PZC Goochelen met Zeeuwse economie ZVU plaatst niet alleen kachels 25 Spanjaarden zijn echte werkpaarden Verschillende onderzoeken tonen verschillende cijfers Managers kiezen voor Balkenende en de VVD het bedrijf De gouden handdruk moet op een slimme wijze worden besteed profijt donderdag 19 december 2002 tor Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - 'De Zeeuwse (conomie houdt stand kopt de Kamer van Koophandel Zee land. Economen van de Rabo bank houden het erop dat 'de Zeeuwse economie behoort tot Je minst presterende' en bestempelt de regio tot hekken sluiter. Op zijn minst verwar rend en op het eerste oog tegen strijdig. Maar de onderzoeken 2ijn onvergelijkbaar. Het is het verschil tussen een kijkje onder Je motorkap en een grondige analyse van de motor. Hoe staat de BV Zeeland er voor?' is niet alleen voor onder nemers een relevante vraag. Een kleine greep uit het nieuws van deafgelopen maanden: energie bedrijf Delta NV schrapt 200 banen (de AbvaKabo vreest 250 li'het Vlissingse bergingsbedrijf Van den Akker houdt eind de cember op te bestaan (25 ontsla gen). Morres Meubel in Hulst re organiseert (4 arbeidsplaatsen geschrapt), evenals Buclelpack inPoortvliet ('enkele banen ver loren'). Gieterij RMI sluit de deuren (59 mensen op straat) na i mislukte overnamepoging machinefabriek Franken in Goes start door met minder mensen (13 banen weg). Che mieconcern Atofina reorgani seert, waardoor tussen de 20 en 30 mensen ei'uit moeten, en een herstructurering bij Industrial Park Vlissingen (IPV) kost 17 werknemers hun baan. Om nog maar te zwijgen over de reorganisaties bij grote bedrij ven als ABN Amro, Rabobank en KPN waar in het hele land duizenden banen tegelijk wor- dengeschrapt. De concerns zijn allesbehalve scheutig met infor matie als het gaat om de gevol gen in Zeeland, maarze gaan de provincie zeker niet voorbij. De vakbonden FNV en CNV waar schuwden enkele maanden ge leden ook dat Zeeland aan de vooravond staat van een ont- Als je alles achter elkaar zet, lijkt het dramatisch slecht te gaan met het Zeeuws bedrij fsle- ven. Het staat buiten kijf dat Zeeland de gevolgen ondervindt van de algehele economische malaise. Daarbij gaan vanzelf sprekend banen verloren. Maar de vraag of de economische mo tor van de provincie goed draait, hapert of moet worden gerevi seerd, is daarmee niet beant woord. Verschillende instanties hebben een poging gewaagd de Zeeuw se economie in beeld te brengen. De onderzoeken zijn allemaal representatief. Toch geven de meeste slechts een oppervlakkig kijkje onder de motorkap en geen uitgebreide analyse van de motor. De Regionale Informatiebank Bedrijven en Instellingen Zee land (RIBIZ) komt eind novem ber tot een oordeel op basis van werkgelegenheidscijfers. Tus sen mei 2001 en mei 2002 zijn duizend banen verloren gegaan bij bedrijven en instellingen. Voor het eerst in zeven jaar een daling en wel met 0,6 procent. Weliswaar een belangrijk sig naal, maar geen graadmeter voor de algehele toestand der Zeeuwse economie. Uitzender Randstad trekt eind november de conclusie dat Zeeuwse be drijven te weinig banen aan trekken. Dat doet het bedrijf op basis van een enquête onder 253 Brabantse en Zeeuwse bedrij ven. Hoeveel Zeeuwse bedrijven zijn aangeschreven is niet duidelijk. Zeeland kent relatief gezien de laagste groei van alle provincies stelt Randstad vast, namelijk 0,7 procent. Ook geen grondige analyse. De Kamer van Koophandels in Nederland presenteerden deze week de uitkomsten van de En quête Regionale Bedrijfsont wikkeling (ERBO). Zoals de naam zegt gaat het om een vra genlijst die is gestuurd naar 8000 Zeeuwse bedrijven. De helft heeft de lijst ingevuld te ruggestuurd. 'De Zeeuwse eco nomie houdt stand'kopt de Ka De bouw van de nieuwe loods Pacorini in Vlissingen-Oost, een van Zeelands belangrijkste industriegebieden. Zeeland is volgens de één goed bestand tegen de economische malaise, volgens de ander hekkensluiter van Nederland. foto Dirk-Jan Gjeltema mer van Koophandel Zeeland deze week boven de conclusies. Ook de Erbo-cijfers gunnen slechts een kijkje onder de mo torkap van de Zeeuwse econo mische motor. De Erbo-enquête is het 'weerbericht' van de ge vestigde bedrijven. Want die houdt bijvoorbeeld geen reke ning met startende bedrijven en demografische ontwikkelingen. Die zijn belangrijk om iets te zeggen over de ontwikkeling van de koopkracht en dus de weerslag op bijvoorbeeld mid denstand, detail- en groothan del en vervolgens op de rest van het bedrijfsleven. Dat levert onder meer het eigen aardige resultaat op, dat in de Erbo-cijfers staat dat de werk gelegenheid in Zeeland met 0,2 procent is gestegen. Terwijl vol gens het Centraal bureau voor Werk en Inkomen (CWI) de werkloosheid snel oploopt. Het Erbo-onderzoek levert ove rigens zoveel cijfermateriaal op, dat de presentatie een kwes tie is van kiezen. Want in plaats van de conclusie 'economie houdt stand', had de Kamer ook kunnen koppen: 'Zeeuwse on dernemers hebben minder ver trouwen in de toekomst dan de ondernemers in de rest van Ne derland'. Zo compleet mogelijk Het onderzoek van de stafgroep Economisch Onderzoek van de Rabobank in Utrecht lijkt het enige dat een zo compleet moge lijk beeld geeft. In het enkele weken geleden gepresenteerde rapport 'cijfers en trends van Zeeland' betrekken economen cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS), de Ka mers van Koophandel in hun onderzoeken, net zoals cijfers over ontwikkelingen op de kan- torenmarkt en de bedrijvenmo- nitor. De uitgebreide analyse van ar beidsmarkt, bevolkingsontwik keling en -samenstelling en economische prestaties, levert weliswaar een somberder, maar completer beeld op van de BV Zeeland Zeeland heeft, reke ning houdend met al die ken merken, vorig jaar het slechtst gepresteerd van alle provincies. door Henk van den Boom MADRID - Een van de eerste woorden die ik leerde op Spaan se les was 'trabajar' (uitspreken als 'trabachar'). Het was in de jaren zeventig, op een voor die tijd modern talenpracticum in de buurt van de Utrechtse Ma- riaplaats. Het was hard werken om de taal onder de knie te krijgen, temeer daar de lessen nei'gens anders over gingen dan over vakantie vieren en luieren aan het strand; op yo trabajo ('ik werk') na dan. Door die stoomcursus werd ook fk misschien wel geïnfecteerd met het vooroordeel dat veel Noord-Europeanen nog steeds hebben over Spanjaarden: een lui volk. De Spanjaarden zijn niet blij met die hardnekkige misvatting, maar maken er ook geen punt vanZe weten zelf wel beter. De huidige generatie dertigers en veertigers in Spanje rekent zich graag tot de moderne Euro peanen. Ze herinneren zich al te goed hoe hun ouders door hard werken er nauwelijks in slaag den de ergste honger buiten de deur te houden. In 1960 bedroeg het gemiddeld inkomen in Spanje de helft van wat de rest van Europa in die dagen ver diende. Door de modernisering van de economie na de dood van Fran co, in 1975, door de aansluiting bij Europa, door de opkomst van het massatoerisme, maar vooral door keihard te werken ligt het gemiddelde inkomen van de Spanjaarden nu niet lan ger 50, maar (slechts) nog 15 procent onder het Europese ge middelde. Werkweek Dat inkomen verdient de Span jaard niet zomaar. Officieel telt de Spaanse werkweek 40 uur. Met dertig vakantiedagen en twaalf officiële feestdagen loopt hij aardig in de pas met andere EU-landen. Maar dat is alleen op papier. „De meeste mensen kunnen zelf niet eens zeggen hoeveel uren ze wer ken", zegt econoom Julio Alcai de die veel onderzoek heeft gedaan naar de Spaanse ar beidsmarkt. Hij zelf heeft vol wassen kinderen, die 's avonds nooit voor negen uur thuis zijn; ze werken van 09.00 tot 21.00 uur. Juan en Olga zouden al heel blij zijnmetzo'n 12-urige werk dag. Ze hebben allebei een baan als buschauffeur bij dezelfde maatschappij. Eén dag in de week hebben ze vrij en één keer in de zeven weken een zondag. In het zomerseizoen, wanneer het bedrijf behalve lijndiensten ook excursies verzorgt in de toe ristenbranche, moeten ze ervoor knokken om een doodenkel keertje samen een vrije dag te hebben. Als toeristenland drijft de Spaanse economie voor een be langrijk deel op de dienstverle ning. Van elke tien Spanjaarden verdienen er zes hun boterham in de dienstverlening (lees: toe ristenindustrie). „In die sector moet je niet zeuren over uren", zegt oud-vakbondsman Anto nio Gutiérrez. „In het toeristen branche ben je 24 uur per dag en zeven dagen per week beschik baar. Ma ar in de bouw en in de agrari sche sector ligt het niet veel an ders. Officieel wordt in de bouw op zaterdag niet gewerkt, maar op heel veel bouwplaatsen zie je ook dan bouwvakkers rond scharrelen. Omdat ze de aan vulling op hun gewone loon bit ter hard nodig hebben. Het gemiddelde inkomen in Spanje mag dan wel aardig op schuiven naar het Europese ge middelde, maar de verdeling van het Spaanse gemiddelde laat nog te wensen over. De jongste cijfers van het instituut voor statistiek wijzen uit dat de helft van alle Spanjaarden aan het eind van de maand in beta lingsproblemen zit. „En dat is zeker niet omdat die helft de handen niet uit de mouwen steekt", stelt socioloog Mario Gaviria. Samen met de inwo ners van Korea en Japan beho ren de Spanjaarden tot de hardst werkende volkeren op aarde. GPD HMtfMMMMIMMaiaMBaHiMMI door Willem Meyboom DEN HAAG - Topmanagers zien na de verkiezingen in janu ari het liefst een kabinet van CDA en VVD aantreden. Ruim tweederde van de leiders van grote ondernemingen is voor stander van een kabinet van deze partijen met CDA-leider Balkenende als minister-presi dent. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van het VNO-NCW-opinieblad Forum onder leden van raden van be stuur van de grootste Neder landse bedrijven. De topmanagers zijn teleurge steld dat het kabinet te weinig tijd heeft gehad om zich waar te maken. De demissionaire ministersploeg krijgt dan ook een onvoldoende als rapportcij fer. Afspraken Nog niet de helft van de onder vraagden is tevreden over de al gemene indruk die het kabinet heeft achtergelaten. De start vonden de managers hoopvol door de afspraken tussen CDA, LPF en WD bij de kabinetsfor matie. Het beviel hen wel dat het kabinet op een aantal be leidsterreinen het roer wilde omgooien. De beste onderdelen van het ka binetsbeleid en van het regeer akkoord vonden zij de aanpak van de criminaliteit, het stren gere asiel- en integratiebeleid en het nieuwe beleid op het ge bied van gezondheidszorg. Ook het beheer van de overheidsfi nanciën wordt door topmana gers genoemd als een positief punt, zij het in mindere mate dan bij het vorige kabinet. Ne gatief wordt geoordeeld over onder meer de bezuinigingen op het spaarloon. Populair Vooral ministers van CD A-zijde zijn populair. Na Balkendende volgen Donner (Justitie) en De Geus (Sociale Zaken en Werk- gelegenheid). Op vier staat de eerste WD'er, Hoogervorst. De LPF-ministers zijn onder de maat, met uitzondering van ver keersminister De Boer. De favoriete partij blijft als vanouds de WD met als goede tweede het CDA. Voor de mana gers zijn D66 of PvdA geen al ternatief. ANP door Desirée Schouten TERNEUZEN - De Zeeuwse Verwarmings Unie (ZVU) in Terneuzen houdt zich niet meer alleen met verwarmen bezig. In het ruim vijfendertig jarig be staan van het installatie- en on derhoudsbedrijf van centrale verwarmingen, is koeling en kli maatbeheersing de laatste tien jaar minstens zo belangrijk ge worden. Technisch directeur W. Pari- daen: „Op een gegeven moment zijn we onze huizen en bedrijven zo goed mogelijk gaan isoleren om alle tocht buiten te sluiten en alles goed warm te krijgen met minder gebruik van energie. Daarbij zijn we even vergeten dat we met de tocht ook de verse lucht buitensloten. Nu weten we dat ventilatie minstens zo belangrijk is voor een behaag lijk klimaat binnen." ZVU installeert en onderhoudt centrale verwarmingen, koelin stallaties, airconditioning en mechanische ventilatie. Het be drijf specialiseert zich in alles wat met energie te maken heeft, waaronder ook luchtbehande ling en warmte-terugwinning. Haar klanten vindt ZVU zowel in de particuliere sector (wonin gen) als in (semi-)overheid en industrie. De hoofdvestiging van ZVU bevindt zich in Ter- neuzen aan de Energiestraat. In Goes is een nevenvestiging, evenals in Zelzate in België ten behoeve van Belgische klanten. Oprichting en groei van ZVU vielen samen met de invoer van het aardgas en ontwikkeling van de markt voor centrale ver warming. Brandstoffenhande- laar Willem Nijzink zag in 1965 in dat de tijd van de stookolie en vaste brandstoffen als kolen over het hoogtepunt heen was. Hij legde zich toe op aardgas en installatie van gashaarden en centrale verwarmingen voor in stellingen en particulieren en richtte voor dat doel de ZVU op. Vooral vanaf de jaren zeventig werden er in steeds meer wonin gen CV-installaties ingebouwd. Na de eerste golf van inbouw van verwarmingsinstallaties, kwam de vraag naar energiebe sparing en isolatie. Paridaen: „En toen gingen we alles wat maar een beetje tocht gaf afsluiten, met vochtproble- men en gebrek aan frisse lucht als gevolg. De oplossing leek mechanische ventilatie, maar die zoog alleen maar lucht af, waardoor huizen bijna vacuüm werden gezogen. Ook luchttoe voer is belangrijk, zo ontdekte De werkplaats van ZVU in Terneuzen. Het bedrijf installeert en onderhoudt centrale verwarmingen, koelinstallaties, airconditioning en mechanische ventilatie. foto Charles Strijd men. Daaruit is de moderne kli maatbeheersing, die zowel ver warming als ventilatie regelt, voortgekomen." Klimaatbeheersing is de laatste jaren een sleutelwoord gewor den voor bedrijven als ZVU. Het is niet meer voldoende een zelf regelbare verwarmmgsinstalla- tie neer te zetten. Alle elemen ten die bijdragen aan een aange naam klimaat in huis of bedrijf spelen een rol. De mens zelf en zijn beleving van de omgeving spelen daarin een belangrijke rol. Algemeen directeur R. de Houck; „In ons klimaat is koe ling eigenlijk niet belangrijk, maar door toedoen van onszelf wordt de vraag ernaar steeds groter. In kantoren zitten veel mensen bij elkaar, er is veel licht, er staan computers en ma chines te werken. Dat genereert warmte, waardoor in de zomer koeling belangrijk is en in de winter de warmteregeling goed moet zijn. 's Morgens moet de ruimte op een aangename tem peratuur worden gebracht, maar zodra het werk is begon nen hoeft er nauwelijks nog ver warmd te worden." Volgens Paridaen stellen men sen ook steeds meer eisen aan zowel hun werkomgeving als aan hun woning. „De inrichting van woningen is heel anders ge worden", vertelt hij. „Vroeger had je alleen verwarming in de woonkamer, maar nu wil men in het hele huis een aangenaam klimaat. De werkplek met com puter, badkamer, keuken en serre, al die ruimtes moeten de juiste verwarming en ventilatie hebben en die moeten onafhan- Naam: Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. Opgericht: 1965 Plaats: Terneuzen (nevenvestigingen Goes en Zelzate) Aantal medewerkers: 104 Omzet: 9.000,000 euro kelijk van elkaar te regelen zijn. Mensen willen daarnaast een mooi design en geven er meer geld aan uit. Ook in grotere ge bouwen is een soortgelijke ont wikkeling geweest, mede aan gestuurd door de overheid door middel van de Arbo-wetge- ving." ZVÜ heeft installaties gebouwd en in onderhoudt bij ongeveer 15.000 particuliere woningen en nog eens zo'n 6500 woningwet woningen van woningstichtin gen als AWS Zeeuws-Vlaande ren en RZVW. Grote installaties zette ZVU neer bij diverse be drijven en instellingen, bijvoor beeld de ING-bank en het Wa terschapskantoor in Terneuzen, Akkermans Technieken in Ber gen op Zoom, Bison in Goes en het kantoor van Hessenatie in Antwerpen. De Houck: „Als we een installa tie bouwen, volgt daaruit vrij wel altijd een onderhoudscon tract. Dat is de basis van ons bedrijf; al sinds het eerste begin van inbouw van centrale ver warming hebben we veel aan dacht gehad voor de service. Zo hebben we een vaste klanten kring opgebouwd." Op de servi ceafdeling van ZVU werken on geveer dertig mensen, verspreid door het hele werkgebied. De service werkt apart van de in stallatie-afdeling. Beheersing van het klimaat in gebouwen is steeds meer computergestuurd. Paridaen: „Vroeger werd de in stallatie door de monteur of ie mand andei-s ter plaatse met de hand geregeld. Dat leidde tot willekeur. Nu gebeurt dat via de computer. Als het goed gebeurt, leidt dat tot een gelijkmatig kli maat en tot energiebesparing. Per ruimte in het gebouw kan het klimaat worden geregeld, afhankelijk van gebruik en ei sen. ZVU kan dit op afstand re gelen. Wij weten dan vaak eer der dan de klant of er iets niet goed is." Rotklimaat „Nederland heeft trouwens een rotklimaat voor klimaatbeheer sing", vult De Houck aan. „Het kan gebeuren dat de oostkant verwarmd moet worden en tege lijk de zuidkant gekoeld. Bin nen een dag kan de buitentem peratuur wel vijftien of zelfs twintig graden schelen. Dan moet het in het gebouw toch de hele tijd ongeveer twintig gra den blijven. We delen een ge bouw in zones in: noord, zuid, oost en west. Zoninval en wind zijn van belang voor een goede klimaatregeling Per zone kun nen we verwarming en koeling regelen." door Brenda van Dam DEN HAAG - Wirn van Vreeswijk (55) raakt na der tig jaar dienst zijn baan kwijt. Van zijn werkgever krijgt hij een gouden hand druk ter grootte van 110.000 euro. Hoe dat bedrag te be steden? Wim van Vreeswijk heeft, ge zien zijn leeftijd, weinig kans weer aan de slag te komen. Hij zal dus zijn aangewezen op een WW-uitkering. Dat betekent voor hem eerst vier jaar een uitkering van 70 procent van het laatst ver diende loon (maximaal circa 29.800 euro) en daarna twee jaar lang een vervolguitke ring van 7 0 procent van het minimumloon. Als de vervolguitkering af loopt, is hij bij leven en wel zijn 63 jaar oud. Hij moet dus een gat van twee jaar zien te overbruggen tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd (65). Al met al maakt hij een forse stap terug in vergelij king met zijn jaarsalaris van 45.000 euro. Van Vreeswijk zou de gouden handdruk, de toegekende schadevergoeding, ineens op zijn bankrekening kunnen laten bijschrijven. Het na deel is dan dat het bedrag di rect belast wordt in box l.En omdat het zo'n hoog bedrag is, gebeurt dit tegen het hoogste tarief van 52 pro cent. Stamrecht De gouden handdruk k'an ook worden uitgekeerd in de vorm van een stamrecht: het recht op periodieke uitkerin gen. Dan hoeft er in eerste in stantie geen loonbelasting en premies te worden betaald. De periodieke uitkeringen worden later wél belast. In veel gevallen wordt een stamrecht ondergebracht bij een verzekeringsmaatschap pij, in ruil voor lijfrentes Dat kan een direct ingaande lijf rente zijn, waarbij een begin- en eindperiode wordt afge sproken. Het kan ook om een uitgestelde lijfrente gaan, die uiterlijk als Van Vreeswijk 65 jaar is, moet gaan uitkeren. Van Vreeswijk kan ook over wegen het geld op de reke ning van een door hem op te richten stamrecht BV te laten storten. Hij speelt dan in feite zelf voor verzekeraar en keert zelf de periodieke uit keringen uit. Dit is een optie als hij een eigen bedrijf zou willen beginnen of zelf zijn geld wil gaan beleggen. De stamrecht BV biedt een hoop flexibiliteit, maar brengt ook de nodige kosten en admini stratieve rompslomp met zich mee. Het is eigenlijk al leen een geschikt instrument bij afvloeiingsregelingen vanaf 50.000 euro. Directeur Winter van advies bureau De Gouden Hand drukspecialist adviseert Van Vreeswijk om zijn geld bij een verzekeringsmaatschappij onder te brengen. Hij moet in feite drie periodes zien te overbruggen. Na enig reken werk komt Winter met het voorstel drie verschillende lijfrentes aan te schaffen die ervoor zorgen dat Van Vrees- wijk tot zijn pensioen een constant inkomen heeft. De eerste lijfrente is dan een di rect ingaande lijfrente, lo pend vanaf 1 januari 2003 tot 1 juli 2012 (de dag waarop hij 65 wordt). Ditlevert jaarlijks een gegarandeerd bedrag van 2110 euro op. De tweede 1 ij f rente is een uit gestelde lijfrente die in 2007 ingaat, als de lagere ver volguitkering in de plaats komt voor de loongerelateer de WW-uitkering. Deze keert tot Van Vreeswijk met pensi oen gaat jaarlijks gegaran deerd 18.600 euro uit. De derde lijfrente is eveneens een uitgestelde lijfrente die Van Vreeswijk tussen zijn 63ste en 65ste jaar nog eens 11.200 euro per jaar uitkeert. De drie lijfrentes zorgen sa men met de WW-uitkeringen voor een gelijkblijvend jaar inkomen van bijna 32.000 euro, tot het moment van pensionering. Over de perio de na pensionering hoeft Van Vreeswijk zich niet veel zor gen te maken. Hij heeft in dit scenario geen pensioengat en tijdens de WW-uitkering wordt de pensioenopbouw gewoon voortgezet. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25