Fransen melden verijdelen chemische aanslag Parijs Plavsic: obsessie leidde Serviërs Mogelijk verband Duitse kannibaal en beruchte heks 5 Sacharovprijs voor Cubaan Paya Spaanse agent doodgeschoten SUPER WINTERSALE OP DE GEHELE COLLECTIE 50% KORTING 10% KASSAKORTING Vandaag EDOX f s w fribunaal krijgt uitleg over misdaden tegen moslims en Kroaten □Ruim miljoen 'c Israëliërs ook »EU-burger Grote brand in petrochemische fabriek Israël \fghaanse vrouwen nog onderdrukt Britten kopen bloedplasmabedrijf Canadese vioolsnaren voor Irak Mogelijk lid Rode Brigades vast Langdurig vuurgevecht Kashmir Kritiek op controleren zanger Strijdende partijen in Congo sluiten akkoord J Advertentie door Henk Glimmerveen PARIJS - In de Parijse voorstad La Courneuve zijn vier mensen gearresteerd die er van verdacht worden rond de kerstdagen in de Franse hoofdstad een aan slag te hebben willen plegen met chemische middelen. Bij huis zoeking troffen agenten van de contraspionagedienst DST gas flessen, poeder en chemische formules aan, plus een ABC- pak, dat bescherming biedt te gen nucleaire, biologische en chemische besmetting. Minister Sarkozy van Binnen landse Zaken zei gistermiddag in het parlement dat een aan zienlijke hoeveelheid bankbil jetten in beslag is genomen als mede valse identiteitspapieren en islamitisch propagandama teriaal. „Dit is heel ernstig. Het is absoluut geen geringe zaak", aldus de bewindsman. Een van de vier arrestanten is een 29-jarige Algerijn, door een anonieme DST-zegsman om schreven als 'een grote vis'. Hij is volgens de Franse justitie ook betrokken geweest bij het bera men van een bomaanslag in Straatsburg, twee jaar geleden. Hij zou nauw hebben samenge werkt met een onlangs in Groot- Brittannië gearresteerde Alge rijn, die ervan wordt beschul digd een chemische aanslag te hebben voorbereid in de Lon- dense metro. Frankrijk heeft in middels om zijn uitlevering ge waagd. De identiteit van de drie andere arrestanten - twee mannen en een vrouw - is nog niet bekend omdat zij in het bezit waren van vervalste identiteitspapieren en tot dusver weigeren vragen te beantwoorden. Alle vier zouden volgens de contraspionage dienst een militaire training hebben gekregen in Afghanis tan en Tsjetsjenië. Nog meer Het radiostation Europe 1, dat het nieuws over de arrestatie gisteren als eerste bracht, meld de dat de politie ervan overtuigd is dat met de arrestatie van het viertal een chemische of biolo- van onze redactie buitenland STRAATSBURG - De Cubaan José Paya Sardinas heeft giste ren in liet Europees Parlement in Straatsburg de Sacharovprijs ontvangen voor zijn inzet voor economische en sociale hervor mingen in zijn land. Voorzitter Cox van het EP. noemde Paya 'de man die voor veel Cubanen belichaamt, wat Andrei Sacharov belichaamde voor veel Russen: hoop'. De 52- jarige Paya is voorman van de katholieke bevrijdingsorgani satie Moviemento Cristiano Li- beracion, die tienduizend hand tekeningen heeft ingezameld om een referendum over grond wetswijzingen af te dwingen. Hij is daarmee de eerste die het versnipperde verzet tegen het Castro-bewind op één lijn heeft weten krijgen. Daarbij heeft hij de nodige druk en intimidaties van het regime ondervonden, zo meent een overgrote meerder heid van het Europarlement. Het EP reikt sinds 1988 elk jaar de Sacharovprijs voor de Vrij heid van Denken uit aan een of meerdere mensen die zich on danks druk van hun nationaal regime inzetten voor de men senrechten. De prijs is genoemd naar de Russische dissident An drei Sacharov. gische terreurdaad in Parijs is voorkomen. De zegsman van de DST voegde er evenwel aan toe ervan overtuigd te zijn dat de vier niet alleen werkten. „Dit commando is beslist niet het enige in zijn soort. Er lopen in Parijs nog een paar figuren met dezelfde plannen rond." Sinds eind november zijn op last van anti-terreurrechter Jean- Louis Bruguière in en rond Pa rijs negentien mensen gearres teerd in verband met het bera men van terroristische acties. De regering heeft de bewaking van veel bezochte toeristische trekpleisters en grote waren huizen verscherpt. In totaal zijn duizend militairen en extra een heden van de oproerpolitie in gezet. Sarkozy deed in het par lement een beroep op de bevol king extra alert te zijn. GPD MADRID - Een lid van de Guar- dia Civil is gisteren om het leven gekomen door een schietpartij in Madrid. Een collega van de man raakte gewond bij het incident in een tankstation in de plaats Villalba bij Madrid. RTR domburg men's fashion vanaf zaterdag 21 december Ooststraat 2, tel. 0118-584303 Advertentie Kunst- en Antiek- VEILING Aanvang 19.00 uur. (kijkdag 10.00-18.00 uur) Donderdag 2 veilingen: Bueken, prenten, kunst en antiek: 13.30 uur. Kunst en antiek: 19.00 uur. i'nYrr'cï C iSrrrr: 2^. "JE!. ZEEUWS VEILINGHUIS Hercngrachl 74. Middelburg Tel. 0118-650680 Advertentie De Cubaanse dissident Paya (m) toont zijn prijs. Parlementsvoor zitter Cox (r) applaudiseert. foto Christian Lutz/AP Eerdere laureaten waren de vroegere Zuid-Afrikaanse pre sident Mandela, de inmiddels overleden leider van de Praagse lente Dubcek en de Dwaze Moe ders in Argentinië. ANP X Dit staaltje van Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Goes/Oostburg, Juwelier 't Goudoppertje Sluis, Juwelier Dijkstra, Zuiddijkstraat 4 Temeuzen, Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vlissingën, Juwelier van Boven, Walstraat 90 woensdag 18 december 2002 Bi SL§iIQ! iimone van Priel PEN HAAG - „Angst, blinde mgst, die leidde tot een obsessie 'op'lm de Serviërs nooit meer tea jlachtol'fer te laten worden." (Jat was volgens Biljana Plavsic treden dat de Bosnisch-Servi- t geleiders en hun aanhangers «grote schaal misdadenpleeg- ien tegen onschuldige moslims dKroaten in Bosnië. „Ik bleef lij- ast geloven dat Serviërs niet 133 tot zulke dingen in staat waren, el); b deze obsessie om nooit meer t(j slachtoffer te worden, stonden je toe dat we zelf slachtoffers iaakten." lavsic (72), oud-president van Servische republiek in Bosnië, b.s arak gisteren de rechters van (et Joegoslavië-Tribunaal toe 11JERUZALEM - De uitbreiding ran de Europese Unie met tien nieuwe leden in 2004 betekent ilraks voor zo'n 900.000 Israë- ali lis dat ze ook een paspoort van is. fen EU-land hebben. Dit heeft |at het Israëlische dagblad Ma'ariv gisteren bericht. 'er Het gaat om Israëliërs die naar de joodse staat zijn geëmigreerd ranuit Estland, Hongarije, Let- land,Litouwen, Polen, Tsjechië, Slovenië en Slowakije, maar die hun paspoorten uit die landen hebben aangehouden. Deze lan- den worden, samen met Cyprus 31 enMalta, in 2004 lid van de EU. ie~ N'a 2006 komen daar mogelijk k- nog veel meer van origine Euro- is. pese Israëli's bij wanneer Bul- 00 garije, Roemenië en Turkije lid 3 worden. Erzijn volgens de gezant van de EUinTel Aviv, Gi an carlo Che- vallard, al circa 280.000 vanori- gineWest-Europese Israëli's die - hun Europese nationaliteit heb- hen behouden. Nog eens dui zenden andere Israëli's pogen /aanspraak te maken op een pas poort uit een EU-land, aldus de I gezant. EFE/AFP op de tweede dag van de hoor zittingen om de hoogte van haar straf te bepalen. Ze bekende twee maanden geleden schuld aan de vervolging van moslims en Kroaten in Bosnië teneinde een zuivere Servische staat te creëren. Gisteren mocht ze zelf het woord voeren. Plavsic, de eerste aangeklaagde ex-leider uit het voormalige Joegoslavië die schuld bekende, zei verantwoordelijkheid voor de misdaden te accepteren. Na aanvankelijke ontkenning ge looft ze nu dat 'vele duizenden onschuldige mensen slachtoffer werden van een georganiseerde, systematische poging om de moslims en Kroaten te verwij deren van gebied dat de Serviërs claimden'. „De wetenschap dat ik verant woordelijk ben voor zulk men selijk lij den en voor het besmeu ren van het karakter van mijn volk zal altijd bij mij zijn", zei Plavsic. „De verantwoordelijk heid is van mij en mij alleen." Karakter Zij sprak vervolgens over de Serviërs: hoezeer zij, leiders en bevolking afweken van hun tra ditionele karakter van 'respect en terughoudendheid'. Ze wees ook op een Servische bisschop die gerechtigheid bepleit voor Serviërs in de 'wildernis van Kosovo' en riep rechters en aan klagers op om rechtvaardigheid na te streven 'voor alle partijen' in Bosnië. Tegelijkertijd uitte ze kritiek op de huidige leiders, waartoe zij ook ex-president Slobodan Milosevic leek te rekenen, die nog steeds van het rechte pad af wijken. „Zij doen dit door angst te wekken en halve waarheden te vertellen om onze mensen er van te overtuigen dat de wereld tegen hen is. Maar de vruchten van hun leiderschap zijn duide lijk: graven, vluchtelingen, iso latie en bitterheid. Albright Ook de Amerikaanse oud-mi nister van Buitenlandse Zaken Madeleine Albright en Carl Bildt, de Zweedse ex-premier die onder anderen voorzitter was bij de Dayton-onderhande- lingen in 1995, voerden het woord. Beiden onderkenden gisteren Plavsic' belangrijke rol bij de uitvoering van het vredes akkoord. Als enige Bosnisch- Servische leider zette zij zich daarvoor in. Weliswaar is Plavsic een pro- Servische nationaliste, maar zij was ook een vrouw van haar woord, zei Albright. Plavsic liep volgens haar en Bildt grote per soonlijke en politieke risico's toen ze probeerde de corruptie te bestrijden en de leider Rado van Karadzic buiten spel te zet ten. Bildt zei dat Plavsic niet betrok ken was bij cruciale beslissin gen. „Zij ging niet over oorlog, vrede en macht." GPD VEW YORK - Veel vrouwen in Afghanistan hebben nog weinig profijt van de val van de funda- mentalistische Taliban eind vo- rigjaar. In sommige streken, zo- ils rond de stad Herat, worden Sun rechten steeds meer gene geerd. Dat constateert de Ame- rikaanse organisatie voor de i mensenrechten Human Rights i Watch in een gisteren versche- - nen rapport. „Vrouwen en meisjes worden in heel Afghanistan nog steeds misbruikt, lastiggevallen en be- i dreigd, vaak door militairen en regeringsfunctionarissen", zegt Zama Coursen-Neff, medeop steller van het rapport Een groot deel van het rapport is gewijd aan de situatie in Herat, m het westen van Afghanistan. Daar dwingt gouverneur Ismail Khan, die aanzienlijke militaire en financiële steun van de Ame rikanen heeft gekregen, in strijd met wat hijzelf beweert vrou wen weer gekleed te gaan in de bijna alles bedekkende burka, meldt Human Rights Watch. Ook moeten zij in een zieken huis 'kuisheidscontroles' on dergaan. „Ismail Khan heeft een sfeer geschapen waarin re geringsfunctionarissen en par ticulieren denken dat zij het recht hebben elk aspect van het leven van vrouwen te controle ren: hoe zij zich kleden, hoe zij zich door de stad begeven, wat zij zeggen", aldus Coursen- Neff. Gevangenis Bovendien heeft Khan slechts enkele banen voor vrouwen opengesteld en heeft hij hen op geroepen niet met buitenlandse groepen samen te werken. Zeker één vrouw is in de gevangenis beland, omdat zij met mannelij ke werknemers van een buiten landse organisatie samenwerk te. „Alleen de deuren van de scholen staan open. Al het ande re is beperkt", zegt een vrouw uit Herat in het rapport; Human Rights Watch beveelt de Amerikaanse en andere rege ringen aan de militaire steun aan plaatselijke leiders als Is mail Khan te staken en alle hulp via de regering in Kaboel te la ten verlopen. in november publiceerde de Amerikaanse organisatie ook een rapport over Herat. Daarin Nrd Ismail Khan beschuldigd van wreedheden tegen politieke tegenstanders en leden van minderheden RTR/ANP HAIFA - Rookwolken hangen boven een petrochemische fabriek bij een olieraffina derij in de Israëlische stad Haifa, waar gisteren een grote brand uitbrak na een explo sie. Volgens de hulpdiensten raakte niemand gewond. De Israëlische radio meldde dat de ontploffing een ongeluk was en geen aanslag. Brandweercommandant Zalderman kon niet zeggen of de explosie zich in een tank auto voordeed of in een van de fabrieksinstallaties. De brand breidde zich zo snel uit dat chauffeurs die in de rij stonden om hun tankauto's te laden, moesten vluchten. foto Alex Rozkovski/RTR LONDEN - De Britse regering heeft voor 75 miljoen euro het Amerikaanse bedrijf Life Resources, dat bloedplasma inza melt, gekocht. Op deze wijze wil Londen verzekerd zijn van bloedplasma dat niet is besmet met de ziekte van Creutzfeldt- Jakob. Het ministerie van Gezondheidszorg, dat de aankoop gisteren bekendmaakte, zei dat de Amerikaanse onderneming 45 pro cent van het bloedplasma zal leveren voor het Britse stelsel van gezondheidszorg. Groot-Brittannië koopt al sinds 1998 bloedplasma in de VS omdat in het Verenigd Koninkrijk het gevaar bestaat dat de ziekte van Creutzfeldt-Jakob wordt overgedragen. In de VS zijn geen gevallen van de ziekte vastgesteld. RTR BAGDAD - Enkele partituren, vioolsnaren en materiaal om cello's te repareren. Het cadeau van de musici van het orkest van Vancouver aan het symfonieorkest van Bagdad was be scheiden, maar had een grote symbolische waarde. Met het gebaar wilden de Canadezen het enige orkest in Irak dat klassieke muziek speelt, aanmoedigen om ondanks het embargo tegen het land zijn werk voort te zetten. De musici hebben hun cadeau meegegeven aan de pacifiste Katty Kelly die momenteel in Bagdad is. AFP NAPELS - De Italiaanse politie heeft gisteren in Napels een man aangehouden die verdacht wordt van betrokkenheid bij terreuracties van de Rode Brigades. De Rode Brigades, een vooral in de jaren zeventig en tachtig actieve links-extremistische organisatie, wordt er van ver dacht achter de moord te hebben gezeten op twee adviseurs van de regering in 1999 en in maart van dit jaar. De aangehouden man is Michele Pegna, die 18 jaar in de ge vangenis zat wegens betrokkenheid bij terreuraanslagen en sinds 2000 weer op vrije voeten was. AP SRINAGAR - Militairen van het Indiase leger hebben een vuurgevecht van 25 uur geleverd met rebellen in een afgele gen dorp in Kashmir. Dat meldde de politie van India gisteren. In de strijd vielen drie doden, onder wie twee militairen. Het gevecht vond plaats bij Kudpora, ongeveer 70 kilometer ten zuiden van Srinagar, de zomerhoofdstad van de deelstaat Jammu en Kashmir. Sinds 1989 vechten verschillende militante groeperingen in Indiaas Kashmir voor onafhankelijkheid of aansluiting bij het islamitische buurland Pakistan. In die strijd zijn tot nu toe minstens 61.000 mensen om het leven gekomen. AP DUBLIN - De Ierse minister van Justitie, Michael McDowell, is gisteren door parlementariërs fel bekritiseerd over de pas poortcontrole van de wereldberoemde Afrikaanse zanger Youssou N'Dour. Maandagavond werd de Senegalese zanger urenlang vastgehouden op de luchthaven van Dublin. N'Dour arriveerde in Ierland voor een concert in Dublin. De immigratiedienst wilde onder meer de identiteit van de Afri kaanse artiest nagaan en hield hem drie uur lang vast. Hij kwam zo ruim een uur te laat voor zijn concert. De Ierse Groenen eisten gisteren dat McDowell zijn excuses aanbiedt aan de zanger. EFE door Wierd Puk BERLIJN-Degeruchtmakende kannibalenmoord in Duitsland heeft mogelijk raakvlakken met een occulte 'heksensekte'. Ar- min M., de 'menseneter uit Ro- tenburg' die heeft bekend een Berlijnse ingenieur op diens verzoek voor een videocamera te hebben gecastreerd, gedood, geslacht en opgegeten, blijkt in het verleden contacten te heb ben onderhouden met een be ruchte Duitse 'heks', Ulla von Bernus. Deze zelf verklaarde sataniste baarde opzien toen zij in een tv- programma beweerde voor geld te doden. 'Ik dood als satan het mij beveelt'. Von Bernus, die enige tijd 'de bekendste heks van Duitsland' was maar in 1998 in vergetelheid overleed, handelde naar eigen zeggen in opdracht. Zij sprak op verzoek 'doodsspreuken' uit, waarvoor zij driehonderd tot tienduizend mark incasseerde. Haar slacht offers vonden, aldus Von Ber nus, 'met de hulp van geesten' de dood door auto-ongelukken of kwamen om bij andere raadsel achtige ongevallen. Von Bemus trad in 1982 op in een moordproces. Zij was er door de beklaagden van be schuldigd hen bij een moord te hebben geholpen. De rechter zag in Ulla's 'verwensingen' echter geen strafdaad en ging niet tot vervolging over. De heks blijkt jarenlang in het zelfde huis in Rotenburg te heb ben gewoond als Armin M. Diens moeder was destijds nauw met Ulla bevriend. Vol gens Duitse media zou de jongen het 'heksenhuis' van Von Bernus regelmatig hebben bezocht en gefascineerd zijn geraakt door zwarte magie. Hans en Grietje Rot.enburg, dat zich in toeris tenfolders aanprijst als 'het ro mantische vakwerkstadje met de middeleeuwse heksentoren', ligt midden in het Hessische berglandschap dat de gebroe ders Grimm inspireerde tot hun volkssprookjes. In zijn uitge breide, macabere bekentenis vertelde Armin M. van jongs af aan gefascineerd te zijn geweest door het sprookje van Hans en Grietje. „Vooral de stukken waarin Hans door een heks wordt vetgemest om te worden verorberd." Het sporenonderzoek zal nog enige tijd duren aangezien het 'heksenhuis', waarin Armin M. na de dood van zijn moeder al leen woonde, 47 kamers telt. De kannibaal had er een heuse slachtkamer ingericht. GPD van onze redactie buitenland PRETORIA - De strijdende par tijen in de Democratische Repu bliek van Congo zijn het giste ren in de Zuid-Afrikaanse stad Pretoria na maanden onderhan delen eens geworden over een vredesakkoord. De komende twee jaar krijgt het land een re gering van nationale eenheid. Daarna komen er verkiezingen. President Kabila blijft voorlo pig aan de macht, maar hij zal worden bijgestaan door vier vi- ce-presidenten. Die vertegen woordigen de partijen die bij het binnenlandse conflict betrok ken zijn: de regering, de Bewe ging voor de bevrijding van Congo (MLC), de rebellenbewe ging RCD en de ongewapende oppositie. Ook werden verschil lende ministersposten verdeeld. De rebellengroepen krijgen en kele sleutelposities in het nieu we kabinet. Het akkoord moet een einde ma ken aan vier jaar burgeroorlog in het Centraal-Afrikaanse land. De strijd kostte 2,5 mil joen mensen het leven. De vre desbesprekingen tussen de Con golese groeperingen begonnen begin dit jaar in de Zuid-Afri kaanse stad Sun City. Het doel was overeenstemming te berei ken over de instelling van een democratisch gekozen regering en het vertrek van buitenlandse troepen. AFP/ANP/Belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5