Twijfel rond kandidaat-griffier LaBan Op zoek naar het licht PZC Wekelijks met je kind naar het ziekenhuis Boerderijfestival houdt adempauze Nehalennia steunt Unicef Poging tot berovingen in Vlissingen Jaar cel voor hardnekkige dealer Messenzwaaier veroordeeld Inbraak in winkel Oost-Souburg Op de bon voor Hitlergroet Vartijen in Vlissingse raad zien weinig in voormalig PvdA-Statenlid Sturm Kerstconcert Kerstdienst agenda MIDDELBURG - De leerlingen van de vwo- en havo-brug klassen van Scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg hebben voor 2120 euro aan kaarten en kalenders verkocht voor de Unicef-scholenactie. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, zet zich in voor kinderen in moeilijke om standigheden. Door de actie van de Nehalennia-leerlingen kunnen meer kinderen naar school gaan. Volgend jaar okto ber doen ook de brugklassers van de locatie Kruisweg mee aan de verkoop van Unicef-producten. VLISSINGEN - Een onbekende man heeft dinsdagavond in Vlissingen geprobeerd een 2 6-j arige Vlissinger te beroven van zijn portemonnee. De Vlissinger had omstreeks zeven uur op het Stadhuisplein geld gepind. Bij het weglopen werd hij on der bedreiging van een mes gedwongen zijn geld af te staan. De man kon de aanvallen afweren en slaagde erin de overval ler van zich af te gooien. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ook een 41-jarige vrouw uit Vlissingen is dinsdagavond bijna beroofd. Zij reed omstreeks elf uur op de Industrieweg in Vlis singen in de richting van de President Rooseveltlaan toen plots een man de scooter vastpakte en probeerde de vrouw er af te trekken. De vrouw kon zich losrukken en wegtij den. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 41-jarige man uit Vlissingen voor dealen in harddrugs een jaar gevangenisstraf opgelegd. Ook moet hij 2500 euro aan de Staat betalen. Dat bedrag heeft hij volgens de rechtbank met de drugshandel verdiend. De Vlissinger is diverse keren voor dealen in cocaïne en heroïne veroordeeld. MIDDELBURG - Een 22-jarige Vlissinger is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot tbs met dwangver pleging. De man was september dit jaar volledig ontoereke ningsvatbaar toen hij in zijn woonplaats een personeelslid van Albert Heijn met een mes bedreigde. De man had zich niets van een winkelverbod aangetrokken. Hij was 22 sep tember gaan winkelen in het filiaal. Toen hij daarop werd aangesproken reageerde hij zijn woede af door met het mes gaatjes in een blikje bier te prikken en zwaaide vervolgens met het mes in de richting van de AH-medewerker. OOST-SOUBURG - In een winkelpand in de Kanaalstraat in Oost-Souburg is in de nacht van dinsdag op woensdag voor meer dan tienduizend euro aan beeldapparatuur gestolen. De inbraak vond plaats tussen twee uur en half drie. MIDDELHARNIS - Een 15-jarige scholier uit Stellendam is bij een school in Middelharnis door de politie beboet wegens het beledigen van een ambtenaar in functie. De j ongen bracht de Hitlergroet. Een 14-jarige schoolgenoot uit Bruinisse kreeg een boete wegens brandstichting. De jonge Bruenaar had een zelfgemaakte sterretjesbom - een koperen buis ge vuld met kruit - bij de ingang van de school tot ontploffing ge bracht. Daarbij sneuvelde een raam en liep de zonwering schade op. donderdag 19 december 2002 Hoor Edith Ramakers VLISSINGEN - Partijen in de Vlissingse gemeenteraad twij felen aan de politieke neutrali- leü van de kandidaat-raads- tiffier, I. Sturm. Zij vinden het nvalijk dat de kandidate poli lick actief is geweest voor de PvdA. Zij was van 1991 tot 1997 Statenlid. Zij stemmen daarom vanavond in de raadsvergade ringlegen de benoeming van de zegriffier. Re selectiecommissie heeft zich ook niet aan de procedure gehouden", zegt W. Hirdes van de Lokale Partij Vlissingen. GroenLinks en de Partij Sou burg Ritthem hebben al bepaald legen te stemmen. PvdA, CDA, WD en D66 be treuren deze benadering. „Ik op een unaniem raadsak- d gehoopt. We hebben de beste kandidate gekozen", zegt iN.Peters van D66. R. Suurmond van het CDA zegt dat het voor hem geen rol speelt welke poli tieke kleur de kandidate heeft. „Ik heb liever een goede PvdA's- 'ter met sterke communicatieve vaardigheden en bestuurlijke capaciteiten, dan een CDA'ster van minder kaliber." Peters van D66, J. Lust van de WD en E. Walrave-Troost van de PvdA vormden de selectie commissie voor de aanstelling van de griffier. Op de oproep hadden zo'n dertig sollicitanten gereageerd. „Als we hadden aangegeven dat we niemand met een politiek verleden wil den hebben, hadden we drie kwart van de kandidaten weg kunnen strepen. Op dit soort ba nen reageren mensen met poli- tiekeinteresse", zegt Peters. In hét duale systeem moeten griffiers raadsleden van dienst ZOUTELANDE - De christelij ke muziekvereniging Luctor et Emergo uit Zoutelande geeft zondag een kerstconcert in de Catharinakerk in Zoutelande. Aanvang 19.30 uur. zijn. De griffier helpt bijvoor beeld bij het maken van raads voorstellen. Zij is intermediair tussen het college van B en W en de gemeenteraad. In de nieuwe gemeentewet is vastgelegd dat de griffier uiterlijk 7 maart 2003 moet zijn aangesteld. P. van Zalen van GroenLinks zegt 'dat we niets hebben tegen de persoon'. „Het gaat om haar politieke kleur. We weten alle maal dat er veel hoge PvdA- ambtenaren in Vlissingen zijn. Ik zou het liefst de partij kleur vergeten, maar sommigen lopen zelfs met een PvdA-speldje of een PvdA-tas rond. Ik zeg ook niet dat de griffier harder voor de PvdA zal lopen dan voor an dere partijen - daarop moeten we vertrouwen - maar de machtsfactor van de PvdA wordt erg versterkt.Getalsma tig leed de PvdA bij de jongste verkiezingen een gevoelig ver lies. De partij behield deson danks twee wethouders. Dat zit sommigen nog steeds niet lek ker. „Ook de burgemeester is een PvdA'ster. Ik had nu wat te rughoudendheid verwacht", zegt Van Zalen. „Het is te veel." Voldongen feit De Partij Souburg-Ritthem (PSR) en de Lokale Partij Vlis singen (LPV) vinden dat de soll- citatieprocedure rammelt. „De selectiecommissie had drie per sonen voor kunnen dragen. We worden nu voor een voldongen feit gesteld", zeggen D. Schin kel van de PSR en W. Hirdes van de LPV. Hirdes: „Het was ook de afspraak meer kandidaten voor te dragen. Nu krabbelen ze te rug." De SP had het kies gevon den als PvdA'ster Walrave zich had teruggetrokken als com missielid. T. de Roos: „Stel dat ik de kandidaat-griffier goed zou kennen en dat ze van SP-huize was. Ik zou mijn plaats aan een ander hebben gegeven." Walra ve zegt dat ze uit de commissie zou zijn gestapt als ze maar het minste vermoeden had dat zij geen objectieve keuze kon ma ken. „We hebben naar eer en ge weten gehandeld en de partijen hebben ook met onze werkwijze ingestemd." door Ab van der Sluis SINT LAURENS - Ruim een uur waren ze gisteravond bezig, een tiental leden van de dorpsvereniging Sint Laurens, maar het resultaat mocht er zijn. Twaalfhonderd waxinelichtjes zetten het gehele dorp in een feërieke kerstsfeer. Ook de dorpsbewoners hadden hun best ge daan om de kinderen van de christelijke Prins Willem-Alexanderschool een verlich te tocht te laten maken. De school eindigt de adventsperiode altijd met een bijzonder project. Dit jaar kreeg het project de titel Op zoek naar het licht. Aanvankelijk was het idee om de oude molen in het dorp tijde lijk te veranderen in een vuurtoren, maar daarvoor kreeg de school geen toestem ming. Een moeder en een leerkracht kwamen op het idee om een wandeling te maken door het dorp. Alle inwoners van Sint Laurens kregen een brief met het verzoek hun tuin sfeeivol te verlichten. De dorpsvereniging werd gevraagd om bij de kerk, de Singelweg, de toegangsweg naar Hof Popkensburg en het kantoor van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland waxinelichtjes neer te zetten. Verdeeld over drie groepen gingen de kinde ren gisteravond vanaf kwart over zeven op pad. Zij wandelden via drie verschillende routes, waarlangs het kerstverhaal in ver schillende levende schilderijen werden uit gebeeld. Kinderen van de school voerden toneelstukjes op en zongen liedjes. De rou tes eindigden bij de levende kerststal aan de Singelweg. foto Lex de Meester Kinderen van de Prins Willem-Alexanderschool in Sint Laurens beelden een deel van het kerstverhaal uit. MIDDELBURG - Baptistenge meente De Fontein aan de Kruitmolenlaan in Middelburg houdt dinsdag een open kerstdi enst. Voorganger is Alex van Nes, evangelist in Genk, muzikale medewerking wordt verleend door een combo onder leiding van Rob Pieke. De dienst begint om 20.30 uur en duurt ongeveer een uur. 1 STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk, 19.30 - 21.30 uur: Voor lichtingsbijeenkomst voor mogelijk Zeeuwse gastgezinnen voor buitenland se scholieren; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peu- tcrgym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloop huis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur. Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uuren 14.00-14.45 uur: gym nastiek 50+; Theo van Doesburgcen trum, Brouwenaarstraat, 20.00 uur: Ver gadering van de Vlissingse filatelisten vereniging; redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ron Magnée OOST-SOUBURG - Een buik griepje kan al fataal zijn. Een longontsteking is dat zeker. En elke week naar het ziekenhuis, de fysiotherapeut of de revali datiearts. Leven met kinderen die een spierziekte hebben: wel opletten, niet als kasplantjes binnen houden. Woensdagmiddag rond de klok van half drie. Het is een gezelli ge bedoening in het huis van Wietske Huegen in Oost-Sou burg. Haar dochter Dena (5) wil buiten spelen met Bob (6), het kind van Ina Götz uit Vlissin gen. „Niet verder dan het plein tje hè", zegt Wietske streng. De kinderen knikken. Ze houdt de deur open en de kinderen gaan naar buiten. Allebei in hun elek trische rolstoel. Bob en Dena lijden aan de spier ziekte SMA. Drie letters die staan voor spinale musculaire atrofie. Het is een zeldzame, er felijke aandoening. In Zeeland zijn Bob en Dena de enigen die lijden aan dit type SMA. Er zijn verschillende soorten. Type één betekent dat het kind binnen enkele jaren sterft. Type drie houdt in dat de ziekte pas op volwassen leeftijd toeslaat. Kinderen met type twee zitten daar tussenin. Ze verliezen langzaam hun spierkracht. Hoe oud ze worden, is onzeker. „Ze kunnen twintig worden, maar ik ken ook mensen die vijftig of zestig zijn", vertelt Ina. Het kind van Wietske had de ziekte al vanaf de geboorte. „Ik had het bij Dena snel door. Al een paar weken na de beval ling", vertelt Wietske. Maan denlang liep ze met Dena de deur van de dokter plat. De dia gnose werd pas rond haar eerste verjaardag vastgesteld via een DNA-test: SMA. Bij Bob ging het totaal andersom, vertelt Ina „Na de geboorte draaide hij zich al snel om. Veel te snel eigenlijk. Totdat hij dat plotseling niet meer kon. Als je 'm rechtop zet te, viel-ie gewoon om." Ook Ina belandde met Bob bij de kinder arts. „Ik wist het gewoon zéker. Bob heeft een spierziekte." De neuroloog bevestigde later Ina's bangste vermoedens. Spierkracht Overigens betekent de spier ziekte van Bob en Dena niet dat ze volledig verlamd zijn. Bob kan bijvoorbeeld zelfstandig zitten, zichzelf omdraaien en zijn armen tot bepaalde hoogte optillen. Zijn benen zijn hele maal slap. Dena heeft minder spierkracht dan Bob. Ze kan Bob Götz (met bril) (6) en Dena Huegen (5) hebben een ernstige spierziekte. niet zelfstandig zitten en draagt de hele dag een korset. Als ze naar buiten gaat, krijgt ze een kinsteun. De kinderen weten van hun ziekte. Ina: „Bob weet dat zijn spierkracht minder wordt. Dat heb ik 'm gewoon verteld." Levensbedreigend De ziekte van Bob en Dena brengt met zich mee dat eenvou dige aandoeningen al levensbe dreigend kunnen zijn. „Een longontsteking kan al fataal zijn, of een buikgriep", vertelt Wietske. „Dena is al zo vaak in het ziekenhuis beland. Tien keer? Twintig keer? Ik zou het niet meer weten. Soms scheelde het maar weinig. Dan zei een kinderarts ineens tegen me: 'Het is gedaan met haar.Gedaan met haar? Dat wilde ik niet geloven. Ze heeft het uiteindelijk ge haald, maar het scheelde maar weinig." Het gevolg is Ina en Wiebke ex tra voorzichtig zijn met hun kinderen. Bij de bakker in de rij staan, over straat lopen, overal kunnen de kinderen ziekten op lopen. Iemand hoeft maar één keer te niezen en het is gebeurd. En als de kinderen dan toch ziek zijn, worden ze meteen onder zocht. Ina: „Als een kind van een ander niest, zegje: 'Die heeft een koutje gevat.' Als Bob hoest, ga ik meteen naar het ziekenhuis." Het hele huis is aangepast aan de ziekte van de kinderen. Zo is in de woning van Wietske op de begane grond een slaapkamer voor Dena gemaakt. De keuken moest hiervoor worden ver plaatst. Daarnaast werd op de plek van het terras een volledig aangepaste badkamer ge bouwd. En het hele huis staat vol met rolstoelen, tilliften en aangepast meubilair. Ondertus sen lopen Ina en Wietske als ma nagers rond. „Naar het zieken huis, fysiotherapie, elke week weer. En altijd is er wel wat mis met de rolstoelen. Soms groeit het boven je hoofd", vertelt Wietske. Uiteindelijk was de druk zelfs zo groot dat ze bij een psychotherapeut belandde. Extra zwaar is het feit dat Dena zichzelf niet kan omdraaien. Wil ze op een andere zij liggen, dan meldt ze dat via een inter com. Vervolgens lopen Wietske of haar man Erwin van hun slaapkamer naar beneden om Dena om te draaien. Vaak wel drie, vier per nacht. Wietske: „Als ik eens wat vaker kon doorslapen, zou het overdag wat minder zwaar zijn.Boven dien heeft Wietske ook nog een baan bij de PZC. „Na mijn zwangerschap ben ik gewoon weer gaan werken, en ik ben dat blijven doen. Maar ik geef toe: het is eigenlijk met te doen." De opvoeding heeft een zware wis sel getrokken op haar gezond heid. Wietske heeft rsi-klachten en last van d'r rug. De reden dat Natuurlijk naar voor het juiste advies de mooiste pakjes gewoon dezelfde prijs Advertentie j PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken M 1 D D E L B U R G Lange Geere 24 Segeerstraat 10 10118-634184 0118-613401 door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Hij kan bogen op acht succesvolle edities van Zonnemaire Buitengewoon. Zijn boerderijfestival is uitge groeid tot een begrip onder mu ziek- en theaterliefhebbers in den lande, maar nu is initiator Jaap Verseput toe aan een adempauze. Hij wil voor alles voorkomen dat Zonnemaire Buitengewoon vervalt in routine. Geen boerderijfes tival dus in 2003 en geen kunst route. Verseput begon in 1995 met Zonnemaire Buitengewoon. Ie der jaar werd het programma een beetje meer en groter. Verse put heeft in overleg met de be stuursleden van de stichting Zonnemaire Buitengewoon nu besloten volgend jaar in elk ge val geen festival te organiseren, maar pas op de plaats te maken en zich te gaan bezinnen. „De verwachting is dat door rust te nemen er ruimte komt voor nieuwe ideeën." Verseput houdt er nou eenmaal niet van om veel jaren achtereen hetzelfde te doen. Verseput erkent dat er dankzij veel inspanning een aardige subsidiestructuur is opge bouwd voor Zonnemaire Bui tengewoon, evenals een hechte groep vrijwilligers waar hijzelf bijzonder veel waarde aan hecht. Hij hoopt dat de nu ge plande adempauze daarin geen schade berokkent. foto Lex de Meester haar man Erwin nu Dena 's nachts omdraait. Ina weet zelfs hoe het is om er al leen voor te staan: „Mijn man Peter kreeg vorig jaar een ern stig motorongeluk. Hij beland de op de intensive care in Ant werpen, Ik wilde bij hem zijn, maar had ook Bob thuis. Toen was het wel heel, heel zwaar. Gelukkig kwam het met Peter weer goed. Hij is inmiddels weer aan het werk. Pas later bedacht ik me: hoe heb ik dat allemaal gedaan? Op het moment zelf be sef je dat niet. Je doet 't. ge woon." Deze maand komen de Clini- clowns langs bij zieke kinderen thuis. In totaal worden 135 kin deren thuis verrast met een be zoek. Maandag komen de Clini- clowns bij Bob en Dena. Advertentie De Belastingdienst tijdelijk buiten dienst. Op dinsdag 24 december en op dinsdag 31 december is de BelastingTelefoon eerder gesloten. U kunt ons dan tot 17.00 uur bereiken, in plaats van tot 22.00 uur. Verder zijn de Belasting kantoren en de BelastingTelefoon gesloten op beide kerstdagen, op vrijdag 27 december en op 1 januari. Op maandag 30 december, op dinsdag 31 december en vanaf donderdag 2 januari 2003 zijn onze kantoren geopend. Dit geldt ook voor de BelastingTelefoon, die bereikbaar is van maandag t/m donderdag van 8.00 tot 2200 uur en vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Enkele Douanekantoren zijn (beperktj geopend. Voor meer informatie hierover kunt u het beste bij de vestigingen zelf terecht. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13