Scherpe eisen aan subsidie VVV LaBan PZC Natte natuur vergt heel veel tijd Parkmanagement eist samenwerking ondernemers 13 College wil garanties vóór iedere storting gemeentelijke bijdrage Boete voor vernielen bloembakken Britannia wordt dichtgespijkerd Uit de hand gelopen ruzie bestraft Maand cel voor vals paspoort Schijf '83 wint NK-sjoelen Zeeuwland krijgt grote pluim van KWH agenda Kerstfeesten in kerken Renesse en Noordwelle Scholieren sturen ouderen kerstkaartje Aandacht voor openbaarheid vergaderingen commissies woensdag 18 december 2002 ga itnnrFamke van Loon ZIERIKZEE - Het college van Schouwen-Duiveland wil vol- i jaar scherpe eisen stellen de betaling van de subsidie de WV Schouwen-Duive land. Zowel de reguliere (jaar lijkse) bijdrage van 180 duizend euro als de eenmalige extra sub van 33.000 euro worden leeld in vier termijnen. Ie der kwartaal wordt gekeken of de VW aan de gemeentelijke voorwaarden voor uitbetaling voldoet. Om een extra subsidie van 33 er@ duizend euro binnen te henge len heeft de gemeenteraad Ull eerder dit jaar geëist dat de irik Stichting VW-Info Schouwen- Duiveland een gedegen beleids- daj plan met meerjarenbegroting a]|('Óp tafel zou leggen. Maar het plan dat twee weken geleden is gepresenteerd, vindt de ge meente 'nog onvoldoende'. Daarbij komt dat de bank de ge!; stichting heeft geadviseerd sur- séance van betaling aan te wa gen. „Dit is een tweede reden om de extra subsidie niet toe te ken- beantwoord en de VW daad werkelijk concrete plannen en doelstellingen voor de toekomst op papier zetten. Dit geldt als voorwaarde voor de tweede storting van 2003. Onderdeel van dat ondernemingsplan moet onder andere zijn dat er sprake zal blijven van een 'ei- landelijk werkend VW', de Stichting 'Promotie Schouwen- Duiveland in de 21ste eeuw' op gaat in organisatie, er tenminste een parttime directeur aanwe zig is en hoe en op welke manier een WV in Zierikzee opgezet, kan worden, die het hele jaar open is. Ook wil de gemeente duidelijkheid over de waarde van de handtekeningen van de voorzitters onder het beleids plan. Zij 'moeten zich schrifte lijk garant stellen voor het aan tal leden uit de achterban die participant worden van de WV'. Volgens de wethouder is het ge geven de omstandigheden 'legi tiem' dat de gemeente zich zo streng opstelt. Zo loopt de ge meente nu risico omdat een rijkssubsidie voor het natrans port van het Transferium via de VW-stichting verloopt. Daar naast mag de gemeente 'als grootste geldschieter' in haar optiek best iets 'terugvragen'. Gezien de verdeeldheid in de raad bij de toekenning van de extra subsidie is dit het uiterste wat het college voor de toeris tenorganisatie kan doen. Van de Velde: „Het is helder dat mijn rek er een eind uit ispolitiek ge zien." Toch wil het college de VW, die momenteel alle zeilen bijzet om te overleven, een kans geven 'zijn huiswerk compleet te ma ken', zo legt wethouder G. van de Velde-de Wilde uit. Net als het stichtingsbestuur en de branche- en ondernemersver enigingen vindt ook de gemeen te dat Schouwen-Duiveland een eigen VW voor het hele ei land niet kan missen. De extra subsidie wil het college daarom niet in de waagschaal leggen. Maar daartegenover staat dat dé subsidievoorwaarden aan merkelijk aangescherpt wor- i. Zo wil de gemeente de eer ste bijdrage pas overmaken wanneer 'de dreiging van sursé- ance van betaling of faillisse- ment voorbij is'. a Ondernemingsplan ujl Centraal in de scherpe eisen staat het ondernemingsplan, ide dat voor 1 maart opgesteld moet nj zijn. Hierin moeten de gerezen (gemeentelijke) vragen worden Het bedrijventerrein in Zierikzee zou groot genoeg kunnen zijn om de kosten van parkmanageinent te kunnen dragen. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Op Schou wen-Duiveland zou alleen het bedrij venterrein van Zierikzee groot genoeg zijn om het beheer ervan in commerciële handen te leggen. Voor de kleinere terrei nen, met minder ondernemers, is dit zo geheten parkmanagement té kostbaar. Volgens W. Ginjaar, voorzitter van de Fe deratie Ondernemersverenigingen Schouwen-Duiveland (FOS), is eensge zinde samenwerking tussen de onderne mers op een terrein een eerste vereiste. Parkmanagement is komen overwaaien uit Groot-Brittannië. Het idee is dat on dernemers op een bedrijventerrein sa men geld op tafel leggen voor tal van fa ciliteiten. Naar gelang de bijdrage, die vaak per vierkante meter grond wordt afgerekend, kunnen ze samen voor de be veiliging of het groenbeheer betalen of ervoor zorgen dat het terrein een eigen, centrale kinderopvang of sportschool heeft. Dit beheer van het bedrijventer rein wordt dan in handen gelegd van een (commerciële) parkmanager. In Zeeland dringt deze manier om een be drijventerrein aantrekkelijk te maken ook langzaam door. De terreinen blijven zo ook aantrekkelijk, zowel voor de on dernemers zelf als voor de mensen die er dag en nacht doorwei'ken. Zo krijgt De Mortiere in Middelburg als eerste zo'n parkmanager. Bedrijven die zich hier vestigen zijn zelfs verplicht om eraan mee te doen. Volgens FOS-voorzitter Ginjaar is dat ook de enige manier om parkmanagement te laten slagen: alle ondernemers op een handelspark moeten hier aan meedoen, 'anders werkt het niet'. Groen De FOS heeft eerder dit jaar in haar nieuwsbrief al eens geopperd dat ook Schouwen-Duiveland zou moeten over stappen op parkmanagement. In de eer ste plaats gaat het dan om gezamenlijk het onderhoud en beheer van het groen en de beveiliging uit handen te geven. Wat betreft Ginjaar staat dat idee nog al tijd overeind. ,,De ervaring leert dat het alleen zin heeft op de grotere bedrijven- terreinen. Op Schouwen-Duiveland zou denk ik alleen Zierikzee in aanmerking komen." Het in de arm nemen van een parkmanager is immers kostbaar en dat is voor een kleine club ondernemers am per op te brengen. Daarnaast is het de vraag wie die kar moet gaan trekken: de ondernemers zelf of de gemeente, die ook garen kan spin nen bij dit terreinbeheer omdat niet alle grote kosten zoals de opknapbeui-t van de Zuidhoek in Zierikzee op haar bordje terecht komen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Reinarz heeft gisteren een 31-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad voor vernieling veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 150 euro. De Middelburger kon zich 12 oktober dit jaar niet langer beheei'sen, nadat de buurvrouw zijn vriendin had lastiggevallen. Hij schopte de bloembakken bij de buurvrouw van de vensterbank af.,,Ik kreeg een waas voor mijn ogen", vertelde hij. De verdachte wilde eigenlijk met de vrouw pra ten, maar zover kwam het niet. „Zij bemoeit zich overal mee." De schade van de bloempotten, 25 euro, had hij meteen ver goed. Officier van justitie G. Oosterveld eiste 150 euro boete onvoorwaai'delijk. De politierechter hield rekening met om standigheden, waarbij ze oog had voor de slechte financiële situatie van verdachte en de rol van de vrouw. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft aan de eige naar van het voormalige hotel Britannia aan de Vlissingse boulevard - dat sinds een aantal j aren leegstaat - opdracht ge geven het gebouw 'hermetisch dicht te spijkeren'. De gemeente is geschrokken van het bericht dat een 41-jarige daldoze maandag ernstig gewond raakte, toen hij in het hotel een val van 35 meter maakte. Een aantal trappen uit het hotel is gesloopt en de dakloze is in een leeg trapgat gestapt. Hij viel vooi'over op het beton en moest met foi'se verwondingen wor den opgenomen in het Vlissingse ziekenhuis. Het lege hotel woi'dt al enige tijd door daklozen gebruikt als slaapplaats. De sloop van het hotel ligt stil, omdat er een aan tal omwonenden tegen de nieuwbouwplannen is. De bouw vergunning moet dit voorjaar inhoudelijk behandeld worden door de bestuursrechter in Middelburg. MIDDELBURG-Een 51-jarige inwoner van Vlissingen moet twee weken de cel in wegens mishandeling. Dat heeft de Mid delburgse politierechter gisteren bepaald. De verslaafde man raakte in juli slaags met een andere verslaafde uit de Vlissing se drugsscene. Beiden dachten iets van de ander tegoed te hebben. De ruzie liep volledig uit de hand. De verdachte zei spijt te hebben dat hij zo hard had geslagen. Een schadeclaim van 750 euro werd aan het slachtoffer toegewezen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 26-jarige man uit Stadskanaal wegens bezit van een vals paspoort veroordeeld tot een maand cel. Het paspooi~t werd 21 juni in Middelburg aangeti'offen. Officier van Justitie G. Oosterveld vorderde twee maanden gevangenisstraf, om dat er in Nederland zwaar wordt getild aan het vervalsen van een paspoort. Politierechter R. Reinarz halveerde de straf. Zij liet meewegen dat het paspoort kx-akkemikkig was vervalst. OOST-SOUBURG - Drie leden van de Souburgse sjoelvereni ging Schijf '83 zijn afgelopen weekeind bij een nachtsjoel- toernooi in Ommen in de prijzen gevallen. Het jeugdlid Den nis Eyke uit Goes behaalde een eerste plaats in de heren-C klasse. Doordat hij het enige jeugdlid op dit toernooi was, werd hij bij de volwassenen ingedeeld, met dit resultaat als gevolg. Een tweede plaats in dezelfde klasse werd behaald door Bram de Waardt uit Arnemuiden. Joke Reinieren uit Goes werd eerste bij de dames-D klasse. t loorPiet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse woningbouwcor poratie Zeeuwland is sinds gis teren in het trotse bezit van het KWH-huurlabel, een kwali teitskeurmerk toegekend dooi de landelijk opererende stich ting Kwaliteitszorg Woondien sten Huursector. Een forse pluim op de hoed volgens KWH-accountmanager M. de Rooij die het begeerde label uit reikte. Van de ongeveer 600 woning bouwcorporaties die Nederland telt zijn slechts 68 in het bezit van het KWH-huurlabel. Niet verwonderlijk volgens De Rooij fSTREEKACTIVITEITEN SCHARENDIJKE - Verenigingszaal Beth- lehemplein, 14.00 uur: Contactmiddag ANBO, met schaken, kaarten en koers- redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen /Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl want de eisen zijn stx-eng. Als voorbeeld noemt De Rooij de bereikbaarheid van een wo ningbouwvereniging. Het kantoor moet makkelij k be reikbaar zijn en toegankelijk voor rolstoelgebruiker, maar ook de telefonische bereikbaar heid moet goed zijn. De telefoon bij een woningbouwcorpox-atie dient binnen 30 seconden te worden opgenomen en meer dan één keer doorverbinden is ta boe. Dat vex-gt kennis van de or ganisatie en strikte discipline. Goed Dat en de overige negen punten waaronder reparaties, onder houd, regels met betrekking tot klussen in de woning is volgens De Rooij bij Zeeuwland dik in orde. „Ze scoren echt op alle fronten onwijs goed. Ik heb niet eerder meegemaakt dat een wo ningbouwcorporatie zulke hoge cijfers haalde. Met name de fy sieke en telefonische bereik baarheid is bij veel woning bouwcorporaties echt een gi'oot probleem." De toekenning van het KWH- huurlabel is geen momentopna me. Ieder half jaar wordt nage gaan of een KWH-gecertificeer- de woningbouwcoiporatie het kwaliteitskeurmerk nog wel verdient. Als Zeeuwland de aandacht voor de huurder en daarmee de kwaliteit laat ver slappen loopt de corporatie het risico het label weer te verlie zen. Zeeuwland-directeur Ph. van Doorne is trots op het binnenha len van het keurmerk. Vooral omdat het toegekend is door een onafhankelijke organisatie. Zeeuwland deed zelf al eerder onderzoek naar de tevredenheid van de huurders en dat pakte steeds positief uit. Van Doox-ne dankte de mede werkers van Zeeuwland met een financiële bonus van 250 euro per persoon voor hun goede werk. J. Steendijk nam het KWH-huurlabel namens Zeeuwland in ontvangst. Een deel van het landgoed Prinsenhoeve is inmiddels afgeplagd en afgegraven, zodat wanneer hier het grondwaterpeil verhoogd wordt een moerasachtig gebied kan ontstaan. foto Marijke Folkerstma door Famke van Loon RENESSE - De subsidie-aan vraag bij Laser is na maanden ploeteren door de papierwinkel de deur uit. Wat nog wacht is een stapel vergunningen, nodig om van tien hectare landbouw grond achter de duinen van Re- nesse natte natuur te maken. Geduld en vastberadenheid zijn nodig om op landgoed Prinsen hoeve de geplande natuuront wikkeling tot volle wasdom te brengen. Het is een begerenswaardige stek om te vertoeven. In het duingebied achter Renesse heersen - zeker in de donkere decemberdagen - ruimte en rust. Hier middenin staat de ou de hofstede, die al op kaarten van het begin van de zeventien de eeuw is terug te vinden. In middels is de Pi'insenhoeve, die de landgoedstatus heeft geki'e- gen, de laatste duinboerderij van Schouwen. „De bedoeling is om dit duurzaam in stand te houden", aldus eigenaar A. Ruijtenberg. Dat behoud geldt niet alleen voor de hofstede maar zeker ook voor het omliggende gebied. Nadat in het kader van de Re giovisie Schouwen-West beslo ten is dat de camping De Prin senhoeve gesaneerd moest worden, is een natuurontwikke lingsvisie opgesteld. Op het ter rein herinnert zodoende van daag de dag nog maar bar weinig aan het toeristisch ver keer dat hier in het seizoen neer streek. Alleen de met mos be groeide bestrating ligt er nog; te wachten totdat de stenen kun nen verhuizen naar de nieuwe stek op de compensatielocatie aan de Rampweg. Want stapje voor stapje worden de natuurontwikkelingsplan nen uitgevoerd. Zo zijn inmid- Natuurlijk naar voor het juiste advies de mooiste pakjes gewoon dezelfde prijs Advertentie PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken] middelburg Lange Geere 24 Segeerstraat 10 0118-634184 0118-613401 dels op vijf hectare van het voor malige kampeerterrein de traditionele elzenmeten aange plant en hersteld. Omdat door deze manier van beplanting de grond voorzien wordt van stik stof, is het terrein één keer per zeven jaar geschikt voor akker bouw. Ruijtenberg stelt glimla chend dat hij niet van plan is dat ook daadwerkelijk te doen. Het gebied zal wel zoals gebruike lijk begraasd woi'den en moet 'eens in de zoveel jaar' veel ge snoeid worden. Daarnaast is een deel van het landgoed inmiddels afgeplagd en afgegraven, zodat hier een moerasachtig gebied kan ontstaan wanneer het grondwaterpeil verhoogd wordt. De Prinsenhoeve staat nu aan de vooravond van het tweede deel van het plan: tien hectare land bouwgrond moet omgevoimd worden tot duinvallei. „Het doel is dat er bepaalde planten als parnassia en orchideeën gaan groeien, zonder te zaaien." De natuur moet hierin volledig zijn eigen werk doen. Maar voordat vogels, kikkers insecten en planten er hun gang kunnen gaan wordt de natuur een hand je geholpen. Ondei'meer 35 cen timeter grond moet worden af gegraven, waarna bij een verho ging van hët grondwaterpeil de beoogde duinvallei zich kan ontwikkelen. Maar om de benodigde papieren RENESSE - In het kader van de kerstviering worden in de Her vormde kerken in Renesse en Noordwelle enkele bijzondere kerkdiensten gehouden. De so praan Liesbeth Boekelo- Noordzij verleent zondag 22 de cember vocale medewerking aan de dienst van 9.30 uur in Re- Voorganger daar is de plaatse lijke predikant P. Goodijk en het orgel en de piano worden be speeld door Kees Groenleer. In Noordwelle wordt tijdens de dienst op deze zondag vanaf 11.00 uur medewerking ver leend door het Valcooch-ensem- ble onder leiding van Henk Blom. Voorganger in deze dienst is eveneens Goodijk. Het orgel in Noordwelle wordt bespeeld door Ton Kranendonk. Optredens en vergunningen in orde te krij gen voor deze ingreep is vastbe radenheid nodig, weet Ruijten berg inmiddels. „Als je ziet wat er bij komt kijken snap je dat er van particulier natuurbeheer weinig terecht komt." De for- mxxlieren voor de subsidieaan vraagzijn haast ondoorgi'onde- lijk - ook voor de provincie en de Dienst Landelijk Gebied - zodat uiteindelijk hiervoor een ad viesbureau uit Wijk bij Duur stede in de arm is genomen. Na dat in juni begonnen werd, is de aanvraag nu de deur uit. Vel schillende gemeentelijke, pro vinciale en rijksvergunningen moeten nog worden aange vraagd. Afgraven Of Ruijtenberg de subsidie krijgt hoort hij voor 1 april. Zijn ook de verschillende vergun ningsprocedures doorlopen, dan wil hij kort daax*na aan de slag. Naar verwachting zal in totaal ongeveer 25 duizend ku bieke meter grond afgegraven en vervoerd moeten worden. Dat gebeurt met karren die tien kubieke meter per rit meene men. „Dat kan je hier op de Hoo- genboomlaan dus niet doen in het toei'istenseizoen." Mits het grondwaterpeil in het gebied in de tussenliggende tijd verhoogd wordt, moet de natuur op de Prinsenhoeve 'in ongeveer zes jaar zover zijn'. De kei-stnachtdienst op dinsdag 24 december wordt vanaf 22.00 uur gehouden in de Jacobus- kerk in Renesse. De optredens woi'den verzorgd door de koper- groep onder leiding van Henk Blom, het Nederlands Her- vormd Kerkkoor en het Klein- koor onder leiding van Cor van Eek, Marijke Vis (piano), Anne- marie Heiligers (declamatie) en Kees Groerileer (orgel). Ook tij dens de kerstnachtdienst is ZIERIKZEE - Bewoners van zorgcentra De Wieken en Borrendamme in Zie rikzee krijgen morgen en vrijdag handgemaakte kerstkaarten. De kerstkaarten zijn ge maakt door leerlingen van de Johan Louijs de Jonge- school en de Jan Wouter van den Doelschool. De scholieren maakten al les bij elkaar ruim drie honderd kaarten. Don derdag omstreeks 10.00 uur worden de kaaiten af- geleverd bij de bewoners van De Wieken. Vrijdag om dezelfde tijd zijn de bewoners van Borren damme aan de beurt. Goodijk voox-ganger. Aan de kerkdienst op kerstochtend ver leent de familie De Haan muzi kale medewerking: Arthur (pia no), Mascha (viool) en Ninya (dwarsfluit). Verder werkt het zangduo Hanna van Pijkeren en Jorieke Dudok mee met pia nobegeleiding van Kees Groen leer. ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland gaat meer aandacht be steden aan het openbare karak ter van de vergaderingen van de welstands- en monumenten commissie. Die strategie maakt deel uit van wijzigingen in de Woningwet per 1 januari 2003. Die openbaarheid kan, meent wethouder L. Geluk-Poortvliet, bijdragen aan het inzichtelijk maken van besluiten die door deze commissies worden geno men. Mensen bedenken een plan, maar bekijken het resul taat alleen vanuit het perspec tief van de eigen woning. Hoe het plan uitpakt vanaf de straat bezien, wordt niet in hun oor deel meegenomen. Het volgen van de discussie die de wel standscommissie voert, kan aan begrip bijdragen. Het is zelfs zo, verduidelijkt Ge luk, dat het oordeel van de bur- gerhver de welstandscommissie vaak niet rijmt met de praktijk. De burger ervaai-t dat de ene na de andere aanvraag wordt afge wezen. De cijfers laten echter een heel ander beeld zien. Van de 530 aanvragen die in 2001 bij de welstandscommissie binnen kwamen kregen slechts 39 een negatief oordeel. Met 377 van de aanvx-agen ging de commissie zonder meer akkoord. De overi ge 114 aanvragen konden na wat aanpassingen rekenen op groen licht. De vergaderingen van de wel standscommissie vinden vier keer per maand plaats, steeds van half tien 's ochtends tot twee uur 's middags. De monumen tencommissie komt twee keer maand bijeen. De agenda van deze bijeenkomsten zal steeds op maandag bekend worden ge maakt op het publicatiebord bij het gemeentehu is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37