Nuijten is trots op nieuwe prijs Monique Velzeboer is tevreden met het leven Pfaff stort zich in woestij na vontuur Rivaldo: Van Gaal moet weg bij Bar^a Turnster begrijpt weinig van ophef over verkiezing beste sportploeg 19 De Haan keert terug naar Excelsior Bergkamp beboet voor overtreding Nieuwe hockeyregels bekrachtigd Angenent start op NK allround Vier coaches in race voor prijs Vandenbroucke is opnieuw zijn rijbewijs kwijt vrijdag 20 december 2002 ROTTERDAM - Feyenoorder Ferry de Haan keert terug naar Excelsior. De dertigjarige verdediger dient zijn contract tot medio 2004 op Woudenstein uit. Vandaag traint hij al mee bij de l'iliaal- club van Feyenoord. Zondag kan De Haan in de thuiswed strijd tegen Ajax meteen zijn rentree maken. De Haan kwam bij Feyenoord niet meer aan spelen toe. Hij wilde aanvanke lijk tijdens de winterstop overstappen naar Woudenstein, waar hij tot medio 1998 onder contract stond. Door blessures van Breuer en Sprockel kampt Excelsior momenteel echter met defensieve problemen. Daarom is de overgang van De Haan vervroegd. ANP BIRMINGHAM - De Engelse voetbalbond heeft Dennis Berg kamp een boete van 8000 euro opgelegd en bovendien een ern stige waarschuwing gegeven voor onbehoorlijk gedrag tij dens de wedstrijd tussen Arsenal en Blackburn Rovers op 26 oktober. De Nederlandse spits van Arsenal ging op het li chaam van zijn Zweedse tegenstander Nils-Eric Johansson staan. Bergkamp ging in de wedstrijd vrijuit omdat .de scheidsrechter de overtreding niet had gezien. De tuchtcom- missie sprak de sanctie uit op basis van televisiebeelden. RTR HAARLEM - Het bestuur van de Nederlandse hockey bond is definitief akkoord gegaan met de aanpassingen van de spelre gels die de internationale federatie FIH na het WK voor wou wen in Perth heeft vastgesteld. De nieuwe regelgeving heeft betrekking op de uitvoering van de strafcorner en het verde digen van een schot op doel. Vanaf 1 januari 2003 mag een verdediger een schot op doel boven de schouder stoppen. Mo menteel wordt deze 'overtreding' nog bestraft met een straf - bal. Bovendien hoeft de bal bij een strafcorner niet meer ge stopt te worden. Uiteraard moet de bal wel buiten de cirkel zijn geweest voordat er op doel mag worden geschoten. Beide spelregelwijzigingen gelden voor alle spelniveaus. GPD ASSEN - Marathonschaatser Henk Angenent rijdt komend weekeinde bij het NK allround in Assen buiten mededinging de 5 en 10 kilometer. De Nederlands kampioen op de langste afstand krijgt van de KNSB de kans zich nogmaals te bewij zen in verband met zijn mogelijke kwalificatie voor het WK afstanden in maart. De commissie topsport van de KNSB moet over een paar maanden de deelnemers voor het toernooi in Berlijn aanwijzen. Angenent kan daarom in Assen nog maals aantonen dat hij een startplaats verdient.,Hij krijgt de kans weer eens een langebaanwedstrijd te schaatsen, dan weet hij ook weer waar hij staat", aldus topsportcoördinator Ab Krook van de schaatsbond. ANP ARNHEM - Guus Hiddink (voetbal), Gerard Kemkers (schaatsen), Frank Louter (turnen) en Bert van Marwijk (voetbal) zijn genomineerd voor de titel Coach van het jaar 2002. De winnaar wordt in januari bekendgemaakt als de deelne mers aan het nationaal en olympisch platform hun stemmen hebben uitgebracht. De verkiezing wordt georganiseerd door NOCNSF met medewerking van de aangesloten sportbonden en de Nederlandse sportpers. ANP van onze sportredactie LOKEREN - De Belgische oud- international Jean-Marie Pfaff, sinds kort ook tv-ster in zijn ei gen reality-soap, heefteen nieu we uitdaging aangenomen. De voormalige doelman wil in de woestijnrally Dakar 2003 schit teren aan de zijde van Cor Beze- mer en Daniel Cnudde, twee er varen rijders. Het team werd gisteren voorgesteld in Lokeren. De 55-jarige Nederlander Cor Bezemer, geboren in Antwer pen, komt voor de twaalfde maal aan de start in de Dakar- rally. Daniel Cnudde is 47 jaar, woont in het Oost-Vlaamse Be- ervelde en heeft al tienmaal aan ,de woestijnrally meegedaan. De firma Neyt leverde de vracht wagen die in een tijdspanne van enkele weken herschapen werd tot een heuse woestijn vreter waarmee Bezemer, Cnudde en Pfaff de uithoudingsproef tot een goed einde willen brengen. Op 28 december start het team in Charleroi en de dag daarop gaat het naar Marseille, waar op maandag 30 en dinsdag 31 de cember de technische en admi nistratieve controle volgen. De echte start is op Nieuwjaarsdag. Pfaff is verguld met zijn deelna me aan de Dakar-rally. „Mijn opdracht staat in het teken van een goed doel. Het geld dat ik in zamel gaat naar het Jean-Marie Pfaff-fonds, dat zich ontfermt over sociaal achtergestelde kin deren. Deze kinderen waren het slachtoffer van misbruik of ver waarlozing en zijn door een jeugdrechtbank voor hun eigen welzijn en veiligheid in een in stelling geplaatst. Dit fonds zal ik spijzen", aldus Pfaff. Belga van onze sportredactie MADRID - Voor Rivaldo, de voormalige sterspeler van Bar celona, is er maar één oplossing voor de diepe crisis bij de Cata laanse topclub. „Er moet een nieuwe trainer komen. Dan ke ren het enthousiasme en het ver trouwen bij de spelers en bij de fans vanzelf terug", zei de Bra ziliaanse vedette, die afgelopen zomer naar AC Milan vertrok. Rivaldo heeft met de huidige Barcelona-trainer Louis van Gaal nooit goed overweg ge kund. Tijdens het eerste bewind van de voormalige bondscoach in Nou Camp, tussen 1997 en 2000, kwamen beiden veelvul dig met elkaar in aanraking over de opstelling. Van Gaal stelde Rivaldo aan de linker flank op, de Braziliaanse spel maker wilde vanuit de as van het veld spelen. De coach won de machtsstrijd, waarna het nooit meer goed kwam tussen de twee persoon lijkheden, Na de verrassende aankondiging over de rentree van Van Gaal afgelopen zomer bij Barcelona restte Rivaldo niets anders dan uit Nou Camp te vertrekken. „Maar ik zeg niet uit wraak dat hij nu moet op stappen. Zijn manier van wer ken staat me gewoon niet aan." Na vier nederlagen in de laatste vijf duels staat Barcelona mor gen voor een cruciale wedstrijd tegen Real Mallorca. RTR BRUSSEL - Frank Vanden broucke, het probleemkind van de Belgische wielersport, is voor de tweede keer dit jaar zijn rij bewijs kwijtgeraakt. De voormalige winnaar van de klassieker Luik-Bastenaken- Luik werd in het weekeinde door de Belgische politie op nieuw in beschonken toestand achter het stuur van zijn dure Mercedes vandaan gehaald. Bij hem werd een promillage van 1,8 gemeten, waar maximaal 0,5 wettelijk is toegestaan. Vandenbroucke was op weg naar huis na een feestje bij een vriend. Zijn bolide trok de aan dacht van de politie, omdat de verlichting niet in orde was. In maart werd Vandenbroucke tij dens een alcoholcontrole in het verkeer ook al betrapt. SID jaar op rij deel uit van het beste sportteam van het land. Vorig jaar werd de ploeg beloond voor de vijfde plaats op WK, die de internationale doorbraak van Nederland als tumland bete kende. Dit jaar was de tweede plek op het Europees kampioen schap goed voor een nieuwe Jaap Eden Trofee. Nuijten was blij verrast dat zij en haar turncollega's opnieuw het podium mochten betreden. „Ik had het helemaal niet ver wacht", bekent ze. „Deze prijs was een nog grotere verrassing dan de vorige. Het gebeurt bijna nooit dat een ploeg twee keer achter elkaar wordt uitgekozen, dus ik rekende op de hockeyers of Feyenoord." Doorbraak Toch vindt ze dat de onderschei ding terecht is toegekend. „De sporters zelf hebben gestemdIk heb op het feest na het gala met veel sporters gesproken en ze vonden het knap dat we de doorbraak van vorig jaar een vervolg hebben kunnen geven. Ach, het voetbal staat al genoeg in de belangstelling." Maar het turnen toch ook? Nuij ten: „Nu wel ja. Vroeger was dat wel anders. Toen gingen we nooit naar de grote toernooien, nu winnen we zelfs medailles. Je ziet het ook steeds drukker wor den tijdens wedstrijden in Ne derland. Eris vooral meer pers." Zelf blijven de turnsters nuch ter onder het succes, vindt Nuij ten. „Of wij zijn veranderd? Na tuurlijk niet!De nieuwe status heeft echter wel zo zijn voorde len. Nuijten: „Het bijwonen van het gala- is elke keer weer een aparte ervaring. Zeker als je op de tweede rij zit, zoals ik, en al les goed kunt volgenDe gehul digde ploeg bestond behalve Nuijten uit Renske Endel, Ga- briëlla Wammes, Suzanne Har mes en Verona van de Leur, die werd uitgeroepen tot sport vrouw van het jaar. Volgend jaar augustus kan de ploeg een nieu we nominatie verdienen op het WK in het Amerikaanse Ana heim. Nuijten, die bij het suc cesvol verlopen EK uitkwam op de balk, richt zich de komende maanden volledig op het ver krijgen van een plaatsje in de equipe van bondscoach Frank Louter. „In principe wil ik alle onderdelen turnen", zegt Nuij ten, die de balk en de sprong tot haar specialiteiten rekent. „Het zal niet makkelijk zijn om in de ploeg te komen, want de onder linge concurrentie wordt steeds groter. Maar dat is alleen maar goed voor het niveau." Voorlopig kan ze nog volop na genieten van de Jaap Eden Tro fee. Hoewel? „Ik heb geen idee waar het beeld is gebleven", be kent Nuijten. „De vorige keer mochten we hem allemaal een tijdje op onze kamer houden. Ik hoop dat ik de prijs binnenkort toch nog te zien krijg, want ik ben er heel erg trots op." foto's Monique Velzeboer tretten. Eerder dit jaar vloog ze naar Mexico. Met haar zestigjarige moeder achter het stuur van een huurauto maakte zé een rondreis van driedui zend kilometer in ruim twee weken. De rolstoel en de camera gingen uiter aard mee. „Mijn broers vonden het een gevaarlijk idee. Twee vrouwen alleen in Mexico." In april bezocht ze een revalidatiecen trum in Rwanda dat wordt gefinan cierd door het Liliane Fonds. Die organisatie helpt kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden. In opdracht van de schaatsbond KNSB maakte ze in oktober een kalender met portretten van schaatsers. De ca mera die ze daarvoor gebruikte was een cadeau van de Amsterdamse IJs vereniging. De opbrengst van de ka lender, voor 13,50 euro verkrijgbaar via de internetsite www.knsb.nl, gaat naar het Liliane Fonds. „Ik wil niet al leen met mezelf bezig zijn. Ik wil me ook inzetten voor anderen." In de fotografie vindt ze een zinvolle tijdsbesteding. Als freelance foto graaf timmert ze aan de weg en is ze niet langer afhankelijk van uitke ringsinstanties. Het liefst maakt ze portretten en documentaireachtige foto's, „Ik weet niet of ik nu meer of minder gelukkig ben dan vroeger. Ik ben wel meer tevreden. Ik heb heel vaak het gevoel bij mensen dat ze den ken dat het nog mooier kan. Vroeger dacht ik ook vaak zo. Ik wilde nog sneller, nog beter, de beste zijn. Dat moet ook, want anders moet je niet aan topsport doen. Maar die drive om me met anderen te meten, die heb ik niet meer." Tevreden „Ik vind fotograferen heel leuk, maar als het weekend is dan is het weekend, dan ga ik andere leuke dingen doen. Vroeger ging ik zeven dagen per week trainen. Ik was altijd aan het schaat sen, dat deed ik met plezier. Maar ik ben nu meer tevreden met wat ik heb en wat ik kan Sinds enige tijd heeft ze weer een rela tie. Ze is dus ook gelukkig in de liefde. „Het gaat goed, ja. Ik heb mijn geluk kige en minder gelukkige periodes in mijn leven. Maar dat heeft iedereen toch?" GPD HnorSven Remijnsen VLISSINGEN - Bij Feyenoord werd gisteren getreurd om de gemiste Jaap Eden Trofee. Niet de Uefa Cup-winnaar uit Rot terdam, maar de vrouwenturn- ploeg werd woensdagavond tijdens het Sportgala in Amster dam gekozen tot ploeg van het jaar. Monique Nuijten begreep weinig van alle ophef. „Ach, het voetbal staat al genoeg in de be langstelling." De negentienjarige turnster uit Goes maakte voor het tweede Tal van Nederlandse topschaatsers, onder wie Barbara de Loor en Erben Wennemars, werkten belangeloos mee aan de kalender van fotografe Monique Velzeboer. door Gijs van Oosten NOORD WIJK - Het is zondag precies negen jaar geleden dat Monique Velzeboer, inmiddels 33, tijdens een shorttracktraining een dwarslaesie opliep. Voor de ex-schaatsster telt niet langer het verleden, maar het he den. Daarin fotografeert ze het leven vanuit een rolstoel. „Ik ben meer te vreden dan vroeger." Op 22 december 1993 verdwijnt in één klap alle hoop. Nederlands beste shorttrackster komt tijdens een trai ning op een baantje in de Franse Pyre neeën ten val. Ze botst met haar hoofd tegen de boarding. Haar broers Mark en Alex en haar toenmalige vriend Will O'Reilly buigen zich een paar tel len later over het roerloze lichaam. De zesde nekwervel is gebroken. De Olympische Spelen van Lillehammer zijn minder dan twee maanden weg, maar Monique Velzeboer, pas 24 jaar jong, zal nooit meer lopen. Een arts is snel ter plekke, een uur later landt de helikopter die haar naar het zieken huis in Toulouse zal vervoeren. Nuchter Velzeboer kijkt in haar aangepaste appartement aan de boulevard in Noordwijk nuchter terug op die voor haar zo fatale dag. Met een flauwe glimlach zegt ze 'dat de tijd snel gaat'. „Op de een of andere manier wist ik op het moment dat ik was gevallen dat ik een dwarslaesie had. Het zal wel zo moeten zijn, dacht ik. Ja, het was mijn lot. Bepaalde dingen gebeuren." Nee, Monique Velzeboer kwelt zich zelf niet met de vraag waarom dit gru welijke ongeluk juist haar moest tref fen. Ze gelooft, met betrekking tot ongelukken als deze, niet in het woordje 'als'. „Je hoort wel eens ver halen van mensen die een auto-onge luk hebben gehad. Die zeggen: als ik nou tien seconden later was gekomen, dan was het niet gebeurd." Tien dagen lag de pure sportvrouw, in de bloei van haar leven, op de intensi ve care van een ziekenhuis in Zuid- Frankrijk aan de beademingsappara tuur. „Het was natuurlijk wel een drama. Die eerste periode was een moeilijke tijd, Het is moeilijk om uitte leggen hoe je daarmee omgaat. De mens blijkt van nature toch zo in el kaar te zitten dat hij met de dingen die hij wel kan, toch weer verdergaat." Haar hoofd, haar armen en handen functioneren. Daar kan ze heel veel mee. De revalidatie deed ze in Amster dam. „Die revalidatie ging heel gelei delijk. Ik heb zeven maanden nodig gehad om die dingen weer aan te leren die ik zelf zou kunnen vanuit een rol stoel. Leren autorijden met handgas bijvoorbeeld, of jezelf voortbewegen in een rolstoel." „Maar ja, hoe het geestelijk verder moet, daar kim je geen tijd voor geven. Ikheb veel steun gehad aan mijn fami lie en vrienden, maar je moet het wel zelf doen uiteindelijk. Voor mijn fami lie was het een hele klap. Ik denk dat ik het andersom ook niet zou weten hoe je daarmee omgaat. Soms denk ik dat mijn ouders het erger vinden dan ikzelf." Het moet bij zonder zijn geweest om de onafscheidelijke vier nazaten van boeren- 1 echtpaar Velzeboer uit het Zuid-Hollandse dorp Oud-Ade in de loop van de jaren tach tig van de vorige eeuw op te zien groeien. De een na de ander meld de zich aan als lid van de ijsvereniging Al kemade, waar de eerste schaatslessen werden gevolgd. Jaren later werden ze op de kleine 200-meterbaan van Leiden tot succes volle shorttrackers ge kneed. Als langebaan- schaatsster werd Mo- Monique Velzeboer nique Velzeboer twee keer nationaal kampioene; in 1984 bij de meisjes ju nioren D en in 1986 bij de meisjes juni oren B. Velzeboer schaatste destijds een jaar in de selectie van Jong Oranje onder leiding van Leen Pfrommér. Anderhalf jaar voor de Olympische Spelen van 1988 in Calgary legde ze zich toe op shorttrack, toen nog een demonstratiesport. Monique Velze boer won goud op de 500 meter. „Ik had niet bepaalde verwachtingen voor de toekomst. Ik studeerde psy chologie, omdat het makkelijk met topsport was te combineren. Omdat in die periode besloten werd om de Zo mer- en Winterspelen uit elkaar te ha len, had ik het geluk dat ik na Calgary in zes jaar tijd nog twee keer (1992 en 1994) kon meedoen aan de Olympi sche Spelen. Verder keek ik niet vooruit." In Albertville won ze geen medaille. De Winterspelen van Lille hammer waren voor haar de laatste kans om olympisch kampioen te wor den. Maar de zware val inFontRomeu gaf een tragische wending aan haar leven. Het was in de negen jaar na de val stil rond Monique Velzeboer. Ze trad niet in de publiciteit. Omdat ze niets te vertellen had, vond ze. „In het begin wist ik ook helemaal niet wat het was om een handicap te hebben, dus had het geen zin daar interviews over te geven. Ik wil wat vertellen over iets waarop ik trots kan zijn. Een presta tie." Passie Regelmatig laat ze als toeschouwer haar gezicht zien bij sportwedstrij den. Dat kost haar geen enkele moeite. Ze sport, ondanks haar handicap, zelf ook nog actief. Ze heeft een ligfiets. De racende broers Tim en Tom Coronel hebben voor haar een aangepaste kart gebouwd, Velzeboer: „Ik ga tegen woordig niet meer naar De Uithof om te schaatsen, maar om te karten." De grote passie van Monique Velzeboer is de fotografie. Na de middelbare school speelde ze al met de ge dachte om naar de fo tovakschool te gaan, maar dat kwam er toen niet van. Vijf jaar gele den volgde ze een inlei dende cursus fotogra fie, gevolgd door een vierjarige opleiding aan de Foto Academie. Ze is nog niet klaar, ze moet nog een halfjaar. „Ik moet nog een pro ject maken." Op vakantie in India maakte ze twee jaar foto Cees Zorn/GPD geleden een serie por-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19