m, ROVINCIALE ZEEUWSE CQURAN Klap voor bestrijders terrorisme Britse troepen naar de Golf PZC lir Laatste kans voor veerboot Negen gedurfde ontwerpen voor Ground Zero Ook Zwitserland moet bijdragen aan EU nieuwe stijl Perry's actiepakker! Terra Gotha telt mee in Gothic-scene Minister overweegt wetswijziging na vrijspraak in Rotterdam Bomhoff schendt ambtsgeheim Wantrouwen in Sint Philipsland Turnsters opnieuw sportploeg Gaat het nou goed of niet? VVD voorziet tragere aflossing van staatsschuld 0800 - 0231 231 (GRATIS) Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Blackstone Perry'S «BLACKSTONE, €/|Q00 Zon komt Na een nevelig begin komt er vanmiddag ook zon. Matige oost- tot zuidoostenwind bij 3 graden. 245e jaargang no. 299 donderdag 19 december 2002 los nummer 1,10 internet: www.pzc.nj_ lonze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Donner van Justitie over weegt een wetswijziging vier van terrorisme vrijgesproken mannen straks ook in hoger beroep worden vrijgesproken. „We worden ernstig ge handicapt in de strijd te gen het terrorisme als informatie van de veilig heidsdienst niet toegepast worden", aldus Don ner in reactie op het vonnis gisteren van de Rotter damse rechtbank. veroordeeld kunnen worden als het feit is gepleegd. „En terro risme is bij uitstek een terrein waarbij je moet voorkómen", aldus Donner. Maar de gisteren door de Tweede Kamer neerge legde eis dat de regering hard moet optreden tegen terroristi sche organisaties en fundamen talistische activiteiten gaat hem iets te ver. Een Kamermeerderheid vindt dat groeperingen die op de Eu ropese lijst met terroristische organisaties staan, in Neder land moeten worden verboden. De regering moet tevens bezien of zij hun financiering kan blok keren. Donner wil er echter voor waken dat wordt vervolgd van wege ideeën. Onrechtmatig Het bewijs tegen de gisteren vrijgesproken verdachten was volgens rechtbankpresident S. van Klaveren onrechtmatig ver kregen. Het landelijke OM be gon op 17 augustus 2001 een on derzoek na een ambtsbericht van de toenmalige BVD, tegen woordig AIVD. De veiligheids dienst hield de verdachten al enige tijd in de gaten. De politie observeerde de man nen sindsdien, zonder ze op een strafbaar feit te kunnen betrap pen. Toch ging de politie op 13 september, twee dagen na de aanslagen in Amerika, alleen op basis van de AIVD-informatie over tot het arresteren van drie verdachten en het doorzoeken van hun woning. Afgelopen zo mer werd de vierde verdachte in Canada opgepakt. Ronselaars Informatie van de AIVD is on voldoende om iemand als ver dachte aan te merken, zo oor deelde de rechter gisteren. Daaropvolgende arrestaties, huiszoekingen en verhoren wa ren daarom onrechtmatig. De uitspraak heeft mogelijke De rechtbank sprak de vier mannen vrij, omdat zij zijn aangehouden op basis van in formatie van de Algemene In lichtingen en Veiligheidsdienst (AIVD). De rechtbank vindt dat het Openbaar Ministerie geen informatie van de AIVD kan ge bruiken als basis voor een ver denking. Voorts zou het bewijs, ook als het rechtmatig zou zijn, onvoldoende zijn geweest voor I een veroordeling, j De twee hoofdverdachten wa ren volgens de officier van justi tie gelieerd aan het Al Qaeda- netwerk van Osama bin Laden endirect betrokken bij het voor bereiden van een aanslag op de f Amerikaanse ambassade in Pa- rijs. Het OM overweegt nog of I het in hoger beroep gaat. Volgens Donner betekent het vonnis dat terroristen alleen grote gevolgen voor andere za ken tegen vermeende terroris ten in Nederland. Zij worden onder meer verdacht van het ronselen voor deelname aan de jihad. De kans is groot dat de vrijge sproken verdachten in Neder land (willen) blijven, uit angst dat zij elders weer zullen wor den opgepakt. Twee zijn afkom stig uit Algerije, een is Frans man. GPD/ANP pagina 4: zeperd OM Het ministerie van Alge mene Zaken beraadt zich vandaag op de vraag of er juridische stappen wor den ondernomen tegen voormalig LPF-minister Bomhoff. Die citeert in zijn boek Blinde ambitie over zijn 87 dagen in de Nederlandse politiek uit diverse vertrou- welijke vergade- O ringen. De moord op de weduwe Sarné, gevolgd door de ondervraging van alle mannen in het dorp heeft diepe sporen ge trokken in de dorpsgemeenschap. „Je vertrouwt in- 'ji A eens niemand meer", zegt een inwoonster. De Nederlandse turnploeg, met Monique Nuijten uit Goes (links), is gisteren voor de tweede keer op rij tot sportploeg van het jaar gekozen. De keuze voor de turnsters was verrassend. Menigeen had verwacht dat de keuze op 'fl Q Uefacup-winnaar Feyenoord zou vallen. De Kamer van Koophandel Zeeland en de Rabobank zijn het niet eens met elkaar. De eerste meent dat de Zeeuwse econo mie goed standhoudt in de huidige malaise. De Ra- bobank meldt dat Zeeland de hekkensluiter van Ne- J W derland is. Wie heeft nou wat onderzocht? varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie:7; zeeland: 11,13,15 en 17; sport: 19 en 21; economie: 25 en 27 DEN HAAG - De financiële te genvaller van 10 miljard euro die het Centraal Planbureau (CPB) dinsdag voor de komende kabinetsperiode voorspelde, kan volgens VVD-leider Zalm betekenen dat de aflossing van de staatsschuld 'een paar jaar' vertraging oploopt. Zalm zei dat gisteren in het ra dioprogramma 'Met het oog op morgen'. De wens van de WD en de meeste andere politieke partijen is steeds geweest om de staatsschuld in een generatie (25 jaar) af te lossen. Om dat te halen, is snel een structureel be grotingsoverschot nodig van 1 procent van het bruto binnen lands product. Het CPB voor spelt voor het einde van de ko mende kabinetsperiode een tekort van 1,1 procent. ANP Passanten kijken vanuit het World Financial Center naar 'Ground Zero', de plaats waar tot 11 september vorig jaar het World Trade Center stond. door Ans Bouwmans WASHINGTON - Dit keer geen timide wolkenkrabbers of saaie recht toe recht aan gebouwen in zicht. Zeven ar chitectenbureaus kregen de eervolle opdracht van New York om 'Ground Zero' met flair en stoutmoedigheid in te richten. Het resultaat: negen extravagante plannen, met extreem hoge torens en opmerkelijk gevormde ge bouwen. „Dit zijn ontwerpen, niet alleen voor onze tijd, maar voor altijd", zei J. Whitehead van de Lower Manhattan Development Corporation (LMDC) gisteren bij de pre sentatie in New York. Nadat de in juli gepresenteerde alternatieven - van één en hetzelfde architectenkantoor - voor de inrichting van het bijna acht hectare grote ge bied in Manhattan unaniem naar de prullenbak werden verwezen, besloot de LMDC het deze keer anders aan te pakken. De eisen wat betreft kantoorruimte, winkels en hotelkamers werden minder streng gemaakt, en de ar chitectuurgemeenschap werd expliciet gevraagd om 'inspirerende' ontwerpen. Uit 407 inzendingen uit de hele wereld werden zeven ar chitectenteams aangezocht die hun creativiteit moch ten loslaten op de plek waar op 11 september 2001 zo'n 2800 mensen de dood vonden. Onder de uitverkoren ar chitectenteams bevinden zich ook twee Nederlandse deelnemers. Ben van Berkel van UN Studio in Amsterdam maakt deel uit van United Architects, dat een ontwerp maakte van vijf golvende gebouwen die samen een sluier vor men boven de herdenkingsplaats. Het bureau Neute- lings Riedijk uit Rotterdam assisteerde het Amerikaan se bureau Skidmore Owings and Merrill. Het is de bedoeling dat er vóór 31 januari een keuze wordt gemaakt. GPD Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen van onze redactie buitenland LONDEN - De Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië hebben de druk op Irak opgeschroefd. Beide landen lieten weten onte vreden te zijn met de lijst van wapenprogramma's die Irak aan de VN heeft gestuurd. Lon den maakte bekend dat de ko mende weken een troepenmacht naar het Golfgebied vertrekt, ongeacht of het al dan niet vast staat of Irak met de VN-wapen inspecteurs samenwerkt. De Amerikaanse president Bush liet weten 'bezorgd' te zijn over de hiaten in de lijst die Irak begin deze maand naar de VN stuurde. Waarnemers denken niet dat Bush de vermeende h ia- ten zal gebruiken om nu al mili tair in te grijpen. De officiële Amerikaanse reactie wordt la ter deze week verwacht. Ook de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Straw ver klaarde dat de lijst met biologi sche, chemische en nucleaire programma's gaten vertoont. De Britse premier Blair zei dat Londen zijn definitieve oordeel over de Iraakse lijst 'kort na het kerstreces' zal geven. Hij beves tigde dat de Britten zijn begon nen troepen over te brengen naar de Golf in afwachting van een mogelijke militaire actie te gen Irak. Kranten meldden dat een grote troepenmacht binnen vier weken vertrekt, ongeacht of is vastgesteld dat het regime in Bagdad niet meewerkt met de VN-wapeninspecties. Het dag blad The Independent sprak gisteren over 40.000 man en on der meer honderd tanks. Er zijn al 60.000 Amerikaanse militairen in de regio. De Ame rikanen en Britten hopen een coalitie uit de grond te stampen die over 250,000 manschappen beschikt om Irak aan te vallen. De anti-Iraakse strijdmacht zou eind volgende maand gereed zijn om in actie te komen. Amerikaanse regeringsfunctio narissen en leden van de VN- wapeninspectiemissie Unmovic zijn het erover eens dat Bagdad heeft nagelaten 'een op dit mo- door Ben Jansen VLISSINGEN - Zeeland moet zich rap beraden over de vraag of het wenselijk is één van de PSD-veerboten te behouden. Leon Riekwel, medewerker van het bureau beeldende kunst van de gemeente Vlissingen, ziet er wel wat in zo'n schip als exposi tieruimte voor hedendaagse kunst en misschien ook als thea ter te benutten. Het is volgens Riekwel nu of nooit. „Als we volgend jaar, wanneer die schepen vertrek ken naar een nieuwe bestem ming, constateren dat het toch wel aardig was geweest een veerboot als cultureel erfgoed te bewaren, dan zijn we te laat." Riek wels voorkeur gaat uit naar de Prins Willem-Alexander, het op één na oudste schip, „Dat schip heeft een fraaie vorm en salons met een mooie styling uit de jaren '60. Bovendien heeft de Willem-Alexander een zodani ge boekwaarde dat ideeën om het schip in Zeeland een andere bestemming te geven niet bij voorbaat kansloos zijn." Vanuit zijn dagelijks werk dacht Riekwel in de eerste plaats aan een expositieruimte voor hedendaagse kunst aan boord van een afgedankte veer boot. „Zo'n schip is een mooi voorbeeld van functionele ma ritieme architectuur. Dat is naar mijn idee een prima ruimte om hedendaagse kunst in te expo seren. Maar een veerboot biedt kansen voor podiumkunsten en popmuziek." Het is volgens Riekwel goed mogelijk een veerboot met een nieuwe func tie in te passen in de plannen van de gemeente Vlissingen met het Binnenhavengebied. Als bij de aanpassing van het schip foto Richard Drew/AP door Bob Kroon GENEVE - Zwitserland is nog lang geen lid van de Europese Unie, maar profileert indirect wel van de uitbreiding van de gemeenschappelijke markt door de toetreding van tien lid staten. Dus, vindt Brussel, kun nen de rijke Zwitsers best wat meebetalen aan de nieuwe EU. Zwitserse analisten spreken van bedragen van zo'n 600 mil- j oen euro, en dat is niet veel min der dan Nederland moet op brengen. De regering in Bern noemt dit bedrag 'een onheuse overdrijving', maar ontkent niet dat het Alpenland op den duur aan de kassa van Brussel zal worden gebonden. Hetzelfde geldt trouwens voor andere lid staten van de vroegere EFTA (Europese Vrijhandelszone)zo als Noorwegen, IJsland en Liechtenstein. Dat komt omdat al deze landen handelsverdra gen hebben met Polen, Tsjechië, Slowakije, Hongarije en de Bal- tische staten, die komen te ver vallen als die landen de EU wor den binnengehaald. De EU is de belangrijkste han delspartner van Zwitserland en de uitdijende EU wordt dan nog lucratiever als afzetgebied. EU-vertegenwoordigers in Ge- nève houden zich op de vlakte over Berns eventuele contribu tie aan het vergrote Europa, om dat daarvoor geen enkele rechtsgeldige verplichting be staat. Het zal vermoedelijk alle maal worden uitgedokterd tij dens het voortdurende overleg tussen Brussel en Bern, dat stokt vanwege de druk van com missaris Bolkestein om het bankgeheim op te heffen. GPD ment nauwkeurige, volledige en complete' opgave te leveren van zijn wapenprogramma's, meld den kranten. Als president Bush verklaart dat Irak de VN-verplichting'en 'wezenlijk schendt', dan geeft dat de VS nagenoeg een vrijbrief om gewapenderhand in te grij pen. RTR/ANP (Advertentie) daarmee rekening wordt gehou den, is het eventueel ook naar andere plaatsen te versiepen- Gedeputeerde Jaap Hennekeij en PSD-directeur Harold Tho- maes wijzen erop dat het nog steeds de bedoeling is de oudste drie schepen zo snel mogelijk na de opheffing van de veerdien sten op 17 maart worden ver kocht. De jongste, de Koningin Beatrix en de Prins Johan Friso, doen nog een jaar dienst op het fiets-voetveer Vlissingen-Bres- kens. Omdat de instandhou- dings- en verzekeringskosten hoog zijn, zal de provincie niet jarenlang op een koper voor de oudste schepen blijven wach ten. Hennekeij. „Op een gege ven moment kan het noodzake lijk zijn te besluiten zo'n schip voor de schrootwaarde van de hand te doen." De schootwaar- de van de Willem-Alexander is 300.000 en 350.000 euro. voorletters: straat: postcode: plaats: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- I i li I i li i li handtekening: 8 713214 000002 r. noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: q per maand met automatische incasso 20,50). c per kwartaal met automatische incasso (€55,10). a per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) r.1,1. i-UB'i Advertentie -O/m mor feJJT. Kleuren: zwart en bruin Maten: 40-47 www.perrysport.nl De meeste filialen koopzondag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1