ilj oenen voor villa en kasteel VERKOCHT! Ik ben een verloren persoon Kinderen tekenen voor Amnesty Zorginstelling wil appartementen voor ouderen in boerderij Groot deel WINTER COLLECTIE Gimbrère Ondernemers hekelen onbenullige slogans zeeuwse almanak Diner 'luis der Boede en Westhove door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Zorgstroom Walcheren wil een zorgboerde rij met permanente bewoning door ouderen en 24-uurszorg realiseren op Walcheren. L. Phernambucq, voorzitter van de Raad van Bestuur van de zorginstelling, denkt aan twin tig huurappartementen op een boerenbedrijf niet ver van een dorp. Het boerenechtpaar kan in dienst treden bij Zorgstroom of het bedrijf blijven uitoefenen en een ondergeschikte rol ver vullen in de verzorging van ou deren. Zeeland kent een aantal zorg boerderijen voor verstandelijk gehandicapten en ouderen voor dagopvang en -verzorging. Een 24-uursopvang voor ouderen op het platteland is er nog niet in de provincie. ,,We zijn op een aantal boerde rijen in Brabant wezen kijken, waar boerenechtparen echt een knop hebben moeten omzetten om voor een deel zorgboer te worden. Mensen hebben ook in vesteringen gedaan in bijvoor beeld de verbouwing van de boerderijZij houden zich bezig met verstandelijk gehandicap ten of met verslavingspatiën ten", licht Phernambucq het idee toe De boer of boerin die interesse heeft in een appartementen complex op het erf, hoeft zich niet per se in te zetten voor de ouderen. „Alle mogelijkheden zijn bespreekbaar", zegt Pher nambucq. „Wat wij graag zou den zien is dat mevrouw zorgac tiviteiten onderneemt en meneer best kan blijven boeren, Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu uit de kookboeken van spinazie-ciuroensoep en noedels shii-take en peultjes of boeuf stroganoff en kruimeltaart voor €11,50 of 9,00 (vegetarisch menu zaterdag 21 december 15.00-16.30 uur zondag 22 december 13.00-17.00 uur Koopzondag maandag 23 december Extra koopavond met in de Brasserie een koopavondmenu directie en medewerkers van DE RUITER FANOY maar tegelijkertijd bereid is in formatie te verstrekken aan on ze bewoners over wat hij die dag gedaan heeft. Het duidt natuur lijk op interesse als mensen op een zorgboerderij willen wonen De boer moet een open mind naar ouderen toe hebben. Maar het is ook mogelij k dat ze - als de boer en boerin dat tenminste willen - bij het geheel betrokken worden en bij ons in loondienst komen." Om het 'woonzorgcomplex landelijke stijl' te kunnen ex ploiteren zijn minimaal 20 a 25 appartementen nodig en een ac tiviteitenruimte. Het ideaal van Phernambucq is een combinatie met kinderopvang in de directe omgeving. Voor de professione le zorg is Zorgstroom verant woordelijk. Tot nu toe hebben drie boeren interesse getoond in het initia tief van Zorgstroom. Mochten daar geen geschikte kandidaten bij zijn, dan is het volgens Pher nambucq ook mogelijk dat de zorginstelling zelf grond koopt op het platteland en een eigen zorgboerderij realiseert. Vernieuwing Volgens Phernambucq is het idee voor een zorgboerderij voor ouderen ontstaan uit de ver nieuwingsgedachte van Zorg stroom. „Wij willen actief aan vernieuwing blijven doen. De traditionele verzorgingscentra gaan plat en daarvoor in de plaats bouwen we nieuwe voor zieningen voor ouderen. Ook het hospice in Middelburg is zo'n soort vernieuwing." De zorgboerderij voor ouderen is bedoeld voor mensen die inte resse hebben in de natuur en graag de seizoenen zien wisse len. In Brabant is het Phernam bucq opgevallen dat de zorg boerderijen daar bewoond worden door voormalige boeren en boerinnen, die niets meer zelf doen, maar graag zien hoe ande ren werken. „En het is nog ge zond ook, buiten wonen. Ik zou er zelf wel willen zitten." Advertentie V2 PRIJS!^ LANGE DELFT I 6 MIDDELBURG Advertentie Gewijzigd treinverkeer Werk aan hel spoor Vil van 20 26 december In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Nachttreinen Amsterdam C- Schiphol-Leiden C 19 op 20 dec Eindhoven-Tilburg Eindhoven-'s-Hertogenbosch Eindhoven-Venlo Eindhoven-Weert 22 dec Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. De ambtenaren van de pro vincie zijn goed af. Rond kerst en oud en nieuw wor den de statige deuren van de Abdij voor twee weken geslo ten, De lieden die aldaar het lied van de arbeid hangen te neuriën, krijgen de tijd om bij te komen van alle laffe amb- tenarengrappen die ze ook dit jaar weer hebben moeten aanhoren. Maar er is meer. Kort voor kerst wordt voor een beperkt gezelschap een diner aangericht in het be drijfsrestaurant. Tussen kwart over twaalf en half twee, op een tijd dus dat men sen die 's middags nog moe ten werken de lunch gebrui ken. Het menu is verrassend. De cocktail en de courgette soep met gerookte zalm wor den gevolgd door een kal koentournedos met appel- saus en vlak voor het mid dagdutje genieten de ambte naren, zo blijkt uit de aan kondiging, van een frisse ap pel en 'kanaalmousse met lange vinger'. En nu maar hopen dat het ka naal rond die tijd niet dicht gevroren is. Nou ja, als dat wel zo is, kan het thans beoogde dessert al licht worden vervangen door met kaneel gearomatiseerd ijs. WALCHEREN donderdag 19 december 2002 fhorMiriam van den Broek [SSINGEN - Huis der Boede JKoudekerke en kasteel West- lioveinOostkapelle hebben gis teren samen ruim twee miljoen faro subsidie gekregen. Demis sionair staatssecretaris van Cultuur C. van Leeuwen, maak te dat gisteren in Leiden bekend tijdens de uitreiking van de zo genoemde Kanjersubsidies. inDerBoede is 1.182.159 euro wekend en aan kasteel West- ive926.610 euro. „Ikbenhart- .ikke blij", zegt burgemeester 'i de Bruijn van Veere. Zij zag alleen de Rijkssubsidies naar twee projecten in haar gemeente, ze is ook voor zitter van de Stichting Buiten- ats Westhove, de eigenaar het kasteel. „We wisten dat onze aanvraag in orde was. Toch blijft het heel spannend. Er is dertig miljoen euro ver deeld over vierentwintig grote projecten. Het is afwachten hoeveel je dan krijgt" Met dit bedrag kan het kasteel voor het eerst sinds de Tweede Wereld oorlog goed gerestaureerd wor den. Voorwaarde voor de subsi die is dat de werkzaamheden op 1 januari 2005 afgerond zijn. Volgens De Bruijn is die termijn te halen. „We hebben de afgelo pen tijd keihard gewerkt aan de voorbereidingen. Op 6 januari kunnen we de bestekken verstu ren naar de aannemers zodat in april of mei een begin te maken is met de restauratie." De Stichting Buitenplaats Westhove neemt de buitenkant van het kasteel onder handen. Het dak wordt vernieuwd, er komen ladderhaken aan het dak en driekwart van de kozijnen wordt vervangen. „Wat ik leuk vind is dat de Nederlandse Jeugdherbergcentrale die het kasteel gebruikt, gelijk met de grote restauratie, de binnen kant onderhanden neemt", zegt De Bruijn. „Die wordt aange past aan deze tijd. Overigens Advertentie DE ALLERLAATSTE OUDEJAARSLOTEN! OP=OP! Oudejaarsloterij hoor ik de laatste tijd om me heen dat de herbergcentrale de commerciële kant zou opgaan. Ik kan zeggen dat dat niet waar is. De doelgroep wordt iets uit gebreid, maar het blijft een stichting zonder winstoogmerk die redelijk goedkope accom modaties aanbiedt." Verpauperd Directievoorzitter M. Drost van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening, eigenaar van de villa Der Boede, had niet gewe ten wat te doen als de subsidie aan haar neus voorbij was ge gaan. „Restauratie van de villa kost zo ontzettend veel geld. Een stichting als de onze heeft daar het geld niet voor. Zonder de Kanjersubsidie was Der Boe de verder verpauperd en verlo ren gegaan. Het geld komt net op tijd en we zijn er enorm blij mee. Nu kunnen we de villa be houden voor de toekomst." Het subsidiebedrag is zeventig procent van de restauratiekos ten van Der Boede. Het overige geld gaat de SVRZ lenen. Het landhuis dat omstreeks 1740 is gebouwd, wordt volledig geres taureerd. „De bovenverdieping is één grote ramp. De trap is zwak. Die hebben we afgetim merd Er zijn lekkages, de gevel stenen moeten gerestaureerd worden en er zit een eiken balk die totaal verrot is en alleen nog maar vernieuwd kan worden. Die vernieuwingen moeten ook aan allerlei eisen voldoen, maar dat zit allemaal in de planning. Ik denk dat we over een aantal maanden met de restauratie kunnen beginnen. Dan wordt de villa weer fantastisch." De bovenverdieping van Der Boede is hard aan restauratie toe. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Steeds minder mensen vragen asiel aan in Nederland. Intussen wachten in het asielzoekerscentrum in Middelburg nog steeds mensen op een be slissing. De onzekerheid wordt hun vaak te veel. Een van hen is Jalal Sikder (30) uit Bangladesh. Sinds twee weken eet hij niet meer. „Ik ben een verloren persoon." Hij zit op zijn bed in zijn kleine kamer in het azc. Verzwakt door het vasten, zwe tend van de koorts. ,Ik ben acht jaar in Ne derland. In Bangladesh was ik betrokken bij de studentenbeweging. Ik was tegen de islamitisch fundamentalisten en de Na tionalistische Partij." Jalal werd gearres teerd. Door de politie werd hij mishan deld. Hij wijst de beschadigde plekken aan op zijn lichaam. „Ik heb in het zieken huis gelegen, ik was drie dagen bewuste loos. De politie heeft me vals beschuldigd. Volgens hen had ik illegale wapens en had ik een aanslag gepleegd. Dat is niet de waarheid." Hij heeft zij n studie geschiedenis afgebro ken en vluchtte het land uit. Acht jaar ge leden kwam hij in Nederland. Sinds die tijd wachthij op een beslissing. „Ikleef al tijd in angst", zegt hij. „Mijn situatie is to taal onzeker. Dat heeft langzaam in mijn geest gewerkt. Ik ben totaal kapot, zowel fysiek als geestelijk. Ik ben een verloren persoon." Door het vasten is hij duizelig. Hij is al een paar keer gevallen op weg naar de wc. Dat hij niet meer eet, was geen bewuste keuze. „Ik kan geen beslissingen meer nemen. Het gebeurt gewoon. Ik ben liever in één keer dood dan iedere keer een beetje." Derde keer Zijn medebewoners maken zich ernstig zorgen. „Dit is al de derde keer dat hij niet eet", zegt Berisha Teuta. Zij is zeven jaar in Nederland en verkeert in dezelfde posi tie als Jalal. Ze probeert, zonder resultaat, op hem in te praten. „Je bent gevlucht voor de dood en nu wil je hier wel dood. Je moet positief denken." Zelf probeert ze haar problemen te vergeten door bezig te blijven. Ze tolkt voor andere asielzoekers, ze organiseert-een bingo bij het azc en helpt medebewoners met het regelen van allerlei dingen. „Ik begrijp dat Nederlanders geen asiel zoekers meer willen", zegt Jalal. „Het is hun land. Maar mijn leven wordt op het spel gezet. Ik heb geen plaats in de wereld waar ik naar toe kan. Niemand begrijpt ons, niemand wil luisteren. Het is een kwestie van menselijkheid. Ik wil dat de mensen en de politici naar ons luisteren." Acht jaar wachten heeft hem geen goed gedaan. „Een mens is als een elastiek." Hij trekt zijn handen uit elkaar. „Mensen zijn erg rekbaar, maar bij mij is de rek eruit. Ik slaap slecht. Ik slik slaapmiddelen, twee keer zoveel als de normale dosis. En ik slaap nog niet. Ik droom veel. Ik droom dat ik word gewurgd." „We vragen niet veel", zegt Berisha. „We willen werken, niet hier zitten." Een nor maal leven willen ze. „Je kan nergens an ders heen", zegt Jalal. „Je blijft hier, dus wordt dit j e maatschappijIn een normaal leven heb je vrijheid en kan je dingen doen. Het werk voor de studentenbewe ging deed ik voor de bevolking, niet voor mezelf. Ik verloor alles voor anderen." door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Lie ver geen slogan dan een onbe nullige. Dat vindt de Federatie van Ondernemersverenigingen Schouwen-Duiveland (FOS). In de jongste Nieuwsbrief hekelt de ondernemersfederatie de leuzen waarvan overheden zich soms bedienen. De Nieuwsbrief-redactie komt met haar kritische ontboeze mingen naar aanleiding van een personeelsadvertentie van de gemeente Schouwen-Duive land in het tijdschrift Binnen lands Bestuur, het weekblad voor ambtenaren en bestuur ders. Zo'n advertentie is in de visie van de FOS een prima gele genheid om jezelf als gemeente te presenteren, maar die kans laat de gemeente volgens de FOS liggen. „De gemeente hult zich in ge meenplaatsen. 'Schouwen- Duiveland heeft een toekomst visie. Daarin richten we ons op het behoud van het goede en vertrouwde, maar tevens op de moderne ontwikkelingen om ons heen." Dat de gemeente in de advertentie geen pakkende slagzin verwerkt heeft stemt de FOS dan weer tot tevredenheid. „Het is niet erg geen slogan te hanteren. Liever geen slogan dan een onbenullige." Want slogans van de overheid zijn volgens de FOS zelden in spirerend. Als voorbeelden noemt zij onder meer de kreten 'Zeist, de middenstip van Ne derland', 'Haarlem, schat aan het Spaarne' en 'Hellendoorn, een uitdagend avontuur'. „De FOS moet er niet aan denken dat de gemeente Schouwen- Duiveland zich in navolging van haar grote provinciale broer zal gaan presenteren onder de boodschap 'Welkomin..." door Ron Maqnée VLISSINGEN - Njet! Kinderen van de Graaf Jan van Nassau- school uit Vlissingen wonden er gisteren geen doekjes om. Mas saal ondertekenden ze in de Ho geschool Zeeland kaarten die de Russische regering aansporen de mensenrechten te eerbiedi gen. De leerlingen, allen van groep 7 en 8 van de Graaf Jan van Nas- sauschool, hadden tekeningen gemaakt voor Russische gewe tensgevangenen. De kinderen hadden de opdracht gekregen om opbeurende platen te ma ken. „Een tekening van een boom of een vis. Iets waar ze vrolijk van worden", legt Rena- te van de Graaf Jan van Nassau- school uit. Het is de bedoeling dat de tekening naar de politie ke gevangen in de voormalige Sovjet-Unie worden gestuurd. Bezoekjes De kunstwerkjes werden giste ren tentoongesteld in de Hoge school Zeeland. Burgemeester A. van Dok van Vlissingen was naar de hogeschool gekomen om de kinderen te belonen voor de inspanning. Zij weet hoe het er in Rusland aan toe gaat. Een aantal keren maakte de burge meester al een reis naar het land. Hoewel er in Rusland al veel ten goede is gekeerd, zijn de schen dingen van de mensenrechten nog steeds aan de orde van de dag, weet Van Dok: „Het is een mentaliteit uit het verleden die niet zomaar verandert." De acties op de hogeschool wor den gehouden in het kader van de Amnesty International-cam pagne To Russia with Love. In de campagne wordt niet alleen aandacht gevraagd voor de schendingen van de mensen rechten, maar ook voor de mensonterende toestand van het land. De acties op de hoge school zijn opgezet door enkele studenten van de opleiding mi lieu, economie en recht. Renate, Megan en Jantine (vlnr) van de Graaf Jan van Nassauschool bekijken de stand van Denise Kloet, een van de organiserende studenten. foto Ruben Oreel Advertentie ALTER SHAVE; LOTION APRES RASAGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11