DJ Cor Raad dubt over banensubsidie Vanavond 11 ICTCT1 APRÈS SKI deel II Buurman wacht politieonderzoek naar kogelbrief af Goesenaar verlicht televisietoren Lopik Beroep tegen besluit De Poort gegrond Kaartenactie tegen bezuinigingen natuur Goese zorgcentra Gasthuis en Randhof gaan een fusie aan Goes heeft even een muziektent kijk op Wonen deurloo KERSTfiRTIKELEN 50% KORTING (Heho Coolio) zeeuwse almanak Recept Oud-burgemeester Mandos krijgt een plaatsje Fracties Goes stellen besluit over voormalige Melkertbanen uit Een eigentijdse woon- en slaapadvies Haringvlietplein 4 - Zierikzee Advertentie Goes, Domburg, Zoutelande, Middelburg Advertentie NATI@NAAI MIDDELBURG" MARKT 55 0118-624333 Advertentie BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 20 december 2002 door Rolf Bosboom GOES - Goesenaar E. Beekman zet vandaag de radio- en televi sietoren in Lopik in de schijn werpers. Het gaat om een van de grootste lichtprojecten die in Nederland zijn uitgevoerd. Beekman is het gezicht van StichtLicht, de stichting die zich ten doel heeft gesteld cul tuurhistorisch interessante ob jecten in vooral Goes van duur zame verlichting te voorzien. Bekende voorbeelden zijn in middels de watertoren en de te levisietoren. Plannen zijn er on dermeer voor het Ceresbeeld, de Erasmusflat en de molen in Wolphaartsdijk. De zendmast van Lopik, bekend om zijn enorme tuidraden, wordt jaarlijks van lampen voorzien zodat voor het oog 'de grootste kerstboom ter wereld' ontstaat. Dat initiatief werd echter te duur. „Er waren vijf man drie weken lang bezig om dat voor elkaar te krijgen", zegt Beekman. Daarom ontstonden ideeën voor een alternatief verlichtingspro ject. De exploitant van de tv- toren, de Nederlandsche Om- roep-Zender Maatschappij (Nozema), legde contact met Beekman. Zij kenden elkaar nog van het Goese project, waarbij Nozema als sponsor op trad. De zendmast van Lopik is aanzienlijk groter dan die in Goes. „In Goes is die 164 meter, in Lopik 384 meter", aldus Beekman. „In Goes hebben we zeven gasontladingslampen no dig om de toren helemaal te ver lichten; in Lopik zijn dat er zes tien, als je het goed wil doen." Door de huidige werkzaamhe den aan de draden is het niet mogelijk om de toren helemaal in de schijnwerpers te zetten. Beekman moet daarom vol staan met tien lampen. Vanavond moet de mast hele maal in het licht staan. Daar naast worden op de ramen van de toren beelden getoond van zwaaiende inwoners van IJssel- stein, de plaats waar de mast vlakbij staat. Beekman heeft daarvoor 150 mensen gefilmd. „De beelden laat ik in verschil lende slowmotionsnelheden zien, zodat het wat onwerkelijk wordt." StichtLicht blijft voortdurend werken aan nieuwe projecten. Zo is het vrijwel zeker dat vol gend jaar februari een en ander gaat gebeuren met de Zeevaart school in Vlissingen, die haar honderdjarig bestaan viert. DEN HAAG - Het vervangings- besluit dat voormalig VROM- minister Pronk heeft genomen over het bestemmingsplan Be drijventerrein De Poort van de gemeente Reimerswaal, kan nog een staartje krijgen. Pronks opvolger Kamp trok het besluit, dat de uitbreiding van het bedrijventerrein bij Rilland blokkeerde, ruim een maand ge leden in. Voor de tegenstanders van het vervangingsbesluit (de gemeente Reimerswaal, het provinciebestuur en pomphou der W. van Gorsel) was de in trekking van het vervangings besluit geen sein om hun verzet tegen dat besluit te staken. Vooral het gemeentebestuur van Reimerswaal ziet mogelijk heden om de kosten van de ver traagde uitbreiding van het be drijventerrein te verhalen op VROM. Een goede basis voor zo'n claim is een uitspraak van de Raad van State in Den Haag dat de beroepen tegen het ver vangingsbesluit gegrond zijn. Een dergelijke uitspraak van het Haagse rechtscollege ligt er nu. De raadsman Reimerswaal kan nog niet aangeven of een schadevergoedingsprocedure tegen VROM wordt gestart. door Rob Zorn SCHERPENISSE - M. Vroegop wacht het onderzoek af dat de politie uitvoert naar de kogel brief die zijn toekomstige buur man C. Bolier uit Scherpenisse heeft ontvangen. Vroegop heeft daartoe besloten na rugge spraak met zijn advocaat. Bolier trof de brief begin vorige week aan bij zijn post. De in houd bestond naast de kogel uit een kaart met daarop de tekst 'Met oprechte deelneming'Eer der stond al een vertegenwoor digervan Dela op de stoep nadat daar gemeld was dat hij interes se had in een uitvaartverzeke ring. Vroegop is bezig een woning te bouwen naast Boliers pand. Omdat het al langer niet botert tussen beiden, dook bij Bolier meteen de naam van zijn nieuwe buurman op als degene die ach ter de brief zou kunnen zitten. Vroegop reageerde vol verba zing op de verdenking en liet meteen weten dat hij stappen onderneemt wegens smaad. Dat voornemen is er nog steeds. „Ik kan dit niet over mijn kant laten gaan", zegt Vroegop. „Dit is een klem dorp en ik ben afge schilderd als een soort lid van Al Qaeda, als een terrorist. Als je naam eenmaal aan zoiets wordt verbonden, blijft dat aan je han gen. Daarom komt er ook een aanklacht wegens smaad. Zo dra uit het forensisch onderzoek gebleken is dat daaruit geen sporen komen die naar mij wij zen - en dat kan niet anders - maken wij de zaak aanhangig." Vroegop zegt dat hij de indruk had dat zijn conflict met de buurman alweer geluwd was. Hij heeft de woning die vroeger naast het huis van Bolier stond afgebroken om er vervolgens een nieuw huis te bouwen. Daar was aanvankelijk een geschil over, omdat er ramen in een muur zouden komen die te dicht op Boliers woning stond. „Maar ik heb mijn plannen aangepast. Een deel van die muur stond ze ventien centimeter te dicht op zijn huis. Toen heb ik die muur twintig centimeter naar achte ren gehaald. Voor mij was het probleem daarmee uit de we reld." Geen contact Bolier zegt dat hij de afgelopen dagen geen contact meer gehad heeft met Vroegop. „Gelukkig niet, nee." Het verweer van zijn toekomstige buurman heeft weinig indruk op hem gemaakt, „Dathadikerzo zelfbij kunnen vertellen. Natuurlijk zegt hij dat hij er niets van afweet. Van die aangifte van smaad ben ik niet geschrokken. Laat hem dat maar doen, als hij dat nodig vindt." De politie onderzoekt de brief momenteel op DNA-sporen en vingerafdrukken. „Verder is er weinig concreets te melden", al dus een woordvoerster. Betaald parkeren bij ziekenhuis VLISSINGEN - Het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen over weegt betaald parkeren op haar terrein in te voeren. Dat bracht de Vlissingse PvdA- fractie gisteravond in de raads vergadering naar voren. „Deze ingreep heeft natuurlijk gevol gen voor de toegankelijkheid en voor de parkeerdruk in de om geving", zei E. Walrave-Troost. Wethouder R van der Maden reageerde dat het ziekenhuis nog geen formeel verzoek heeft ingediend. „Maar er is wel al met ons over deze wens gespro ken. We zullen niet lichtvaardig met dit verzoek omgaan." Recept van Tim (net vier jaar oud) voor een zusje of een broertje. „Simpel: papa en mama gingen naar Frank rijk met een tent; even knuf felen en het is gebeurd Nog een mededeling van Tim: het maakt hem niet uit of het een broertje of een zusje is, het mogen er ook twee zijn. Hnor Eugène Verstraeten HEINKENSZAND - De Stich tingen Zeeuwse Landschap is een kaartenactie begonnen te gen het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). De stichtingen protesteren daarmee tegen drastische bezuinigingen van het kabinet. Nu het ministerie de geldkraan heeft dichtgedraaid, moeten de natuuraankopen geheel worden stopgezet. Voor Zeeland bete kent het dat bijvoorbeeld het project Tureluur op Schouwen- Duiveland in het gedrang komt. Volgens Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap heeft het beleid ook direct gevolgen voor alle andere natuurgebieden in Zeeland.,Er mogen immers van de ene dag op de andere geen aankopen meer worden ge daan." Ook veel boeren zijn de dupe, omdat aankoopafspraken met betrekking tot stukjes grond niet meer kunnen worden nagekomen. Het Zeeuwse Landschap roept haar begunstigers en leden nu op een kerst- of nieuwjaars kaart, via haar bureau in Haar- en, te sturen naar de minister van LNV, met de boodschap 'Ik vind dat u de aankoopstop voor natuurgebieden moet opheffen om weer ruimte te ge ven aan natuurbehoud'. De kaartenactie van het Zeeuw se Landschap staat overigens niet op zichzelf, maar is onder deel van een landelijke actie, die wordt gedragen door een groot aantal verenigingen en instel lingen die actief zijn op het ge bied van natuur en milieu, zoals het Wereld Natuur Fonds, maar ook de ANWB doet mee. door Rolf Bosboom GOES - Een vaak geopperde gedachte is voor even gereali seerd: een muziektent op de Grote Markt in Goes. Nog van daag en morgen wordt er op het plein gemusiceerd. Brassband Excelsior uit Kloetinge trad gisteravond als eerste op. De muziektent sluit aan bij het inmiddels bekende winterpro- ject 'Kerstbomen op palen', een initiatief van beeldend kunstenares Karin Keijzer en stichting Voorheen de Vesten Verlicht. De vertrouwde bo men op niveau staan weer op diverse plaatsen in de Goese binnenstad, waaronder op de Grote Markt. Wie daar tussen het groen gaat staan, hoort een geluidsprogramma dat de Rotterdammer Sjoerd Borkent heeft geproduceerd. Rondom het project zijn, in samenwer king met Stichting Goes Pro motie, diverse activiteiten ge organiseerd. De muziektent springt daarvan het meest in het oog. Vandaag zal daar een accordeonist optreden. Voor morgen staat overdag een con cert van Chris Krekelberg op het programma. Vuur korven bezorgen luisteraars enige warmte. De kerstbomen op pa len blijven staan tot na de jaar wisseling. foto Willem Mieras doorMieke van der Jagt GOES - De besturen van de Goese zorgcentra het Gasthuis en Randhof willen fuseren. In de komende maanden krijgen de medezeggenschapsraden van beide verzorgingscentra een voorstel tot fusie voorgelegd. Uiterlijk 30 juni moet een nieu we stichting zijn opgericht, die Zorggroep Ganzestad gaat he ten. De stichtingen Randhof Services en Ouderenhuisvesting Gasthuis blijven onveranderd bestaan om de aanleunwonin gen te blijven beheren. Het Gasthuis en Randhof wer ken al samen in de Strichting Woonzorg Goes en omstreken. Daarin stemmen verschillende verpleeg- en verzorgingshuizen het beleid op elkaar af. In Woon zorg Goes doen ook de zorgcen tra Ter Valcke en Ter Weel mee en het reformatorische verzor gingshuis Rehoboth. De besturen van beide verzor gingscentra zien voordeel in een verdere samenwerking. Een schaalvergroting biedt de beste garantie voor de kwaliteit van de zorg en de dienstverlening in de toekomst. Behalve verzor ging van ouderen binnen de mu ren van beide tehuizen, gaat Zorggroep Ganzestad ook aan vullende verpleeghuiszorg en psychiatrische zorg bieden. De dagverzorging, alarmering, maaltijdservice en alle vormen van thuiszorg gaan gewoon door. Samen verhuren Randhof en het Gasthuis 130 apparte menten. In mei volgend jaar opent Randhof een verpleeg huisafdeling met twintig plaat sen. De verpleeghuisplaatsen worden in samenwerking met Ter Valcke ingevuld. Voor de be woners van de tehuizen veran dert er niets en ook het perso neel hoeft niet te vrezen voor baanverlies. Middelen kunnen, volgens een woordvoerder, doelmatiger en flexibeler wor den ingezet om nog meer zorg op maat te kunnen leveren. door Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Vanaf vandaag hangt hij erbij, oud burgemeester J. Mandos. Hij is de vierde in de portrettengalerij van Borselse burgemeesters die sinds de gemeentelijke herinde ling van 1970 de gemeenteraad en het dagelijks gemeentebe stuur hebben voorgezeten. P. Borst, de portretschilder die al bij het afscheid van burge meester Dregmans als Borselse hofschilder optrad, heeft pre cies een jaar na het afscheid van Mandos diens portret voltooid, De vijfde Borselse burgemees ter, J. Gelok, mocht het portret gisteravond voor zijn voorgan ger en diens echtgenote onthul len. Mandos heeft het van alle vier de geporteretteerden (Dregmans, Van Waes, Van den Heuvel en hijzelf) het langst vol gehouden. Twaalf jaar was hij burgemeester, Van den Heuvel iets korter. De geportretteerde toonde zich verbaasd dat Borst er toch nog iets moois van heeft weten te maken. „Ik weet zelf hoe moeilijk dat is. Mandos hoopte dat het nog lang duurt voordat Gelok moet poseren. De portretten hangen in de be- stuursvleugel van het gemeen tehuis in Hemkenszand. Het portret van oud-burge meester Mandos wordt onthuld door (vlnr) mevrouw Mandos, burgemeester Gelok en portret schilder Borst. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Goes wil geen over haaste beslissingen nemen over de toekomst van de gesubsidi eerde arbeid, de vroegere Mel kertbanen. De gemeenteraad besloot gisteren even pas op de plaats te maken en in januari pas een beslissing te ne men. Daarmee werd de verwachte botsing tussen de verschillende partijen voorlopig voorkomen. De Goese politiek is ernstig ver deeld over de vraag of en in hoe verre de gemeente zelf de rijks bezuinigingen op de In- en Doorstroombanen (ID-banen) en de WIW-banen (Wet Inscha keling Werkzoekenden) onge daan moet maken. Deze banen zijn bedoeld om langdurig werklozen bij het ar beidsproces te betrekken. In een aantal gevallen kan dat leiden tot een reguliere baan. Het kabi net kondigde enkele maanden geleden met vrijwel onmiddel lijke ingang een forse bezuini ging op de gesubsidieerde ar beid af. Voor het college van B en W was dat te gortig. In het beleidsplan sociale zaken voor 2003 heeft het daarom een half miljoen eu ro uitgetrokken om de bezuini gingen ongedaan te maken. Het aantal ID- en WIW-banen in de gemeente kan daarmee op het zelfde niveau blijven. (Advertentie) CDA, SGP/ChristenUnie en WD, die samen een meerder heid vormen in de gemeente raad, hebben grote moeite met de stap van het college. Zij vin den het nogal ingrijpend om als gemeente zo maar bezuinigin gen van het Rijk volledig te compenseren, terwijl dat geld ook aan andere zaken kan wor den besteed. Bovendien is enkele weken ge leden een sociaal akkoord be reikt, waarin is afgesproken dat een op de vijf ID-banen wordt omgezet naar een reguliere baan. Het kabinet compenseert daarbij gedeeltelijk de betrok ken werkgevers, waaronder ge meenten. Het Goese college heeft met dat akkoord nog geen rekening kunnen houden in het beleidsplan sociale zaken. De raad was gedwongen gister avond een besluit te nemen over dat beleidsplan, omdat het nog dit jaar bij het ministerie van Sociale Zaken moet zijn inge diend. Mogelijkheden om het nu nog aan te passen, zijn er dan ook niet. Dat was reden voor E. van Wa- veren (CDA) om mede namens WD en SGP/ChristenUnie een motie in te dienen. De strekking ervan was dat de zaak in j anuari verder wordt besproken en dat B en W tot die tijd 'geen onom keerbare stappen' zet. Het be leidsplan kan dan, samen met de motie, ongewijzigd naar het mi nisterie worden gestuurd. Van Waveren zei dat ook binnen haar fractie de discussie over de ID- en WIW-banen nog moet worden gevoerd. Mede daarom achtte zij uitstel noodzakelijk. S. Verheij (GroenLinks) zei de motie 'volstrekt overbodig' te vinden. Zij was er ingenomen mee 'dat het college zijn verant woordelijkheid heeft genomen'. WD'er S. Heijning vond een half miljoen euro wel erg veel geld om de bezuinigingen onge daan te maken. Hij had de in druk dat het bedrag niet klopt en wees erop dat Amsterdam, wat grootte betreft een veel voud van Goes, drie miljoen eu ro nodig heeft om hetzelfde te doen. Het college kon, gezien de steun van de meerderheid, weinig an ders dan de motie accepteren. Dat betekent dat er komende maand een extra bijeenkomst van de raadscommissie maat schappelijke ontwikkeling volgt. DOMBURG feestdagen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29