Wijkbus 60+ krimpt service in LaBan PZC PZC Laatste keer bloedgeven Capelle heeft eindelijk haar 'C' gekregen 13 Bestuur wil meer bekendheid geven aan Zierikzees project Kampioenschap schooldammen Sylvestermarkt Regen vertraagt project aan oever Haringvliet Sponsoractie levert 3750 euro op Valente officieel benoemd Boete en rijverbod voor Vlissinger Automobiliste ramt vier wagens Beroepen besluit de Poort gegrond Zeeuwse Eilanden gaat oefenen met inzet mobiele noodpompen 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 20 december 2002 door Esme Soesman ZIERIKZEE - De Zierikzeese Wijkbus 60+ gaat met ingang van volgend jaar van drie dag delen in de week naar twee dag delen terug. Gebrek aan klandi zie noopt de vrijwilligers tot het inkrimpen van diensten. Tege lijkertijd wordt geprobeerd de voorziening beter onder de aan dacht te brengen, want - zo is de stellige overtuiging - de doel groep is er wel. Wijkbus 60+ werd bijna vijftien jaar geleden in Zierikzee opge richt om mensen met een be perkte mobiliteit de gelegen heid te geven op pad te gaan. Op donderdag- en zaterdagochten den en - tot nu toe - op donder dagmiddagen rijdt een door vrijwilligers bemand taxibusje van en naar plaatsen waar ster ke concentraties mensen voor komen. Per dagdeel wordt drie keer de zelfde route afgelegd, die onder meer langs Borrendamme, Poort Ambacht en het stadscen trum voert. Op aanvraag kun nen ook afwijkende plaatsen worden aangedaan zoals ver pleeghuis Cornelia of andere adressen. Er wordt met een vas te dienstregeling gewerkt, die echter - voor zover mogelijk - heel flexibel wordt gehanteerd. Daling Sinds enkele jaren neemt, con stateert het wijkbusbestuur, het aantal ritten af. Per jaar worden nu zo'n tweeduizend ritten ge reden. Tot voor een paar jaar te rug waren dat er nog driedui zend, zegt J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Oude ren Schouwen-Duiveland (SWOSD). De daling laat zich voor een deel verklaren door de steeds zelfstandiger wordende oudere. Met behulp van scoot- mobiel, rollator en teletaxi komt de senior tegenwoordig een eind. Anderzijds is er nog altijd een behoorlijke doelgroep, denken zowel De Looff als projectcoör dinator en vrijwilliger van het eerste uur Anje van Wijngaar den. Het aantal vaste passagiers ligt rond de 25, weet Van Wijn gaarden. Het kan niet anders of er zijn meer ouderen die om ver voer verlegen zitten. „Maar blijkbaar is de drempel om de Wijkbus in te schakelen voor hen te hoog." De Wijkbus, stellen Van Wijn gaarden en De Looff, biedt net dat beetje extra service dat maakt dat minder mobiele men sen de gang naar stad of wijk kunnen nemen. De chauffeurs tillen, als nodig, een boodschap je naar de voordeur. Zij helpen in- en uitstappen en rijden - als mogelijk - snel even een omme tje. Mensen kunnen zich langs de route op vaste punten laten ophalen of ze kunnen even een belletje plegen om hun reis met de organisatie kort te sluiten. De wijkbusorganisatie is bereik baar via een mobiele telefoon. Met pijn in het hart hebben de betrokkenen inmiddels wel be sloten de wijkbus vanaf 1 janua ri 2003 niet meer op donderdag middagen te laten rijden. Dit dagdeel wordt maar uiterst be perkt van het vervoer gebruik gemaakt. Volgens De Looff is het echter nog geen tijd om de wijkbus, die in juni 15 jaar be staat, als verloren te beschou wen. „Die conclusie trekken wij nu nog niet. Eerst moeten we maar eens een extra poging wa gen om deze voorziening onder de aandacht te brengen. Daarin worden we door de gemeente Schouwen-Duiveland ge steund." BRUINISSE - Dammers van openbare basisscholen De Meerpaal in Bruinisse en de Theo Thijssenschool in Zierik zee hebben zich geplaatst voor het Zeeuws kampioenschap op 26 februari in 's-Gravenpolder. Zij deden dat eerder deze week in Bruinisse. Daar werd op basisschool De Meerpaal het kampioenschap voor damviertallen van basis scholen op Schouwen-Duive land gespeeld. Bij de welpen, kinderen uit de groepen 5 en 6, vvercl de thuisspelende school De Meerpaal kampioen. Bij de pupillen toonde de Theo Thijs senschool zich het sterkste. Aan de eilandelijke titelstrijd deden 22 viertallen mee, waar van acht welpenteams en veer tien pupillenteams. De Meer paal wist in de welpenklasse alle zeven te spelen wedstrijden te winnen. Het tweede team van dezelfde school behaalde bo vendien de tweede plaats. Derde werd De Schouw uit Brouwer shaven. Bij de pupillen waren het het eerste en tweede team van de Theo Thijssenschool die de meeste punten wisten te be machtigen. De Meerpaal be haalde de derde plaats. De organisatie van het dam kampioenschap was in handen van damvereniging Zierikzee. RENESSE - Op initiatief van de Ondernemersvereniging Renes- se wordt vrijdag 27 december in het centrum van het dorp een Sylvestermarkt gehouden. Er zullen ruim vijftig kramen worden opgesteld. De bezoekers van de markt krijgen een mix voorgeschoteld van horeca, winkeliers, goede doelen en am bulante handel. Ook zijn er spelactiviteiten voor cle kinde ren. De straat in het centrum wordt tijdens de markt tussen 11.00 en 17.00 uur afgesloten voor verkeer. Het dorpshuis in Bruinisse was gisteravond omgetoverd in een mini-ziekenhuis met twintig brancards voor de donoren. door Piet Kleemans BRUINISSE - Het is niet lekker om in je lijf geprikt te worden. Toch is dat precies wat twee keer per jaar minstens honderd Dui velanders met zich laten doen tijdens de grootschalige bloed- inzamelbijeenkomsten. Giste renavond was dat voor het laatst. De inzameling van bloed is overgedragen aan de Sanquin door Piet Kleemans MIDDELHARNIS - Het Flak- keese natuurontwikkelingspro ject Westplaat - het omvormen van grasland in de Westplaatbuitengronden tot waterrijke 'struinnatuur' - heeft door de overvloedige regenval in het najaar vertraging opgelo pen. De eerste fase van het project had voor het einde van het jaar afgerond moeten zijn, maar dat gaat niet lukken. Waarschijn lijk wordt fase I in mei volgend jaar afgerond. Het is de bedoe ling dat de tweede fase na het voorjaar van 2003 begint. De Westplaatbuitengronden liggen aan de zuidoever van het Haringvliet. Tot enkele maan den geleden bestonden de pla ten nog,voor het overgrote deel uit grasland maar inmiddels heeft het gebied al een heel an der aanzien gekregen. Inzet van het plan is het graven van geu len en kreken en het creëren hoogteverschillen De kreken krijgen een open ver binding met het Haringvliet en het is de bedoeling dat door de wisselende waterstanden en de hoogteverschillen een verschei denheid aan planten ontstaat. Volgens projectleider W. den Hengst van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) zijn de eerste kre ken al zichtbaar. Ventjagersplaten Tegelijkertijd met de omvor ming van de Westplaatbuiten gronden wordt gewerkt aan herstel van de Ventjagersplaten. Delen daarvan zijn door erosie verloren gegaan. Grond die vrij komt door ontgraving op de Westplaatbuitengronden wordt gebruikt voor dat herstel. Bij de Ventjagersplaten komen nieuwe eilandjes en ondiepten. Pas echt leuk wordt het voor de natuurontwikkelaars als de Ha- ringvlietsluizen in 2005 op een kier worden gezet. Dan keren getij en zout water weer een beetje terug in het Haringvliet en wel in voldoende mate om een brakwaterlandschap met slikken, biezen en riet te laten ontstaan. Bloedbankdivisie Zuidwest en die gaat bloeddonoren voortaan individueel oproepen bloed te komen geven. „Jammer", vindt T. Kik-Capelle van de afdeling Duvelant van het Nederlandse Rode Kruis. „Om bloed te geven moet je een beetje gek zijn, maar het heeft altijd heel goed gelopen in Brui nisse. Het is ook altijd erg gezel lig en dat wordt straks toch an ders. Nu zie je dat mensen een hele tijd blijven hangen als ze bloed hebben gegeven. Koffie drinken en met andere donoren praten." Het overgrote deel van de bloed donoren staat louter om ande ren te helpen bloed af. Het af laten tappen van de gewenste halve liter duurt gemiddeld acht minuten. Kik-Capelle: „Man nen zijn soms al in vijf minuten klaar. Vrouwen doen er meestal wat langer over." De mens houdt meer dan genoeg bloed over. „Die halve liter kun je op de vijf liter die je in je lij f hebt best even missen. En binnen 24 uur is de hoeveelheid bloed weer op peil. Ziekenhuisje Kik-Capelle tekent al sinds 1993 jaar voor de organisatie van de bloedinzamelavonden. Geen sinecure, want er komt nogal wat bij kijken. Zo'n twee honderd donoren moeten opge roepen en de grote zaal van het dorpshuis omgetoverd in een mini-ziekenhuis met twintig brancards. En nieuwkomers moeten een bescheiden medisch onderzoek ondergaan voordat ze bloed mógen geven. Door gaans is de opkomst in Bruinisse erg goed, weet Kik-Capelle. „We hebben nog maar één keer net onder de honderd gezeten, maar voor de rest altijd ver er boven. De laatste keer waren er 176 donoren. De overdracht van de bloedin- zameling is een direct gevolg van de ontwikkelingen in de medische wetenschap en de transfusiegeneeskunde. Het foto Marijke Folkertsma Rode Kruis richtte zich van oudsher op het inzamelen van bloed voor de produktie van plasma. Door nieuwe produc tiewijzen neemt de behoefte aan bloedplasma sterk af. De vraag naar donorbloed voor de vervaardiging van andere bloedproducten stijgt. De be hoefte aan donorbloed is boven dien steeds specifieker gewor den. Dat maakt het nodig alle donoren op basis van hun bloed groep en andere kenmerken - zoals de resusfactor - individu eel op te roepen om bloed te ge ven. De donorcentra van de bloedbanken zijn helemaal op deze nieuwe manier van werken ingespeeld. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mailrredzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: Web@pzc.nl door Ali Pankow CAPELLE - De 'hoge heren' zijn het er eigenlijk niet over eens. Zij vinden dat buurtgemeen schap 'Capelle' bij Ouwerkerk met een 'K' geschreven moet worden, maar de bewoners en vooral de mensen die hier woon den voor de ramp in 1953 hech ten grote waarde aan de bena ming met een 'C'. Aan him wens is de gemeente Schouwen-Dui veland deze week tegemoetge komen met het plaatsen van een gloednieuw kombordje: Capelle met een 'C'. Secretaresse T. van de Sande van de buurtvereniging Capelle is verrast dat de gemeente dit verzoek zo snel heeft ingewil ligd. „We hebben als buurtver eniging ruim een maand gele den een brief geschreven met de vraag of het bordje met 'Kapel- Ie' vervangen kon worden. We kregen daarop bericht dat de zaak in behandeling was en plotseling staat het bord met 'Capelle' er al." Volgens Van de Sande wilde de buurtvereniging graag tege moetkomen aan de wens van vooral de oud-bewoners. Ze geeft aan dat Capelle door de herdenking van de watersnood ramp volop in de belangstelling staat. Zij ziet nu al een toeloop van belangstellenden op de plek waar tot 1953 deze hechte buurtschap was gevestigd. De film 'De Ramp' van Koert Da- vidse over de vrijwel volledige teloorgang van deze gemeen schap tijdens de watersnood- - VLISSINGEN - Een sponsoractie van de Vlissingse locatie van het CSW heeft 3750 euro opgebracht. Het geld is gisteren overhandigd aan een stichting die opkomt voor indianen in Noord-Amerika. Vertegenwoordigers van de Nederlandse stichting Nanai kwamen de cheque gisteren persoonlijk op halen bij het CSW in Vhssingen. Ze brachten een brief van Franci Taylor mee, een Noord-Amerikaanse indiaan die zelf veel baat heeft gehad bij de de projecten van de stichting. Tay lor vertelt in de brief dat het financieel bijna onmogelijk is voor indianen om door te studeren. De stichting Nanai, die dertig jaar geleden is begonnen, heeft een project opgezet die het onderwijs in de reservaten een steuntje in de rug moet ge ven. Aan dit project wordt het bedrag besteed. De sponsorac tie is al in november gehouden. In totaal deden 247 kinderen van het CSW mee. MIDDELBURG - J. Valente is benoemd tot plaatsvervangend hoofdofficier van justitie in Middelburg. Dat heeft het Open baar Ministerie gisteren bekendgemaakt. Valente bekleedde de afgelopen twee j aar functies bij het landelij k parket in Rot terdam als hoofd expertisecentrum bijzondere opsporingsbe voegdheden, recherche-officier en als lid van de parketlei ding. ANP VLISSINGEN - De politie heeft gisteren om middernacht een 49-jarige Vlissinger aangehouden op de Boulevard Bankert. voor rijden onder invloed. Uit een blaastest werd duidelijk dat hij meer 1,5 maal de toegestane hoeveelheid had gedron ken. De man kreeg eenboete van 230 euro en een rijverbod van drie uur. HEINKENSZAND - Een 71-jarige automobiliste uit de ge meente Borsele heeft woensdagavond laat op een parkeer plaats aan de Stelleplas in Heinkenzand vier auto's geramd Dat gebeurde toen het gaspedaal bleef hangen en de vrouw haar voertuig niet onder controle kreeg. Alle betrokken auto's en een lantaarnpaal liepen schade op. DEN HAAG - Het vervangingsbesluit dat voormalig VROM- minister Pronk heeft genomen over het bestemmingsplan Be drijventerrein De Poort van de gemeente Reimerswaal, kan nog een staartje krijgen. Pronks opvolger Kamp trok het be sluit, dat de uitbreiding van het bedrijventerrein bij Rilland blokkeerde, ruim een maand geleden in. Voor de tegenstan ders van het vervangingsbesluit (de gemeente Reimerswaal, het provinciebestuur en pomphouder W. van Gorsel) was de intrekking van het vervangingsbesluit geen sein om hun ver zet tegen dat besluit te staken. Vooral het gemeentebestuur van Reimerswaal ziet mogelijkheden om de kosten van de vertraagde uitbreiding van het bedrijventerrein te verhalen op VROM. Een goede basis voor zo'n claim is een uitspraak van de Raad van State in Den Haag dat de beroepen tegen het vervan gingsbesluit gegrond zijn. Een dergelijke uitspraak van het Haagse rechtscollege ligt er nu. De raadsman van de gemeen te Reimerswaal, J. van der Velden, kan nog niet aangeven of er een schadevergoedingsprocedure tegen VROM zal worden gestart. Die beslissing is aan het gemeentebestuur. door Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil volgend jaar gaan oefenen met de inzet van nood pompen, die gebruikt worden bij wateroverlast. Voor de om vangrijke test moet het bestuur nog geld beschikbaar stellen. Naar aanleiding van de water overlast in september 1998 heeft het algemeen bestuur van het waterschap destijds beslo ten fors te investeren in de aan schaf van materieel. Dat heeft geleid tot de aanschaf van vier enorme mobiele noodpompen, Moby's genoemd. Die kunnen grote hoeveelheden water, 3600 kuub per uur, afvoeren, desge wenst over de dijk heen. Zeeuw se Eilanden beschikt daarnaast over diverse pompen met wat minder capaciteit. Praktijk Tijdens de hevige neerslag van vorig jaar september konden de Moby's in de praktijk worden toegepast. De ervaringen daar mee waren positief. Om nog be ter voorbereid te zijn, is de afge lopen tijd gewerkt aan een handboek noodbemaling. Gis teren kon dat worden gepresen teerd. In het handboek staat onder meer precies aangegeven waar noodpompen kunnen staan, wat voor aanvullend materieel (lei dingen, slangen, bochten) er moet worden aangevoerd, wel ke obstakels er eventueel zijn, welke wegen er moeten worden afgezet en welke instanties die nen te worden gewaarschuwd. Op die manier kan efficiënter en slagvaardiger worden gewerkt. Moby's moeten volgens de norm binnen 24 uur volledig opera tioneel zijn. J. Dees, sectorhoofd waterbeheer, gaat ervan uit dat twaalf uur tot de mogelijkheden behoort. Het is de bedoeling dat het handboek voortdurend wordt geactualiseerd. Daarvoor is het ook noodzakelijk dat er in de praktijk wordt geoefend, wat zeker één keer in het jaar zou moeten gebeuren. Dat betekent een enorme operatie, want het waterschap moet onder meer diepladers en mobiele kranen inhuren om de noodpompen op de goede locaties te krijgen. Met de kosten is in elk geval geen rekening gehouden in de begroting voor volgend jaar. Daarom ontvangt het dagelijks bestuur in januari een voorstel om alsnog toestemming te geven voor een dergelijke grootschali ge oefening. Lid van het dage lijks bestuur J. Mol, die gisteren het eerste exemplaar van het handboek in ontvangst nam, zegde toe zich sterk te maken voor een positief besluit. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen De gemeente Schouwen-Duiveland vervulde met het plaatsen van een gloednieuw kombordje: Capelle met een 'C' de wens van de buurtschapbewoners. foto Marijke Folkertsma ramp en het boek 'Hier was eens Capelle' van Kees Slager dragen daar zeker toe bij. Verdeeld In het verleden deden bestuurs leden van de buurtvereniging eerder al pogingen het naam bordje veranderd te krijgen. Dat is toen niet gelukt. Ruim twintig jaar geleden toen de buurtschap voor het eerst een eigen naam bordje kreeg, bleken de menin gen over de juiste schrijfwijze nog behoorlijk verdeeld. Ge meentearchivaris H. Uil consul teerde daarom zelfs de rijksar chivaris voor Zeeland. Die benadrukte dat de naam op his torische gronden met een 'K' moest worden geschreven. Sommige bewoners betreurden dat. Voor hen was en bleef het Capelle. Van de Sande is blij dat aan die gevoelens nu eindelijk recht wordt gedaan. Natuurlijk naar voor het juiste advies de mooiste pakjes gewoon dezelfde prijs Advertentie PARFUMERIE- [Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeerstraat 10 0118-634184 0118-6134Q1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35