Geldtekort nekt plan Veerse Meer 25 ioi 50% Kfrhn PZC Je vertrouwt niemand meer Lanseloet reist naar Amsterdam opruimings korting Sporthal Arnemuiden maakt weg vrij voor twee zorgwoningen '14 Geen hoger beroep over sluitingsdatum kerncentrale Ingrijpende verbetering van water en natuur op de lange baan Rijontzegging en fikse boete voor dronken rijden Doek valt voor Betho Tholen lezers schrijven Waterhoen Haaruitval Wijkraad I Wijkraad II Trako maakt doorstart in Cadzand donderdag 19 december 2002 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het kabinet hoeft niet in hoger beroep te gaan over de sluitingsdatum van de kern centrale Borssele. Een motie -van GroenLinks waarin de regering werd opge roepen wel bezwaar aan te teke nen, is deze week door een ruime Kamermeerderheid verworpen. De Tweede Kamer volgt daar- mee staatssecretaris Van Geel (Milieubeheer) die al eerder had aangegeven dat hij niet in be roep wilde tegen een uitspraak van de rechtbank van Den Bosch over Borssele. In dat von nis oordeelde de Bossche recht bank eerder dit jaar dat het Rijk in 1994 geen rechtsgeldige af spraak heeft gemaakt over slui ting van Borssele in 2004. De kerncentrale mag dus juridisch gezien langer openblijven, wat voordien overigens al politiek bevestigd was bij de vorming van het nu demissionaire kabi net-Balkenende van CDA, LPF en WD. Voor de motie van GroenLinks stemden deze week PvdA. SP. D66 en GroenLinks. Tegen stemden in elk geval de regeringspartijen, SGP en ChristenUnie. Dat de Christen- Unie tegen stemde, was opval lend .Die partij - altha ns één van de voorgangers, de RPF - hielp in 1994 een motie voor sluiting van Borssele in 2004 juist aan een meerderheid. De Christen- Unie is daarover niet van me ning veranderd, maar vindt te gelijkertijd dat de rijksoverheid zich als een betrouwbare part ner moet gedragen. Als iets juri disch niet goed is verankerd, zo als met de kerncentrale, dan moet je niet via allerlei andere wegen toch je gelijk proberen te halen, aldus een woordvoerder van de ChristenUnie. Green peace is teleurgesteld over de Kameruitspraak, maar ziet ju ridisch weinig mogelijkheden en hoopt dat na de Kamerver kiezingen de kaarten over de kerncentrale anders zijn ge schud. Greenpeace heeft bovendien bij de Raad van State een zaak lo pen over Borssele, waarin het Rijk wordt gevraagd de exploi tatievergunning aan een strenge tijdslimiet te binden.* door Jacques Cats MIDDELBURG - Ingrijpende herinrichting van het Veerse Meergebied schuift op de lange baan. Het ontwerp-gebiedsplan voor aanpak van landbouw, na tuur, waterkwaliteit, recreatie en verkeer moet drastisch wor den herzien. Dat komt omdat landelijk veel minder geld beschikbaar is voor dergelijke projecten. In februari komt de stuurgroep die het pro ject voorbereidt met een aange paste versie. Vast staat dat er een beduidend minder grote kwaliteitsslag kan worden ge- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 31-jarige man uit Oost-Souburg voor dronken rij den tien maanden rijontzegging en duizend euro boete opgelegd. Voor onverzekerd rijden werd hij bestraft met 250 euro boete. „Ik ben het er mee eens", zei de verdachte. De Souburger was zich ervan bewust geweest dat hij 10 augustus dit jaar veel te veel had gedronken. Hij botste met zijh auto bij de Konmar in Middelburg tegen twee bloem bakken en reed vervolgens door naar huis. De politie hield hem even later aan. Het alcoholper centage was bijna vier keer de limiet. Ook bleek de auto niet te zijn verzekerd. maakt. Daarbij komt dat de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat recent aangaf de ko mende jaren niks te willen doen aan de overdracht van het Veer se Meer. Dat beknot de moge lijkheden voor verdere verbete ring van het waterbeheer aanzienlijk Er mag alleen een plan worden gepresenteerd waarvan de overheid de uitvoe ring kan garanderen. Stuur groep-voorzitter J. van Zwie ten: „Niemand heeft wat aan sprookjes." Spaarpotjes De gedeputeerde denkt nog wel wat geld te kunnen vinden in di verse spaarpotjes. Voorts gaat de provincie waarschijnlijk door met financiering van ver- keersaanpassingen. Daarnaast verwacht Van Zwieten via sane ring van bestaande recreatieve voorzieningen ('rood voor groen') het een en ander te kun nen bereiken. Ook zijn maatregelen mogelijk die geen zware financiële lasten met zich meebrengen. En wel licht bestaan er voor het peilbe heer tussenoplossingen die op zich geen geld hoeven te kosten, maar toch tegemoet komen aan een aantal wensen en mogelijk heden. Van Zwieten vindt dat al het werk niet voor niks is gedaan. „Als de financieringsstromen over een aantal jaren terugko men, ligt er een goede inventari satie van alles wat er is en met een beschrijving van de ontwik kelingskansen die het gebied heeft." De opvattingen van de diverse partijen over het terugdraaien van de ambitieuze plannen lo- door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - In Arnemui den komen twee woningen waar ouderen 24 uur per dag kunnen worden verzorgd. Bewoners die nu nog naar een verpleeghuis buiten het dorp moeten, kunnen in de toekomst in Arnemuiden blijven wonen. De woningen worden gebouwd aan de Clasi- nastraat. De bouw van de woningen is het gevolg van de bouw van de nieu we sporthal. „Het is net een treintje", zegt C. Grootjans van de wijkbeheergroep „De bouw van de sporthal maakt de weg vrij voor verdere ontwikkelin gen." Als de nieuwe sporthal klaar is, kan de oude gymzaal worden gesloopt, Op die plek komt de nieuwe supermarkt met daarboven appartementen. Om de supermarkt mogelijk te maken, moeten drie woningen verdwijnen. Verderop in de Clasinastraat komen vervan gende woningen. In dat rijtje komen ook de twee zorgwonin gen. De projectontwikkelaar die de supermarkt bouwt, onderhan delt nog met de bewoners van de te slopen woningen. Daarna moet het bestemmingsplan worden aangepast. Als dat klaar is worden eerst de zorgwo ningen en de vervangende wo ningen gebouwd. Daarna wordt de gymzaal gesloopt en is de su permarkt aan de beurt. Boven de winkel komen koopapparte- menten die zo zijn ingericht dat mensen die hulp nodig hebben, die ook makkelijk kunnen krij gen. Tribune Inmiddels is de gemeente bezig met de voorbereidingen van de bouw van de sporthal aan de Van Cittersweg. De hal wordt vergelijkbaar met de Couburg in Koudekerke, een stuk groter dus dan de huidige gymzaal. „Hij wordt zo groot dat je er alle sporten in kunt doen", zegt H. Schild van de gemeente. De sporthal is geschikt voor zaal voetbal, korfbal en tennis. In de hal komt een kleine tribune. Verder is er ruimte voor vier of vijf kleedkamers en een kanti ne. Welke verenigingen gebruik gaan maken van de hal is nog niet bekend. De oude gymzaal in Arnemui den is te klein voor alle vereni- pen uiteen. Boeren en recreatie ondernemers voelen zich min der geraakt. Anders ligt het bij de vertegenwoordigers van na tuur en landschap. „Dat was behoorlijk slikken", verwoordt Van Zwieten hun re actie. „Hun ambities hebben daaronder te lijden." Hij spreekt de hoop uit dat die partijen toch aan tafel blijven. „Wij willen graag dat ze met ons blijven meedenken om het maximaal haalbare er uit te ha len." Q. Smeele van de Vereniging Natuurmonumenten vindt het te vroeg om over teleurstelling te praten. „Nu er geen geldbui dels wachten zal er meer creati viteit nodig zijn. We zullen on der de huidige omstandigheden proberen er iets zo mooi moge lijks van te maken. Uiteindelijk gaat het toch om de parel in de Delta." W. Rosse van Rijkswaterstaat Zeeland wijst erop dat er via het maken van een doorlaatmiddel twintig miljoen euro in het Veer se Meer wordt gestopt. „De meest recente studies tonen aan dat we daarmee tachtig pro cent van de waterkwaliteitsver- betering wel te pakken heb ben." gingen. Er kan bijvoorbeeld niet gekorfbald worden. „Op het moment dat kinderen echt kun nen gooien, wordt het een soort levende flipperkast", zegt Schild. „Dit wordt de vierde sporthal in de gemeente Middel burg. Er is nu veel te weinig ruimte in de Middelburgse hal len. De korfbalvereniging moet zelfs uitwijken naar Heinkes- zand." Grootjans is vooral gelukkig dat er ook een ruimte voor andere activiteiten in de hal komt. „Voor de jeugd die niet gebon den is aan een vereniging, bij voorbeeld voor het organiseren van darttoernooien." De wijk beheergroep heeft zich altijd hard gemaakt voor zo'n ruimte. „De oude gemeente Arnemui den had driehonderdduizend gulden beschikbaar gesteld voor een jeugdhonk. Voor het runnen daarvan was geen draagvlak. Toen hebben we ge vraagd om een ruimte in de sporthal. We zijn zeer content dat die er komt." GOES - De afdeling Tholen van de sociale werkplaats De Betho gaat definitief dicht. Het besluit viel gisterochtend bij de verga dering van het algemeen be stuur. De afdeling moet sluiten omdat die onrendabel is. De werkne mers van Tholen worden over geplaatst naar Goes. Die voelen daar echter niets voor. De Thoolse vertegenwoordigers in het algemeen bestuur deden een laatste poging om het besluit te gen te houden. Wethouder M. Velthuis van Tholen steunde hen daarbij Het voorstel van Thoolse zijde was om de afdeling in ieder ge val tot 1 juli 2003 open te hou den om zo tijd te krijgen om al ternatieven te bekijken. De Goese wethouder M 't Hart liet als bestuursvoorzitter weten daar niets in te zien. De sluiting gaat per 1 januari in. maar in praktijk zal het nog wel tot eind april duren voordat de werknemers van Tholen daad werkelijk op en neer moeten naar Goes. Ook is toegezegd dat er een goede begeleiding komt voor de opvang in Goes. De moord op weduwe Serné is in Sint Philipsland het gesprek van de dag. foto Dick de Boer Sint Philipsland in ban van moord op weduwe door Ben van den Aarssen SINT PHILIPSLAND - Wat bezielde ie mand om een vriendelijke tachtigjarige weduwe te vermoorden, juist op het mo ment dat het halve dorp feestvierde in dorpshuis De Wimpel? Die vraag houdt de 2252 inwoners van Sint Philipsland nu al bijna twee weken bezig. De verslagenheid in het dorp is nog altijd groot. Met name oudere, alleenstaande bewoners zijn in de greep van de angst. „Je vertrouwt ineens niemand meer." Sint Philipsland op een doordeweekse och tend De moord op de weduwe Coby Serné houdt iedereen in de ban. Oude wonden worden opengereten De doorgaans zo ge sloten gemeenschap herinnert zich nog altijd de moord op de beheerster van het postkantoor in Anna Jacobapolder, al weer zoveel jaren geleden. Toen bleek de dader uit de kennissenkring van het slachtoffer afkomstig. Een oudere man in de Achterstraat, net als iedere mannelijke inwoner van het dorp door de politie ondervraagd over de re cente moord, weet het nog als de dag van gisteren. „Ik hoop maar dat de dader dit maal niet van Flipland komt. Triest dat dit in zo'n kleine gemeenschap moet ge beuren." De Fliplander heeft zo zijn bedenkingen over de ondervraging door de politie. Niet dat de recherche niet grondig heeft door gevraagd: „Ze moesten alles weten, vanaf het moment dat je die bewuste zaterdag uit bed bent gekomen totdat je naar bed ging. Maar waarom zijn er geen vrouwen ondervraagd? En waarom zijn ze niet in Anna Jacobapolder geweest? Ook uit de polder waren er die avond een heleboel mensen op het dorp." Op de avond van de moord was het groot feest in dorpshuis De Wimpel. Muziekver eniging Concordia sloot de viering van het honderdjarig bestaan af met een prom- concert. „Als de dader uit het dorp komt, moet hij dat hebben geweten en zijn kans schoon hebben gezien." Bekende Algemeen wordt aangenomen dat de moordenaar een bekende van de Weduwe is geweest. Van sporen van inbraak is offi cieel niets vernomen. En het slachtoffer stond er niet om bekend dat zij zomaar mensen binnenliet. Mevrouw Serné, sinds drie jaar weduwe, had de laatste tijd echter problemen met haar gezondheid. „Ze was nogal dement", weet een man die op de dijk zijn hond uit laat. „Ze moest soms op straat vragen waar ze woonde. In het dorp zeggen ze dat de familie haar bankpasje heeft laten blokkeren, om te voorkomen dat ze grote bedragen zou opnemen. Ze zou nogal ver mogend zijn geweest." Kleine dorpen hebben grote roddels, in Sint Philipsland is het niet anders. Zo vra gen bewoners vragen zich af of er een ver band bestaat tussen de moord op me vrouw Serné en de tragische dood begin dit jaar van haar dochter in Krimpen aan de IJssel. Anderen wijzen naar een stille aanbidder die de weduwe zou hebben ge had, en naar twee onbekende jongens die de bejaarde vrouw onlangs op straat zou den zijn gevolgd. In een dorp dat geschokt is, worden loze opmerkingen al gauw een halve waarheid. De spanning in Flipland is na de dramatisch gebeurtenis enorm toegenomen, zegt een jonge vrouw in de Voorstraat. „Natuurlijk wordt er gewezen naar duistere figuren, die elk dorp wel kent. Mannen die 's avonds alleen een rondje doen en nooit veel zeggen. Je ver trouwt ineens niemand meer Het zijn vooral de ouderen die geschokt zijn door de moord, zegt een bejaarde man. „Mijn vrouw Liet 's avonds altijd al leen het hondje uit. Op dit moment ziet ze er tegenop." Een vrouw die werkt in de thuiszorg, hoort dagelijks dezelfde verha len. „Iedereen waar ik werk is bang. Zelf let je ook extra op als je 's avonds thuis komt. Alleen daarom al is te hopen dat de dadersnel gepakt wordt. Niets is zo erg als die onzekerheid." door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Er moet bewaking met camera's en door personen zijn, staat in het con tract, en de spullen moeten vol doende verzekerd zijn. Als dat alles niet in orde is, gaan de twee toneelrollen uit het stuk Lan seloet van Denemarken, niet de deur uit. Chris Maas en Leen Moerland, die het archief in de gemeente Borsele beheren, zouden niet graag zien dat het zeventiende- eeuwse handschrift een lot zou zijn beschoren als dat van de Portugese kroonjuwelen, die onlangs in Den Haag werden ge stolen. „Want dit zijn dus de kroonjuwelen van Borsele, ver gis je niet. Zoiets waardevols hebben ze niet overal", aldus Leen Moerland. Volgende maand gaan twee rol len uit het abele spel Lanseloet van Denemarken naar Amster dam om een tentoonstelling van het Nederlands Theater Insti tuut op te luisteren. Speel ruim te: 1000 jaar Theater heet die tentoonstelling en het gaat over theaterteksten. De rollen van Borsele laten zien hoe de toneel verenigingen in de zeventiende eeuw voorstellingen maakten. De spelers hadden de tekst van hun rol apart uitgeschreven op een rol papier. In 's-Gravenpolder heette de re derijkerskamer De Violieren en daar komt de kostbare serie handschriften vandaan. In de jaren twintig van de vorige eeuw vond ene D. Polderman op de zolder van het oude gemeen tehuis in 's-Gravenpolder de rollen van Lanseloet en Sandrijn uit Lanseloet van De nemarken Het stuk zelf dateert uit de veertiende eeuw. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versch». nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietiid beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet datd« redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Oere- dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Overga weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Oen het waterhoen (PZC, 13-12) is behalve een watervogel ook een geluksvogel. Dierenvrien den kruisten zijn pad. Liefdevol wordt het dier verzorgd. Ech ter.'wat eet zo'n beest'. Frieten zijn in elk geval vreselijk slecht voor de vogel. Denk aan het zout dat in frituurvet zit. Wat eet het waterhoen? Waterdiertjes, slak jes, wormpjes, vlooitjes, maden en kleine visjes. Al deze water diertjes zijn bij de goede dieren winkel verkrijgbaar Als diep- vriesbrok of als vervanging schildpadvoer in gedroogde vorm. Universeel voer is ook een prima alternatief. Het voedsel in een grote bak vol water serve ren. Dan iets bijzonder essenti eels. Van levensbelang is dat het dier dagelijks in contact komt met water. Water stimuleert zijn stuitklier, een klier achter op zijn rug die, gestimuleerd door watercontact een olieachtige substantie uitscheidt waarmee de waterhoen zijn verenpak in vet: waterproof en voor nu te vens zijn winterjasje. Blijft de vogel gespeend van water dan zal hij, eenmaal terug uitgezet in de natuur, zinken als een bak steen en verdrinken. De vogel is dan 'lek'. Een vogelasiel inscha kelen is raadzaam om te bekij ken of het lek-zijn nu al speelt en mogelijk de oorzaak is ge weest van zijn onderkoeling. Het waterhoen is een be schermd dier. Wendy Verhezen Hogeweg 39 Vlissingen Zelf wonen wij op een afstand van ongeveer 75 meter van een GSM-mast die midden in de be bouwde kom van Domburg ge plaatst is (PZC, 10-12). De on derste apparatuur van deze mast hangt op vijftien meter hoogte, ons huis is hoger gele gen; er zit elf meter tussen deze apparatuur en ons huis. Er zijn nog steeds geen onderzoeken gedaan naar gezondheidsrisi co's op langere termijn. Straks komt er ook nog de C2000 bijDe gemeente Veere heeft mij verze kerd dat deze apparatuur niet aan de locatie Schelpweg ge plaatst zal worden, deze moet op vijftig meter hoogte ge plaatst worden. Misschien kan de apparatuur van locatie Schelpweg hieraan? Met alle respect, voor mevrouw Van den Tol, maar misschien komt er een tijd dat we dankbaar zijn voor - alleen - haaruitval. Wat hangt ons, en zeker onze kinderen, let terlijk en figuurlijk boven (op, in) het hoofd? Karien Huibregtse-Brouwer Hogehilweg 5 Domburg Wijktafels functioneren slecht (PZC, 14-12). Dit is helaas waar. Ik spreek hier over mijn eigen Stromenwijk. Het eerste jaar werd onder deskundige leiding een aantal projecten opgesteld. Een turnwedstrijd, een straten- loop en dergelijke. De commis sie die dat moest uitvoeren werd met moeite samengesteld. Het waren vooral de ouderen die al les moesten doen. Er is totaal geen belangstelling voor activi teiten in onze wijk. Iedereen heeft het druk met zijn eigen le ven. De enige stabiele factor is de wijk vereniging 't Zand die groeit en bloeit. Ik bezoek de wijktafel nooit meer. De proble men die besproken worden gaan over dingen die alleen de per soon zelf aangaan. Er is geen vaste spreektijd zodat lang niet alles aan de beurt komt. Voo- veel wagen kunnen de mense-, térecht bij de wijkbemiddelaar of bij de politie die wekelijks spreekuur houdt. Die is ook be ter gemotiveerd omdat zij een betaalde baan hebben, wijkraad lijkt me geen idee. Want het zullen steeds weer dezelfde mensen zijn waar een beroep op wordt gedaan Voor werkelijk belangrijke dia gen zoals het nieuwe winkel centrum dat intussen alwea niet doorgaat moet de gemeente de burgers maar inlichten. A. v.d.Benje Arnelaonll Middelburg De Wijkbeheergroep Arnemui den heeft kennis genomen het artikel 'Pleidooi voor invoe ring wijkraad' in de PZC van H december. Blijkbaar wee: raadslid Koper niet dat deker Arnemuiden bij. Middelbun hoort. Het verdriet ons te moe^ ten constateren dat hij daardoo: in generaliseren vervalt vooruitloopt op de reeds in gang gezette ontwikkeling om te ko men van wijkbeheer naar wijk aanpak. Arnemuiden is daartoe aangewezen als 'pilot-project' Raadslid Kopers uitspraken doen geen recht aan de Wijkta fel Arnemuiden. Daar functio neert de wijktafel, getuige de immer grote opkomst, de vaat levendige discussie en de reeds bereikte resultaten, uitstekend: Mocht dit in overige wijken van Middelburg niet zo zijn. kunnen de volgende suggesties behulpzaam zijn: zet aanspre kende onderwepen op de da en betrek inwoners daarbij geef voorafgaand aan de wijk tafel een bewonersbrief ui: waarin de, op de agenda staan de, onderwerpen duidelijk wor den uitgelegd; stel de datum voor de wijktafel vast op basis van de agenda van de wijkwet houder. Daardoor heeft onze wijkwethouder nog nooit ee* wijktafel overgeslagen; stel ee lijst van actiepunten op. Ste vast wie opvolging daaraa: geeft (burgemeester Schouwe- naar schroomt er niet voor om dit in bepaalde gevallen zelf te doen. Daardooriservoorheminj Arnemuiden respect alom). Loop de lijst op een volgende, wijktafel na. Tot slot dit: jam- j mer dat raadslid Koper zo slechr op de hoogte is. Als hij onsrap- port 'Een Erremuse Kiek op de Wiek' had gelezen (in het bezit van zijn partij) waren zijn, voor Arnemuiden kwetsende, op merkingen niet nodig geweest. C. Grootjans Langstraat35 Arnemuidm CADZAND - Gruva Techniek neemt de activiteiten van Trako Techniek in Cadzand over van de failliete Trako Holding. Trako techniek maakte speciale wielsystemen voor landbouw en industrievoertuigen en kwam in financieel zwaar wee: door verliezen bij een ander on derdeel van de Trako Holding melkrobotfabrikant Prolior. Gruva is een nieuw bedrijf da' de merknaam voert van ee.' voormalige fabrikant van trac tor- en vrachtwagenwielen m' Roermond. De doorstart heeft zeventien banen gekost, waar door Gruva momenteel dertien medewerkers telt. Leen Moerland met de zeventiende-eeuwse toneelrollen. foto Willem Mieras Ook zondag 29 december open! SCHOEN Badstraat 5 - Domburg - Tel. 0118-584406

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14