Getij beste wapen tegen blauwalg Fiasco dreigt voor Zeelandpoort.nl Michels laatste wens vervuld 4 PZC 15 Economieopleiding HZ haalt hoge cijfers Krammer-Volkerak en Zoommeer gebaat bij doorbreken dammen Personeel PSD krijgt ontslagbrief Verslaafde dievegge hoort achttien maanden eisen Overvaller taxichauffeur hoort eis Parkeren invaliden Hulst gratis Vuurwerk in beslag genomen Man in gezicht geslagen Diefstal uit bedrijven Rijkswaterstaat wil betere voorspelling voor stormvloedkering Telefoon-Ster helpt ouderen vrijdag 20 december 2002 Hoor Ab van der Sluis VLISSINGEN - De opleiding Commerciële Economie van de Hogeschool Zeeland in Vlissin- gen behoort tot de top van Ne derland. Alleen de Hogeschool s-Hertogenbosch scoort beter. Een paar weken geleden bleek al uit de Keuzegids Hoger On- derwijs dat volgens het oordeel van studenten de Zeeuwse op leiding de beste is van Neder land. Ook uit het rapport 'Een veelbelovend product', een kwaliteitsonderzoek onder de 24 opleidingen Commerciële Economie in Nederland, blijkt dat de Hogeschool Zeeland tot de absolute top gerekend mag worden. De visitatiecommissie die de kwaliteit van alle Commerciële Economie opleidingen onder de loep nam, is vooral te spreken over het feit dat de opleiding goed aansluit op het middelbaar beroepsonderwijs en voortgezet onderwijs. Dat komt onder meer door de studiebegeleiding, de praktijkgerichte manier waar op onderwezen wordt. Ook de doorstroom van studenten ver loopt prima. Studenten moeten tijdens hun opleiding bijvoor beeld een ondernemingsplan schrijven, excursies en lezingen organiseren en een mini-onder neming runnen. De kleinschaligheid van de op leiding zorgt volgens de visita tiecommissie voor een positieve cultuur en goede communicatie binnen de opleiding. De visitatiecommissie vindt dat het internationale karakter van de Hogeschool Zeeland wel nog beter benut kan worden door meer studenten ervaring te la ten opdoen in het buitenland. De commissie adviseert verder om samenwerking te zoeken met andere opleidingen. door Rinus Antonisse GOES - Afdoende aanpak van de ernstige waterproblemen in Krammer-Volkerak en Zoom meer is alleen mogelijk door herstel van een flinke getijbe weging. Eb en vloed slechts een beetje terugbrengen is geen op lossing. Dit stelt de Zeeuwse natuurbe- weging. Aan een halfslachtige oplossing is geen behoefte. Dan gaat de na de sluiting van de compartimenteringsdammen opgebouwde waardevolle zoete natuur naar de knoppen, terwijl er geen volwaardige en min stens even waardevolle nieuwe zout-brakke natuur voor terug keert. De waterkwaliteit in Krammer- Volkerak en Zoommeer baart al langere tijd zorgen. In toene mende mate treedt grote hinder op door giftige blauwalgen. De afgelopen maanden legden dui zenden vogels het loodje. Dat wordt alleen maar erger zolang de vooral door meststoffen ver vuilde Brabantse rivieren Steenbergse Vliet en Dintel blij ven uitstromen op de randme ren. Die vormen nu een gesloten sys teem. Er is geen verbinding meer met de zoute Oosterschel- de en ook zoet water van de grote rivieren (waarvan de kwa liteit overigens nog altijd twij felachtig is) kan er niet in doordringen. De randmeren verworden tot een bezinkput. Doorspoelen met zoet rivierwa ter vanuit de Hollandsch Diep (als dat al in voldoende mate be schikbaar is) wordt niet als een duurzame oplossing be schouwd. VLISSINGEN - De medewer kers van de veerdiensten krijgen een dezer dagen hun ontslag brief. Daarin staat dat hun dienstverband eindigt op 18 maart 2003, drie dagen na de in gebruikname van de Wester- scheldetunnel. Bij de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) werken 350 mensen. Van hen moeten 210 medewerkers op zoek naar een andere baan. Tachtig mensen zijn ouder dan 55 jaar en hoeven niet meer te solliciteren. De an dere zestig zijn uitzendkracht en blijven in dienst van hun bu reau. Van de 210 werkzoekenden kunnen er 60 aan de slag bij het fiets-voetveer. Dat wordt tege lijk met de opening van de tun nel in gebruik genomen. Omdat de schepen niet op tijd klaar zijn, wordt tijdelijk gevaren met twee oude PSD-boten. Van de 60 PSD'ers krijgen 35 mensen een jaarcontract. Tunnel De NV Westerschei detunnel neemt 15 tot 20 werkzoekenden in dienst. Dat is minder dan ver wacht, maar dat heeft te maken met de eisen die aan het werk worden gesteld. De provincie biedt 10 tot 2 0 mensen een ande re functie aan bij één van de an dere directies. Een kleine club PSD'ers gaat na de opheffing aan de slag met de ontmanteling van de veerdienst. De oudste schepen moeten ver kocht worden. Ook krijgen passagiers die ge bruik maken van een waarde- kaart het geld terug dat ze niet hebben opgemaakt. De bemiddeling van oud-PS- D'ers naar nieuwe banen valt ook onder de ontmanteling van het bedrijf. Die wordt uitge voerd door twintig mensen on der aanvoering van directeur H. Thomaes. Stichting Het Zeeuwse Land schap, Vereniging Natuurmo numenten en Staatsbosbeheer vinden dat daarom toegewerkt moet worden naar het toelaten van het getij op de randmeren, ook al is dat een ingewikkelde en dure operatie. Voor de land bouw zal dan in elk geval omge zien moeten worden naar een andere zoetwatervoorziening. Ook voor de (recreatieve) visse rij ontstaat een andere situatie. G. van Zonneveld, hoofd Groe ne Ruimte van de Zeeuwse Mi lieu Federatie, spreekt over een reële getijdenbeweging. Hij wijst erop dat vóór de aanleg van de compartimenterings dammen een yerschil tussen eb en vloed van 3,5 meter nol-maal was. „Je moet daar dichtbij gaan zitten, anders verlies je meer dan je wint." Getijverschil Stoeien met wat doorlaatbuizen biedt onvoldoende soelaas en daarom moet al gauw naar het (gedeeltelijk) openbreken van de compartimenteringsdam men worden gekeken. Als dat gebeurt, heeft dat weer gevol gen voor het getijverschil op de Oosterschelde: dat wordt klei ner omdat de zogeheten kom- berging - de ruimte voor water - groter wordt. Een oplossing daarvoor is het aanpassen van de stormvloed kering in de Oosterscheldemon- ding door ervoor te zorgen dat er meer water in en uit kan stro men. Het 'polijsten' van de pij lers levert flinke winst op. Wanneer daardoor ook de stroomsnelheid verbetert, kan tegelijk de beruchte zandhon- ger (het vollopen van de geulen met zand van platten, slikken en schorren) aangepakt worden. D*e natuurorganisaties zijn zich ervan bewust dat een duurzame oplossing niet binnen enkele ja ren haalbaar is. Intussen slaan de blauwalgen hun slag. Om daar op korte termijn wat aan te doen, valt doorspoelen van de randmeren te overwegen, zodat er een tijdelijke opschoning ontstaat. „Als je de boel openzet laat je wel vervuiling toe, met kans op verspreiding", stelt Van Zonneveld. Verzoeting Directeur M. Hemminga van Het Zeeuwse Landschap voelt voor doorspoeling via de Greve- lingen, waar de Brouwerssluis en Flakkeese Spuisluis al be schikbaarzijn. Hij verwacht dat het watersysteem in het zoute meer een dergelijke ingreep zonder grote ecologische gevol gen kan doorstaan. Dat is hem liever dan doorspoelen op de Westerschelde, omdat dit een te sterke verzoeting van het Ver dronken Land van Saeftinge veroorzaakt. Districtshoofd K. de Lange van Staatsbosbeheer is ook voor doorspoelen via de Grevelingen. Hij wijst verder op het idee om een proef te nemen met het Rammegors bij Sint Philips- land. Dat is nu zoet. Door het ge bied in verbinding te brengen met de Oosterschelde kan wor den nagegaan hoe de natuur daarop reageert. In de nieuwe toekomstvisie voor de Deltawa teren is het Rammegors als proefproject genoemd, Mirjam Verkaart en haar doodzieke echtgenoot Michel in de cockpit, vlak voor zijn luchtdoop. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat ARNEMUIDEN-Voor de 31-jarige Mi chel Verkaart uit Zierikzee ging giste ren een grote droom in vervulling. Hij heeft lymfeklierkanker en één van zijn laatste wensen was om nog een keer te vliegen, iets wat hij nog nooit had ge daan. Vanuit het ziekenhuis in Goes ging hij per ambulance naar vliegveld Midden Zeeland. Hier wachtte Alain Kouijzer van Transal Aero op hem om een vlucht boven Schouwen-Duiveland te maken. Het was dan wel de wens van Verkaart om een keer te vliegen, maar hij was niet helemaal vrij van vliegangst. „Ik ben vreselijk gespannen en dat voel ik overal. Het meest zie ik op tegen het stijgen en landen", vertelde Verkaart vooraf. Eigenlijk had hij afgelopen zaterdag al zullen vliegen. Zijn vrouw Mirjam had dit geregeld via het SBS 6-programma All you need is love. Vorig week maan dag kwam Verkaart na een tijdje thuis te zijn geweest echter weer in het zie kenhuis terecht. Door zijn instabiele toestand durfde SBS 6 niet meer het ri sico te nemen om met hem te gaan vlie gen en alles werd afgeblazen. „Dat was wel een teleurstelling. Maar dat zou ook een hele lange dag zijn ge worden en ik weet niet of ik dat wel al lemaal had volgehouden", vertelt Verkaart. Het ziekenhuispersoneel zorgde samen met Verkaarts vrouw dat zijn wens toch nog in vervulling ging. Ze vonden Transal Aero bereid om de vlucht te maken. Ook zorgverzekeraar CZ wex-kte mee en zorgde belangeloos voor het vervoer naar het vliegveld. Voor het opstijgen stond Mirjam Verkaart al stralend bij het vliegtuig: „Ik ben ontzettend blij dat dit alsnog is geregeld. Michel is in zijn laatste le vensfase. Dat kan nog enkele weken duren, misschien een paar maanden. We weten het niet en dat is des te meer reden om leuke dingen te doen." Om kwart over een was het zover. Verkaart ging met zijn vrouw en hun vijftien maanden oude dochtertje Ilse het vliegtuig in. Ook ging er nog een vriendin mee en een verpleegkundige. Na een half uurtje kwam het stel weer terug. De superlatieven schoten te kort. Hartstikke gaaf, fantastisch, geweldig, waren de eerste woorden die vanuit het vliegtuig waren te horen nadat de deur openging. Verkaart: „Het was een heer lijke ervaring. Het stijgen en landen viel heel erg mee. Er was een mooi uit zicht en we konden zelfs ons huis zien liggen in Zierikzee. Ik ben ook helemaal over mijn angst heen en ik zou het zo weer doen." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het voortbe staan van de internetsite Zee- landpoort.nl staat op het spel. Het project dreigt een financieel fiasco te worden nu Middel burg, Noord-Beveland en Veere afhaken. Reimerswaal heeft nooit het nut ervan ingezien. Het bestuur van de gelijknami ge stichting vraagt zich af op het project nog levensvatbaar is. Provincie en gemeenten hebben alleen al voor de bouw ruim 102.000 eui'o in het project ge stopt. De internetsite valt of staat met de deelname van de Zeeuwse ge meenten. Bezoekers kunnen op Zeelandpoort.nl zoeken naar bestuurlijke informatie, zoals gemeenteraadsstukken. In 2001 is de site opgezet. Het ministerie van Binnenlandse Zaken ver strekte daarvoor een subsidie van ruim 102.000 euro. Provincie Zeeland en gemeen ten legden eenzelfde bedrag op tafel om de site te kunnen bou wen. Daax-bovenop komen nog de jaarlijkse exploitatie- en be heerskosten, die per gemeente verschillen en afhankelijk zijn van het aantal inwoners. Reimerswaal heeft van het be gin af aan geweigerd aan het project deel te nemen. Grootste bezwaar van de gemeente wa ren de kosten en het geringe nut van de site. Ook Middelburg door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van Justitie J. Groen heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 35-jarige Terneuzse voor diefstal met geweld ander half jaar gevangenisstraf geëist. De Terneuzense, die verslaafd is aan harddrugs, pleegde voor de vierde keer binnen vier jaar een winkeldiefstal waarbij geweld niet werd geschuwd. Zo werd ze op 30 september dit jaar bij Albert Heijn betrapt bij de diefstal van etenswaren, cos metica en tandenborstels. Toen personeel haar probeerde aan te houden, stak de verdachte een caissière met een mes in de arm. Ze schopte wild om zich heen, bedreigde ook de supeimarkt- manager met het mes en gaf an dere medewerkers klappen. Het lukte uiteindelijk met zes man haar vast te pakken en naar het magazijn te slepen. Met name voor de caissière was het vooi-val erg bedreigend ge weest, zei de officier, en wees op het gevaar voor herhaling. Groen gaf de rechtbank in over weging om haar aan een psychi atrisch onderzoek in het Pieter Baan Centrum te onderwerpen. Raadsman A. Sol maakte daar bezwaar tegen. „Ze moet eerst vrij zijn van verdovende midde len." Hij pleitte voor klinische opname na haar detentie. Ook de schadeclaim van de caissière voor een prik tegen hepathitis B wees hij af. De 134 euro is vol gens Sol al vergoed door Albert Heijn of het ziekenfonds. Uit spraak: 2 januari. weigerde aanvankelijk. Maar na lang aandringen van de Ver eniging Zeeuwse Gemeenten is ze toch overstag gegaan. Onlangs bleek dat de kosten voor Middelburg met circa 66 procent stijgen en dat was de druppel die de emmer deed overlopen. Vei'der doorgaan be tekent dat de gemeente er voor vier j aar aan vast zit, terwijl niet duidelijk is hoeveel geld er jaar- lijks bij moet. Daarbij komt dat Middelburg nog steeds niet het nut van de site inziet. Dezelfde argumenten gelden ook voor Nooi'd-Beveland en Veere. Dat steeds meer gemeenten niet mee doen, moeten de exploita tiekosten worden verdeeld over de overige deelnemende ge meenten. Een negatieve spiraal die het einde kan betekenen voor het project. Verplicht Voorsecretai'isR. Leentf aar van de stichting Zeelandpoort.nl is het echter nog niet zover „We laten uitzoeken in hoeverre ge meenten juridisch gezien ver plicht zijn deel te nemen. De site is mede opgezet met subsidie van het ministerie en daaraan zijn voorwaarden verbonden." Leentfaar ontkent de gemeen ten een proces aan te willen spannen. „Maar we willen wel kijken waar we juridisch staan. Op basis daarvan gaan we nog met de gemeenten in gesprek." Dat een eerder gesprek met Middelburg op niets is uitgelo pen is hem niet bekend. „Voor waarde van het ministerie was dat er minimaal vijf (semi-) overheden aan het project moesten meedoen. Hoewel er gemeenten afhaken, is dat aan tal nog niet bereikt. Pas dan zet ten we vraagtekens bij het voortbestaan van het project." Maar in de bestuui'svergadering van deze week is de vraag al op tafel gekomen. „Dat klopt, maar die vraag beantwoorden we pas later als we met de ge meenten hebben gesproken en weten hoe die tegenover het project staan." MIDDELBURG - Voor een gewelddadige overval op een taxi chauffeur is gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 22-jarige inwoner van Den Haag achttien maanden gevange nisstraf geëist, waarvan drie maanden vooxwaardelijk. In de proeftij d van drie jaar moet hij onder toezicht van de reclasse ring blijven. De man zette op 29 september dit jaar bij het sta tion in Middelbuxg een taxichauffeur een mes op de keel gezet en zijn portemonnee geëist. De verdachte ontkende deze gang van zaken: „Ik heb alleen mijn pink op zijn keel gezet." De buit bedroeg vijftig euro. Een Middelburger vex-klaarde het mes aan de dader te hebben gegeven. Zij hadden van tevox-en de overval beraamd. De Hagenaar is verslaafd aan harddrugs en alcohol. De man zat vanwege een ander delict vast, maar pleegde de overval tijdens weekendverlof. Hij had zijn geld opgemaakt aan drugs en moest geld hebben voor een trein kaartje. Raadsman E. Smit vond dat zijn cliënt in een opwelling de straatroof had gepleegd. Hij pleitte ervoor dat zijn cliënt in staat wordt gesteld een behandeling te ondergaan om af te kicken. De uitspraak volgt op 2 januari. HULST- Gehandicapten in de gemeente Hulst hoeven vanaf volgend jaar niet meer te betalen voor een invalidenparkeei"- plaats. De invalidenparkeerkaarten zijn voortaan gratis. Dit besluit werd gisteren bekend gemaakt tijdens de vergadering van de gemeenteraad. J. van Eek (CDA) pleitte hiervoor vori ge week tijdens een commissievergadering. Het was echter A. de Deckere (Groot Hulst) die deze zaak afgelopen zomer al aankaartte. De kaarten die recht geven op het parkeren op een invaliden parkeerplaats worden geschat op ongeveer 120 stuks. Het gratis verstrekken van deze kaarten kost de gemeente onge veer duizend euro. KAPELLE - In de woning van een negentienjarige inwoner van Kapelle heeft de politie gisteren een grote hoeveelheid il legaal vuurwerk in beslag genomen. De Kapellenaar had 820 strijkers, 375 ministrijkex-s, 48 superstrijkers, 30 vlinders en 19 dieptebommen in huis. De spullen werden meegenomen en vernietigd. In de woning trof de politie ook nog een replica van een vuuiwapen aan. Ook dat werd in beslag genomen. De eigenaar kreeg een proces-verbaal. VLISSINGEN - Een 46-jarige man uit de gemeente Veere is in de nacht van donderdag op vrijdag enkele malen in het ge zicht geslagen door twee inwoners van Vlissingers. Het slachtoffer liep op de Nieuwendijk toen hij klappen kreeg. Aanleiding was een conflict eerder die avond. De twee man nen van 32 en 25 jaar oud zijn aangehouden. Na verhoor wer den zij weer vrijgelaten. BROUWERSHAVEN - Uit een bedrijfspand aan de Poort- dij kstraat in Brouwershaven is in de nacht van woensdag op donderdag computerapparatuur gestolen. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. Diezelfde nacht kreeg een bedrijfspand aan de Noordstraat in Burgh-Haamstede onge wenst bezoek. Hier gingen de dieven er vandoor met een groot aantal huishoudelijke artikelen en enkele honderden euro's. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Rijkswater staat Zeeland onderzoekt of het voorspel-systeem voor gebruik van de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding verfijnd kan worden. Aanleiding is de jongste sluiting van de kering, eind oktober. Achteraf bleek dat niet nodig te zijn geweest. De waterstand bleef ruim onder het sluitpeil van 3 meter plus Normaal Amsterdams Peil. Overigens houdt Rijkswater staat overeind dat het besluit om de schuiven in de kering neer te laten, terecht genomen is. Kritiek van de Producentenor ganisatie voor de Mosselcultuur wordt van de hand gewezen. De voorspelling voor de water hoogte kwam uit boven 3 meter (Roompot en 3,25 meter bij Vlis- singen) en er is vervolgens over eenkomstig de regels gehan deld. De woordvoei'der van Rijkswa terstaat wijst erop dat met het zakken van de schuiven niet tot op het laatste nippertje gewacht kan worden. Voor de operatie is enkele uren nodig. Er moet der halve afgegaan worden op de voorspelde waterstand. Die is bepalend voor de beslissing al of niet te sluiten. Te laat Wel wordt er naar gestreefd om bij sluiting een binnenpeil, op de Oosterschelde dus, te berei ken van 1 meter plus NAP. Dat is deze keer niet gelukt: het kwam uit op 1,31 meter plus. „Er is iets te laat op de knop gedrukt", al dus de woordvoerder. Dat de werkelijkheid anders uitpakte - de waterstand reikte tot slechts 2,55 meter bij meet punt Roompot-Buiten - noemt de woordvoerder heel vei-velend en uitzonderlijk, „Er is nog nooit zo'n groot verschil ge weest tussen vex-wachting en wat er werkelijk gebeurde." Uiteindelijk bleek dat de voor spelling veel te hoog was. De woordvoerder tekent aan dat op het moment dat tot sluiting wex-d besloten, aan het begin van de getijcyclus, de werkelij ke waterstandverhoging méér was dan de voorspelling. Dat er achteraf toch zo'n groot gat gaapte tussen de voorspelde en opgetreden waterhoogten, schrijft Rijkswaterstaat mede toe aan enkele bijzondex-e om standigheden. Met name de wind deed niet wat er werd ver wacht. „We zaten met een onze- kei'heid over het ruimen van de wind van west naar noordwest: was dat voor of na hoogwater", zegt de wooi'dvoerder. Zeker bij doordraaien naar noordwest was er alle aanleiding te veron derstellen dat het water hoog zou worden opgestuwd. Die draai bleef uit. Het Hydro-meteo Centrum Zee land, de Stormvloedwaarschu wingsdienst en het KNMI zijn verantwoordelijk voor het ma ken van de voorspellingen. De uiteindelijke beslissing ligt bij Rijkswaterstaat. Het onderzoek is er vooral op gericht om te voorkomen dat grote afwijkin gen tussen vex*wachting en wer kelijkheid opnieuw optreden, AXEL - De Stichting Welzijn voorOuderen Axel wil in janua ri van start gaan met een nieuw project, de Telefoon-Ster. De Telefoon-Ster is bedoeld voor ouderen die behoefte heb ben aan sociaal contact en een veilig gevoel. Zij hebben dan de garantie dat er minstens één keer per dag contact is met an deren. Vanuit de Telefoon-Ster belt een vrijwilliger maximaal zes personen per ochtend. Dat gebeurt iedere dag van de week, tussen 9 en 9.30 uur, dus ook in de weekenden en feestdagen. In een kort gesprek wordt er even geïnformeerd of alles goed is. Als één van de deelnemers niet opneemt, belt de yrijvyrilliger ie mand die een sleutel heeft en een kijkje gaat nemen.De Telefoon- Stêr is een project dat losstaat Van dé Personen Alarmering, en kan dan ook niet gezien worden als veiwanging van een alarm toestel, benadrukt Greetje van Driessche van de Stichting Wel zijn voor Ouderen Axel. „Maar ook ouderen die al op het perso nenalarm zijn aangesloten kun nen wellicht de behoefte hebben om deel te nemen aan de Tele foon-Ster, juist vanwege en so ciale contact en als extra zeker heid. De Telefoon-Ster is dus altijd een 'goeiemorgen'; een vriende lijke start van de dag en een vei lig gevoel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15