Doek valt voor De Betho Tholen PZC ^pggta| Je vertrouwt niemand meer Lanseloet reist naar Amsterdam Zoektocht naar bodemschatten bij Kerkwerve Geen scheuren of gaten in Tricolor Geen hoger beroep over sluitingsdatum van kerncentrale i - VN T-'V Indicatieorgaan wil af van slecht imago .14 Bestuursvoorzitter ziet niets in onderzoek naar alternatieven Rijontzegging en fikse boete voor dronken rijden p- tft V - - Trako maakt doorstart in Cadzand lezers schrijven Waterhoen donderdag 19 december 2002 door Wout Bareman DUINKERKE - Duikers van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit zijn gisteren in het Kanaal begonnen met het inspecteren van de scheepswand- en romp van het gekapseisde vracht schip Tricolor. Tegen de avond meldden ze vanaf het bergings vaartuig Deurloo dat er geen ga ten of scheuren waren aange troffen. Het onderzoek wordt, afhanke lijk van het weer, vandaag voortgezet. De Deurloo van dc Unie van Reddings- en Sleep dienst (Union) uit Antwerpen zag gisterochtend kans vast te maken aan het wrak. Bij woelige zee manoeuvreerde het bergingsvaartuig zich op ongeveer tien meter afstand langszij de Tricolor en ligt daar sindsdien vast aan an kers en ka bels. Eerste opdracht voor de bergingsploeg is het wegpom pen van de 2000 ton zware stookolie uit het wrak. Duikers hebben daartoe gisteren voor bereidingen getroffen. Smit di rigeert vandaag ook haar groot ste drijvende kraan, de Asian Hercules II, naar de locatie, twintig kilometer uit de kust van Duinkerke. Speciaal voor de berging van de stookolie zijn twee grote olietanks aan boord geplaatst, waarin de olie die door de Deurloo uit het wrak wordt gehaald wordt overge pompt. De Asian Hercules gaat ook dienen als stabiel platform voor de duikwerkzaamheden. Over de berging van de Tricolor, die zaterdag in dichte mist in aanvaring kwam met het con tainerschip Kariba en kapseis de, is nog niets bekend. Daarover beslissen de Franse autoriteiten in overleg met de rederij. De bergingsoperatie zou, volgens een woordvoerder van Union, maanden kunnen worden vertraagd door de barre weersomstandigheden. Pro bleem is ook dat Smit niet direct over voldoende drijvende bok ken kan beschikken om de Tricolor te lichten. De bokken worden momenteel elders ter wereld ingezet. door Steffan ter Maat GOES - De afdeling Tholen van de sociale werkplaats De Betho gaat definitief dicht. Het besluit viel gisterochtend bij de verga dering van het algemeen be stuur. „Toch een beetje het kou- de-douchegevoel", reageerde wethouder M. Velthuis van de gemeente Tholen na afloop. De afdeling moet sluiten omdat die onrendabel is. De werkne mers van Tholen worden over geplaatst naar Goes. Zij willen echter niet van hun stek en al helemaal niet iedere dag op en MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 31-jarige man uit Oost-Souburg voor dronken rij den tien maanden rijontzegging en duizend euro boete opgelegd. Voor onverzekerd rijden werd hij bestraft met 250 euro boete. ,,Ik ben het er mee eens", zei de verdachte. De Souburger was zich ervan bewust geweest dat hij 10 augustus dit jaar veel te veel had gedronken Hij botste met zijn auto bij de Konmar in Middelburg tegen twee bloem bakken en reed vervolgens door naar huis. De politie hield hem even later aan. Het alcoholper centage was bijna vier keer de limiet. Ook bleek de auto niet te zijn verzekerd. neer reizen naar Goes. De Thoolse vertegenwoordigers in het algemeen bestuur deden bij monde van J. Boulogne en M. Ligtendag een laatste poging om het besluit tegen te houden. Velthuis steunde hen als verte genwoordiger vanuit het dage lijks bestuur. Het voorstel van Thoolse zijde was om de afdeling in ieder ge val tot 1 juli 2003 open te hou den om zo voldoende tijd te krij gen om alle alternatieven voor de afdeling grondig te bekijken. De Goese wethouder M. 't Hart liet als bestuursvoorzitter we ten niets te zien in het onder zoek: „Er is al een onderzoek ge weest en hier valt niets anders uit op te maken dan dat verder gaan geen zin heeft. Er is al een tekort en dit loopt in de toe komst verder op. Daar is geen structurele oplossing voor. Hoe vervelend dat ook is." Boulogne hield voet bij stuk: „In het eerste onderzoek hebben we niet genoeg tijd gehad om alles tot op de bodem toe te onderzoe ken. We kunnen niet tot sluiting overgaan voordat alles uit de kast is gehaald." Bijval Er was bijval van H. Eversdijk uit de gemeente Reimerswaal: „Misschien is het bedrijfseco nomisch niet het meest verstan dige, maar wat maakt dat half jaar extra uit. Dan is er tijd om alles te onderzoeken en levert dit niets op, dan ben je toch ook niet veel kwijt. Zeker omdat de gemeente Tholen ook bereid is tot financiële ondersteuning. Geef Tholen dan het voordeel van de twijfel." Ondanks de steun van zijn colle ga-vertegenwoordiger van Rei merswaal en ook van die van de Goese afvaardiging in het alge meen bestuur, stond de meer derheid achter de uitleg van 't Hart. In de uiteindelijke stemming waren tien bestuursleden voor de sluiting en waren er zeven te gen. De sluiting gaat per 1 januari in, maar in praktijk zal het nog wel tot eind april duren voordat de werknemers van Tholen daad werkelijk op en neer moeten naar Goes Ook is er de toezeg ging dat er een goede begelei ding komt voor de opvang in Goes. In de werkplaats in Tho len was de verslagenheid groot na het horen van het nieuws. Een aantal werknemers was dusdanig van slag dat zij de kantine opzochten om hier bij te komen van het nieuws en elkaar wat ondersteuning te geven. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het kabinet hoeft niet in hoger beroep te gaan over de sluitingsdatum van de kern centrale Borssele. Een motie van GroenLinks waarin de regering werd opge roepen wel bezwaar aan te teke nen, is deze week door een ruime Kamermeerderheid verworpen. De Tweede Kamer volgt daar mee staatssecretaris Van Geel (Milieubeheer) die al eerder had aangegeven dat hij niet in be roep wilde tegen een uitspraak van de rechtbank van Den Bosch over Borssele. In dat von nis oordeelde de Bossche recht bank eerder dit jaar dat het Rijk in 1994 geen rechtsgeldige af spraak heeft gemaakt over slui ting van Borssele in 2004. De kerncentrale mag dus juri disch gezien langer openblijven wat voordien overigens al poli tiek bevestigd was bij de vor ming van het nu demissionaire kabinet-Balkenende van CDA, LPF en WD. Voor de motie van GroenLinks stemden deze week PvdA, SP, D66 en GroenLinks. Tegen stemden in elk geval de regeringspartijen, SGP en ChristenUnie. Dat de Christen- Unie tegen stemde, was opval lend. Die partij-al thans één van de voorgangers, de RPF - hielp in 1994 een motie voor sluiting van Borssele in 2004 juist aan een meerderheid. De Christen- Unie is daarover niet van me ning veranderd, maar vindt te gelijkertijd dat de rijksoverheid zich als een betrouwbare part ner moet gedragen. Als iets juri disch niet goed is verankerd, zo als met de kerncentrale, dan moet je niet via allerlei andere wegen toch je gelijk proberen te halen, aldus een woordvoerder van de ChristenUnie. Green peace is teleurgesteld over de Kameruitspraak, maar gaat zei f evenmin in hoger beroep, zoals eerst wel is overwogen. Green peace ziet juridisch weinig mo gelijkheden en hoopt dat na de Kamerverkiezingen de kaarten over de kerncentrale anders zijn geschud. Greenpeace heeft bo vendien bij de Raad van State een zaak lopen over Borssele. waarin het Rijk wordt gevraagd de exploitatievergunning aan een strenge tijdslimiet te bin den. 1' 4 -W T4-•—-! De moord op weduwe Serné is in Sint Philipsland het gesprek van de dag. foto Dick de Boer Sint Philipsland in ban van moord op weduwe door Ben van den Aarssen SINT PHILIPSLAND - Wat bezielde ie mand om een vriendelijke tachtigjarige weduwe te vermoorden, juist op het mo ment dat het halve dorp feestvierde in dorpshuis De Wimpel? Die vraag houdt de 2252 inwoners van Sint Philipsland nu al bijna twee weken bezig. De verslagenheid in het dorp is nog altijd groot. Met name oudere, alleenstaande bewoners zijn in de greep van de angst. „Je vertrouwt ineens niemand meer." Sint Philipsland op een doordeweekse och tend De moord op de weduwe Coby Serné houdt iedereen in de ban. Oude wonden worden opengereten. De doorgaans zo ge sloten gemeenschap herinnert zich nog altijd de moord op de beheerster van het postkantoor in Anna Jacobapolder, al weer zoveel jaren geleden. Toen bleek de dader uit de kennissenkring van het slachtoffer afkomstig. Een oudere man in de Achterstraat, net als iedere mannelijke inwoner van het dorp door de politie ondervraagd over de re cente moord, weet het nog als de dag van gisteren. „Ik hoop maar dat de dader dit maal niet van Flipland komt. Triest dat dit in zo'n kleine gemeenschap moet ge beuren De Fliplander heeft zo zijn bedenkingen over de ondervraging door de politie. Niet dat de recherche niet grondig heeft door gevraagd: „Ze moesten alles weten, vanaf het moment dat je die bewuste zaterdag uit bed bent gekomen totdat je naar bed ging. Maar waarom zijn er geen vrouwen ondervraagd? En waarom zijn ze niet in Anna Jacobapolder geweest? Ook uit de polder waren er die avond een heleboel mensen op het dorp." Op de avond van de moord was het groot feest in dorpshuis De Wimpel. Muziekver eniging Concordia sloot de viering van het honderdjarig bestaan af met een prom- concert. „Als de dader uit het dorp komt, moet hij dat hebben geweten en zijn kans schoon hebben gezien." Bekende Algemeen wordt aangenomen dat de moordenaar een bekende van de weduwe is geweest. Van sporen van inbraak is offi cieel niets vernomen. En het slachtoffer stond er niet om bekend dat zij zomaar mensen binnenliet. Mevrouw Serné, sinds drie jaar weduwe, had de laatste tijd echter problemen met haar gezond hei dZe was nogal dement" weet een man die op de dijk zijn hond uit laat. ,,Ze moest soms op straat vragen waar ze woonde. In het dorp zeggen ze dat de familie haar bankpasje heeft laten blokkeren, om te voorkomen dat ze grote bedragen zou opnemen. Ze zou nogal ver mogend zijn geweest." Kleine dorpen hebben grote roddels, in Sint Philipsland is het niet anders. Zo wa gen bewoners vragen zich af of er een ver band bestaat tussen de moord op me vrouw Serné en de tragische dood begin dit jaar van haar dochter in Krimpen aan de IJssel. Anderen wijzen naar een stille aanbidder die de weduwe zou hebben ge had, en naar twee onbekende jongens die de bejaarde vrouw onlangs op straat zou den zijn gevolgd. In een dorp dat geschokt is, worden loze opmerkingen al gauw een halve waarheid. De spanning in Flipland is na de dramatisch gebeurtenis enorm toegenomen, zegt een jonge vrouw in de Voorstraat. „Natuurlijk wordt er gewezen naar duistere figuren, die elk dorp wel kent. Mannen die 's avonds alleen een rondje doen en nooit veel zeggen. Je ver trouwt ineens niemand meer." Het zijn vooral de ouderen die geschokt zijn door de moord, zegt een bejaarde man. „Mijn vrouw liet 's avonds altijd al leen het hondje uit. Op dit moment ziet ze er tegenop." Een vrouw die werkt in de thuiszorg, hoort dagelijks dezelfde verha len. „Iedereen waar ik werk is bang Zelf let je ook extra op als je 's avonds thuis komt. Alleen daarom al is te hopen dat de dader snel gepakt wordt. Niets is zo erg als die onzekerheid." door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Er moet bewaking met camera's en door personen zijn, staat in het con tract, en de spullen moeten vol doende verzekerd zijn. Als dat alles niet in orde is, gaan de twee toneelrollen uit het stuk Lan seloet van Denemarken, niet de deur uit. Chris Maas en Leen Moerland, die het archief in de gemeente Borsele beheren, zouden niet graag zien dat het zeventiende- eeuwsc handschrift een lot zou zijn beschoren als dat van de Portugese kroonjuwelen, die onlangs i n Den Haag werden ge stolen. „Want dit zijn dus de kroonjuwelen van Borsele, ver gis je niet. Zoiets waardevols hebben ze niet overal", aldus Leen Moerland. Volgende maand gaan twee rol len uit het abele spel Lanseloet van Denemarken naar Amster dam om een tentoonstelling van het Nederlands Theater Insti tuut op te luisteren. Speelruim te: 1000 jaar Theater heet die tentoonstelling en het gaat over theaterteksten. De rollen van Borsele laten zien hoe de toneel verenigingen in de zeventiende eeuw voorstellingen maakten. De spelers hadden dc tekst van hun rol apart uitgeschreven op een rol papier. Met strepen en te kens werd aangegeven hoe de beurten lagen. Toneelverenigingen heetten in die tijd rederijkerskamers. Elk dorp had er een, want het geal fabetiseerde deel van het dorp deed niets liever dan stukken voordragen, al dan niet voor zien van commentaren op de ac tualiteit, gelegenheidsverzen maken en declamatieavondjes houden De rest van het dorp kwam daar graag naar kijken, want dan kon je nog eens lachen of huilen en je stak er iets van op. In 's Gravenpolder heette de re derijkerskamer De Violieren en daar komt de kostbare serie handschriften vandaan. In de jaren twintig van de vorige eeuw ging ene D. Polderman eens op de zolder van het oude gemeentehuis in 's-Gravenpol- der kijken. Daar vond hij een narrenpak, versleten en ver teerd, maar daaronder lag een oude trommel met opgerolde papieren. Het bleken de spullen van de Violieren te zijn, met een heel stel blijspelen, een Bijbels stuk over Abraham en Loth, his torische stukken over de konin ginnen Elysabeth van Engeland en Isabella van Spanje en het pronkstuk: de rollen van Lan seloet en Sandrijn uit Lanseloet van Denemarken. Sindsdien is er al heel wat ge studeerd op de rollen. Het hele zaakje is langdurig weg geweest om in een klooster te worden ge restaureerd. Nijmeegse geleer den zijn het zelfs na lang stude ren niet eens geworden over de leeftijd van het handschrift. Het moet in de zeventiende eeuw zijn overgeschreven, want de Violieren heeft het in het prille begin van de achttiende eeuw opgevoerd. Het stuk zei f dateert uit de veertiende eeuw cn moet vele malen zijn overgeschreven om alle rederijkerskamers van abele spelen te voorzien. Van Lanseloet van Denemarken is nog één ander handschrift be kend. ook uit de zeventiende eeuw. Het maakt deel uit van het zogenaamde Hultensc Hand schrift, een kostbaar bezit van de Koninklijke Bibliotheek van Brussel, dat vier complete abele spelen omvat. Een paar jaar ge leden leende Borsele de rollen uit voor een tentoonstelling in België. Vertaald Binnenkort gaan Lanseloet en Sandrijn voor twee jaar naar Amsterdam. „Maar", zegt Leen Moerland, „ze moeten in precies dezelfde staat terugkomen." In die twee jaar kunnen belang stellenden nog wel in het ge meentehuis van Heinkenszand kennisnemen van het geschre vene. Vrijwilligers hebben in de loop der jaren de handschriften 'vertaald' in gewone typeletters De gemeenteraad van Tholen kondigde afgelopen maandag in een extra vergadering al aan dat hij bij sluiting overweegt om uit het samenwerkingsverband van De Betho te stappen. Tijdens de raadsvergadering van aan staande maandag wordt hier over verder gesproken. door Piet Kleemans KERKWERVE - Er is een arche ologisch onderzoek gaande op het terrein aan de Weelweg bij Kerkwerve waar Zeelands eer ste boerenboscamping wordt aangelegd. Dat is nodig omdat de toekomstige camping deels in een gebied ligt waar mogelijk resten van middeleeuwse ne derzettingen in de grond zitten. Ondernemer Peter van Lange- raad uit Kerkwerve is al zeven jaar bezig met de plannen voor de boerenboscamping. Halver wege de jaren tachtig van de vo rige eeuw besloot hij een punt te zetten achter zijn boerenbe drijf. Onder de naam Delta Aal werd een kwekerij van aal opge zet, kwamen er een escargot- kwekerij en een forellenvijver en werd de boerderij een recrea tieboerderijDe gewenste boe renboscamping bleek minder makkelijk van de grond te tillen Goedkeuring In februari dit jaar kwamen de plannen alsnog in een stroom versnelling. Vooruitlopend op een hernieuwd bestemmings plan gaf het Schouwen-Duive- landse college van B en W groen licht voor de boerenboscam ping. Bezwaarschriften bleven uit en Van Langeraad wist ook de gemeenteraad achter zijn plannen te krijgen. Alleen de provincie moest er nog haar goedkeuring aan hechten. Die staat in beginsel positief te genover de plannen, maar wil nog wel wat puntjes op de i zet ten; daar hoort het archeolo gisch onderzoek bij. H. Mersie-du Cloo van de afde ling ruimtelijke ontwikkeling van de provincie legt uit dat een klein deel van het terrein waai de boerenboscamping moet ko men, staat ingetekend op de ar cheologische monumenten- kaart. Op die kaart staan alle gebieden waarvan vaststaat dat ze archeologische waarde heb ben. Een veel groter deel van het ter rein valt onder de Indicatieve Kaart van Archeologische Waarden. Op die kaart staat aangegeven waar mogelijk no? niet ontdekte archeologische resten aanwezig zijn. Provinciaal archeoloog R. vat Dierendonck schat de kans da; er op de plaats waar de boeren boscamping moet komen arche ologische vondsten gedaa: worden in als 'middelhoog'. Voor het deel dat op de Archeo logische Monumentenkaar. prijkt zou het gaan om resten van middeleeuwse nederzettin gen. In de bodem van het andere dee, zouden resten van bewoningui: de Ijzertijd of de Romeinse tijd kunnen zitten. Mochten belang wekkende vondsten worden ge- daan, dan hoopt Van Die rendonck dat de plannen zo kunnen worden aangepast dal de archeologische bodemschat ten behouden kunnen blijven „Als het echt niet anders kar volgt een opgraving, maar dar ruim je de archeologischereste; op en dat doen weliever niet De uitkomsten van het onder zoek worden januari volgenc jaar verwacht. CADZAND - Gruva Techniek neemt de activiteiten van Trako Techniek in Cadzand over van de failliete Trako Holding. Trako techniek maakte speciale wielsystemen voor landbouw- en industrievoertuigen kwam in financieel zwaar weer door verliezen bij een ander on derdeel van de Trako Holding melkrobotfabrikant Prolion Gruva is een nieuw bedrijf dat de merknaam voert van eer voormalige fabrikant van trac tor- en vrachtwagenwielen uit Roermond. De doorstart heelt zeventien banen gekost, waar door Gruva momenteel dertie medewerkers telt door Rolf Bosboom GOES - Het Regionaal Indica tieorgaan (RIO) voor de Ooster- schelderegio is zijn slechte ima go beu. Voorzitter A. Verbree maakte dat gistermiddag dui delijk in een overleg met ge meentebestuurders uit de regio. Volgens hem wordt het RIO te lang achtervolgd door het verle den. Het indicatieorgaan, dat be paalt of mensen in aanmerking komen voor bepaalde vormen van zorg, kende enkele jaren ge leden een ongelukkig begin. Bij de gemeenten, die via het Sa menwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelderegio fi nancieel bijdragen aan het RIO, viel het vooral verkeerd dat de organisatie medio 1999 op eigen houtje naar een veel duurder onderkomen verhuisde. Een an der heikel punt waren de aan houdende wachtlijsten. „We hebben inderdaad een tur bulente start gehad, maar in middels wordt er heel hard ge werkt", zei Verbree. „Er zijn ook geen wachttijden meer: elke aanvraag wordt binnen de voor geschreven termijn van zes we ken afgehandeld. Toch hebben we nog altijd last van het verle den." De voorzitter sprak van een groeiend gevoel van 'onge wenst kind zijn'. De vertegenwoordigers van de betrokken Bevelandse gemeen ten konden begrip opbrengen voor de hartenkreet van Ver bree. Aan de andere kant heb ben zij er grote moeite dat gere geld wordt gevraagd om extra geld. „Het zou een goede zaak zijn als er bij het RIO eens reëel werd begroot", verklaarde de Noord-Bevelandse wethouder C. Schippers, „Het steeds wa gen om geld stuit ontzettend te gen de borst van gemeentera den." Het RIO-bestuur en -directie antwoordden dat ook in dat op zicht een scheef beeld is ont staan. Er is extra personeel aan getrokken, onder meer om juist die achterstanden weg te wer-i ken. Gezien de huidige werk-| druk en het toenemende aantal aanvragen - dit jaar verwacht men uit te komen op ongeveer zesduizend - kan het indicatie orgaan eigenlijk geen stap terut doen. Als er minder geld konr. dan liggen de gevolgen voorde hand. „Dan nemen de wacht lijsten weer toe", zei interim-di recteur R. Holl. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versed nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat* redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worder niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Leen Moerland met de zeventiende-eeuvvse toneelrollen. foto Willem Mieras Oen het waterhoen (PZC, 13-12) is behalve een watervogel ook een geluksvogel. Dierenvrien den kruisten zijn pad. Liefdevol wordt het dier verzorgd. Ech ter,'wat eet zo'n beest'. Frieten zijn in elk geval vreselijk slecht voor de vogel. Denk aan het zout dat in frituurvet zit. Wat eet het waterhoen? Waterdiertjes, slak jes, wormpjes, vlooitjes, maden en kleine visjes. Al deze water diertjes zijn bij cle goede dieren winkel verkrijgbaar. Als diep- vriesbrok of als vervanging schildpadvoer in gedroogde vorm. Universeelvoer is ook een prima alternatief. Het voedsel in een grote bak vol water serve ren. Dan iets bijzonder essenti eels. Van levensbelang is dat het dier dagelijks in contact kom.: met water. Water stimuleertzi;: stuitklier, een klier achter zijn rug die, gestimuleerd do:' watercontact een olieachtig substantie uitscheidt waarmei de waterhoen zijn verenpak in vet: waterproof en voor nu te vens zijn winterjasje. Blijft de vogel verspeend van water dat zal hij, eenmaal terug uitgezet in de natuur, zinken als een bas- steen en verdrinken. De vogelt* i dan 'lek'. Een vogelasiel inscha kelen is raadzaam om te beka ken of het lek-zijn nu al speel' en mogelijk de oorzaak is ge weest van zijn onderkoeling Het waterhoen is een be schermd dier. Wendy Verhei* Hogewejp Vlissinf-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42