Alle soorten doppen tellen mee Stampen door de bagger is het mooist PZC Midden-Aarde moet beschermd tegen het Kwaad In de ban van het spel dE JonGrE OfidERZ-OpKER - Pink promoot XTC-pillen woensdag 18 december 2002 nlangs verscheen een dvd- V_y box met een uitgebreide versie van 'The Fellowship Of The Ring', de eerste aflevering van de filmtrilogie naar J.R.R. Tolkiens boek 'In De Ban Van De Ring'. In de vorig jaar uitge brachte bioscoopversie kwam het verhaal niet altijd even soe pel uit de verf, doordat de Nieuw-Zeelandse regisseur Pe ter Jackson te weinig tijd uit trok voor de uitdieping van zijn karakters. Dat euvel is in de dvd-versie dubbel en dwars goed gemaakt door de toevoeging van ruim een half uur aan nieuwe en uitge breide scènes. Veel meer dan eerst het geval was leren we door de dvd-versie Midden-Aarde kennen als een schitterende wereld die het waard is om te beschermen te gen het verwoestende Kwaad dat haar bedreigt. Wie bereid is zijn beurs te trek ken - de prachtige box kost 45 euro - kan thuis eindelijk het meesterwerk zien, waarvan in de bioscoop alleen de contouren zichtbaar waren. Het ziet er naar uit dat de twee de aflevering in de trilogie, The Two Towersook pas op juiste waarde geschat kan worden bij Jacksons definitieve versie op dvd. Volgens de geruchten wilde Jackson de film maar liefst drie kwartier langer maken dan de speelduur die de filmmaat schappij hem toestond. Toch kan op basis van de drie uur du rende bioscoopversie al gecon cludeerd worden dat de regis seur een stijgende lijn te pakken heeft. Zonder de voorafgaande ge beurtenissen samen te vatten gooit The Two Towers de kijker meteen in het diepe. Wie het eer ste deel gemist heeft zal dan ook direct de draad kwijt zijn, en heeft hier niets te zoeken totdat hij zijn huiswerk heeft gedaan. Wie deel één wel zag, zal zich herinneren dat het uit mensen, hobbits, een elf en een dwerg be staande reisgezelschap uiteen viel, nadat het eerst koers had gezet naar het duistere land Mordor. Daar moet de magische Ring uit de titel vernietigd wor den, voordat de ultieme slech terik Sauron hem kan gebrui ken om de wereld zijn wil op te leggen. Net als Tolkiens boek schakelt de film voortdurend heen en weer tussen de verschillende avonturen die de leden van het uiteengeslagen gezelschap be leven. Het eerste uur kenmerkt zich door de ietwat gehaaste verteltrant van de eerste bios coopfilm. Dat wordt goeddeels gecompenseerd door de weder om fenomenale vormgeving en trucages. Maar het verhaal komt pas echt tot leven vanaf de mysterieuze droomscène waar in de door Viggo Mortensen ge speelde zwaardvechter Aragom over grote afstand contact legt met zijn geliefde, de schone el- fenvrouwe Arwen (Liv Tyler). The Two Towers is over de hele linie een stuk duisterder dan het feeërieke 'The Fellowship Of The Ring'. Overal in Midden- Aarde rukken de troepen van Sauron op, wat uiteindelijk uit mondt in een verbijsterende veldslag tussen Goed en Kwaad. Op meesterlijke wijze begeeft Jackson zich midden tussen de op leven en dood vechtende par tijen, maar regelmatig ontstijgt de camera het strijdgewoel om in een meeslepende beweging een wijdere blik te gunnen op het slagveld. De kijker krijgt daardoor het gevoel dat hij deel uitmaakt van het chaotische strijdtoneel, zonder dat hij ook maar een moment het overzicht verliest. The Two Towers doet reikhal zend uitzien naar de dvd-versie, die ongetwijfeld weer rijker, grootser en uitgebalanceerder zal uitpakken. Na dit imposante middendeel kijk ik echter nog meer u it naar het reeds gefilmde slotakkoord, 'The Return Of The King'. Helaas moeten we daar nog een jaar op wachten. Fritz de Jong The Lord Of The Rings - The Two Towers: regie Peter Jack son, met Elijah Wood, Ian Mc- Kellen, Viggo Mortensen, Sean Astin, te zien in Cine City Vlis- singen, De Koning Hulst en Ci- nemactueel en Roxy Bergen op Zoom. Het tweede deel van het drie luik'The Lord Of The Rings' is nu te zien in de bio scoop. Maar er is meer: de afge lopen weken zijn ook twee games uitgebracht van 'The Lord Of The Rings'. De games verschillen nogal van elkaar. Waar het spel 'The Lord Of The Rings - The Two Towers' voor een belangrijk deel gebaseerd is op het tweede deel van de film, is 'The Lord Of The Rings - The Fellowship Of The Ring' geba seerd op het boek van J.R.R. Tol kien. Helaas heeft 'The Lord Of The Rings - The Fellowship Of The Ring' een teleurstellende game- play. In het begin van het spel voer je als Frodo een heleboel eenvoudige, om niet te zeggen simplistische taken uit, tot aan de hele transactie van de ver koop van het huis aan Lobelia aan toe. Met de komst van Arag om wordt het allemaal wel wat spannender, want die heeft ten minste wapens. Maar zijn bewe gingen zijn - net als die van Gandalf even later - dusdanig traag, dat je de moed al snel in de schoenen zinkt. De onhandige cameraopstelling van het spel komt daar nog eens overheen, de korte tijdsduur van het spel ook en verder zijn voor de pc- versie de nodige crashes gerap porteerd. Kortom, toch maar naar de bioscoop? Ja en nee. Die film moet je zien natuurlijk, maar er is ook nog 'Lord Of The Rings - The Two Towers' (althans, voor de PlayStation 2) en dat biedt heel wat meer spektakel. Dat zit zo: het gaat in dit spel, ondanks de titel gebaseerd op de eerste twee films (en dus boeken) van 'Lord Of The Rings' niet om het oplos sen van puzzeltjes, nee, je moet hier daadwerkelijk strijd leve ren. Harde strijd Het spel be gint met een scène uit de eerste f i 1 m en voor je er erg in hebt gaat de film naadloos over in het spel en zit je midden in een gevecht op leven en dood. In dit spel is geen plek voor sub tiliteiten, hier pak je - of je nu de rol aanneemt van de mens Ara- gom, de elf Legolas of de dwerg Gimli - het zwaard op tegen de Orks, de Uruk-hai en Ringgees- ten, allemaal om er voor te zor gen dat Frodo als eigenaar van de ring niets overkomt. Dat vechten klinkt simpeler dan het is, maar als beloning zijn er mooie dingen te verdienen: ex tra wapens, extra levels, een in terview met de acteurs uit de film, van die dingen. Gert Meijer The Lord Of The Rings - The Fellowship Of The Ring: ont wikkeld door Black Label Games en uitgegeven door Vi vendi Universal voor pc, PlayStation 2 en Xbox, prijs resp. 49,99, 64,99 en 69,99. Web: www.lotr.com The Lord Of The Rings - The Two Towers: ontwikkeld door Stormfront Studios en uitgege ven door Electronic Arts voor de PlayStation 2 en GameBoy Ad vance. Prijs: 66,49 en 49.99. Web: www.lordoftherings.ea.com In een rustig hoekje van het schoolplein schuiven de bierdoppen over de natte stoeptegels tegen de muur en dan in het knikkerputje. De winnaar incasseert de dop pen en gaat naar het volgen de spelletje. Knikkeren met bierdoppen, bij obs 't Kof schip in Zierikzee is het een rage. Het begon allemaal zo rond de herfstvakantie. Wendy (11 jaar) en Anouk (10) uit groep zeven van obs 't Kofschip be dachten dat ze de bierdoppen die ze spaarden ook konden ge bruiken om er mee te flippoën. Binnen de kortste keren was de hele school gegrepen door deze nieuwe rage. „Alleen de kinde ren uit groep een en twee doen niet mee", denkt Anouk maar dat weet ze eigenlijk niet zeker. De regels zijn simpel want ze zijn hetzelfde als knikkeren en flippoën. De speciale knikker- putjes op het schoolplein wor den nu voor het doppen, zoals het nieuwe spel heet, gebruikt. Tegen de muur ketsen mag en verder worden de regels aange past aan het verloop van het spel. Dus soms mag een dop wel omgedraaid worden en soms niet. „Die randjes van de dop pen doen wel pijn aan je vingers als je schiet", zegt de tienjarige Audrey. Op deze regenachtige dag zijn er niet zoveel kinderen aan het doppen. Het is dan ook wel erg koud en nat. Toch hebben de kinderen wel enkele bierdoppen op zak. Maar als er serieus ge speeld wordt, nemen ze een blik vol mee. Dan kunnen ze onder handelen over de waarde van de inzet. Want de doppen van bree- zers bijvoorbeeld zijn 'waarder' dan die van de meeste biermer ken. Wendy denkt dat het komt om dat die flesjes duurder zijn. Alle doppen doen mee, ook de gou den van de koffiemelk. En zelfs na veel spelen, als het merk er door de stoeptegels afgesleten is, kunnen deze zilveren doppen hun waarde behouden. Er wordt dus ook gespaard, Reinier (12) heeft er zeker wel 12 O O en ook de andere kinderen op het plein noemen grote aantallen. „Nee, haar ouders drinken niet zoveel bier of breezers", zegt Joyce (11). Ze vraagt aan familie of ze mee willen sparen. Ook wordt er wel bij restaurants en cafés ge vraagd naar doppen. En de dis co is een hele goede leverancier. Inmiddels hebben verschillende kinderen aan hun ouders ge vraagd andere biermerken te gaan drinken. „Heineken heeft iedereen, daar doe je niks mee", weet Marian (12), „het is leuker om een onbekend merk te heb ben." Volgens de kinderen vin den de meeste ouders het dop pen maar niks. Aan de andere kant is het een spel dat weinig kost en dat spreekt hen weer wel De basisscholieren van 't Kof schip in Zierikzee spreken van een rage maar elders in Zeeland blijkt daar weinig van. In Aar denburg, bij R.K. basisschool Op Dreef, en bij de christelijke basisschool De Oude Vaart in Terneuzen hebben ze er nog nooit van gehoord. Bij obs Prin ses Beatrix in Yerseke wil de meester het voor de zekerheid nog wel even navragen. „Mis schien heb i k iets gemist maar i k geloof niet dat hier met bierdop pen geknikkerd wordt." Inderdaad is er ook in Yerseke niets bekend over doppen. Bij de prot. chr. basisschool Ichtus in Wolphaartsdijk is het knikke ren tot de verbazing van de juf wel heel erg in. „Dat doen ze meestal in het voorjaar, nu is het er eigenlijk te koud en nat voor. Maar de kinderen begonnen in de herfst met kastanjes te knik keren en nu die zo'n beetje op zijn, spelen ze weer met knik- kers. Maar niet met bierdop pen." Inge Heuff Trainen op muziek. Hiphop of een stevige brok house. Maakt niet uit, zolang de been tjes maar ritmisch meebewegen. 'Spinning' op de hometrainer; voor wielrenner Jaco Wagenaar (14) is het wekelijks vaste prik. „Lekker trainen op bonke-bon- ke muziek", lacht hij. „Kilome ters maken, conditie op peil houden en muziek luisteren. Tof hoor, maar het echte werk blijft toch het leukst." Sinds twee jaar is de renner uit Yerseke lid van wielerclub Mid delkamp. 's Zomers is hij vooral actief als wegrenner. „Heb dit jaar voor het eerst meegedaan bij de nieuwelingen. Koersen gereden in Bergen op Zoom, Breda en Yerseke. Uitslagen? Meestal zo rond de tiende plaats. Tijdens het Nederlands kampioenschap dit jaar eindig de ik in Simpelveld in Limburg op de 34e plaats." ,,'s Winters kies ik voor de ATB. Dat doe ik nu al voor het derde jaar. Bevalt prima. Is heel an ders dan het wegrennen. Ter reinrijden stelt ook andere eisen aan een coureur. Kracht, heel belangrijk, maar vooral ook be hendigheid. Meestal ga ik voor af het parcours verkennen. Kij ken waar de putten zitten en hoe de bochten liggen. Kun je tij dens de koers profijt van heb ben. Het kan me met zwaar ge noeg zijn. Lekker vies worden in de modder, lekker door de bag ger stampen, wind en een strie mende regen, dat is voor mij echt genieten. Hoort bij deze sport, toch?" Het ATB-seizoen is inmiddels halverwege. Na vijf races staat Jaco eerste in het tussenklasse- ment bij de jeugd tot 16 jaar. In Heinkenszand bij de Stelleplas- race pakte hij de eerste plaats. „Lekker parcoursveel bochten leuke klimmetjes en heel tech- Wielrenner en ATB-er Jaco Wagenaar: „Het kan me niet zwaar genoeg zijn." foto Willem Mieras nisch. Veel draaien en keren, dat ligt me wel." Ook de Strandrace op Schou- wen-Duiveland werd gewon nen. „Gebruikte ik m'n oude fiets, vanwege het vele zand en het zoute water. Op m'n nieuwe ben ik nog heel zuinig, snap je?" Op 21 december wacht de race in Vlissingen. Een week later de Inkelcross in Kruiningen. Drukke weken voor Jaco. Z'n kansen op de eindoverwinning schathij positiefin. „Zorgen dat je vooraan blijft eindigen, zodat je punten pakt voor het klasse ment. Maar er kan altijd iets fout gaan. Een slechte dag of materiaalpech." De komende wedstrijden rijdt hij dan ook beslist op z'n nieuwe mountainbike. Zekerheid voor alles. De oude ligt gedemon teerd op zolder. „Heb ik aan m'n moeder beloofd. Die ziet het mountainbiken ook wel zitten. Nee, geen wedstrijden, maar ge woon voor de lol." Een geruststellende gedachte, want er zijn al concurrenten ge noeg! Hans Segboer CLn. AfölUjt -Ln. Dat zangeres Pink haar me ning niet onder stoelen of banken steekt, is zo langzamer hand wel duidelijk. Maar met haar laatste uitspraak maakt ze zich niet echt populair. Pink is namelijk van mening dat kinde ren zo nu en dan best eens een XTC-pilletje toegestopt mogen krijgen. Dit zou de kinderen een gezonde dosis zelfvertrouwen geven. „Ik ben van mening dat XTC- pillen op school in de lunch uit gedeeld moeten worden. Dan le ren die kids tenminste echt wat nuttigs", aldus Pink De antidrugs-beweging is woe dend. „Als Pink kinderen wil helpen door het gebruik te sti muleren van pillen die de dood tot gevolg kunnen hebben, zou den wij haar willen vragen zelf te stoppen met de drugs. We hebben liever dat popsterren hun talenten uitdragen dan dat ze dóftime dingen zeggen" Scène uit The Lord Of The Rings - The Two Towers. Bierdoppen sparen en ermee knikkeren: op obs 't Kofschip in Zierikzee is het een rage. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 26