PI OVINCIALE HU til3 F CC fill! Overheid faalde rond Fortuyn Extra miljardenbezuiniging nodig u intratuin Ié MÉ K 1; Bush begint met bouw raketschild Dow wenst u fijne feestdagen. Kok even terug op Europees toneel M Hellingman doet alles op haar gevoel 23 Kamer onderschrijft conclusie commissie, kabinet beschermt BVD 3 Vrouw (75) komt om bij verkeersongeval Vakbonden en NS eens over CAO imsMEHmm TARGA VISIONARY m Ittojj wmife Miïm DVD-Speler CD-RW Brander iates J i j~! 79 De Geus wijst WAO-plan af Belbus wint aan populariteit WK jeugdvoetbal in Nederland PZC f 0° 04 Later zon Vanochtend mist, vanmiddag ook perio den met zon. Matige oostenwind bij maxi mumtemperatuur rond de 3 graden. 245e jaargang no. 298 woensdag 18 december 2002 los nummer 1,10 •St»' Ivan onze redactie binnenland DEN HAAG - Topambte naren, ministers, politie korpsen en de voormalige BVD (nu AIVD) zijn te kortgeschoten door Pim Fortuyn niet te beveiligen. Deze conclusie van de commissie-Van den Haak, die de beveiliging van de vermoorde LPF-lijsttrek- ker onderzocht, onder schrijven alle Kamerfrac ties. oppositie spreekt met de LPF van 'falen' maar geen van de fracties eist het aftreden van een of meerdere ministers. Het kabinet vindt het onderzoeks rapport dat gisteren is gepre senteerd 'evenwichtig' maar is het oneens met het passieve beeld dat de commissie schetst van de BVD. Volgens vice-premier Remkes is in tegenstelling tot wat de com missie meldt, wel degelijk een dreigingsanalyse gemaakt door de BVD. Volgens de commissie had Fortuyn al tussen februari en april dit jaar pei'soonsbevei- liging moeten krijgen. Dat is niet gebeurd omdat nooit een grondige risicoanalyse is ge maakt, stelt de commissie. Dit punt bestrijdt het kabinet dus. In het rapport wijst de commis sie ook met de beschuldigende vinger naar Fortuyn. Hij zou zelf doeltreffende beveiliging hebben verhinderd door geen openheid van zaken te geven over de bedreigingen, waarvan hij wel meermalen gewag maakte. De commissie is evenmin te spreken over de wijze waarop de ex-veiligheidsministers K. de Vries (Binnenlandse Zaken, PvdA) en Korthals (Justitie, WD) indertijd opereerden. Korthals was passief. Als minis ter van Justitie was zijn rol bij persoonsbeveiliging bescheide ner; toch had hij de situatie rond Fortuyn grondig kunnen be spreken met De Vries. De Vries wilde gisteren nog niet reageren. Hij wilde alleen kwijt dat Van den Haak de BVD weg zet als 'kwajongens' en daarmee is hij het niet eens. Het rapport pleit oud-premier Kok vrijKok nam het initiatief tot het onaf hankelijk onderzoek, nadat Fortuyn op 6 mei in Hilversum was vermoord. Van den Haak reikt de rijks overheid een handvol aanbeve lingen om herhaling te voorko men. De belangrijkste is het aanstellen van een veilig heidscoördinator, die moet voorkomen dat zaken tussen wal en schip raken. Die aanbe veling neemt het kabinet over. Bijzonder persoon De commissie stelde vast dat niemand de veiligheidssituatie rond Fortuyn op de voet volgde en informatie over bedreigingen niet werd uitgewisseld. De au toriteiten hadden echter op ba- SLUIS - Een 75-jarige vrouw uit de gemeente Sluis-Aarden- burg is gisterochtend overleden nadat zij bij het oversteken werd geschept door een auto. De bejaarde vrouw stak rond kwart voor negen de Heilleweg in Sluis over, juist op het mo ment dat een 53-jarige automo bilist uit dezelfde gemeente na derde. De man kon de vrouw niet meer ontwijken. Zij over leed ter plaatse aan haar ver wondingen. Het is het eerste dodelijke ver keersongeval in West-Zeeuws- Flaanderen van dit jaar. UTRECHT - Vakbonden en de directie van NS Reizigers heb ben gisteravond alsnog op hoofdlijnen een akkoord be reikt over een nieuwe CAO. De bonden hadden eerder aan gekondigd zaterdag een ludieke actie te voeren door in de treinen geen kaartjes te controleren. Volgens een woordvoerder van FNV Bondgenoten zijn de NS de bonden tegemoet gekomen op alle punten: het loon, de oude- renregeling en garantie op werk voor kantoorpersoneel. Rond elf uur was er een akkoord op hoofdlijnen. Details worden later uitge werkt. GPD Marten Fortuyn, een broer van Pim, en zijn echtgenote zijn aanwezig bij de presentatie van het rapport-Van den Haak. Advertentie ...kijk snel verder in rfeie uitgave Advertentie) HET GROENE WARENHUIS Hyacint, 3 bollen in pot, wit, blauw of roze. Van 2,69 www.intratuin.nl Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. door Maurice Wilbrink en Peet Vogels DEN HAAG - Het Centraal Planbureau (CPB) is sinds de zo mer veel somberder geworden over de ontwikkeling van de Ne derlandse economie. De econo mische groei valt in de jaren tot en met 2007 dermate tegen dat het volgende kabinet een tegen valler tegemoet kan zien van 10 miljard euro. Financiële woord voerders van diverse partijen spraken over 'zorgelijke cijfers'. Extra bezuinigingen zijn onver mijdelijk, zo oordelen ze. De WD is het meest uitgespro ken. Fractievoorzitter Zalm vindt dat de komende kabinets periode zes miljard euro extra bezuinigd moet worden. Het CDA is er ook van overtuigd dat extra bezuinigingen nodig zijn, maar legt zich nog niet op een bedrag vast. De christende mocraten gaven al aan een te kort van maximaal één procent op de begroting te accepteren. Om dat te bereiken zullen de ko mende jaren toch miljarden be zuinigd moeten worden. Kwartje De PvdA wil in eerste instantie de lastenverlichting terug draaien, zoals de afschaffing van de onroerend-zaakbelas- ting en het kwartje van Kok. Daarmee bespaart het kabinet al miljarden, aldus fractievoor zitter Bos. De PvdA wil wel ex tra geld uitgeven aan lastenver lichting om mensen aan het werk te helpen. Dat komt de economische groei ten goede en op termijn de inkomsten voor de overheid. Minister Hoogervorst van Fi nanciën wil in 2006 uitkomen op een begrotingsevenwicht. „Bij een tegenvaller van 10 miljard euro zullen alle uitgaven beke ken moeten worden. Dan is op voorhand niets uitgesloten." Het CPB meldt dat door de te genvallende economische groei de werkloosheid sterker zal stij - gen en de koopkracht maar zeer geperkt groeit. Verder bestaat het risico dat de kosten van de volksgezondheid in de komende jaren ontsporen. Dat kan vol gens het CPB leiden tot extra overheidsuitgaven oplopend tot 5 miljard euro. De gisteren gepresenteerde, jongste ramingen van het CPB laten zien dat een 'dramatische verslechtering' dreigt van de overheidsfinanciën: het over heidstekort komt volgens de CPB-berekeningen in zowel 2005 als 2006 uit op 2 procent en in het daaropvolgende jaar op 1,1 procent. De staatsschuld zal weer gaan stijgen, en er komt snel een eind aan het afbetalen van die schuld. Na een daling in 2003 zal de koopkracht voor een gemiddeld huishouden in de periode 2004- 2007 met slechts 0,75 procent per jaar stijgen. Deze geringe verbetering wordt overigens be dreigd door het risico dat de uit gaven aan zorgverzekeringen verder tegenvallen. Ook toene mende pensioenlasten blijven een gevaar voor de koopkracht. Een flink deel van de miljarden tegenvallers voor de komende kabinetsperiode wordt veroor zaakt in 2003. In het komend jaar worden lasten verzwaard, en stijgt de werkloosheid fors. Gemiddeld komt de werkloos hei d tussen 2 004 en 2 007 uit op 6 procent van de beroepsbevol king, stelt het CPB. Uit de ra mingen valt af te leiden dat een nieuw kabinet 50 miljard euro Advertentie Er is dit jaar weer veel gebeurd Bij ons en bij u We mogen daarom best even uitrusten en genieten, samen met familie en vrienden. Zodat u er straks weer tegenaan kunt. Net als wij. Want ook volgend jaar gaan we gewoon verder met het verbeteren van het dagelijkse leven: comfortabel wonen, schoon water, vers voedsel. Voor u en alle mensen om u heen. Elke dag weer. Living. Improved dally. sis van eigen inzichten moeten besluiten tot beveiliging van Fortuyn, Op 21 maart werd For tuyn door topambtenaren op het gebied van veiligheidskwes ties bestempeld als een 'bijzon der persoon'. Er waren ook vol doende waarschuwingen, zoals dreigbrieven en intimidaties. Daaruit kon worden afgeleid dat Fortuyns veiligheid in het gedrang kon komen. GPD pagina 4: - commentaar - politieke top blijft buiten schot - van haatmail tot moord - Fortuyn werd niet afgeluisterd foto Ed Oudenaarden/ANP tekort komt tot en met 2007 om de wens van een dalende staats schuld te verwezenlijken. GPD Minister De Geus (r) van Sociale Zaken heeft een ongevraagd voorstel van zijn ambtenaren over de herziening van de WAO van tafel geveegd. Het voorstel blijkt zeer om streden te zijn. SP-frac- tievoorzitter Marijnissen (links) bracht de bal aan het rol- '<l len. Steeds meer mensen nemen de belbus. Tweeënhalf jaar gele den gingen de eerste bussen in Zeeuws-Vlaanderen rijden en sinds begin dit jaar kent ook de Oosterschelderegio het collectief vraagafhankelijk vervoer, zoals de bel- bus officieel heet. Het wereldkampioenschap voetbal voor spelers van twintig jaar en jonger wordt in 2005 in Nederland gehouden. De KNVB financiert het jeugd-WK uit de opbrengsten van Euro 2000, het EK dat in Nederland en België 'Ij Q werd gehouden en beide bonden veel geld opleverde. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; wetenschap: 10; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; uit: 23,24 en 25; jong: 26 en 27 door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Verenigde Staten moeten eind 2004 kun nen beschikken over een eerste beperkte uitvoering van het ra ketschild, een verdedigingssys teem tegen ballistische lange- afstandsraketten. De Ameri kaanse president Bush heeft gisteren aangekondigd dat wordt begonnen met een 'be scheiden' opstelling van af- weerraketten. De bouw van een raketschild, een bescheidener uitvoering van de 'Star Wars'-plannen van oud-president Reagan, was een belangrijke verkiezingsbelofte van Bush. Na gesprekkenmet de Russische president Poetin zeg de Bush in juni officieel het met Rusland gesloten ABM-verdrag op dat het testen en bouwen van zo'n ruimteschild verbood. Er werd onmiddellijk begonnen met de bouw van een testgebied met ondergrondse raketopslag plaatsen in Alaska. Daar moe ten over twee jaar tien afweer- raketten geplaatst zijn. Een jaar later, in 2 0 0 5moeten er nog tien onderscheppers gereed zijn, on der meer op schepen. Het raketschild is kostbaar: het jaarbudget voor ontwikkelen en testen bedraagt op dit moment 7,8 miljard dollar en het pro gramma zal de komende decen nia honderden miljarden dol lars gaan kosten. Het is volgens Bush bedoeld als bescherming tegen aanvallen van terreur- groeperingen met lange-af- standsraketten en 'schurken staten', zoals Iran, Irak en Noord-Korea. De woordvoerder van het Witte Hiiis ontkende dat Bush' aan kondiging gisteren te maken heeft met de onlangs aangekon digde herstart van het nucleaire programma in Noord-Korea, dat beschikt over lange-af- standsraketten. Radar Het idee van het raketschild is dat vijandige ballistische lange- afstandsraketten worden on derschept door verdedigingsra ketten. Om een vijandige raket te ontdekken, te volgen en zijn reis te kunnen onderbreken is een uitgebreid systeem van sa tellieten en radarinstallaties nodig. De VS hebben Groot- Brittannië en Denemarken ge vraagd of ze hun radarinstalla ties in respectievelijk Yorkshire en Groenland daarvoor kunnen gebruiken en verbeteren. Critici vragen zich af of het ra ketschild wel alle investeringen waard is, gezien de andere be dreigingen zoals korte-af- standsraketten die vanaf zee kunnen worden afgevuurd, of bommen die op Amerikaans grondgebied tot ontploffing ge bracht kunnen worden. GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - Oud-premier Kok krijgt een Europese functie, zij het maar voor een paar maan den. Hij gaat op verzoek van de Europese Commissie een werk groep leiden die de financiële gevolgen inventariseert van de EU-uitbreiding. In maart 2003 moet hij rapport uitbrengen. De benoeming brengt Kok na ruim een half jaar terug op het Europese toneel. In Brussel rees gisteravond onmiddellijk de vraag wat zijn ambities zijn. Vo rig jaar bedankte Kok voor het voorzitterschap van de Conven tie, een prestigieuze politieke praatgroep die zich bezighoudt t met de toekomst van de Unie. De functie ging naar de bejaar de Franse ex-president Giscard d'Estaing. In 1999 had Kok be langstelling voor het voorzitter schap van de Europese Commis sie, maar hij aarzelde te lang en de Italiaan Prodi werd be noemd. GPD (Advertentie) "71 3214 '000002 maandaa ï/m vrjjdag I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1