Schap oefent met noodpompen PZC LaBan PZC PZC Verliefd op haar ietwat priemende neus Overkant baalt van hoog hek Celstraf geëist tegen Thoolse wegpiraat Handboek moet zorgen voor slagvaardiger optreden van wateroverlast Capelle heeft toch haar 'C' agenda Kerstconcert 0800 - 0231 231 (GRATIS) 13 Goes stelt rekenkamer in Valente officieel benoemd Automobiliste ramt vier wagens Boete en rijverbod voor Vlissinger Scholen sponsoren Afrikaproject Acht schapen uit wei gestolen Flitspaal in brand gestoken vrijdag 20 december 2002 Hoor Rolf Bosboom GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil volgend jaar gaan oefenen met de inzet van nood pompen, die gebruikt worden bij wateroverlast. Voor de om vangrijke test moet het bestuur nog geld beschikbaar stellen. Naar aanleiding van de water overlast in september 1998 heeft het algemeen bestuur van het waterschap destijds beslo ten fors te investeren in de aan schaf van materieel. Dat heeft geleid tot de aanschaf van vier enorme mobiele noodpompen, Moby's genoemd. Die kunnen grote hoeveelheden water, 3600 kuub per uur, afvoeren, desge wenst over de dijk heen. Zeeuw se Eilanden beschikt daarnaast over diverse pompen met wat minder capaciteit. Praktijk Tijdens de hevige neerslag van vorig jaar september konden de Moby's in de praktijk worden toegepast. De ervaringen daar mee waren positief. Om nog be ter voorbereid te zijn, is de afge- CAPELLE - De 'hoge heren' zijn het er eigenlijk niet over eens. Zij vinden dat de buurtschap 'Capelle' bij Ouwerkerk met een 'K' geschreven moet worden, maar de bewoners en vooral de mensen die hier woonden voor de ramp in 1953 hechten grote waarde aan de benaming met een 'C'. Aan hun wens is de gemeente Schouwen-Duiveland deze week tegemoet gekomen met het plaatsen van een gloed nieuw kombordje: Capelle met een 'C'. Secretaresse T. van de Sande van de buurtvereniging Capelle is verrast: „We hebben ruim een maand geleden een brief geschreven met de vraag of het bordje met 'Kapelle' vervan gen kon worden. En nu staat het bord met 'Capelle' er al." I STREEKACTIVITEITEN 1 BIEZELINGE - Consistorie Hervormde kerk Biezelingsestraat, 10.00 uur: Olie bollenverkoop jongerenkoor en combo Nova Melodica; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12 00 uur: Verkoop meubelen en kleingoed tbv maatschappelijke dienst verlening; KAMPERLAND - Instuifgebouw De Sik, 19 00 uur: Film voor kinderen van 10 t/m 12 jaar; 20.30 uur: Film voor de jeugd vanaf 12 jaar; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 9.30 uur: Jeu de boules; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietraining bij Omni-Sport Reimerswaal; RILLAND - Voormalige brandweerkazer ne, 19.30 uur: Knutselclub De Plakvin- gers, groep 2; SINT-ANNALAND - Fixet, 16.00-22.00 uur: Kerstmarkt Clarity; SINT-MAARTENSDIJK - Café Smerdiek, 20.00 uur: Klaverjastoernooi; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 8.00- 13.00 uur: Weekmarkt; Prinses Beatrix- haven, 13.30 uur: Rondvaart Ooster- schelde; Ned. Herv. kerk, 20.00 uur: Kerstconcert mmv het Zeeuws Mannen koor. YERSEKE - In de Nederlands- hervormde kerk in Yerseke vindt vanavond vanaf 20 uur een kerstconcert plaats met het Zeeuws Mannenkoor, fanfare Mozart en organist A. Kurvink. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax:(0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffanter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl lopen tijd gewerkt aan een handboek noodbemaling. Gis teren kon dat worden gepresen teerd. In het handboek staat onder meer precies aangegeven waar noodpompen kunnen staan, wat voor aanvullend materieel (lei dingen, slangen, bochten) er moet worden aangevoerd, wel- door Ab van derSluis VLISSINGEN - Wilhelmina was zijn eerste liefde. Ze is nooit uit zijn gedachten verdwenen. Documentairemaker Erik W. Huizinga uit Hilversum kan he lemaal lyrisch worden als hij praat over het eerste roll-on- roll-off schip van de Stoom vaart Maatschappij Zeeland. Als 14-jarig jongetje deed hij vakantiewerk aan boord van het schip dat een lijndienst on derhield tussen Hoek van Hol land en Harwich. De turbulente geschiedenis van de Wilhelmina - na een brand is ze later ver- schroot in India - komt zeker te rug in zijn documentaire Enge- landvaart. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland (SMZ) werd in juni 1875 opgericht in Vlissingen voor het vervoer van passagiers, post en vracht naar Engeland. Tot de Tweede Wereldoorlog was 'de Zeeland' in Vlissingen gevestigd. De Stad Vlissingen en de Stad Middelburg kwamen in juli in de vaart, maar hadden nogal eens motorpech en haal den de opgegeven snelheid niet waardoor de dienstregeling in gevaar kwam. Na de eerste aanloopproblemen boekte 'de Zeeland' vier jaar la ter voor het eerst een batig sal do. Na de Tweede Wereldoorlog werd besloten dat Hoek van Holland de nieuwe thuishaven werd. In 1989 nam de Stena Li ne de maatschappij over. Geur Vier zomers lang voer Huizinga mee met de Wilhemina, eerst als officiersbediende en later ais bedrijfsleider in de tax free -shop. De Wilhelmina, schrijft de ke obstakels er eventueel zijn, welke wegen er moeten worden afgezet en welke instanties die nen te worden gewaarschuwd. Op die manier kan efficiënter en slagvaardiger worden gewerkt. Moby's moeten volgens de norm binnen 24 uur volledig opera tioneel zijn, J. Dees-, sectorhoofd waterbeheer, gaat ervan uit dat twaalf uur tot de mogelijkheden behoort. Het is de bedoeling dat het handboek voortdurend wordt aangevuld en geactualiseerd. Daarvoor is het ook noodzake lijk dat er in de praktijk wordt geoefend, wat zeker één keer in het jaar zou moeten gebeuren. Dat betekent een'enorme opera tie, want het Waterschap moet onder meer diepladers en mo biele kranen inhuren om de noodpompen op de goede loca ties te krijgen. Met de kosten - om wat voor be drag het gaat is nog niet bekend - is in elk geval geen rekening gehouden in de begroting voor volgend jaar. Daarom ontvangt kwam hij in contact met Wouter Heijveld, conservator van het Maritiem Museum in Rotter dam. Het trio is nu op zoek naar de geschiedenis van 'de Zee land' in Zeeland. „We gaan", vertelt Huizinga, „veel te slecht om met onze geschiedenis, met onze eigen maritieme culturele erfgoed. Als we niets doen met onze geschiedenis, gaat er veel naar de filistijnen. Onze speur tocht is in Hoek van Holland be gonnen, maar we hebben het idee dat de Zeeland hier veel meer leeft. Huizinga, Verdel en Heijveld zijn op zoek naar amateurbeel den, memorabilia en verhalen van mensen die op één van de schepen van de maatschappij het dagelijks bestuur in januari een voorstel om alsnog toestem ming te geven voor een dergelij ke grootschalige oefening. Lid van het dagelijks bestuur J. Mol, die gisteren het eerste exem plaar van het handboek in ont vangst nam, zegde toe zich sterk te maken voor een positief be sluit. hebben gevaren. „We hebben wel Polygoonbeelden uit het NOB-archief, maar waar we naar op zoek zijn, zijn verhalen van de gewone man op straat, van wiens opa nog heeft gevaren bij de ZeelandMisschien zij n er wel mensen die 8 mm filmpjes hebben gemaakt van het lossen en laden, vertrek en aankomst of beelden van de overtochtHet is geen kwestie van willen heb ben, maar ik wil 't zo graag fil men. Wellicht zijn er nog men sen die een ramp met één van de schepen hebben meegemaakt... Het zou fantastisch zijn om de oudste nog levende opvarende te traceren." Salty Dog De documentaire eindigt met beelden van de Wilhelmina die in het Indiase Alang het strand is opgevaren om te worden ver knipt in kleine, stukjes verroest staal. „Toen ik dat hoorde moest ik denken aan Salty Dog van Procol Harum. Daarin komt de zin voor: I heard the captain cry. Op de Wilhelmina hebben be roemde kapiteins gevaren. Geen van hen moet de sloop onbe roerd hebben gelaten." Erik W. Huizinga is te bereiken op 06-50646474 of ewhrtv wxs.nl Natuurlijk naar. voor het juiste advies de mooiste pakjes gewoon dezelfde prijs door Aector Doorns MIDDELBURG - „Uw roeke loos rijgedrag heeft geleid tot drie zwaargewonden. U mag van geluk spreken dat er geen doden zijn gevallen." Met die woorden onderstreepte officier van justitie R. Rammeloo giste ren de ernstige gevolgen van het autoracen, waarvoor een 21-ja- rige inwoner van Sint Annaland verantwoordelijk was. Rammeloo eiste zes maanden cel, gekoppeld aan drie jaar en vier maanden rijontzegging. De verdachte had amper vier weken zijn moeizaam behaalde rijbewijs toen het ongeval op 7 april plaatsvond. Op de A58 tus sen Goes en Vlissingen ging hij de strijd aan met een medeweg gebruiker. Met snelheden van 180 km per uur probeerden ze elkaar volgens getuigen af te troeven. Het racen eindigde bij de stoplichten van het kruis punt Vlissingen-Oost Souburg. Daar reed de man met volle vaart in op een aantal auto's, die voor het rode licht stonden te wachten. Hij ramde een auto, die vervolgens doorschoot tegen twee voorliggers Arbeidsongeschikt Een bestuurster en haar twee kinderen raakten gewond. De vrouw hield rug- en nekklach- ten aan het ongeval over. Ze had nog maar net een nieuwe baan en was door de botsing lange tijd arbeidsongeschikt Nog steeds heeft ze last van een ern stige whiplash. Ook haar kinde ren werden getroffen door een whiplash. De inzittenden van de voorste auto's liepen bij de bot sing eveneens een whiplash op. Daarnaast was er flinke schade aan de auto's. De Tholenaar zei de stoplichten niet te hebben opgemerkt. Op vragen van de rechtbank waar om hij alle aanwijzingen - ze ventig kilometerbord, knipper lichten - had gemist, moest hij het antwoord schuldig blijven Uit onderzoek van de techni sche recherche bleek dat ver dachte met een snelheid van ruim boven de 100 kilometer per uur tegen de stilstaande auto's was gereden. „Hij was opgefokt en gefixeerd op de andere be stuurder, met wie hij aan het ra cen was. Hij had de verkeerssi tuatie veel te laat in de gaten", merkte de officier op. De verdachte ontkende de auto race. Zijn raadsman H. Goede- gebure zei dat zijn cliënt zich had laten leiden door het gedrag van de medeweggebruiker Ze waren volgens de strafpleiter steeds harder gaan rijden en hadden elkaar meerdere malen ingehaald. „Dat leidde tot het ongeval." Goedegebure pleitte voor een werkstraf. De rechtbank doet 2 januari uit spraak. De Wilhelmina, het eerste roll-on-roll-off schip van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, afgemeerd in de Vlissingse haven. foto Zeeuws Documentatiecentrum documentairemaker in een persbericht, was van de vele vrouwen die hij liefhad, moge lijk de liefste. „Velen veraf schuwden haar onbedoelde arrogantie, maar ik hield on voorwaardelijk van haar. Haar doordringende, soms penetran te lucht, haar aantrekkelijke ronde vormen, haar ietwat in de hoogte priemende neus." Het schip heeft hem nooit losgela ten. „De vrijheid, de wolken, het zilte vocht op je lippen, het idee dat de wereld van jou is." Huizinga maakte samen met zijn vaste uitvoerend producen- te Maud Verdel verschillende documentaires over de meest uiteenlopende onderwerpen. Maar de Wilhelmina liet hem niet los. „Toen we drie weken geleden begonnen met de re search zag ik voor het eerst sinds jaren een model van de Wilhel mina. Je mag best weten: ik heb er echt bij staan janken. Waar om weet ik niet. Iedereen had een hekel aan dat schip, maar het excelleerde in vormgeving. Ik heb zoveel van dat schip ge houden. Laatst nog zag ik een dia van een stukje houten brug. Ik krijg daar nog steeds kippen vel van Dan rüik ik gewoon dat hout." Film Langzamerhand ontstond het idee een film te maken over de Wilhelmina, maar dat onder werp bleek te beperkt. Via via Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen (Advertentie PARFUMERIE- iTrclpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeerstraal 10 0118-634184 0118-613401 Door hun auto's tussen de palen te parkeren proberen bewoners van de Annie M. G. Schmidtlaan te voorkomen dat er gaas tussen gespannen wordt. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KLOETINGE - De bewoners van de An nie M. G. Schmidtlaan in Kloetinge lo pen te hoop tegen een hek langs het stuk grond aan de overkant van de straat. Door hun auto's te parkeren tussen de pa len, waarlangs het gaas nog moet worden gespannen, proberen ze te verhinderen dat het hek gereed komt. Met vastge plakte A4'tjes willen de bewoners van de nieuwbouw steun vragen voor hun be zwaar tegen het hek. De opdrachtgever voor het hek, project ontwikkelaar Planoform uit Eindhoven, die de hele wijk Watership Down ont wikkelde, heeft inmiddels opdracht ge geven de bouw van het hek voorlopig stil te leggen. De gemeente Goes heeft Plano form erop gewezen dat formeel nog een verzoek tot plaatsing van het hek moet worden ingediend. Als afmetingen en af standen aan de wettelijke kaders vol doen, wordt dat verzoek automatisch ge honoreerd. De eigenaar van de grond, P. de Jonge, heeft nog niets van bezwaren van de be woners gehoord. „Ik heb, voordat er nog maar een spa de grond in ging voor Wa tership Down, met de projectontwikke laar afspraken gemaakt. Planoform kreeg toestemming om een dam te leggen over de watergang en om mijn grond te gebruiken gedurende de bouw. Daar stond de plaatsing van het hek aan het einde van de bouw tegenover. Die af spraak wordt nu uitgevoerd." De bewoners echter vinden het hek veel te hoog en bestempelen het prikkel draad, in drie rijen bovenop de palen, als afzichtelijk. J. Eijsermans, woordvoer der van de bewoners, heeft al termen ho ren vallen als 'concentratiekamp' en ziet liever een hekje zoals langs de watergang is gezet. „Wij hebben de verzekering van vrij uitzicht gekregen, totdat er zou wor den gebouwd, en de gemeente Goes gaf aan dat dat pas over een jaar of acht zou zijn." De Jonge voelt echter niets voor een laag hekje, waarover je gemakkelijk kunt heenstappen. „Planoform heeft mij in dertijd een plaatje laten zien van een hek en daarmee ben ik akkoord gegaan. Ik ga dat land weer gewoon als bouwland ver pachten en ik zie het niet zitten als de he le wijk dat als hondenuitlaatplaats of kinderspeelplaats gaat gebruiken. Het hek moet echt mensen tegenhouden want dat stuk grond is ideaal voor kinderen om er te spelen. Zelf zou ik er als kind ook meteen een hut hebben gebouwd. Maar ik moet er niet aan denken dat mijn pach ter plotseling met een vernielde trekker of een andere kapotte machine staat, om dat er stenen liggen. Het moet ook niet mogelijk zijn dat er kinderen op het land zitten terwijl er landbouwmachines be zig zijnDat heeft al vaker tot akelige on gelukken geleid. Ik ga ervan uit dat dat hek er gewoon komt. Een paar lijntjes prikkeldraad, daar stappen ze overheen en schrikdraad wordt gewoon doorge knipt. Dit is een keurig hekwerk,, groen geverfd en het blijft netjes." GOES - De gemeente Goes beschikt over een eigen rekenka mer. De gemeenteraad besloot gisteravond deze commissie in te stellen. De rekenkamer, die vanaf 1 januari 2006 verplicht is, doet onderzoek naar de rechtmatigheid, de doelmatigheid en de doeltrefféndheid van het gemeentelijk beleid. Zes raadsleden nemen daarin zitting. J. van Dokkum (PvdA), A. van Oosten (GroenLinks), A. van der Reest (SGP/Christen- Unie), R. de Koster (D66), M. Dieleman (CDA) en S. Heijning (WD). De commissie kiest zelf uit haar midden een voorzitter en een vice-voorzitter. MIDDELBURG - J. Valente is benoemd tot plaatsvervangend hoofdofficier van justitie in Middelburg. Dat heeft het Open baar Ministerie gisteren bekendgemaakt. Valente bekleedde de afgelopen twee jaar functies bij het landelijk parket in Rot terdam als hoofd expertisecentrum bij zondere opsporingsbe voegdheden, recherche-officier en als lid van de parketlei ding. ANP HEINKENSZAND - Een 71-jarige automobiliste uit de ge meente Borsele heeft woensdagavond laat op een parkeer plaats aan de Stelleplas in Hemkenzand vier auto's geramd Dat gebeurde toen het gaspedaal bleef hangen en de vrouw haar voertuig niet onder controle kreeg. Alle betrokken auto's en een lantaarnpaal liepen schade op. VLISSINGEN - De politie heeft gisteren om middernacht een 49-jarige Vlissinger aangehouden op de Boulevard Bankert voor rijden onder invloed. Uit een blaastest werd duidelijk dat hij meer 1,5 maal de toegestane hoeveelheid had gedron ken. De man kreeg een boete van 230 euro en een rijverbod van drie uur. TERNEUZEN - De ouderraad, leerkrachten en leerlingen van basisschool de Zuidlandschool in Terneuzen hebben 578,20 euro ingezameld voor oud-leerlinge RenéeBelaert. De 26-jarige Terneuzense vertrekt 7 januari om een jaar als vrij williger te gaan werken in een tehuis voor verstandelijk ge handicapte kinderen in Tanzania. Ook van scholengemeen schap De Rede, de school waar Renée voortgezet onderwijs volgde, krijgt ze een bedrag mee. De Terneuzense kreeg naar aanleiding van een recent krantenartikel veel reacties van wildvreemde mensen, van wie een aantal haar ook financieel steunt. Ze heeft nu voldoende geld bijeen voor haar reis. SLUISKIL-Uit een weiland aan de Bonteweg zijn afgelopen woensdagavond acht schapen gestolen. De waarde van de schapen is onbekend. CAD ZAND - Op de Provincialeweg bij Cadzand is in de nacht van woensdag op donderdag een flitspaal in brand gestoken. Het schadebedrag is onbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31