Aanpak van Lenssens slaat aan PZC Iedereen wil de snelste zijn Forza-toernooi promotie voor de springsport SPORT 21 Belg haalt topruiters naar Golden Horse Trophy in Heikant Jones traint met omstreden coach Epo-controles bij Australian Open Azerbeidzjan mag alleen uit spelen Uruguayaans international gewond Auxerre raakt drie punten kwijt vrijdag 20 december 2002 HnorLucien Roelandt gElKANT - Als ruiter en han- "30 delaar geniet Johan Lenssens internationale bekendheid in de paardensport. Als Belgisch in ternational boekte hij successen over de gehele wereld en in alle werelddelen loopt wel ergens ^a5 een paard rond dat afkomstig is k°r' uit zijn handelsstal. Lenssens woont net over de grens in het Belgische Stekene. Dankzij zijn wintercriterium om de Golden Horse Trophy, dat vandaag in Hippisch Centrum Heikant begint, is de 36-jarige Johan Lenssens nu ook een be grip als organisator. Tijdens zijn actieve carrière 'stond de Belg bekend als een stijlvolle ruiter. Behalve zijn stijl van rijden was ook het na streven van perfectie kenmer kend voor Lenssens. Die drang naar perfectie was uiteindelijk ook zijn drijfveer om in Hei kant, waar hij in de stallen van het hippisch centrum zijn paar den heeft ondergebracht, een concours te organiseren. Perfect Johan Lenssens: „Wat ik ook doe, ik wil mijn zaakjes altijd perfect voor elkaar hebben. Dat eis ik ook van een ander. En dat is wel eens lastig. Zo kan ik me verschrikkelijk ergeren aan enorme lange rubrieken. Op een rubriek die 's nachts om twee uur is afgelopen zit toch nie mand te wachten? De ruiters niet en de sponsors en het pu bliek al helemaal niet. Dood eenvoudig omdat dan de sfeer 'ontbreekt. Toen vorig jaar de wedstrijdbak van de manege in Heikant met nog eens twintig meter werd verlengd, zag ik mijn kans schoon om een con cours te organiseren op mijn manier." Lenssens weet wat hij wil. „De sport moet weer van het publiek worden en de sponsors moeten waar voor hun geld krijgen. De sfeer moet terugkomen. Dat Inrijg je alleen voor elkaar met korte rubrieken voor verschil lendecategorieën. Zoals rubrie Johan Lenssens, organisator van de Golden Horse Trophy in Heikant: „De sport moet weer van het publiek worden en de sponsors moeten waar voor hun geld krijgen." foto Wim Kooyman ken in de lagere klassen waarin de streekfavorieten kunnen uit blinken, of wedstrijden voor jonge paarden, waarin de fok kers, eigenaren en handelaren talentvolle paarden aan het werk kunnen zien. De afsluiting moet het hoogtepunt vormen. Daarin moeten de topruiters met hun paarden zorgen voor een toetje dat de mensen tot het laatste moment weet te boeien. Dat kan hier in Heikant alle maal. Daar ben ik vast van over tuigd, want deze accommodatie heeft een internationale uitstra- ling." Dat de aanpak van Lenssens aanslaat, blijkt uit de vele na tionaliteiten die vanaf vandaag tot en met zondag op de startlijst prijken tijdens de tweede ronde van het wintercriterium in Hei kant. En het zijn beslist geen on bekende gelukszoekers. Zo mag de Zeeuws-Vlaamse manege zich verheugen op de komst van de Amerikaan Peter Wylde, de ze zomer nog winnaar van de zilveren medaille bij de Wereld- ruiterspelen in Spanje, en de bronzenmedaillewinnaar van de Olympische Spelen in Syd ney, Fahad Aleid uit Saudi- Arabië. Het internationale deelnemers veld wordt gecompleteerd door de Amerikaanse internationals Elan Waldman en Veronique Feigel, de Engelsman James Davenport, de Duitse Catarina Off el, de Zweden Nina Fa- gerstorm en Henrik Ankarcro- na, de Koreaan Lim Sung Ero, de Japanner Tadoyoshi Hayas- hi, de Nieuw-Zeelander Grand Wilson en de Australische Ed- wina Alexander, de winnaar van de Grote Prijs in de eerste ronde. Verder worden veel van Lens sens landgenoten verwacht, aangevoerd door de tot Belg genaturaliseerde Nederlander Jos Lansink. Hij heeft gezel schap van de internationals Pe ter Postelmans, Marc van Dijk, Sandra Willocks, Christof Cleeren en An Carton. De Ne derlandse afvaardiging bestaat vooral uit jeugdig talent, van wie Tim Franssen uit Roosen daal tot de kanshebbers voor de Grote Prijs mag worden gere kend. Verlies Johan Lenssens weet niet alleen ruiters van naam en faam voor zijn evenement te strikken, maar ook sponsors. „Ik erger me dus aan die ellenlange rubrie ken, waar het grote aantal deel nemers met hun inschrijfgelden voor een sluitende begroting moeten zorgen. Aan de belang stelling voor ons wintercriteri um merk ik dat de ruiters best bereid zijn om wat meer in schrijfgeld te betalen. Dat is trouwens nog niet toereikend voor een sluitende begroting, want vorig jaar sloten we af met verlies. De bijdrage van de sponsors kun je dan ook niet missen. Je moet je geldschieters iets te bieden hebben. Daar doen we ook alles aan, zodat men in een gezellige sfeer met relaties zaken kan doen. Om zijn ideaal te verwezenlij ken heeft Lenssens in cle eige naar van het hippisch centrum, Fons de Vetter, een goede part ner gevonden. Zo kwam er dit jaar een verwarmd terras in de hal. Lenssens: „De sponsors zit ten nu met hun neus bovenop de sport. Ze kunnen als het ware de paarden aanraken. Leon Mel- chior, een begrip in de paarden sport en de fokkerij, was er zeer over te spreken. Hij is nu zelfs onze hoofdsponsor. Dat bewijst dat onze aanpak de mensen aanspreekt." De aanwezigheid, van sportvoorzie- ningen is zo vanzelfsprekend dat de meeste Nederlanders er maar zelden bij stilstaan hoe makkelijk het is om in georganiseerd verband aan sport te doen. Maar wat wordt er gedaan voor de mensen die het, om welke reden dan ook, minder goed getroffen heb ben? Welke rol speelt sport in hun le ven? Een ontdekkingsreis langs maat schappelijke instellingen in Zeeland. Vandaag deel 2: Stichting Tragel. in maatschappelijke instellingen doorSven Remijnsen CLINGE - De Stichting Tragel affi cheert zich graag als de verbinding tussen mensen met een verstandelijke handicap en de samenleving. Het stre ven is om de hulpbehoevenden een zo normaal mogelijk leven te laten lei den. Net als iedereen gaan de meesten dagelijks naar hun werk en net als ie dereen doen ze regelmatig aan sport. En dat doen ze fanatiek. Zo'n vijfhonderd verstandelijk ge handicapten, 'cliënten' in het vakjar gon, maken gebruik van cle diensten die Stichting Tragel aanbiedt. Ze wo nen verspreid over verschillende loca ties in Zeeuws-Vlaanderen. De be kendste locatie is De Sterre, een wijk in Clinge waar een grote groep ver standelijk gehandicapten onder toe zicht op zichzelf woont. Tussen hun huizen in ligt het dagcentrum, dat tal van faciliteiten telt, waaronder zelfs een eigen postkantoortje. Jos van Hooijdonk is beleidsmede werker directie van Stichting Tragel. In die hoedanigheid wil hij ervoor wa ken dat zijn cliënten een aparte rol binnen - of erger nog: buiten - de maatschappij toegewezen krijgen. De verstandelijk gehandicapten zijn een van ons. Van Hooijdonk: „Ze zijn vol waardige burgers. Ze wonen in een ge wone straat en gaan overdag naar de dagbesteding of naar hun werk. Ge woon, net als jij en ik." Activiteiten 's Avonds en in het weekend kan er worden gesport. „Onze mensen zijn vrij om zich aan te sluiten bij bestaan de sportverenigingen in de buurt", zegt Van Hooijdonk. „De groep men sen die dat inderdaad ook doet, is niet al te groot. Voor alle anderen organi seren we zelf verschillende soorten activiteiten, voor verschillende ni veaus." Stichting Tragel biedt onderdak aan zeven clubs. Ze zijn bedoeld voor zij die in gezelschap willen zwemmen, wielrennen, voetballen, judoën, fit nessen, wandelen of dansen. Voor het leiden van de clubs doet de stichting Het speciale bad van De Sterre in Clinge wordt dagelijks intensief gebruikt voor zwemtrainingen. foto Peter Nicolai een beroep op de ruim 250 vrijwilli gers over wie kan woi'den beschikt. De consulent vrijetijdsbesteding coördi neert de activiteiten. „Sommige activiteiten zijn puur ge richt op recreëren, andere zijn meer competitief van aard", legt Van Hooij donk uit. „Zo hebben we een eigen G- voetbalelftal, rijdt de wielerclub wed strijden in Spanje en Duitsland, en doet cle zwemclub mee aan de Special Olympics." Bij de laatste editie van die Special Olympics, in september in Breda, wonnen Bas, Werner, Alex en Sabine, de Zeeuws-Vlaamse zwem mers, zelfs goud op de estafette. Bin nen Stichting Tragel wordt veel waar de gehecht aan de sportieve ontplooi ing van bewoners. „Als je de hele dag in een rolstoel zit, is het belangrijk dat je regelmatig beweegt. De mensen die het nodig hebben, kunnen bewegen wanneer ze willen. We hebben hier de beschikking over een fitnessruimte, een gymzaal en een zwembad, waar bijna 24 uur per dag gebruik van wordt gemaakt." Het zwembad is bijzonder: het heeft een verstelbare bodem, zodat het naar wens dieper of juist minder diep kan worden gemaakt. Wie niet graag nat woi'dt, zal nooit tegen zijn zin het wa ter in worden geholpenverzekert Va n Hooijdonk. „Mensen moeten zoveel mogelijk zelf kunnen beschikken over hun eigen leven. We willen niemand dwingen. We bieden faciliteiten aan en onze cliënten kunnen zelf beslissen of ze daar gebruik van willen maken. En het is gebleken dat alle voorzienin gen duidelijk in een behoefte voor zien." Van Hooijdonk kan genieten van cle inzet die verstandelijk gehandicapten tonen als ze aan het sporten zijn. „Ze zijn vaak nog fanatieker dan anderen. Dat geldt zeker voor de mensen die wedstrijdsport bedrijven." Een van die enthousiastelingen is Hans Snouwaert (34), Overdag werkt hij in het eigen postkantoortje en in de werkplaats. Als sinterklaas in het land is, speelt hij voor zwarte Piet. En zodra de dagen langer worden en het buiten warmer wordt, springt hij op de fiets met zijn vrienden van de wie lerclub. Afzien „We fietsen elke week", vertelt Snouwaert. „In april beginnen we weer. Met de auto halen we eerst alle coureurs op en als iedereen er is, ver trekken we. Soms zijn we wel twee uur onderweg. Maar als het zo koud is zo als nu begin ik er niet aan. Dan is het alleen maar afzien, afzien, afzien. Dat heb ik er niet voor over. Ik wil ook nog een leuk leven leiden." In deze donkere dagen gaat hij in ge dachten graag terug naar twee jaar geleden, toen de club een grote ronde in Spanje reed. Snouwaert: „Die duurde wel een week! Het was be hoorlijk pittig, want wij waren na tuurlijk geen bergen gewend. Er kwam echt geen eind aan; dan was je eindelijk op de top en dan lag er weer een andere berg achter waar je over heen moest." De Nederlandse ploeg eindigde als tweede en Snouwaert won de rode trui, omdat hij het snelst was gestegen in het klassement. Dit jaar was hij minder gelukkig tij dens een wedstrijd in Duitsland, die gedeeltelijk over het traject van de Ronde vanltalië voerde. Snouwaert weet het zich nog precies te herinneren. „Het gebeurde op veer tien kilometer voor de finish. Ik kreeg ineens enorme kramp in mijn kuiten en viel zo, boem, plat op de weg. Er waren vijf agenten in de buurt, die mijn gebrul hoorden. Ze zorgden voor een ambulance en daar heb ik in gele gen tot ik niet zoveel pijn meer had. Lag ik daar zomaar in een Duitse zie kenwagen!" Veiligheidshelm Snouwaert heeft veel geleerd bij de wielerclub. Inmiddels weet hij alles over het belang van een goede fiets („Maar de man die erop zit, moet het toch zelf doen het rijden in een grote groep (..Naar achteren kijken is ge vaarlijk, dan val je veel vlugger") en het belang van een veiligheidshelm („Die draag ik altijd, dat is belangrijk hoor!"). Alleen over zijn fietsende clubgeno ten houdt hij zich op de vlakte. Tijdens de trainingen blijkt het vaak ieder voor zich te zijn. Evenals zijn collega's wil hij maar wat graag de snelste zijn, zodat de oefenrondjes vaak uitgroeien tot onderlinge wedstrijden, „Ach, je fokt elkaar wel eens op", verklaart Snouwaert. „We zien elkaar toch een beetje als concurrenten." Morgen deel 3: Penitentiaire inrich ting Torentijd TORONTO - Drievoudig olympisch kampioene Marion Jones en haar vriend Tim Montgomery, wereldrecordhouder op de 100 meter, werken samen met sprinttrainer Charlie Francis. De Canadees was vroeger coach van Ben Johnson. Hij werd voor het leven geschorst na Johnsons positieve controle op anabole steroiden tijdens de olympische finale van de 100 me ter in 1988 in Seoul. Francis vertelde een Canadese onder zoekscommissie in 1989 dat Johnson sinds 1981 spierverster- kers nam. De atleet werd later na nog twee positieve controles eveneens voor het leven uitgesloten. Jones verving onlangs nog haar coach Trevor Graham voor Derek Hansen. RTR MELBOURNE - Tijdens de Australian Open zullen de tennis sers getest worden op bloeddoping. Dat heeft toernooidirec teur Paul McNamee gisteren in Melbourne verklaard. Bij een positieve controle zal de betrokkene voor twee jaar worden geschorst, bij herhaling voor het leven. De tennisorganisaties ATP (mannen), WTA (vrouwen) en ITF (internationale fede ratie) zullen voortaan ook tijdens de toernooien en buiten de wedstrijden om op het verboden middel epo controleren. AFP MADRID - Het nationale voetbalelftal van Azerbeidzjan moet alle thuiswedstrijden buiten de eigen landsgrenzen spe len. Dat heeft de wereldvoetbalfederatie Fifa in Madrid be paald. De Fifa reageert daarmee op de voetbalcrisis in het land. Clubs in Azerbeidzjan werden geschorst voor de Euro pese bekertoernooien na een conflict met de bond. Vooraan staande clubs dreigden de bond te verlaten en een eigen com petitie op te richten. Bondscoach Sadigov zag er weinig heil in en stapte twee maanden na aanvaarding van zijn functie in augustus weer op. Azerbeidzjan verloor de eerste drie duels in EK-kwalificatiegroep 9. RTR MONTEVIDEO - Sebastian Abreu, aanvaller van Cruz Azul in Mexico en het nationale team van Uruguay, is gewond ge raakt bij een auto-ongeluk. De 26-jarige voetbalinternatio nal is met een hersenschudding en een gebroken schouder in een ziekenhuis opgenomen. Zijn passagier kwam om het le ven. De auto van Abreu, ook actief bij het WK voetbal van af gelopen zomer in Azië, raakte in de vroege ochtenduren in de buurt van badplaats Punta del Este door nog onbekende oor zaak van de weg en botste op een paal. AFP PARIJS - Auxerre heeft zonder te spelen drie punten verloren in de Franse voetbalcompetitie. Daardoor zakte de lands kampioen van de vijfde naar de zevende positie op de rang lijst. Het Franse nationale sportcomité bepaalde gisteren dat het duel tussen Auxerre en Sedan, dat op 21 september in 3-1 ein digde, moet worden overgespeeld wegens een arbitrale blun der. Het sportcomité stelde daarmee Sedan in het gelijk. De nummer veertien van de ranglij st tekende beroep aan tegen de uitslag, omdat de scheidsrechter na de gelijkmaker van Sedan ernstig in de fout ging. Vrijwel meteen na de aftrap scoorde Auxerre. Bij de spelhervatting in de middencirkel stonden echter nog enkele spelers van Sedan niet op eigen helft. De verliezende ploeg diende na afloop direct een protest in tegen deze onreglementaire gang van zaken. RTR door Ron de Waal GOES - Voor de zesde keer wor den morgenmiddag in Sport- punt Zeeland te Goes de Forza International Championships gehouden. Aan het door Forza Gymnastica georganiseerde tumbling- en trampoline-eve nement nemen ruim honderd tachtig turners en turnsters deel. Grote trekpleister is de Belgische Ilse Despriet, die on langs Europees kampioene werd in Sint Petersburg op het onderdeel dubbel minitrampo- line. Forza Gymnastica heeft kosten noch moeite gespaard om op nieuw een aantrekkelijk deel nemersveld te kunnen presente ren. „We zijn al ruim een jaar in de weer om diverse contacten te leggen en een zo gunstig moge lijke datum voor het toernooi te plannen", zegt trainer Martin Wissekerke van het organise rende Forza Gymnastica. „He laas konden we niet net zoals twee jaar geleden in Eindhoven op het EK flink lobbyen om ster ke springers naar Goes te lok ken. Sint Petersburg is wat dat betreft iets te ver. Maar ondanks de overvolle turnkalender mo gen we denk ik trots zijn op dit deelnemersveld." Behalve springers uit Neder land en België, in West-Europa de toonaangevende naties op tumblinggebied, komen er ook Portugese deelnemers naar Goes. Hoewel landen als Rus land, Wit-Rusland en Oekraïne op het EK in Sint Petersburg veelal de dienst uitmaakten, ko men er toch verschillende me daillewinnaars in actie in Sportpunt Zeeland. Goud De Belgische Ilse Despriet, win nares van het goud op het onder deel dubbel minitrampoline, heeft ingeschreven, terwijl ook het tumblingteam van de Belgi sche Genevieve Cools en Tine Waes van de partij zijn. Uit ei gen land komen er diverse tram polinespringers die lid zijn van de verschillende nationale steunpunten. „Daarnaast kunnen we veel verwachten van de mini tram polinespringers van Olympia uit IJsselmonde, die deel uitma ken van de groep die nationaal clubkampioen is", weet Martin Wissekerke. De eigen provincie wordt vertegenwoordigd door verschillende springers van zo wel Forza Gymnastica als MTV'69 uit Middelburg. „Met een paar finaleplaatsen ben ik al tevreden", stelt Martin Wisse kerke. „Wie weet kan Johan Stoutjesdijk, die op tumbling de laatste tijd veel progressie heeft geboekt, nog voor een verras sing zorgen." Bij MTV'69 heeft trainer Foort de Roo zijn hoop gevestigd op de enige vrouw in het seniorenge zelschap: Eva Huibregtse. „Zij heeft al diverse malen een top vijf klassering op een NK be haald", verduidelijkt De Roo, die absoluut niet op het evene ment in Goes wilde ontbreken met zijn pupillen. „Ik vond het eigenlijk al triest dat we op het NK in Twello als enige de Zeeuwse afvaardiging vorm den. Daarom moet je jezelf op zo'n prachtig gebeuren in de re gio zeker laten zien, puur alleen al om de sport hier te kunnen promoten." Jeffrey Telussa, een klasse apart op het NK in Twel lo, ontbreekt echter op het toer nooi in Goes. „Helaas laat het overvolle programma van Jef frey bij het toestelturnen deel name niet toe. Voor de sport in Zeeland natuurlijk eeuwig zon de, maar ik heb wel begrip voor zijn situatie", zegt De Roo. Desondanks verwachten de Zeeuwse trainers veel van het evenement. „Het springen heeft een tijdje in een dip gezeten, maar gelukkig trekt het de laat ste tijd in Zeeland weer een beetje aan", aldus Martin Wis sekerke. „Hopelijk zal dit toer nooi een prachtige promotie voor deze tak van de turnsport worden." Zowel bij de vrouwen als bij de mannen worden er in de jeugd- en in de seniorencate gorie vier verschillende onder delen afgewerkt. Tumbling, minitrampoline, dubbele mini- trampoline en trampoline staan in Goes op het programma. De wedstrijden beginnen vanaf 12.30 uur tot 17.00 uur met de voorrondes. Van 19.30 uur tot 22.00 uur vinden de finales plaats, afgewisseld door specta culaire demonstraties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21