zeeian Doek valt voor De Betho Tholen Lanseloet reist naar Amsterdam m**11 11 Stadskantoor fier en licht VERKOCHT! PvdA Reimerswaal kan geen bezwaar maken tegen WCT Gimbrère bestuursvoorzitter ziet niets in onderzoek naar alternatieven Groot deel WINTER COLLECTIE Trako maakt doorstart in Cadzand J e 11/. f zeeuwse almanak Diner PZC BEVELANDEN/THOLEN donderdag 19 december 2002 idnor Steffan ter Maat GOES - De afdeling Tholen van de sociale werkplaats De Betho gaat definitief dicht. Het besluit viel gisterochtend bij de verga dering van het algemeen be stuur. „Toch een beetje het kou- de-douchegevoel", reageerde svethouder M. Velthuis van de gemeente Tholen na afloop. De afdeling moet sluiten omdat deze niet rendabel genoeg is. De Werknemers van Tholen worden overgeplaatst naar de afdeling tin Goes. Zij willen echter niet kan hun stek en al helemaal niet iedere dag op en neer reizen naar Goes. DeThoolse vertegenwoordigers het algemeen bestuur deden bij monde van J. Boulogne en M. Advertentie Vl PRIJS!, LANGE DELFT 1 6 MIDDELBURG Advertentie fS Gewijzigd treinverkeer Werk aan het spoor van 20 - 26 december Iri opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Nachttreinen Amsterdam C- Schiphol-Leiden C 19 op 20 dec Eindhoven-Tilburg Eindhoven-'s-Hertogenbosch Eindhoven-Venlo Eindhoven-Weert 22 dec Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu uit dc kookboeken van spinazte-citroensoep en noedels shii-take en peultjes of boeuf stroganoff en kruimeltaart voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch zaterdag 21 december 15.00-16.30 uur zondag 22 december 13.00-17.00 uur Koopzondag maandag 23 december Extra koopavond met in de Brasserie een koo.pavondmenu directie en medewerkers van DE RUITER FANOY Ligtendag een laatste poging om het besluit tegen te houden. Velthuis steunde hen als verte genwoordiger vanuit het dage lijks bestuur. Het voorstel van Thoolse zijde was om de afdeling in ieder ge val tot 1 juli 2003 open te hou den om zo voldoende tijd te krij gen om alle alternatieven voor de afdeling grondig te bekijken. De Goese wethouder M. 't Hart liet als bestuursvoorzitter we ten niets te zien in het onder zoek: ,Er is al een onderzoek ge weest en hier valt niets anders uit op te maken dan dat verder gaan geen zin heeft. Er is al een tekort en dit loopt in de toe komst verder op. Daar is geen structurele oplossing voor. Hoe vervelend dat ook is." Boulogne hield voet bij stuk: ,,In het eerste onderzoek hebben we niet genoeg tijd gehad om alles tot op de bodem toe te onderzoe ken. We kunnen niet tot sluiting overgaan voordat alles uit de kast is gehaald." Er was bijval van H. Eversdijk uit de gemeente Reimerswaal: „Misschien is het bedrijfseco nomisch niet het meest verstan dige, maar wat maakt dat half jaar extra uit. Dan is er tijd om alles te onderzoeken en levert dit niets op, dan ben je toch ook niet veel kwijt. Zeker omdat de gemeente Tholen ook bereid is tot financiële ondersteuning. Geef Tholen dan het voordeel van de twijfel." Ondanks de steun van zijn colle ga-vertegenwoordiger van Rei merswaal en ook van die van de Goese afvaardiging in het alge meen bestuur, stond de meer derheid achter de uitleg van 't Hart. In de uiteindelijke stem ming waren tien bestuursleden voor de sluiting en waren er ze ven tegen. Begeleiding De sluiting gaat per 1 januari in, maar in praktijk zal het nog wel tot eind april duren voordat de werknemers van Tholen daad werkelijk op en neer moeten naar Goes. Ook is er de toezeg ging dat er een goede begelei ding komt voor de opvang in Goes. In de werkplaats in Tholen was de verslagenheid groot na het horen van het nieuws. Een aan tal werknemers was dusdanig van slag dat zij de kantine op zochten om hier bij te komen van het nieuws en elkaar wat ondersteuning te geven. De gemeenteraad van Tholen kondigde afgelopen maandag in een extra vergadering al aan dat hij bij sluiting overweegt om uit het samenwerkingsverband van De Betho te stappen. Tijdens de raadsvergadering van aan staande maandag wordt hier over verder gesproken. door Rolf Bosboom GOES - Het nieuwe stadskantoor van de gemeente Goes moet een 'fier en onaf hankelijk' gebouw worden, dat veel 'licht en lucht' biedt en gastvrij over komt. Zo omschreef wethouder C. Lins- sen gisteravond het definitieve ontwerp, dat aan belangstellenden werd gepre senteerd. Het stadskantoor komt tussen het Hol- landiaplein en de M. A. de Ruyterlaan, op de plaats waar voorheen autobedrijf Z wartepoorte was gevestigd en nu nog de vroegere basisschool staat. Anderhalf jaar geleden werd het voorontwerp van het bestemmingsplan in de inspraak ge bracht. Dat leidde tot nogal wat bezwa ren uit de omgeving. Naar aanleiding daarvan is het bestem mingsplan aangepast. In de vorige opzet kon op de gehele kavel in maximaal zes lagen worden gebouwd. In het gewijzig de bestemmingsplan kan alleen worden gebouwd op de plaatsen waar dat ook voorzien is: de locatie van het stadskan toor (maximaal zes lagen) én de plek van een tweede kantorengebouw (maximaal vier lagen), grenzend aan de woningen aan de De Ruyterlaan en in het verlengde van appartementencomplex De Admira liteit aan het Hollandiaplein. Het ontwerp van het stadskantoor op zich is niet wezenlijk veranderd. Nog al- tij d gaat het om een compact gebouw, ge keerd naar zowel het Hollandiaplein als richting de spoorlijn en Goes-Zuid, met aan beide zijden een uitnodigende en tree. Watertrap Het krijgt een open binnenruimte. Een opmerkelijke toevoeging daaraan is de aanleg van een 'watertrap', die dwars door het gebouw gaat en uitkomt in een vijver. Goes-West krijgt er een belangrijk stuk kwaliteit bij", vond Linssen. De meeste aanwezigen konden, zeker na de uitvoe rige uitleg van architect R. Uytenhaak, het ontwerp waarderen. Uytenhaak gaf ook aan dat het mooi zou zijn als het Hol landiaplein geen parkeerterrein meer is, maar een verblijfsgebied, een 'balzaal zonder dak'. De kans dat dat binnen af zienbare termijn gebeurt, achtte hij ech ter klein, omdat dan eerst de aanleg van een kostbare parkeerkelder onder het plein vereist is. Belegger De aandacht van de omwonenden ging vooral uit naar het tweede kantoorge bouw, waarover nog weinig bekend is. Het is de bedoeling dat het voor risico van een belegger wordt gerealiseerd en in eerste instantie wordt verhuurd aan ge- interesseerde partijen. Mocht de ge meente zelf op termijn meer ruimte nodig hebben, dan zou zij daar haar uitbrei ding kunnen vinden. Het streven is het door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Er moet bewaking met camera's en door personen zijn, staat in het con tract, en de spullen moeten vol doende verzekerd zijn. Als dat alles niet in orde is, gaan de twee toneelrollen uit het stuk Lan seloet van Denemarken, niet de deur uit. Chris Maas en Leen Moerland, die het archief in de gemeente Borsele beheren, zouden niet graag zien dat het zeventiende- eeuwse handschrift een lot zou zijn beschoren als dat van de Portugese kroonjuwelen, die onlangs in Den Haag werden ge stolen. „Want dit zijn dus de kroonjuwelen van Borsele, ver gis je niet. Zoiets waardevols hebben ze niet overal", aldus Leen Moerland. Volgende maand gaan twee rol len uit het abele spel Lanseloet van Denemarken naar Amster dam om een tentoonstelling van het Nederlands Theater Insti tuut op te luisteren. Speelruim te: 1000 jaar Theater heet die tentoonstelling en het gaat over theaterteksten. De rollen van Borsele laten zien hoe de toneel verenigingen in de zeventiende eeuw voorstellingen maakten. De spelers hadden de tekst van hun rol apart uitgeschreven op een rol papier. Met strepen en te kens werd aangegeven hoe de beurten lagen. Toneelverenigingen heetten in die tijd rederijkerskamers. Elk dorp had er een, want het geal fabetiseerde deel van het dorp deed niets liever dan stukken voordragen, al dan niet voor zien van commentaren op de ac tualiteit, gelegenheidsverzen maken en declamatieavondjes houden. De rest van het dorp kwam daar graag naar kijken, want dan kon j e nog eens lachen of huilen en je stak er iets van op. In 's Gravenpolder heëtte de re derijkerskamer De Violieren en daar komt de kostbare serie handschriften vandaan. In de jaren twintig van de vorige eeuw ging ene D. Polderman eens op de zolder van het oude gemeentehuis in 's-Gravenpol- der kijken. Daar vond hij een narrenpak, versleten en ver teerd, maar daaronder lag een oude trommel met opgerolde papieren. Het bleken de spullen van de Violieren te zijn, met een heel stel blijspelen, een Bijbels stuk over Abraham en Loth, his torische stukken over de konin ginnen Elysabeth van Engeland en Isabella van Spanje en het pronkstuk: de rollen van Lan seloet en Sandrijn uit Lanseloet van Denemarken. Sindsdien is er al heel wat ge- door Rob Paardekam KRUININGEN - De Reimers- waalse afdeling van de Partij van de Arbeid kan niet in beroep tegen de Westerschelde Contai- nerterminal (WCT), omdat ze geen rechtspersoon is. Het lan delijke bureau van de partij zegt geen hulp te kunnen bieden. In tegenstelling tot hun partij genoten in provinciale staten zijn de Reimerswaalse PvdA'ers fel gekant tegen de WCT. Ze me nen dat de terminal weinig maatschappelijke voordelen biedt. Deze zouden al helemaal niet opwegen tegen de vele na delen. Het gebruik van het strandje dg Kaloot bij Nieuw- dorp is volgens de PvdA-afde- ling in strijd met Nederlandse en Europese richtlijnen. Eind vorige maand stuurde het bestuur van de Reimerswaalse PvdA zijn bezwaar naar de Raad van State. „We kregen een brief terug waarin het hoogste rechtscollege ons vraagt statu ten op te sturen waar onze rechtspersoonlijkheid uit blijkt", vertelt voorzitter J. van Velzen. „Die hebben wij niet." Om het bezwaar toch te kunnen indienen, nam de afdeling con tact op met het landelijke bureau van de PvdA om een ver klaring van rechtspersoonlijk heid te vragen. Op die manier zou onder de landelijke 'PvdA- vlag' alsnog bezwaar kunnen worden aangetekend. Een com missie heeft zich over de zaak gebogen en kwam tot de conclu sie dat de Reimerswaalse afde ling niet geholpen moet worden. „Het democratische proces is gevolgd in de kwestie rond de WCT", licht J. Gunderman van het partijbureau toe. „Daarvoor hebben wij vertegenwoordigers in staten en raden. Zij nemen de besluiten. Het is niet aan lokale besturen om die aan te vechten. Van Velzen is teleurgesteld, maar kan zich wel iets bij de be slissing voorstellen. In een brief aan de Raad van State heeft hij laten weten dat de PvdA-afde- ling haar bezwaarschrift intrekt. CADZAND - Gruva Techniek neemt de activiteiten van Trako Techniek in Cadzand over van de failliete Trako Holding. Trako techniek maakte speciale wielsystemen voor landbouw- en industrievoertuigen en kwam in financieel zwaar weer door verliezen bij een ander on derdeel van de Trako Holding, melkrobotfabrikant Prolion. Gruva is een nieuw bedrijf dat de merknaam voert van een voormalige fabrikant van trac tor- en vrachtwagenwielen uit Roermond. Advertentie Impressie van de toekomstige invulling van het Hollandiaplein en omgeving. Centraal het nieuwe stadskantoor met de zichtbare 'watertrap'. Ten noorden ervan het te realise ren 'bijgebouw'. Aan het Hollandiaplein zelf zijn zichtbaar het thuiszorggebouw (onder), het appartementencomplex De Admiraliteit (boven) en een denkbeeldige bebou- wingswand (links). bijgebouw gelijk met het stadskantoor te bouwen, maar daarover is nog geen en kele zekerheid. Onder het stadskantoor komt een par keerkelder in twee lagen. Daar is ruimte voor in totaal 120 plaatsen, waarvan de helft is gereserveerd voor medewerkers van de gemeente. Aangezien het aantal ambtenaren daarvan een veelvoud is (290), wordt er gepraat over een extra terrein in de buurt. Wethouder Linssen liet doorschemeren goede hoop te heb ben dat dat in samenwerking met de Stoomtrein Goes-Borsele kan gebeuren. De bestektekeningen van het stadskan toor, dat ongeveer 25 miljoen euro mag gaan kosten, zijn vrijwel gereed. Dat be tekent dat het project binnenkort kan worden aanbesteed. Daarnaast moet de planologische procedure verder worden gevoerd. Als er geen kink in de kabel komt, zou medio volgend jaar kunnen worden begonnen met de bouw. Die neemt ongeveer anderhalf jaar in beslag. DE ALLERLAATSTE OUDEJAARSLOTEN! OP=OPI Oudejaarsloterij Advertentie Leen Moerland met de zeventiende-eeu wse toneelrollen. foto Willem Mieras studeerd op de rollen. Het hele zaakje is langdurig weg geweest om in een klooster te worden ge restaureerd. Nijmeegse geleer den zijn het zelfs na lang stude ren niet eens geworden over de leeftijd van het handschrift. Het moet in de zeventiende eeuw zijn overgeschreven, want de Violieren heeft het in het prille begin van de achttiende eeuw opgevoerd. Het stuk zelf dateert uit de veertiende eeuw en moet vele malen zijn overgeschreven om alle rederijkerskamers van abele spelen te voorzien. Van Lanseloet van Denemarken is nog één ander handschrift be kend, ook uit de zeventiende eeuw. Het maakt deel uit van het zogenaamde Hultense Hand schrift, een kostbaar bezit van de Koninklijke Bibliotheek van Brussel, dat vier complete abele spelen omvat. Een paar jaar ge leden leende Borsele de rollen uit voor een tentoonstelling in België, Vertaald Binnenkort gaan Lanseloet en Sandrijn voor twee jaar naar Amsterdam. „Maar", zegt Leen Moerland, „ze moeten in precies dezelfde staat terugkomen." In die twee jaar kunnen belang stellenden nog wel in het ge meentehuis van Heinkenszand kennisnemen van het geschre vene, Vrijwilligers hebben in de loop der jaren de handschriften 'vertaald' in gewone typeletters. In het archief van de gemeente Borsele mag je die lezen, als je het vraagt. De ambtenaren van de pro vincie zijn goed af. Rond Kerst en oud en nieuw wor den de statige deuren van de Abdij voor twee weken geslo ten. De lieden die aldaar het lied van de arbeid hangen te neuriën, krijgen de tijd om bij te komen van alle laffe amb- tenarengrappen die ze ook dit jaar weer hebben moeten aanhoren. Maar er is meer. Kort voor Kerst ivordt voor een beperkt gezelschap een diner aange richt in het bedrijfsrestau rant. Tussen kioart over twaalf en half twee, op een tijd dus dat mensen die 's middags nog moeten wer ken de lunch gebruiken. Het menu is verrassend. De cocktail en de courgettesoep met gerookte zalm worden gevolgd door een kalkoen tournedos met appelsaus en vlak voor het middagdutje genieten de ambtenaren, zo blijkt uit de aankondiging, van een frisse appel en 'ka naalmousse met lange vin ger'. En nu maar hopen dat het ka naal rond die tijd niet dicht gevroren is, Nou ja, als dat wel zo is, kan het thans beoogde dessert al licht worden vervangen door met kaneel gearomatiseerd ijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33