Rem op plannen Kloosterzande PZC Euregiosubsidie voor grenzeloze activiteiten ie ii Opruiming bij Schaapskooi Saeftinge verleden tijd Nieuwe shredder gaat banden te lijf GS machteloos tegen duurdere busritten lijn Breskens-Brugge Provincie betaalt helft kunstproject GS willen zich niet vastleggen op projecten rond veerhaven Perkpolder TPG Post verhuist naar nieuwe stek in Hulst 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Op het dak pzc ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 18 december 2002 floor Eugène Verstraeten MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten willen zich niet bin den aan het ambitieuze project Kloosterzande aan Zee. Het da gelijks provinciebestuur is niet van plan het door de gemeente Hontenisse voorgelegde con cept-convenant 'Kloosterzande aan Zee' te ondertekenen. GS reageren met dat standpunt op een verzoek vanuit Honte nisse om een visie te geven op het concept-convenant, zoals dat vorige maand door de Hon- tenisser gemeenteraad is vast gesteld. De kern van dat verhaal °s dat alle plannen voor natuur en recreatie in en om de veerha venvan Perkpolder in onderlin ge samenhang worden voorbe reid en uitgevoerd. Volgens het convenant moeten alle partijen zich uiteindelijk kunnen vinden 'in één integraal eindplan, dat door een ieder als een onlosma kelijk samenhangend geheel zal worden gezien'. GS geven toe dat het noodzake lijk is om de uitwerking en uit voering van de verschillende plannen goed op elkaar af te stemmen. „Het voorliggende concept-convenant gaat echter verder dan afstemmen", beto gen GS. „Ondertekening bete kent instemming met alle plan nen en met een onlosmakelijke realisatie van alle projecten te gelijkertijd." Zover zijn GS nog lang niet. Het plan Kloosterzande aan Zee voorziet in het uitbreken van de rijksweg naar Perkpolder. Daarvoor in de plaats moet een kanaal worden gegraven, dat bij Kloosterzande uitmondt in een jachthaven met woningen er omheen. GS willen pas een oor deel over dat project vellen na een studie naar de economische haalbaarheid en een milieuef fectrapportage (MER). „Op grond daarvan is een goede ruimtelijke afweging mogelijk en een eventuele aanpassing van het streekplan", zo wordt gesteld. „Het is dan ook prema tuur om via een convenant nu al ons eindoordeel over dit project uit te spreken." Snel Projecten die snel kunnen wor den uitgevoerd, zouden in de vi sie van GS geen vertraging moeten oplopen. Tegelijkertijd HULST - TPG Post verhuist naar een nieuw distributiecen- Irum in Hulst. Achter het BACK-complex wordt een nieuwe bedrijfshal gebouwd. Dit besluit is onlangs genomen door de directie van TPG. Wethouder W. Kaijser is ver heugd over het besluit van TPG om in Hulst te blijven. De werk gelegenheid wordt immers voor Hulst behouden. Een investeerder gaat het nieu we sorteercentrum bouwen. TPG sluit vervolgens een lang jarige huurovereenkomst af. kaijser weet nog niet wanneer de bouw begint. Het postkantoor en het distri butiecentrum zijn momenteel gevestigd aan de Minderbroe derstraat in de Hulster binnen stad. Advertentie in l'J10 in 20-1331 LH Middelburg© 0118-612508 De schaapskooi in het Verdronken land van Saeftinge wordt afgebroken. door Frank van Coaten EMMADORP - In het Verdronken Land van Saeftinge lopen geen schapen meer. Daarom heeft de Stichting Het Zeeuws Landschap gisteren de schaapskooi af gebroken. „Met het afbreken van de kooi sluiten ersbergen van Het Zeeuwse Land schap. De houder van de schaapskude is onlangs overgeschakeld op rundvee. „Het houden van een schaapskudde is een fossiele bezigheid geworden. Er was geen opvolger voor het houden van de schaapskudde. We hadden de kooi uit oogpunt van traditie of folklore overeind kunnen houden, maar dat leek we een hoofdstuk af", zegt René Beij- ons toch geen goed idee." De schaaps kooi werd tien jaar geleden geopend als overwinteringsplaats voor de schapen. Nu de schapen uit het Verdronken Land van Saeftinge zijn verdwenen heeft de schaapskooi geen nut meer. „De kooi kan uit het oogpunt van de mestwetge ving en dierwelzijn niet worden omge bouwd tot plek voor de runderen. Daar naast lopen de runderen alleen in de zo mermaanden in het Verdronken Land foto Wim Kooyman van Saeftinge. In de winter staan ze op stal. De schaapskooi is daarom overbo dig geworden." Op de Noord staat een kleinere schaapskooi, die nog even blijft staan. „Wellicht kunnen we uit het oogpunt van public relations nog iéts met deze kooi doen. Maar als er drie zware winterstormen over heen zij n ge gaan, rest ons wellicht niets anders dan de kooi uit haar lijden te verlossen." door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Euregio Scheldemond stelt 437.500 euro beschikbaar voor het uitvoeren van kleinschalige grensover schrijdende projecten. Onder de naam 'Over de grens, van mens tot mens' hoopt het samenwer kingsverband van de provincies Zeeland, Oost- en West-Vlaan- deren mensen meer te betrekken bij de grensoverschrijdende sa menwerking. De beschikbare middelen ko men uit de Europese subsidie- pot voor Interreg III. Veel geld uit het Interreg-programma gaat naar grootschalige projec ten. 'Over de grens, van mens tot mens' is daarom bedoeld voor wat kleinschaliger activiteiten voor de sociaal-culturele inte gratie van Vlamingen en Zeeu wen; activiteiten waar een be drag van vijfduizend tot 50.000 euro voor beschikbaar is. Met het bedrag dat de Stuurgroep van de Euregio Scheldemond nu vrijmaakt, moeten twintig tot 35 Vlaamse en Zeeuwse organi saties hun voordeel kunnen doen. Daardoor zouden duizenden Zeeuwen en Vlamingen met el kaar in contact kunnen komen, verwachten provinciebestuur ders aan beide kanten van de grens. Hun verwachtingen zijn ge stoeld op eerdere ervaringen in de jaren negentig. De eerste ge gadigden voor subsidie hebben zich intussen al aangemeld. Zo werken bedrijfsterreinen in de Kanaalzone samen met be drijfsterreinen in Gent en Brug ge aan milieuverbetering, doet Goes samen met Diksmuiden aan sportstimulering onder de titel 'Steden onder stroom' en werkt opnieuw Goes samen met Kortrijk en Lokeren aan een kunstproject voor en door ver standelijk gehandicapten. Kloppen Projectmanager B. de Kort laat weten dat initiatiefnemers voor nieuwe projecten niet moeten schromen om bij het Euregiobu- reau aan te kloppen. 'Over de grens, van mens tot mens' loopt tot 2006, maar er zijn mogelijk heden om projecten die op de rails staan enkele j aren langer te laten doorlopen. Het nu be schikbaar gestelde bedrag is bij groot succes ook niet zaligma kend. „Mochten er erg veel aanvragen binnenkomen die voor subsidie in aanmerking komen dan vin den we wel een manier om meer geld uit het Interreg-program ma vrij te maken." De stuurgroep van Euregio Scheldemond lanceerde deze week niet alleen 'Over de grens, van mens tot mens', maar gaf ook groen licht voor een aantal grotere projecten voor Interreg III. Zo kan het Zeeuws Archief met vakgroepen geschiedenis van de Universiteit Gent aan de slag met een studie over de his torie van de Vereenigde Oost- Inidische Compagnie, is er geld voor proefprojecten biologisch boeren aan beide zijden van de grens, komt er een campagne over de verschillende verkeers regels in Nederland en België, worden streekproducten meer gepromoot in eigen regio en wordt de haalbaarheid van mi lieuclusters onderzocht. (Advertentie door René van Stee TERNEUZEN - Bij de bandenberg aan de Zevenaarhaven in Terneuzen is gisteren een shredderinstallatie geplaatst die geschikt is voor de verwerking van zware vrachtauto- en tractorbanden. De installatie die tot nu toe werd gebruikt, is niet op die taak bere kend. De nieuwe shredder is afkomstig van de Roermondse machinefabriek Konings. Me dewerkers van dit bedrijf plaatsten eergis teren het hijsbordes van de installatie. Het Amsterdamse bedrijf Granuband, dat begin oktober is begonnen met het oprui men van de nalatenschap van Tyre Again, verwachtte dat de miljoenen banden voor het eind van het jaar zouden zijn versnip perd. Als er verder niets tegenzit wordt dat eind januari. Op het moment is ongeveer de helft van de berg verwerkt. Behalve de vertraging door de te lichte ver werkingsinstallatie, gooiden ook de vorst van vorige week en wateroverlast door de regenval van de voorbije weken roet in het eten. Dit laatste probleem kon niet worden opgelost, doordat het water vervuild was en niet op het kanaal mocht worden geloosd. Daarom is een deel van het terrein afgeslo ten en mag er niet met zwaar materieel op worden gereden. De installatie die tot nu toe is gebruikt, ver huist naar een locatie elders in het landMet oud en nieuw op komst is het verder de be doeling het terrein een extra oogj e in het zeil te houden. Het verwerken van de banden kost ruim 700.000 euro. Dat bedrag wordt betaald door de gezamenlijke overheden en de bedrijven Broomchemie en Verbrugge. moeten die ook niet leiden 'tot onomkeerbare blokkades voor de eventuele realisatie van an dere projecten op een later tijd stip'. In die geest kan er volgens GS wel iets worden afgespro- kentussen provincie, Rijkswa terstaat en gemeente. En als de gemeente dat wil, mag dat vol gens GS best worden vastgelegd in een 'afstemmingsdocument'. door René van Stee OOSTBURG - Gedeputeerde Staten zeggen dat ze niets kun nen veranderen aan de nieuwe afspraken tussen de vervoers bedrijven Connexxion en De Lijn over de exploitatie van de grensoverschrijdende buslijn (lijn 2) tussen Breskens en Brug ge. Hoewel de provincie Zeeland bevoegd is tot het vaststellen van de tarieven voor het Neder landse deel van een grensover schrijdende buslijn, kan er vol gens GS niet aan dergelijke afspraken worden getornd, om dat het gaat om een overeen komst tussen bedrijven. Dit betekent dat reizigers op het traject voortaan twee kaartjes moeten kopen. Tot 1 september kon zowel van Belgische als Ne derlandse vervoersbewijzen ge bruik worden gemaakt. Door de nieuwe afspraken is een reiziger- in Nederland aanzienlijk duur der uit dan in Vlaanderen. De Vlaamse exploitant De Lijn hanteert per 1 september een ei gen tarief systeem op het traject vanaf de grens tot en met Brug ge. Door het grote aantal Belgi sche reizigers richting Sluis is de tariefgrens gelegd in Sluis. Levensvatbaarheid De exploitanten van lijn 2 heb ben besloten het oude systeem, ingevoerd in 1994, vaneen enkel buskaartje niet meer te hante ren, omdat de tariefsystemen steeds verder uiteenliepen. Waar in Nederland de tarieven steeds hoger werden, gingen ze in België stapsgewijs omlaag. Dit leidde ertoe dat grensover schrijdende reizigers steeds va ker kozen voor een vervoersbe wijs van De Lijn. Hierdoor kwam de Nederlandse exploita tiesubsidie onder druk te staan, met alle negatieve gevolgen voor de levensvatbaarheid van de grensoverschrijdendebuslijn van dien. Het dagelijkse provinciebe stuur is wel van mening dat de grensoverschrijdende reiziger zo weinig mogelijk mag merken van verschillende tarieven aan beide zijden aan de grens. Als praktische oplossing denkt GS aan het werken met een speci fiek combinatieticket voor lijn 2Het nadenken hierover laat de provincie over aan de betrokken vervoerders. Accountmanager Zuidwest E. Zijderveld van Connexxion liet ruim een maand geleden weten niets te voelen voor een gunstiger tarief op lijn 2. Door onvoldoende compensatie in de rijksbijdrage van de Nederlandse overheid zou de buslijn hierdoor volgens nog meer verlies lijden dan hij nu al doet. Ook wees Zijderveld op het leg gen van de tariefgrens in Sluis, waardoor reizigers tussen Brug ge en Sluis niet worden gecon fronteerd met het hogere Neder landse tarief. Meer vrijstaande huizen in wijk Grote Kreek HULST - De gemeente Hulst mag in de nieuwbouwwijk Gro te Kreek meer vrijstaande hui zen en twee-onder-één-kap- woningen bouwen dan eerst was gepland. Gedeputeerde Staten hebben daarvoor de benodigde verkla ring van geen bezwaar afgege ven. Het is de bedoeling dat er aan de Livingstonestraat 22 huizen worden gebouwd en in de Stanleystraat, Scottstraat en de Amundsenstraat nog eens 34 vrijstaande woningen. Dat is in strijd met het bestemmings plan, omdat daarin is uitgegaan van rijtjeshuizen. Hulst kiest echter voor een ander type wo ningen, omdat sprake is van een gewijzigde vraag op de markt. Er is wel vraag naar vrijstaande en twee-onder-één-kap-wonin- gen en minder naar rijtjeshui zen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De provincie betaalt de helft mee aan het ge plande kunstproject op het Hui- zingaplein en het Pastersbos in de Terneuzense binnenstad, met een maximum van 15.000 euro. Gedeputeerde Staten hebben dat gisteren besloten. Het pro ject '7 x licht' is ontwikkeld door kunstenares Barbara Kletter en maakt onderdeel uit van de in spanningen van de gemeente om samen met de bewoners en wo- ningbouwstichting Clavis het verblijf in de binnenstad aange namer te maken. Een van de on derdelen van het project is de aankleding met kunst van de drie' assen die de binnenstad in oost-west richting doorsnijden. Voor de noordelijke as, die als eerste in aanmerking komt, is Barbara Kletter gevraagd een ontwerp te maken. In haar idee wordt het Huizingaplein voor zien van vier schelpvormige lantarens en wordt het Paster- bos heringericht. Aanvankelijk stelde de gemeente samen met Clavis een bedrag van 11.346 euro beschikbaar. Dat bedrag zou met behulp van sponsors nog worden aangevuld tot de som die Kletter nodig had om het totale project te verwezen lijken. In een brief aan GS schetsen B en W van Terneuzen dat de aan kleding van het Huizingaplein en het Pasterbos inmiddels bij na 58.000 euro moet kosten, ter wijl er nog geen eurocent aan sponsorgeld is binnengehaald. De bewoners hebben destijds voor het ontwerp van Ketter gekozen, maar sindsdien niets meer vernomen. Om toch bewe ging in de zaak te krijgen, heeft de gemeente in overleg met Cla vis besloten het budget tot ver hogen tot 18.500 euro. Meteen is aan kunstenares Kletter op dracht gegeven alvast te begin nen met een deel van haar plan, namelijk de verlichting op het Huizingaplein. Voor die op dracht is het budget echter niet toereikend, zodat de provincie om een bijdrage is gevraagd. Advertentie tpOORSaOH Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Deze nieuwe shredder kan ook zware vrachtauto- en tractorbanden verwerken. foto Charles Strijd „Mevrouw, dit nummer is niet bedoeld voor flauwe grapjes", sprak de man aan de andere kant van 112 vrij streng. De vrouw had net ge meld dat ze op het dak van j haar huis zat en daar niet I meer vanaf durfde nu het plotseling door de ijzel zo glad was geworden. I Ze legde de man haarfijn uit dat ze kort tevoren heel be- wust op haar dak was ge klommen, nadat haar buur vrouw had gewezen op de pijp van de verwarming die er scheef bij stond. Ze kreeg geen beweging in de pijp. Toen ze onverrichter zake te- J rug wilde, bleek het dak in- eens spiegelglad. Gelukkig zat haar gsm-tje in haar jas- zak. Demanvan 112 gaf de brand weer niet het exacte adres door en dus zochten die man nen in Noordwelle naar een zwaaiende vrouw op het dak. Toen ze haar uiteindelijk j hadden gevonden, was de j vrouw weldra heelhuids be- neden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41