Meer theaterbezoekers dan ooit LaBdn PZC PZC Verliefd op haar ietwat priemende neus Elk festival z'n eigen veiligheidsregels Feestdagen beperken bezwaartermijn van plan Gevangentoren Meer klachten over lawaaimakende jeugd uit discobus Middelburgse schouwburg met zeventigduizend bezoekers op schema Kerstzangdienst Liefdesmaal agenda 13 Valente officieel benoemd Cheque voor hulp aan Indianen Scholen sponsoren Afrikaproject Boete en rijverbod voor Vlissinger Automobiliste ramt vier wagens Acht schapen uit wei gestolen Flitspaal in brand gestoken 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 20 december 2002 Hnor Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen gaat maatregelen-op-maat nemen voor de verschillende festivals. Daarvoor wordt nu een systeem ontwikkeld. „We hopen zo te voorkomen dat we telkens ad hoe regels maken, die gebaseerd zijn op het resultaat van een voorgaand festival", zei burge meester A. van Dok-van Weele msteren bij een bijeenkomst met Vlissingse horeca-onderne- mers, gemeente, politie en brandweer. Een intiem evenement als het horecafestival werd eind vorig jaar 'zwaar in zijn mogelijkhe den beperkt'. Er was een regel ingesteld dat iedereen die op een stoel zat, zijn drank in een gals kreeg, maar iedereen die stond kreeg drank in een plastic be kertje. Die regel was gedoeld om verkeerd gebruik van glas te voorkomen. „Maar wij waren er erg ongelukkig mee", zei een on dernemer. „Niemand heeft er moeite mee als er drank in plas tic geschonken moet worden tij dens een druk 5 mei-festival, maar het bescheiden horeca festival kreeg nu de zwaarste re gels opgelegd." Van Dok gaf aan dat komend jaar elk festival zijn eigen regels krijgt, die aangepast worden aan de grootte en de program- ma-inhoud. De evaluatie van het jongste 5 mei-festival is nog niet afgerond. Vlissingen mocht het afgelopen jaar de nationale herdenking regelen. Samen met het 'eigen jaarlijkse bevrij dingsfestival', was vooraf dui delijk dat er een enorme toeloop zou zijn. Het Bellamypark moest als festivalterrein ingrij pend worden aangepakt om be zoekers en bewoners veiligheid te garanderen. Van Dok hierover: „Ik vind per soonlijk dat we zo'n groots eve nement niet meer op zo'n be perkte ruimte als het Bellamy park moeten houden. We heb ben door die samenloop wel veel bokkensprongen moeten maken om onveilige situaties te voor komen." rfoorNadia Berkelder MIDDELBURG - De stads schouwburg in Middelburg is klaar voor het nieuwe A-thea- ter. Gisteren ontving de schouwburg de zeventigdui- zendste bezoeker van het sei zoen. Daarmee voldoet het the ater aan de normen die gelden voor een A-theater. Nog nooit bezochten zoveel mensen thea tervoorstellingen in Middel burg. „Een mijlpaal", noemt direc teur G. Peijs het bezoekersre cord. De schouwburg heeft dit seizoen nog geen zeventigdui zend mensen binnen gehad. Het record heeft betrekking op het aantal verkochte kaartjes. „Dat loopt nog door in de rest van het seizoen. We zagen het aanko men, het is alleen wat sneller dan we dachten. Drie jaar gele den hebben we gezegd dat we naar zeventigduizend bezoe kers streven. Dat hebben we nu gehaald." De schouwburg in Middelburg zit met een bezet tingsgraad van 85 procent ruim boven het landelijk gemiddelde van zestig. Dit jaar zijn er vijftig voorstel lingen meer geboekt dan voor gaande jaren. Deels om het publiek uit Goes, dat zonder theater zit, te bedienen, deels om artiesten alvast warm te ma ken voor het nieuwe theater. Ar tiesten willen graag spelen in het nieuwe theater en komen nu al om het publiek kennis met hen te laten maken. Peijs is niet bang dat er straks lege zalen zijn als het theater in Goes klaar is. „We hebben nu 82 uitverkochte DOMBURG - De protestantse kerkgemeenschap Domburg houdt 24 december een kerst zangdienst. De dienst begint om 19.30 uur. OOST-SOUBURG - Pinkster gemeenschap Shalom houdt dinsdag een familiekerstfeest en liefdesmaal in zaal Irene aan de Kanaalstraat 8 in Oost-Sou burg. De dienst kent veel sa menzang. Er worden gedichten voorgedragen en gospelkoor Sound of Hope zingt. Na de dienst, aanvang 14.30 uur, is er een liefdesmaal. 1 STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Tossen, inschrijving tussen 8.45 - 9.00 uur; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; SEROOSKERKE - Muziekgebouw EMM, Oostkapelseweg 11,19.30 uur: Kerstcon cert van Muziekvereniging Eendracht Maakt Macht; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voorstellingen. Als het theater in Goes open gaat hoeven we mensen hier geen nee meer te verkopen." Theater wordt steeds populair der. Cabaret trekt het meeste publiek, maar ook bij opera en sommige toneelvoorstellingen zijn de kaarten snel uitverkocht. „Vroeger werd er minachtend gedaan over cabaret. Toen noemden we het kleinkunst", zegt Peijs. Dat is voorbij. Het publiek komt massaal naar ca baret en de theaterdirecties zijn daar erg gelukkig mee. „Aan ca baret houden we geld over, daar kunnen we andere dingen mee doen." In het nieuwe theater zal het aanbod ongeveer hetzelfde blij ven. De kleine zaal is er voor nieuwe initiatieven. „We willen nog meer ruimte bieden aan amateurs. Het niveau van ama teurtoneel is heel hoog in Zee land. We gaan daar ook veel kindertheater doen. En voor stellingen die nu in de grote zaal staan, maar die daar eigenlijk niet geschikt voor zijn, kunnen ook in de kleine zaal. Het aantal inleidingen bij voor stellingen zal worden uitge breid. „Dat is enorm succesvol. We doen het bij toneel en opera, maar ook bij dans. Het is leuk voor mensen die zelf dansen om er ook wat over te kunnen vra gen." De Wilhelmina, het eerste roll-on-roll-off schip van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, afgemeerd in de Vlissingse haven. foto Zeeuws Documentatiecentrum door Ab van derSluis VLISSINGEN - Wilhelmina was zijn eerste liefde. Ze is nooit uit zijn gedachten verdwenen. Documentairemaker Erik W. Huizinga uit Hilversum kan he lemaal lyrisch worden als hij praat over het eerste roll-on- roll-off schip van de Stoom vaart Maatschappij Zeeland. Als 14-jarig jongetje deed hij vakantiewerk aan boord van het schip dat een lijndienst on derhield tussen Hoek van Hol land en Harwich. De turbulente geschiedenis van de Wilhelmina - na een brand is ze later ver- schroot in India - komt zeker te rug in zijn documentaire Enge- landvaart. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland (SMZ) werd in juni 1875 opgericht in Vlissingen voor het vervoer van passagiers, post en vracht naar Engeland. Tot de Tweede Wereldoorlog was 'de Zeeland' in Vlissingen gevestigd. Belangrijke motor achter de verbinding met Enge land was prins Hendrik, bijge naamd de Zeevaarder, die zelfs privé-kapitaal in de maat schappij stak. De Stad Vlissin gen en de Stad Middelburg kwamen in juli in de vaart, maar hadden nogal eens motorpech en haalden de opgegeven snel heid niet waardoor de dienstre geling in gevaar kwam. Na de eerste aanloopproblemen boek te 'de Zeeland' vier jaar later voor het eerst een batig saldo. Na de Tweede Wereldoorlog, toen de haven van Vlissingen door de vele bombardementen zwaar beschadigd was, werd besloten dat Hoek van Holland de nieuwe thuishaven werd. In 1989 nam de Stena Line de maatschappij over. De liefste Vier zomers lang voer Huizinga mee met de Wilhemina, eerst als officiersbediende en later als bedrijfsleider in de tax free shop. De Wilhelmina, schrijft de documentairemaker in een persbericht, was van de vele vrouwen die hij liefhad, moge lijk de liefste. „Velen veraf schuwden haar onbedoelde arrogantie, maar ik hield on voorwaardelijk van haar. Haar doordringende, soms penetran te lucht, haar aantrekkelijke ronde vormen, haar ietwat in de hoogte priemende neus." Het schip heeft hem nooit losgela ten. „De vrijheid, de wolken, het zilte vocht op je lippen, het idee dat de wereld van jou is." Huizinga maakte samen met zijn vaste uitvoerend producen- te Maud Verdel documentaires voor de RVU, het Duitse WDR en zenders in Italië, Zwitser land, Spanje en Portugal over de meest uiteenlopende onderwer pen. Maar de Wilhelmina liet hem niet los. „Toen we drie we ken geleden begonnen met de research zag ik voor het eerst sinds jaren een model van de Wilhelmina. Je mag best weten: ik heb er echt bij staan janken. Waarom weet ik niet. Iedereen had een hekel aan dat schip, maar het excelleerde in vormge ving. Ik heb zoveel van dat schip gehouden. Laatst nog zag ik een dia van een stukje houten brug. Ik krijg daar nog steeds kippen vel van. Dan rüik ik gewoon dat hout." Film Langzamerhand ontstond het idee een film te maken over de Wilhelmina, maar dat onder werp bleek te beperkt. Via via kwam hij in contact met Wouter Heijveld, conservator van het Maritiem Museum in Rotter dam. Het trio is nu op zoek naar de geschiedenis van 'de Zee land' in Zeeland. „We gaan", vertelt Huizinga, „veel te slecht om met onze geschiedenis, met onze eigen maritieme culturele erfgoed. Als we niets doen met onze geschiedenis, gaat er veel naar de filistijnen. Onze speur tocht is in Hoek van Holland be gonnen, maar we hebben het idee dat de Zeeland hier veel meer leeft. Ik ken verhalen van mensen die nog steeds boos zijn door Ron Magnée VLISSINGEN - De procedure voor de verbouwing van de Ge vangentoren aan de Boulevard de Ruyter in Vlissingen is giste ren begonnen. De plannen om vatten een serre en een terras dat zweeft boven de glooiing. Degenen die in het kader van de Monumentenwet bezwaar wil len maken, moeten haast maken. Voor hen is de reactie termijn beperkt tot welgeteld zeven dagen. Voor de verbouwing zijn drie vergunningen vereist: een ver gunning in het kader van de Mo numentenwet, een vrijstelling via een zogeheten artikel 19- procedure en een bouwvergun ning. Tegen elk van deze ver gunningen kan bezwaar ge maakt worden. De termijnen om bezwaar te maken zijn vastgelegd in de wet. Hierin staat dat de bouwplan nen twee weken ter inzage moe ten liggen. Door de kerstdagen en nieuwjaarsdag wordt de re actietermijn echter danig be kort. De gemeente houdt zich aan de reguliere reactietermijn - van donderdag 19 december tot en met donderdag 2 januari - maar door beperkte openings tijden blijven er nog zeven da gen over om het plan te bekij ken. De verbouwingsplannen voor de Gevangentoren liggen ter inzage op het kantoor aan de Coosje Buskenstraat. Volgens een woordvoerder van de afdeling Ontwikkeling van de gemeente Vlissingen is er ju ridische niks mis met de gevolg de procedure. De reactietermijn valt toevallig tijdens de feestda gen, maar volgens de letter van de wet mag dat. Bovendien moet de artikel 19- proceclure nog worden gevolgd. Die wordt gecombineerd met de procedure van de bouwvergun ning. Ook dan is er nog een mo gelijkheid om tegen de bouw be zwaar aan te tekenen. Tot slot wordt er in januari een informa tiemiddag gehouden. Terras Het is de bedoeling dat de Ge vangentoren een terras krijgt dat boven de glooiing zweeft. Vanaf de glooiing kan het terras met een trap worden bereikt. Aan de omloop wordt een serre gebouwd. Volgens A. van der Heijden, uitbater van de Gevan gentoren is in de aanbouw de mooiste zonsondergang van Zeeland te zien. De uitbater hoop dat de verbouwing met Pasen rond is. De gemeente houdt op 13 janua ri van 16.00 tot 18.00 uur een in formatiemiddag voor geïnteres seerden. Plaats van handeling is de Gevangentoren zelf. Peijs is niet bang dat het aantal theaterstoelen in de stad te groot wordt. Onlangs werd het Spiegelthea- ter van Arduin geopend. „Dat maakt alleen maar dat er nog meer publiek bijkomt. De men sen moeten hier een kaartje ha len. Voor je het weet zitten ze ook hier bij een voorstelling." vanwege de verplaatsing naar Hoek van Holland." Huizinga, Verdel en Heijveld zijn op zoek naar amateurbeel den, memorabilia en verhalen van mensen die op één van de schepen van de maatschappij hebben gevaren. „We hebben wel Polygoonbeelden uit het NOB-archief, maar waar we naar op zoek zijn, zijn verhalen van de gewone man op straat, van wiens opa nog heeft gevaren bij de Zeeland. Misschien zijn er wel mensen die 8 mm filmpjes hebben gemaakt van het lossen en laden, vertrek en aankomst of beelden van de overtocht. Het is geen kwestie van willen heb ben, maar ik wil 't zo graag fil men. Wellicht zijn er nog men sen die een ramp met één van de schepen hebben meegemaakt... Het zou fantastisch zijn om de oudste nog levende opvax-ende te traceren." Salty Dog De documentaix-e eindigt met beelden van de Wilhelmina die in het Indiase Alang' het strand is opgevaren om te worden ver knipt in kleine, stukjes vexToest staal. „Toen ik dat hoorde moest ik denken aan Salty Dog van Procol Harum. Daarin komt de zin voor: I heard, the captain cry. Op de Wilhelmina hebben be- ï-oemde kapiteins gevaren. Geen van hen moet de sloop onbe roerd hebben gelaten." Erik W. Huizinga is te bereiken op 06-50646474 of ewhrtv@wxs.nl MIDDELBURG - J. Valente is benoemd tot plaatsvervangend hoofdofficier van justitie in Middelburg. Dat heeft het Open baar Ministerie gisteren bekendgemaakt. Valente bekleedde de afgelopen twee jaar functies bij het landelijk parket in Rot terdam als hoofd 'expertisecentrum bijzondere opsporingsbe- voegdheden, recherche-officier en als lid van de parketlei ding. ANP VLISSINGEN - Een sponsoractie van de Vlissingse locatie van het CSW heeft 3750 euro opgebracht. Het geld is gistex-en ovei'handigd aan een stichting die opkomt voor indianen in Noord-Amex'ika. Vertegenwoordigers vaxx de Nederlandse stichting Nanai kwamen de cheque gisteren pei'soonlijk op halen bij het CSW in Vlissingen. Ze bi'achten een brief vaxx Franci Taylor mee, een Noord-Amerikaanse indiaan die veel baat heeft gehad bij de de projecten van de stichting. Taylor vex-telt in de brief dat het financieel bijna onmogelijk is voor indianen om door te studeren. De stichting Nanai steunt het onderwijs in de reservaten. De sponsoractie is al in november gehouden. Er deden 247 kinderen mee. TERNEUZEN - De ouderraad, leerkx-achten en leerlingen van basisschool de Zuidlandschool in Teraeuzen hebben 578,20 euro ingezameld voor oud-leerlinge Renée Belaert. De 26-jarige Temeuzense gaat een jaar als vrijwilliger werken in een tehuis voor verstandelijk gehandicapte kinderen in Tan zania. Ook van scholengemeenschap De Rede krijgt ze een be drag mee. De Terneuzense kreeg naar aanleiding van een krantenartikel veel reacties van wildvreemde mensen, van wie een aantal haar financieel steunt. Ze heeft nu voldoende geld bijeen voor haar reis. VLISSINGEN - De politie heeft donderdag om middernacht een 49-jarige Vlissinger aangehouden op de Boulevard Ban- kert voor rijden onder invloed. Hij bleek anderhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol op te hebben. De man kreeg een boete van 230 euro en een rijverbod van drie uur. HEINKENSZAND - Een 71-jarige automobiliste uit de ge meente Borsele heeft woensdagavond laat op een parkeer- plaats aan de Stelleplas in Heinkenzand vier auto's geramd. Dat gebeurde toen het gaspedaal bleef hangen en de vrouw haar voertuig niet onder contx'ole kreeg. Alle betrokken auto's en een lantaarnpaal liepen schade op. SLUISKIL-Uit een weiland aan de Bonteweg zijn afgelopen woensdagavond acht schapen gestolen. De waarde van de schapen is onbekend. CADZAND - Op de Provincialeweg bij Cadzand is in de nacht van woensdag op donderdag een flitspaal in brand gestoken. Het schadebedrag is onbekend. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Jongeren die met de discobus uitgaan, zorgen op steeds meer plaatsen voor overlast. Die opmerking maak te B. van de Ketterij van de poli tie Walcheren gistermiddag tijdens een bijeenkomst voor Vlissingse horeca-ondernemers met gemeente, brandweer en politie. „Op plaatsen waar veertig, tot vijftig jongeren met een slok op uit de bus stappen, gaat het vaak mis." De politie en mede werkers van discotheek de Hooizolder in Westkapelle rij den soms achter de bus aan om escalatie te voorkomen. Van de Ketterij haastte te zeg gen dat hij nog steeds voordelen van de discobus ziet. De bus biedt sinds een aantal jaren Walcherse jongeren een veilig vervoer van en naar discotheek de Hooizolder. „Ze zitten in elk geval niet zelf met alcohol op achter het stuur. Maar de ene keer horen we klachten van be woners in Domburg die dicht bij een halte wonen, dan weer in Koudekerke, Middelburg, Oost-Soubui'g en Vlissingen." Van de Ketterij stelt dat de ex ploitant van de Hooizolder geen verwijten valt te maken. „Voor de medewerkers van de disco theek houdt de verantwoorde lijkheid niet op bij hun eigen voordeur. Ze volgen soms de bus om een oogje in het zeil te hou den." Van de Ketterij maakte deze op merkingen naar aanleiding van vragen van Vlissingse horeca ondernemers. Vooral de bus die rond half vijf 's nachts aankomt op het Vlissingse Bellamypark, zou onrustige stappers afleve ren. Binnenstadbewoners geven Vlissingse horeca-ondernemex's de schuld van de overlast. „Kan de laatste bus niet stoppen in de buurt van Cinecity?" was de vraag. Er werd ook geoppex-d om de discobus helemaal af te schaffen. Prikbord Burgemeester A. van Dok-van Weele wilde niet aan opheffen denken, zolang er in de gemeen te Vlissingen geen discotheek als de Hooizolder gevestigd is. „Jongeren moeten naar een dis cotheek kunnen gaan. Het hoox-t bij hun opvoeding. Ze hebben zelf vaker op het prikbord in het stadhuis aangegeven gi'aag een disco in eigen stad te willen heb ben." Ze zag meer heil in 'een con structief overleg' met ver-voer der, exploitant en een afgevaar digde van horeca Nederland, af deling Vlissingen. „Ik zal een overleg gaan regelen", beloofde Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Natuurlijk naar voor het juiste advies de mooiste pakjes gewoon dezelfde prijs Advertentie) PARFUMERIE- |Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG j Lange Geere 24 Segeerstraat 10 j 0118-634184 0118-613401

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13