PZC PZC Gemeente maakt goud van grond Nieuw boothuis voor redders 11 Brandweer zoekt meer ruimte Opruiming bij Beschermde status voor Schuddebeurs laat op zich wachten bij RTM Ouddorp Noord-Beveland stapt uit site Zeelandpoort zeeuwse almanak Op het dak 0800 - 0231 231 (GRATIS) Verkoop bouwkavels d'Heule levert naar verwachting miljoenen op Kerstrit in stoomtram Expositie foto's jbij H@ngnet in Zierikzee Torenklok Stavenisse stuk waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 18 december 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland heeft nog geen standpunt ingenomen over de status beschermd dorpsgezicht voor de kern Schuddebeurs. De heemkundige vereniging Stad en Lande heeft een jaar geleden de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg verzocht deze sta tus toe te kennen. Voordat deze instantie een be sluit neemt over aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht is het gebruikelijk dat advies wordt ingewonnen bij de gemeente. De gemeentelijke monumenten commissie toont zich voorstan der van de specifieke status voor de kern Schuddebeurs. Ook in het zogeheten Beeldkwaliteits kader van de gemeente staat Schuddebeurs al ingedeeld in de hoogste categorie. Daarin moeten bouwplannen aan de strengste eisen voldoen. Volgens wethouder A, van der Wouden van monumentenbe leid wil dat echter niet zeggen dat b en w al een standpunt heb ben ingenomen. Van der Wou den benadrukt dat het Beeld kwaliteitskader wel uitgangs punten voor het welstandsbe- leid aandraagt, maar nog niet door de gemeenteraad is vastge steld. Het college neemt pas een standpunt in als de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een verzoek om advies indient. Vol gens de wethouder kan dat nog wel even aanlopen, omdat deze instantie gebukt gaat onder werkdruk. Hierna wordt ook de gemeente raad nog om een oordeel ge vraagd. Daarna dient het be stemmingsplan te worden ge wijzigd en krijgt de bevolking dus de gelegenheid tot inspraak. „Mevrouw, dit nummer is niet bedoeld voor flauwe grapjes", sprak de man aan de andere kant van 112 vrij streng. De vrouw had net ge meld dat ze op het dak van haar huis zat en daar niet meer vanaf durfde nu het I plotseling door de ijzel zo glad was geworden. Ze legde de man haarfijn uit dat ze kort tevoren heel be wust op haar dak was ge- klommen, nadat haar buur vrouw had gewezen op de pijp van de verwarming die er scheef bij stond. Ze kreeg geen beweging in de pijp. Toen ze onverrichterzake te rug wilde, bleek het dak in- i eens spiegelglad. Gelukkig 1 zat haar mobieltje in haar 1 jaszak. Demanvanll2gafdebrand- iveer niet het exacte adres I door en dus zochten die man nen in Noordwelle naar een zwaaiende vrouw op het dak. I Toen ze haar uiteindelijk hadden gevonden, was de vrouw weldra heelhuids be- neden. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen rfnnrEsme Soesman VIEUWERKERK - De gemeen- je Schouwen-Duiveland denkt mini 3,7 miljoen euro winst te tonnen maken op de exploita- lieopzet van plan d'Heule in Üieuwerkerk. Dat gunstige vooruitzicht is vooral te danken aan het feit dat de grond daar ooit heel goedkoop is aange kocht. De uitgifteprijs is op 180 euro per vierkante meter be paald. Die prijs - exclusief btw - geldt als marktconform voor Nieu- werkerk, zo heeft taxatieonder- zoek uitgewezen. Woonwijk D'Heule tweede fase, dat 47 wo ningen omvat, wordt in twee perioden gerealiseerd. Het is mogelijk dat grondprijzen tus sentijds dusdanig veranderen dat de tweede uitgifte opnieuw taxatie vooraf wordt ge- I. Op grond van de huidige gegevens verwacht de gemeente de exploitatie echter als 'lucra tief'project af te sluiten. Dat ge beurt in 2011. De gemeente boekt lang niet al tijd winst bij het rondbreien van een exploitatieopzet, meldt wethouder G. van de Wilde-de Het financiële plaatje hangt af van vele factoren, zoals snelheid van uitgifte en het per- Advertentie centage uitgeefbare grond bin nen een plan. In dit geval draagt vooral het feit dat de gemeente de - agrarische - grond destijds zeer voordelig heeft kunnen ko pen aan het rendement bij. Ja ren geleden was het de bedoe ling aansluitend op d'Heule 1 met de tweede fase te beginnen. De provincie stak daar toen een stokje voor. De lange voorgeschiedenis wordt door de gemeente meege nomen in de uitgifte van de bouwgrond. Ten tijde van de voormalige gemeente Duive- land is al een inschrijvingslijst aangelegd met geïnteresseer den. Na de herindeling van ge meente is besloten deze lijsten te handhaven. De lijst voor d'Heu le is de laatste oude lijst die nog op de plank ligt. De bedoeling is de mensen die hierop staan bin nenkort aan te schrijven met de vraag of zij nog geïnteresseerd zijn in de nieuwbouwwijk. Volgorde De verwachtingen op dat vlak zijn niet hooggespannen. De lijst is in vijf jaar tijd niet opge schoond. Maar pas na actualise ren van de lijst gaat de gebrui kelijke inschrijvings- en optieregeling van kracht. Die houdt in dat er een advertentie wordt geplaatst waar mensen op kunnen inschrijven. Die wor den vervolgens op volgorde van binnenkomst geselecteerd. Voor alle grond die de gemeente in handen heeft, geldt daarnaast het principe van sociaal-econo mische gebondenheid. Met het in gebruik nemen van een nieuwe woonwijk wordt de gemeente ook voor hogere on derhoudskosten geplaatst. Met ingang van 2008 krijgt de afde ling openbare werken te maken met 630 meter riolering, 6500 vierkante meter verharding en 8200 vierkante meter groen. In 2011 wordt de tweede fase wat beheer betreft aan de gemeente overgedragen. Dan komt er nog eens 260 meter riolering, 3200 vierkante meter verharding en 1500 vierkante meter groen bij. De brandweer in Zierikzee groeit stukje bij beetje uit zijn jasje. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De brandweerkazerne in Zierikzee kampt met ruimtegebrek. De krapte laat zich in toenemende mate gelden, doordat wettelijk steeds meer eisen worden gesteld aan de inzetbaar heid en veiligheid van de brandweer. Intern wordt bekeken welke alternatie ven er zijn. Daaronder hoort ook een eventuele verplaatsing van de kazerne naar de rand van de binnenstad. Het meest concrete ruimteprobleem waar de post Zierikzee tegen aanloopt, aldus centraal commandant F. Pijnen- borgh, betreft de realisatie van een werkplaats voor onderhoud en testen van de adembeschermingsapparatuur. De huidige installatie voldoet niet aan de arbo-eisen. In het gebouw zelf is geen plaats meer en dus wordt overge gaan tot plaatsing van portakabins op het achterliggende terrein. Ook lijkt het nog slechts een kwestie van tijd dat brandweerkorpsen worden verplicht tot de aanschaf van een eigen ladder wagen. Voor dergelijk zwaar materieel is de kazerne aan de Regenboogstraat te klein en levert waarschijnlijk ook de bestaande uitvalsroute problemen op. Een optie waarover intern is gesproken, is uitbouw van de bestaande locatie en de aanleg van een verbinding met de Laan van Saint Hilaire. „Maar aange zien daarvoor een stuk van de gracht moet worden doorgebroken, is dat ei genlijk geen optie", laat Pijnenborgh er direct op volgen. Een alternatief is nieuwbouw op een andere locatie. Ge noemd worden de inmiddels lege plek van het tijdelijk gemeentehuis, het be drijventerrein aan het Haringvliet- plein, de groenstrook aan de Schelde- straat en de strook grond bij de autobe drijven aan de Nieuwe Kooiweg. Aanrijtijden „Onder de huidige omstandigheden is die locatie geschikt. Dan moet je niet gek gaan doen. Maar je kunt ondertus sen natuurlij k wel om j e heen kij kenuit het oogpunt van eventuele nieuwe ont wikkelingen. Wanneer bepaalde wegen worden aangepast, bouwplannen wor den gerealiseerd, moeten wij altijd kij ken welk effect dat heeft op de aanrij tijden. Voor Zierikzee zou een andere locatie uit dat oogpunt hoe dan ook moeten liggen in het gebied tussen de foto Marijke Folkertsma huidige kazerne en de omgeving van het gemeentehuis." De brandweer in Renesse kijkt al langer uit naar een nieuw onderkomen. Met de geplande aanleg van een bedrijventer rein nabij het transferium komt die wens weer wat meer in beeld. Pijnen borgh ziet mogelijkheden op de plek van één van de naar die locatie vertrek kende bedrijven, aan de rand van het dorp. Essentieel is dat de locatie past in het regionale dekkingsplan en ook snel bereikbaar is voor de opgeroepen brandweerlieden. Helemaal bovenaan het lijstje van verhuizingen staat de ka zerne in Scharendijke. De procedure voor nieuwbouw aan de Boutlaan is in werking gesteld. Pijnenborgh ver wacht dat eind volgend jaar met de bouw kan worden begonnen. door Piet Kleemans OUDDORP - Een ritje maken in een verwarmde tram: dat kan tweede kerstdag, donderdag 26 december, vanaf het trammuse um van de Stichting RTM aan De Punt-West bij Ouddorp. Vrijdag 27 december wordt een sfeervol stoomprogramma aan geboden. De historische tramstellen rij den donderdag 26 december vanaf 11.30 uur vanaf het sta tion aan De Punt-West naar Port Zélande. De laatste ver lichte stoomtram vertrekt om 16.00 uur. Voor de jeugd tot en met twaalf jaar heeft de Stich ting RTM een presentje in petto, uitgedeeld door een tot leven ge wekte sneeuwpop. Na afloop van de ritten wordt tegen een kleine vergoeding erwtensoep geserveerd. - Programma Vrijdag 27 december wordt van 10.00 tot rond 16.00 uur in en om het trammuseum een sfeervol stoomprogramma aangeboden. Die dag worden twee locomo tieven onder stoom gebracht en ingezet. In en rondom de remise aan De Punt worden die dag si tuaties uit de laatste jaren van het RTM stoombedrijf nage bootst. Om dit zo goed mogelijk te kun nen doen worden tal van scènes speciaal voor fotografen en (vi- deo)filmers opgevoerd. In het draaiboek staan onder meer kruisingen met een goederen- tram, schijn vertrekken, dub- beltractie (stoom en diesel) en het laden en lossen van melk bussen. Het trampersoneel is volledig gehuld in passende RTM-kledij Om het beeld van veertig jaar terug helemaal tot leven te brengen verschijnt een van de locomotieven in RTM-groen, ongewassen en ongepoetst. Speciaal voor de gelegenheid keert het koperdraad aan de te legraafpalen langs de spoor baan terug. Het speciale pro gramma wordt verzorgd door de Stichting Railreizen, de uitge vers van Rail Magazine. De stoomverwarmde tram zoals die op tweede kerstdag rijd, rijdt ook op donderdag 2 januari 2003. Tot die datum is het nog mogelijk de speciale tentoon stelling vijftig jaar succesvolle motortractie bij de RTM te be kijken. Op 8 februari 2003 wordt in de remise de nieuwe expositie De RTM en de Waters nood geopend. door Rolf Bosboom WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland stapt uit het internetproject Zeelandpoort. Zij vindt de meerwaarde van dit digitale platform van vrijwel al le Zeeuwse gemeenten en de provincie te gering. Onlangs kwam Middelburg tot dezelfde conclusie. Zeelandpoort is met veel geld en moeite tot stand gekomen. De website www.zeelandpoort.nl bundelt alle bestuurlijke infor matie van de betrokken overhe den. In oktober vond in de Grote Kerk in Goes de officiële ope ning plaats. De enige gemeente die al bij voorbaat bedankte, was Reimerswaal. Inmiddels heeft Middelburg het eveneens voor gezien gehouden en giste ren besloot het Noord-Beve- landse college van B en W het zelfde te doen. Volgens woord voerster M. van Zevenbergen zitten burgers niet te wachten op de bestuurlijke informatie die Zeelandpoort biedt. „Men sen willen toch vooral weten wat ze moeten doen als ze hun rijbewijs willen verlenen of wanneer hun vuilnis wordt op gehaald." 4331 LH Middelburg® 0118-612508 ZIERIKZEE - Bij H®ngiiet, de digitale hangplek van de Stich ting Jeugd in gebouw De Drie- boek in Zierikzee wordt in het kader van activiteiten rond Kerstmis een fototentoonstel ling over vluchtelingen inge richt. De expositie is samengesteld doorDinekeParlevliet. Zij deed dat in opdracht van Vluchtelin genwerk Schouwen-Duiveland naar aanleiding van het tienja- ng bestaan van het Asielzoe kerscentrum in Burgh-Haam- stede dit jaar. De foto-tentoon stelling in het H@ngnet in Zie rikzee wordt maandagmiddag 23 december om 15.00 uur offi cieel geopend. door Steffan ter Maat STAVENISSE - De torenklok van Stavenisse is van slag of be ter gezegd, slaat helemaal niet meer. In de afgelopen weken be gon de klok nog wel automa tisch te luiden om 8.00-, 12.00- en 20.00 uur, maar daarna wist hij niet meer van ophouden. Door het ongecontroleerde lui den is ook het slagwerk voor de andere hele - en halve - uren be schadigd. Oorzaak is een kapot te schakelklok. De luidklok kan nog wel handmatig worden be diend en bij de kerkgang en be grafenissen worden gebruikt. De reparatie van de klok wordt waarschijnlijk pas in het nieu we j aar uitgevoerd en tot die tij d zal de klok dus niet automatisch slaan. Met het herstel wordt waarschijnlijk ook een automa tische regeling van de zomer- en wintertijd aangebracht. door Piet Kleemans OUWERKERK - De reddings brigade Zierikzee-Duiveland heeft een nieuw boothuis. De container wordt in maart 2003 gelijktijdig met de doop van de nieuwe boot in gebruik geno men. Voor die tijd wordt het nieuwe onderkomen geschil derd en voorzien van een elek trische installatie en opberg ruimtes. De huidige boot van de red dingsbrigade was dringend aan vervanging toe en na lang spa ren en geldschieters zoeken wis ten de redders voldoende bud get bijeen te sprokkelen voor de aanschaf van een nieuwe. De keuze viel uiteindelijk op een Tornado 5.4 Speed, uitgerust met een 60 pk sterke tweetakt- Yamahamotor. Het nieuwe schip is net iets gro ter dan het huidige en past niet in het bestaande boothuis. Con tainerhandelaar BIPA uit Rot terdam hielp de reddingsbriga de uit de nood. De handelaar - die een paar j aar geleden ook al voor vergroting van het boot huis van de reddingsbrigade zorgde - bleek bereid de oude container in te nemen en een an dere - grotere - te leveren. Toestemming Nadat van de gemeente Schou wen-Duiveland toestemming was verkregen voor plaatsing van een grotere container op het strandje van Ouwerkerk reis den de redders onlangs af naar Rotterdam om het nieuwe boot huis op te halen. Eilandelijke bedrijven verzorgden het ver voer van het stalen gevaarte. De container heeft een binnen- hoogte van 2,97 meter en dat maakt het mogelijk de boot zon der neerhalen van antennes, beugels en boordlichten naar binnen te rijden. De deurope ning is 2,44 meter breed. Van dit type container zijn volgens de Rotterdamse handelaar slechts enkele in Europa. De meeste exemplaren zijn te vinden in Afrika. Rond maart 2003, als de nieuwe boot wordt gedoopt, wordt het nieuwe boothuis in gebruik genomen. Het is de be doeling dat rond die tijd zestig parkeervakken en een autoluwe zone bij het strandje zijn gecre- eerd. Het verkeer dat nu nog bo- venlangs de dijk rijdt, wordt straks onderlangs gedirigeerd. Het nieuwe boothuis van de reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland werd eerst op de werkplaats in Zie rikzee neergezet. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35