Normendebat vol mooie woorden Commissie bepleit grotere rol overheid bij pensioenen PZC Ex-LPF-minister Bomhoff klapt uit de school Uitdaging: na kerst leven op noodrantsoen 7.00 Groot deel WINTER COLLECTIE- VaPRiJS!^ Oppositie mist bij kabinet aandacht voor morele kant van beleid t 33? 12," GALL4GALL Lommerbergen tijdelijk dicht Muizengracht na invasie van knaagdieren Kamer wil weer minister voor Derde Wereld Kerstaanbieding bij de Zeeuwse Konmar-winkels Kans op hoofdprijs 1 op 10 miljoen Albanese bendes opgerold Bisdom noemt 2003 Mariajaar Meer klachten politie Haaglanden Jeugdraad laakt identificatieplicht donderdag 19 december 2002 uanonze redactie binnenland ALKMAAR - Na dagen van bij na ongelimiteerd eten wordt het jade feestdagen tijd om weer af lesianken. Het Rode Kruis heeft (0or begin volgend jaar de op lossing: Leef een week op het roedselpakket dat in noodsitu aties wordt verstrekt. Dan on dervind je aan den lijve wat het betekent om te moeten leven van voedselhulp. Voor deze actie zoekt het Neder landse Rode Kruis twintig ge zinnen in Nederland. De men sen moeten bereid zijn om vanaf 6 januari 2003 een weekte leven van een voedselpakket zoals dat door het Rode Kruis in crisissi tuaties wordt uitgedeeld. Met deze actie wil de hulporganisa tie aandacht vragen voor de hongersnood in grote delen van Afrika. Kilo bonen Tijdens de actieweek krijgen de deelnemers per persoon een kilo bonen, twee kilo tarwemeel, an derhalve kilo pasta, een liter olie, gist, suiker en zout. ,,Het pakket voorziet i-uim in de da gelijkse energiebehoefte. U mag water en kruiden toevoegen en krijgt tips om de producten te verwerken. U kunt uw ervarin gen en recepten uitwisselen met andere deelnemers", aldus het Rode Kruis. Een stille ramp zoals in Afrika lijkt voor veel Nederlanders ver weg. Met de actie willen we de ramp dichtbij brengen", zo mo tiveert Jan Post, directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de actie. In zuidelijk Afrika en in de Hoorn van Afrika speelt zich al lange tijd een ramp van onge kende omvang af: miljoenen lij den honger. Gezinnen die willen deelnemen aan de actie met noodrantsoe nen kunnen zich tot en met 22 december aanmelden via de website van het Nederlandse Rode Kruis: www.rodekruis.nl. Bellen kan ook naar: Het Neder landse Rode Kruis, tel. 070- 4455888. De actie wordt bege leid door een voedingsdeskun dige. GPD ionze redactie binnenland b Di |DEN HAAG - De linkse opposi- liepartijen in de Tweede Kamer rerwijten premier Balkenende 'dat hij, als het gaat over normen fD waarden, blijft steken in 'mooie woorden'. „In het beleid van het kabinet zie ik daar niets van terug", aldus SP-Kamerlid Kant gisteren. PvdA-leider Bos en zijn GroenLinks-collega Halsema maakten soortgelijke opmerkingen. Balkenende betoogde tijdens tet normen-en-waarden-debat dat na de individualisering van de jaren tachtig en negentig sprake is van een kentering. „Gemeenschapszin en de more le kant van vraagstukken ma lven steeds meer onderdeel uit van het maatschappelijk de bat." PvdA, SP en GroenLinks zijn het daarmee eens, maar ze mis sen bij het kabinet-Balkenende juist aandacht voor de morele Johnnie Walker Red Label Blended Scotch Whisky 70cl l/m 31 dc>:i.-:nl)cr 2ÜÜ2. of zolang dc kant van de zaak. Volgens deze fracties zet het kabinet het neo liberale beleid van Paars en de kabinetten-Lubbers voort. Volgens Balkenende maakten de linkse fracties een 'karika tuur' van het kabinetsbeleid. Daarin is volgens hem wel dege lijk aandacht voor waarden als solidariteit en rentmeester schap. Als voorbeeld van dat laatste noemde hij het wegwer ken van de staatsschuld. „Het is een teken van armoede dat u moet terugvallen op het financi eel beleid", aldus Halsema. Kritiek was er ook op het feit dat het kabinet wel de mond vol heeft over normen en waarden, maar dat het in zijn eigen ge drag vaak het slechte voorbeeld heeft gegeven. Gewezen werd onder meer op het geruzie van bewindslieden en de voorliefde voor proefballonnetjes. Balkenende trok het boetekleed aan. De politiek zat de afgelo pen maanden vol met verwerpe lijke momenten. Iets anders Voor het overige schoot het de bat alle kanten op. Dat kwam vooral doordat alle partijen iets anders bedoelen als ze het heb ben over normen en waarden, zoals D66-leider De Graaf con stateerde. Zo stelden SGP en Christen- Unie de bijbelse waarden voorop, begon Kant over de wachtlijsten in de zorg en de 'a- sociale' bezuinigingen in de WAO, noemde WD-leider Zalm de Grondwet en andere wetten 'gestolde normen en waarden' en citeerde fractie voorzitter Herben van de LPF uit 'De verweesde samenleving' van Pim Fortuyn. Diverse Kamerleden betoogden dat de discussie over normen en waarden niet alleen mag gaan over hoe mensen zich dienen te gedragen in de maatschappij. Rouvoet (ChristenUnie) waar schuwde voor 'spruitjesgeur' en 'benepen burgermansfatsoen'. Religie Zalm wekte enige opschudding door te betogen dat een beroep op religie geen vrijbrief mag zijn voor discriminerende opmer kingen. Hij kritiseerde rechter lijke uitspraken op dit vlak, bijvoorbeeld over imam El Moumni, die vrijgesproken werd van het discrimineren van homoseksuelen. Het kabinet wilde aanvankelijk een breed samengestelde com missie in het leven roepen die zich over het herstel van normen en waarden moest buigen, maar dat plan stuitte op verzet bij de coalitiefracties VVD en LPF. Wel heeft het kabinet een advies gevraagd aan de Wetenschap pelijke Raad voor het Rege ringsbeleid over het thema. Dat verschijnt over een jaar. Ook krijgt de burger inspraak via websites en sms-raadplegingen. ANP BEESEL - Vakantiepark De Lommerbergen in de gemeente Beesel gaat tijdelijk dicht. Dat maakte parkmanager S. Jacobs gistermiddag bekend. In het park woedde gisterochtend vanaf 1.00 uur een grote brand. Deze begon vermoedelijk in een technische ruimte van de bow- Het gebouw met daarin win kels, restaurants en een bow lingbaan ging verloren. ANP Advertentie Premier Balkenende zit in de Tweede Kamer te wachten voor de aanvang van het debat over normen en waarden. BELLINGWEDDE - Een inva sie van duizenden muizen heeft voor meer dan honderdduizend euro schade aangericht aan een huis in de Groningse gemeente Bellingwedde. De eigenaar van het pand stelt dat de muizen uit een acaciabos komen dat drie jaar geleden op een stuk grond naast zijn huis is geplant. Dit heeft wethouder M. Wacht meester van Bellingwedde gis teren gezegd. Het bos is zo dicht begroeid dat roofvogels niet door het bladerdek kunnen vlie gen en de muizen zich dus onge stoord kunnen vermenigvuldi gen. Omdat de woning op een verhoging ligt, vluchten de mui zen bij nat weer het huis in. Daar knagen ze aan alles wat ze voor hun tanden krijgen; van meubilair tot dakbeschot, van kozijnen tot plafonds. De gemeente heeft gisteren overleg gevoerd met de bewoner en de eigenaar van het acaci abos, het bedrijf Groen Invest. Besloten is dat er rond de wo ning een 'muizengracht' van zes meter breed wordt aangelegd. Groen Invest neemt de kosten voor zijn rekening, maar bena drukt dat het om een geste gaat. Het bedrijf wijst elke aanspra kelijkheid van de hand. De rechter stelde Groen Invest in een kort geding hierover on langs in het gelijk. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil in een volgend kabinet weer een minister voor Ontwikkelingssa menwerking. Nu is een staatsse cretaris (Van Ardenne) verant woordelijk voor het beleid. Het kabinet-Balkenende be sloot bij zijn aantreden de macht over het ministerie van Buitenlandse Zaken te concen treren in handen van één minis ter en de post ontwikkelingssa menwerking over te laten aan een staatssecretaris. De Kamer gaf gisteren via een motie aan dat toch geen goed idee te vin den. De motie van het CDA en de PvdA kreeg de steun van de SP, GroenLinks, D66, ChristenUnie en SGP. WD en LPF waren te gen. CDA-staatssecretaris Van Ar denne liet zich onlangs al ont vallen dat zij vindt dat haar werk eigenlijk door een minister moet worden gedaan. Ze zei in een nieuw kabinet graag als mi nister te willen terugkeren. Minister Jaap de Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken tikte haar openlijk op de vingers over die opmerkingen, die ze als ka binetslid niet had mogen ma ken. De Kamer stemde verder met een kleine meerderheid voor een motie die het kabinet oproept de uitgaven van ontwikkelingssa menwerking voor de bestrijding van hiv/aids, tbc en malaria te verdubbelen. Ook nam de Kamer een amende ment aan dat het kabinet dwingt de bijdrage aan het VN- bevolkingsfonds Unfpa eenma lig te verhogen met 2,5 miljoen euro, omdat de Amerikanen hun bijdrage aan het fonds hebben gestaakt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De meeste Neder landers hebben een pensioen gat, maar ze weten dat zelf nau welijks. De informatie over de opgebouwde rechten moet in een pensioenregister worden ondergebracht. Dat moet de duidelijkheid voor de burger vergroten. Voor dat register moet de overheid verantwoor delijkzijn. De overheid moet ook de be staande fiscale regelingen aan passen zodat werknemers zelf via aanvullende pensioenop bouw tekorten kunnen dekken. Dat zijn de belangrijkste aanbe velingen uit het rapport Zorgen voor morgen dat een commissie onder leiding van oud-minister Vermeend gisteren heeft gepre senteerd. Vereenvoudiging van de wetge ving verdient absolute priori teit. Door de administratieve rompslomp komen uitvoerders er maar moeilijk toe om pensi oentekorten te berekenen. Dat hoort echter wel tot hun plicht, aldus de commissie, die de afge lopen maanden de pensioenpro blemen heeft bekeken in op dracht van het Verbond van Verzekeraars. Het pensioenbewustzijn in Ne derland is laag, zo is in het rap port te lezen. „Bij velen bestaat onvoldoende inzicht in de fi nanciële situatie na de pensio nering. Veelal pas met de pensi oendatum in zicht wordt duide lijk dat sprake is van een tekort. Vaak is het dan te laat om nog adequate maatregelen te treffen om het tekort aan te vullen." Het Nederlandse pensioenstel sel is gebaseerd op drie pijlers. De eerste betreft de AOW, die iedere burger van 65 jaar en ou der ontvangt. De tweede is het pensioen waarvoor hij tijdens zijn arbeidszame leven ver plicht premies betaalt en de der de is een vrijwillige aanvulling. Van een pensioentekort is spra ke als de werknemer na zijn pensionering minder dan 70 procent van zijn laatst verdien de loon ontvangt. Die 70 procent is een maatschappelijk aan vaard niveau, niet alleen in Ne derland, maar ook elders in Eu ropa, aldus de onderzoekers. De overheid is bezig met een versobering van de oudedags voorzieningen, aldus de com missie. Vermeend wil 'absoluut niet tornen aan de 70-procents- norm van het laatst verdiende loon en de 2-procentsnorm van de jaarlijkse opbouw'. Door de 2-procentsnorm heeft een werknemer 35 jaar nodig om zijn pensioen op te bouwen. De Consumentenbond zegt blij te zijn met de conclusie van Ver meend dat informatie over pen sioenen inzichtelijker moet worden gemaakt. Ook het voor gestelde pensioenregister kan Advertentie '•tW; Zaterdag 21 december a.s. komt een Coca-Colatruck op bezoek bij de Konmar in Goes en Middelburg. Op het parkeerterrein voor de winkels wordt Coca-Cola rechtstreeks vanuit de trucks verkocht. Spectaculaire kratprijs 12r20 De trucks zijn aanwezig van 8.00 tot 18.00 uur. Maximaal 5 kratten per klant. DEN HAAG - Gokkers maken bij de Staatsloterij de meeste kans op de hoofdprijs. Die kans is 1 op 10 miljoen. Dat blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond naar de winkansen bij de vijf grote loterijen. Ook het prijzengeld is bij de Staatsloterij het hoogst. Volgens de bond komt dat vooral omdat deze samen met de Lotto niet verplicht is om 60 procent van de omzet aan goede doelen te besteden. Op de tweede plaats komt de BankGiroLoterij met een winkans van 1 op 26 miljoen. De Lotto volgt met 1 op 49 miljoen. Bij de Nationale Postcode Loterij is dat 1 op 100 mil joen. Het winnen van de hoofdprijs bij deSponsorBingoLote- rij is te verwaarlozen, namelijk 1 op 345 miljard. ANP AMSTERDAM - De Amsterdamse recherche heeft sinds fe bruari van dit jaar meerdere Albanese criminele organisaties ontmanteld. De politie arresteerde 131 verdachten. Zij hielden zich onder meer bezig met vrouwenhandel, drugshandel en inbraken. Het onderzoek naar Albanese criminelen in de hoofdstad be gon in februari, De meeste verdachten, onder wie 89 mannen en 42 vrouwen tussen de 16 en 45 jaar oud, komen uit Albanië. Ook zijn er mensen uit andere Balkanlanden, Italië en Neder land aangehouden. Inmiddels zijn honderd verdachten voorgeleid aan de officier van justitie. Van hen zit nog de helft vast. Een aantal verdach ten is al veroordeeld. De vrijgelaten arrestanten worden over gedragen aan de vreemdelingendienst. ANP DEN BOSCH - Bisschop Hurkmans van Den Bosch heeft 2003 uitgeroepen tot Mariajaar. Het is volgend jaar 150 jaar gele den dat het beeld de Zoete Moeder van 's-Hertogenbosch te rugkeerde in de Sint-Janskathedraal. Tot 1853 was het beeld wegens de inname van Den Bosch door het protestantse leger van Frederik Hendrik in Brussel. Het jubileumjaar begint 30 april met de opening van de mei maand, voor katholieken de Mariamaand. Het eindigt op 27 december, de datum waarop het beeld terugkeerde in Den Bosch. ANP DEN HAAG - Het aantal klachten over politie Haaglanden is verder gestegen. Beklaagden zich in 1997 nog 331 mensen over het optreden van de politie, vorig jaar waren dat er 516. De toename wordt volledig toegeschreven aan klachten over de Vreemdelingenpolitie. De klachten hebben vooral betrek king op de trage afhandeling van aanvragen voor verblijfs vergunningen. GPD UTRECHT - De Nederlandse Jeugdraad gelooft niet dat de invoering van een identificatieplicht voor iedereen van twaalf jaar en ouder de veiligheid op straat vergroot. Alleen in combinatie met andere maatregelen zou die maatregel kun nen werken, zegt voorzitter J. de Bruin. Hoewel de Jeugdraad niet om advies is gevraagd, zal zij mi nister Donner van Justitie laten weten ernstige twijfels te hebben over de effectiviteit van zijn voorstel. „Je moet alle mogelijkheden om criminaliteit te bestrijden aangrijpen, maar Donner vergeet dat de jongeren ook de grootste groep slachtoffers zijn." ANP foto Robert Vos/ANP op instemming rekenen. „Het sluit goed aan op onze eigen voorstellen op dit gebied", aldus een woordvoerster van de bond. Wel nuanceert de bond het pro bleem. „De norm van 70 procent is te algemeen", stelt zij. „Het pensioengat kan per geval ver schillen." Volgens haar is de hand van de opdrachtgever van het rapport-Vermeend hier goed te zien. „Verzekeraars profite ren van de angst voor een pensi oengat, omdat mensen zich meer gaan verzekeren." ANP pagina 27: meeste Nederlanders hebben pensioengat Konmar, Marconistraat 2, Goes Konmar, Pottenbakkerssingel 2, Middelburg Deze aanbieding is alleen geldig op zaterdag 21 december 2002. Prijswljzigin( Bij Konmar kan't. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voormalig LPF- minister Bomhoff citeert in zijn boek Blinde ambitie over zijn 87 dagen in de Nederlandse poli tiek uit diverse vertrouwelijke kabinetsvergaderingen. Hij schendt hiermee het ambtsge heim waar ook ministers aan ge houden zijn en dat is strafbaar. Het Wetboek van Strafrecht vermeldt dat als schending van het ambtsgeheim tot schade aan het belang van de staat leidt, een maximale gevangenisstraf van zes jaar mogelijk is. Het ministerie van Algemene Zaken beraadt zich vandaag op de vraag of er juridische stap pen moeten worden onderno men. Van belang daarbij is of Bomhoff de geheime notulen van de ministerraad heeft ge bruikt voor de citaten die hij weergeeft in het boek. Algeme ne Zaken heeft Bomhoff on langs nog gewezen op de afspra ken waaraan bewindslieden zich dienen te houden. Ze krij gen dat bij hun aantreden in het 'blauwe boek' uitgelegd. De waarschuwing blijkt tever geefs. Bomhoff beschrijft in het boek uitvoerig hoe de discussies over onder meer de verdeling van radiofrequenties en de uit breiding van de Europese Unie zich in de ministerraad voltrok ken. De ex-minister heeft daar voor verschillende dialogen op genomen. Kwade genius In het boek, dat vandaag ver schijnt, haalt Bomhoff vooral zijn gram na de maandenlange ruzies in zijn partij. Volgens Bomhoff viel met ex-LPF-mi- nister Heinsbroek niet samen te werken. Bomhoff ging er tot in het laatste kabinetsberaad voor de val vanuit dat de LPF-be- windslieden en de collega's van CDA en VVD genoegen zouden nemen met het aftreden van Heinsbroek. Hij wijst WD-lei der Zalm aan als de kwade ge nius die de LPF'ers ervan zou hebben overtuigd dat ook Bom hoff moest aftreden, maar dat dan het kabinet nog wel zou kunnen doorgaan. Toen de twee aftraden, liet Zalm volgens Bomhoff het kabinet alsnog val len. Bomhoff gaat in zijn boek in op" de affaire-Van Lieshout, de door hem aan de kant gezette top ambtenaar. Hij beschuldigt in het betreffende hoofdstuk vice- premier Remkes van 'leugens'. In een reactie zegt Remkes dat Bomhoff een verklaring heeft ondertekend dat hij niets over de kwestie-Van Lieshout naar buiten zou brengen. Remkes heeft hem drie weken geleden nog eens op deze afspraak gewe zen, .maar dat heeft niet gehol pen. „Dit kan niet", aldus Rem kes gisteravond. Saillant in het boek is het cite ren van Bomhoff uit een gesprek van premier Balkenende en mi nister De Hoop Scheffer met de Duitse bondskanselier Schro der in Berlijn. Schroder zei, zo citeert Bom hoff: „Als Nederland dwarsligt over de toelating van Polen, kij ken we jullie honderd jaar niet meer aan." Balkenende ge bruikte dit citaat volgens Bom hoff vervolgens in de minister raad om de tegenstribbelende WD'ers te overtuigen. VVD-minister Hoogervorst is woedend, aldus Bomhoff. Hij zegt; „Dat is toch een schande. Hoe durft die Schroder dat te zeggen. De Duitsers zijn wel de laatsten die zoiets in hun mond mogen nemen. Daar moeten jul lie je helemaal niets van aan trekken." Bomhoff is in zijn boek slecht te spreken over de discussies in de ministerraad. Hij noemt ze op pervlakkig en vaak gebaseerd op slechte informatie van amb tenaren. ANP Advertentie rnooË WALSTRAAT 199 VUSSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3