PZC Nieuwe theorie ramp Toulouse Rechters halen streep door wet Schroder Aanklagers eisen tegen Plavsic 15 tot 25 jaar Schoonmoeders in Spanje te huur voor kerstdiner Gestolen chloor zou explosie in Franse fabriek hebben veroorzaakt Eis doodstraf in drugszaak Nederlander Nog meer olie op Spaanse kust Directeur Argentijnse krant vast China laat inspecties VN toe Rebellen Ivoorkust slaan terug Zwitserland staakt betaling joden Vertrapt door dronken olifanten SLA-lid Kilgore uitgeleverd aan de Verenigde Staten donderdag 19 december 2002 jrlnnrHenk Glimmerveen PARIJS - De ontploffing van de chemische fabriek AZF in Tou louse, vorig jaar september, zou ;ijn veroorzaakt door een fout met voor illegale handel gesto len chloor. Dat meldde gisteren het Franse regionale dagblad La Dépêche du Midi. JAKARTA - De officier van jus- litie in de Indonesische hoofd rad Jakarta heeft gisteren de doodstraf geëist tegen een Ne derlander wegens de productie ,-anxtc in een fabriekje in Tan- icrang, West-Jakarta. De ver dachte wordt bijgestaan door drie advocaten. De consulaire afdeling van de Nederlandse ambassade volgt de zaak. Mocht de rechtbank over een maand de doodstraf uitspreken, dan zal de ambassade proberen dietelaten omzetten in een lich tere straf, aldus een woordvoer ster. „Nederland is op humani taire gronden tegen de dood straf." De advocaten gaan ervan uitdathun cliënt kans maakt op vrijspraak, omdat de bewijslast onvoldoende zou zijn. Het fabriekje dat de Nederlan der zou leiden in Jakarta be hoort tot de grootste drugsbe- drijven die ooit zijn ontdekt in het land'. Het produceerde in de afgelopen drie jaar dagelijks zo'n 15.000 xtc-pillen. In het afgelopen jaar zijn vijf buitenlanders in Indonesië ter dood veroordeeld in verband met drugs. Die straf wordt in de meeste gevallen echter niet uit gevoerd. De laatste keer dat ie mand werd geëxecuteerd was eindjaren tachtig. Enkele jaren geleden werd in Singapore de Nederlander Jo hannes van Damme ter dood ge bracht wegens drugssmokkel. Pogingen vanuit Nederland konden hem niet redden. GPD Advertentie De krant citeerde een niet met name genoemde woordvoerder van de gerechtelijke politie in Toulouse. Bij de ontploffing kwamen dertig mensen om het leven, raakten tweeduizend an deren gewond en werd de fa briek met de grond gelijk ge maakt. De politie heeft gisteren een verklaring uitgegeven waarin wordt tegengesproken dat de speurtocht naar illegale handel in chloor centraal zou staan in het onderzoek, zoals de krant schreef. Wel werd bevestigd dat vorige maand aan alle ex-werk nemers van de fabriek is ge vraagd of ze op de hoogte zijn geweest van een dergelijke acti viteit vorig jaar. In 1996 werd een soortgelijke handel ontdekt als gevolg waar van enkele werknemers werden ontslagen. Volgens La Dépêche zouden on langs enkele arbeiders van AZF tij dens hun verhoor hebben ver klaard dat gedurende een aantal maanden, tot aan het moment van de ontploffing, binnen de fabriek illegaal werd gehandeld in chloor. Volgens de krant zou het onderzoek tot dusver heb ben uitgewezen dat het chloor werd weggehaald uit de voorra den van de fabriek, op het ter rein werd verborgen en vervol gens werd doorverkocht aan eigenaren van privézwembaden die er het water mee ontsmetten Zak Een werknemer van het aanne mingsbedrijf Surca had eerder verklaard dat hij een kwartier voor de explosie een zak van 500 kilogram had leeggestort op een voorraad van 300 ton ammoni umnitraat. Hij zei niettehebben geweten wat er in de zak zat om dat er geen etiket op was aange bracht. Maar volgens de krant zou dit achterovergedrukt chloor zijn geweest. Een van de onderzoekers noemt het onbegiijpelijk dat 'de zak op een plek stond waar normaliter nooit iemand komt'. Van het be gin af aan hebben de experts zich het hoofd gebroken over de vraag hoe het mogelijk kon zijn dat chloor en ammoniumnitraat met elkaar in contact konden komen. Een anonieme politie woordvoerder liet de regionale krant weten dat de nieuwe theo rie 'in ieder geval veel ver klaart'. Zijn visie wordt gedeeld door actievoerders van het comité 'Dit nooit meer', die vinden dat de in de publicatie gemelde za ken tot op de bodem moeten worden uitgezocht. De directie van AZF heeft tegengesproken dat een illegale handel in chloor aan de basis lag van de explosie. Het onderzoek duimt nog steeds voort. GPD PequgnkT Wille Paardstr. 1-3 13)21 2729 Goes Twee vrijwillige schoonmakers staan tussen de met olie overdekte rotsen aan de Galicische kust bij Kaap Tourian. van onze redactie buitenland LA CORUNA - Ruim een maand na de ondergang van de tanker Prestige is gisteren op de Spaanse Atlantische kust opnieuw olie aangespoeld. De nieuwe olietapijten zijn soms meer dan een meter dik, berichtte de radio- omroep RNE. Een visser uit de regio Galicië, die zwaar is getroffen door de milieuramp, zei sinds de catastrofe nog niet eer der zulke dikke olieplakken te hebben gezien. De stran den van Galicië waren al twee keer eerder vervuild met olie uit de Prestige. Op zee drij ven over een lengte van 3 5 kilometer nog gro te olievlekken, zo berichtte de radio. Het tapijt van in totaal 5000 ton olie lijkt de voorbode te zijn van een nieuwe ramp, aldus de radio. De Prestige zonk vier weken geleden. Ongeveer 20.000 doorWierd Puk BERLIJN - Eén van de belangrijkste projecten van de rood-groene regering van kanselier Schröder (SPD) is giste ren door het Duitse Constitutionele Hof vooralsnog geblokkeerd. De rech ters van het Bundesverfassungsgericht in Karlsruhe oordeelden dat de veel be sproken immigratiewet, een ontwerp van minister van Binnenlandse Zaken Schily (SPD), in maart op onrechtmati ge wijze door de Bondsraad, de deelsta- tenkamer, is geloodst. De wet, die door deskundigen als voor beeld voor Europa wordt geprezen, moest per 1 januari van kracht worden. In het voorstel wordt enerzijds de toe stroom van asielzoekers ingeperkt, aan de andere kant wordt het aantrekken van hooggekwalificeerde arbeids krachten van buiten de Europese Unie vergemakkelij kt Het Hof stelde zes conservatief be stuurde deelstaten in het gelijk, die tegenstander zijn van het voorstel. Zij tekenden protest aan tegen de interpre tatie van de stemming in de Bondsraad. In dit college, te vergelijken met de Ne derlandse Eerste Kamer, zitten afge vaardigden van de zestien deelstaatre geringen. Verdeelde stem De deelstaat Brandenburg, bestuurd door een 'grote coalitie' van SPD en CDU, bracht een verdeelde stem uit. Daarop besloot de sociaal-democrati sche Bondsraad-voorzitter om het 'ja' van de deelstaatpremier, een partijge noot, doorslaggevend te maken. Dit leidde tot grote consternatie onder de tegenstanders van de wet. Die beweer den dat het voorstel op ongrondwette lijke wijze was aangenomen. Die tegenstanders werden gisteren door het Constitutionele Hof in het ge lijk gesteld. Volgens de rechters moet een deelstaat een unanieme stem uit brengen. Bij verdeeldheid mag de stem niet worden geteld. Minister Schily reageerde teleurge steld. Hij zal de wet in januari echter opnieuw indienen. Schily's tegenstan ders binnen de conservatieve CDU/CSU verklaarden bereid te zijn door Simone van Priel DEN HAAG - De aanklagers van het Joegoslavië-Tribunaal hebben gisteren 15 tot 25 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 72-jarige Bosnisch-Servische oud-president Plavsic. Omdat ze schuld heeft bekend aan een misdaad tegen de menselijk heid, vroegen ze niet de levens lange straf die ze zou verdienen, zei hoofdaanklager Del Ponte. Del Ponte verklaarde niet waar om in haar eis een marge van tien jaar zit, maar impliciet leek ze Plavsic te willen verleiden tot getuigen tegen onder anderen haar vroegere bondgenoot Milosevic. Plavsic heeft een nieuwe weg in geslagen, zei Del Ponte. „Maar heb haar nog niet kunnen overtuigen van de noodzaak om de laatste stap te zetten: bereid te zijn om als getuige in andere processen te verschijnen." De rechters kunnen medewerking met de aanklagers als verzach tende omstandigheid laten meetellen. Del Ponte: „Omdat het vonnis er nog niet is, geloof ik nog steeds dat zij zal beslui ten om met ons samen te wer ken." Plavsic' advocaten vinden dat zij vanwege haar hoge leeftijd niet meer dan acht jaar in de cel zou moeten hoeven doorbren gen. Volgens raadsman Pavich komt de eis van de aanklagers neer op levenslang. Hel Plavsic bekende in oktober schuld aan de systematische vervolging van moslims en Kro- aten in Bosnië in 1992. Zij wer den met geweld hun huizen uit gejaagd, gedeporteerd of opge sloten in concentratiekampen waar hen marteling, uithonge ring en vaak de dood wachtten. Aanklager Tieger schetste gis teren in het slotpleidooi de 'visi oenen van de hel' die kampen vol onschuldige mannen en vrouwen boden. „De enige grens aan de marteling van de gevan genen was de grens aan de fan tasie van hun bewakers. Plavsic erkent medeverant woordelijkheid aan de dood en deportatie van moslims en Kro- aten in 37 dorpen en steden in Bosnië. Eerder zei ze dat haar deelname in die misdaden was ingegeven door 'blinde angst' dat de Serviërs zouden worden uitgemoord. Plavsic was, hoewel niet de in vloedrijkste, wellicht de onver- zoenlijkste van de Bosnisch- Servische leiders, aldus Tieger. „Plavsic was niet iemand die een gevangene sloeg, een huis in brand stak of de trekker over haalde. Zij was een van de ba kens van de mensen die dat de den. Zij bezielde hen om met misdadige middelen haar visi oen van een etnisch zuiver Bos nië te vervullen." Haar hoge positie noemde hij een verzwarende factor, evenals het feit dat de slachtoffers 'kwetsbaar' waren en bloot stonden aan 'verdorven' misda den. Wanneer de rechters uitspraak zullen doen, is nog niet bekend. GPD BUENOS AIRES - De leiding van de Argentijnse krant Clarin heeft gisteren met verontwaardiging gereageerd op de arres tatie van directeur Ernestina Herrera de Noble. De grootmoe ders van de Plaza de Mayo beschuldigen haar ervan dat haar kinderen geroofd zijn van mensen die tijdens de militaire dic tatuur in het Latijns-Amerikaanse land zijn verdwenen. De justitie stelde na de klacht enige jaren geleden een onder zoek in naar de herkomst van de kinderen Felipe en Marcela. Herrera de Noble zou documenten hebben vervalst om de kin deren in handen te krijgen. De grootmoeders eisen opheldering over het lot van hun kleinkinderen en houden daarom vaak demonstraties op het Plaza de Mayo in Buenos Aires. AFP PEKING - China heeft erin toegestemd VN-vertegenwoordi- gers uit te nodigen om te komen kijken wat er waar is van be schuldigingen dat er wordt gemarteld, er geen godsdienst vrijheid is en mensen zo maar kunnen worden opgepakt. Dat heeft de Amerikaanse onderminister Craner van Buiten landse Zaken bekendgemaakt na twee dagen van besprekin gen met Chinese regeringsvertegenwoordigers. Craner zei dat de Chinezen hebben beloofd de uitnodigingen onmiddellijk te versturen en geen voorwaarden te stellen. AP ABIDJAN - Rebellen van de Volksbeweging voor het Verre Westen van Ivoorkust hebben gisteren gezegd dat zij de stra tegisch gelegen stad Man hebben ingenomen. De regerings militairen hadden begin deze maand de stad in het koffiepro- ducerende gebied op rebellen heroverd. Bronnen binnen de Ivoriaanse strij dkrachten bevestigden dat er rond Man wordt gevochten, maar spraken tegen dat de stad weer in handen van rebellen is. RTR ZURICH - De Zwitserse overheid staakt eind dit jaar de beta lingen uit het compensatiefonds voor slachtoffers van het na zi-regime. Dat maakte het Zwitserse ministerie van Binnen landse Zaken gisteren bekend. Het fonds werd in 1997 opgericht door Zwitserse bedrijven en banken, en de Zwitserse nationale bank. Sinds de oprichting heeft het speciale fonds in totaal aan meer dan 300.000 slachtoffers een schadevergoeding uitbetaald. In het potje zit nog ongeveer 12 miljoen Zwitserse franc (ruim 8 miljoen euro)Een derde deel van dat bedrag gaat naar slacht offers van oorlog en martelingen woonachtig in Zwitserland. De Joodse Wereld Restitutie Organisatie krijgt de rest. RTR GAUHATI - Olifanten die zich te buiten waren gegaan aan rijstbier hebben vorige week in de Indiase deelstaat Assam zes mensen vertrapt. Eerder deze maand werden al vier men sen vermorzeld onder olifantenpoten. Sinds de Indiase regering de jacht op de dieren in 1992 ver bood, is de olifantenpopulatie dusdanig gegroeid dat zij niet meer in de hand te houden is. Volgens deskundigen wordt de situatie verergerd doordat het leefgebied van de olifanten steeds kleiner wordt door de grootschalige ontbossing in cle regio. Veel olifanten uit het buurland Birma trekken daardoor de grens over naar Assam, waar volgens cijfers uit 1999 bijna 5500 wilde olifanten leven. AP foto Miguel Vidal/RTR ton ruwe olie belandde in zee en in het gezonken schip zit nog 50,000 ton. Het wrak ligt op ongeveer 3500 meter diepte. Naar verwachting zal uit het wrak meer olie gaan lekken. De Spaanse regering maakte gisteren bekend dat tot dusver 200 miljoen euro is uitgegeven om de olie op te ruimen en de schade binnen de perken te houden. Span je krijgt van de Europese Unie 265 miljoen euro voor steun aan de zwaar getroffen visindustrie. DPA tot onderhandelen. Schily zei er op te rekenen dat in het overleg tussen Bondsdag en Bondsraad een oplossing zal worden gevonden. Werklozen De weerstand tegen de wet wordt alom als politiek gemotiveerd gezien, Inhou delijk zijn de verschillen minimaal. Te genstanders beweren dat de wet in zijn huidige vorm te veel immigranten toe laat. Dat kan Duitsland, met vier mil joen werklozen, zich niet permitteren, vinden zij. GPD door Henk van den Boom BARCELONA - Kerst is voor de Spanjaarden een familie feest bij uitstek. Maar wie ge brouilleerd is met zijn schoonmoeder en toch vindt dat zo'n familielid niet mag ontbreken aan het kerstdi ner, kan er nu een huren bij een centrum voor acteurs in Barcelona. Directeur Daniel Aquirre heeft een gat in de markt ont dekt. Sinds hij met zijn kerstaanbieding in de publi citeit kwamstaat de telefoon niet stil. Het bureau levert niet alleen 'schoonmoeders'; ook stand-in ooms, tantes, zonen en dochters, opa's en oma's en zelfs vaders en moe ders zijn te huur tegen een dagtarief van 210 euro. „Het is niet bedoeld om de eenzaamheid op te heffen", licht Aquirre toe. „We zijn geen therapeuten of een es cortbureau. Je moet het eer der zien als een verrijking van de feeststemming." Het bureau van de Barcelonees bemiddelt al langer voor werkloze acteurs. „Meestal zijn het bedrijven die onze mensen inhuren om een eten tje met hun relaties wat meer cachet te geven of een feeste lijke avond op te leuken. On ze acteurs kunnen een goed gesprek voeren en zijn prettig gezelschap. Vorig jaar met Kerstmis heb ik in kleine kring wat geëxperimenteerd en het sloeg goed aan." Aquirre heeft twaalf acteurs op de loonlijst staan. Vooraf krijgen ze instructies en ach tergrondinformatie van de cliënt zodat ze niet door de mand vallen bij de rest van het gezelschap. De klant kan zelf bepalen of hij aan het eind van het diner de ware identiteit van het ingehuurde 'familielid' wil onthullen. „De mensen die ons benade ren begrijpen meestal heel goed wat de bedoeling is. Ze komen vaak met eigen idee- en." Verjaardag Aquirre noemt het voorbeeld van een klant die het beu werd dat een vriend elk jaar zijn verjaardagsfeest ver ziekte met sterke verhalen over zijn militaire diensttijd. De ingehuurde acteur kreeg opdracht om de ex-soldaat tot zwijgen te brengen. „Ik heb onze beste verteller erop afgestuurd. De diensterva- ringen van de vriend ver bleekten bij wat onze acteur allemaal had meegemaakt. De meest extreme opdracht die Aquirre kreeg is volgens hem de moeder die een 'ver loofde' inhuurde voor haar homo-zoon. „Ze wilde haar vriendinnen laten zien dat haar zoon écht hetero was." GPD Mensen in een winkel in Sarajevo kijken naar uit Den Haag afkomstige beelden van Biljana Plavsic tij dens haar proces voor het VN-tribunaal. foto Danilo Krstanovic/RTR KAAPSTAD - Zuid-Afrika heeft de radicale activist James Kilgore van de linkse Ameri kaanse stadsguerrilla Symbio- nese Liberation Army (SLA) gisteravond uitgeleverd aan de Verenigde Staten. Kilgore vloog van Kaapstad naar Johannes burg, waar hij onder politiebe waking aan boord ging van een vliegtuig met bestemming VS. De Amerikaanse autoriteiten zochten de 55-jarige Kilgore al bijna 27 jaar toen hij vorige maand in Kaapstad werd gear resteerd. De VS hadden om zijn uitlevering gevraagd, om hem te berechten voor onder meer een bankoverval waarbij een ander SLA-lid een vrouw doodschoot. Vier SLA-leden zijn in verband met die bankroof veroordeeld tot celstraffen van zes tot acht jaar. Kilgore was het laatste voortvluchtige SLA-lid. De SLA kreeg in 1974 interna tionale bekendheid door de ont voering van Patty Hearst, de kleindochter en erfgename van krantenmagnaat Randolph Hearst. Na de ontvoering sloot zij zich bij de groepering aan. Later verklaarde ze door de SLA te zijn gehersenspoeld. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5