Miljoenen voor villa en kasteel Je vertrouwt ineens niemand meer Geen hoger beroep over sluitingsdatum van kerncentrale Geen scheuren of gaten in Tricolor Geldtekort nekt plannen Veerse Meer Kanjer subsidies lezers schrijven door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Huis der Boede in Koudekerke en kasteel West- hove in Oostkapelle hebben gis teren samen ruim twee miljoen euro subsidie gekregen. Demis sionair staatssecretaris van Cultuur C. van Leeuwen, maak te dat gisteren in Leiden bekend tijdens de uitreiking van de zo genoemde Kanjersubsidies. AanDerBoedeis 1.182.159 euro toegekend en aan kasteel West- hove 926.610 euro.Ik ben hart stikke blij", zegt burgemeester A de Bruijn van Veere. Zij zag niet alleen de Rijkssubsidies gaan naar twee projecten in haar gemeente, ze is ook voor zitter van de Stichting Buiten plaats Westhove, de eigenaar van het kasteel. ,,We wisten dat onze aanvraag in orde was. Toch blijft het heel spannend. Er is bijna dertig miljoen euro ver deeld over vierentwintig grote projecten. Het is afwachten hoeveel je dan krijgt" Met dit bedrag kan het kasteel voor het eerst sinds de Tweede Wereld oorlog goed gerestaureerd wor den. Voorwaarde voor de subsi die is dat de werkzaamheden op 1 januari 2005 afgerond zijn. Volgens De Bruijn is die termijn te halen. ,,We hebben de afgelo pen tijd keihard gewerkt aan de voorbereidingen. Op 6 januari kunnen we de bestekken verstu ren naar de aannemers zodat in april of mei een begin te maken is met de restauratie. De Stichting Buitenplaats Westhove neemt de buitenkant van het kasteel onder handen. Het dak wordt vernieuwd, er komen ladderhaken aan het dak en driekwart van de kozijnen wordt vervangen. ,.Wat ik leuk vind is dat de Nederlandse Jeugdherbergcentrale die het kasteel gebruikt, gelijk met de grote restauratie, de binnen kant onder handen neemt", zegt De Bruijn. „Die wordt aange past aan deze tijd. Overigens hoor ik de laatste tijd om me heen dat de herbergcentrale de commerciële kant zou opgaan. Ik kan zeggen dat dat niet waar is. De doelgroep wordt iets uit gebreid, maar het blijft een stichting zonder winstoogmerk die redelijk goedkope accom modaties aanbiedt." Verpauperd Directievoorzitter M. Drost van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening, eigenaar van de villa Der Boede, had niet gewe ten wat te doen als de subsidie aan haar neus voorbij was ge gaan. „Restauratie van de villa kost zo ontzettend veel geld. Een stichting als de onze heeft daar het geld niet voor. Zonder de Kanjersubsidie was Der Boe de verder veipauperd en verlo ren gegaan. Het geld komt net op tijd en we zijn er enorm blij mee. Nu kunnen we de villa be houden voor de toekomst." Het subsidiebedrag is zeventig procent van de restauratiekos ten van Der Boede. Het overige geld gaat de SVRZ lenen. Het landhuis dat omstreeks 1740 is gebouwd, wordt volledig geres taureerd. „De bovenverdieping is één grote ramp. De trap is zwak. Die hebben we afgetim merd. Er zijn lekkages, de gevel stenen moeten gerestaureerd worden en er zit een eiken balk die totaal verrot is en alleen nog maar vernieuwd kan worden. Ik denk dat we over een aantal maanden met de restauratie kunnen beginnen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het kabinet hoeft niet in hoger beroep te gaan over de sluitingsdatum van de kern centrale Borssele. Een motie van GroenLinks waarin de regering werd opge roepen wel bezwaar aan te teke nen, is deze week door een ruime Kamermeerderheid verworpen. De Tweede Kamer volgt daar mee staatssecretaris Van Geel van Milieubeheer die al eerder had aangegeven dat hij niet in beroep wilde tegen een uit spraak van de rechtbank van Den Bosch over Borssele. In dat vonnis oordeelde de Bossche rechtbank eerder dit jaar dat de rijksoverheid in 1994 geen rechtsgeldige afspraak heeft ge maakt over sluiting van Borsse le in 2004. De kerncentrale mag dus juri disch gezien langer openblij ven wat voordien overigens al poli tiek bevestigd was bij de vor ming van het nu demissionaire kabinet-Balkenende van CDA, LPF en WD. Voor de motie van GroenLinks stemden deze week PvdA, SP, D66 en GroenLinks. Tegen stemden in elk geval de 'regeringspartijen', SGP en de ChristenUnie. Dat de Christen- Unie tegen stemde, was opval, lend. Die partij - althans één van de voorgangers, de RPF - hielp in 1994 een motie voor sluiting van Borssele in 2004 juist aan een meerderheid. De Christen- Unie is daarover niet van me ning veranderd, maar vindt te gelijkertijd dat de rijksoverheid zich als een betrouwbare pan- ner moet gedragen. Als iets jun- disch niet goed is verankerd,zo- als met de kerncentrale, moet je niet via allerlei andere wegen toch je gelijk proberente halen, aldus een woordvoerder van de ChristenUnie. Milieuor ganisatie Greenpeace is teleur gesteld over de Kameruit spraak, maar gaat zelf evenmin in hoger beroep, zoals eerst wei is overwogen. Greenpeace ziet juridisch weinig mogelijkheden en hoopt dat na de Kamerver kiezingen van 22 januari de po litieke kaarten over de kerncen trale Borssele opnieuw anders zijn geschud. Greenpeace heet bovendien bij de Raad van State een zaak lopen over Borssele. waarin de rijksoverheid word', gevraagd de exploitatievergun ning voor de kerncentrale aan een strenge tijdslimiet te bin den. DUINKERKE - Duikers van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit zijn gisteren in het Kanaal begonnen met het inspecteren van de scheepswand- en romp van het gekapseisde vracht schip Tricolor. Tegen de avond meldden ze vanaf het bergings vaartuig Deurloo dat er geen ga ten of scheuren waren aange troffen. Het onderzoek wordt, afhanke lijk van het weer, vandaag voortgezet. De Deurloo van de Unie van Reddings- en Sleep dienst (Union) uit Antwerpen zag gisterochtend kans vast te maken aan het wrak. In een woelige zee manoeuvreerde het bergingsvaartuig zich op onge veer tien meter afstand langszij de Tricolor en ligt daar sinds dien vast aan ankers en ka bels. Eerste opdracht voor de ber- gingsploeg is het wegpompen van de 2000 ton zware stookolie uit het wrak. Duikers hebben daartoe gisteren voorbereidin gen getroffen. Smit dirigeert vandaag ook haar grootste drij vende kraan, de Asian Hercules II, naar de locatie, twintig kilo meter uit de kust van Duinker- ke. door Ben van den Aarssen SINT PHILIPSLAND - Wat be zielde iemand om een vriende lijke tachtigjarige weduwe te vermoorden, juist op het mo ment dat het halve dorp feest vierde in dorpshuis De Wimpel? Die vraag houdt de 2252 inwo ners van Sint Philipsland nu al bijna twee weken bezig. De ver slagenheid in het dorp is nog al tijd groot. Met name oudere, al leenstaande bewoners zijn in de greep van de angst. „Je vertrouwt ineens niemand meer." Sint Philipsland op een doordeweekse ochtend. De moord op de weduwe Coby Ser- né houd iedereen in de ban. Ou de wonden worden opengere ten. De doorgaans zo gesloten gemeenschap herinnert zich nog altijd de moord op de be heerster van het postkantoor in Anna Jacobapolder, alweer zo veel jaren geleden. Toen bleek de dader uit de kennissen kring van het slachtoffer afkomstig. Een oudere man in de Achter straat, net als iedere mannelijke inwoner van het dorp door de politie ondervraagd over de re cente moord, weet het nog als de dag van gisteren. „Ik hoop maar dat de dader ditmaal niet van Flipland komt. Triest dat dit in zón kleine gemeenschap moet gebeuren." De Fliplander heeft zo zijn be denkingen over de ondervra ging door de politie. Niet dat de recherche niet grondig heeft doorgevraagd: „Ze moesten al les weten, vanaf het moment dat je die bewuste zaterdag uit bed bent gekomen totdat j e naar bed ging. Maar waarom zijn er geen vrouwen ondervraagd? En waarom zijn ze niet in Anna Ja cobapolder geweest? Ook uit de polder waren er die avond een heleboel mensen op het dorp." Op de avond van de moord was het groot feest in dorpshuis De Wimpel. Muziekvereniging Concordia sloot de viering van het honderdjarig bestaan af met een promconcert. „Als de dader uit het dorp komt, moet hij dat hebben geweten en zijn kans schoon hebben gezien." Algemeen wordt aangenomen dat de moordenaar een bekende van de weduwe is geweest. Van sporen van inbraak is officieel niets vernomen. En het slacht offer stond er niet om bekend dat zij zomaar mensen binnen liet. Mevrouw Serné, sinds drie jaar weduwe, had de laatste tijd ech ter problemen met haar gezond heid. „Ze was nogal dement", weet een man die op de dijk zijn hond uitlaat. „Ze moest soms op straat vragen waar ze woonde. In het dorp zeggen ze dat de fa milie haar bankpasje heef t laten blokkeren, om te voorkomen dat ze grote bedragen zou opne men. Ze zou nogal vermogend zijn geweest." Roddels Kleine dorpen hebben grote roddels, in Sint Philipsland is het niet anders. Zo vragen be woners zich af of er een verband bestaat tussen de moord op me vrouw Semé en de tragische dood begin dit jaar van haar dochter in Krimpen aan de IJs- sel. Anderen wijzen naar een stille aanbidder die de weduwe zou hebben gehad, en naar twee onbekende jongens die de be jaarde vrouw onlangs op straat zouden zijn gevolgd. In een dorp dat geschokt is, worden loze op merkingen al gauw een halve waarheid. De spanning in Flip land is na de dramatisch ge beurtenis enorm toegenomen, zegt een jonge vrouw in de Voor straat. „Natuurlijk wordt er ge wezen naar duistere figuren, die elk dorp wel kent. Mannen die 's avonds alleen een rondje doen en nooit veel zeggen. Je ver trouwt ineens niemand meer. Het zijn vooral de ouderen die geschokt zijn door de moord, zegt een bejaarde man „Mijn vrouw liet 's avonds altijd alleen het hondje uit. Op dit moment ziet ze er tegenop." Een vrouw die werkt in de thuiszorg, hoort dagelijks dezelfde verhalen. „Iedereen waar ik werk is bang. Zelf let je ook extra op als je 's avonds thuis komt. Alleen daar om al is te hopen dat de dader snel gepakt wordt. Niets is zo erg als die onzekerheid." donderdag 19 december 2002 De moord op weduwe Serné is in Sint Philipsland het gesprek van de dag. foto Dick de Boer Sint Philipsland in ban van moord op weduwe Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Waterhoen Oen het waterhoen (PZC, 13-12) is behalve een watervogel ook een geluksvogel. Dierenvrien den kruisten zijn pad. Liefdevol wordt het dier verzorgd. Ech- ter.'wat eet zo'n beest' Frieten zijn in elk geval vreselijk slecht voor de vogel. Denk aan het zout dat in frituurvet zit. Wat eet het waterhoen? Waterdiertjes, slak jes, wormpjes, vlooitjes, maden en kleine visjes. Al deze water diertjes zijn bij de goede dieren winkel verkrijgbaar. Als diep- vriesbrok of als vervanging schildpadvoer in gedroogde vorm. Universeelvoer is ook een prima alternatief. Het voedsel in een grote bak vol water serve ren. Dan iets bijzonder essenti eels. Van levensbelang is dat het dier dagelijks in contact komt met water. Water stimuleert zijn stuitklier, een klier achter op zijn rug die, gestimuleerd door watercontact een olieachtige substantie uitscheidt waarmee de waterhoen zijn verenpak in vet: waterproof en voor nu te vens zijn winterjasje. Blijft de vogel gespeend van water dan zal hij, eenmaal terug uitgezet in de natuur, zinken als een bak steen en verdrinken. De vogel is dan 'lek'. Een vogelasiel inscha kelen is raadzaam om te bekij ken of het lek-zijn nu al speelt en mogelijk de ooi-zaak is ge weest van zijn onderkoeling. Het waterhoen is een be schermd dier. Wendy Verhezen Hogeweg 39 Vlissingen WCT-beloning II Het is verbijsterend hoe in Zee land met de WCT-zaak wordt omgegaan (PZC, 14-12). Het is om te beginnen onbegrijpelijk dat de Zeeuwse gedeputeerde D Bruinooge ook bestuurder is van Zeeland Seaports. Van enig onbevooroordeeld handelen kan geen sprake zijn. Los daar van is de manier van reageren op afwijkende meningen dat van een klein kind dat stampvoe tend reageert als het zijn zin niet krijgt. Was de respectloze reac tie van de gedeputeerde op de mening van de gemeente Goes al schokkend, de reactie naar de gemeente Reimerswaal maakt het geheel zeer bedenkelijk. En dat zonder dat de andere gede puteerden ingrijpen. Sterker: men steunt deze manier van res pectloos handelen blijkbaar. Ik denk dat ook de Zeeuwse poli tiek dringend aan vernieuwing toe is. Sommigen oefenen blijk baar al weer te lang macht uit en dat blijkt maar al te vaak de zui verheid van de verhoudingen aan te tasten en het zicht op de realiteit te vertroebelen. Het is daarom goed dat dit Zeeuwse 'spel' de aandacht trekt van de landelijke politiek. Maar be langrijker is nog dat de provin ciale Zeeuwse politiek ver nieuwt. Het is hoopgevend te lezen hoe jongeren met originele ideeën komen over de toekomst van Zeeland. Vreemd dat daar geen WCT in voorkomt.. R.C. van den Bosch Vogelzangsweg 26 Goes Betho De gemeente Tholen vraagt uit stel van de beslissing tot sl uiting van de sociale werkplaats de Betho in Tholen, aldus de PZC van donderdag 12 decem ber. Het lijkt mij zeer verstandig dat hetBetho-bestuur, nadat eerder 5700 klanten van deze organisa tie zich tegen de sluiting van de vestiging Tholen hebben ge keerd, dit verzoek honoreert. Gelet op de economisch strate gische ligging van Betho Tholen en de sociale belangen binnen het kader van de vermaatschap pelijking van de gezondheids zorg valt het alleszins te betwij felen of de onderbouwing van de reden tot sluiting, een onrenda bele exploitatie, juist is. Het maakt nogal wat uit wie er re kent en voor wie er wordt gere kend. Adn Walhout Magnoliastraat 57a 's-Gravenpolder WCT-beloning III Reimerswaal verdient een plaats in de toekomstige ge schiedschrijving over Zeeland, omdat de gemeente zich laat ompraten om met de WCT in te stemmen en daarvoor huizen mag bouwen (PZC, 12-12). Het is ongehoord. A. Dirkzwager-van der Have Oude Rijksweg 27 's-Heer Hendrikskinderen door Jacques Cats MIDDELBURG - Ingrijpende herinrichting van het Veerse Meergebied schuift op de lange baan. Het ontwerp-gebiedsplan voor aanpak van landbouw, na tuur, waterkwaliteit, recreatie en verkeer moet drastisch wor den herzien. Dat komt omdat landelijk veel minder geld beschikbaar is voor dergelijke projecten. In februari komt de stuurgroep die het pro ject voorbereidt met een aange paste versie. Vast staat dat er een beduidend minder grote kwaliteitsslag kan worden ge maakt. Erbij komt dat de staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat recent aangaf komende jaren niks te willen doen aan de over dracht van het Veerse Meer. Dat beknot de mogelijkheden voor verdere verbetering van het wa terbeheer aanzienlijk. Er mag alleen maar een plan aan de samenleving worden gepre senteerd waarvan de overheid, ook de uitvoering kan garande ren. Stuurgroep-voorzitter J. van Zwieten: „Niemand heeft wat aan sprookjes". Spaarpotjes De gedeputeerde denkt nog wel wat geld te kunnen vinden in di verse spaarpotjes. Voorts gaat de provincie waarschijnlijk door met financiering van ver- keersaanpassingen. Daarnaast verwacht Van Zwieten via sane ring van bestaande recreatieve voorzieningen ('rood voor groen') het een en ander te kun nen bereiken. Ook zijn maatregelen mogelijk die geen zware financiële lasten met zich meebrengen. En wel licht bestaan er voor het peilbe heer tussenoplossingen die op zich geen geld hoeven te kosten, maar toch tegemoet komen aan een aantal wensen en mogelijk heden. Van Zwieten vindt dat al het werk niet voor niks is gedaan. „Als de financieringsstromen over een aantal jaren terugko men, ligt er een goede inventari satie van alles wat er is en met een beschrijving van de ontwik kelingskansen die het gebied heeft". De opvattingen van de diverse partijen over het terugdraaien van de ambitieuze plannen lopen uiteen. Boeren en recrea tieondernemers voelen zich minder geraakt. Anders ligt het bij de vertegenwoordigers van natuur en landschap. „Dat was behoorlijk slikken", verwoordt Van Zwieten hun re actie. „Hun ambities hebben daaronder te lijden". Hij spreekt de hoop uit dat die partijen toch aan tafel blijven. „Wij willen graag dat ze met ons blijven meedenken om het maximaal haalbare er uit te ha len". Q. Smeele van de Vereniging Natuurmonumenten vindt het te vroeg om over teleurstelling te praten. „Nu er geen geldbui dels wachten zal er meer creati viteit nodig zijn. We zullen on der de huidige omstandigheden proberen er iets zo mooi moge lijks van te maken. Uiteindelijk gaat het toch om de parel in de Delta". W. Rosse van Rijkswaterstaat Zeeland wijst erop dat er via het maken van een doorlaatmiddel twintig miljoen euro in het Veer se Meer wordt gestopt. „De meest recente studies tonen aan dat we daarmee tachtig procent van de waterkwaliteitsverbete ring wel te pakken hebben". Boerderijfestival houdt in 2003 adempauze ZONNEMAIRE - Hij kan bogen op acht succesvolle edities van Zonnemaire Buitengewoon. Zijn boerderijfestival is uitge groeid tot een begrip onder mu ziek- en theaterliefhebbers in den lande, maar nu is initiator Jaap Verseput toe aan een adempauze. Hij wil voor alles voorkomen dat Zonnemaire Buitengewoon vervalt in routine. Geen boerde rijfestival dus in 2003 en geen kunstroute. Verseput begon in 1995 met Zonnemaire Buiten gewoon. Ieder jaar werd het programma een beetje meer en groter. Verseput heeft in overleg met de bestuursleden van de stichting Zonnemaire Buiten gewoon nu besloten volgend jaar in elk geval geen festival te organiseren, maar pas op de plaats te maken en zich te gaan bezinnen. „De verwachting is dat door rust te nemen ruimte komt voor nieuwe ideeën." Ver seput erkent dat er door veel in spanning een aardige subsidie structuur is opgebouwd voor Zonnemaire Buitengewoon, evenals een groep vrijwilligers Hij hoopt dat de adempauze daarin geen schade berokkent. Schoenmode van de Reepe Papegaaistraat 8,4461 AD Goes - Tel. (0113) 230796 Elk jaar gaan 700.000 dieren dood door dierproeven. Dat moet anders, kan anders. Met alternatieven die dierproeven overbodig maken. Denkt u er ook zo over? Kom dan naar www.proefdiervrij nl of bel 070-306 2468 en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36