CDA moest slikken of stikken LaBan PZC PZC Geen vrouwelijke wethouders, dat is teleurstellend Kerststukjes voor bewoners Vremdieke Bosniërtjes leren Kabouterdans Insectenwerkgroep noteert ruim 46.000 vlinderwaarnemingen 13 CDA Hulst mocht van coalitiepartners slechts één wethouder leveren Vier weken cel voor uitdelen stokslagen Christmasparty Schelpenhoekje Slotconcert Eendracht Maakt Macht Forse subsidie bedrijventerreinen Vijf nieuwe raadsleden Temeuzen Schijf '83 wint NK-sjoelen Britannia wordt dichtgespijkerd Uit de hand gelopen ruzie bestraft agenda woensdag 18 december 2002 door Sheila van Doorsselaer HULST - Het CDA, de grote winnaar van de gemeenteraads verkiezingen in Hulst, mocht van de drie coalitiepartners slechts één wethouder leveren aan het nieuwe college. Als het CDA toch twee wethoudersze tels zou eisen, dan zouden de drie andere partijen het CDA buiten het college houden. Dit zegt B. van Laak, voorzitter van CDA Hulst. „Het was slikken of stikken." Van Laak heeft deze uitleg ook gegeven aan verontwaardigde CDA-leden die het onbegrijpe lijk vonden dat het CDA niet met twee wethouders vertegen woordigd is in de nieuwe Hul ster raad. In CDA-kringen werd gezegd dat veel leden uit onvre de met de gang van zaken hun REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-inail: web@pzc.nl lidmaatschap zouden opzeg gen. Van Laak is hiervan niet op de hoogte. „Ik heb juist aanmel dingen binnengekregen van twee nieuwe leden. Volgende week maandag hebben we onze ledenvergadering. Daaruit zal blijken of we veel afmeldingen krijgen." Van Laak weet echter wel dat er onvrede bestaat on der de CDA-leden. „Ik heb met veel leden gesproken en ik heb hen dan ook uitgelegd hoe de vork precies in de steel zit. Het was óf één wethouder, óf de op positie in. Dat was de eis van Groot Hulst, Groot Hontenisse en de PvdA. Onze leden hebben mijn uitleg dan ook geaccep teerd." Hoogmoed Toekomstig Hulster CDA-wet houder B. Pauwels, tevens for mateur van het nieuwe college, nuanceert de uitspraken van Van Laak enigszins. „Ik ben van mening dat de verkiezingsuit slag voor het CDA niet zódanig was dat we twee wethouders mochten leveren. We hebben weliswaar flink gewonnen, maar niet genoeg voor ^wee ze tels in het college. Ik zou het een teken van hoogmoed vinden als we toch twee wethoudersplaat sen hadden opgeëist. Daarbij zou het dan wel een erg smalle coalitie worden en daar waren we niet op uit.Volgens Pauwels heeft het CDA zélf gekozen voor slechts één wethouder, maar zijn uitleg komt sterk overeen met die van Van Laak. Pauwels: „De andere coalitiepartijen zouden het niet pikken als we toch voor twee wethouders zou den gaan. Ze hadden ons dan buiten de coalitie kunnen hou den en dat wilden we pertinent niet. Als we onze poot stijfhiel- den en dan maar in de oppositie zouden gaan zitten, zouden we onze kiezers tekort doen. Daar om kozen we zelf voor één wet houder. Daarbij, de raad beslist over het toekomstige Hulster beleid en we hebben wel mooi zes raadsleden en dat vind ik het allerbelangrijkste." Pauwels meent dat deze start de verhou dingen binnen het college niet vertroebelt. „Ik ben tevreden over hoe het er nu uitziet." Het CDA werd tijdens de vorige gemeenteraadsverkiezingen wel buiten spel gezet door de co alitiepartners PvdA, Groot Hulst Gemeenschappelijke Belangen en de WD. MIDDELBURG - Een 75-jarige zwerver, die zich meestal in Middelburg ophoudt, moest gisteren voor de politierechter in Middelburg verschijnen voor de mishandeling van een vrouw. De zwerver kwam niet opdagen, maar daarmee ontliep hij zijn straf niet. Politierechter R. Reinarz legde hem vier weken gevangenisstraf op. De zwerver zat 20 juli dit jaar in Middelburg op een terrasje. Toen hij opstap te liet hij zijn sjaal liggen. Een vrouw zag dat en bracht de sjaal hem achterna. Ze tikte hem op de schouder, maar dat schoot verdachte in het verkeerde keel gat. Hij draaide zich om en sloeg de vrouw met een stok in haar gezicht. Aan de stokslagen hield het slachtoffer behoorlijke ver wondingen aan haar oog en an dere delen van haar lichaam over. Officier van Justitie G. Oosterveld eiste zes weken cel. Aan-het slachtoffer moet de zwerver 215 euro schadevergoe ding betalen. TERNEUZEN - Buurtwerk Seas houdt zaterdag een Christ- I masparty in buurthuis 't Schel penhoekje aan de Dokweg in Temeuzen. De Christmasparty begint om 20.30 uur en de toegang is gratis. Entertainer Dirk van de Voorde zal voor de nodige ambiance zorgen en de kerstman is die avond ook aanwezig. De Ter- neuzense band At Once verzorgt enkele optredens. De groep be staat uit vier j ongeren in de leef tijd van 14 tot en met 17 jaar. KOEWACHT - Als afsluiting van de eeuwviering houdt de muziekvereniging Eendracht Maakt Macht zaterdag 21 de cember vanaf 20.00 uur een groot slotconcert in gemeen schapscentrum De Vlaschaard, EMM speelt onder leiding van Annemarie Jansen-Hoefeijzers. Als gastsolist treedt Edwin de Neys op euphonium voor het voetlicht. Elsa van Hermon ver zorgt de presentatie. HOEK - De kinderen uit de hoogste groepen van de openbare basisschool deelden gisterochtend zelfge maakte kerststukjes uit aan veertig bewoners van verzorgingshuis Vremdieke in Hoek. Het is een actie waar de school vorig jaar mee is begonnen als verleng stuk van een andere activiteit voor de ouderen in Vremdieke. De kinderen uit de eerste twee groepen van de school zingen namelijk traditiegetrouw op een ochtend in december kerstliedjes voor de bewoners van het tehuis. Volgens Nelleke de Jong van Vremdie ke vonden de bewoners het leuk om de kinderen ook later nog eens een keertje op bezoek te krijgen. Van daar dat de oudste leerlingen van de school nu kerst stukjes maken. De stukjes krijgen een mooi plaatsje op de kamers van de bewoners. De kinderen uit de groepen een en twee zingen deze ochtend kerstliedjes en houden voordrachtjes in de recreatiezaal van Vremdieke. foto Charles Strijd door René Hoonhorst TERNEUZEN - „Schandalig!" en „Teleurstellend." De twee nu nog in Zeeuws-Vlaamse colle ges zittende vrouwelijke wet houders hebben een uitgespro ken mening over het feit dat er geen enkele vrouw in de colleges van de nieuwe gemeenten Ter- neuzen, Hulst en Sluis zit. Esthers Spuesens (Sas van Gent, D66) en Carien Bolijn- Hertzberger (Oostburg, Dorps belangen en Toerisme) vinden beiden dat de drie nieuwe ge meenten kansen missen. De regionale partijen en partijaf delingen hebben zich onvol doende sterk gemaakt voor het zoeken naar capabele vrouwen voor bestuursfuncties. Het poli tieke bedrijf wordt een sterker mannenbolwerk, terwijl de ver kiezingen juist een nieuwe be stuurscultuur hadden moeten opleveren. Met de uitslag van de verkiezingen en de gevormde drie colleges krijgt het 'haan tjes- en machogedrag' weer de overhand in de toekomstige col legevergaderingen. Opener sfeer Zowel Spuesens als Bolijn wil niet generaliseren. Natuurlijk zijner ook gevoelige mannen die kunnen luisteren. Maar vrou wen zorgen over het algemeen toch voor een 'opener sfeer' (Spuesens), zijn 'assertiever, creatiever en zorgen voor een vriendelijker sfeer' (Bolijn). Vrouwen reageren volgens Bo lijn sneller en directer. Ze kun nen volgens beide wethouders ook beter luisteren, terwijl mannen het volgens Bolijn al leen beter willen weten. Spue sens doet niets af aan de verkie zingsuitslag. De kiezer heeft haar partij D66 links laten lig gen. „Ze stemmen "blijkbaar meer op partijen dan op vrou- wen. Kwaliteit moet ook voor gaan, maar het blijft vreemd dat andere partijen zo weinig vrou wen op de lijst zetten." Bolijn beaamt volmondig dat vrouwen die een politieke func tie ambieren dun gezaaid zijn. „Maar het wordt vrouwen ook extra moeilijk gemaakt. Verga deringen beginnen pas om half vijf 's middags of al om zeven uur 's avonds. Voor de meeste politiek actieve mannen zijn die tijden blijkbaar makkelijker in te vullen." Bolijn heeft nog steeds de indruk dat ze juist door haar vrouwelijke direct heid buiten het Sluisse college is gehouden. Ze heeft dan ook wei nig trek in het geven van vrou welijke en vrouwvriendelijke adviezen aan de nieuwe colle ges. „Ze weten het immers toch altijd beter. Ik zal me in de raad nog wel laten horen," Het Terneuzense CD A-raadslid C. de Mol-Marcusse kan zich de teleurstelling van de twee wet houders wel voorstellen. Ook zij vindt het 'jammer' dat het vrou welijk aandeel in de gemeente politiek afneemt in plaats van toeneemt. In de Zeeuws-Vlaam- se raden zitten in januari nog 11 raadsleden, terwijl nu nog 19 vrouwen gemeentebestuurder zijn. De Mol had als oud-wet houder graag opnieuw op het regeringspluche gekomen, maar moest de eer laten aan J. Luijcks. „Er is wel aan me ge dacht, maar uiteindelijk koos een meerderheid voor verjon ging boven mijn ervaring. De verjonging van het CDA valt overigens mee, ook Luijcks is de vijftig gepasseerd. De Terneu zense formateur én CDA-lijst- trekker verschuilt er zich ook niet achter. „Het is gelopen zo als het is gelopen. Er is geen po sitieve of negatieve discrimina tie geweest. Het is zeker geen voordeel dat er geen vrouwen in het college zitten, maar ik be schouw het ook niet als een sig nificant nadeel." Pax Christi Temeuzen geeft een disco-feestje voor Bosnische kinderen. foto Charles Strijd door René Hoonhorst TERNEUZEN - De veertig kinderen van 8 tot 12 jaar uit de noord-Bosnische plaats Odzak zijn over het algemeen niet zo getraumatiseerd als de kinderen die eerder vakantie vierden in Zeeuws- Vlaanderen. De oorlog is weer een jaar langer ge leden en Odzak bevond zich niet in het centrum van het strijdgewoel. Dat laat onverlet dat de kinderen destijds alle maal hebben moeten vluchten. Daarnaast voch ten vele vaders wel in de oorlog en kunnen kinde ren dus ook met trauma's van de ouders worden geconfronteerd, weet de Terneuzense actiecoör dinator R de Wever van Pax Christi Kinderhulp. Een avondje disco - waar de Bosniëx-tjes behalve de voor hen bekende Ketchup-song ook kennis maakten met de Kabouterdans van Kabouter Plop - verzet in elk geval de zinnen van ieder kind. Bovendien was het een prima gelegenheid voor de jonge gasten om hun dorpsgenootjes te ontmoeten Natuurlijk naar. voor het juiste advies de mooiste pakjes gewoon dezelfde prijs Advertentie PARFUMERIE- jTretpunt der wereldmerken j MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeerstraat 10 0118-634184 0118-613401 TERNEUZEN - De gemeente Temeuzen krijg meer dan twee miljoen euro subsidie voor de aanleg en revitalisering van de bedrijfterreinen Handelspoort, Koegorspolder en Haarman- weg. Het ministerie van economische zaken komt met een speciale investeringssubsidie van ruim 1,8 miljoen euro over de brug. De provincie spijkert daar nog eens 363.000 euro bij. Het geld is bedoeld als bijdrage in de vernieuwing van het be drijventerrein Handelspoort/Haarmanweg en voor de aanleg van nieuwe terreinen in de zuidelijk daarvan gelegen Koegor spolder. De uitbreiding beslaat alleen al meer dan negentig hectare. De revitalisering van het Handelspoort/Haarman weg komt volgend jaar op gang. TERNEUZEN - De vijf beoogde wethouders die in het nieuwe Terneuzense college zitting nemenwaren allen in de gemeen teraad gekozen. Hun raadszetels kunnen 2 januari door vijf nieuwe raadsleden worden ingenomen. Voor het CDA komen A. Obrie (Zandstraat) en N. Hoebé-Duinkerke (Axel) op de plaatsen van de wethouders A. van Waes en J. Luijks. Voor de PvdA maken de wethouders J. van Schaik en C. Liefting ruimte voor J. Dooms (Philippine) en G. van den Berg (Ter- neuzen). Door de toetreding van SGP'er P. Hamelink verovert ook J. Pladdet (Hoek) een zetel in de raadzaal van Temeuzen. OOST-SOUBURG - Drie leden van de Souburgse sjoelvereni ging Schijf '83 zijn afgelopen weekeind bij een nachtsjoel- toernooi in Ommen in de prijzen gevallen. Het jeugdlid Den nis Eyke uit Goes behaalde een eerste plaats in de heren-C klasse. Doordat hij het enige jeugdlid op dit toernooi was, werd hij bij de volwassenen ingedeeld, met dit resultaat als gevolg. Een tweede plaats in dezelfde klasse werd behaald door Bram de Waardt uit Arnemuiden. Joke Reinieren uit Goes werd eerste bij de dames-D klasse. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft aan de eige naar van het voormalige hotel Britannia aan de Vlissingse boulevard - dat sinds een aantal j aren leegstaat - opdracht ge geven het gebouw 'hermetisch dicht te spijkeren'. De gemeente is geschrokken van het bericht dat een 41-jarige dakloze maandag ernstig gewond raakte, toen hij in het hotel een val van 35 meter maakte. Een aantal trappen uit het hotel is gesloopt en de dakloze is in een leeg trapgat gestapt Hij viel voorover op het beton en moest met forse verwondingen wor den opgenomen in het Vlissingse ziekenhuis. Het lege hotel wordt al enige tijd door daklozen gebruikt als slaapplaats. De sloop van het hotel ligt stil, omdat er een aan tal omwonenden tegen de nieuwbouwplannen is. De bouw vergunning moet dit voorjaar inhoudelijk behandeld worden door de bestuursrechter in Middelburg. MIDDELBURG - Een 51 -j arige inwoner van Vlissingen moet twee weken de cel in wegens mishandeling. Dat heeft de Mid delburgse politierechter gisteren bepaald. De verslaafde man raakte in juli slaags met een andere verslaafde uit de Vlissing se drugsscene. Beiden dachten iets van de ander tegoed te hebben. De ruzie liep volledig uit de hand. De verdachte zei spijt te hebben dat hij zo hard had geslagen. Een schadeclaim van 750 euro werd aan het slachtoffer toegewezen. door Sheila van Doorsselaer HULST - De Insectenwerk groep van natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut noteerde dit jaar ruim 46.000 vlinderwaarnemingen in Zeeuws-Vlaanderen. Hoewel uit onderzoek is gebleken dat de vlinderstand in Nederland haar dieptepunt heeft bereikt, zijn er het afgelopen jaar in Zeeuws- Vlaanderen tal van bijzondere soorten gezien. De belangrijkste reden voor de achteruitgang van de vlinder stand is het verdwijnen en de versnippering van geschikt leefgebied. Ook in Zeeuws- Vlaanderen is volgens E. Tael- man van de insectenwerkgroep bij een aantal standvlinders een neerwaartse spiraal waar te ne men. Het gaat bijvoorbeeld om het oranje zandoogje, de gehak kelde aurelia, de citroenvlinder, het groot koolwitje, het zwartsprietdikkopje en vooral het bruin blauwtje. Ook het zu- ringspannertje (komt alleen voor in het waterwingebied bij Hulst) wordt bijna niet meer waargenomen. In 1998 waren het er nog 471, dit jaar 49. In te genstelling tot de standvlinders, deden de trekvlinders het in Zeeuws-Vlaanderen bijzonder goed. Door een zuidelijke lucht stroom in juni werd niet alleen Saharastofmaar ook een grote zwerm distelvlinders en andere trekvlinders meegevoerd. Ta el- man spreekt zelfs over een inva sie, niet minder dan 4521 distel- vlinders werden geteld. Ook de oranje luzernevlinder maakte dit jaar een opmars, 274 exemplaren in plaats van slechts zes vorig jaar. Zeldzaam was de waarneming van de klei ne parelmoervlinder in Hulst en de rouwmantel in Biervliet. Nog veel zeldzamer was de waarne ming van een Heliothis Peltige- ra in Hulst, een overdag actieve nachtvlinder die in 1907 voor het eerst in Nederland werd ge vangen. De insectenwerkgroep was helemaal enthousiast toen drie rupsen van de walstropijl- staart werden gevonden. Op vallendste waarnemingen van overdag actieve nachtvlinders betrof de dennepijlstaart (1), de zesstippige sintjansvlinder (1) en zestien exemplaren van de cijdia aurana. en kennis te maken met kinderen van andere dan hun eigen gastouders. De Terneuzense afdeling van Pax Christi heeft dit jaar voor de vijfde keer kinderen uit Bosnië over de vloer. Het aantal ernstig getraumatiseerde kin deren dat op bezoek komt, neemt met de jaren af. Ernstige trauma's zijn bij de jonge gasten uit Od zak niet direct te constateren. Maar dat ze nog niet helemaal aan het zorgeloze leventje van hun Ter neuzense leeftijdsgenootjes zijn gewend, consta teerde De Wever thuis. „De twee kinderen die bij mi] logeren zijn schuwer en afwachtender dan Nederlandse kinderen. Ze reageren ook feller als er iets gebeurt dat ze niet hadden verwacht. Ze zijn sneller van hun stuk." Een dag als circusar tiest, als gast van het Hulster jeugdcircus Reinar- di, een zwemfestijn in het Terneuzense golfslag- bad en een boottochtje op het Kanaal van Gent naar Temeuzen moet de jonge Bosniërs als ze op 4 januax-i teiTiggaan een onvergetelijk vakantiege voel meegeven. I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur. Koersbal en bridge; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten en spelletjes; Tref punt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; Jeugdcentrum, 19 00 uur: Doe avond voor jeugd vanaf 10 jaar; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Bibliotheek, 19.00 -20.30 uur; Schrijf- avond Amnesty International; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13 30 uur: KBO soos, kaarten, sjoelen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: Gym nastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken, schieting; 19.00 en 20.00 uur: Dames gymclub; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten, kaarten en koersbal; 19.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Computer cursus; 10.30 uur: Bibliotheek; 11.00 uur: Koffie ochtend diner, 13.00 uur. Biljarten en computer cursus; 19.00 uur: Zeeuwse Katholieke Vrouwenbond, Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; NIEUW-NAMEN - Café St. Cecilia, 19 45 uur: Bingo; OOSTBURG - Ledelplein, 19.00 uur: lam- pionnenoptocht; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20.00 uur: Country line dance voor gevorder den; Café De Snis, 19.30 en 21.45 uur: Free Country Dancers; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur. Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie, beren; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; De Speye, 9.30 -10.00 uur: SAV aerobic voor 55+; 10.00-11.00 uur. SAV gymnastiek voor 55+; 15,30 uur Grutmoole volksdansen voor kinderen; 19.00 uur: Dansclub Lencor; 19.00 uur: N-train en scenery modelbouw; De Rose- laer, 13.30 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 tot 13 jaar; 13.30 uur; Workshop Kabouterland voor kinderen van 6 t/m 12 jaar; 14,00 uur: Jeugdatteljee jongens en meisjes groep 3 tot en met 6, timmerclub jongens en meisjes groep 7 en 8, compu teren voor kinderen; 18.30 uur: Yoga; De Vlaanderen, 13.30 en 15.30 uur: SWO de monstraties weerbaarheid ouderen; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: SWOS zwemmen; 13.30 uur: SWOS zangkoor, kaarten, canasta en biljarten competitie heren; ST.JANSTEEN De Warande, 9.30 uur Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Biljarten, koersbal en kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur. Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Kinderclub 4 toten met7 jaar, ZUIDDORPE 't Kaaike, 13 30 uur: Kaar ten bieden; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur. Koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43