblemen boek te 'de Zeeland' vier jaar later voor het eerst een batig saldo. Na de Tweede Wereldoorlog, toen de haven van Vlissingen door de vele bombardementen zwaar beschadigd was, werd besloten dat Hoek van Holland de nieuwe thuishaven werd. In 1989 nam de Stena Line de maatschappij over. Geur Vier zomers lang voer Huizinga mee met de Wilhemina, eerst als officiersbediende en later als bedrijfsleider in de taxfree shop. De Wilhelmina, schrijft de documentairemaker in een persbericht, was van de vele vrouwen die hij lief had, moge lijk de liefste. „Velen veraf schuwden haar onbedoelde arrogantie, maar ik hield on voorwaardelijk van haar. Haar doordringende, soms penetran te lucht, haar aantrekkelijke ronde vormen, haar ietwat in de hoogte priemende neus." Het schip heeft hem nooit losgela ten. „De vrijheid, de wolken, het zilte vocht op je lippen, het idee dat de wereld van jou is." Huizinga maakte samen met zijn vaste uitvoerend producen- te Maud Verdel documentaires voor de RVU, het Duitse WDR en zenders in Italië, Zwitser land, Spanje en Portugal over de meest uiteenlopende onderwer pen. Maar de Wilhelmina liet hem niet los. „Toen we drie we ken geleden begonnen met de research zag ik voor het eerst sinds jaren een model van de Wilhelmina. Je mag best weten: ik heb er echt bij staan janken. Waarom weet ik niet. Iedereen had een hekel aan dat schip, maar het excelleerde in vormge ving. Ik heb zoveel van dat schip gehouden. Laatst nog zag ik een dia van een stukje houten brug. Ik krijg daar nog steeds kippen vel van. Dan ruik ik gewoon dat hout." Film Langzamerhand ontstond het idee een film te maken over de Wilhelmina, maar dat onder werp bleek te beperkt. Via via kwam hij in contact met Wouter Heijveld, conservator van het Maritiem Museum in Rotter dam. Het trio is nu op zoek naar de geschiedenis van 'de Zee land' in Zeeland. „We gaan", veel te slecht om met onze ge schiedenis, met onze eigen ma ritieme culturele erfgoed. Als we niets doen met onze geschie denis, gaat er veel naar de filis tijnen. Onze speurtocht is in Hoek van Holland begonnen, maar we hebben het idee dat de Zeeland hier veel meer leeft. Ik ken verhalen van mensen die nog steeds boos zijn vanwege de verplaatsing naar Hoek van Holland", vertelt Huizinga. Huizinga, Verdel en Heijveld zijn op zoek naar amateurbeel den, memorabilia en verhalen van mensen die op één van de schepen van de maatschappij hebben gevaren. „We hebben wel Polygoonbeelden uit het NOB-archief, maar waar we f jI i vfrrr- De Wilhelmina, het eerste roll-on-roll-off schip van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, afgemeerd in de Vlissingse haven. foto Zeeuws Documentatiecentrum naar op zoek zijn, zijn verhalen van de gewone man op straat, van wiens opa nog heeft gevaren bij de Zeeland. Misschien zijn er wel mensen die acht mm film pjes hebben gemaakt van het lossen en laden, vertrek en aan komst of beelden van de over tocht. Het is geen kwestie van willen hebben, maar ik wil 't zo graag filmen. Wellicht zijn er nog mensen die een ramp met één van de schepen hebben mee gemaakt... Het zou fantastisch zijn om de oudste nog levende opvarende te traceren." De documentaire eindigt met beelden van de Wilhelmina die in het Indiase Alang het strand is opgevaren om te worden ver knipt in kleine, stukjes verroest staal. „Toen ik dat hoorde moest ik denken aan Salty Dog van Px-ocol Harum. Daarin komt de zin voor: I heard, the captain cry. Op de Wilhelmina hebben be roemde kapiteins gevaren. Geen van hen moet de sloop onbe roerd hebben gelaten." Erik W. Huizinga is te bereiken op 06-50646474 of ewhrtv@wx- s.nl door Eugène Verstraeten HEINKENSZAND - De Stich tingen Zeeuws en Brabants Landschap zijn een kaartenac tie begonnen tegen het ministe rie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij (LNV). De stich tingen protesteren daarmee te gen drastische bezuinigingen van het kabinet. Nu het ministerie de geldkraan heeft dichtgedraaid, moeten de natuuraankopen geheel worden stopgezet. Voor Zeeland bete kent het, dat bijvoorbeeld het project Tureluur op Schouwen- Duiveland in het gedrang komt. Volgens Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap heeft het beleid ook direct gevolgen voor alle andere natuurgebieden in Zeeland. „Er mogen immers van de ene dag op de andere geen aankopen meer worden ge daan." Ook veel boeren zijn de dupe, omdat aankoopafspraken met betrekking tot stukjes grond niet meer kunnen worden nagekomen. Het Zeeuwse Landschap roept haar begunstigers en leden nu op een kerst- of nieuwjaars kaart, via haar bureau in Haar- en, te sturen naar de minister van LNV, met de boodschap 'Ik vind dat u de aankoopstop voor natuurgebieden moet opheffen om weer ruimte te geven aanna- tuurbehoud'. De kaartenactie van het Zeeuw se Landschap staat overigens niet op zichzelf, maar is onder deel van een landelij ke actie, die wordt gedragen door een groot aantal verenigingen en instel lingen die actief zijn op het ge bied van natuur en milieu. „Een enquête heeft uitgewezen dat zowat zestig procent van de bevolking tegen de plannen van de minister is om een stop te zet ten op de aankoop van natuur gebieden", zegt Jacobusse. „Al le provinciale landschappen doen mee aan de actie, plus een heleboel natuur- en milieuver enigingen. Ook het Wereld Na tuur Fonds en zelfs de ANWB doen mee." DOMBURG - De protestantse kerkgemeenschap Domburg houdt 24 december een kerst zangdienst. De kerstzangdienst begint om 19.30 uur. 21 en 22 december 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniëls, Kievitstraat 2, Zierikzee, tel.(0111)413410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. Leenhouts en J. J. Roth, Dijkstraat 32, Scharendijke, tel. (0111)691280 Spreekuurvan 11.30-12.00 uuren van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Oosterland, tel. (0111)641280. Tandartsen: F. v. d. Vliet, Oude Haven 51, Zierikzee, tel.(0111)416190. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (01111 412906, geopend za. van 09.00-12.30uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui- veland voor spoedgevallen bereikbay via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 171= Zierikzee. Bedroefd, maar vol fijne herinneringen en dankbaar dat hem verder lijden bespaard is gebleven geven wij u kennis dat zacht en kalm is overleden mijn lie ve man, onze dierbare vader, schoonvader en mijn trotse opa IACOBUS LEENDERT ROMIJN - Co - Noordgouwe. t Goes. 21 november 1931 18 december 2002 M. Romijn-Bom Niek, Marja en leffrey André en Hetty 18 december 2002 Vlakestraat 61 4301 X) Zierikzee Zaterdag 21 december is er van 19.30 tol 20.30 uur gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen in de aula van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis aan de Koning Gustaafweg 2 te Zierikzee. De crematieplechtigheid zal plaatshebben maandag 23 december om I 1.00 uur in het crematorium te Middelburg, Westelijke Oude Havendijk 3. Wanneer u deze plechtigheid wenst bij te wonen, wordt u verzocht om 10.50 uur in de ontvangst ruimte van het crematorium aanwezig te zijn. Na de plechtigheid is er in de koffiekamer van het crematorium alsnog gelegenheid tot condoleren. Bedroefd, doch dankbaar dat hem een verder lijden bespaard is gebleven, delen wij u mede dgl moedig en rustig van ons is heengegaan mijn lieve zoon, onze broer, zwager en oom CO ROMI|N in de leeftijd van 71 jaar. Zierikzee: G. Romijn-Fierens Breda: Romijn C. Romijn-Nuyens Burgh-I laamstede: Tierie-Romijn Joh. Tierie Schuddebeurs: I.. Romijn C, Romijn-den Hollander Dreischor: M. Braal-Romijn K. Braai Dreischor: A. Romijn A. Romijn-Padmos Brouwershaven: C. Romijn C. v d. Dorpel Zierikzee: T. Wiltenburg-Romijn C. Wil ten burg Neven en nichten Zierikzee. 18 december 2002 Heden bereikte on s het droeve bericht van het plot seling overlijden van ons gewaardeerd lid IZAAK CAMBIER Wij missen in hem een bescheiden en altijd vrien delijke medetuinder en wensen zijn familie veel sterkte toe. Volkstuindersvereniging 'De Klutekloppers' Sluis Veel heb je ons gegeven veel heb je voor ons betekend plotseling uit ons leven gedreven blijf je in onze hurten leven. Vol verdriet geven wij kennis van het plotseling overlijden van mijn lieve man. onze zorgzame pa en schoonvader ABRAHAM AN VERSPRILLE Bram echtgenoot van E. J. Willemsen in de leeftijd van 75 jaar. Breskens: E. J. Versprille-Willemsen Breskens: Ingeborg en Martijn 4511 ER Breskens. 18 december 2002 Dr. Broodmanstraat 18 De overledene is opgebaard in het mortuarium van het Antonius Ziekenhuis te Oostburg. Gelegenheid tot afscheid nemen zaterdag van 16.00 - 16.30 uur. De afseheidsdienst waarna de crematie, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden op maandag 23 december om 14.00 uur in crematori um "Terneuzen", Bellamystraat 28c te Temeuzen. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren. Zij die geen rouwkaart hebben onjvangen. gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen Plotseling zijn wij onze geliefde broer en zwager ABRAHAM JAN VERSPRILLE op 75-jarige leeftijd verloren. Jan en Dien Adrie en Ria Rietje en Gino Breskens. 18 december 2002 Vol verdriet namen wij kennis van het plotseling overlijden van onze oom en oudoom BRAM VERSPRILLE Oom Bram. we zullen je erg missen. Adri en Helma Rianda en Patrick Lynette en Rudy achterneefjes en -nichtjes Breskens, 18 december 2002 Lieve OOM BRAM Ie was een hele lieve zwager en bijzondere oom en dat zul je voor ons altijd blijven. Wij zullen al die leuke dingen die wij samen deden nooit vergeten. Wij zullen je heel erg missen. Jan Willemsen Jan en Jeannette Amy Stephan en Angelique Mux Lisa Breskens, 18 december 2002 Zwaar werden de dagen en lang duurde de nacht Hoe moeilijk is het vechten bij het ontbreken van kracht Zo ben je lungzaam moegestreden uit ons midden weggegleden. En na een moeilijke strijd uit je lijden bevrijd. Bedroefd maar dankbaar omdat we haar zolang in ons midden mochten hebben, delen wij u mede dat na een liefdevolle verzorging in 'Coensdike' van ons is heengegaan, mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder REFINA MELANIE RI|CKAERT echtgenote van Arron Josephus Rijk in de leeftijd van 83 jaar. Aardenburg: A. J. Rijk Breskens: Marie en Roger van Pamelen-Rijk Hoek: Rosiet en Carlie Reubens-Rijk Heerle: Dennis en Saskia Femke 4527 HD Aardenburg. 19 december 2002. Gaaiperswei 19 Correspondentieadres: Schoener 4, 4511 )S Breskens Mijn vrouw, onze moeder en oma, is opgebaard in het mortuarium van het Antonius Ziekenhuis te Oostburg. Gelegenheid tot afscheid nemen zaterdag van 16.45-17.15 uur. De afseheidsdienst. voorafgaande aan de crematie, zal plaatsvinden op dinsdag 24 december om 11.00 uur in crematorium 'Terneuzen'. Bellamystraat 28c te Terneuzen. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren. Liever geen bezoek. Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen Geloof, hoop en liefde, maar het meeste van die is de liefde. I Corinthiërs 15 15 Overgegaan tot een voller bestaan.... Thuisgehaald door de Opperbouwmeester in de zekerheid van de liefde van Christus IACOB VAN DE NADORT sinds 25 augustus 2002 weduwnaar van Kommertje Bouman Rotterdam. 10 maart 1918 t Haamstede, 19 december 2002 In de esoterie: Our Godfather Eist: Nelly van de Nadort Karei, Nicoline 's-Heer Arendskerke Iris van den Berg-van de Nadort Ko Flipse Haamstede. Burghseweg 39 Correspondentieadres: Nijverheidsstraat I 4458 AV 's-Heer Arendskerke De afscheidsplechtigheid zal gehouden worden maandag 23 december om 15.00 uur in het cremato rium te Middelburg. Westelijke Oude Havendijk 3. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van het crematorium. Zaterdagavond. 14 december 2002. overleed op 91- jarige leeftijd MARIA LOUISA MECHTILDA VAN GOOR-HEUTS weduwe van André Gerrit Willem van Goor Zij was de laatste van een generatie, een sterke vrouw die veel van zichzelf en de mensen om zich heen eiste. Haar liefde en inzet waren zonder compromis, zoals ze dat ook van de ander verwachtte. Wij hopen dat ze de rust en vrede heeft gevonden, waar ze zo lang naar op zoek is geweest. Wij hebben in familiekring afscheid van haar geno men. Breda: Bern en Mieke van Goor-Ruygers Den Haag: Michiel van Goor en Charlotte Groede: Maartje Faas-van Goor en Jacob-Jan Madelief Correspondentieadres: Ginnekenweg 175a. 4835 NA Breda Breda. 17 december 2002 Onverwachts is zacht en kalm van ons heengegaan, onze lieve zorgzame moeder, schoonmoeder, oma en overoma JOHANNA CORNELIA PH1LIPSE Oma Roosje weduwe van Janus Smallegange in de leeftijd van 93 jaar. Breskens: M. Smallegange S. A. M. Smallegange-de Looze Sluis: J. M. Smallegange G. E. de Jong Sluis: L. A. Jansen-Smallegange P. L. Jansen Klein- en achterkleinkinderen Wij zijn dankbaar voor de liefdevolle verzorging die zij in verzorgingshuis 'Rozenoord' mocht ontvan gen, in het bijzonder op ufdeling 'De Kolfweide' Sluis. 18 december 2002. Correspondentieadres: Geldeloozcpad 7, 4524 BZ Sluis De dienst van Woord en Gebed, waarvoor u wordt uitgenodigd, zal gehouden worden op maandag 25 december om 14.00 uur in de zaal van verzorgings huis 'Rozenoord', aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de algemene begraafplaats aldaar. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in ver zorgingshuis 'Rozenoord'. Zij die geen rouwkaart hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. Bij meer dan 40.000 Nederlanders werken de nie ren slecht. Velen van hen kunnen alleen in leven blijven door te dialyseren. Dit betekent dat zij drie maal per week vier a vijf uur aangesloten zijn op een dialysemachine. Zware behandeling Elk jaar komen er zo'n 1.400 nierpatiënten bij die deze zware behandeling moeten ondergaan. Veel van deze patiënten wachten op een niertransplan tatie. Het is hun enige kans om weer een normaal leven te kunnen leiden. Maar de wachtlijst vooreen donornier is lang. De gemiddelde wachttijd voor een niertransplantatie is op dit moment vier jaar. Zorg kan beter De Nierstichting zet zich in voor een optimale me-1 dische behandeling en maximale kwaliteit van le ven voor de nierpatiënt in Nederland. Zij doet dit I door financiering van wetenschappelijk onder zoek. Tevens neemt de Nierstichting initiatieven om knelpunten in de zorgverlening weg te nemen, zoals het vergroten van de dialysecapaciteit en uit breiding van het aantal niertransplantaties. Ook geeft zij individuele hulp aan nierpatiënten err steunt projecten die daar aan bijdragen. Uw steun is nodig Het aantal nierpatiënten stijgt en daarmee stijgt ook de behoefte aan onderzoek en zorg. De Nierstichting doet haar werk dankzij de steun van donateurs, collectanten en andere sympa thisanten. Iedere bijdrage in de vorm van een financiële gift of activiteit voor de Nier- \J stichting is van harte welkom. NIERSTICHTING Nierstichting Nederland Gratis informatielijn nier ziekten: 0800 - 388 00 00 www.nierstichting.nl Giro 88.000, Bussum Steun de Nierstichting. Giro 88.000 /-». Gnl NIERSTICHTING Telefoon: 035-697 80 60 www.merstichting.nl Nuttig en nodig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36