WK moet voetbalfeest worden voor de jeugd One World overwint tegenslag Klimtijdrit cruciaal i voor slot van Vuelta Hersi schiet NEC naar winst op RBC Oceanië krijgt eindelijk WK-plaats toegewezen Nu extra voordelig bij Hi PrePay: de Nokia 3310 en 3510. o titelstrijd gefinancierd met opbrengsten Euro 2000 Vice-voorzitter Banja stapt op 19 Poortvliet eerste man Stormvogels Minardi legt racetalent Wilson vast Hakkinen debuteert in rallywagen Volleyballers Omniworld verliezen Wielrenner Wynants zwaargewond Meedoen Johansson twijfelachtig Ronaldo 's werelds beste Wereld voetballers van het jaar BelCompaimy T li m Oranje stijgt op Fifa-ranglijst NOKiA van onze sportredactie MADRID - Oceanië krijgt een rechtstreekse kwalifica tieplaats voor het volgende WK voetbal. Tot nu toe moest het sterkste land van het con tinent nog een beslissings wedstrijd spelen tegen een afgevaardigde uit een ander werelddeel. Kind van de rekening zijn Europa en Zuid-Afrika, die beide een 'halve' plaats moe ten inleveren. Dat betekent dat zij niet langer via een be slissingsduel een extra plek kunnen verdienen. Europa mag veertien landen afvaardigen voor het WK van 2006. Aan de dertien gekwa lificeerde teams wordt gast land Duitsland toegevoegd. De Zuid-Amerikaanse fede ratie mag vier deelnemers le veren. Ook Brazilië moet zich in de strijd mengen, aange zien de titelverdediger niet langer rechtstreeks geplaatst is. Afrika behoudt de vijf plaatsen, Azië komt uit op vierenhalf. Noord- en Mid- den-Amerika winnen een halve plaats en komen uit op drieënhalf. De laatste keer dat Oceanië meedeed aan een WK was Nieuw-Zeeland in 1982. Au stralië nam in 1974 deel en miste op het nippertje de WK's van 1998 en 2002. RTR Ga snel naar de winkel of check www.hi.nl. Deze actie loopt t/m 31 december en zolang de voorraad strekt. Met de nieuwe CD van U2 gratis! woensdag 18 december 2002 De door Peter van Leeuwen MADRID - Een klimtijdrit in aB liet slotweekeinde is wellicht beslissend voor de eindzege in 5? de Ronde van Spanje van 2003. In het etappeschema dat giste- ren in Madrid werd gepresen teerd, valt op dat de vlakke tijd- H rit op de slotdag is vervangen •el' door een rit in lijn met start en finish in de Spaanse hoofdstad, e Een dag eerder is de cruciale klim naar de Alto de Abantos. De Vuelta van 2003 telt liefst BARCELONA - Vice-voorzitter Gabriel Masfurroll wil niet lan ger medeverantwoordelijk zijn voor het beleid bij voetbalclub Barcelona. Hij heeft gisteren zijn ontslag aangeboden aan voorzitter Joan Gaspart. Masfurroll is de vierde vice- voorzitter die het zinkende Bar- ca-schip verlaat sinds Gaspart ruim twee jaar geleden aantrad -als sterke man. Masfurroll is niet de enige binnen het bestuur die het oneens is met de lijn Gas part-Van Gaal. De oppositie is - de laatste weken fors gegroeid en de druk op de voorzitter om af te treden wordt elke dag gro ter. Ook de familie van Gaspart wil dat hij zijn functie neerlegt. - Zijn gezondheid heeft te lijden onder de zware druk. GPD vier tijdritten. Op 6 september wordt het startschot gegeven in het Noord-Spaanse Gijon met een ploegentijdrit. Twee andere tijdritten worden verreden rond Zaragoza (zesde etappe, veertig kilometer) en Albacete (dertien de etappe, 53 kilometer). Cruciaal is de klimtijdrit een dag voor het slotdefilé in Ma drid. Op zaterdag 27 september wacht de renners een race tegen het uurwerk over twaalf kilo meter naar de top van de Alto de Abantos, gelegen op 1670 meter hoogte. „Een prachtige aan komst en misschien de gelegen heid voor mij om de leiderstrui te pakken", reageerde Aitor Gonzalez, de winnaar van dit jaar. „Ik zou graag met het gou den tricot de volgende dag in Madrid starten." In totaal krijgt het peloton on geveer 2925 kilometer voor de kiezen; acht ritten gelden als vlak, negen als bergachtig. Zes keer wordt er gefinisht bovenop een berg. Spektakel mag wor den verwacht in de achtste rit als in Frankrijk de bekende Tour-cols Aspin, Peyresourde en Portillon worden aangedaan en de finish ligt in het skioord Pla de Beret. Een dag later wordt in Andorra geklommen naar de top van de Envalira op 2400 meter hoogte. Zoals de laatste jaren gebruikelijk zijn de etappes van de Vuelta bijna altijd tussen de 140 en 170 kilo meter lang. De langste rit is de zevende tussen Huesca en het Franse Cauterets over 190 kilo meter. Het is de eerste van vier Pyreneeënritten. AFP/ANP van onze sportredactie AUCKLAND - Het zeiljacht OneWorld (links) is nog steeds volop in de race voor deelname aan de America's Cup, die in fe bruari 2003 begint. Ondanks een strafpunt versloeg de Amerikaanse boot gisteren in de halve finale van de Louis Vuitton Cup, het grootscheepse kwalificatietoernooi voor de beroemdste zeilwedstrijd ter wereld, het Italiaanse jacht Prada. Om zich voor de finale van de Louis Vuitton Cup te plaatsen, moet OneWorld nog een best-of-sevenserie zeilen tegen de verliezer van de andere halve finale, het eveneens uit de Verenigde Staten afkomstige jacht Ora cle. Het Zwitserse jacht Alinghi is al ge plaatst voor de eindstrijd, die in januari vol gend jaar plaatsvindt. OneWorld begon voor de uitgestrekte kust van het Nieuw-Zeelandse Auckland met een punt achterstand aan de best-of-seven tegen Prada. Een jury van de America's Cup had het jacht gestraft voor het in bezit heb ben van geheime bootontwerpen van vroe gere winnaars van de America's Cup. De strijd met Prada werd uiteindelijk beslecht in zes races en resulteerde in een 3-2-winst voor OneWorld. De weersomstandigheden in Auckland lie ten het zeilen van de zevende en laatste race niet toe. AFP/RTR foto Nigel Marple/Reuters iinnrMark Caldenhoven ZEIST - Nog varend op de gol- ten van het financiële succes t tan Euro 2000 heeft de KNVB "J gisteren weer een prestigieus en voetbaltoernooi in de wacht ge- sleept. Met de revenuen van het o'f Europees kampioenschap als ®et onderpand' stelde Nederland met succes zijn kandidatuur 'nj 500r de wereldtitelstrijd voor fn spelers van twintig jaar en jon- J gcrin 2005. 001 üeKNVB wreef zich gisteren in &istglunderendenzelfgenoeg- zaam in de handen. Met recht. IDti Nahet 'echte' wereldkampioen- p schap is de mondiale strijd voor junioren met 24 deelnemende 'landen en 52 wedstrijden het op j0 [één na voornaamste toernooi 'onder auspiciën van de wereld- 5 'voetbalbond. Nederland, dat met Trinidad en 'ibbago in de slag was voor het WK, ontvangt de smaakmakers van de toekomst tussen 21 mei j enll juni 2005 met open armen. Dj Het WK voor beloften, spelers rj pboren.op of na 1 januari 1985, 1 Is tenslotte een ultiem podium voor toptalenten. Bij het WK in 'Argentinië, vorig jaar, deden de Argentijn Javier Saviola (Bar- celona), de Chileense Feyenoor- 'der Sebastian Pardo, de Finse 'aanvaller Mikael Forssell (Chelsea), de Franse spits Dji- bril Cissé (Auxerre) en Ajacied Rafael van der Vaart van zich spreken. Afrekening a2 Een toernooi van de jeugd is in de optiek van de KNVB vooral een toernooi voor de jeugd. De KNVB ziet het WK als uitvloei- ir selvan een eerdere belofte. Hoe- wel de officiële afrekening na fc tussenkomst van de fiscus nog moet plaatsvinden, hielden Ne- I derland en België gezamenlijk negentien miljoen euro over aan Euro 2000. Bondsvoorzitter Jeu iSprengers deed al direct de toe zegging dat de winst zou terug vloeien naar de jeugd. Behalve het Masterplan is het WK voor junioren volgens de KNVB een ultiem bestedingsdoel. Op een begroting van iets meer dan twaalf miljoen euro zullen eventuele tekorten - bij de hui dige stand van zaken ruim vier miljoen euro - worden opge hoest door de Stichting Euro 2000, tenzij nieuwe geldschie ters worden gevonden. Harry Been, algemeen directeur van de KNVB, rekende gisteren een 'smal budget zonder franje' voor. „Het zal niet meevallen de exploitatie rond te krijgen. Maar dat is ingecalculeerd. Het moet een feest voor de jeugd worden. Dat willen we op alle vlakken laten blijken." Provincie In de toegangsprijs bijvoor beeld. De prijzen zullen varië ren van vijf tot maximaal vijf tien euro. Daarvoor wordt het publiek zelfs twee WK-duels achter elkaar, vermoedelijk om 18.00 uur en 20.30 uur, voorge schoteld. Ter verhoging van de door de KNVB verwachte feest vreugde kiest de voetbalbond voor stadions in de provincie. Been: „Liever een vol stadion met achtduizend fans, dan een halfvol met vijftienduizend." De KNVB gaat vrijwel zeker voorbij aan de stadions die bij Euro 2000 een rol speelden. Geen jeugd-WK dus in Amster dam, Rotterdam, Eindhoven en Arnhem. De bond selecteerde voorlopig de toekomstige nieu we stadions van AZ en FC Gro ningen, alsmede die van NAC, Heerenveen, FC Twente, Roda JC, NEC, Willem II en FC Utrecht. Stadion Galgenwaard, in 2005 goed voor een capaciteit van 24.500, maakt volgens Been de grootste kans op de finale. „Maar dat wil niet zeggen dat andere stadions bij voorbaat zijn uitgesloten. We kiezen in de loop van volgend jaar de stadi ons die het beste en gezelligste pakket presenteren." In de vreugdedansjes op de burelen van de Nederlandse voetbalbond in Zeist bleef bondscoach Dick Advocaat niet achter. „Het is een enorme sti mulans voor de Nederlandse jeugd om jonge talenten uit de beste voetballanden van de we reld met eigen ogen te zien." Oranje is automatisch geplaatst voor het toernooi. Of Advocaat zichzelf belast met de begelei ding is onduidelijk. Zijn con tract loopt tot het EK in Portu gal in 2004. Kwalificeert het Nederlands elftal zich niet, dan houdt hij de eer aan zichzelf. Advocaat: „De toewijzing van het jeugd-WK overvalt me een beetje, maar het lijkt me duidelijk dat we intern snel een aantal belangrij ke stappen moeten nemen." GPD VELSEN - Jan Poortvliet is sinds gisteren officieel hoofdtrai ner van Stormvogels/Telstar. Het was al langer duidelijk dat de Zeeuwse oud-international (47) de nieuwe eerste man bij de eerstedivisionist zou worden. Toon Beijer, die begin dit sei zoen tijdelijk Simon Kistemaker opvolgde, wordt weer direc teur voetbalzaken bij de Noord-Hollandse club. Poortvliet, voorheen assistent in Vel sen, zal worden geassisteerd door Tom Saintfiet, een oude bekende van hem uit België. GPD LONDEN - De Engelsman Justin Wilson zal het seizoen 2003 voor Minardi in de Formule 1 racen. Het team heeft gisteren zijn naam prijsgegeven. De 24-jarige Wilson was in 2001 de eerste Brit die de Formule 3000 won. Wie de coureur wordt voor de tweede bolide, is nog niet bekend. In tegenstelling tot eerdere berichten lijken de Nederlanders Jos Verstappen en Christijan Albers nog altijd kansrijk. „Het is geen geheim dat we met beiden hebben gesproken", zei teambaas Paul Sto- ddart. „Ik kan wel zeggen dat Albers vrijwel zeker een rol krijgt in het team van Minardi. In welke hoedanigheid pre cies, hangt af van commerciële afspraken." RTR STUTTGART - Voormalig wereldkampioen in de Formule 1 Mika Hakkinen maakt binnenkort zijn debuut in de rally- sport. De Fin, die een jaar geleden zijn loopbaan in de snelste raceauto's beëindigde, start op 24 en 25 januari in de Artic Lapland Rally in zijn thuisland. Hakkinen reed elf jaar in de Formule 1 en won de wereldtitel in 1998 en 1999. „Finland is niet alleen mijn thuisland, maar ook de bakermat van de ral- lysport", aldus de coureur. „Ik heb bewondering voor de stuurvaardigheid van de rallyrijders. Zij voelen zich thuis op elke ondergrond, zelfs sneeuw en ijs." SID KHARKIV - Het mannenteam van volleybalclub Omniworld heeft gisteren in het toernooi om de Top Teams Cup een pijn lijke nederlaag geïncasseerd. De landskampioen ging in Oe kraïne met 3-0 onderuit tegen Lokomotiv Kharkiv. De set standen in de derde groepswedstrijd waren 25-22, 25-14 en 25-18.,Het was eenharde les voor onze jongens", liet manan- ger Ron Zwerver weten. „Vooral in de tweede en derde set werden ze weggespeeld." ANP MONTEVIDEO - De Uijuguyaanse wielrenner Milton Wy nants is bij een trainingsongeluk zwaargewond geraakt. Wy nants, die zilver won tijdens de Olympische Spelen van Syd ney op het onderdeel puntenkoers, werd aangereden door een vrachtwagen en liep daarbij een schedelbreuk en een heup breuk op. Wynants bezorgde Uruguay in 2000 de eerste olym pische wielermedaille ooit. AFP STOCKHOLM - Het is twijfelachtig of Thomas Johansson in januari zijn tennistitel bij de Australian Open verdedigt. De Zweed zegt nog veel last te hebben van een knieblessure, die hem al een halfjaar hindert. Johansson heeft al een week of vier niet meer getraind. „Ik hoop dat ik het haal, maar niets is zeker", verklaarde hij gisteren. RTR van onze sportredactie MADRID - De Braziliaan Ro naldo is gisteren in Madrid door de internationale voetbalbond Fifa gekozen tot wereldvoetbal ler van het jaar. Ronaldo ging de Duitse keeper Oliver Kahn en de Fransman Zinedine Zidane voor. Het was de derde keer dat de oud-PSV'er de onderscheiding kreeg, eerder gebeurde dat in 1996 en 1997. Een dag eerder werd Ronaldo, die dit jaar overstapte van Inter Milan naar Real Madrid, door het Franse blad France Football al gekozen tot Europees voet- 1991 Matthaus (Dui/Bayern München) 1992 Van Basten (Ned/AC Milan) 1993 Baggio (Ita/Juventus) 1994 Romario (Bra/Barcelona) 1995 Weah (Lib/AC Milan) 1996 Ronaldo (Bra/Barcelona) 1997 Ronaldo (Bra/Internazionale) 1998 Zidane (Fra/Juventus) 1999 Rivaldo (Bra/Barcelona) 2000 Zidane (Fra/Juventus) 2001 Figo (Por/Real Madrid) 2002 Ronaldo (Bra/Real Madrid) ballervan het jaar. Bij de verkie zing van de Fifa mochten 148 bondscoaches hun stem uit brengen. Ronaldo, topscorer bij het WK met acht doelpunten, kwam tot een totaal van 387 punten. Oliver Kahn (171) en Zinedine Zidane (148) volgden op grote afstand. De toptien ziet er als volgt uit: 1 Ro naldo (Bra/Real Madrid) 387 pun ten, 2. Kahn (Dui/Bayern München) 171, 3. Zidane (Fra/Real Madrid) 141, 4. Roberto Carlos (Bra/Real Madrid) 114, 5. Rivaldo (Bra/AC Milan) 92, 6. Raul (Spa/Real Ma drid) 90, 7. Ballack (Dui/Bayern München) 82, 8. Beckham (Eng/ Manchester United) 51, 9. Henry (Fra/Arsenal) 38,10. Owen (Eng/Li- verpool) 34 .AFP |ü|The Phone House ...fora better mobile life Primafoon Maakt contact van onze sportredactie NIJMEGEN - Twee doelpunten van Youssouf Hersi leidden gis teravond in Nijmegen een ruime overwinning van NEC op RBC Roosendaal in. De oud-Ajacied scoorde in de 59e en 66e minuut. Direct daarna bepaalde invaller Zonneveld de eindstand op 3-0. De Hersi Show had plaats na een uur spelen in een matig ere divisieduel, waarin NEC moeite had met scoren. De spitsen De Nooijer en Hristov misten vrij voor het doel en ook Wisgerhof faalde bij een mooie mogelijk heid. Toen Hersi een kans kreeg, was het wel raak. Met een hard schot versloeg hij doelman Aerts, die eerder driemaal uit stekend redding had gebracht, RBC liet zich door de eerste Nij meegse goal uit het veld slaan. De Brabantse club was met aan vallende bedoeling naar de Gof- fert afgereisd en speelde in een 3-4-3-opstelling. De uitvoering stelde echter weinig voor; er was nimmer serieuze dreiging. FC Den Bosch is gisteravond winnaar geworden van de twee- de-periodetitel in de eerste divi sie, De Brabanders hoefden daarvoor zelf niet in actie te ko men. Alleen FC Volendam, gis teravond op bezoek bij TOP Oss, maakte nog een klein kansje op de titgl, maar de Noord-Hollan ders kwamen niet tot het vereis te verschil van vijf doelpunten. Het werd 'slechts' 0-3. ANP ZÜRICH - Het Nederlands voetbalelftal is op de wereld ranglijst van de wereldvoetbal bond Fifa naar de zesde plaats gestegen. Vorige maand stond Oranje, dat dit jaar ongeslagen bleef, nog tiende. De toptien ziet er als volgt uit: 1. Brazilië 856 punten, 2. Frankrijk 787,3. Spanje 779,4. Duitsland 761 5. Argentinië 751, 6.Nederland 746, 7. Engeland 734, 8 Mexico 732, 9. Turkije 729, 10. Verenigde Staten 723. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19