Remkes erkent toch fouten BVD Europese visserijministers strijden tot laatste minuut poggei pohi® 1 v)y)\ raab karcher Deursticker tegen gewelddadige geloofsuitingen 12° ji >y> bouwstoffen Tweede Kamer schaart zich achter rapport over beveiliging Fortuyn Spreekrecht voor slachtoffers Juwelier 't Gouddoppertje Postbank Getij moet vrij spel krijgen in het Zoommeer en Volkerak Vuurtoren te huur Waarschuwing voor problemen vakantieverkeer De Carisma Shogun Aanval op Irak stap dichterbij Kanttekeningen bij nieuwe dorpen Velzeboer leert leven met handicap Stroganoff in Amsterdam Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- mttÊtm Z4 Wolken en zon Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Matige wind uit het zuiden bij maximaal 4 graden. 245e jaargang no. 300 vrijdag 20 december 2002 los nummer 1,10 Wij maken de keuken inspirerend. Waldammeweg 2, Middelburg, Telefoon (0118) 625 055 doorAp van den Berg en FerdiSchrooten DEN HAAG - Bedreigin gen en intimidaties aan het adres van Pim Fortuyn vormden geen 'staatsge- vaar'. Daarom heeft de voormalige BVD (nu AIVD) niet actief ge speurd naar veiligheidsin formatie over Fortuyn. De toenmalige minister van Binnenlandse Zaken K. de Vries (PvdA) kreeg slechts twee keer een mondelinge mededeling 'geen drei ging'. Dit erkende minister Remkes (WD) van Binnenlandse Zaken gisteren na lang aandringen van de kant van de Kamer. Tussen de regels door erkende Remkes uiteindelijk dat Fortuyn wel de gelijk beveiligd had moeten worden. De minister wilde 'om juridische redenen' niet zeggen waarom dat niet is gebeurd: de overheid kan dan aansprakelijk worden gesteld voor de moord op Fortuyn. Diens nabestaan den hebben een schadeclaim te gen de overheid aangekondigd. De Tweede Kamer schaarde zich uiteindelijk achter de con clusies van het rapport van de commissie-Van den Haak, die stelt dat verantwoordelijken in de hele beveiligingsketen heb ben geblunderd. Ook was er al gehele instemming om zo snel mogelijk de aanbevelingen van de commissie uit te voeren. Coördinator Als bij toverslag presenteerde het kabinet gisteren een van die aanbevelingen, de benoeming van de nieuwe landelijk beveili gingscoördinator. Het is korps chef Visser van de politie Ken- nemerland. Nog nooit heeft een kabinet een aanbeveling van een adviescommissie zo snel uitgevoerd. De coördinator moet ervoor zorgen dat politie- en veiligheidsdiensten niet tal men met een dreigingsanalyse over personen, zoals met For tuyn gebeurde. DEN HAAG - Slachtoffers van ernstige misdrijven, of hun na bestaanden, krijgen het recht om een verklaring af te leggen in de rechtszaal. De Tweede Kamer stemde giste ren unaniem voor een initiatief wetsvoorstel van Dittrich (D66) en Schonewille (LPF). De twee vinden het raar dat de 2e Gouden 5ieraad 1 of 25 korting Zilveren Sieraden 25% korting Horloges 10-50% korting Alleen in deze filialen: Oostburg, Burcht,straal 8-10 Goes, Lange Kerkstraat 48 Advertentie 4,0% Postbank Internetsparen blijft wél aantrekkelijk. Drie keer klikken en u krijgt een rente van maar liefst 4,0% op een internetspaarrekening. En zonder dat uw geld vaststaat. U kunt er gewoon altijd over beschikken. Begin dus vandaag nog met Postbank Internetsparen. Een rekening heeft u zo geopend en ook het overboeken van uw spaargeld is heel een voudig. U regelt het op postbank.nl AJ tA*OAA Tijdens het debat kreeg vooral de AIVD er van langs. Remkes wilde de inlichtingendienst niet al te zeer afvallen. De commis sie-Van den Haak concludeerde dat de AIVD wel degelijk te pas sief is geweest. De minister legde uit dat de dienst informatie moet leveren bij bedreigingen die een gevaar kunnen zijn voor 'de democrati sche rechtsorde en de staatsvei- verdachte wel altijd het woord mag voeren, maar het slachtof fer niet. Nu komen slachtoffers alleen aan het woord als de rechter het toestaat. De indieners van het wetsvoor stel denken dat het slachtoffers helpt om het misdrijf te verwer ken als zij hun zegje mogen doen. ANP GOES - De Zeeuwse natuurbescherming vindt dat in het Krammer- Volkerak en Zoommeer zo spoedig mogelijk een flinke getijbewe ging moet terugkeren. Dat is volgens Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en Zeeuwse Milieu Federatie de enige afdoende manier om de zeer slechte waterkwaliteit van de in 1987, door aan leg van Oester- en Philipsdam ontstane randmeren te verbeteren. Afgelopen najaar stierven vijfduizend vogels door de giftige blauw- alg. Om een groot verschil tussen eb en vloed te krijgen, kan het no dig zijn de compartimenteringsdammen deels door te steken. pagina 15: wapen tegen blauwalg f Advertentie ligheid'. Geweld en bedreiging tegen de leider van een politieke partij vielen volgens Remkes hier niet onder. WD-leider Zalm riep Remkes ter verantwoording voor zijn 'benepen' opvatting. Concrete dreigingen als die tegen F ortuyn vormen volgens Zalm duidelijk een schending van die rechtsor de en vragen dus om actief speurwerk. Remkes gaf Zalm daarin voorzichtig gelijk. Het debat gisteren eiste geen politieke slachtoffers. Minister Remkes en zijn voorganger, het huidige Kamerlid De Vries kre gen forse kritiek te verwerken. Maar hun politieke toekomst kwam nooit in gevaar. Een mo tie van de LPF die de regering verweet dat zij tekort was ge schoten en dat Fortuyn beveili ging had moeten krijgen, werd alleen gesteund door Groen- Links en de Groep De Jong. Eerder in het debat bleek dat de fractievoorzitters van de grote partijen in de Kamer meer greep op en informatie te willen heb ben over de AIVD. Binnenkort wordt een onafhankelijke com missie van toezicht benoemd, aldus Zalm. Alle partijen overgoten de in lichtingendienst met forse kri tiek. De dienst verzuimde een grondige dreigingsanalyse te maken over de situatie rond Fortuyn. Dit was voor D66 aan leiding om te pleiten voor een parlementair onderzoek naar de inlichtingendienst. Het voor stel kreeg onvoldoende steun, omdat dan het geheime karak ter van de dienst onderuit zou worden gehaald. GPD pagina 3: mild einde debat ■BH MARKEN - De vuurtoren van Marken wordt omgeven door ijs. Rijkswaterstaat heeft het zogenoemde Paard van Marken te huur staan. De vierkamerwoning en de vuurtoren zijn niet aangesloten op de wa terleiding en het aardgasnet. Enkele mensen hebbenal interesse getoond. foto Koen Suyk/ANP GRONINGEN - De ANWB ver wacht vandaag en morgen cha otische toestanden op de toe gangswegen naar de Alpen. Vooral in de richting van de po pulaire Oostenrijkse en Franse skigebieden moeten de vakan tiegangers met lange files reke ning houden. Vandaag krijgt vrijwel iedereen in Europa kerstvakantie. Zo'n 600.000 Nederlanders trekken erop uit, 300.000 van hen naar het buitenland, 120.000 mensen gaan op wintersportvakantie. Niet alleen de stroom vakantie gangers zal tot verkeerschaos leiden, de problemen worden vermoedelijk verergerd door het verwachte slechte weer. De ANWB voorziet op de Ne derlandse wegen geen proble men. GPD onderdeel van ING §lü) 'Rentewijzigjngen voorbehouden. door Heieen Paalvast BRUSSEL - Het overleg van de Europese visserijministers in Brussel heeft gisteravond ern stige vertraging opgelopen. Een nieuw compromisvoorstel dat de basis moest leggen voor een akkoord over drastische her vormingen van de vissector en over de vangsthoeveelheden voor 2003, liet uren op zich wachten. De Deense minister had als voorzitter aangekondigd dat om zeven uur een compromis voorstel op tafel zou liggen, maar was daarmee veel te opti mistisch. „Het wordt op zijn vroegst elf uur", zei de woord voerster van staatssecretaris Odink gisteravond al. Odink was toen zelfs nog niet eens bij de Deense minister geweest, die samen met Europees Commis saris Fischler (Visserijhaar col lega's eerst apart wilde spreken voor zij met het compromis zou komen. Het oponthoud betekende dat de 'visserijraad', die maandag begon en waarvoor vier dagen waren uitgetrokken, voor het eerst zou uitlopen op nacht werk. Volgens de woordvoerder van Fischler waren de tegen stellingen nog erg groot. De kern van het probleem is naar zijn zeggen dat enkele ministers het er helemaal niet mee eens zijn dat de visstand er zo slecht voor staat dat er vanaf volgend jaar een radicaal andere koers gevaren moet worden. Fischler heeft vergaande hervormings voorstellen gedaan voor de sec tor plus vangstbeperkende maatregelen voor vooral de ka beljauw, die met uitsterven wordt bedreigd. Noordelijke lidstaten zoals Duitsland en ook Nederland steunen die hervor mingen, zuidelijke landen niet. Een land als Frankrijk wil alles bij het oude laten, aldus de woordvoerder van de commis saris. Fischler zag af van het door de biologen bepleitte totale vangstverbod op kabeljauw omdat de Britse en Deense vis sers dit niet zouden overleven. In plaats daarvan wil hij dat ook minder tong en schol, de voor Nederland belangrijkste soor ten, wordt opgevist omdat ka beljauw daarbij vaak bijvangst is. Hij wil die vangstbeperkin gen wel verzachten, maar alleen in combinatie met een strenge 'zeedagenregeling' waarbij de kabeljauwvissers nog maar ze ven dagen per maand mogen uitvaren, en de vissers op tong en schol vijftien dagen. Daarnaast is er hardnekkig ver zet van de zuidelijke lidstaten plus Ierland tegen het voorge stelde verbod op alle overheids steun voor nieuwbouw van schepen. Marine Intussen liepen de gemoederen tussen Ierland en Spanje hoog op. De Spaanse minister Canete Advertentie) Voor wie jj&r nog meer wil... Vanaf 18.990.- Goes, Tramper Goes B V. Terneuzen, Garage De Tol Vervaet E Vlissingen, Autobedrijf J.W. de Voogd. Brandstofverbruik. Carisma 1 6 gem. 7,4 1/100 km (1 op 13,5), CO» 176. www.mitsubishl-motc De Amerikaanse regering wil eind volgende maand een be sluit nemen over een eventuele aanval op Irak. Washington raakt er steeds meer van overtuigd dat het dan voldoende be wijsmateriaal heeft verzameld over 'wezenlijke schendingen' van VN-resoluties door het bewind van Saddam. De in slagorde opgestelde stacaravans moeten plaatsmaken voor vakantiecomplexen met de uitstraling van een Zeeuws dorp. Dat denkt gedeputeerde Gert van Zwieten. Samen met de Recron en de gemeenten wil hij wat proefprojec ten opzetten. Critici waarschuwen voor verstening van de kust. Negen jaar na het ongeluk waarbij ze een dwarslae sie opliep, heeft Monique Velzeboer het verleden achter zich gelaten. De voormalige shorttrack schaatsster is gewend ge raakt aan het leven in een rolstoel en heeft een nieu we roeping gevonden; als fotografe heeft ze onlangs de beste schaatsers van Nederland stijl- vol geportret- "1 O teerd. De Stroganoffs konden tijdens de Russische Re volutie (1917) nog net het vege lijf redden. In de Nieuwe Kerk in Amster dam het verhaal van de fa milie en de groei van hun imperium. Een expositie over de passie van de Stro- ganoffs voor het verzame len. Van snuifdo zen tot schilde- L? rijen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 18,19,20 en 21; kunst cultuur: 23,24,25,27 en 28 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rotterdam se organisatie Newcommunity heeft een Nee-nee-sticker tegen 'gewelddadige evangelisatie aan de deur' ontwikkeld. Deze wordt via internet verkocht. Het ontwerp lijkt op de sticker tegen ongewenst reclamedruk werk. Er staan drie religieuze symbolen op met de tekst: 'geen gewelddadige geloofsuitingen svp'. Ontwerper van de sticker is Thomas Sackl, die actief is in homo-organisaties. De Rotter damse imam El Moumni maakte zich volgens hem schuldig aan 'religieus geweld' met zijn uit spraken over homoseksualiteit. Andere voorbeelden van derge lijk geweld zijn volgens hem het Israëlisch-Palestijnse conflict en Noord-Ierland. Met de sticker wil Newcommu nity mensen helpen 'een hoop ellende' buiten de deur te hou den. De davidster (jodendom), kruis (christendom) en afne mende maan met ster (islam) worden gebruikt om de bood schap kracht bij te zetten. Een evangelisatiefoldertje van de kerk in de buurt valt volgens de Sackl niet onder het begrip 'gewelddadig', maar aanbellen de Jehova's getuigen storen hem wel. „Zij verklaren zich superi eur door te stellen dat wij naai de hel gaan en zij naar de he mel." Sackl wijst ook op beledi gende uitspraken over Marok kanen, en van Marokkanen over joden. GPD (Advertentie) dreigde Ierland voor de rechter te slepen als Spaanse vissersbo ten niet tot de Ierse wateren worden toegelaten. Zijn Ierse collega Ahern zinspeelde erop dat hij dan de marine op die vis sers zou afsturen. Op 1 januari loopt de na de toe treding van Spanje en Portugal ingestelde overgangsperiode af waarin schepen uit die landen niet in noordelijke wateren mochten vissen. ANP naam: O noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16,-. straat nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e maH twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- r per maancj met nummer: I" I |~j j j j j automatische incasso 20,50). handtekening. r per kwartaal met automatische incasso (€55,10). a per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- f. - «ent In de colofon tref, nadere informatie 'g joTlo) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice l'71 4>oY/fllririhhhÖII Antwoordnummer 123 I ód. I 4 UUUUUzï 4380 VB V|issjngen di wo do 11 za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1