pzc Ko Stoutjesdijk ziet af van Hoek Voetballen is echt leuk! Sampras en Mauresmo niet in Australian Open Debutantenbal in gewestelijke finale Voetbaltrainer blijft liever bij Stellendam Defensieve problemen Bar^a stapelen zich op LU SPORT uitslagen Dubbele zege voor Blackman en De Schepper Middelburg verstevigt koppositie agenda Ottens blijft in Terneuzen donderdag 19 december 2002 dnnr Barry van der Hooft VLISSINGEN - Ko Stoutjes dijk treedt komend seizoen niet •in dienst bij HSV Hoek. De za terdag-hoofdklasser stelde on langs Johan Ballegeer aan als nieuwe trainer voor het komend seizoen en Hoek had Stoutjes dijk graag aan zijn zijde gezien. Deoefenmeester uit Sint Maar tensdijk heeft echter besloten bijzijn huidige club Stellendam te blijven. Stoutjesdijk, die in het verleden onder andere trainer was bij HW'24 en Goes, zegt heel lang te hebben getwijfeld tussen za terdag-tweedeklasser Stellen dam en Hoek. ,,Ik hoop dat ik nu de juiste beslissing heb geno men", zegt de vijftigjarige trai- „Stellendam is een heel leu ke vereniging en we staan bovenaan. En in deze klasse is alles nieuw voor mij. Het gaat crescendo en misschien had het anders geweest, als we on deraan hadden gestaan." Stoutjesdijk zag het werken bij Hoek als een nieuwe uitdaging, Ko Stoutjesdijk maar niet in de functie van as sistent-trainer. ,,Niet dat ik me daar te groot voor voel, maar ik zou veel meer gaan doen dan al leen Ballegeer assisteren. Ik zou hem op donderdag bijstaan tij dens de trainingen, maar het was ook de bedoeling dat ik me van onze sportredactie BARCELONA - De defensieve problemen bij Barcelona stape len zich op voor trainer Louis van Gaal. Linkerverdediger Fernando Navarro kreeg dins dagavond te horen dat het sei zoen voor hem voorbij is. In het thuisduel van afgelopen zondag met Sevilla (0-3) liep hij een zware knieblessure op. Nader onderzoek wees uit dat de kruis banden zijn gescheurd. Michael Reiziger is door een spierblessure nog een paar we ken uitgeschakeld en ook de Zweed Patrik Andersson is we gens een dijbeenblessure nog niet beschikbaar. Carlos Puyol is evenmin fit, maar kan zater dag in het cruciale duel met Real Mallorca wellicht met pijnstil lers toch aantreden. Frank de Boer en Philippe Christanval zijn de enige verdedigers bij het geplaagde Barcelona die mo menteel klachtenvrij zijn. Met vier nederlagen in de laatste vijf wedstrijden is het crisistijd bij Barcelona. RTR/ANP zou gaan bezighouden met pr- activiteiten, scouting en het ma kenvan analyses. Op die manier kon ik Patrick Naudts dus wat werk uit handen nemen, want hij heeft het al heel druk." Zijn huidige club nam twee maanden geleden al contact met hem op, om zijn contract te ver lengen. Stoutjesdijk: ,,Maar Hoek speelde al langer, omdat ik daar al een paar jaar op de achtergrond werk. Ik doe zijde lings veel werk voor Hoek en ik ben bijvoorbeeld afgelopen zondag nog met Patrick Naudts naar een wedstrijd in België ge weest, Je moet echter keuzes maken in je leven. Ik heb het nu tegen de mensen van Hoek ver teld en dat doet best pijn. Maar ik zal gewoon mijn best blijven doen voor Hoek, zoals ik dat nu ook doe." „Bij Stellendam beleef ik weer veel plezier aan het trainen. Ik ben aan het begin van dit sei zoen bewust die kant opgegaan, omdat ik daar een beetje in de luwte kan werken. En dat wil ik voorlopig nog even zo houden." Ervaring Hoek-manager Patrick Naudts beschouwt het afzeggen van Ko Stoutjesdijk als een tegenvaller. „Het is jammer, want Ko past perfect in het plaatje dat wij voor ogen hebben", zegt Naudts. „Maar ik respecteer zijn beslissing. We zullen goed contact blijven houden en we hebben afgesproken dat ik al tijd een beroep op zijn ervaring kan doen." Naudts is ervan overtuigd dat Hoek de opengevallen plek in de technische staf alsnog op de juiste manier kan invullen. „We vinden wel weer een oplossing, want we hebben nog zes maan den. We gaan niets overhaasten. De nieuwe man moet evenals Ko in ons plaatje passen en hij moet op de achtergrond willen wer ken. Dat is misschien wel het be langrijkst." Pete Sampras Iaat de Australian Open schieten, maar maakt volgend jaar wel zijn comeback. foto Amy Sancetta/AP van onze sportredactie MELBOURNE - Pete Sampras en Amclie Mau resmo doen in januari niet mee aan de Australian Open. Sampras heeft besloten zijn loopbaan voort te zetten, maar hij vindt de voorbereidingstijd voor het eerste grandslam van 2003 te kort. Tegen over de Los Angeles Times verklaarde de Ameri kaan dat hij wel verder gaat met tennis. Daarover twijfelde Sampras eerder openlijk. De 31-jarige veertienvoudig grandslamwinnaar heeft naar eigen zeggen nog steeds plezier in ten nis. „Vorige week heb ik het besluit genomen ver der te gaan. Mijn doel is hetzelfde als tien jaar ge leden: grandslams winnen." Sampras verwacht zijn eerste.toernooi in februari 2003 te spelen in San José. Daarna planthij optre dens in Indian Wells en Miami. Ook de grandslams Roland Garros, Wimbledon en US Open, waar hij zijn titel verdedigt, staan op het programma. Amelie Mauresmo heeft last van een knieblessure en meldde zich daarom af bij de toernooi-organi- satie. De Franse nummer zes van de wereld hoopt in februari terug te keren bij het indoortoemooi van Parijs, ANP De aa?iwezigheid van sportvoorzie- ningen is zo vanzelfsprekend dat de- meeste Nederlanders er maar zelden bij stilstaan hoe makkelijk het is om in georganiseerd verband aan sport te doen. Maar wat wordt er gedaan voor de mensen die het, om welke reden dan ook, minder goed getroffen heb ben? Welke rol speelt sport in hun le venEen ontdekkingsreis langs maat schappelijke instellingen in Zeeland. Vandaag deel 1: AVO Sluiskil. in maatschappelijke instellingen doorSven Remijnsen SLUISKIL - Elke woensdagavond komen ze bijeen in een gyinzaaltje in Sluiskil: Raoef en Wasim uit Afgha nistan, Celal en Rifat uit Koerdistan, Jovan en Tony uit Joegoslavië en Gor uit Armenië. Het is een bont gezel schap van nationaliteiten, dat wordt verenigd door de bal. Ze voetballen net zo lang tot ze moe zijn, naar bed moeten of het zaaltje wordt gesloten. De meesten van hen wonen in Hotel Sluiskil, waar een aanvullende op vang asielzoekers (AVO) is gevestigd. De sportavonden worden georgani seerd door Stef Dijkhuizen (26), die stage loopt bij Vluchtelingenwerk Nederland. De jongens lopen met hem weg. Dijkhuizen:',.Als ik er niet ben, gebeurt er waarschijnlijk niks." Het is typerend dat juist iemand van buitenaf zich over de voetballers moet ontfermen. Het centraal orgaan op vang asielzoekers (COA) stimuleerde in het verleden sportbeoefening op het eigen terrein, maar sinds enkele jaren moeten bewoners zich zoveel mogelijk richten op bestaande voor zieningen. Is er een voetbalclub in het dorp, dan dienen ze daar lid van te worden. Zorgverslaafd Een aantal jonge asielzoekers heeft zich aangesloten bij Sluiskil en ande re voetbalverenigingen in de regio. De helft van de contributie wordt door het CO A vergoedToch is nog lang niet iedereen over de brug. „Het eigen ini tiatief van de meeste asielzoekers is beperkt", zegt Dijkhuizen. „Ze willen wel, maar ze weten de weg niet. Ze re kenen er ook op dat anderen het voor hen regelen. Die mensen zijn vaak zo apathisch dat ze zorgverslaafd zijn geworden. Wat wil je ook in zulke si tuaties?" Om niemand tussen wal en schip te recht te laten komen, heeft Dijkhui zen zijn eigen voetbalploegje in het le ven geroepen. Van beginners tot ster ren op de vierkante meter, voor ieder een is plek. Dijkhuizen stuurt, en cor rigeert waar nodig. „Ik probeer reke- Raoef Yaqoubi (links) dribbelt door het gymzaalt je in Sluiskil. foto Charles Strijd ning te houden met hun geschiedenis en cultuur. Ik houd wel van een beetje brutaal, hoewel het niet ten koste mag gaan van het spelplezier van anderen. Aan voetbal kun je iemands persoon lijkheid afzien. Hoe incasseren ze, hoe delen ze uit? Praten ze veel en spelen ze de bal af aan hun medespelers?" Dat laatste is vaak een probleem, want pingelen is een geliefde bezig heid onder de buitenlandse voetbal- jeugd. Of het nu Celal is in zijn Ajax- tenue of Wasim in zijn Italië-outfit, stuk voor stuk zijn ze technisch prima onderlegd. Het passeren van een te genstander, liefst zo sierlijk mogelijk met een sleepbeweging, lijkt belang rijker te zijn dan daadwerkelijk sco ren. Penalty De allerkleinsten zijn diep onder de indruk. Gevraagd naar de beste voet baller van het gezelschap wijst de ne genjarige Jovan drie verschillende spelers aan. „En zelf ben ik een beetje de beste", voegt hij eraan toe, waarna hij de bal op de middenstip legt en de helft van het zaaltje gebruikt voor zijn aanloop. Het mag niet baten; zijn pe nalty wordt eenvoudig gekeerd door Raoef, de vaste doelman. Raoef Yaqoubi (37) is de mentor van het gezelschap. Drie jaar geleden vluchtte hij uit Afghanistan naar Ne derland. Via Ermelo, Zevenaar, Ap pelscha en Hoogeveen kwam hij te recht in Sluiskil. Hij kon het asielzoe kerscentrum verlaten toen hij een ver- blij fsvergunning kreeg. Samen met zijn vrouw en kindje heeft hij nu een eigen huisje in het dorp. Raoef doet er alles aan om zo snel en zo goed mogelijk te integreren. Hij spreekt uitstekend Nederlands en is lid geworden van de voetbalvereni ging. Daar is hij ingedeeld in het laag ste team: Sluiskil 5. „Ik kan nog niet zo heel goed voetballen", lacht Raoef. „Maar ik doe mijn best om me aan te passen. Het probleem is dat ik nog niet zoveel mensen ken, terwijl de anderen elkaar al jaren kennen. Dat is soms best moeilijk." Gezondheid Het wekelijkse avondje in de gymzaal slaat Raoef nooit over. „Ik ben blij dat er iets voor ons gedaan wordt", zegt hij. „Sport is belangrijk voor ons. Het is goed voor de gezondheid en het maakt je hoofd vrij. Als je voetbalt, denk je even nergens meer aan." Dat kan Wasim Shanwari (15) be amen. Zo'n anderhalf jhar geleden ontvluchtte hij samen met zijn moe der en zijn broertje de Afghaanse hoofdstad Kabul. Het toen nog opper machtige Taliban-regime maakte het leiden van een normaal leven onmo gelijk, aldus Wasim. „De Taliban wa ren gek! Wij mochten niks, niemand had vrijheid. De kinderen mochten af en toe voetballen en de ouderen soms een beetje volleyballen, maar wel al tijd in een lange broek. Korte broeken zag je nergens." Inmiddels heeft Wasim de sport van zijn dromen gevonden. „Voetballen is echt leuk! En ik doe het nog maar een halfjaar. In Afghanistan speelden we heel soms op straat, maar daar werd je ontzettend vies van. Hier is tenminste echt gras, en overal staan doelen. Het is goed om te voetballen en niet na te hoeven denken. Maar het is moeilijk om te vergeten." Ronaldinho Wasim Shanwari denkt veel na; over zijn vader, over zijn moeder. „Ik weet niet waar mijn vader is", zegt hij. „Ik weet niet eens of hij nog leeft. Ik mis hem heel erg. Mijn moeder heeft sui kerziekte. Ik moet bij haar blijven. Ze is alles wat ik heb in mijn leven en ik ben alles voor haar. Ik doe mijn best om iets te bereiken. Ik wil iemand worden. Geen Pele of Maradona, maar misschien wel Ronaldinho. Die is ook goed, toch?" Tot voor kort had de tienjarige Gor, afkomstig uit Armenië, niet eens de kans om net zo goed als Ronaldinho te worden. Hij wilde graag bij Sluiskil spelen, net als zijn vriendjes, maar hij noch zijn ouders konden voetbal schoenen betalen. Daarom werd hij maar lid van een zwemclub. Dankzij anonieme weldoeners uit de buurt, die voor sinterklaas speelden en hem voorzagen van een paar glimmende Umbro-kicksen, kan Gor binnenkort toch het veld op. En mocht hij zich na de training nog verder will en uitleven, dan weet hij waar hij moet zijn. De deur van het gymzaaltje staat altijd voor hem open. Morgen deel 2: Stichting Tragel door Joop van den Oudenhoven VLISSINGEN - Vier Zeeuwse biljarters trekken dit weekeinde naar Zevenbergen om te strij den om het gewestelijk kampi oenschap libre vierde klasse. In BC Amorti wacht een warm ont haal door vier sterke Brabantse spelers. Voor de vier Zeeuwse biljarters betekent de komende eindstrijd hun debuut in een gewestelijke kampioenschap. Aan Brabantse zijde bestaat de concun-entie uit een brok ervaring en dat zou volgens insiders wel eens de doorslaggevende factor kunnen worden. Johan de Fouw van BV Delta en Louis de Jonge van HIO, die namens het district Walcheren/de Bevelanden op treden, schrikken niet zo gauw van de cijfers van de concurren tie. De Fouw: „Ik heb in de voor wedstrijden voor het district één avond de sterren van de he mel gespeeld en daar heb ik de promotie aan te danken. In de fi nale speelde ik niet goed, maar ik haalde wel de punten en daar gaat het tenslotte om. Dus wat zeggen die cijfers eigenlijk." Louis de Jonge van HIO beaamt de mening van zijn collega. De Jonge werd ondanks een beter moyenne tweede in de districts finale. Leen de Bil van Witte van Haemstede en Peter Hendrikse van BV De Wig ontliepen elkaar weinig in de beslissende fase van het districtskampioen schap. Nu staan ze al in de eerste ronde tegenover elkaar. Dat kan een cruciaal duel worden. „Peter wil nog revanche nemen voor die nederlaag", weet De Bil. „Ik wacht rustig af wat er van komtVoor mij gaat het alle maal erg snel. Ik biljart nog maar kort. Vorig jaar was ik nog vijfdeklasser en nu sta ik in de vierde klasse in een gewestelijke finale. Ik vind het wel boeiend en kijk er met plezier naar uit. Ik ben nooit nerveus voor een wed strijd. Nu weet ik het nog niet. Alles is nieuw en onbekend, maar daardoor juist leuk." De vier Zeeuwen hebben ook al lemaal een soortgelijk doel: een podiumplaats. Dat zal echter een moeilijke opgave worden, want liefst zeven van de acht fi Basketbal New York. NBA. Atlanta Hawks - Washington Wizards 99- 109, New York Knicks - New Jersey Nets 101-99, Minnesota Timberwolves - LA Lakers 96-80, Milwaukee Bucks - Toronto Raptors 117-122 (nv), Dallas Mavericks- Indiana Pacers 118-97, Portland Trailbla- zers - New Orleans Hornets 102-93, Sa cramento Kings - Phoenix Suns 95-86. Bridge Maandagcompetitie BC Luctor et Emer- go Terneuzen. A-lijn: 1. Echtpaar Den Haan 62,50%, 2. Ds. Burger/Touw56,79% 3. Mevr. De Bruijne/dhr. Bracke 56,07%. B-lijn: 1. Ds. De Ridder/Zorge 58,85%, 2, HH. Otto/Juffermans 57,81%, 3. Mevr. Middelhoek/dhr. Van Weelden 56,25%. Dammen Riga. WK-tweekamp vrouwen. Eerste set, derde partij: Goloebjeva (Let) - Ta mara Tansikkoezina(Rus) 1-1. Stand: 3-3. Futsal Oostburg. Zavio. Rodanborgh-Du Com merce 7-7, Groosman/Casuals-Vooruit 4-4, Cassandria Bad-Tobbetje 8-4, Tino's Fruit-Kromme Watergang 5-8. Stand: Vooruit 7-17, Zeemeeuw 7-13, Hoogduin 7-13, Groosman/Casuals 7-13, Du Com merce 6-11, Kromme Watergang 6-9, Ro- danborgh 7-8, Cassandria Bad 7-7, Tob betje 7-6, Tino's Fruit 7-0. Sportprijsvragen Lucky Day van 18 december: 3-4-8-11-12- 27-30-31 -36-37-38-44-48-50-52-61 -62- 66-69-73 (onder voorbehoud). HOEK - De combinatie De Schepper/Blackman boekte gisteren in de categorie ge- mengddubbel 3 van het Kerst toernooi in Hoek een dubbele zege. Agten/Schut werd op een 6-3 nederlaag getracteerd en ook Daisy Boogaard en Youri Loonstijn konden het net niet redden tegen de sterke combi natie: 6-4. In het gemengddubbel 5 kende de combinatie Van Pamelen/ Michielsen een goede start in poule B. Ze wonnen hun eerste jjoulewedstrijd van Fraanje/ Vantricht met 7-5. In poule C was De Waele/Maas met 8-5 de baas over Pieters/Van Broekho ven. Bij het vrouwendubbel 3 is de eerste poulewinnaar bekend. De favorieten Daisy Boogaard en Imre van Overloop bleven ongeslagen door Agten/Dinge- nouts met 9-4 te verslaan. De Bruyckere/van Pamelen deed goede zaken tegen Meijaard/De Waele: 10-2. Bernd van Broek hoven en Jurran Schut speelden een spannende wedstrijd tegen het duo Vinje/Willemsen in het mannen dubbel 5. De jeugdige talenten zegevierde nipt met 7-6 en behoren zeker tot de fa vorieten voor de poulezege. nalisten verdienden eerder al promotie. Met zo'n sterke bezet ting en zulke kleine onderlinge verschillen is spanning verze kerd en de afloop onvoorspel baar. De partijen gaan over zestig ca ramboles en beginnen vrijdag om 19.00 uur. Zaterdag wordt vervolgd vanaf 12.00 uur en zondag vanaf 11.00. De finale wordt zondag verwacht om streeks 15.30 uur. VLISSINGEN - In de topper in de Zeeuwse hoofdklasse dam men lussen Middelburg en Ber gen op Zoom werd aan alle bor den een felle strijd geleverd. Het resultaat was een avond zonder remises. De Middelburgers wonnen zes partijen, voor de Brabanders konden slechts twee winstpartijen worden ge noteerd. Door deze zege versterkte Mid delburg de koppositie en werd de voorsprong uitgebreid tot vijf punten, Lammerenburg te gen Aagtekerke eindigde in 10- 10, omdat ieder team twee zeges boekte en de resterende partijen in remise eindigden. De teams van PWG 's-Gravenpolder ver loren. De combinatie Goes/Zie- rikzee was te sterk voor het tweede team (14-8) en het derde team moest zijn meerdere er kennen in Tholen: 9-15. In de eerste klasse werd de derde ronde gespeeld. Het vierde team van PWG 's-Gravenpolder kwam alleen aan de leiding door met 13-7 te winnen van Denk en Zet. In Souburg verraste Gapin- ge de plaatselijke dammers. Na de eerste ronden verloren te hebben werd nu met 12-9 ge wonnen. Het tweede team van Middel burg gaat in de tweede klasse aan de leiding door een zege op concurrent Aagtekerke 2: 8-2 Lammerenburg 2 en BDV 2 speelden met 5-5 gelijk. In Oost- kapelle verloren de plaatselijke dammers met 10-1 van GZC 2, Tennis Kersttoernooi in Hoek: VD 3: Boogaard- /van Overloop-Agten/Dingenouts 9-4, De bruyckere/Van Pamelen-Meyaard/de Waele 10-2. Pauwels/de Schepper-Van Damme/Silfhout5-3 MD 5: De Braai/Van Gassen-Vrolijk/van de Wege 9-5, Van Broekhoven/Schut-Vinje/WMIemsen 7-6, MD 6: De Maagt/Mulder-Broerders- /van Esbroek 7-6 GD 3: De Schepper- /Blackman-Agten/Schut 6-3, De Schep- per/Blackman-Boogaard/Loonstijn 6-4, GD 5: Van Pamelen/Michielsen-Fraanje- /Vantricht 7-5, De Waele/Maas-Pieters- /van Broekhoven 8-5, GD 6: Van Dannen- burg/Vermeulen-Van Leeuwen/Van Tig- gelen 9-5, Arens/Neve-Dingenouts- /Susanna7-6. Volleybal Apeldoorn. Top Teams Cup mannen, groep 2: Piet Zoomers/Dynamo (Ned) SCC Berlin (Duï) 3-1 (21-25 25-20 25-16 25-19). Najaarscompetitie Bevobo Terneuzen. Eerste klasse A: Dow-Dees Sport 0-3, Za- man Sport-Broomchemie 2-1. Eind stand: Dees Sport 32 punten (algemeen Bevobo-kampioen), Dow 25, Broomche- mie 18, Delta 17, Zaman Sport 15, Jacobs TA 10, Artland Artland 9 (degradatie). Eerste klasse B: BN/De Stem 2-PSOVZ 3- 0, BN/De Stem-De Pooter 1-2. Eindstand: BN/De Stem 27 punten (kampioen en promotie), DBFD/Scheldesport 25, Wim de Waal 17, De Pooter 16, BN/De Stem 2 16, De Hoop 15, PSOVZ 14 (degradatie). Tweede klasse A: URS-IVIO 0-3, Garage Vervaet-Dow 2 2-1, TeVoRe-Echo Audio 0-3, Eindstand: Echo Audio 31 punten (kampioen en promotie), Dow2 28, Gara ge Vervaet 22, TeVoRe 17, URS 16, IVIO 10, Bianca/Scheldesport 2 9 (degradatie Tweede klasse B: Delta 2-Rabobank 1- 2, Visser Smit Hanab-Dow 3 0-3. Eind stand: Delta 2 30 punten (kampioen en promotie), Gemeente 25, Rabobank 21, Dow 3 17, Visser Smit Hanab 14, Dees Sport 2 11, EL. van Fraeijenhove 6 (de gradatie) Derde klasse A: V&KC1000 Hoek 2-IVIO 2 0-3, Henno Cysouw-Art- land Artland 2 0-3, BN/De Stem 4-Zee- land Seaports 2-1. Eindstand: Artland Artland 2 28 punten (kampioen en pro motie), Henno Cysouw 24, BN/De Stem 4 16, PSOVZ 3 16, Zeeland Seaports 15, IVIO 215, V&KC1000 Hoek 2 14 (degrada tie) Derde klasse B: PSOVZ 2-BN/De Stem 3 3-0, V&KC1000 Hoek-Gemeente 2 3-0. Eindstand: V&KC1000 Hoek 28 pun ten (kampioen (op setsaldo) en promotie PSOVZ 2 28, BN/De Stem 3 13, Hydro IS Partner 11, Gemeente 11 -donderdag Volleybal Mannen, eerste klasse C: VVS'92-Dyna- mo'70 (Baskensburg, 20.30 uur). Derde klasse E: VVS'92 3-Gavok 3. TERNEUZEN - Henk Ottens is ook volgend seizoen trainer van de eerste selectie van voetbal vereniging Terneuzense Boys. Ottens, die momenteel bezig is aan zijn eerste seizoen bij de za terdag-tweedeklasser, kwam met het bestuur van Terneuzen se Boys een contractverlenging van één seizoen overeen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 51