Kerst met Mozart en Telemann Christmas Angels zoekt ontroering Dreadlock Pussy hard in mysterieuze sferen 25 woensdag 18 december 2002 Je hebt geen hedendaagse componisten uit verre oorden nodig om een origineel programma samen te stellen. Dat bewijst het concert van de Vlissingse Oratorium Vereniging, aanstaande zaterdag in de Sint Jakobskerk in Vlissingen. Het koor onder leiding van Henk Harinck zingt onbekend werk van Mozart en Telemann. Georg Philipp Telemann, de man van de duizend canta tes, was een tijdgenoot van Bach. Hij was veel en veel be roemder dan Bach, die vergele ken met Telemann maar een beetje rommelde in de marge. Nu, een paar honderd jaar later, zijn de rollen volkomen omge draaid. Het enigszins gedateer de naslagwerk XYZ der muziek van Casper Höweler windt er geen doekjes om: „Telemann's werk is groter dan dat van Bach en Handel samen, maar het meeste daarvan blijkt thans verbleekt. Naar zijn 21 opera's taalt nu niemand meer, evenmin als naar zijn 12 jaargangen cantates of 44 passionen." Za terdag klinkt Telemanns Deut- ches Magnificat. Volgens dirigent Henk Harinck is de tanende belangstelling voor Telemann een kwestie van mode, al moet ook hij erkennen dat de componist al heel lang uit de roulatie ligt: „Debarokdiri- gent Philippe Herreweghe heeft zelfs geschreven dat de muziek van Telemann voor het mindere volk is. Ik vind het Deutches Magnificat best aardig. Het is een eenvoudig werk, maar is eenvoud niet kenmerkend voor het ware? Trouwens, het klinkt misschien wel ongecompli ceerd, maar voor het koor is het best pittig." Florilegium Musicum Tijdens dit kerstconcert wordt voor het eerst samengewerkt met het barokorkest Florilegi um Musicum. Solisten zijn Nienke Oostenrijk, Margriet van Reisen, Otto Bouwknegt en Henk Neven. De Middelburger Jos Vogel zit ach ter het orgel. De Vlissingse Oratorium Vereniging. De naam Mozart mag dan nu be kender zijn dan Telemann, zijn Vesperae Solennes de Domini ca, dat zaterdag op het pro gramma staat, is volgens Ha rinck een behoorlijk onbekend werk. Mözart heeft het opgedragen aan de Dominicaanse orde in Salzburg. Mozart heeft twee vespers geschreven, de andere hebben we een aantal jaren ge leden uitgevoerd. Het is een mooi stuk met heel veel koor er in en vrij korte solistische stuk jes. Toch wordt het bijna nooit foto Koos Borg uitgevoerd. Ik heb het zelfs nog nooit ergens gehoord." Douwe Eisenga Concert Vlissingse Oratorium Vereniging: zaterdag 20 uur, in de Sint Jakobskerk Vlissingen. De Christmas Angels: vlnr Margreet Snaas, Anne Marie Beeren, Nicoline Snaas, Tanja Pekelharing en Sonja Bollen. foto Sandra Haverman Het creëren van sfeer en met name de kerstsfeer is het voornaamste streven van de a capella groep Christmas An gels. Dit vijf dames tellende vocaal ensemble treedt alleen op in de kerstperiode met een eigenzinnig programma, waar in wereldmuziek een hoofdrol vertolkt. Zelf spreken ze van WereldKerstMuziek.Het re pertoire is niet altijd recht streeks aan Kerstmis gelieerd, maar we zijn op zoek naar nummers die een bepaalde re flectie of intimiteit, een thema van licht of overdenking in zich dragen. Ook is er veel hu mor en vrolijkheid, want dat hoort eveneens bij Kerstmis." Aan het woord is Sonja Bollen (36), die van haar vierde tot haar zeventiende in Vlissingen en Middelburg woonde, waar haar vader, N. M. Bollen, di recteur van het loodswezen was. Middelbaar onderwijs (vwo) volgde zij aan de SSGM (tegenwoordig Nehalennia) in Middelburg (1978-1984), waar na ze naar het conservatorium in Utrecht ging. Want ze speel de al op jeugdige leeftijd harp, met welk instrument zij door drong tot het Zeeuws Jeugdor kest en later het Zeeuws Or kest, onder meer als soliste in een werk van Debussy (1988). Na haar studie werkte ze enige tijd als harpiste, maar niet met hart en ziel. Inmiddels ligt haar liefde bij het zingen. ,,Op een gegeven moment kwam ik bij Peggy's Angels, het leukste koor van Neder land, close harmony, jazz en wereldmuziek. Uit de vraag van iemand die zangeressen op een kerstmarkt wilde hebben, ontstond zo'n negen jaar gele den Christmas Angels. We be gonnen met eenvoudige arran gement j es voor standaard kerstliedjes, maar al gauw wil den we wel eens wat anders. Dus zijn we zelf muziek gaan schrijven en zoeken, originele muziek van over de hele we reld, die bij ons en bij de kerst gedachte past. Inmiddels is vrijwel het hele programma op ons lijf geschreven, alle arran gementen zijn van onszelf of hebben we laten schrijven." Sonja is daarmee in feite te ruggekeerd naar haar baker mat, want haar vader had de gewoonte om 's avonds na tien uur, wanneer zij allang in bed lag, piano te spelen. „Dan zong ik mijzelf, als kind van een jaar of zes, in slaap door te impro viseren tegen mijn vaders mu ziek van Bach, Brahms of Haydn in en harmonielijntjes te maken. Daardoor schrijf en arrangeer ik nu ook graag mu ziek. En ik doe een parttime theateropleiding, gericht op zangpresentatie. Dat vind ik heel erg terug in de Christmas Angels." „We hebben met ons vijven een heel mooie koorklank en vor men een sterke eenheid. Maar daarnaast staan we ook heel individueel op het toneel. Er is een aantal liedjes waarin ie mand een prominente rol krijgt. Wanneer je wereldmu ziek maakt, moet je heel veel verschillende klanken probe ren te benaderen. We zijn alle vijf op zoek naar een bijzonde re klank. En er is ook veel om naar te kijken, we staan niet met ons vijven op een rijtje." „In het begin deden we echt kerstrepertoire zoals Engel- kens door het luchtruim zwe ven. We doen nu nog wel der gelijke dingen, maar altijd in een bewerkte vorm, arrange menten die verrassen of het lied een andere wending geven. O, dennenboom heeft bijvoor beeld een arrangement gekre gen dat lijkt op de Vlaamse groep Laïs. Het traditionele zit in de sfeer die we neerzetten en die je meeneemt naar de ver schillende emoties die het kerstgevoel weergeven." „Het programma heeft een spi ritueel karakter, in die zin dat je ei-vaart dat er meer is tussen hemel en aarde. Iedereen her kent Kerstmis op een gevoels matige manier, een moment in het jaar waarop je echt kunt stilstaan bij wat je doet en wie je bent. Wat we in de muziek willen overbrengen is de re flectie op jezelf, op anderen, vooral liefdevolle reflectie. We zoeken de ontroering." Frans Doeleman Christmas Angels: za. Koorkerk Middelburg, 20.15 uur. Dreadlock Pussy De Roermondse band Dreadlock Pussy heeft in korte tijd een sterke plek ver overd in het circuit van de nu- metal. Sterk omdat de groep door haar vele invloeden nau welijks in een hokje te stoppen is. Een eigenschap die ook de in Eindhoven studerende gita rist Punto, het nieuwste lid van de band, zeer goed ligt. Gitarist Punto uit Heerlen heeft met recht een topjaar achter de rug. Vorig jaar werd hij tot zijn niet geringe vreug de gevraagd als nieuwe gitarist van Dreadlock Pussy. Sinds dien speelde hij met de popu laire nu-metalband uit Lim burg onder meer op Pinkpop en op het Ozzfest, hij maakte in 2001 de EP 'Middles' en ui teraard is Punto te horen op het nieuwe Dreadlock Pussy- album Tsurhi. Maar het opmerkelijkst was nog wel dat de opnamen van Tsumi voor Punto ook als stu dietijd golden. De 21-jarige gitarist, die in het dagelijks le ven gewoon Ferry Michel Duij- sens heet, studeert namelijk aan de afdeling. Multimedia van het Grafisch Lyceum in Eindhoven en zijn begeleiders stemden in met het idee van Punto om stage te lopen in de inmiddels befaamde RS29-stu- dio van Oscar Holleman in Waalwijk. De studio waar on der anderen Within Tempta- ton, Krezip en Rosemary's Sons hun albums opnamen en waar dus ook Dreadlock Pussy neer streek om het nieuwe album te maken. „Het was natuurlijk geweldig dat ik die studiotij d tevens mocht benutten voor m'n sta ge", grinnikt Punto. „Ik kon de hele tijd in de studio zijn, zon der me zorgen te hoeven ma ken over school." Dat laatste is niet helemaal waar, want Pun to had wel de opdracht gekre gen om op cd-rom een soort documentaire te maken over de studio en de opnamen van Tsu mi. Voor de gitarist was dat echter geen opdracht, maar simpelweg iets geweldig leuks. „En we hebben er allemaal voordeel van. De band ook, want iedereen vindt het hart stikke mooi dat alles is vastge legd op cd-rom." Maar uiteindelijk is die cd-rom maar bijzaak. Zeker ook voor Punto, die blij is met het resul taat en er zijn stage mee redde, maar die toch ook vooral erg in zijn nopjes is met het album, het tweede officiële van Dread lock Pussy. Een plaat waarop de band uit Roermond nog meer zijn eigen plekje in de nu- metal hoopt en denkt te vin den. Alleen al de titel is opval lend. Tsumi is Japans en bete kent zoveel als 'gedwongen zonde'. En in de geest daarvan klinkt Dreadlock Pussy weer donker, intens en beklemmend. Maar vooral ook hebben Pun to, Lombok (scratch, samples), bART (gitaar), Twixy (drums), Pat (zang) en J, (bas) iets met Japan. „Dat komt eigenüjk door Pat", zegt Punto. „Hij heeft Japans gestudeerd en ons allemaal een beetje meegesleept in die sfeer. Je hoort dat ook terug in onze muziek. Het nummer 'Akemi' heeft Pat zelfs helemaal in het Japans gezongen. Die mysteri euze oosterse sfeer geeft onze muziek iets eigens." Wat Dreadlock Pussy verder origi neel maakt, is de veelheid aan invloeden, denkt Punto. Ieder bandlid heeft zo z'n eigen mu zikale voorkeuren en dat zorgt volgens hem voor veel variëteit in de muziek. „Nu-metal is de basis van onze muziek. We zijn allemaal fan van een band als Deftones. Maar daarnaast luisteren we naar Tool, Tori Amos, Sonic Youth en gothicmetal, om maar eens wat te noemen. En dat heeft ongetwijfeld invloed op onze sound. In ieder geval staan wij overal voor open en is in onze muziek alles moge lijk." Punto is niet te horen op Dreadlock Pussy's debuut 'Sharp Instead' uit 2000. Hij kan dus ook meer van een af stand naar dat album kijken en het verschil met Tsumi aange ven. 'Sharp Instead' is rauwer en beukt meer. Op Tsumi heeft de band z'n draai beter gevonden. Meer melodie, meer afwisse ling, maar toch ook heel heavy. Ik denk clat ieder bandlid z'n ei kwijt heeft gekund op deze plaat. We zijn er allemaal in ie der geval erg blij mee." Concert Dreadlock Pussy: za terdag om 22 uur tijdens nu-me tal night in Brogum Zierikzee. Muziektheater Toen stenen nog vogels waren is muziektheater van Het Filiaal. Pekka houdt van alles en iedereen, maar het meeste houdt hij van vogels - en van stenen, omdat hij weet dat die ooit vogels waren. Spel en zang van Mies de Heer. Vanaf 7 jaar. Scheldetheater, Terneuzen, 15.00 uur Vocalitas Kamerkoor Vocalitas met het 'festival of lessons and carols'. Onder leiding van Arie Karreman en met medewerking van or ganist Jos Verpoorten worden kerstliederen uit vele tradities af gewisseld met korte lezingen en gedichten. Cuyperskerk, Sas van Gent, 15.00 uur Slibreeks De aanbieding van een nieuw deel van de Slibreeks wordt om kleed met muziek en voordracht. De auteur van het boekje Zee/Land, Cor Gout, zal verhalen voor dragen en enkele 'Zeeuwse' liedjes ten gehore brengen met zijn band Trespassers W. Trompettist Hans Friedrich verleent mede werking. De Drvkkery, Middelburg, 15.30 uur Koorschool De Zeeuwse Koorschool geeft een kerstconcert. Het programma van dit jongenskoor, onder leiding van Evert Heijblok, omvat kerstmuziek uit de renaissance en de barok, als mede hedendaagse koormuziek en Christmas carols, terwijl ook het bellringing te beluisteren is. Marcel van Westen bespeelt het orgel. Rk kerk, 's-Heerenhoek, 15.30 uur Jake Schmid De Jake Schmid Band geeft een concert. Deze Zeeuwse formatie speelt rock 'n' roll en oude nummers van onder andere The Doors. Café Havenzicht, Kamperland, 16.00 uur Kerstspel Nog is de staldeur open luidt de titel van een openluchtkerstspel. Zie vrijdag. Beursplein, Bergen op Zoom, 16.30 uur IM IM (spreek uit I Am) geeft een concert. IM is Haarlemmer Ivo Malssan, maar live opereert deze muzikale duizendpoot in gezelschap van een aantal professionele muzi kanten. Hij maakt indruk met zijn soulvolle stem. Café 't Schuttershof, Middelburg, 17.00 uur Panta Rhei Regelmatig zijn er optredens in strandpaviljoen Panta Rhei. Deze zondag treedt de band Bite a Bit voor het voetlicht. Panta Rhei, Vlissingen, 17.00 uur Capella St. Petersburg Capella St. Petersburg geeft een afwisselend kerstconcert. De zestig koorleden, gekleed in traditionele kostuums, brengen zowel kerst- en volksliederen, als klassieke en gewijde muziek. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur MAANDAG Musica Cordis Vocaal ensemble Musica Cordis voert het Festival of Nine Les sons and Carols uit. De lezingen uit het Oude en Nieuwe Testament worden verzorgd door leden van verschillende kerkgenootschappen. Het koor en de samenzang staan onder leiding van Hans Smout, met aan het orgel Bram Beekman. Heilige Blasiuskerk, Heinkenszand, 19.30 uur Mannenkoor Het Christelijk Mannenkoor Zeeland geeft een kerstconcert. Medewerking verleent het jongerenkoor Matthanja uit Goes. Beide koren staan onder leiding van Peter Wildeman. Organist is Martin Weststrate uit Krabbendijke. Johanneskerk, Kruiningen, 19.45 uur DINSDAG Grandpa Nick De Grandpa Nick's Sessieband geeft een kerstconcert. Gasten zijn vocalist Richard cle Nooyer en toetsenist Jeroen Riet bergen (van de Marco Borsato Band). Voorts is er een mistery guest. Naast kerstrepertoire speelt de band ook hits uit de jaren zeventig. Caffé Brooklyn, Middelburg, 23.00 uur VLISSINGEN CINE CITY (Belbios 0900-9363) Lord of the Rings, The Two Towers - Wo. 13, 17, 18.30 en 21 u„ do.t/m di. 12.30,13.45,16.30,17.30 en 21 u., za. t/mdi. ook 10 u. Santa Clause2 - Do. t/mdi. 13,16.15,19en21.30u„ do.niet 13 u. De Tweeling - Wo. 13 en 19 u., do. en vr. 19en22u.,za.t/mdi. 10, 19 en 22 u.; Van Wilder-Wo. 15.30,18.45 en 21.45 u do. 22.30 u., vr, t/mdi. 15.30 en 22.30 u.; Tuxedo -Wo. 13 en 22.15 u., do. t/mdi. 17.45 en 20.15 u.; Piraten planeet - Wo. 13 en 16 u„ do. en vr. 13.15 u., za. t/m di. 10 en 13.15 u.; Sweet Home Alabama - Wo. 16 u za t/m di. 10 u.; Ghost Ship - Wo. t/m di. 22 u.; Changing Lanes - Wo. 19en21.45u.,do. t/mdi. 22.30 u.; Harry Potter en de geheime ka mer -Wo. 13 en 15.30 u., do. en vr. 13 en 16 u.,za. t/mdi. 10,13 en 16 u.; Harry Potter and the chamber of secrets -Wo. 13,16,19.30 en 21 u., do. en vr. 12.45, 15,45, 19.15 en 21.15 u., za. t/m di. 10, 12.45,15.45,19.15 en 21.15 u.; Mr. Deeds-Wo. 19 u.; Pietje Bell - Wo. 13 en 16.15 u.,do. envr. 13.15,16.15 en 19.15u.,za.t/mdi. 10, 13.15,16.15 en 19.15 u.; Sneak preview - Ma. 22 u. MIDDELBURG SCHUTTERSHOFTHEATER (0118 613482) Donderbroek - Wo. 14 u.; Fat Girl - Do. 20 u De Ramp - Wo. 20 u.; Het stenen vlot - Vr. en za193 0 umaen di20 uLe Roi Danse - Vr. enza. 22 u., zo. 20 u., Loenatik de moevie - Ma. en di. 14 u HULST DE KONING (0114 312030) Lord of the Rings, The Two Towers - Wo. 18,30 en 22 u.do. t/m di 18.15 en 22 u.; De Tweeling - Wo. 15 en 20.30 u„ do. t/m di. 20.30 u.; Sweet Home Alabama-Wo, 16 u., do. t/mdi. 19 u The Tuxedo - Wo. 20 u., do. t/m di. 19 u Van Wilder - Wo. 18.45 u„ do. t/m di. 21.30 u„ Piraten Planeet - Wo. 13.30 en 16 u., vr. 16 u.,za. t/mdi. 13.30 en 16 u.; Harry Potter en de geheime kamer-Wo. t/m di. 13 en 16 u.vr. alleen 16 u.Harry Potter and the chamber of secrets - Wo. 20 u-, do. t/m di. 19 en 22.15 u.; Loenatik the moevie - Wo 13.30 u.;PietjeBell-Wo. 13.30 en 16 u., vr. 16 u.,za. t/mdi. 13.30, 15 en 16.30 u.; Red Dragon - Wo. 20 u., do. t/m di. 21.30 u. GOES 't BEEST (0113 228142) En beertje dan? - Wo. 14 u.Loenatik, de moevie - Do, envr. 20.30 u„ za. t/m ma. 14 u.; Fellini's Roma - Di. 20.30 u. BERGEN OP ZOOM CINEM'ACTUEEL (0164 254886) Lord of the Rings, The Two Towers - Wo. 14 en 20 u., do. 19.30 u.. vr. t/m ma. 20.30 u., di. 18.15 u.; Santa Clause 2 - Do. 20 u., vr. 18.15 u., za. t/m ma. 16 en 18.15 u„ di. 16 u.; The Tuxedo - Wo. 20 u.,vr. t/m ma. 18.30 en 21.30 u.,di. 18.30 u Piraten Planeet - Wo 14 u., za. t/m di. 13.30 u., Harry Potter en de geheime kamer - Wo. 14 u-, za. t/m di. 13 en 15.15 u Harry Potter and the chamber of secrets-Wo. en do. 20u.,vr. t/mma. 18.15en21.15u.,di. 18.15 u Pietje Bell. Wo, 16 u., za. t/m di. 13 en 15.30 u. ROXY (0164 233434) Lord of the Rings, The Two Towers - Do. 19.30 u., vr. 20 u., za. t/m ma. 16 en 20 u., di. 16 u.; Sweet Home Alabama - Do. 20 u„ vr. en za. 21.30 u., zo. en ma. 20 u di, 17 u,; Harry Potter en de geheime kamer - Wo. 14 u„ vr. 18.30 u za. 13.45 en 18:30 u., zo. en ma. 13.45 en 17 u„ di. 13.45 u.; Red Dragon - Wo. 20 u. Pietje Bell - Wo. 14 u„ za. t/m di. 13.30 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25