PZC FlatZooi vraagt puur acteren Contraband heeft iets geheimzinnigs en grilligs 23 Jong woensdag 18 december 2002 Het niet geringe talent van Lottie Hellingman (25) werd reeds onderkend bij haar debuut in de musical Eindeloos (1997) en boven dien onderstreept door de Pall Mali Export Prijs 1998 voor haar aandeel in Blood Brothers. Nu speelt ze de hoofdrol in haar eerste echte toneelstuk, FlatZooi van Alan Ayckbourn. Ze zegt het terloops in een tussenzinne tje, maar raakt daarmee de essentie van haar bestaan: ,,Ik doe altijd heel veel op mijn gevoel." Lottie Hellingman is een twijfelaar. „Ik neem niet al le rollen aan, maar ben ook bang dingen te missen. Ik wil graag alles uitproberen en heb het ge luk dat ik van veel markten thuis ben. Misschienmoet ik mij in de toekomst een beetje gaan specialiseren.Naast haar thea terwerk Miss Saigon, Nilsson en Koning van Katoren) was zij ook te zien in de tv-series Blauw Blauio bij RTL 4 en IJs bij de NCRV. Momenteel werkt ze mee aan Jules Unlimited (Vara): „In de uitzending van vrij dag 190 0 uur) spring ik uit een luchtbal lon met een parachute." Lottie vreest een grote publieke bekendheid. „Ik wil gewoon niet dat mensen van alles over mij weten. Het is dan een beetje alsof je de controle over jezelf verliest." De twijfel sloeg toe toen ze een jaar of 17 was. In middels had zij bij het Neder lands Kinder Theater (NKT) het nodige meegemaakt, tot spelen op Broadway toe. De meisjes droom om een beroemde zange res of musicalster te worden, veranderde echter volledig. „Ik merkte dat ik mij niet zo thuis voelde in dat gemaakte wereldje en was naar mijn idee ook niet honderd procent kunstenaar om naar de toneelschool te gaan. Daarentegen ben ik heel leer gierig." Dus ging Lottie geneeskunde studeren. Maar al spoedig - ze Lottie Hellingman en Olaf Malmberg in FlatZooi. had het theater niet helemaal losgelaten - doemde de hoofdrol in Eindeloos op en stelde zij na anderhalf jaar haar plaats aan de universiteit veilig om te kun nen terugkeren. „Ik had er zin in, maar stapte toch vrij scep tisch het vak binnen. Eindeloos was echter.eindeloos. Echt geweldig, geen jaloezie of con currentie en voor mij de grote kans om te laten zien wat ik in huis had. Zo is het balletje gaan rollen. En nu heb ik ook het puur acteren ontdekt, want musical alleen gaf mij niet genoeg vol doening. In FlatZooi werd ik wel in het diepe gegooid, want ik sta twee uur aan één stuk op het toneel." „Ik speel een jonge actrice, net van de toneelschool, die nogal gefrustreerd in het leven staat: werkloos, vriendje kwijt, geen geld, gestopt met roken, kortom het typische onrustige leven van een jonge vrouw. Ze klust wat bij in een appartementencom plex en vervangt tijdelijk haar oom die daar conciërge is. Dan dient zich een aantrekkelijke jongeman aan. Ze maken een af spraakje. Het is een komedie, dus misverstanden en verwar ring alom. Uiteindelijk blijkt die man niet helemaal zuivere koffie te zijnDan begin het cri- mi-gedeelte." FlatZooi gaat ook over seks, over verleiden, maar het blijft allemaal heel netjes, hoor. Die scène op de keukentafel, waarin het allemaal gebeurt, vind ik niet bepaald erotisch. Ik heb daar overigens geen moeite mee, ik ben niet preutsHet publiek is enthousiast en ik vind het leuk om mensen aan het lachen te maken." Toeval Het toeval wil dat zondag Tien is teveel? van het NKT in de schouwburg staat, een ver nieuwde versie van de voorstel ling waarin Lottie in 1989 als prille tiener haar eerste rol speelde. „Dat was nog zoals het echt hoorde te zijn: leuk, lief, schattig. Hoe hoger je komt, hoe foto Marissa Beretta/GPD beter het wordt, maar ook lasti ger, meer druk op je schouders, concurrentie, roddels, haat en nij dD aarom denk ik met zoveel liefde en nostalgie terug aan die eerste productie. Ik moet altijd nog een beetje wennen aan de overgang van hobby naar be roep. Maar ik ga met plezier naar mijn werk en als ik een the ater binnen kom, word ik bijna verliefd, krijg kriebels in mijn buik en weet ik zeker: hier hoor ik thuis." Frans Doeleman FlatZooi vrijdag (20.00 uur) Stadsschouwburg in Middel burg, waar zondag (15.00 uur) Tien is teveel te zien is. Over een paar jaar, in 2005, stopt hij met zijn bigband. Dat is een mooie datum, vindt Willem van Manen (61), trom bonist, componist en leider van de Contraband, die zaterdag bij Nieuwe Muziek in Middel burg optreedt. „De subsidie van het Rijk loopt dan af en in datzelfde jaar bestaat mijn band twintig jaar en sta ikzelf vijftig jaar op het podium." Hij blijft natuurlijk wel als musicus actief ('freelance'), het bloed kruipt immers waar het niet gaan kan. Maar van het reizen is hij dan af. „Vandaag heb ik in Leeuwarden ge speeld", vertelt Van Manen. „Al met al ben je dan zo'n tien uur kwijt om twee uur op het podium te staan." Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar Van Manen laat doorscheme ren dat dat reizen best wel zwaar is. „Als ik eenmaal op dat podium sta heb ik nergens last van hoor", stelt hij ons ge rust. „Dan voel ik me altijd ge weldig." De veertien man sterke Con- traband is een begrip in de we reld van de Nederlandse jazz en geïmproviseerde muziek. Willem van Manen richtte het orkest op omdat hij - de naam zegt het al - iets tegendraads, iets alternatiefs, 'een ander ge luid' aan de jazz-scene wilde toevoegen. „Het woord contra bande, smokkelwaar dus, zit er ook in. Ook daarom is gekozen voor 'Contraband': onze mu ziek moest iets geheimzinnigs hebben." Van Manen - in 1992 winnaar van de prestigieuze VPRO/Boy Edgarprijs, de belangrijkste jazzprijs in ons land - heeft zijn sporen verdiend in orkes ten als The Instant Composers Pool, het Willem Breuker Kol- lektiefDe Volharding en in de band Future Shock van saxo fonist Maarten van Norden. Met de Contraband maakt hij muziek die teruggrijpt op de Amerikaanse bigband jazz van grootheden als Duke Ellington, Stan Kenton, Count Basie en Woody Herman. Maar het oeu vre van de Contraband is ook sterk gekruid met invloeden uit de moderne Europese mu ziek. Door die invloeden heeft de band een geluid ontwikkeld dat grilliger, avontuurlijker, minder voorspelbaar klinkt dan dat van de Amerikaanse voorbeelden. Van Manen: „Binnen één stuk maken we soms heel rare muzi kale omzwervingen. Of de sfeer verandert opeens totaal. Een compositie waarin er aan één stuk door van begin tot eind in een vierkwartsmaat wordt ge swingd zul je bij ons orkest zelden aantreffen Van Manen is een bewonderaar van de componisten Bartók en Stravinsky. Die klassieke in vloeden hebben de muziek van de Contraband wel eens het etiket verstandelijk opgele verd. „Sommige passages zijn wat intellectualistisch", erkent hij, „maar er zit ook heel veel emotie in onze muziek. De ab stracte en de wat meer emotio nele stukken wisselen elkaar mooi af. Het is een mix. Ik denk dat uiteindelijk slechts dertig procent van de muziek die wij spelen uitgeschreven is. Er is genoeg ruimte voor de muzikanten om er flink op los te improviseren." De Contraband speelt zaterdag in Middelburg twaalf composi ties, waaronder zes nieuwe. Het meeste materiaal werd ge schreven door Willem van Ma nen, daarnaast wordt een stuk uitgevoerd van pianist Guus Janssen met de intrigerende ti tel O.J.-muziek. „Het heeft niks te maken met de uitdruk king o jee", zegt Van Manen. „Het gaat over Oom Jan." En samenzweerderig voegt hij er aan toe: „Wat er met Oom Jan aan de hand is leg ik tijdens het concert wel uit. Dat hou den we nu nog even geheim, misschien komt er dan zater dag nog wel meer publiek..." Jan Dirk van Scheyen Concert door de Contraband onder leiding van Willem van Manen: zaterdag om 20.30 uur in de Kloveniersdoelen Middel- burg. Memo Gonzalez en The Bluescasters zaterdag in Kwadendamme 18t/m 24 december WOENSDAG Jeugdtheaterhuis De eerstejaars van het Jeugdtheaterhuis geven een presentatie. Onder de titel Toverkracht ronden ze hun eerste korte cursus to neelspelen af met een spel over toverkunsten, magie en mislukte landingen met bezemstelen in de wereld van de heksen. Podium 'tBeest, Goes, 14.00 uur Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt voor het laatst Wat 'n schat! Wat 'n schatis een vrije bewerking van het boek Vooruit we gaan schatgraven van JanoschDit verhaal vol humor en muziek is ge schikt voor volwassenen en kinderen vanaf 5 jaar en wordt ge speeld door Hans van der Haar. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Muziekschool De Zeeuwse Muziekschool, regio Walcheren, geeft de jaarlijkse kerstuitvoering. De kerstmusical Drie Rovers en een Ster door het kinderkoor olv Leny Stokman wordt afgewisseld door het dwarsfluitensemble olv Lucinde Andriessen, het harpensemble olv Ineke de Vente, het heterogeenensemble olv An Reusen en het gitaarensemble olv René Schleijper. o Arsenaaltheater, Vlissingen, 19.30 uur A58 Het koor A5 8 geeft een winterconcert. Onder leiding van artistiek leider Rob van der Meule wordt een vrolijk programma van lichte muziek gebracht. Medewerking verleent de pianist Bart Orye. Luctor et Emergo, Rilland, 19.45 uur Barmhartige Samaritaan Barmhartige Samaritaan is een stuk van Richard Maxwell. De schrijver regisseerde zelf Kitty Courbois en Cas Enklaar van Toneelgroep Amsterdam. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Grootkoor Het Grootkoor Zeeland geeft een kerstconcert, Solistische medewerking verlenen de fluitist Jaques Marcus en de pianist Jan Lenselink. Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.00 uur Thomas van Luyn Cabaretier Thomas van Luyn speelt zijn programma Kijk mij. Evenals in zijn vorige programma is hij ook nu weer absurd, the atraal, poëtisch, hilarisch en ook nog eens muzikaal. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Sneeuwkoningin Theatergroep Duinart speelt De Sneeuwkoningin. Dit wintersprookje in Dickensstijl is bedoeld voor de hele fami lie. De regie was in handen vah Peter Adriaanse, 't Spiegeltheater, Middelburg, 20.15 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer treedt de Desafinado Sessie Band voor het voetlicht. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Mylène d'Anjou Mylène d'Anjou speelt haar cabaretvoorstelling Tijgerin op slof fen. Ze weet van wanten en geeft ruim baan aan scheurende liedjes, schrijnende grappen en fantastische verhalen. Als 't effe kan in een lekkere jurk. Muzikale begeleiding van Micha Kool. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Het zingend schip Theatergroep Flint speelt Het zingend schip. Het betreft literair muziektheater met gedichten van onder an deren Elsschot, Lodeizen en Hoornik. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Koorschool De Zeeuwse Koorschool verzorgt een kerstconcert. Hierbij wordt ook het unieke uit 1855 stammende Rogier-orgel bespeeld. Willibrorduskerk, Oud-Vossemeer, 19.30 uur FlatZooi FlatZooi is het nieuwste stuk van Alan Ayckbourn. Een romantische thriller-komedie, vol scherpe dialogen en hila rische situaties. Andy Daal regisseerde onder anderen Lottie Hellingman, Olaf Malmberg en Serge-Henri Valcke. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Wina zingt Kees van Kooten schreef met Wina zingt zijn eerste toneelstuk. Het verhaal gaat over een actrice die Sara al gezien heeft en in haar carrière is stilgevallen. Kees Hulst regisseerde onder ande ren Olga Zuiderhoek, Nadja Hüpscher, Rifka Lodeizen en Jara Lucieer. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Sretsenije Zeeuws Byzantijns Koor Sretsenije geeft een adventsconcert. Onder leiding van de Russische dirigente Emilia Tabachnik-Li worden liederen ten gehore gebracht uit onder meer de kerstli turgie. Medewerking verleent het Zeeuws-Vlaams Kamerorkest onder leiding van Ad van de Wege. Basiliek, Hulst, 20.00 uur Kerstspel Nog is de staldeur open luidt de titel van een openlucht kerstspel. Naast het aloude kerstverhaal gunt de schrijver, stadschroni- queur Piet H. B. Michielsen, ook een kijkje in enkele facetten van het leven van Willem Asselbergs, beter bekend als Anton van Duinkerken, die honderd jaar geleden, op 2 januari 2003in Ber gen op Zoom werd geboren. Twan Timmers regisseerde ruim vijftig acteurs en verder werken enkele koren mee. Beursplein, Bergen op Zoom, 20.00 uur Sneeuwkoningin Theatergroep Duinart speelt De Sneeuwkoningin. Zie woensdag. 't Spiegeltheater, Middelburg, 20.15 uur Najib Amhali Najib Amhali brengt zijn cabaretprogramma Free Fight. Lachen is universeel, zware onderwerpen worden lichter, zonder de betekenis te verliezen. Lachen met een traan! Deze voorstel ling is uitverkocht. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Hip hop party De hip hop party is deze keer een Flexa-special. Dat betekent meer acts, meer dj's, kortom groter en beter dan Flexability. Ill Productionz houdt een cd-presentatie, Magix MusicMakers brengt Nederhop en Dutchman treedt op met zijn Dockstreet Crew. Verder zijn er dj's van de Gruesome Twosome en een special appearance van dj Mace. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur ZATERDAG Finglas Finglas maakt muziek uit Ierland en het Keltische domein. Naast de harde kern Jules, Frenk en Rob werkt deze keer ook de harpiste Jennifer van der Harten mee. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23